Elke week kruidenier minder een 4 u! iw Speciale commissie gaat voorlichting geven Fan de Mar tiny toer Tj. de J. Middenstand op het Friese platteland worstelt met vele vraagstukken Egyptenaren vochten om patat-frites van kok Van Dijk STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad De komende koopvaardij- tentoonstellin Nederland eerste in West-Europa Zilveren filmpjes Kps -1 DINSDAG 11 APRIL 1961 57e JAARGANG No. 28 de SJOCH RIS YN ’E SPEGEL vorige Rijksmiddenstandsconsulent in dit ge west zitting hebben, tot stand is geko men. Deze commissie gaat nu „de boer op” om in de provincie voorlichtng en advies te geven over vestiging of op heffing, verbetering van outillage, wijzi ging of aanpassing van het assortiment en wat dies meer zij. Dat gaat gebeuren op speciale bijeenkomsten, waarvan de eerste op 11 april wordt gehouden in het Buurthuis Allardsoog te Bakkeveen. Het gaat de Friese middenstand eigen lijk al jaren niet naar den vleze. Dat blijkt alleen al uit het feit dat de trek naar de stad de plattelandsmiddenstan- ders duidelijk in de portemonnaie treft, als gevolg waarvan reeds een aantal jaren gemiddeld elke week een Friese kruidenier zijn zaak sluit. Het zijn natuurlijk vooral de zaken, die werden gesticht in een tijd toen men on- Aboanementsprijs f 1.90 per kwirtial (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie bekommerd een winkel kon beginnen en die eigenlijk al direct zijn achtergeble ven, welke nu in de eerste plaats het loodje leggen, maar het feit is er. Een reeks van jaren kocht het hele dorp bij de weduwe Dinges omdat het goeie mens het zo nodig had of omdat het in haar winkel zo gezellig was; altijd het laat ste nieuws het eerst. Maar de tijd, waar in persoonlijke gevoelens of sympathie een groter rol speelden dan ’t praktisch inzicht of het verlangen naar ruimer keus of lager prijs is duidelijk voor bij. Het totale aantal kruideniersbedrijven in Friesland daalde van 1900 in 1950 tot bijna 1550 in 1960. En dat ook buiten het kruideniersbedrijf vele middenstan ders in de na-oorlogse jaren de bus heb ben gemist wordt duidelijk uit de cijfers omtrent het totale aantal detaillisten. Landelijk bezien steeg het in de afge lopen tien jaar, maar in Friesland daal de het met 10 tot ruim 10.000. De ontvolking van de plattelandsdorpen is het eerst merkbaar in het verenigings leven en in de kassa van de winkelier. Vele middenstanders hebben op tijd de bakens weten te verzetten en hebben geprobeerd door aansluiting bij inkoop organisaties, door verbetering van hun outillage of uitbreiding van het assor timent de klanten vast te houden, in de wetenschap, dat de betere verbindingen het grootwinkelbedrijf vlak bij de deur hebben gebracht. De bus, de bromfiets en de auto brachten de oude klanten van de detaillist naar de stad, waar nu een maal geen keuze is uit één of twee za ken, maar uit tientallen en daarmee uit een enorm arsenaal goederen van grote verscheidenheid. Het is ondanks alles een ongelijke strijd. En het is geen won der, dat velen ondanks goede wil zijn achtergebleven. Ettelijke plattelandswin- keliers houden het hoofd nog boven wa ter door hun tijd te verdelen tussen hun winkel en een bijbaantje. En dan staan er ook nog vele kleine bedrijfjes op het einde te wachten, bedrijfjes, waarvan de eigenaars vergeten hebben dat geen genoegen meer wordt genomen met één merk koffie. Niet alleen de duidelijk De heer J. van Dijk uit Bolsward heeft in Egypte, om precies te zijn: op de in ternationale landbouwtentoonstelling te Kaïro nogal benauwde ogenblikken doorgemaakt, aldus lezen we in de Leeu warder Courant. Hij introduceerde daar een lekkernij, waarvan de Egyptenaren tot dusver geen weet hadden, namelijk patat-frites, en zijn publiek vocht er om, teneinde een Z^kje te kunnen bemachtigen. Honderden mensen probeerden de zak jes patat onder de handen van de heer Van Dijk weg te graaien en het werd een volkomen chaos, waarin het de kok vrijwel