De revaluatie gulden mark van en Koperen regeringsjubileum in de Kamer herdacht li -9 r f Staatkundig Geref. Partij overleden Nestor van us hjoed p p to sizzen DE NATIONALE MANIFESTATIE VAN MAANDAG VOOR HET PALEIS HUIS TEN BOSCH TE DEN HAAG Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Ek jongereinmienskip yn Wymbritseradiel? Begint het leven hij 14? Uitvoering Matthaus Passion VRIJDAG 10 MAART 1961 57e JAARGANG No. 20 De Jong’s Nieuwsblad Het geeft den en de góden van de eeuw, nooit wij- j Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentie* bij contract reductie 2 e week maart 1911 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) bouwd, zo vertoont de Amerikaanse ba lans een voortdurend bedenkelijk tekort, dat o.a. veroorzaakt wordt door de hulp verlening aan het buitenland, de grote bijdragen tot de gemeenschappelijke de fensie en door de vlucht van kapitaal naar het buitenland, waar de rentevoet aantrekkelijker is. Nog onder president Eisenhower had Amerika van Duitsland een grotere bij drage voor de onderontwikkelde gebie den geëist, terwijl ook de Duitse bijdra ge aan de N.A.V.O. verhoogd zou wor den. Dit had Duitsland geaccepteerd, Madagascar. Het gemeenschappelijke verzet tegen de Ver. Naties kan misschien een gemeen- rive op Madagascar zijn namelijk de voornaamste figuren uit de Kongo, Ka- savoeboe, Ueo, Tsjombé, maar ook de Loemoembist Gizenga aangekomen voor een rondetafelconferentie. Wellicht we ten zij tot een zekere mate van overeen stemming te komen, wat dè spanningen in de Kongo aanzienlijk zou verminde ren. En men zal niet kunnen ontkennen dat de Ver. Naties hierbij een drijvende rol hebben gespeeld. 1 dat naar haar oordeel het kabinet zal I moeten aftreden als t.z.t. dit wetsont- Iwerp mocht worden verworpen. periode van een jaar. De premie zal daar door met 0.1 moeten stijgen. Was ds. Zandt niet heftig gekant tegen een der gelijke verplichte verzekering? king tot de loonpolitiek hebben bereikt? Of werd soms aan de vorming van een nieuwe brede basis gewerkt? Aan de markt te Sneek werden dinsdag morgen 28 kievitseieren verhandeld tegen Abonnementspriji f 1.90 per kwtrUil (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Sunigens is de rykdom fan de earme en de wiisheit fan de rike Gemenebest. In Londen zijn woensdag de eerste mi nisters van de landen van het Gemene best bijeengekomen om de toestand in de wereld eens op te nemen. Dat is het voornaamste punt van de agenda, zoals premier MacMillan zich die voorstelt, maar door de meeste landen van het Gemenebest is een ander probleem naar voren geschoven, namelijk dat van de apartheidspolitiek, zoals Zuid-Afrika die bedrijft. Apartheid betekent een volle dige scheiding van de rassen, met uiter aard een overheersing van de blanke minderheid. De premiers van het Ge menebest zijn van oordeel, dat deze po litiek verwerpelijk is >n voor de blanken een zelfmoord betekent. Zeker is ook, dat de positie van de blanken in de kort geleden onafhankelijk geworden landen er ernstig door wordt benadeeld. Er doen suggesties de ronde Zuid-Afrika te dwingen uit het Gemenebest te treden, maar het clubverband is zo los, dat het daar misschien toch nog niet van zal komen. van het paleis nemen het koninklijke Irene de hulde in ontvangst Op de met bloemen versierde trappen paar en de prinsessen Beatrix en Belastingverlaging Minister Zijlstra bleek er echter van overtuigd, dat de revaluatie door het al gemeen belang werd voorgeschreven sinds West-Duitsland het voorbeeld had Amerikaans tekort. Men moet deze Duitse stap ook zien in het kader van de onderhandelingen tus sen Duitsland en Amerika over middelen om de verzwakte Amerikaanse positie te herstellen. Zoals Duitsland al enkele jaren een buitengewoon groot overschot in de buitenlandse handel had opge- uitvoer van kapitaal wat te beteugelen. Op deze manier hoopt men een begin te kunnen maken met de bestrijding van de onevenwichtigheden in handelsbalan- sen van de diverse landen. ziekenfondsverzekering. De ministerraad heeft namelijk besloten daarin op te ne men een vergoeding van de kosten van 1 langdurig verpleegden van 50 tot ’n dat door het Internationale Monetaire maximum van f 7,50 per dag over een Kinderbijslag. Op één punt heeft