Bestrijding verborgen honger’ van weer een Geref. kerk in Bolsward kreeg eigen predikant r Nieuwe fase in Anti-Honger-Actie üs hjoed p p to sizzen ff'' 'y J. s. de Martinytoer Fan Tj. de J. Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Untjowend libben gh DINSDAG 28 MAART 1961 57e JAARGANG No. 25 De Jong’s Nieuwsblad it mei rear- fallen bitsjut dit, dat it frijhwat primi- Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenüei bij contract reductie De Anti-Honger-Actie van de F. A. O., de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, in 1960 in ons land met veel succes begonnen, zal in 1961 worden voortgezet. In de eerste week van mei zal als onderdeel van deze Anti- Honger-Actie een gulden-actie worden gehouden, die is geprojecteerd tegen de achtergrond van de herdenking van onze bevrijding en waarin de Nederlandse kostwinner in zijn werkmilieu zal worden opgezocht. Deze actie heeft speciaal ten doel gelden bijeen te brengen voor de bestrijding van de „verborgen honger” in tropisch Afrika. («Mi le week april 1936 Een neger werkt in zijn tuintje. Hij en alle anderen in de gebieden van de „verborgen honger” in Afrika moeten leren op hun eigen stukje grond die gewassen te verbouwen, die hun voeding zo veelzijdig mogelijk maken. De Anti-Honger-Actie, die de steun van het gehele Nederlandse volk verdient, is daarop gericht. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie adres: Marktstraat 1) Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Ek al hie de tige gaedlike Dcor ondervoeding, gebrek aan vitami nen en proteïne is de weerstand tegen ziekten gering, zodat de talloze infectie ziekten die hun 'volle kans krijgen een enorm aantal slachtoffers maken: 10 tot 15 miljoen melaatsen, 350 miljoen ma- laria-patiënten, een kwart van de bevol king van Egypte lijdt aan trachoom, de slachtoffers van framboesia en tubercu lose zijn ontelbaar. Tal van wetenschappelijke onderzoekin gen hebben uitgewezen, dat,, als bepaal- Van heinde en verre waren ’s middags de belangstellenden gekomen, om de in tredepreek van Ds. Van Bochove te ho ren. Als een aarden vat, waarin God Zijn schatten heeft neergelegd, wilde Ds. Van Bochove zich zelf, naar aanleiding van zijn intreetekst 2 Cór. 4 7, zien. Een dergelijk aarden vat is wel breek baar voor de mensen, maar bruikbaar voor God. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad tiid. Dy’t him him sêft, seit it sprekwun soene wy de oare efkes fêsthalde? Men kin wol slimmer wêze dan in oar, mar net slimmer as alle oaren De Gereformeerde Kerk van Bolsward, met een zielenaantal van ruim 1200, heeft het anderhalf jaar lang zonder een eigen predikant moeten stellen. Groot was dan ook de blijdschap, toen Ds. II. T. van Bochove uit Veendam het beroep naar deze gemeente aannam. Zondagmorgen vond de bevestiging plaats, waarbjj in de Dienst des Woords voorging Ds. S. Grevink van Wildervank, Zijn Eerw. had als tekst gekozen Richteren 6 14a, mentele instellingen van de betreffende landen. Voor de bestrijding van de verborgen honger is natuurlijk vee) geld nodig. Een startkapitaal hoopt de NOVIB bij- In het voorafgaande Schriftgedeelte wordt de schat genoemd, namelijk het licht, dat in Jezus Christus is opge gaan en ons de kennis des heils biedt. Deze schat heeft kunstenaars geïnspi reerd tot grote daden en heeft mensen, die het lachen verleerd hadden, weer la ten lachen. De Bolswarder Afgescheidenen, onder hun oefenaar Bredzee, bezaten de ken nis, dat zij arm, ellendig en boos wa- Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Als wij onze bevrijding herdenken, zul len we dit meest zinvol kunnen doen door andere volkeren te bevrijden van honger en