Bij ’t 121/2 jarig regeringsjubileum H. M. Koningin Juliana van Bijker uit Witmarsum kreeg kleurrijk verfdomein r" Nederlandse Fan de Mar liny toer Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Chr. Muziekvereen. „Euphonia" Wommels 40 jaar Interieurverbeterinji O ]\ed. Herv. kerk te Ping juni Minister Zijlslra revalueerde gulden Bi DINSDAG 7 MAART 1961 57e JAARGANG No. 19 - Jaen is riker wurde Foto Boersma masjinael mel- het een Tj. de J. f 1,50 zich nog hoe het eerst .moest wennen om te spreken over Prinses Wilhelmina, en Koningin Juliana inplaats van het toen door een tientallen jaren lange traditie ingeburgerde Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana. Twaalf en een half jaar, ja zij lyken kort, maar in een enerverende tijd als de onze, waarin tronen wankelen, regeringsleiders komen en gaan, is het achterste deel van een volle eeuw ook gezegend lang. Reden te over om alsnog stil te staan bij het koperen feest. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.50 uur 2305 of 2335 (K5157) zelf, met name in het buitenland, het voorwerp werd van laster en achterklap. Niets heeft onze Vorstin nagelaten om de band met de bevolking van Nederland hier en overzee te versterken. Wie denkt in dit verband niet terug aan IN PRAKTYKSKOALLE FOAR DE GREIDBOER verkrijgbaar. Het is een flinke stap voorwaarts voor de heer Bijker, die vroeger als knecht werkzaam was bij de schilder Rauwerda bewoordingen schetste hij de betekenis van dit bedrijf voor het dorp. Voorts wenste hij de jonge Bijker geluk en sprak de hoop uit, dat de zaak fa. RauwerdaBijker mocht bloeien. mee overweg kon. Terug gekomen op de bovenzaal van „de Burgemeester en mevrouw Oosterhoff, de heer D. Deinum en alle aanwezigen voor de spontane medewerking. Vele felicitaties en bloemen waren bin nengekomen. Aan de herbouw van het pand hebben medegewerkt de aannemers fa. G. Hee- ringa en Zn., Witmarsum en M. Buwal- da, Schettens. Voor de elektrische ver lichting zorgde de heer A. van der Meer uit Witmarsum. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartiil (bij vooruitbetaling! Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertcnties bij contract reductie om bar om bar, de klasse en de oare dei Bijker Jr. een nieuwe zaak gaat openen, zei de heer Deinum. Burgemeester Oosterhoff genoot de eer, de officiële handeling te mogen verrich ten. Hij sprak zijn vertrouwen in deze onderneming uit en in humoristische Ook Bolsward werd door Hare Majesteit Koningin Juliana met een bezoek vereerd. Gevraagd naar de gevolgen van deze maatregel, deelde de miinster mede, dat, gelijk bekend, het wetenschappelijk ef fect van een revaluatie op het econo misch leven afkoelend is. licht minder dramatisch zou lopen. De officiële bezoeken, die óf Vorstenpaar, öf door H. M. Juliana alléén werden afgelegd aan het buitenxland en in de elf provincies van ons eigen Koninkrijk zijn er vele ge weest. Ook Friesland werd hierbij niet verge ten en ’t bezoek aan Bolsward, waarvan wij hieronder nogmaals een foto af- drukken, ligt bij velen nog vers in het geheugen. Het koperen jubileum is gevierd. Moge aan Hare Majesteit ook het zilver gege ven worden. door ons Koningin Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad de heer A. Oosterhoff, bij het zien van al deze verschillende verftinten. Een staalkaart geeft overigens aan, wat er op dit gebied allemaal te koop is. Rollen behand, penselen, kwasten tot zelfs tommesjes toe zijn in deze winkel plaats van de heer Bijker stond. Het I werd de kleur zeegroen, waarmee de bank zal kunnen pronken. Het verven zelf liet de burgemeester echter graag over aan de heer Bijker en hij gaf de I dat hij zijn bedrijf in dit mooie pand aanwezigen de raad, niet te gauw zelf - - I iets te gaan „versieren”, maar het lie ver door de vakman te laten versieren. Hij