hij daarbij posthuum toch wel een zeker begrip óók bij de regeringspartijen ontmoet. Tijdens het debat over de begroting van Sociale Zaken hebben de c.h.u. en de v.v.d. zich namelijk openlijk gekeerd te gen het voornemen van het kabinet-De Quay, de kinderbijslagverzekering over de gehele bevolking uit te strekken. Zij willen die blijvend beperkt zien tot de werknemers en de z.g. kleine zelfstan digen. Het regeringsfront dreigt op dit punt nen nemen tot belastingverhoging, zoals, in Nederland ten tijde van de beste dingsbeperking. Maar dit middel had politieke bezwa ren, omdat er voor het najaar verkie zingen in het vooruitzicht zijn en geen regering vlak voor verkiezingen met be lastingverhoging wil komen. Dientengevolge heeft men de weg van de revaluatie gekozen, die, althans in opzet, de geïmporteerde goederen wat goedkoper maakt en de uitvoer wat ver zwakt. Er komen met andere woorden wat meer goederen op de binnenlandse markt en dat moet de spanningen ver lichten. Dat Nederland het voorbeeld van Duits land heeft gevolgd, is minder te ver klaren uit de stand van de Nederlandse economie, dan wel uit de nauwe verbon denheid van onze economie met die van Duitsland. Had Nederland het Duitse voorbeeld niet gevolgd, dan zou het handelsverkeer tus sen beide landen daarvan schade hebben ondervonden en zou de trek van Neder landse arbeiders naar Duitsland, nu al Wordt de ineenschrompeling een probleem in de grensstreken, nog sterker zijn geworden. Maar de Neder landse positie werd toch gunstig genoeg geoordeeld om het volgen van de Duitse stap mogelijk te maken. Fonds is goedgekeurd. a,Cht de Neder: In dit verband trok het sterk de aan- dacht, dat bij de discussie over de loon- Waarin opgenonien: De Bolswardsche Courant, Westergoo en neming van de economische spanning, waarin ons land leeft, verwacht worden I als Nederland niet tot een soortgelijke i stap had besloten. De beslissing over ’t I doorgaan van de voorgenomen belasting-1 zieningen uit hoofde van de verplichte verlaging per 1 juli a.s. zou veel moei lijken zijn geworden dan zij toch al j reeds is. I Nu de revaluatie eenmaal een feit is, Nci it sukses fan de jongereinmienskip yn Hinnaerderadiel binne der nou ek plannen yn Wymbritseradiel sa’n jonger- einmienskip op to rjochtsjen. Dêrta sil moandeitojoun yn it gritenij- hüs to Snits in gearkomste bilein wurde mei de hear H. de Boer fan Kubaerd, promotor fan de jongerein-mienskip Hin naerderadiel as sprekker. Toe, neem de grens spontaan Dan kunnen, onze meisjes Wat vroeger trouwen gaan Het bloemen paradijsje Opent lokkend de poort Twee wordt direct een paar licht In vreugde ongestoord Met veertien meerderjarig Heer Arthur Wilkerson Laat het er niet bij zitten Deze verlichtingszon Der progressieve Britten Heeft een verzoekschrift klaar Parlement, besluit vaardig Heel de jeugd, snakt er naar Met veertien meerderjarig De Kongo. In de Kongolese kwestie zijn enkele nieuwe ontwikkelingen te constateren. In de eerste plaats is de positie van secretaris-generaal Hammarskjöld van de Ver. Naties wat versterkt door het aanbod van premier Nehroe van India 5000 Indiase soldaten naar de Kongo te sturen, met de speciale vermelding, dat zij ook gebruikt kunnen worden om de strijd aan te binden tegen Kongolese gewapende eenheden. Dat is een duide lijke uitvoering van het besluit van de Veiligheidsraad van enkele weken gele den om de troepen van de Ver. Naties te machtigen met geweld op te treden ter verhindering van een burgeroorlog. Hammarskjöld kon deze ondersteuning best gebruiken nu hij door de Russen wordt geboycot. Op de tweede plaats j van het legerkorps van de Ver. Naties zo tegen gegaan en kan Hammarskjöld hopen ten slotte over voldoende manschappen te beschikken om de Kongolezen uit el kaar te houden. Het besluit van de Vei ligheidsraad is door geen van de Kon golese leiders met enige geestdrift be groet. President Kasavoeboe sprak van inmenging in de binnenlandse aangele genheden, waartoe de Ver. Naties geen macht hadden en Tsjombé en Gizenga voelen er ook weinig voor. In het door Kasavoeboe beheerste gebied komt het voortdurend tot incidenten tussen troe pen van de V. N. en Kongolezen, maar men verdenkt er de Kongolese overheid zeer sterk van deze incidenten