ondervoeding. De NOVIB wil de Nederlanders opzoeken in hun werk milieu en hen daar een bijdrage vragen voor de Anti-Honger-Actie. Bij de uit betaling namelijk van lonen en salaris sen over april of over de laatste week van die maand zullen kaarten worden aangeboden, die de gedachte aan onze bevrijding van honger in beeld brengen. De NOVIB hoopt, dat honderdduizenden die kaarten, gefrankeerd met een extra- bedrag van f 1,- aan postzegels, zullen zenden aan de Anti-Honger-Actie. De grote en middelgrote bedrijven zullen rechtstreeks worden benaderd met het verzoek, kaarten te bestellen. In de klei nere bedrijven hoopt men overal mensen te vinden, die zich met de distributie van de kaarten willen belasten. Mogen zeer velen zich daarvoor opgeven! Men kan kaarten aanvragen bij de Anti-Hon ger-Actie, Prinsesstraat 5, Den Haag. En natuurlijk hoopt de Anti-Honger- Actie, dat ook zij, die niet een „Bevrij ding van honger”kaart ontvangen, de inzameling zullen steunen. Dat kan ge beuren, door storting of overschrijving van een bedrag op postgiro 100200 van de Anti-Honger-Actie, Den Haag, Zo kan het gehele Nederlandse volk mee helpen, de „verborgen honger" in Afrika te bestrijden. Dat dit dringend nodig is, moge nog blijken uit de volgende feiten. Een derde deel, dat is ongeveer 900 mil joen, leeft in de welvarende landen van Europa, Noord-Amerika en Australië. Het andere deel, meer dan 1800 miljoen mensen, bewoont de z.g. onder-ontwik- kelde gebieden van Azië, Afrika en La- tijns-Amerika, waar honger, ziekten, kindersterfte, analfabetisme en werk loosheid normale verschijnselen zijn. Het welvarende Westen heeft 85 van het totale wereldinkomen tot zijn be schikking. De rest, 15 valt ten deel aan 2/3 van de mensheid. In het Westen wordt gemiddeld f 4000,- per jaar verdiend, in de onderontwikkel de gebieden is dit slechts een tiende deel van dit bedrag. Een Afghanistaner, een Birmaan, een Boliviaan, een Oegandees, een Peruviaan, een Griek, een Soeda- nees verdienen tezameA evenveel als één Nederlander. Met de opbrengst van de bakkersactie in mei 1960 en de collecten in oktober (tezamen circa 850.000 gulden) kon de uitvoering van het graanverbeterings- plan in een aantal landen van het Mid- den-Oosten op gang worden gebracht en voorts directe hulp worden verleend bij de bestrijding van de hongersnood in Kongo. In 1961 vraagt de Anti-Hongcr- Actie een bijdrage voor de bestrijding van de niet minder ernstige „verborgen honger” in Afrika. In mei herdenkt Nederland zijn bevrij ding, die niet slechts een bevrijding was van vreemde overheersing en tyrannie, maar ook een bevrijding van de honger. Bij ons is voor vele landgenoten de voe ding nu weer overvloedig, zo overvloe dig, dat de medici zelfs moeten waar schuwen tegen te veel. In grote delen van Afrika echter is de voeding onvol doende en gevaarlijk eenzijdig, speciaal door tekorten aan mineralen, vitaminen en eiwitten. Men spreekt in dat geval van „verborgen honger”, omdat de men sen dikwijls wel hun buik vol eten en dus geen hongergevoel hebben, maar niettemin in feite toch volstrekt onvol doende gevoed zijn. Daardoor is de ge zondheidstoestand van miljoenen slecht en lijden velen, vooral kinderen, aan af schuwelijke ziekten. Daardoor is de kin dersterfte in sommige Afrikaanse landen vijftien maal zo groot als bij ons, daar door worden de mensen er gemiddeld maar half zo oud als in ons deel van de wereld. De actie, die de NOVIB, de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bij stand, nu in overleg met F.A.O. in mei in Nederland wil voeren, is er op gericht, gelden bijeen te brengen om aan de onhoudbare situatie in die Afrikaanse landen een einde te maken. Die