ROND DE ONTVOLKING VAN HET PLATTELAND Moet Kubaard van de kaart? Adres van „Dorpsgemeenschap Kubaard” maakte in Raadsvergadering van Hennaarderadeel de tongen los üs hjoed p p to sizzen van Fan de Marlinyloer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND In open brief van „Dorpsgemeenschap” werd ernstige bezorgdheid geuit Zilveren filmpjes Rely Jorritsma Founs DINSDAG 14 MAART 1961 57e JAARGANG No. 21 De Jong’» Nieuwsblad GELUKKIG KONINGSPAAR IN SPANJE Na het gereedkomen van de raads- folie Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Hwat hat Cjabe Skrocir ^ef allen al yn ki Men zou kunnen zeggen, dat de „Dorpsgemeenschap Kubaard” de knuppel in het hoenderhok heeft geworpen door aan B. en W. een open brief te schrijven, die we elders op deze pagina afdrukken. „Open” in zoverre, dat afschriften van deze brief werden gezonden aan de raadsleden en ons bij het raadsverslag ook een exemplaar ter publicatie werd gezonden. lu Kubaard heerst een zeker onbehagen en het adres aan B. en W. geeft daar uiting aan. Of dit terecht of ten onrechte is, oordele men zelf naar aanleiding van de brede discussie die er in de jongst gehouden raadsvergadering door ontstond. geven deze discussie hier op deze plaats weer, omdat wij weten hoe eenzelfde onbehagen als te Kubaard ook leeft in andere kleinne dorpen en heus niet in Jlennaarderadeel alleen. Overal hoort men hetzelfde geluid. Daarom leek ons het nuttig deze zaak in hoor en wederhoor hier aan de orde te stellen. De opmerking over de raadsagenda is wel zo miniem, dat men er eigenlijk niet op moest ingaan. Doch voor degenen, die eenzijdig worden ingelicht, het vol- i gende geen weggegooid geld? Of denkt deze er anders over dan de andere bestuurs leden Het bestuur van de Dorpsge meenschap was met de tegenwoordige moeilijkheden ten aanzien van de wo ningbouw geheel op de hoogte. De voor zitter van de Dorpsgemeenschap is bij mij geweest, aldus spreker, en heeft in zage gehad van verschillende stukken op de toekenning van bouwvolume voor dit jaar betrekking hebbende. Dit is uit voerig toegelicht. Dit wordt echter in het schrijven helemaal genegeerd. Maar waar blijven die woningzoekenden van Kubaard? Er is nog nooit een aanvraag om een woning uit Kubaard gekomen. Itens en Rien vragen om woningen. Oos- terend ook. Daar hebben we gegadigden klaar staan om een woning te betrek ken. Nu de mensen in Kubaard opge trommeld zijn weten we een paar adres sen, zegt spreker. Maar er is geen lange lijst van woningboekenden, ook van bui ten de gemeente, zoals bijv, in Wom- mels. Het zou ook dwaas zijn om in Kubaard woningen te gt_an bouwen voor mensen, die in Wommels werken, zoals door de Dorpsgemeenschap wordt ge suggereerd. De mensen zullen daar stich telijk voor bedanken. Alle woningzoekenden in de gemeente is gewezen op de mogelijkheid om via de Bouwkas Ned. Gemeenten een eigen woning te bouwen. Uit Kubaard is hier op nooit een reactie gekomen. Wanneer het gemeentebestuur Kubaard van de kaart wilde hebben, zou het ze ker niet zoveel geld hebuen gestoken in het dorpshuis en alles hebben gedaan om dit er door te krijgen. Het bestuur van de Dorpsgemeenschap vraagt zich af of het nog verantwoord is een nieuwe school te bouwen. Burge meester en Wethouders hebben daar steeds achter gestaan, aldus spreker, en staan er nog achter. Blijkbaar enthou siaster dan de dorpsgemeenschap. Ech ter geen nood. Wommels wil de school graag overnemen, evenals Itens. Waarin opgenomen: De Bokwardsche Courant. Westergoo en gernis, dat sinds 1950 alle woningen, die de gemeente krachtens de woningbouw- wet met rijkssteun heeft kunnen bouwen in Oosterend