is deskundige en doet zijn werk goed, degelijk en artistiek verantwoord”. Voorts heeft de schilder ook een taak kerk men j 5-tai weken de Doopsgezinde kerk gunstige i praktyk- Schoondijke It is in skoandere saek, dat de regearing op it heden ré is om bilangryk meat to dwaen foar de oplieding fan de jongerein as it wolris west hat. Binammen de tech- nyske skoallen hawwe de wyn mei en mei it each op in slagge industrialisaesje kin men dat ek hiel goed bigripe. Jierrenlang hat de Lanbou mei och sa’n bytsje ta moatten en foar in habbekrats moasten hja mar sjen de jongerein, dy't fan doel wie boer to wurden, ek in reed like oplieding to jaen. Alderearst wie dit it iennige ünderwiis, hwerby de lju seis soargje moasten foar it skoallegebou. Alle oare skoallen waer- De bidoeling is, dat de learlingen fan de ünderskate lanbouskoallen der in [sear wike yn it jier hinne gean, lyksa de oan- kommende assistinten, fakstudinten en praktyklearkrêften. Dêrom sil der ek in ynternaet bykomme, hwer’t hja yn dizze wiken alhiel har thus ha en hwert hja jouns hwat fordivedaesje fine kinne. De kommisje hat al ünderskate mooglik- heden neigien, u.o. yn Appelskea, Bakke, fean, de Haskerfeanpolder, de lytse Geast, mar op it heden geane har plan nen nei Staniastate by Oentsjerk, in ein- tsje eastlik fan Ljouwert. It is nou jit to ier om al to sizzen hwert en hoe’t krekt komt, mar der wurdt hurd oan arbeide. De seis organisaesjes fan boeren en lanarbeiders sette der har mei gong foar yn it spier en sawol Noard- Hollan as üt Grins en Drinte wol oan dizze opset meiwurkje. De g ünderfining mei twa fan sokke praktylc- skoallen yn Emmeloard en Schoondijke foar de bouboeren, jowe alle hope, dat dizze greidboerskoallen net minder de bi- langstelling fan de boeren krije sil. Wy binne tige op it skik mei dizze moe dige opset. En ek de regearing is der flak foar. Hja sil as de saek sa fier is, ek mei bilangrike subzydzjes de skoalle helpe en de hear Van Keulen is dêrfoar al op Staniastate west en hat syn folie meiwur- king tasein. Soe alles op in besten bislaen, dan soe der kommende jier al in bigjin fan üt- fiering komme kinne. En hoe langer hoe meat komme de stimmen fan organisaesje en koöperaesjes, dy't de kommisje oan- fiterje om troch to pakken. It seit him- sels, dat wy mei dizze positive stipe oan de takomst fan de boerestan tige wiis bin ne en fan herten hoopje dat de kom misje jit dit jier har definitive plannen op tafel lizze kin, hwant hwa libbet, bout oan de takomst, bysünder oan de takomst fan it jongere geslacht. le week maart 7936 Slagerij Jan Adema. Kalfsgehakt met spek of spien 25 cent per pond. Rund- vleesch vanaf 30 cent per pond. Slagerij E. J. Dooper. Vier pond runder lappen f 1, Verbouw zaak S. S. van der Werf, on der leiding van architect G. van der Zee. Deze verbouwing (tevens vergroting) werd mogelijk door aankoop van het vroegere winkelpand fa. Donker. 30-jarig bestaan Dameshoeden zaak fa. van Bergen. Mej. de wed. E. van Ber gen is tevens 50 jaar onafgebroken in dit vak werkzaam geweest. Aan de Herv. school te Wölsum wordt gevraagd een kweekeling met acte, te vens in het bezit van acte K. Salaris na der overeen te komen. Brieven aan het hoofd der school, J. P. de Smidt. •Schoonnv'akhuizen gevraagd voor per dag. lanboumasines, ban- en masjinael mel ken, motoaren en traktoaren. Dizze léste ófdieling wurdt foarsoarge troch aparte lèararen, dy t oan meardere skoallen forboun binne, saneamde fak- leararen. Men sjocht nou wol yn, dat de boer fan hjoed en moarn alhiel in fakman wêze moat en neist syn praktyk op ’e pleats, ek oer alle bügen goed ünderlein. En nou komt er de léste tiid al mear praet oer de oprjuchting fan in slütstik op dizze oplieding yn de foarm fan in praktykskoalle foar de jonge greidboer en syn feint of arbeider. De hear Van der Mark is