Komt vrede dichterbij Laos m Komt er weer een rondetafelconferentie I Hier en daar symptomen van toenadering en soepelheid If v WH w industrie- Nieuw-Guinea-raad geïnstalleerd Politiek tijdens het Paas-reces Gouden filmpjes Easterein foar de R.O.N.O. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hüshimmelje Aanvullende toewijzing woningen De Simavi Ki W VRIJDAG 7 APRIL 1961 57e JAARGANG No. 27 Op Paasmaandag hebben Z.M. Boudewijn, koning der Belgen, BUSTE VAN LORD BADEN-POWELL VOOR NED. PADVINDERS Het Paas-reces op het Binnenhof duurt voort. De volgende week zal de Eerste Kamer de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid behandelen. Het zal belangwekkend zijn te vernemen, hoe de senatoren zullen reageren op de schriftelijke mededeling van minister Van Aartsen, dat de woningbouw in de z.g. vrije sector best boven het voorgenomen peil van 15000 stuks mag uitlopen. Aan de overzijde van het Binnenhof, in de Tweede Kamer, heeft dit punt immers mede de stoot gegeven tot de Kabinetscrisis van december j.l. Toch valt geen herhaling van die politieke moeilijkheden te vrezen. De Anti-Revolutionaire fractie, leider in de Eerste Kamer, Dr. Berghuis, heeft immers destijds al zijn bescher mende hand over zijn geestverwant Van Aartsen en het kabinet-De Quay uit gestrekt. Kennedy-De Gaulle. Soepelheid betuigt Kennedy ook door op 31 mei in Parijs aan te komen voor een bezoek aan president De Gaulle, hoewel hij zich als regel had gesteld, Amerika hem gelukkig er niet had aangeschoten over de. kinderbijslag. Het verlangen van de Ronde Tafel-con- ferentie weegt daar veel zwaarder. Evenals zijn ambtgenoot Korthals vori ge week had gedaan bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer, legde prof. De Quay de bereidheid aan de dag om zulk een conferentie te be leggen. Daarbij drong echter ook hij op een grondige voorbereiding aan, hetgeen Achtkars pelen Bolsward Dokkum Ferwerderadeel Gaasterland Harlingen Heerenveen Idaarderadeel Leeuwarden Lemsterland Ooststellingwerf Sneek Tietjerksteradeel Weststellingwerf Wonseradeel Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 4 6 6 4 4 4 6 4 6 10 8 46 10 6 6 U al- :e doel einden. Maar wat is het leed hier klein vergeleken met dat buiten de grote stads, centra in Suriname en Nw.-Guinea. Het steunprogramma 1961 en de op de achtergrond in het .en klauwzeer) erg gaat keren zich vele tegen de be- zo weinig mogelijk te verlaten. Deze week ontvangt hij bezoek van premier Macmillan, binnenkort gaat Adenauer naar Washington, daar tussendoor be zoeken premiers van kleinere landen de Amerikaanse hoofdstad, maar naar De Gaulle gaat Kennedy zelf. Kwesties van protocol spelen hierbij een rol. Maar van groot belang is vooral tegenover een land als Frankrijk het brede, innemende gebaar, dat een zakelijk gesprek over de belangrijkste punten van menings verschil zeer zeker niet zal uitsluiten. Wij noemen hierbij het stopzetten van de atoomproeven, waarvoor Frankrijk niet voelt; de kwestie van het door De Gaulle voorgestelde directorium van de N.A.V.O., waarvan Amerika niet veel weten wil, en nu ook de Kongolese kwes tie, om van het Algerijnse geschil maar te zwijgen. NasserHoessein. Toenadering zit ook in de lucht in het Midden-Oosten, waar president Nasser van Egypte zich bereid heeft verklaard koning Hoessein van Jordanië te ontmoe ten. In de tijd, dat Hoessein tegen Egyp tische druk vocht voor het leven van zijn landje, maakten de Egyptische pers en radio hem uit voor alles wat lelijk was. Het nieuws is met geestdrift in de Jordaanse hoofdstad ontvangen, waar Nasser blijkbaar nog populair is, on