onmogelijk was om zijn werk te verrichten. De volgende dag zat de Bolswarder achter een stevig ijzeren hek, beschermd tegen zijn enthousiaste afnemers. Hij was ten slote blij dat hij een handige Egyptenaar vond, die de kunst van het frites-bakken van hem leerde en zijn taak overnam. Die Egyptenaar staat achter een ketel dampende katoenpitolie en bakt kilo’s en kilo’s patat, die nog steeds gretig aftrek vinden. Wellicht komt de ontdekking van de patat-frites de Nederlandse export van aardappelen naar Egypte ten goede. En dat is dan ook eigenlijk wel de bedoe ling, want de heer Van Dijk gaf demon straties en voorlichting over wat met aardappelen bereikbaar is. Hij is name lijk in dienst van de Nederlandse Pro- padandastichting Consumptie-aardappe- len te Den Haag. De drie piasters per zakje patat, die de Egyptische patat-bakker ontvangt, ko men dan ook in de kas van de stichting. Trouwens de kans lijkt wel groot, dat de Egyptenaar, die nu voor de stichting werkt, later zelf wel in de straten van Kaïro een kraampje zal zetten om deze aantrekkelijke waar aan de man te bren gen. De verkoop blijkt immers een over weldigend succes te zijn en na afloop van de tentoonstelling zullen de Egyp tenaren toch wel patat willen blijven eten. De heer Van Dijk, die in Bolsward een banketbakkerij en kokerij heeft gehad, heeft uiteraard ook andere lekkernijen dan patat klaar gemaakt. In Kaïro zette hij zijn produkten in vitrines. Binnen ’t uur waren de vitrineglazen kapot gesla gen en gingen de culinaire genieters er met de aardappelschotels van- door. Echt wel een bewijs, dat Egypte onze aardappelen lust. f' Een van de ten dode opgeschreven winkeltjes op het Friese platteland Het is dan ook zeker geen overbodige luxe, dat in Friesland enige tijd geleden een speciale Middenstandscommissie, waarin leden van alle middenstandbon- den, het Economisch Technologisch In stituut in Friesland, de Kamer van Koophandel en Fabrieken, een waarne mer van de provincie en uiteraard de Bolswards Nieuwsblad VAARWEL VEERE Dit beeld zal vanaf vandaag niet meer lezien zijn tengevolge van de komende sluiting van het Veeregat: Arnemui- dense Vissersschepen rond de Camp- veerse toren. De schepen die hun oude thuishaven verliezen, zullen nu nieuw „onderdak” vinden in de haven van Colijniplaat linger, de Amsterdamse en Rotterdam se havens, van scheepsbouwers en scheeps. inrichters, machinefabrieken, Loodswe zen, reddings. en bergingswezen, zee- en kustvaartonderwijs, de prov. Friesland, ’t Kon. Groninger zeemanscollege „De Een dracht” en vele „toeleveringsbedrijven” voor de zeevaart. Buiten de Beurs wordt het dertien meter lange model van de „Statendam” opge steld, terwijl het Loodswezen twee zware lichtboeien (van zeven ton elk) uit zee haalt en naast de Beurs posteert). De scholen hebben gratis toegang, wan neer de leerlingen in klasseverband ko men; voor de betalende bezoekers- zijn er prijzen beschikbaar gesteld in de vorm van boeken over de zee, van dagtochten naar de Amsterdamse haven en Schiphol en van zeereizen naar Engeland. De tentoonstelling wordt zaterdag 22 april besloten met een „zeemansavond”, waaraan de Terschellinger volksdansers en het zeemanskoor van Norderney mee werken. waar te nemen trek naar de stad ts een vijand van de plattelandsmiddenstander. De postorderbedrijven betekenen even eens schade. Die maken het de dorps bewoner zo heerlijk gemakkelijk en bie den bovendien de kans, om op afbetaling te kopen zonder dat het uitlekt. Nochtans liggen er kansen op het plat teland, vooral in de plaatsen, waar de regionale industrialisatie op gang begint te komen. Er is echter inzicht en kapi taal voor nodig om de oude klanten vast te houden en nieuwe klanten te trekken. De nieuwe middenstandscommissie gaat nu „de boer op” om de middenstand te helpen de kansen te benutten, zulks in de wetenschap, dat er vele bedrijfjes.jjet te rédden zijn? dat vele zoons van plat- telandswinkeliers reeds lang een goed heenkomen