De Sahara: barre woestijn tot van omstreden begeerd gebied en Sikefouns ,Nut en Voordeel’ Federatie van Glorie van een grachtenhuis 21 maert 1961 21 maert 1881 Christel ,Mammaloe’Adelaar thuis Kongo-Staten STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Andante’’ in deux pièces Jaarbeurs Gouden filmpjes De komende koopvaardij-expositie Op maandag 17 april a.s. zal in Leeu warden de expositie „Koopvaardij” wor den geopend, die de grootste manifesta tie op koopvaardij-gebied in na-oorlogs Nederland belooft te worden. VRIJDAG 17 MAART 1961 57e JAARGANG No. 22 PRESIDENT KENNEDY ONTVANGT WILLY BRANDT ra- PYT de tijd samenge- Christel Adelaar houdt Struikelblok. Het grote struikelblok van het ogenblik is echter geen van deze problemen, maar is de Sahara, dip sinds enkele jaren van barre woestijn tot begeerd gebied is ge worden, doordat er een rijkdom van bo demschatten blijkt te zijn, waarvan de olie nu al geëxploiteerd wordt. Algerije wenst de Sahara onder zich, terwijl de Fransen sinds enkele jaren de Sahara juist los gemaakt hebben van Algerije en hun best doen alle omliggende lan den bij de exploitatie ervan te betrek- Venchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitere: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) gekomen, maar sinds enkele dagen kan men weer van een zekere toenadering spreken. Abonnementsprijs f 190 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Het wordt steeds waarschijnlijker, dat binnenkort de Franse regering en de rdbellenregering van Ferhat Abbas besprekingen zullen voeren. Optimisten willen dat zij aan het eind van deze week al zullen beginnen. Als plaats wordt al Evian of Thonon aangewezen aan de Zuidelijke oever van het meer van Genève, waardoor de Algerijnen in staat z(jn behalve voor het gesprek dan op Zwitsers gebied te verblijven, waardoor zij van allerlei faciliteiten niet van de Fransen afhankelijk zullen zjjn. Dit betreft natuurlijk vooral de con tacten met de pers. te die Leeuwarden bezit) ving daarvan zal van lichtboeien, een mammoet-model van een der Rotterdamse passagiersschepen en een grote boeg, die „uit de Beurs steekt” en die een rol zal vervullen bij de officiële opening. Compromis. Ei’ is een compromis uit de bus geko men, waarbij men over de moeilijkheid heen stapt door niet meer te schieten zonder daar iets over te zeggen. Gaat het goed met het politieke gesprek, dan kan men alsnog tot een wapenstilstand komen en als deze er is, dan kan presi dent De Gaulle Abbas ontvangen. Of dit helemaal opgaan is een tweede vraag. Het kan blijken, dat De Gaulle Abbas al wel eerder zal moeten ont vangen. Wij spraken enkele malen over het poli tieke gesprek. Dat is van Franse zijde een grote stap vooruit, want nog niet zo lang geleden wilde men niet over de politieke kwesties spreken met de op standelingen. Dat politieke gesprek heeft natuurlijk de politieke toekomst van Al gerije tot onderwerp. Men zal natuurlijk blijven vasthouden aan het referendum, maar iedereen voorziet onafhankelijk heid als uitslag. Van groot belang zal zijn de kwestie van de garanties aan de Europeanen in een onafhankelijk Alge rije, waar zij maar een betrekkelijk kleine minderheid zullen zijn. Frankrijk denkt in deze kwestie aan een dubbele nationaliteit en men meldt, dat de Al gerijnen tot flinke concessiesin dezen bereid zijn. Concessies willen zij ook doen bij de overgangsperiode, die de Fransen langer zien dan de Algerijnen. Dat alles kan worden geregeld al is het probleem van de menselijke verhoudingen tussen de Europeanen en de anderen iets, dat op papier natuurlijk moeilijk te regelen valt. Toenadering in Laos. Toenadering is ook aan de orde in Laos, waar de rechtse generaal Phoemi Nosa- van, die dit najaar de neutralistische re gering van prins Soevanna Phoema ver jaagd had, overeenstemming heeft be reikt over een vredesplan met Phoema. Nosavan was hiervoor zelfs naar Cam bodja gegaan, waar Phoema zich