moge lijkheid is er, er liggen plannen gereed. Het gaat er om, de mensen in tropisch Afrika, die in het algemeen zelf in hun voedselbehoeften voorzien, er toe te brengen het aantal gewassen uit te brei den met groenten, groene peulvruchten, fruit, enz., waardoor de tekorten in de voeding belangrijk worden opgeheven. Bovendien moeten ze leren, hoe ze hun maaltijden moeten samenstellen en be reiden, hoe ze door verstandige voeding ziekten te kunnen voorkomen, enz. In verschillende Afrikaanse landen wil men bases inrichten, waarop landbouw- en‘ voedseldeskundigen werkzaam zullen zijn. In grote tuinen zullen ze de ge wassen kweken, die voor verbetering van de voeding noodzakelijk zijn, ze zul len de bevolking voorlichten, ze zullen zaaigoed en planten distribueren, enz. Daarbij zal men o.a. ook missie- en zen- Seis bakke, slachtsje, grienten en fruch- ten ynmeitsje, gjin wetterlieding, faken rüch en primityf hüshalden, nea op tiid klear, altyd boun oan it bidriuw en mei hwat lytse bern in sloofke, dy’t rounom buten stiet. In trêdde biswier kaem net fan allegear- re, mar foaral fan famkes, dy’t seis hwat leard hiene op hüshaldskoalle of Ulo. Hjiründer wie it al gauris dat hja gjin boerinne wurde woene omt hja founen, dat de jonge boeren yn biskaving en ünt- wikkeling by de famkes efter stiene. Net sasear yn technysk opsicht mar folie mear kultureel en yn libbensstyl. ren. Dat zij geen zucht tot hun eigen zaligheid konden toedoen, maar dat al leen Christus dit kan doen. Aan deze geloofsschat, deze kennis der heerlijkheid, wilde Ds. van Bochove niets af- of toedoen. Ieder woord toch, dat hij opschreef in zijn preek, werd meegelezen door Jezus Christus. In grote voorname huizen waren in Paulus’ tijd gouden, zilveren, koperen, maar ook de geringste vaten, de aarden vaten. Met dit vat duidt Paulus zich zelf aan, zeals hij was met de hem van God ge geven gaven en talenten, maar ook met zijn fouten en gebreken. Als schathouder mag Paulus echter het Evangelie verkondigen, dat alleen blij en rijk maakt. Alle andere dingen in deze wereld stellen teleur. Ondanks de toga blijft de schathouder maar een sjofele figuur, een mannetje in een bevlekte overall. Ik vind het heerlijk, aldus Ds. Van Bochove, om het te mogen zien, zoals Paulus het zag. Maar dan vloeit ook mijn dankbaarheid over, dat ik met mijn breekbare, broze handen het hoofdje van een te dopen kind mag aanraken, de heilige tekenen van brood en wijn mag uitdelen, de Bij bel mag openslaan en het Evangelielicht naar U mag laten uitstralen. Hierna stond Zijn Eerwaarde lang stil bij de alles overtreffende kracht van ’t Evangelie. Paulus heeft doden opge wekt en mogen zien, dat mensen zich van hun afgoderij bekeerden tot de levende Heer. Ook vandaag is er die overwinnende kracht van het Evangelie. Inplaats van beven en sidderen kan de gemeente zin gen, waardoor God lof ontvangt. Want daar gaat het om, dat de mens niets is en God alles. Hee ons kerkelijk leven wordt voos in het licht van deze uitspraak, dat God alles moet zijn, dat er maar één kerke- ijke richting is, namelijk Christus, die geboren werd, stierf, opstond, ten hemel voer en terug zal komen. Bij de alles overtreffende kracht van hei Evangelie gaat het er niet om, of U gesticht wordt door een preek, of de preek mooi was of niet, maar wel of het rijk van Satan teruggedrongen wordt en dat God in uw leven komt, dat er minder ruimte komt voor twijfel en kwaad en meer ruimte voor geloofs zekerheid. Voor ouden en jongen, voor mensen in de kracht hunner jaren geldt de oproep dat zij zich open stellen voor de alles overwinnende kracht van Jezus. Dan laten wij elkaar niet los en dan laten wij het Kruis niet