Komt er voor Laos oplossing Pasen een Joden eten 7 dagen paasbrood bereid volgens oeroud ritueel I K F u jz it ïitj i De stemmingsuitslag in België 'J IHH «ar 100.000 Tarwe uit Groningen, meel uit Friesland, matses uit Enschedé STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 5 Het eitje Confectiefabriek ,De Hoop*’ vestigt dependance Openbaar Kunstbezit overschrijdt de l w a«i 57e JAARGANG VRIJDAG 31 MAART 1961 No. 26 en ZATERDAG er 9T cXXXXXXXXXXXS de tekst uit de Hagga- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS UitR»»e: A. J. OSINGA N.V, Bolswerd Administratie, en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Neutraal. Hoezeer het Amerika ernst is met «leze neutraliteit blijkt ook uit het feit, dat Kennedy vrijdag premier Neroeh van India, die ook neutraliteit en neutralis me in zijn vaandel schrijft, heeft ver zocht in het geschil te bemiddelen. Ne roeh heeft dit geaccepteerd en een bood schap naar Chroestsjow gezonden. De eenheid van Amerika en Engeland werd duidelijk onderstreept door de eer ste ontmoeting, welke zondag in Florida plaats had tussen premier Macmillan van Engeland en Kennedy. op 96 gekomen. In de Senaat hebben zij de absolute meerderheid verloren. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie ’d l X Kentering. Rusland bepleitte tot nu toe een confe rentie van veertien landen, maar voelde weinig voor een staken van het vuren nu de communistisch gezinde troepen steeds meer in het voordeel kwamen, maar maandag kwam een aanwijzing, dat het Russische standpunt aan het veranderen was. Het officiële blad, Prawda, publiceerde een artikel, waarin instemming werd betuigd met het Engels-Amerikaanse voorstel en diezelfde dag nog hadden Kennedy en Gromiko, de Russische mi nister van buitenlandse zaken, die in New York de zitting van de Algemene i geen wacht engel uit den hoge De hoop, dat er een oplossing gevonden zal kunnen worden voor de kwestie-Laos, is de laatste dagen aanzienlek toegenomen, waarbij men de behendigheid Van president Kennedy niet mag onderschatten. Vorige week woensdag leidde Engels en Amerikaans overleg tot een laatste poging om een oorlog op grote schaal te voorkomen, waarbij het vooral van belang was de Russen te laten weten, dat de Westelijke landen niet bereid waren zonder meer te capituleren. Vandaar dat de' nieuwe stap een nota, die donderdag te Moskou overhandigd werd in Washington gepaard ging met een vastberadenheid om militaire actie niet te schuwen als Rusland de uitgestoken hand niet zou aanvaarden. Vergadering van de Ver. Naties bij woont, een onderhoud, dat dit optimisme niet geheel bevestigde, maar toch ook niet torpedeerde. Het staken van het vuren is nog een struikelblok, naar men meent, doordat Rusland garanties wil omtrent de politieke ontwikkeling in Laos, opdat de neutraliteit volledig ge waarborgd wordt. Dat zou inhouden, dat Amerika zijn steun aan de regering van Boen Oem zou moeten intrekken, het geen min of meer al in de lijn ligt. Deze nieuwe stap hield in, dat beide Westelijke hoofdsteden instemden met een grote conferentie van veertien lan den, waaronder communistisch China, maar daaraan de voorwaarde verbonden, dat het vuren gestaakt moest worden en dat daarop door een contrólecömmis- sie het toezicht gehouden zou moeten worden. Deze commissie zou er dan tevens voor moeten waken, dat noch de rechtse noch de linkse troepen hulp van buitenaf zou bereiken. Zeer nadrukkelijk verklaarden beide landen (Kennedy on derstreepte het nog op zijn persconfe rentie van