hjirfan de pionier en sünt inkelde moannen is der in Kommisje oan it wurk, dy t bisiket dizze saek op fuot- ten to helpen. It liket üs fan bilank hjir hwat neijer op yn to gean, hwant dat fortsj innet dit initiatyf oan alle kanten. Men wol dit praktykbidriuw mei praktykskoalle brüke om ailerhanne soarten fan jonge agrariërs inkelde wiken folslein yn to wurkjen mei alles, hwat op it heden yn in modern bi- driuw brükt wurdt. Derby wurdt aller- earst tocht oan de melkerij. Goed op de hichte mei alles, hwat mei melkmasines to krijen hat, mei de systemen, mei de wurk- methoades, mei it skjinmeitsjen en ünder- halden, dat is wol ien fan de bilangryk- ste dingen. Dêrby it wurk yn it büthüs, sa as dit langer dien wurde moat om mei de min ste uren it measte dien to krijen. De foer- winning en it biwarjen, it fuorjen, seis neffens nije systemen, it groppeleegjcn, it biwarjen en forwurkjen fan dong en jarre, koartom alles, hwat yn en op in pleats dien wurde moat. Yn dizze prak- tyksoalle komme mear as ien stal, mei groepen kij en jongfé en dêrby tinkt men sa’n twahündert pounsmitte lan. Hwant it komt hjir oan op it dwaen, op it dwaen, op it oefenjen. op it learen fan de praktyk. En dan moat it gjin sabeare spultsje wurde of in praetsje, mar echte en folsleine praktyk. Hare Majesteit de Koningin gaf als Haarvan haar particuliere leven, waarbij Zij uitdrukkelijke wens te kennen Haar re geringsjubileum niet met luidruchtige feestelijkheid te vieren. Maar dat zal Haar volk niet verhinde ren, dankbaar te gedenken, wat Juliana, Koningin der Nederlanden, gedurende deze jaren voor land en volk heeft be tekend. „Wie ben ik, dat ik dit doen mag”, dat waren de woorden in de eerste rede, die Koningin Juliana na haar inhuldiging hield, die meer dan iets anders indruk maakten op hen die ze hoorden. Hoe ver toch lag de gedachtengang, die door deze woorden werd gekenmerkt, af van het „Gottesgnadentum”, waarop voorheen de vorsten hun rechten baseer den. Hier toch ging het niet in de eer ste plaats om een recht, maar om het aanvaarden van een zware, doch schone plicht. Diep-menselijke woorden. En menselijk. dat is de karakteris tiek die men overal hoort geven van Koningin Juliana. Dat zeggen vooral de „gewone’’ mensen, die met haar in aan raking zijn gekomen. „Ze is zo gewoon”. Maar het is niet het „gewoon doen” van de politicus, die babykussend en schou- derkloppend, met een permanente foto- glimlach, zich zijn weg baant. Het is eenvoud. De eenvoud, die zich manifes teerde in het Koninklijk woord: „Wie ben ik. Wie Koningin Juliana bij haar verschij ning in het openbaar heeft kunnen gade slaan, wordt altijd weer getroffen door de uitdrukking van haar gezicht: ern stig, enigszins bezorgd, zoals een moe der haar kind kan nakijken, dat in slecht weer de straat op gaat naar school. Maar tegelijk is daar een bijna gretig reageren op alles wat vrolijk stemmen kan. Een snelle reactie, een flits van een glimlach als Haar gevoel voor humor wordt geraakt. En de wijze, waarop Zij in Haar aandacht voor allerlei zaken de persoon, de mens, daarin betrekt. De mens met zijn vreugden en zijn no den heeft Haar diepe, onvergankelijke belangstelling. Dat beek een en ander maal, wanneer Zij zich richtte tot Haar volk, waarbij Zij ieder persoonlijk leek aan te spreken. Beter dan, onpersoonlijk, te spreken van de band aan ons Vorstenhuis, is het bij dit jubileum te spreken van de band aan onze Koningin. En van veler lippen zal bij dit jubileum de zegenbede hebben geklonken; „U zeegne God. Hij stelle U tot een zegen”. Twaalf en een half jaar zijn lang voor iemand, die veel lasten heeft te torsen, veel zorgen te dragen. De moeiten zijn onze Koningin geenszins gespaard. Mag Zij terugzien op een periode van welvaart en voorspoed, van sociale vrede en technische vooruitgang, het is ook een tijd