en Wommels gebouwd zijn. De motieven, waarmee dit min of meer officieel verdedigd wordt, kunnen ons niet overtuigen. Industrie van enige om vang is er in Wommels niet en in Oos terend volstrekt niet. Bovendien mag van een plattelandsgemeente als de on ze verwacht worden, dat ze evenveel aandacht schenkt aan goede woningen voor de boerenarbeiders als voor de in- dustrie-arbeiders. Ook ligt Kubaard niet zover van Wommels dat wie in Wom mels werk heeft, desnoods ook niet in Kubaard zou kunnen wonen. Ook het argument dat er geen aanvra gen om een woning uit Kubaard komen, gaat niet op, omdat de mensen op dit dorp het gevoel hebben gehad dat het voor dit dorp toch een verloren zaak is. Ons bestuur weet met zekerheid dat er momenteel minstens vier en zelfs wel zes personen zijn, die een woning in Ku baard willen hebben. Daaronder zijn 3 jongelui, die op het puiP staan te trou wen en in Kubaard willen blijven wonen. Ook enige bedrijven hebben, om perso neel te kunnen aantrekken, een woning nodig, daar ze anders in hun bedrijf ern stig nadeel lijden. Het spijt ons, dat in de laatst gehouden vergadering van de raad der gemeente het bouwen van de woningwetwoningen over 1961 aan de orde werd gesteld, zon der dat dit punt op de agenda, zoals die in Bolswards Nieuwsblad was afgedrukt, was opgenomen. Het heeft ons verwonderd, dat alle raadsleden zonder meer zich konden ver enigen met 't standpunt van B. en W. en besloten werd alle voor dit jaar toege wezen woningwetwoningen in Wommels te bouwen. Al deze overwegingen brengen ons er toe ons tot Uw college te wenden met het dringende verzoek aan de woning- bcuwproblemen in Kubaard de meeste aandacht te schenken. „Dorpsgemeenschap Kubaard”: L. NIEUWPOORT, voorz. H. DE BOER, secretaris. Koning Boüdewijn der Belgen en zijn gemalin Fabiola brengen enige vakantie dagen door in San Calixto, Hornachuelo, Cordoba. Indien bet koningspaar in het openbaar verschijnt, wordt het door de Spaanse bevolking hartelijk toege- gejuicht It üngelok sit soms yn in lyts hoekje, mar it lok faken yn noch lytser 3 e week maart 1936 Het einddiploma Ambachtstekenonder wijs behaalden Auke Dalstra, Harmen Fransen, Piet de Vries, Andries Veenstra, Tjerk van der Hauw, Klaas van der Werf, Johan Gerritsma, Anske Hofstra, Ruurd Spoelstra, Jan de Jong, Sake Syt- sma, Wiebren Bootsma, Frederik Timme. Benoemd tot hoofd der Geref. school Re- hoboth de heer G. J. Wester te Sneek. N.V. Philips Gloeilampenfabriek heeft het personeel een nieuwe loonsverlaging aangezegd. 6-els matten f 0,55, 12 els f 1,20 els f 1,95. R. P. de Boer, Makkum 10 verse eieren 24y2 cent. Brandsma’s winkel. Hollandia boter 89 cent per pond Visafslag Makkum. Aangevoerd 5800 tal komharing f 0,320.86 per tal, 160 kuilharing f 0,400,41 per tal, 200 pnd zijdennettenbot f 18,10 per 100 pond, 100 nond Waddenzeebot f 9.4510.05 Aan Burgemeester en Wethouders van Hennaarderadeel, Ondergetekenden, resp. voorzitter en secretaris van de Vereniging „Dorpsge meenschap Kubaard’’ en zo sprekende namens de gehele bevolking van dit dorp, achten het hij de aanvang van het jaar 1961 ter zake de aandacht van uw college nadrukkelijk te vestigen op de toestand van verval, waarin het dorp verkeert, in de hoop, dat uw college zal besluiten iets te doen om daarin een keer te brengen. Hei. kan uw college bekend zijn, dat dit dorp van alle dorpen in deze gemeente het meest te lijden heeft van de ontvol king. Het inwonertal daalde sinds 1945 van 469 tot 393. Het laat zich met vrij grote zekerheid voorspellen, dat deze ontvolking zal doorgaan, indien er niets gedaan wordt om er een keer in te brengen. De oorzaak