los. „Waar mijn Zender mij zendt,” zo be sloot Ds. Van Bochove zijn intreepreek, zal ik zeggen: „Jezus alleen. Niets meer, niets minder. Zo komt God tot Zijn eer en wordt Hij alles in allen.” Toespraken tot de nieuwe predikant en zijn vrouw werden gehouden door ouder ling E. Tilstra, Ds. W. H. van Halsema van Witmarsum (namens de classis), Ds S. Wouda (namens de Ned. Herv. Kerk, de Doopsgezinde Gemeente en de R.K. Parochie) en Bolswards burge meester, Mr. J. A. Geukers. Hen allen bedankte Ds. Van Bochove voor hun zegewensen, waarna hij het woord richtte tot zijn bevestiger, het kostersechtpaar Eisma, de gemeente, de grote schare Veendammers en de orga nisten. De earste sinnestrielen Foelen op it fügelpear En skittere as juwielen Yn har bünte fear Der skrille yn ’e fierte De earste fügelkop En doe romme mjitte Koe it lüd net op. Op in hoekje greide Deun by in hikkepeal Sieten hja mei har beiden Op ’t aide kuilbultsteal ’t Wie nou üt mei’t sliepen Hwant de masters-han Reage de stranljippen Ut it dreamenlan Drie eerste kwaliteit jonge koeien. Rib- en baklappen 35 ct. per pond. Rollade (fijn gekruid) 3 pond voor f 1,bief stuk 2I/2 pond voor f 1,Vette lap- De wereldbevolking groeit nog steeds. Per jaar met 48 miljo.en mensen. Van 1800 tot heden is zij bijna verdrie- I g voudigd. Algemeen wordt verwacht, dat, als de huidige bevolkingsgroei aanhoudt, in het jaar 2000 tenminste 6 miljard mensen de aarde zullen bevolken. De bevolkingsgroei is het grootst in de onder-ontwikkelde landen. De laatste 25 jaar is in Afrika bijv, de bevolking met 44 toegenomen. Elke dag worden ruim 250.000 kinderen geboren, 200.000 hiervan komen in de noodgebieden ter wereld. Vier van de vijf moeders verwachten hun kind in angst en zorgen. In Birma haalt een kwart van de baby’s het eerste levensjaar niet. In Brazilië is dit getal 45 van de 100, in Zuid-Afrika 35, in Bolivia 23, terwijl in Nederland nog geen 2 baby’s binnen het eerste levensjaar sterven. Van de 12 miljoen kinderen, die jaarlijks in India worden geboren, sterven er voor hun eerste verjaardag al 134 miljoen. Een onvoorstelbaar groot aantal baby’s komt in de onder-ontwikkelde gebieden dood ter wereld. In deze gebieden zijn de kostwinners ten minste drie tot vier maanden per jaar werkloos. Ruim 60 van de mensheid kan lezen noch schrijven. De medische verzorging is uiterst mi niem, vaak nihil. In Nederland kunnen minder dan 1000 inwoners over één arts beschikken. In de onder-ontwikkelde gebieden is dit getal boven de 10.000, terwijl in sommi ge landen per 50 tot 100.000 mensen één dokter is. Het grootste kwaad, dat van de honger, viert in de onder-ontwikkelde gebieden echter zijn grootste triomf en grijpt nog steeds meer om zich heen. In 1938 was ca. 40 van de wereldbevolking onder voed, in 1958 was dit percentage onge veer 60 Honger en ondervoeding hebben een kwantitatief en een kwalitatief aspect. Het kwantitatieve verbetert iets in de laatste jaren. Het kwalitatieve ver slechtert echter. Algemeen wordt aangenomen dat een mens dagelijks tenminste 2200 calorieën nodig heeft. In het Westen is het dage lijks rantsoen per persoon ongeveer 2700 calorieën. In de voedselsamenstelling moet dagelijks tenminste 30 gram dier lijk eiwit voorkomen. Mensen, die dit niet krijgen, groeien niet volledig uit, hun weerstandsvermogen wordt aange tast en zij zijn voor infectieziekten zeer vatbaar. In de hongergebieden krijgt men slechts 1800 calorieën of minder, terwijl het me nu eenzijdig is samengesteld. Mineralen, vitaminen en eiwiten ontbreken vaak geheel. Het ergste gevolg van de honger is de hongerdood. Jaarlijks komen miljoenen mensen van honger en ondervoeding om. Honger veroorzaakt