geweest van spanning op span ning, een tijd waarin menigmaal onheil spellende wolken zich samenpakten aan de politieke hemel, een tijd, waarin soms de stormen woedden, ook ten opzichte De chr. muziekver. „Euphonia” te Worn, mels heeft in de achter ons liggende herfst 40 jaar bestaan. Door verschillen de omstandigheden is dit heugelijke feit niet direct herdacht, doch is de herden king hiervan uitgesteld tot het voorjaar 1961. De herdenking van dit jubileum zal thans haar hoogtepunt bereiken in een Grote Jubileum-uitvoering, te geven door onze vereniging op woensdag en donderdag, 22 en 23 maart a.s. in de Ned. Herv. Hoe geheel anders is dit uitgekomen nu Gekroonde Roskam” was er een gezell’g kerk te Wommels. Aanvang ’s avonds samenzijn, waar de heer Deinum zijn i persoonlijke gelukwensen aanbood. Voorts sprak de heer P. Steensma als buurman en ook voerden vertegenwoor digers uit de verfhandel het woord. De heer Bijker Jr. dankte aan het slot Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Heel officieel deed de burgemeester de gesteld. De regering is voornemens van deur van het slot en traden allen de ge zellige winkel binnen, waar licht en i en een avondmaalstafel en geplaatst, terwijl doopvont enz. ook daar n plaats hebben gevonden.Langs de pa den is nu een loper gelegd. Veel werk is door vrijwilligers in de avonduren verricht onder toezicht van de aannemer J. R. de Vries. Het spreekt vanzelf, dat één en ander nog ai hoge kosten met zich heeft mee gebracht. Er is echter van verschillenden al enige geldelijke steun toegezegd, ter wijl het ontbrekende door verkoop van loten zal getracht worden weg te werken. heeft mogen vestigen. Dit feit ging niet onopgemerkt voorbij. Vrijdagmiddag 3 uur verzamelden za kenrelaties en vrienden van de familie Bijker zich in café Steensma voor de officiële opening van het schildersbe- ten opzichte van het werk van smeden drijf. j eh timmerlieden, waar hij de fijne hand De bezoekers werden, uit naam van de aan legt. familie Bijker, welkom geheten door de Er zijn kwasten en kwasten, maar in ceremoniemeester, de heer D. Deinum. i Bijker’s werkplaats werd ook een Ame- Het gezin, dat zich een 20 jaar geledenrikaanse verfkwast gedemonstreerd, uit een geheel andere streek op de zwa- waar zelfs de burgemeester heel handig re kleigrond vestigde, zou wel nooit wen nen, zo was destijds de opinie. Waar vroeger de stallen waren voor de paarden van de paardetram, daar han teert thans de heer B. Bijker zijn verf- bussen en schllderskwasten. En geheel naar de eisen des tijds is aan de overzijde der straat de winkel van de heer Bijker ingericht. Daar is alles te koop, wat men aan verfbenodigdheden maar hebben wil. In lange rijen staan er de Flexa- en Speurderbussen. „De kleuren soene jin op- en ófgean, zo kleur voldoende aanwezig zijn en een zei de burgemeester ^van Wonseradeel, j moderne toonbank met stoeltje de ge zellige sfeer verhogen. Knus was ook het kantoor van de heer Bijker. I De burgemeester zocht een fris kleurtje uit voor zijn tuinbank, die in de werk- De jonges kamen der iene dei de iene L!_ wer een oare. Sa krigen hja ien of twa dagen yn ’e wike ünderwiis en koe de skoalle mei ien les- lokael en ien learkrêft ta. De forsjenning mei lear- en helpmiddels wie navenant. Mear as tritich jier ha ik seis yn dizze situaesje forkeard en it sil dêrom gjin ien nij dwaen, dat der wolris skerpe xri- tyk oer heard is. Lykwols dy tiid is nou, sünt koart, ek wer foarby. Yn alle plakken, dy t in Lanbouskoalle hawwe of krije, wurde nou folsleine skoallen boud, mei fol- dwaende lokalen en nei’t wy hoopje, ek mei de lear- en helpmiddels, dy't der by- hearre. Wytmarsum wie de earste yn diz ze hoeke omt hy oprjuchte waerd, doe't dizze wyn yn den Haech bigoup to waeij- en. Snits, Warkum en Boalsert binne alle trije dwaende om in