hebben gezocht in bedrijven buiten het dorp met gunstiger werktij den en met zeker zoveel bestaanskansen als datzelfde dorp waar velen zijn weg getrokken door mechanisatie en ratio nalisatie in de landbouw of om weer an dere oorzaken. Ettelijke dorpen beginnen echter ook weer op te leven omdat dezelfde bus, bromfiets, auto of scooter de vestiging van forensen bevorderen, hetgeen nieu we mogelijkheden geeft aan hen, die de ogen wijd open hebben. De situatie is w'einig rooskleurig, maar niet hopeloos en zo heeft de Middenstandscommissie, die in Friesland aan de slag gaat zeker een belangrijke taak in een ontwikkeling die zich ook in andere gewesten voor doet zonder dat daar iets wordt onder nomen. Mei gewelt kin men paleizen forrinnewearje, mar noch gjin bargestal opbouwe Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.50 uur 2305 of 2335 (K5157) De echtgenote van de Minister van Ver keer en Waterstaat, mevrouw M. C. Kort- hals-Hamming, zal maandagmiddag 17 april in Leeuwarden op originele wijze de tentoonstelling „Koopvaardij” openen, namelijk door als bij een echte tewater lating een fles te laten breken tegen de joeg van een schip. Die boeg steekt uit de voorgevel van de Beurs; het schip is de Beurs zelf, waarin alles te vinden zal zijn over zee, schip en schepeling. De tentoonstelling „Koopvaardij” is de eerste grote manifestatie op dit gebied, die ooit in ons land is gehouden. De hoofdmoot van de expositie, die een week lang duurt, wordt gevormd door de inzending van de Kon. Ned. Reeders- vereniging, die alle rederijen omvat en n beeld geeft van de gehele Ned. vracht vaart, kustvaart, tankvaart en passagiers- diensten. Dit deel van de expositie verlucht met een keur van scheepsmodel len zal een plaats vinden in het ,ruim’ van een schip’, dat in de enorme boven zaal van de Beurs wordt gebouwd. Op de brug zal Radio Holland een radiohut inrichten, terwijl men daar tevens alle navigatiemiddelen van een modern schip zal aantreffen. Er zijn verder inzendingen van de Har iger, de Amsterdamse en Rotterdam- havens, van scheepsbouwers en scheeps. of to hier wêze soe en it brant har al yn, dat dit sa selden bart. It is hjir dus jit goed soe men sa sizze en ik wol dat graech meistimme. Mar oan de oare kant heart men yn boe- reformiddens dochs ek fakentiids hiel hwat, dat net sa moai is. Op trije punten is der folie krityk en op himsels kin men dat skoan bigripe, hwant der is ek wol reden ta. Foarst hoecht men net to twivel- jen oan it feit, dat de bislissing, dy ’t de leste kears oer de molkpriis fallen is, de boeren heech sit. En diskear net om de pear tsiende sint, hwer ’t it op it lést oer gie, mar om it feit, dat de sobere en skerp neisjoende birekkening fan it Lanbouskip, net troch de minister oer- nomd is, wylst syn minsken himsels mei makke hiene. Dat hat it bitrouwen oantaest en dêrmei de üngerêstens oer hwat hja yn de ta- komst fan doel wéze kinne. In twadde ding sit yn de arbeidsforsjen- ning op 'e buorkerij. Hoe haldt men op in reedlike wize folk op ’e pleats en hoe regelt men de wurksumheden sa, dat de lanbou net efter rekket by de yndustry? Alle jierren jowe de kollektive kontrak- ten minder uren, nou mei de fyfdeiske wurkwike yn it foarütsicht sil dit ek wer syn konsekwinsjes hawwe op 'e buorke rij, hoe komt dit klear? Dérneist wol it party boeren ek net bot oan, dat de lea- nen jit heger wurde en de sosiale lesten fansels ek. Oaren sitte mei de swierrich- heit fan in knappe wente, hwer’t op it plattelan en de doarpen hast net oan to kommen is en reitsje om dy reden in fik se arbeider kwyt. Troch al dizze dingen komt men der soms raer foar to sitten en stiet de mütse net altyd rjucht. In trêdde oarsaek fan mismoedichheit sit him yn de bou en de situaesje fan de pleats seis. Sawol efter as foar sit men gaueris fêst. Ek yn dit opsicht libje wy yn in oare tiid en moat men it oanmoe- digje, dat der hwat oan de gebouwen bart. Elektrisiteit wetterlieding, telefoan