danks alle pogingen hem in discrediet te brengen. Het is niet helemaal duidelijk, waarom Hoessein tot een toenadering tot Nasser besluit, die hem toch naar het leven heeft gestaan en het liefst Jordanië zou opslokken. Moet Hoessein zich wat ver zoenen met de oppositie van de nasse- risten in zijn eigen land? Worden de spanningen wat groot, zoals zij ook in Irak groter schijnen te worden Daar is de regering gedwongen geweest vorige week het leger in te zetten om de ontevredenen uit elkaar te jagen. Maar waarom zou Nasser dan op deze toenaderingspogingen ingaan Zijn voordeel zou juist zijn het vuurtje aan te stoken. Maar dan vergeet men, dat Nassers aandacht elders wordt vastgehouden. Dat hij zich bovenmatig interesseert voor wat er in Afrika ge beurt, zowel in de Kongo als in Noord- Afrika. Het is mogelijk, dat toenadering hem op het ogenblik goed uitkomt, om dat hij dan op dat front rust kan heb ben. Daarmee gaf Joxe aan, dat hij niet trad in de eis van de F.L.N. als vertegen woordiger van het Algerijnse volk op te treden. Een flinke, rechtvaardige hou ding kan men zeggen, maar men vraagt zich af of het politiek wel enige zin heeft op dit ogenblik een beweging zo als die van Messali Hadj (de M. N. A.) (die hoofdzakelijk onder de Algerijnse arbeiders in Frankrijk, maar niet meer in Algerije zelf aanhang schijnt te heb ben) naar voren te schuiven, aangezien het uitsluitend de F.L.N. is, waarmee men in het reine moet komen. Dat de F.L.N. zonder enige druk wil onderhan delen is duidelijk, zij is bepaald niet ge neigd water in haar wijn te doen en om dat aan te tonen laat zij de besprekin gen in gevaar komen. Zij duidt daarme de tegelijk aan, dat die besprekingen voor haar niet het hoogste doel zijn. Dat blijft de onafhankelijkheid, en wel een onafhankelijkheid, zoals de leiders van de opstand zich die in de loop van de jaren gemodelleerd hebben; een on afhankelijkheid, die tegelijk een revo lutie zal zijn met een doorbreking van alle oude structuren, die een modernisa tie in de weg staan en op het gebied van de buitenlandse politiek een neutra liteit en niet een binding aan het Wes telijke blok, zoals De Gaulle zich tot een eindoplossing voorstelt. Suriname. Neen, de politieke belangstelling richtte zich deze week naar de andere delen van ons koninkrijk, ver over zee. Minister president De Quay keerde terug van een rondreis door Suriname en de Ned. An tillen. Hij bleek onder andere geïmponeerd met name door de geweldige bevolkings groei van Suriname. Schertsend voegde hij aan deze mededeling toe, dat men 2e week april 1911 verwekt echter bezorgdheid, zowel in Australië als in de Ver. Staten. Het kost minister Luns kennelijk moeite om bij president Kennedy gehoor te krijgen voor de Nederlandse visie, voordat pre sident Sukarno zjjn voorgenomen bezoek aan Washington zal brengen. Zijn de politieke perspectieven dus niet onverdeeld gunstig, de installatie van de Nieuw-Guinea-Raad was voor het ko ninkrijk der Nederlanden stellig een be langrijke dag; de jongste ontgroeide de kinderschoenen. Messali Hadj. De F.L.N. ziet de beweging van Mes sali Hadj waaruit zij in feite in 1954 door splitsing is voortgekomen als contra-revolutionair, al vertrouwt men hem misschien als onafhankelijkheids strijder nog wel. Maar men heeft het vermoeden, dat de Fransen Messali ge bruiken willen om deze onafhankelijk heid in hun geest om te buigen. Het is een droevig lot van degene, die als eerste de eis van onafhankelijkheid van Algerije heeft gesteld en die het grootste gedeelte van zijn leven in de gevangenis of in verplichte verblijfs- oorden heeft moeten