donderdag), dat het doel is een werkelijk onafhankelijk en neutraal Laos. Dat het Amerika ditmaal meer ernst was met de neutraliteit van Laos, dan onder de regering van Eisenhower, bleek ook uit de woorden van Kennedy, dat er nu geen twijfel aan het Amerikaan se doel mocht bestaan, ook ai was dat vroeger wel eens mogelijk geweest. Dit is weinig anders dan een breken met de politiek van Eisenhower, die er in na volging van Dulles steeds naar gestreefd heeft de neutraliteit van Laos in Wes telijke richting om te buigen. Communisme versterkt. Het is dus niet onwaarschijnlijk, dat overeenstemming zal komen, waarbij ’t Westen uitgaat van de gok, dat het ook Rusland ernst is (althans op korte ter mijn) met een neutralisatie van Laos, waarover geen van beide partijen een grote oorlog wil voeren. Dat het Wes ten enige veren zal moeten laten om uit het dilemma van oorlog of geen oor log te komen, moet men wel aannemen, vooral omdat de communistische invloed in dit deel van de wereld versterkt is. X van Hees wijk ELIZABETH TAYLOR VERLIET ZIEKENHUIS De Amerikaanse filmster Elizabeth Taylor heeft de „Clinic” in Londen verlaten en is per vliegtuig naar huis teruggekeerd, zij werd vergezeld door haar echtgenoot Eddie Fisher Foto links; een enorme menigte was op de been om ervan getuige te zijn hr e Liz Taylor het ziekenhuis verliet Foto rechtsVoorzichtig werd de film ster de vliegtuigtrap opgedragen en duister; Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Boljwardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad ZONDAG Maar nuhoe kan *t? We zien het met onz’ ogen: de steen is afgewenteld, en bewaakt het graf; een spreekt tot ons over Gode's grote kracht: „Wat zoekt gij Jezus thans onder de doden? Hij is hier niet, want Hij is opgestaan!” Is, dus beangst, de wachter weggevloden? Nu breekt voor elk het nieuwe leven aan! Voor zondaars is Hij uit de dood herrezen, verzoend kan ieder vrij tot Jezus gaan; de schuld is nu voor eeuwig weggedaan. Kom tot die Heiland, niemand hoeft te vrezen, wie vol berouw wil voor het kruis gaan staan, neemt God de Heer’ in Jezus altijd aan! Henk België. De verkiezingen, welke zondag in Bel gië zijn gehouden voor Kamer, Senaat en provinciale besturen, hebben meer verrassingen opgeleverd, dan men ver wacht had. Na de stakingsactie van december en januari tegen de eenheids- wet, heeft de katholiek-liberale coalitie onder premier Eyskens besloten het parlement vervroegd te ontbinden, om dat de coalitiepartijen de indruk hadden, dat de stakinsactie de socialisten stem men zou kosten. Maar het is anders uitgekomen. De so cialisten hebben nauwelijks stemmen verloren, alleen in Wallonië hebben zij wat terrein prijs moeten geven aan de communisten, die degenen op zich ver zamelden, die ontevreden waren met de te lankmoedige houding der socialisti sche leiders. De verliezen daar werden echter grotendeels goedgemaakt door winst in Vlaanderen, waar de katho lieken een veer moesten laten. De katho lieken, die van 46,50 in 1958 nu op 40,4 vielen, hebben een grote veer moeten laten; zij hebben stemmen aan de socialisten af moeten staan, al is het dan niet zo veel geweest. Hun grote verlies ging naar de Vlaamse Volksunie, een groepering van rechtse elementen, van Vlaamse nationalisten en ontevre denen met het beleid ten aanzien van de Kongo. Deze Volksunie kwam van 1.98 de vorige maal op 3,29 nu. Dit is geen percentage om zich zorgen te maken over ultra-rechtse partijen in België, maar het heeft de katholieken hun zware nederlaag bezorgd. Men