op houdt. Kort tevoren was Phoema bij de communistische verzetsbeweging Pathet Lao geweest, zodat hij als verbindings man kon fungeren. Dat Nosavan toenadering zoekt, kan men eensdeels verklaren uit zijn falen de Pathet Lao militair uit te schakelen, anderdeels door de veranderde politiek van Amerika, dat bereid is een proef te nemen met een geneutraliseerd Laos in plaats van met een niet al te populair rechts, maar pro-Westers bewind. Door neutralisatie hoopt men de stroom wa pens, die nu uit communistisch gebied 't Noorden van Daos binnen komt, te be perken. De basis van de overeenkomst tussen Nosavan en Phoema is een politiek van strikte neutraliteit. mar inkelde jier- ken in de hoop, zodoende nog wat in vloed te behouden. Maar de Algerijnen staan op erkenning van de Algerijnse scuvereiniteit over de Sahara en wil men tot resultaat komen, dan zullen de Fransen ook op dit punt wel moeten wijken. van haar huis Er is nu gebleken, dat een Franse af gevaardigde, De Gaulles vertrouweling Pompidou, en de Algerijnse politicus Boumendjel, al van 19 februari af be sprekingen met elkaar gevoerd hebben over de mogelijkheden van officieel con tact. Frankrijk wilde een staken van het vuren voordat de besprekingen over het politieke gedeelte zouden beginnen. De rebellen brachten echter naar voren, dat zij alleen wapenstilstand wilden, als daarover duchtig onderhandeld was en zij stelden diverse voorwaarden, die eigenlijk een vooruitlopen op het poli tieke gesprek waren. Hun vrees was, dat een staken van het vuren zonder meer de Fransen zou verleiden het poli tieke gesprek op de lange baan te schui ven. Neat bynt de minske sa as mienskiplik leed Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’i Nieuwsblad Kongo-federatie. Wij vermeldden vorige week de confe rentie van de Kongolese leiders op het eiland Madagascar. Zij hebben vergeefs gewacht op Gizenga, de machthebber in de Oostprovincie, die zich beschouwd als de opvolger van Loemoemba. Eerst zou hij gekomen zijn en vertrouwend op het bericht, dat hij onderweg was, hebben wij zijn deelneming een feit geacht. Maar op het laatste ogenblik is hij toch niet vertrokken, naar sommigen willen we gens de tegenkanting van de Sowjet- Unie. De conferentie is toen zonder hem doorgegaan in de hoop, dat berichten van zijn val juist zouden zijn, maar deze hoop was ijdel. De conferentie heeft besloten tot ophef fing van de eenheidsstaat Kongo en de vorming van een bond van vrije, onaf hankelijke staten. Dat is een versterking van het standpunt van Tsjombé van Ka tanga, die nu niets meer te vrezen zal hebben voor de inbreuk op zijn gezag door een centrale regering, die haar ge zag over hem wil laten gelden. Het welslagen van deze organisatie zal voor een goed deel afhangen van de mate van verzet, die Gizenga hiertegen in het veld zal kunnen brengen. Blijft hij al te veel in gebreke, dan is de kans groot, dat de diverse Afrikaanse landen, die hem nu nog steunen, op de confe deratie op redelijke voet met de Ver. Na ties zal kunnen samenwerken. De laat ste tijd is het nogal eens tot botsingen lekte gastvrouw. Haar interieur is bijzon der gezellig, haar thee staat gauw en geu rig op tafel. Antracietgrijs is haar trui, glimmend zwart haar leren rok. Dat maakt het kon trast met haar hoogblonde kapsel plezie rig. „Och, het huis op zichzelf is niets bij zonders. Het is helemaal geen juweel van een grachtengeveltje. Maar die gracht zelf echt waar, het is hier heerlijk wonen”. Toen zij de tweekamer woning kreeg, was het in één woord een bende. Vrachten met vuil moesten er uit gesleept worden. van haar kamer heeft iets overigens onrustig te zijn. In het midden van de wand staat een mo derne stalen boekenkast. Boeken, albums, mappen met knipsels Kwestie fjrandt. Adenauer heeft zijn stem laten horen in de kwestie Brandt, die voornamelijk veroorzaakt wordt, doordat oud-nazi’s, maar ook leden van Adenauer’s partij zich schuldig maken