ook ziekten. pleats under it gat to krijen. iene of de oare ek op in I wize buten de buorkerij in bistean foun, hy of sy soe 1 mylje soks de voorwaarden worden vervuld, de 6 miljard mensen die de aarde in het jaar 2000 naar schatting zullen bewonen, voldoende zullen kunnen worden ge voed. Het huidige areaal bouwland kan ver drievoudigd worden en de grootste re serves hiervoor liggen in de onder-ont wikkelde gebieden. Maar in eerste instantie is directe hulp nodig. De NOVIB wacht op uw gulden. en samear ’t Wie oeral in getsjetter' Yn it romme roun Op ’t lan en yn it wetter Hie elts syn wurk wer foun Dr. Addens hat wiken lang de streek trochkrüst en mei hiel folie lju praet. Mei de boeren, de boerinnen, de dochters, de soannen, de winkellju, de master, de dok ter en sa mar fuort. En syn konklüzjes binne net sunder bilang, al meije wy net forjitte, dat it hjir giet oer in oare streek mei oare situaesjes as hjirre. By de famkes, seit Dr. Addens, is tige sterk to merkbiten, dat hja leaver gjin boer ha wolle. Hjir wurde trije redenen foar opjown. Alderearst fine hja it libben to swier. De hushaiding en derby in fiks stik fan it bidriuw, soms ek lanwurk dwaen, lukt har net. Sa forklearren hiel hwat boere- dochters, dat hja net as har mem in sla- velibben ha woene, hja hie nea dien en it wurk wie swier. In twadde reden wie: de primitive hus haiding, sunder de fleur en de gemak ken, dy’t men oars ha kin. De wente aid en alderwetsk it wurk smoarch en gjin tiid en mooglikheit om it hüs skjin en oantreklik to meitsjen. Hja seagen der tsjin op alle dagen nearne oars oer to praten as oer kij, bargen en binnen, wylst der safolle dingen yn it libben binne, dy’t ek tige de muoite wur- dich wiene. Hja founen to min bigryp en iensens by party boerejonges en hiene in tsj insin yn har dwaen en litten. Foar in kreas hüs, mei blommen en skjin- ne gerdinen, foar in opredden keamer mei aerdige oanklaeijing, foar moderne Hwat hat Qabe Skroar sliepkeamers mei wasktafels wie net folie bilangstelling en waerdear- ring tocht har, alles gie om it bidriuw en der moast alles foar wike. Sa woene hja net. Wylst de jonge boer yn dizze streken in oare kant op giet omdat de materiële foar- ütsichten him net gaedlik lykje en de lytse bidriuwkes hurd fordwine, omt er gjin opfolger mear to finen is, komt it by de famkes bileaven fuort üt tsjinsin yn it swiere en kleurleaze libben, hwat harren op dy lytse en primitive bidriuw kes wachtet. len suvelfabryk forlear yn ien jier tiid 80 fan de 500 leden. It lan wurdt by in oar bidriuw foege en it ai de, suterige splutsje wurdt ófbrutsen. Wy hawwe mei klam sein, dat it hjir giet om in oare kontrije en oer in oare si- tuaesje, mar it nimt net wei, dat hjir ek foar dizze streken in warskouwing yn sit. En dat is dizze: Ek hjir sil men de jon gere minsken op den dur net bine oan de bidriuwen, as har libben yn bilangri- ke mjitte mei minder ta moat as yn oare bidriuwen. Wy kenne gelokkich it for- synsel net mear, dat de boerinne ek foar ,it heale bidriuw soargje moat, wy haw we hunderten buorkerij en, hwert de wen te oan de easken fan de tiid skoan fol- docht, mar hwa soe sizze doare, dat ek hjir net in biwyske fan de biswieren, dy 't dêr sa sterk field wurde, under de jonge minsken omgiet? Ek hjir binne hiel hwat uteringen fan boeresoannen en -dochters, dy’t er op wi ze, dat der yn de mentaliteit fan de agra- ryske bifolking hwat oan it foroarjen is. En hwa’t it greate bilang ynsjicht fan in warbere en fleurige boerebifolking, sil him óffreegje oft wy altyd wol posityf genóch steane foar de easken fan de nije tiid. Dy’t him oan in oar spegelt, spegelt prekwurd. En hwerom kears dy spegel net ris altyd