kan verwachten, dat na verloop van tijd deze kiezers de weg naar de Katholieken zul len terugvinden. De liberale winst is beperkt gebleven U- --a—-- ----- stelsel wordt deze winst beloond met ’t groepsreizen onder deskundige leiding „Zeven dagen zult gij ongezuurde bro den eten, maar de eerste dag zult gij het zuurdeeg wegedaan hebben uit uw hui zen, want wie het gedesemde eet van de eerste dag tot op de zevende, die ziel zal uitgeroeid worden uit Israël.” Zo staat het geschreven in Exodus 12, in de beschrijving van de vooravond van de uittocht van de Joden in Egypte na 430 jaar ballingschap, die het begin be tekende van de historie van het vrije Joodse volk, een feit dat nu nog, meer dan drieduizend jaar later wordt herdacht op het zevendaags Joods Paasfeest, waar van de belangrijkste dagen dit jaar val len op 7 en 8 april en dat tot de be langrijkste Joodse feestdagen behoort. Gelijk de Bijbelse opdracht eten de Jo- Het gebeurde in Gelderland Een streekblad kwam 't beweren Een meisje, bijdehand Moest eieren sorteren Toen kreeg zijn een idee Echt goochem uitgevonden Waarom mijn naain niet mee Bij ’t vrachtje weggezonden? Zij nam een witte schaal En kraste keurig netjes Met zwierige krulhaal De beste wensen: Jetje Volgde plaatsnaam en straat Ze wreef zich in haar handen KNieuwsgierig, inderdaad Waar het eitje zou belanden 't Raadsel is opgelost Want na een tweetal weken Bracht onverwacht de post Van de ontvangst het teken: „Zeg allerbeste zus, Laat ons eens kennis maken, Het was goed getroffen dus, ’t Eitje zou heerlijk smaken Kontakt bleek gauw gelegd En ’t is in stand gebleven Op ’t laatst werd er gezegd Wij moeten saam door ’t leven Jong paar in bruiloftspraal Wees welkom, dames, heren Wij mogen allemaal Op eitjes gaan tracteren Een romantisch relaas Wie wil ook dezer dagen Zo om en bij de Paas Ook eens een gokje wagen? Misschien dat ’t lukken kan En je iemand blij gestemd ziet Het kost vast minder dan Een huwelijksadvertentie den zeven dagen ongezuurde broden: matses, gelijk hun voorvaderen bij de uittocht. Het zijn platte, ongezuurde koeken, die onverbrekelijk met het Joodse Paasfeest verbonden zijn, het feest waarop ook ’t verlangen spreekt naar een definitief te huis en waarop de tekst uit de Hagga- dah wordt gelezen: „Dit is het brood der ellende, hetwelk onze voorouders in het land Egypte gegeten hebben. Elk, die honger heeft kome en ete; elk, die het benodigd is kome om het Paasfeest mee te vieren. Dit jaar hier, in het komende in het land Israëls. Dit jaar zijn wij dienstbaar, in het komende vrije lieden.” Zo is het Joods Paasfeest geladen van symboliek en verlangen en zo spreekt het ieder aan in deze wereld vol vervolging. Het Joods Paasfeest en de matses beho ren bij elkaar en de matses worden nog altijd bereid volgens het oude ritueel. De voorbereidingen voor de matses die nu gegeten worden zijn verleden jaar al begonnen op de Groninger klei, ze zijn voortgezet bij Koopmans Meelfabrieken te Leeuwarden en tenslotte voltooid in de Paasbroodfabriek Hollandia te En schede. Ieder jaar, wanneer de tarwe oogstrijp op de akkers staat van de landbouwer J. Koop te Tjuchen in Noord Groningen, Hwat bat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Foarhinne wiene de dichters ek yn proaza poëtysk, nou binne se ek yn har poëzije proazaysk VRIJDAG Het voorhang scheurt, de aarde is doods Uit ’t uitgeputte lichaam perst een zucht. Daar hangt Gods Zoon, ontdaan van alle luister, en Zijn discipelen zijn weggevlucht. Het ruw geweld heeft Golgotha