aan insinuaties aan het adres van de Berlijnse burgemeester (die in september de socialistische tegen voeter van Adenauer zal zijn) wegens het feit, dat hij in 1938 naar Noorwegen is uitgeweken, gedurende de oorlog in Zweden heeft gewoond en daar de Noor se nationaliteit heeft gekregen. Verder dat hij als Noorse persattaché naar Berlijn is gegaan, maar ten slotte in 1947 voelde een roeping te hebben als Duits politicus. Men maakt de emigratie verdacht, vraagt zich af of Brandt soms op Duit sers geschoten heeft en vergeet daarbij helemaal, dat hij de wijk nam voor het meest ergerlijke stelsel van de wereld geschiedenis. Adenauer heeft zich niet tot Brandts verdediger opgeworpen, maar zijn land geen dienst bewezen door dubbelzinnigheden. Dat is zeer jammer. vullen de vleelkleurige schappen. Boven op troont een radiotoestel naast een in het zwart gehulde Spaanse danseres. Op de Oud-Hollandse dekenkist staat een witte petroleumlamp, die een flauw licht werpt op de reproduktie van Picasso daarboven. Voor de schoorsteen in de hoek staat een moderne oliehaard. De enorme luie stoel is met lichte stof bekleed en de gelief koosde plaats voor Christel. De muur boven de schoorsteen is tot aan het plafond bedekt met ’n prachtige doek in blauw en zilver. Het zitje rond de olie haard wordt verder gevormd door twee royale stoelen en een juweeltje van een oud-Hollandse tafel. Voor het raam staat de oude ronde tafel en de vier met pluche beklede stoelen, die nog stammen uit het grootouderlijk huis. De prachtige piano voltooit dan verder het smaakvolle geheel, dat Christel Adelaar in de loop van steld heeft. De gehele vloer wordt bedekt door een Heel veel van de geregelde bezoekers van de serie „Show-avond-successen” van „Andante” hadden zich reeds afge vraagd of er dit jaar ook weer een show avond zou komen. Nu de toezeggingen e.d. zijn geregeld, waarbij Lunter N.V., S. S. van der Werf alsmede mej. Boersma e.a. onder het motto „lei Paris” een musical-mode- show zullen brengen, geheel in samen werking met het amusements-orkest „Andante”, kunnen wij u mededelen, dat deze is gepland in begin april. Alhoewel u binnenkort in dit blad ver schillende advertenties met bijzonderhe den zult aantreffen, kunnen wij u nu reeds meedelen, dat er thans contacten worden gelegd met enkele „zingende mannequins” (resp. here-quins), waar bij u ervan overtuigd kunt zijn, dat het een vlotte avond wordt, waarbij muziek en mode in een gezellige sfeer voor het voetlicht zullen worden gebracht, aan gevuld met vele attracties. President föhn Kennedy van de Verenigde Staten heeft maandag burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn, die wordt beschouivd alt ernstig kandidaat voor het West-Duitse Bondskanselierschap, in het Witte Huis te Washington ontvangen. Foto: Bij deze ontvangst bood Brandt aan de president een model aan van de West-Berlijnse vrijheidsklok maken. Die kast heb ik nog iets langer gemaakt en afgesloten met een effen geel gordijn .Meer naar het raam staat mijn bed. De sprei heb ik ook in geel gehou- de: Dat geeft tenminste een beetje rust en hümte”. Christel Adelaar beschouwt de linker, geheel in geel gehouden wand, als een soort „tegengif” voor de rechterhelft van haar kamer. Daar dartelen diverse stijlen zwierig door een. Die kant speels zonder Hwat bat Q a be Sb roar us hjoed P to sizzen „Daar moet je dan wel even door heen bijten en alleen maar denken aan wat het worden kan. Kijk, ik heb hier nog een foto van de toestand, toen ik er de eer ste keer in kwam. Dit was een soort hok of zo, met een paar stellages.” Het „hok” is nu omgetoverd tot een han dig, gezellig keukentje. Butagas, een klei ne ijskast, een warmwater-boiler, moderne keukenkastjes vullen nu vernuftig de be trekkelijk kleine ruimte, waar een vrouw zich toch nog ruim bewegen kan. „Naast het toilet was een soort kast. Die heb ik bij de WC laten trekken eh daar een douche in aan laten brengen.” De