doorbrengen. Het is het lot van degene, die net niet hard genoeg is en dan om zich te handhaven zich laat gebruiken door wat oorspron kelijk de gemeenschappelijke vijand is geweest. Dat de Fransen geen tegemoetkomend gebaar zullen maken, lijkt na enige tijd wel waarschijnlijk. Misschien moeten wij afwachten tot president De Gaulle op 11 april zijn al aangekondigde radiorede zal houden. De onderhandelingen van Evian hebben al voordat zij zijn begonnen, een dode gekost. De burgemeester van dat plaat sje aan het Meer van Genève is het slachtoffer geworden van een bomaan slag, die ongetwijfeld door Europese extremisten is gepleegd. Van de daders is geen spoor te bekennen. Venehijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitjavr. A J. OSINGA N.V, Bolaward Adminiatratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Het is de vraag of op 7 april wel de onderhandelingen tussen de Franse regering en de Algerijnse opstandelingenorganisatie, de F. L. N., zullen beginnen. Want vorige week vrijdag kondigde de F. L. N., kort na een (met een Frans communiqué gelijkluidende) mededeling, dat de besprekingen op 7 april in Evian zouden beginnen, aan, dat zij niet zou komen opdagen als de Franse regering niet openlijk zou verklaren, dat alleen met de F. L. N. onderhandelingen gevoerd zouden worden. Deze eis is gesteld, nadat minister Joxe, die van Franse zijde de besprekingen zou leiden, in Algerije verklaard had, dat hij ook met andere stromingen, dan met de F. L. N. onderhandelingen zou voeren. Ynsjoch is meat wurdich as in sterke earm KONING BOUDEWIJN EN KONINGIN FABIOLA NEMEN IN OOSTENDE HUN HUWELIJKSCADEAU IN ONTVANGST Op tiisdei 11 april sil in part fan de Fryske ütstjüring wijd wurde oan de twa- talige skoalle fan Easterein. Men sil hwat to hearren krije fan it les- jaen troch master P. Bruinsma en de hear A. Kornelis. Mar binammen sil der omtinken jown wurde oan it sjongen fan aide en nije lieten under lieding fan master Bruin sma, dy’t les jowt neffens de Gehrels- metoade en dêr tige goede resultaten mei birikt. De ütstjüring bigjint dy jouns om fiif minuten nei sawn ure. Hallo, fluch yn ’e baen Pak oan, it kleed ütslaen Toe help my mei de bedden Set, stuollen yn ’e bleek Is 't saekje hwat op streek Dan kin ’k mysels wol rédde! Hallo, efkes yn ’t span, Toan dy in timmerman Spikers yn de kasbuorden Toe, wêz op slach birèd Avensear, rin my net As in hountsje foar de fuotten. Bolswards Nieuwslilai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’a Nieuwsblad Hallo, in nije put, Dou komst omraek fan nut! Né, wier ’k wol dy net pleachje, Toe fluch de biesem pakt De Ijedder, hjir, op 't dak Fuortdaliks skoarstienreachj e Binnenlandse Zaken? Het laat zich derhalve verstaan, dat een aantal Tweede Kamerleden van het Paas-reces gebruik had gemaakt om de installatie in Hollandia bij te wonen en door de vice-voorzitster der Tweede Ka mer, mevrouw Stoffels-Van Haaften, ’n eerste paal te laten slaan voor de toe komstige behuizing van de Nieuw- Guinea-Raad. Minister Toxopeus vertolkte de gevoe lens van dankbaarheid van de Neder landse regering ten opzichte van Austra lië, Engeland en Frankrijk, die in tegenstelling tot de Ver. Staten wel gevolg hadden gegeven aan de uitnodi ging om deze officiële installatie bij te wonen. Merkwaardigerwijze vervulde aldus on ze Minister van Binnenlandse Zaken in ternationale verplichtingen. Nieuw-Guinea berust in ons departemen taal stelsel vooralsnog nu eenmaal nog onder het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Wat dit betreft, neemt het dus een overeenkomstige positie in als de Nederlandse