forgreate of alhiel nije skoalle del to setten en sa is it oer it hiele lan. To düdlik wie it op it lést, dat dizze tiid net mear ta koe mei dit breklik ünder- rjocht op inkelde dagen, mar dat de tsjintwurdige jonge boer goed en folslein klear makke wurde moast foar syn letter libben. Dat hy likegoed as de oaren de algemiene üntwikkeling nedich hie en dêrby de fakoplieding, dy't dizze tiid freget. Under lieding fan de direkteur fan it lanbou-ünderwiis, de hear Ir. N. van Keulen is der in hiele nije opset mak. ke en holpen troch in fiiftal ynspekteurs, hwerfan de hear P. van der Mark foar de trije Noardlike provinsjes hjir al tige bikcnd wie, wurdt der hurd arbeide om de greate efterstan sa gau en sa goed mooglikyn to heljen. De algemiene foar- den troch de oerheit bitelie, allinnich de ming is net allinnich holpen mei folie lanbouskoallen net. Woe de gemeente of mear lesüren, dêrneist binne ek in hiel de provinsje yn dizzen hwat dwaen, dan I rychje nije fakken oan it roaster tafoege, mocht dat wol, mar hja wiene der op j hweründer wiskunde, ierdrykskunae. gjin inkelde wize ta forplichte. skiednis, Ingelsk, Frysk, Sang en Mu- Ek wie it it iennige ünderwiis, dat mei I zykünderrjocht en gymnastyk. Boppedat ien learkrêft fjouwer klassen forsoargje wurde yn in apart ynrjuchte seal lessen moast. 1 jown yn timmerjen, monteurswurk mei 8 uur. Aan deze uitvoering zullen tevens mede werken: het r.k. mannenkoor te Rood huis, de chr. gem. zangverenigingen „De Lofstem” te Welsrijp, „Con Amore” te Spannum, „Halleluja” te Oosterend en „Laus Deo” te Wommels. In totaal plm. 200 medewerkenden. Eén groot gemengd koor. De algehele leiding berust bij de dirigent onzer vereniging de bekende heer Piebe Bakker te Koudum. Woensdag, 22 maart a.s. tussen 3,uur en 4.30 uur wordt een receptie gehouden in café Gerbens te Wommels ter gele genheid van het 40-jarig bestaan der ver eniging. Gisteren is in een even grote als grootse eenvoud het koperen regerangs-jubileum de zo zegenrijke tocht door de West en van H. M. Koningin Juliana gevierd. I wie V0€lt er Seen heimwee opkomen bij Twaalf en een half jaar lijken kort. Ze vlogen heen ais een schaduw. Vers ligt JnCk by menig oudere de regeringsoverdracht nog in het geheugen en velen herinneren Oost te kunnen maken, waardoor wel licht de tragedie, die ten aanzien van de verhouding Nederland-Indonesië wel zijn ver- Zondagmorgen werd de Ned. Herv. weer in gebruik genomen, nadat een - was gebruikt, in verband met de mteneurver- Detering in de eigen kerk. De belangstelling was groot. Ook uit an dere gemeenten waren enkelen overge komen om één en ander in ogenschouw te nemen. De predikant Ds. J. J. Franck besprak in zijn predikatie de tot standko- ming van dit aiies. De kerk heeft nu van binnen een geheel ander aanzien gekregen. De kerkvoog- denoanx alsmeue de aanwezige famihe- bank hebben een andere plaats gekregen, terwijl de vrouwenoanken zijn weggeno men, waarvoor nu stoelen m de plaats iijn gekomen. Voorts is achter in de kerk nu een litur gisch centrum aangeoracht, waarop enkele banken zijn Na een zitting van de raad voor econo mische aangelegenheden uit de minis terraad, die vier uur en vijfenveertig minuten duurde, heeft de minister van Financiën, dr. J. Zijlstra, bekend ge maakt, dt de regering besloten heeft de gulden te revalueren met een overeen komstig percentage als de Duitse mark. Van de zijde der Nederlandse Bank werd meegedeeld, dat deze haar officiële aan- i en verkoopkoersen voor valuta’s intrekt. Vervolgens begaven de genodigden zich 1 Aangenomen kan worden, dat vandaag naar de nieuwe winkel. l een nieuwe notering kan worden vast- daag bij de aanvang van de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal over deze revaluatie een verklaring af te leggen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1