zit-slaapkamer is ruim. Drie grote men geven uitzicht op het Singel. „Hier tegen de linkerwand hadden mijn voorgangers een grote open kast laten to roppen, mar dit hat ren bistean kinnen. Dat it manlju’s fonus ynsloech mei blike üt it tal leden (70), dat moai gau birikt wie. Op it heechst hat it founs in 60 bigunstigers hawn. Nou binne der noch 5 fan oer. Hwat bij de oprjochting al as doel tsjinne, waerd yn de njoggentiger jierren wol tige aktueel mar ek yn de tritiger krisis-jierren mocht Kimswert bliid wêze mei syn founs. Hjoed de dei mei de soasiale wetten sprekt de ynstelling minder oan. Nou is elk forsoarge lyk as it sechje seit fan de widze oan it grêf En dochs leit der ek nou noch in taek foar it underling sike founs, om’t de ütkearing by sykte en ün- gefal net foar 100 forgoede wurdt. „Nut en Voordeel” hat oer de 80 jierren 4 foarsitters hawn to witten, J. Postma Lsn., D. Graafsma, K. Okkinga en de tsjintwurdige presidint M. M. van Stra ten. De hearen Graafsma en Okkinga hawwe elk 30 jier de foarjittershammer hantear- Utrechts Marijkehal Lokt weer haar voorj aarsklanten Als de welvaartsvazal Van negen en twintig landen Drie duizend firma's saam Die er hun slag proberen Om nummer één te staan Met vaardig exposeren Ze hebben ’t windje mee Uitvindingen doen rente De show, kleuren tv De „spoetnik” instrumenten Blinkende Moskowitch (Een auto voor drie duizend) Die heel gemakkelijk zit Hij beweegt zich zacht-ruisend Het schoteltje staat klaar Luculles viert festijnen Conserven, kaviaar Besproeid met, edele wijnen Boven ’t genot der mond Prijst men moderne waarde Een mantel, zwaar van bont Siberische luipaarden De naties van vandaag Zo moet het wel bekeken Willen elkaar wat graag Ook hier de loef afsteken Men denkt, het is gezond Ga, liefst op volle toeren Als economisch front Wat „koude oorlog” voeren Ze hebben ’t windje mee En als ze zich opstellen Blijkt 't landje aan de zee Toch nog goed mee te tellen Ook Nederland staat pal Steeds hoger op te rijzen Utrechts Marijkehal Levert weer de bewijzen „Christel Adelaar 2x bellen” staat er op de deur van een huis aan het Amster damse Singel. De laatste trap naar de derde etage wordt versperd door een wit- geverfd lattenhek. „Vroeger hebben hier waarschijnlijk men sen met kinderen gewoond, van daar dat hek”, licht de charmante Christel toe, „ik heb het maar laten zitten. Soms staat de buitendeur beneden open en dan glip pen er vaak kinderen naar binnen. Vra gen om foto’s en handtekening. Ik vind kinderen schattig, maar ik moet ook wel eens wat doen hier.” Christel Adelaar, de Mammaloe in het televisie programma „Pipo de Clown”, is een per- WW»*********^*»**»^***^ Se week maart 1911 Overleden te Bolsward Y. L. Hettema, voorheen lid van het r.k. kerk- en school bestuur, lid en president der St. Cincen- tiusvereniging. Tot zijn overlijden was hij (samen een kleine 40 jaar) bestuur der van het Weeshuis. Hij werd 73 jaar. Tot de eerste klas der rijksnormaallessen te Sneek is o.a. toegelaten Gerrit Timmer te Bolsward. In Baarderadeel klagen de professional eierzoekers over het kleine aantal kievit- ten. Alle jaren komen er minder. Men schrijft dit euvel toe aan de meer en meer toegepaste drainering. Door VVV te Leeuwarden is een grote verloting gehouden tot stichting van een monumentale fontein. De opbrengst be droeg f 3000, Gekozen tot raadslid van Wonseradeel wegens vertrek van de heer Th. Bos hui j er, de heer Jan F. Bergsma te Mak- kum. bijzonder mooi antracietgrijs vast tapijt. Aan een muur tikt een mooie Drentse stoeltjesklok. „Ik onderhoud alles zelf. Mijn werk brengt mee, dat ik erg onregelmatig thuis ben. Repetities voor radio („E)e Wad- ders”) en tv („Pipo”), voor het gezel schap Pipo, waarmee wij door het hele land voorstellingen geven, nieuwe din gen instuderen, hier thuis of ergens an ders, ach, elke dag heeft weer zijn eigen indeling'. Christel zegt het met een lachje en een licht schouder-ophalen. Zij