gemeenten. Deze hebben ook een zekere mate van autonomie. Kort voor zijn vertrek heeft ministfer Toxopeus de gemeentebesturen er ec|i- ter duidelijk aan herinnerd, dat ook dlie vrijheid niet onbeperkt is. Met name drong hij aan op zelfbeperking met be trekking tot <^e invoering van de vijf daagse werkweek voor het gemeentè- personeel. Het is niet zo, dat de regering de vijf daagse werkweek volstrekt meent tb kunnen tegenhouden. Dat bewees dezb week trouwens wel de indiening van ’h wetsontwerp, dat onze sociale verzekeL ringswetgeving aanpast aan de verkort ting van de wekelijkse arbeidstijd. Maaf zij vindt het nu ook weer niet nodig| dat het overheidspersoneel daarbij voor-, op loopt. Hwat giet it der oan wei! Men heart wer elke dei De froulju kommedearen, Alles stiet op ’e kop Hja tromje it manfolk op Om har to assistearen. Nu de tongblaar (mond- zo palingen, dat het vee moet worden afge maakt als de ziekte is geconstateerd. Ook de schapen in het land, soms een gezicht ver van huis lopende, als zij maar het eigendom zijn van een boer, waarvan een rund is aangetast, worden afgemaakt, met de dartel omspringende lammetjes incluis. Ja z-lfs de eenden en kippen zijn mede ter d.od veroordeeld in zo’n geval. Friese landbouwers vindt gij dat niet al te erg?” zo schrijft M. Wierda te Bols- ■rd in een ingezonden stuk. J. Wouda zal te Sneek een tweede fa- oriek stichten, die zal worden gedreven door een dieselmotor van 100 tot 120 p.k. de grootste van deze soort in Friesland. Als deze fabriek in werking is, overweegt de vennootschap de 10-urige werkweek in te voeren. De fabriek zal verrijzen aan de stadsgracht onder architectuur van de heer Stapensea. Door de regering is tot nader order het houden van markten voor herkauwende dieren en varkens (dus niet die voor paarden) verboden. Landverhuring te Bolsward door Notaris S. v. d. Burg te Makkum. Voor 1 sei zoen vier stukken weiland behoord heb bende bij de sathe Terlet. Op Paasmaandag hebben Z.M. Boudewijn, koning der Belgen, en koningin Fabiola in Oostende hun door de stad aangeboden huwelijkscadeau, de vissers boot ,,Fabiold’, in ontvangst genomen. Foto: In een motorvlet van de Belgische Marine, begeven de konin koningin zich lachend naar de „Fabiola”die tve Montgomery-dok zien liggen. met zich meebrengt,, dat deze R.T.C. niet reeds, zoals de Surinamers graag zouden zien, in de maand mei zal kun nen worden gehouden. Nieuw-Guinea. Ongeveer ter zelfdertijd werd aan de andere zijde van de wereld de Nieuw- Guinea-Raad in Hollandia geïnstalleerd. Een voorloper van een volksvertegen woordiging, die de Ver. Naties duidelijk zal kunnen maken, welke verlangens er onder de Papoea’s zelf met betrekking tot hun toekomst leven. Onder de thans gekozen leden is het aantal voorstanders van een aansluiting bij Indonesië zeer beperkt, hetgeen dit college in de ogen van Sukarno uiteraard al meteen tot een gezelschap van mario netten stempelt. De voorkeunr gaat blijkbaar meer uit naar de eventuele vorming van een Me- lanesische federatie tezamen met het Australisch deel van Nieuw-Guinea. In elk geval zal de Nieuw-Guinea-Raad in de gelegenheid worden gesteld zich op korte termijn uit te spreken, welk tijds verloop nodig zal zijn voordat dit ge biedsdeel rijp voor zelfbeschikking moet worden geacht. De Nederlandre rege ring heeft dit punt althans bij de in stallatie nadrukkelijk onder de aandacht gebracht. Verdediging. De grote vraag zal natuurlijk zijn in hoeverre Nieuw-Guinea door de Indone siërs de gelegenheid tot rijpwording zal worden geschonken. Staatssecretaris Bot heeft in Hollandia openlijk uitgesproken, dat