van dit alles ligt ongetwij feld in de meer dan erbarmelijke wo ningtoestanden in dit dorp, waar een groot deel der woningen krotwoningen zijn of binnen enige jaren dreigen te worden. Sinds 1948, toen er twee gemeentewo- ningen zijn gebouwd, zijn er geen nieu we woningen meer bijgekomen. De laat ste daarvoor gebouwde woning dateert van 1927. Wel zijn in de loop van de jaren een aantal woningen onbewoonbaar ver klaard, waarvan er een nog steeds be woond wordt en andere zijn afgebroken. IN WICHTICH BIDRIUW De Twadde Keamer hat mei algemiene stimmen de moty oannommen, hweryn de Minister fan Sosiale zaken foarhalden wurdt, dat sadré hja klear binne mei de oansluting fan de normale ünrendabele perselen- op de wetterlieding, fuort en daliks in mje regeling makke wurde moat om ek 'e saneamde superünrendabele per selen oan goed wetter to helpen. Dér kin ’e regearing dus net mear omhin ne, de Keamer soe it net nimme as hja it sloere lieten. It plattelan, dat praktysk allinnich mei dizze ünrendabele kwestjes sit, kin bliid wêze mei dizze oantrün üt de Keamer en as hja by de wetterlieding nou mar minsken genóch hawwe om de plannen to meitsjen en üt to fieren, sil it net sa lang mear duorje of rounom kinne hja oer goed wetter foar minsken en bisten biskikke. Dat nimt net wei, dat it dan Ukegoed oan de lju seis in grou stik jild kostet Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) De gewoane gebrüker bitellet sahwat 12 sinten (71/2 sint mei it fêstrjucht en me- terhier) wylst dit fjirtich jier lyn sahwat 60 st. wie. En soks kin men net fan folie dingen sizze. Yn feite is it ijocht ien fan de in- kelde dingen, dy’t troch de jierren hinne goedkeaper wurden binne. En it leit ek grif net yn de bidoeling fan it P.E.B. de priis to forheegjen ,earder ha wy kans op in lytse forleging. Dêrneist hat it P.E.B. nou in jier of tsien dwaende west mei de oansluting fan de perselen, dy't net rendabel binne. Der is jierliks 450.000 foar brükt üt it bidriuw en sahwat like- folle moast dan fan de gemeenten en de gebrükers komme. De léste jierren is dit bidrach seis for- hege oant 675.000 goune per jier, hwer- troch de greatste helft fan de kosten troch it bidriuw bitelle, waerd. Wy bin ne der tige mei ynnomd, mar it komt üs foar, dat it jit wol hwat mear lije kin. En ik bin net de iennichste, dy’t der sa oer tinkt, grif net fan de Steateleden. Oan de oare kant mei men net forjitte, dat de gefallen, dy’t nou jit gjin elektrysk Ijocht hawwe, hyltyd ajürder binne, de oaren binne der al tusken ütpikt. Binam- men de pleatsen yn de greidhoeke en de feanstreken wachtsje jit altyd. Hja binne net oan in streek boud, mar lizze midden yn it lan, men moat soms troch fearten hinne mei sinkers en hwert it bisteande „net” maksimael bilêst is, 'komt er ek gauris in transformatorstation by. Dat alles mak- ket de oanliz djür en de bidragen, dy’t it per perseel kostet, tige heech. En dochs moat der in wei foun wurde om dizze minsken en bidriuwen oan elektrysk Ijocht en krêft to helpen. Sjocht men nou de balans en winst, en forliesrekken fan it P.E.B. oer de kommende jierren dêr- by nei, dan docht bliken, dat der rek- kene wurdt op in stikmannich goede jier- 1 ren. Ook zijn enige woningen aan de woon- voorraad onttrokken door er een andere bestemming aan te geven. Voor al deze *1' woningen zijn er geen andere in de plaats gekomen. Voorts wonen er op het dorp een vrij groot aantal mensen van 65 jaar en ouder, die zich met een éénkamerwoning behelpen, doch het is te vrezen, dat, wanneer binnen twintig jaar deze men sen komen weg te vallen, ook hun hui zen wegvallen. In elk geval zullen voor de komende