uit te lokken om zich door verzet tegen in menging een zekere populariteit te ver werven. De vruchten zijn te grijp Dus even een opwelling Jongeren, pluk, halfrijp Het is een Tantaluskwelling Dat verouderd gebod Wij hoofdschudden meewarig. Herzie de wetten vlot Met veertien meerderjarig. Het 12 /i -jarig regeringsjubileum van Koningin Juliana is deze week ook in de volksvertegenwoordiging, zij het op sobere wijze, herdacht. In een korte toespraak riep voorzitter Kortenhorst in herinnering hoe deze periode mee tot de hachelfjkste in de vaderlandse geschiedenis heeft behoord. Hoe er in 1948 verwarring heerste met betrekking tot de omvang van het Koninkrijk der Nederlanden, hoe er een gezagscrisis heerste en de politieke wilsvorming nog sterk in beweging was, de welvaart leek nog op los zand gebouwd en de wereld vrede werd ook toen al door de „koude oorlog” bedreigd. Maar welke teleurstel- precies door midden te breken. Want de lingen ook ons deel zijn geweest zo vervolgde de Kamervoorzitter ons ko- k.vp. stak niet onder stoelen of banken, ningschap is onaangetast gebleven als een rots in de branding. Revaluatie. 11 Onwillekeurig riep dit koninklijk jubi- landse regering echter de rust in het leum ook een herinnering op aan het- l loonpeil nog noodzakelijker dan voor- -^j^k de kjv.p. en de p.v.d.a. elkander vriendelijker toespraken dan sinds lang het geval was geweest. Was dit alleen Het uitgangspunt in Duitsland is ge weest, dat de economie van het land en vooral zijn exportpositie zo sterk zijn geworden, dat de Mark ondergewaar deerd was geraakt. Bovendien was er in de Duitse economie al enige tijd spra ke van spanningsverschijnselen, die er toe leidden, dat de vraag naar goederen groter was dan het aanbod. Dit kwam tot uitdrukking in lange levertijden en een tekort op de arbeidsmarkt, elemen ten, die in normale omstandigheden lei den tot een stijging van prijzen en lonen. Om de overtollige koopkracht wat af te romen had men ook zi’jn toevlucht kun- maar deze stap zal Amerika helpen de *A ravA «AraVAAravA 4-ra4- Iaza 1 ra ra 4- 1 VA ra-v rrawwlw ra rara VA ra- rararalra ••4-wrara«A wwra WW 1-ra WWW 4- ra ra I 4- ra Iw ra 4- ra V ra-ra 1 ra WW Overleden nestor. Over dit Kamerdebat viel een sombere schaduw, doordat tevens het overlijden van de nestor der Kamerleden, ds. Zandt, voorzitter der Staatkundig Gereformeer- de Partij, op bijna 81-jarige leeftijd, moest worden herdacht. De R.K. Kamervoorzitter schetste ds. I Zandt, zoals hij heeft stand gehouden, „compromisloos tegen de geest der. tij-80 cent a f 1,per stuk, den en de góden van de eeuw, nooit wij-1 kend voor politieke en ideologische ver- De slagerij anderingen van weer en wind, steeds zich zelf blijvend gelijk een boetgezant uit het oude verbond”. Een geïsoleerde figuur dus, maar één waaraan zijn medeleden toch een vrien delijke herinnering zullen bewaren, door dat hij naar dr. Kortenhorst van zijn overleden tegenstander getuigde za ken en personen gewetensvol wist te on derscheiden. - zenuwen, legde minister Zijlstra sterk van de gulden met 4.74 waartoe de ^e nadruk op het sociaal belang van de regering in het afgelopen weekend, in navolging van West-Duitsland had be sloten. Aan de waardevermindering van onze munt sinds 1936 werd hiermee een bescheiden halt toegeroepen. Het koperen regeringsjubileum werd, ongewild, onderstreept door een nieuwe koersverhouding tussen onze gulden en het goud. Minister Zijlste verheelde nochtans niet, dat hij de genomen be slissing beschouwde als één van de zwaarste, w; arvoor hij tijdens zijn acht jarig ministerschap is gesteld. Een ver andering van de wisselkoers is nu een- maar een ernstige zaak; de gevolgen zijn moeilijk te overzien. Wie als toerist naar het buitenland gaat, kan zich er j over verhenugen, dat hij goedkoper kan reizen. Daar staat tegenover, dat onze export voor het buitenland duurder I wordt, hetgeen vooral voor land- en tuin- bouwprodukten, die aan scherpe con- currentie bloot staan, wel eens schaduw- j zijden kan hebben. 