gekozen, 't is dra geschied, gering nog is de kracht. Hoe is het? Triumpheert dan toch de Boze? Nog klinkt Zijn stem aan ’t kruis: „Het is volbracht-” De zon is weg, die uren heeft geschenen een rilling vaart er door de mensen henen, men kijkt ontzet en ieder is bevreesd; de hoofdman spreekt en treedt nog even nader: „Dit was Gods Zoon” Nog éénmaal klinkt het: „Vader, in Uwen hand beveel Ik Mijnen Geest Overdreven. Men kan hieruit opmaken, dat de ver ontwaardiging over de stakingsactie schromelijk is overdreven, dat er in Vlaanderen katholieken zijn geweest, die de bezwaren tegen '.e eenheidswet met de socialisten deelden. Dit moet voor de katholieken een aanwijzing zijn in welke richting zij hun regeringspart ner voor de komende tijd zullen kiezen. Een voortzetting van de katholiek-libe rale coalitie trekt vooral de liberalen helemaal niet aan, terwijl ook de linker vleugel van de katholieken er bezwaren tegen heeft. Om hieruit echter nu al te concluderen tot een katholiek-socialis- tische regering, die de zo nodige eco nomische herzieningen zal doorvoeren, is wat voorbarig. De eenheidswet en de staking hebben veel kwaad bloed gezet bü de politici. Daarom denken sommi gen aan een overgangsperiode, waarin de drie grote partijen een nationale re gering vormen, die echter door haar sa menstelling tot werkloosheid gedoemd zou zijn. Het land zou er bij gebaat zijn als de socialisten en katholieken elkaar nu al zouden kunnen vinden. reizen leden van het Opperrabbinaat Nederland naar het Noorden. Zij gaan over de akkers en keuren de tarwe. Niet de dikte van de korrel is daarbij bepalend, maar de vraag of er kiem in voorkomt. Is dat het geval, in vochtige zomers gebeurt dat niet zel den, dan wordt de tarwe afgekeurd voor de bereiding van matses, want er mag geen kiem en geen vocht in zijn, omdat de ongezuurde broden geheel ongezuurd Nu is ten eind’ ’t onmenselijke lijden, stil is de dag, de dood kreeg d’ overhand Het grootste drama aller tijd en tijden is nu voorbijverbroken is de band. Verlat'en, zwervend zijn de volgelingen, de Heer’ is heen, Hij, die Zijn leven gaf En allen zijn ontzet over de dingen, die zijn geschied; de Meester rust in 't graf. Het is verzegeld, zie, daar staat een wachter, nu, na Zijn dood nog is ’t gepeupel bang: drie dagen slechts, die duren niet zo lang. En Bar-Abbas kwam vrij uit het gevang Men peinst en menig oordeel wordt thans zachter; het kruis is weg; d’ omwoelde aard’ bleef achter De n.v. Lunters Textielbedrijven te Bols- ward (Confectiefabriek ,,De Hoop”) zal dinsdag na Pasen een nevenbedrijf ope nen in Rottevalle. Voorlopig is het filiaal ondergebracht in de voormalige machinale breierij van de Wed. O. v. d. Velde aldaar. Begonnen wordt met een zevental meis jes onder leiding van mej. G. Vriezema uit Boelenslaan. Het betreft hier aldus een dagbladbericht een proefvestiging. Mocht deze bevredigende resultaten af- werpen, dan is het de bedoeling het aan tal werkkrachten op den duur uit te brei den. In Noord Groningen, Leeuwarden en Enschede wordt maandenlang gewerkt aan het Joods Paasbrood, zulks naar overoud ritueel. De zakken tarwe wor den verzegeld van de akkers naar de bloemfabriek gestuurd, de zegels wor den aangebracht door een Opper rabbijn zullen zijn. Dan moet er geput worden uit voorraad van een voorgaand jaar. Wanneer de tarwe is goedgekeurd wordt die onder rabbinaal toezicht geoogst en direct daarna in een tevoren geheel ge reinigde dorsmachine gedorst. De zak ken tarwe worden ter plaatse door de Opperrabbijn