generatie, die een duidelijk stijgende behoefte aan meer woning- comfort vertoont, deze huizen onaan vaardbaar zijn. Wanneer er dan ook in de komende ja ren aan dit dorp niet meer zorg wordt besteed, is het te vrezen, dat het binnen 15 a 20 jaar als woonkern zal hebben afgedaan. Wij kunnen ons niet onttrekken aan de gedachte, dat het gemeentelijk beleid hierop neerkomt, dat een dorp als Ku baard aan de versterving wordt prijs gegeven. Mocht dat inderdaad zo zijn, dan dringen wij er met de meeste klem op aan, dat dit duidelijk zal worden uit gesproken, opdat iedereen kan weten waar men aan toe is en zich zo moge lijk uit de voeten kan maken. Zo zou het dan bijv, naar onze mening nauwelijks verantwoord zijn om de pogingen om een nieuw schoolgebouw te krijgen, voort te zetten. Het trekt de aandacht van de bevolking van ons dorp en het wekt ook haar er- It bistjür fan de Fryske Bibleteek, bi- stjürder fan de Rely Jorritsma, Founs, hat de prizen takend foar forhalen en fersen, ynstjürd foar de priisfraech ’60. De jury, bisteande üt frou A. van der Minne-Buma en de hearen H. K. Schip pers en Tsj. Jeh. de Jong hie trije for halen en fjouwer fersen foar bikroaning oanwiisd en by iepening fan de motto- sluven die bliken, dat de priiswinners wiene: G. G. Brouwer, De Gerdyk, mei it fers: Pakhüsfeint. J. Dptinga, Ternaard, mei it fers: Al- dershüs; I. de Jong, Amsterdam, mei it fers. Moarnsstjerre; D. van der Ploeg, Stiens, mei it fers: Profeet M. Apperloo, Drachten, mei it forhael: It Andert; G. Jonkman, Goutum, mei it forhael: Dou nei hüs en Gij naar Irnsum P. Terpstra, Ljouwert, mei it forhael: It forhael De priisütrikking, leit yn ’e bidoeling, sil wer halden wurde to Mantgum De Steaten sille yn dizze sitting bislute moatte, hoe’t hja dizze winst bisteegje wolle. It ütstel fan Deputearre Steaten is om fan dy kommende winst earst 5.5 miljoen oan de ófskriuwing ta to foeg- jen en oer it oare elts jier to praten. Hja dogge dat, mei op adfys fan it accoun- tansbureau, dy’t dit adfys jown hat mei it each op de to krappe ófskriuwingen yn it forline. Gean de Steaten mei it ütstel akkoart, dan soe der neffens de taksaesje fan de deskundigen yn 1962 jit 1.500.000 oer- bliuwe foar oare dingen, yn 1963 jit 1.037.000 en oer ’64 en ’65 togearre jit in miljoen. Oan nou ta wiene de taksae- sjes fan it P.E.B. altyd de foarsichtige kant neist ,dat it kin ek wolris in stür- mannich tafalle. En as der dan ien ding is, dat ropt en skreaut om oplossing, dan binne dat de ünrendabele en superünren- dabele perselen. Hwant sa’n oerheitsbi- driuw, dat in monopoalje krige hat foar de leveransje fan elektrisiteit, hat nef fens my de morele plicht om alles to dwaen, dat de biwenners fan üs provinsje ek fan har tsjinsten profitearje kinne. En dat kinne inkelde hünderten minsken jit net. Safolle sosiael gefoel moatte wy meime- koar dochs opbringe kinne, dat wy ear- der meiwurkje oan de forsjenning foar dizze efterbliuwers, dan dat it Ijocht faeks in heale sint goedkeaper makke wurdt foar allegearre. Dy heale sint skeelt de lju in dübeltsje yn ’e wike, der’t gjin- ien hwat fan fornimt, wylst dit lytse offer by steat is om dizze efteroankommenden einlings en to’n lésten ris üt har isole- mint wei to heljen. Wy rekkenje der dan ek fêst op, dat sawol it bidriuw as de gebrükers fan herten meiwurkje om de ünhaldbere situaesje fan de pearhündert hüshaldingen yn Fryslan ta in goede op lossing to bringen. agenda kwam het bericht binnen aan gaande het alsnog aan de gemeente toe gewezen bouwvolume voor vier woning wetwoningen. Waar bij de gemeentebe groting voor 1961 reeds over Wommels was gesproken