Grif yn dizze hoeke fan Fryslan is oer it ginnerael de ambysje om boer of boe- rinne to wnrden, jit altyd great. Tsien- tallen boeren en jonge boeren sitte alden- dei üt to sjen nei in pleats, dy't frij komt Een onderzoek naar de omvang van levensverzekering in 35 landen, waarbij voor elk land het totale bedrag aan le vensverzekeringen werd uitgedrukt in ’n percentage van het nationale inkomen, heeft uitgewezen, dat Nederland op de vierde plaats staat. Wat de situatie in West-Europa betreft, is uit het onder zoek gebleken, dat Nederland daar de eerste plaats inneemt. Het Amerikaanse „Institute of Life In surance”, dat het onderzoek instelde heeft berekend, dat het totale bedrag aan le vensverzekeringen in ons land 86 van het nationale inkomen bedraagt. Canada staat aan de top met 163 dan vol gen de Verenigde Staten met 137 en Nieuw-Zeeland met 97 In West-Euro pa wordt Nederland gevolgd door Enge land (66 België (42 en West- Duitsland (30 Het resultaat van dit onderzoek, dat elk jaar wordt ingesteld, is ditmaal voor ons land belangrijk gunstiger dan in jaren. Voorheen liet het Amerikaanse in stituut nl. de verzekeringen, die perio dieke uitkeringen garanderen (rentever- zekeringen) buiten beschouwing. Thans is voor het eerst ook met deze verzeke- ringsvorm, die juist in ons land een be langrijke plaats inneemt, rekening ge houden, waardoor een zuiverder beeld is verkregen. Het totaal verzekerde bedrag was per 1 januari I960 in ons land 35 miljard; p. 1 januari j.l. kan het op 38 miljard wor den geraamd. Hwa’t him oan in oar spegelet, spegelt him sêft, seine wy de oare kears, doe t wy it boek fan Dr. Ir. Addens oer de gong fan saken yn it easten en suden fan üs lan bisprieken. Dêr moast men konsta- teare, dat de aerdichheit fan boer-wêzen op de lytse spultsjes frij hwat sakke wie en dat binammen by de famkes mar in bytsje animo wie om boerinne to wur- den. Nou hawwe de lju, dy’t sizze, dat it dêr hiel oars is as hjirre, mear as gelyk, dat stelle wy graech foarop, mar, dat it nou wer safolle skele soe, dat hjir neat fan dat alles to merkbiten is, dat soene wy net graech sizze wolle. Hwat hat QabeSkroar üs hjoed p p to sizzen 3 e week april 1936 Kinderwagens, aparte toonkamers, groot ste keuze ter plaatse. Jac. de Haan, Dijk- straat 21. Gekocht bij de Haan en gij zijt voldaan. Uitgebreide collectie damesmantels vanaf f 8,75. Zijden japonnen, zwart en ge kleurd vanaf f 5,75. Zwarte mantels gro te maten vanaf f 15,aparte costuums en compl. vanaf f 12,50. P. Lunter, Bols ward. Ondergetekende verklaart bij dezen, dat hij met 14 april eindigt als aanspreker en dit heeft overgedragen aan J. H. de Vries. R. Nijdam. Aanbesteding van een huis aan de Gast huissingel te Bolsward dóór dokter de Bos Kuil (arch. G. van der Zee). Be groting f 6500,Bloemsma en van der Meer, Sneek f '5205,H. Jorritsma, Bolsward f 5995,W. Fransen, Bols ward f 6060,L. van der Veen, Bols ward f 6273. Joh. Dijkstra, Bolsward f 6180,A. de Boer, Bolsward f 6200 R. Feenstra, Bolsward f 6515. E. Statema Bolsward f 6840,Het werk is gegund aan H. Jorritsma. De vereniging „Patrimonium” te Bols ward bestaat 50 jaar. In 1890 richtte de vereniging een begrafenisfonds op, in 1895 een bouwvereniging. De Ver. voor Handel en Nijverheid en Vreemdelingenverkeer nodigt u uit tot het bijwonen van de causerie van de heer C. P. de Jager over „De Spoorwegen en het automobilisme.’’ De raad besluit tot het afbreken van de z.g. Katterug. Te Bolsward is een Esperantocursus opge. richt. Het bestuur bestaat uit Th. de Jong voorz., N. Noordbruis, penningm., mej. L. v. d. Zee, secr., F. v. d. Feen en H. Wijnia 30 miljoen gasmaskers in de Engelse win kels te koop. De ooievaar op de hoeve van R. Wybran- di is teruggekeerd. hearre op in pleats thus, dêr kin gjin sinnich minske oan twivelje. Mar ek de ynrjuchting fan it hüs, de slieperij, W.C. en douche hawwe op in pleats rjucht fan bistean. Yn de büthüzen sit men mei de romte, mei de fentilaesje, mei de bran- muorre, mei it minne dak, mei de hege stallen, mei de lytse rütsjes en folie net genóch. halde wol hwat mear rekken mei de ge bouwen, mar jit fierst to min. Boppedat wurdt ek dit diel fan de kosten lang net troch alle bilanghawwenden foar dit doel brükt. Dêrfandinne de lange rigen kleilieten, dy’t men bygelyks by de Grounkeamer fan beide partijen kriget. De iene klaget oer de eigner, dy’t neat wol, de oare oer de hierder, dy't gjin kant üt wol mar hwa dan ek de measte skuld hat, it feit bliuwt, dat der fiersten to min oan de forbettering en de modernisearing fan wenten en büthüzen bart. Salang men net in fiks diel fan de bruto-opbringst en de bruto-hier foar dit doel bistimt, bliuwt it in spultsje fan kalde fuotten. Dizze totale efterstan fan de agraryske situaesje kin jin de aerdichheit fan it boer-wêzen binimme. En de jongere mins ken, dy ’t al den dei de kleilieten en it gestin oanhearre moatte, seis jit gjin yn- sicht hawwe yn oarsaek en reden, rinne de kans om har sin oan it boer-wêzen to forspyljen. Hja sjogge net mear de folie goede dingen, dy’t yn it boerelibben sitte, hja fiele har net mear greatsk en bliid by de tinzen oan har takomst, de aerdichheit fan bidriuwsfragen en kwestjes wurdt minder en by sommigen komt it stille forlangen nei in libben, dat nofliker en wisser forrint sterk nei boppen. Is it wün- der, dat ek hjirre, by de famkes in selde tendins to merkbiten fait as hwer’t Dr. Addens oer skriuwt? En wurdt it net hege tiid om ris nei to gean oft wy seis yn bipaelde gefallen net to koart sjitte as wy de sfear yn de hüs- halding bidjerre mei pessimisme en kri tyk, wylst wy yn ienriedichheit en echt stansgefoel moedich wurkje moasten oan moderne oplossings? Dogge wysels ge nóch om it boer-wêzen en de boerewen- te op it peil to bringen, hwer’t it heart? Of leit de hiele skuld nou wier allin- nich by in oar? net gaat «let zo best met de middenstand op het Friese (en met alleen net Friese) platteland. De trek naar de steden ofwel de ontvolking van de dor pen, de schaalvergroting en de groeiende Investeringen doen zich gelden, zulks vooral in de kleine dorpen. In grotere plaatsen brengt de industrialisatie speciale eisen met zich mee en nooit tevoren hebben de middenstanders op het platteland zoveel problemen moeten oplossen als in deze tijd van hoogconjunctuur. Ên op al dizze fragen past mar ien kaei: in büse mei ryksdaelders. It bouwen en alles hwat hjir bykomt, is skriklik djür en de oplossing it, nóch foar de eigen boer, nóch foar de hierde boer maklik. Hjir sit in efterstan fan tsientallen jier ren en hjir wreekt him in tige aid sear. De léste fyftich jier is de forhalding tus- ken de groun- en de gebouwenwearde al- hiel foroare. As it oer in nije pleats giet, kostje de gebouwen op it heden mear as it lan, dat er byheart. len fan de pleat sen fan it St. Anthony-Gasthüs is foar bran forsekere foar net minder as in kwart miljoen, wylst it lan net mear as 120.000 goune wurdich is. En nou hat men al salang hjir de eagen foar ticht- knypt, dat it in libbensgreat probleem wurden is om de saken op in reedlike ba sis to krijen. It soe maklik genóch wêze en jow hjir- fan de eigner of de hierde-boer de skuld, dan is men gau klear, mar ik leau, dat beide der yn it algemien likefolle of like- min skuld oan hawwe. Gjin eigner kin de hege kosten fan it opknappen fan in pleats rendabel meitsje en gjin hierde- boer kin dit allinnich bitelje. Allinnich as beide fiks ta de büse wolle, kin der hwat barre. Mar de greate oarsaek fan de efterstan leit yn de hiele neioarlogske lanboupolityk, dy’t wol de direkte kos ten, mar net de needsaeklike gebouwen lésten yn de molkprizen forrekkenje woe. Sünt de oarloch is der dêrom op greate skael rófbou pleegd op it agrarysk ge- bouwenbisit en dat wreekt him nou oer de hiele liny. It is wier, de nije hiernoar- men en de molkpriis fan de léste jierren Cl ICÏ ■•-"l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1