zelf verzegeld en zo naar Koopmans Meelfabrieken te Leeuwarden gezonden. Wie meent, dat het daarna allemaal nog maar een kwestie is van malen en bakken, is er naast. Er blijft toezicht. Ook de malerij in Leeuwarden wordt grondig ge reinigd, machines worden gedemonteerd en schoongemaakt en pas dan is het aan malen toe, nadat ook de tarwe nogeens is onderzocht. De zakken meel gaan in verzegelde wagons naar de Paasbroodfa briek in Enschede, die ook weer pas met de produktie van matses kan beginnen wanneer alle machines onder rabbinaal toezicht zijn schoongemaakt. De metalen onderdelen van de machines worden af gebrand met een gasvlam. Deegpannen worden schoongemaakt met steen. Er worden gloeiende stenen met water over- goten en tegelijkertijd in de pannen rond gewenteld, terwijl wolken wasem zich door het bedrijf verspreiden; En zelfs bij de produktie van het Joodse Paas brood blijft toezicht. Wanneer de matses gebakken worden kan men in de Paas broodfabriek zonder risico van de vloer eten en is het naar menselijke berekening onmogelijk dat er nog een spoor gede semde stof aan de machines kleeft, waar mee het deeg of de matses in aanraking zouden kunnen komen. Het bereiden van de platte koeken gaat ook in een zeer snel tempo. Nauwelijks tien minuten, nadat er weer een kleine hoeveelheid deeg wordt uitgewalst en door een speciale machine de vorm van de matses is uitgestoken in een loper van deeg, zijn de gebakken matses al verpakt. Het deeg krijgt geen kans te rijzen. Zo worden de matses geproduceerd van tar we uit Groningen, in Leeuwarden ver malen tot meel en in Enschede gebakken tot het meest zinvolle brood op deze we reld. In Enschede worden matses gebakken voor zeker een dozijn landen en dus niet alleen voor de omstreeks twaalf duizend in Nederland woonachtige en tot Joodse gemeenten behorende Joden. Want, over al ter wereld wordt het zevendaags Paas feest gevierd, overal waar het Joodse volk is vervolgd en verstrooid. Want het gebod is niet vergeten, dat zegt: „Deze dag zal uliedan wezen ter gedachtenis. Gij zult hem vieren onder uwe geslachten tot een eeuwige inzet ting - Het Bestuur van de Stichting Openbaar Kunstbezit maakt bekend, dat thans het aantal ingeschrevenen op de radiocur- sus de 100.000 heeft overschreden. Hiermede is in deze sinds 5 jaar be staande cursus voor kunstzinnige vorming die destijds met een radio-toespraak en opwekking tot deelneming door H.K.H. Prinses Beatrix werd ingeleid, een nieuw record bereikt, dat bijna 8.000 hoger ligt dan op dezelfde datum van het vorige jaar. Aan de 100.000ste cursist, zowel als aan de instelling die zich indertijd als aller eerste liet inschrijven, resp. mej. L. H. Verbeek, Reguliersgracht 98, Amsterdam en de Stichting Christelijk Nijverheids Onderwijs te Alphen aan de Rijn zal ’n dezer dagen een werk van een levende Nederlandse kunstenaar ten geschenke worden aangeboden. Tevens heeft het bestuur van Openbaar Kunstbezit ter gelegenheid van dit heug lijke feit een fonds gesticht, waaruit leer lingen van kweekscholen en de hogere i klassen van middelbare scholen buiten de tot 0,7 En door het Belgische kies- grote centra, in staat worden gesteld, door verlies van een zetel. De socialisten zijn de vele Nederlandse musea te bezoeken op 84 zetels gebleven, maar de katho- 'om ons schone vaderlandse cultuurbezit lieken zijn door een verlies van 8 zetels beter te leren kennen. 1 waar 1 vervolgd en verstrooid. :b< zegt: „Deze dag zal uliedan jL 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1