als vermoedelijke bouw plaats is, om geen tijd te verliezen de administratieve procedure vergt n.l. wel twee maanden ter raadsvergade ring nog het voorstel ingediend om in Wommels te bouwen en konden B. en W. direct na het aannemen van dit voorstel een aannemer zoeken. Met dit gevolg, dat de Raad heden op de agenda het voorstel tot onderhandse aanbesteding aantreft. Hiermede is in elk geval vier weken ge wonnen. Meer wil ik, aldus spreker, over dit adres niet zeggen. De heer WIJBENGA zegt het van harte eens te zijn met de door de Voorzitter gesproken woorden. Hij krijgt de indruk dat het bestuur van de „Dorpsgemeen schap Kubaard” niet weet waar het om gaat. Misschien is het beter, aldus spr., op het schrijven verder niet in te gaan. De heer B. BOOTSMA is echter van oor deel, dat dit een weloverwogen stuk is en meent dat het bestuur van de „Dorps gemeenschap Kubaard” in deze terecht gezet moet worden. Met algemene stemmen wordt vervol gens besloten krachtig te protesteren tegen de scheve voorstelling van zaken, welke ’t bestuur van de „Dorpsgemeen schap Kubaard” geeft en tevens het te verzenden antwoord vastgesteld. De heer GIETEMA zegt, dat in het adres van de Dorpsgemeenschap wel een opmerking voorkomt, die hij kan onder schrijven, n.l. dat ook de boerenarbeider evenveel aanspraak heeft op een goede woning als de industrie-arbeider. Dit geldt z.i. ook voor de andere dorpen. Voorts is hij van mening, dat men een zinkend schip nooit moet verlaten zolang er nog mogelijkheden tot redding zijn. Hij vraagt zich af of men in Kubaard niet bekend is met de mogelijkheid tot woningverbetering met rijks- en gem.- subsidie. Particulier kan er ook heel wat gedaan worden met medewerking van de plaatselijke banken en de Bouw kas Ned. Gemeenten. De VOORZITTER merkt nog op, dat we in onze gemeente best elk jaar tien wo ningwetwoningen konden gebruiken en dat er dan een mogelijkheid was om iets te verdelen. We hebben echter te ma ken met de situatie zoals deze thans is. Wij volgen daartoe de raadsbesprekin- gen in de j.l. raadsvergadering in Hen naarderadeel op de voet. Toen na afhandeling van de gewone agenda de rondvraag aan de orde werd gesteld (het stuk was gericht aan B. en W. en dus geen ingekomen stuk voor de raadsvergadering alszodanig) nam de heer B. Bootsma als eerste spreker het woord. De heer, B. BOOTSMA wil gaarne eni ge opmerkingen maken naar aanlei ding van een schrijven van het bestuur van de „Dorpsgemeenschap Kubaard”, dat door de raadsleden is ontvangen. Hierin wordt aandacht gevraagd voor de toestand van verval waarin Kubaard verkeert en ernstig bezwaar gemaakt tegen de gang van zaken bij het ver delen van de woningwetwoningen in de gemeente. Spreker acht het van belajig, dat dit schrijven in de raad ter sprake komt. Hij is van oordeel, dat zowel Burge meester en Wethouders als de Raad hierin ten onrechte worden geblameerd. De „Dorpsgemeenschap Kubaard” Weet heel goed, dat het gemeentebestuur er steeds op uit is om ook de kleine dor pen te helpen en daarvoor steeds weer op de bres staat. Het spijt spreker dan ook, dat het be stuur van de Dorpsgemeenschap zich in zijn schrijven uitdrukt op een wijze, die getuigt van weinig begrip voor de situatie. Hij kan het nietanders zien dan daf de stellers van dit schrijven kortzichtig zijn en de gang van zaken niet door hebben. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. eenzelfde schrijven van de „Dorpsge meenschap Kubaard” hebben ontvan gen. De VOORZITTER meent, dat Burge meester en Wethouders en ook de Raad in dit schreven op een zeer laag bij de grond staande manier worden aangeval len en dat het verwijten naar het hoofd worden geslingerd, die eigenlijk te min zijn om daarop in te gaan. Wat de inhoud van het schrijven be treft, denkt de heer E. BOOTSMA hier over precies zoals de heer B. Bootsma en de Voorzitter. Hij vindt het echter wel wat te gemak kelijk om dit voor kennisgeving aan te nemen en meent dat een terechtzetting wel op zijn plaats is. De VOORZITTER zegt, dat hij, nu de raad daartoe de wens te kennen geeft, wel bereid is zijn persoonlijke visie over het adres van de „Dorpsgemeenschap Kubaard” te kennen te geven. In de eerste plaats, aldus spreker, heb ik pas de volgende dag na de bewuste jaarvergadering van de „Dorpsgemeen schap Kubaard” gehoord, dat men Bur gemeester en Wethouders verwacht had. Persoonlijk wist ik van het houden van deze vergadering niet af. Misschien heb ik als lid van de Dorpsgemeenschap wel een convocatie ontvangen. Er komen echter zoveel uitnodigingen voor alle mogelijke bijeenkomsten, die toch niet alle kunnen worden bezocht, en boven dien had ik met wethouder Lanting reeds een afspraak voor een andere ver gadering. Officieel hebben Burgemeester en Wethouders geen uitnodiging ontvan gen. Er schijnen op de vergadering van de „Dorpsgemeenschap Kubaard” ernstige beschuldigingen aan het adres van B. en W. te zijn geuit. In de vergadering van B. en W. is dit adres reeds aan de orde geweest, doch het was niet mogelijk in de korte tijd, die er voor deze raadsvergadering nog restte alle argumenten, resp. beschuldi gingen te weerleggen. Ik vind het ech ter niet fair, aldus spreker, beschuldi gingen te uiten aan het adres van men sen, die er niet bij zijn om zich te ver dedigen. Blijkens het in dezelfde jaarvergadering uitgebrachte verslag van de secretaris van de Dorpsgemeenschap, is er toch nog veel gedaan voor Kubaard. Was dit om de rekken slutend to meitsjen. Mar hawar, der is ütkomst yn sicht. Ut de Südhoek by Wommels kamen lês- tendeis inkelde boeren ris to praten oft hja der nou ek net it eleksrysk krije koe ne. Dér leit jit in hiele hoeke mei in 20 pleatsen en pleatskes, dy’t dat bittere graech ha woene. Under dizzen sitte ek in stikmannich jonge boeren, dy’t it mei de fruiteelt bisykje wolle, en seis ien, dy’t in moderne „piepkuiken”-mesterij opsette wol. Mar foar alle moderne bidriuwsfiering is winlik elektrysk ünmisber en grif by dizze dingen. Hja wiene ek graech ré seis yn de pon ge to taesten, mar koene jit net sa fier komme. It P.E.B. hat de hannen mear as fol mei de nije oanslutings, binammen yn de ruilforkavelingsgebieten, en alles kin net tagelyk. Dochs is dit mar in skrie. le treast foar de lju, dy't der al sa lang nei ütsjoen hawwe. Yn de „gouden filmkes” koe men dizzer dagen léze, dat fyftich jier lyn al bisocht waerd om yn Wommels en omkriten oan elektrisiteit to kommen, dat wie dus al foar it P.E.B. bistie. En al jowt men ta, dat alles net tagelyk kin, der sil dochs it uterste dien wurde moatte om de lju dêrre net in dei langer wachtsje to litten as perfoast nedich is. Mei greate lichems duorret it ornaris lan ger as men tinkt en it P.E.B. is in great en wichtich bidriuw wurden. Aldergeloks mei men wol sizze. Hwant, dy’t hwat wit fan de taek fan dit bidriuw, sil him for- bliidzje oer it feit, dat it tsjinjen en suk- keljen fan dit bidriuw nou forgoed oer is. Nei de oarloch is it mei sprongen foar- üt gien en it is nou finansieel in soun en sterk bidriuw. De omset is mear as for- dübele, der is in nije sintrale boud en in manske ütwreiding op folge, it „net” is nei alle kanten ütdijd en boppedat binne de tariven fan de streamfororükers ge- skikt bleaun.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1