houdt van 'haar werk en zij houdt van haar huis. „Je moet natuurlijk wel eens flink sparen als je weer iets moois wilt kopen. Maar ik zou niet weten, waar ik het geld beter aan besteden kan, dan aan mijn woning inrichting. Hier is mijn rustpunt. Hier moet je toch weer een beetje op adem kunnen komen.” En is dat niet de juiste opvatting van een huis, dat ook werkelijk een „thuis” is? Dank zij de medewerWng van de Kon. Ned. Reedervereeniging zal deze exposi tie, die tot en met zaterdag 22 april duurt een algeheel overzicht van de Ned. koop vaardij kunnen geven passagiersdien- sten, vrachtvaart, tankvaart, kustvaart enz. de medewerking van de Amsterdamse, Rotterdamse- en noordelijke havens, van Loodswezen, scheepsbouwers, onderwijs instellingen voor de scheepvaart, P.T.T., radiodiensten, reddingwezen, bergings bedrijf, toeleveringsbedrijven en vele an dere instanties garandeert een opzet, die zeker de jeugd en de ouderen in de noor delijke gewesten zal aanspreken. De tentoonstelling wordt gehouden in de Beurs (nu nog de grootste expositieruim- en de omge- 1 geheel in het teken staan de koopvaardij: vijftig rederij vlaggen dat wy hjoed de dei üs yntinke kinne, hoe of de boel yn dy foarste tiden der hinne lei. Alles is net düdlik, mar wol is der genóch om der in yndruk to krijen fan minsken en tastannen üt it forline. Dizze skriuwers hawwe west D. S. Dyk stra, K. C. Postma, E. Sj. Reunia (30 jier), Jan Visser en de skriuwer fan dizze tiid P. Schoenbergen. Fjouwer kear yn ’t jier moast de ponghalder oantoane hoe’t er de sinten oestege hie. De foriening hat 8 ponghalders hawn. Dit binne: J. Timmer, O. v. d. Weide, R. Bergsma, M. v. d. Meer, A. Kuperus, J. G. Dijkstra en M. P. van Straten. Dizze léste giet nou oer de sinteraesje, dêryn tige bystien troch syn oare helte. ’t Wie sa stadichoan wenst wurden, dat as er in funktionaris 25 jier syn wurk foar it founs dien hie, der in kadootsje foar him oan siet. Dat binne yn ’e rin fan ’e jierren west: M. P. van Straten, W. Weidema, R. Kuipers en H. Kroon. By dizze bitinking dy’t balden wurde sil op 25 maert de jouns 7 ure yn kafé „Greate Pier” binne der wer trije dy’t foar in ka dootsje yn oanmerking komme. Dat binne de hearen P. Schoenbergen, 28 jier; M. M. van Straten, 26 jier en J. Kamstra, 25 jier yn it bistjür. Der kin noch oanstipt wurde, dat W. Weidema en R. Kuipers (dizze léste is forstoarn) it founs ek 25 jier tsjinne hawwe. De bistürders H. Kroon en M. P. van Straten jubilearren al earder. Op dit ea- genblik hat Kroon 37 tsjinstjierren by’t sikefouns en M. P. van Straten 40 jier. ’t Bistjür bistiet nou üt de folgjende per- soanen: M. M. van Straten, pres.; P. Schoenbergen, sekr.; M. P. van Straten ponghalder, J. Kamstra, L. Roesma; I Munniksma, K. Aukema, H. Kroon A. de Haas. De 21e maert 1881 kamen inkelde doarpsnotabelen tidens in noflike gear- komste yn de Boppeseal fan kafé „Unia” (nou kafé „Greate Pier”) ta de konklü- zje, dat der yn Kimswert wol forlet fan in sikefouns wie. It wie doe de tiid dat in arbeider troch sykte fakentiids net by steat wie syn hüshalding fan it nedichste to forsjen. Sadwaende moast der in yn- stansje komme, dy’t troch ütkearing sok- ke hüshaldingen foar honger, hoedzje koe. Sa waerd der bisletten ek yn Kims wert in sikefouns op to rjochtsjen. De oprjochters wiene Jan Timmer, boer, J. Postma, Lsn., skoalmaster, Doekele Dyk stra, keapman en E. Westra, boer. Dat dizze hearen doe op dat idé kamen hat in great tal jierren in seine west foar de arbeidersbifolking fan it doarp Kims wert en omkriten. Doe ’t neamde persoa- nen seagen, dat de arbeiders seis wol by steat wiene de septer to swaeijen, binne se stadichoan tobek stapt, in bislüt dat like forstannich wie as dat fan de oprjochting Yn de njoggentiger jierren waerd bislu-1 ten om ek in frouljusfouns yn it libben re. Fiif skriuwers hawwe der foar soarge r.Ui Ijl*.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1