underfine, dat de fa- as surrogaet oanseach. Boere- dochters, dy’t mei in net-boer trouden: sakeman, dokter, féarts, learaer of soks- sahwat, wiene der doe, ek wol, mar hja hiene wizer wêze moatten. In fikse sakeman fortelde, dat hy ris yn syn jonge jierren om in boeredochter stike hie, mar de earste kear al foar de winige doar kaem. It famke hie sein: „Us famylje binne allegearre boer!” De toan en de wize fan sizzen wie sa düd- lik, dat hy it mar net fierder weage. Yn oare provinsjes wie dat minder sterk en binammen yn de eastlike en südlike kontreijen op de sangroun roun de skie- ding tusken boer, ambachtsman, sakeman en ambtner lang sa heech net. Dat kaem ek mei, omt de mounler, de caféhalder, de bakker en sa mear, jit in hoekje lan hiene of hwat bargen haldden en sa yn de sfear bleauwen. It kaem ek omt de finansiële ófstan folie minder great wie. Mar ek yn dy streken wie it boer-wêzen, sawol foar de jonges as de famkes in oantreklike saek, hwert se allinnich troch de need fan ófseagen. Nou is dizzer dagen in wiidweidich rap port ütkomd fan de han fan Dr. Ir. N. H. H. Addens, seis in boeresaan fan komóf, dy’t in ündersyk ynsteld hat oer dizze saken yn de südlike provinsjes: Limboarch en Braban. It greatste die] fan dizze provinsjes is in gebiet mei folie lytse boeren en yn de measte gefallen wurket de boerinne ek mei yn it bidriuw. De tun, de hinnen en de bargen binne grif foar har en yn de drokke tiid de kij ek noch. Der komt jit by, dat de yndu- stry yn de südlike provinsjes op hiel hwat doarpen fêstige is en dêrtroch tichteby leit. As trêdde bysünderheit moat men bitinke, dat de wente-situaesje en de wize fan wenjen tige under ynfloed stiene fan de easken fan it bidriuw. Yn folie ge in Duitsland hebben van de 45.431.102 stemgerechtigden 44.954,93, dit is 99 aan de stemming deelgenomen. Voor de lijst van de Führer stemden 44.411.911 dit is eveneens 99 Na de uitslag ver scheen Hitler op het balcon, de rechter arm omhoog geheven, luidde door de toeschouwers toegejuicht. Het einddiploma R.K. Landbouwschool werd o.a. behaald door Wiebe Huitema, Workum; Dominicus Flapper, Tjerk- werd, Gerben Engwerda, Arum; Anne Zeinstra, Pingjum; Ype Landman, Wol- sum, Michiel Galama, Burgwerd; Obe Postma, Hartwerd; Bernardus Andela, Wommels; Hessel Rolsma, Makkum; Teake Popma, Gaast, Fransiscus Ettema, Dedgum; Bonte Minnema, Westhem; Huite Huizinga, Greonterp. Te koop of te huur te Bolsward: een fa briek. S. J. Praamsma, De Dyk 24, Bols ward. EK YN DE BOERE-FAMYL.IES FOROARET DE MENTALITEIT koe wol net ütbliuwe, dat troch de bilangrike foroaringen, dy’t de nije tiid üs brocht hat, net allinnich foroaring komd is yn it buorkjen en it tal boeren, mar dat ek de sjenswize, it oanfielen fan de agraryske libbensstyl net mear deselde is as eartiids. Doe't it boerelibben hast rounom it bi- palende en oerhearskjende wie, doe ’t büten de inkelde stêdden de boer it sin- trale punt wie fan de mienskippen, doe wie it maetskiplik oansjen fan de boer en syn famylje, hjir yn it Noarden foaral, great. Fryslan en Grins koe men mei rjucht fan sizze, dat yn dit opsicht it wurd: „boer”, „boerinne”, „boeresoan” en „boeredochter” dêr in klank hie fan respekt en oansjen. De sterke famyljesin, de minne posysje fan arbeiders en lytse nearingdwaenden, pen 30 ct. per pond, vet vlees f 0,25 per de minachting foar de stêd en de stêd- pond, 4 pond gehakt f 1,Y. Anema, tsjers, brocht mei, dat de boerebern win- Heeremastraat no. 10, Bolsward Hik mar ien ideael hiene: seis ien kear in tyf bleaun is. It dage oan ’e kimmen Yn it oergongsskoft De sinne wie oan ’t klimmen Al Ijochtsjend oan 'e loft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1