'j van Wed. H. Wiersma op het Grootzand te Bolsward zal worden overgedragen aan de heer F. Siemonsma. I Voor de aanleg Gedurende liet weekeinde hebben Duitsland en in navolging daarvan Nederland schappelijk bindmiddel zijn. In Tanana- de koers van hun munt met resp. 4.75 en 4.74 verhoogd, hetgeen betekent, dat de munten van landen, die deze stap niet volgen, evenredig in waarde dalen. Deze verandering van muntwaarde, revaluatie genoemd, in tegenstelling tot de bekende devaluatie, die een vermindering van de waarde van de munt tegenover andere inhoudt, is een uitermate ingewikkelde geschiedenis. Vooral omdat men niet weet of de bedoelingen ervan volledig tot haar recht zullen komen. Want men weet nog niet, of de ingevoerde artikelen op de markt ook werkelijk iets goedkoper zullen worden of de Duitse en Nederlandse exporteurs hun prijzen in het buitenland niet net zo veel verlagen zullen, dat zij daar kunnen blijven con curreren. Zo lazen wij, dat de importeurs van Franse auto’s in Nederland er voorlopig nog niet aan denken hun prijzen aan de nieuwe omstandigheden aan te passen. Hierbij spelen de grote vraag en het komende zomerseizoen natuurlijk een grote rol. Verplichte verzekering. Het geval wilde, dat juist diezelfde mid- dag, waarin ds. Zandt werd herdacht, een „™.v. onderwerp aan de orde kwam, waarte- gegeven. Daarvan kon namelijk een toe- j gen hij zich fel placht te keren. Bij de -- j- --'behandeling van de begroting van So ciale Zaken verstrekte minster Van Rooy namelijk mededelingen over een eerder voorgenomen uitbreiding van de voor- Ja, als ’t zo vroeg niet kan Neem ons niet in de maling Maak er dan zestien van Als overgangsbepaling Jongeren, allemaal Ze wensen het eenparig Als norm en ideaal Met veertien meerderjarig. De traditionele uitvoeringen van de Mat- thaus-Passion van Joh. Seb. Bach zullen ook dit jaar weer plaats vinden te Bols ward en Sneek. Dit maal is de uitvoering op de donderdagavond, voorafgaande aan de Goede Vrijdag te Bolsward en de uit voering des middags op de Goede Vrij dag te Sneek. De uitvoerende koren, het Sneker Can tate Koor en de Bolswarder Oratorium vereniging, versterkt met het {.k. jongens koor van Leeuwarden voeren dit werk uit en in de loop der jaren is duidelijk ge bleken dat deze koren een homogeniteit bereikt hebben, die de verzekering in zich draagt, dat men ook dit jaar weer veel schoons kan genieten. Het Fry»k Orkest verleent zijn medewerking en een keur van solisten werkt aan de uitvoering mede. Het uitvoerend Comité hoopt, dat de beide kerken te klein zullen zijn om alle ware muziekliefhebbers te bevatten. Zoals gebruikelijk zijn er in beperkte mate kaarten voor de jeugd verkrijgbaar tegen een zéér gereduceerde prijs. DRUKTE OP DE BEURS In de Amsterdamse effectenbeurs heer ste dinsdagmiddag enige nervositeit in verband met het vaststellen van de eer ste koersen naar aanleiding van de re valuatie van de gulden. De bijgaande foto toont een overzicht van de drukte met op de voor grond de volle scheep- vaarthoek Hwat hal Qabe Skroar j van hangend gasgloeilicht en het leveren der onderdelen houd ik mij beleefd aanbevolen, F. Hoekstra, Blauwpoort. Te koop of te huur een nieuwe, flink ter nering staande Brood-, Koek, en Banket bakkerij in de Buren te Schettens. Te be vragen bij de eigenaar S. A. Elgersma. In Friesland woont iemand 6 jaar als huurder in een huis en hij weet niet wie de eigenaar er van is, hoeveel moeite hij daar ook voor gedaan heeft. Ontvangen: Modelhoeden. Aanbevelend J. G. Damave, Blauwpoort, Bolsward Deense roomboter melange in Keulse pot ten van 1 kg a f 1per pot. F. K. Mo- bach, Skilwyk, Bolsward. De voorlopige commissie tot oprichting van ’n elektrische centrale voor de dor pen Wommels, Oosterend en omstreken heeft het bijltje er bij neergelegd. Het geeft ons te denken, want Wij moeten deze heer zien Met iets minder verstand Vast dan de doorsnéé veertien PYT geen in de afgelopen jaren werd bereikt, i heen. Ook haar streven naar prijsver- De gedachten daaraan werden trouwens kiging zal versterkt worden. Wellicht nog verlevendigd door de mededelingen, Iom mogelijke kritiek van de vakorgani-1 he(. gevolg Van&het compromis, dat de welke minister Zijlstra de Kamerleden saties op dit punt bij voorbaat te ont- I vakorganisaties inmiddels met betrek- vervolgens verstrekte over de revaluatie p - - waardevastheid van onze munt voor het sparen en de bezitsvorming. -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1