het Neder landse detachement niet bij machte zal zijn een grootscheepse aanval tegen te houden. Elke geringe zinspeling van de Nederlandse regering, dat zij dan re kent op de steun van haar bondgenoten, goed begin geweest van de ambtsperiode van Kennedy. Soepelheid en standvastig- heid hebben hier haar dienst bewezen. Dat zal ook voor het verdere politieke 1 spel niet zonder betekenis zijn. De Engelse beeldhouwer Wilhelm Verbon droeg op de Nederl. ambassade in Londen een borstbeeld over van Lord Baden-Powell, de grondlegger van de padvindersbeweging. Het beeld is vervaardigd in opdracht van de Nederlandse Padvinders verenigingen, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. De buste van Lord Baden-Powell krijgt een plaatsje in het hoofdkwartier in Rotterdam Op verzoek van de Minister van Volks huisvesting en Bouwnijvetheid zijn Ged. Staten overgegaan tot de verdeling van een aan de prov. Friesland toegekend ex tra contingent van 130 woningwetwonin gen (z.g. industriewoningen)Bij de ver deling moest in de eerste plaats rekening worden gehouden met een aantal met na me genoemde industriële vestigingen en uitbreidingen. Hwat bat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen 1 Hwat giet it der oan wei Geskrep, geskuor, geskaei Hwant alles moat kein glanzgje In roerige april It manfolk suchtet stil: Oh hiene wy mar fakansje PYT Vrede in Laos? De vooruitzichten voor vrede in Laos zijn aanzienlijk beter geworden, nu het Russische antwoord op de Engelse voor stellen binnen is gekomen. Rusland heeft namelijk zijn Instemming betuigd met het Engelse,plan. Een internationale conferentie van veer tien zal bijeen komen, maar ook de con trolecommissie van drie (Canada, India en Polen), die in 1954 bij de conferentie van Genève over Indo-China werd in gesteld en die de rechtse en pro-Wes- telijke Laotiaanse regering enkele ja ren geleden naar huis heeft gezonden. In het Engelse plan stond een staken van het vuren in het middelpunt, even als het toezicht op het naleven ervan. Rusland meent, dat de partijen in Laos zelf maar overeenstemming moeten bereiken over een wapenstilstand. De voorzitters van de Geneefse conferentie I van 1954 (Rusland en Engeland) moeten er wel toe oproepen. Er komt met an dere woorden wat schot in, al moet men op zijn hoede blijven voor voetangels en klemmen. Het is in ieder geval een Aan de volgende gemeenten zijn de daar achter vermelde aantallen woningen toe gewezen: Van 10 tot en met 15 april a.s. zal een collecte worden gehouden voor het werk van Simavi. Door haar ruim 35-jarige activiteit zal deze Vereniging onze burgerij wel vol doende bekend zijn. Er wordt dikwijls een beroep op len gedaan voor velerlei belangrijk. :rgeleken met dat buiten de grote stads- "-'i van SIMAVI bevat vele belangrijke objecten. Wij noemen voor Nw.-Guinea b.v. de bouw van een polikliniek voor de afd. Zorg voor Moeder en Kind een gebouw voor melaatse kinderen, opdat zij niet behoeven samen te wonen met volwassen mannen en vrouwen de inrichting van ’n operatie-kamer voor een der ziekenhuizen een narcose- apparatuur voor een ander ziekenhuis etc. Voor Suriname: uitbreiding van polikli nieken langs de Suriname-rivier (Bos- land) enz. enz. De plaatselijke Comité’s in de gemeente Bolsward, Wonseradeel en Hennaardera- deel doen een warm beroep op aller steun en hoopt te kunnen tonen, dat haar ge meente dit mooie werk waarderen. Voor Bolsward wordt de collecte mede aanbevolen door de doktoren: J. L. de Bos Kuil Mevr. G. Miedema-de Boer G. Miedema H. E. Staverman G. Heida y;.;Ö

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1