De NAVO maakt zware Knaleffecten bij woningbouw-debat I i crisis door 4 k De Gaulle: ijveraar voor Frans nationalisme Proces Frysk Orkest met Herman Krebbers r Gouden filmpjes T- Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen 1 - X' X' - .W i VRIJDAG 14 APRIL 1961 57e JAARGANG No. 29 ONTVANGST OP HET WITTE HUIS PYT 3e week april 19 H tijdsverloop HERMAN KREBBERS X zaterdag a.s. zal te Bols- _;„SS PROCES EICHMANN BEGONNEN In Jeruzalem is dinsdagochtend vroeg het geruchtmakende proces tegen nazi- massa-moordenaar Adolf Eichmann be gonnen. De foto toont Eichmann, be waakt door twee politiemannen, in zijn door kogelvrij glas omgeven beklaag denbank in het Beth ha” am Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Tijdens de behandeling van de begroting van Volkhuisvesting en Bouwnijverheid werden de senatoren dinsdagavond j.l. opgesclxrikt door een daverende knal op het Binnenhof. Brandweerauto’s en politiewagens reden af en aan en doorzochten de Ridderzaal. Er werd geen onraad ontdekt; waarschijnlijk hadden kwajongens slechts met een knaleffect in het regeringscentrum de schrik er in willen bren. gen. En eigenlijk verliep de behandeling van de begroting door de Eerste Kamer net zo. De protestantse fracties, wier geestverwanten aan de overzijde van het Binnenhof zich in december j.l. tegen minister Van Aartsen keerden, uitten zich nu weliswaar tamelijk welwillend. De ure nei it lok seit oft it lok bliuwe sil of net Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 3157) De hele wereld zwelgt In de sensatielust Het onkruid moet verdelgd Elk is het zich bewust Adolf Eichmann, een beest Een zinloze bloedhond Ja hij wel ’t allermeest Schuldig, het volle pond Weet ook de wereld echt Wat Gods gebod haar zegt? Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De christelijk-historische afgevaardigde Reyers sprak er zelfs onverholen zijn vreugde over uit, dat de minister onge deerd uit de „politieke kettingbotsing” was teruggekeerd; ook de anti-revolu- tionaire afgevaardigde Elfferich liet wel van instemming blijken. Daar stond tegenover, dat de woord voerder der k.v.p., ir. Kraayvanger, een ontkennend antwoord gaf op de vraag of wij met de woningbouw op de goede weg zijn. Met name de onverzettelijke wijze, waarop minister Van Aartsen zich in december j.l. had gekeerd tegen verhoging van het woningbouwcontin- gent met 5000 stuks noemde hij: „on begrijpelijk. Op een totaal van ruim f3 miljard kan een vermeerdering van f 30 miljoen toch niet plotseling over spanning op de bouwmarkt veroorza ken?’* Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad men zou aannemen, zou Zuid-Vietnam weer een probleem van de internationa le politiek kunnen worden. Vandaar dat vooral de Amerikanen trachten Diem tot een liberale koers te bekeren en ver anderingen aan te brengen, die meer met de moderne tijd in overeenstemming zijn. Motie-Andriessen. Zijn optreden trok temeer de aandacht, communistische opstand al te grote vor- daar het juist de k.v.p. is geweest, die België. In België heeft de koning Lefèvre, de voorzitter van de katholieke volkspartij, opdracht gegeven een regering te vor men. Deze zoekt het vooral in de rich ting van een coalitie met de socialisten, met wie hij de sanering van de Belgi sche economie zou willen aanvatten. Rus maakte ruimtereis. De Russische „ruimtereiziger” Joeri Ga garin heeft als eerste mens rond de aar de gecirkeld. Gagarin is majoor bij de Russische lucht macht en straaljagerpiloot. Hij heeft ’n tengere gestalte en is nogal klein van stuk. De ruimtereis kwam niet als een ver rassing. Reeds dagenlang circuleren er Amerika wil waar voor zijn geld. Maar ondanks het feit, dat Macmillan in Amerika min of meer een pleidooi voor het plan-Herter gevoerd schijnt te hebben, mag men aannemen, dat de Amerikaanse regering op dit punt de zeer kostbare verdubbeling van de kos ten, die samenhangen met het Europese kernonderzoek en kernbewapening, wil vermijden om het geld op nuttiger wijze gebruikt te krijgen. Men krijgt met af zonderlijke Europese afschrikkingswa- peng geen waar voor zijn geld. Aan het beschikbaar stellen van kernwapens aan Europa is de behoefte gezakt, doordat deze wapens in Europa maar afhouden van de werkelijke noodzaken van de de fensie. Bondskanselier Adenauer is eigenlijk nog de enige warme voorstander van ’t plan-Herter en wel om interne Duitse redenen. Zo hoopt hij de Duitse drang naar kernwapens weg te nemen. Wat er ten slotte uit de bus zal komen, ligt echter nog in het duister. Misschien dat de vergadering van de Raad van de N.A.V.O., die begin mei in Oslo gehou den zal worden, nadere gegevens zal ver strekken. Deze problemen houden ook De Gaulle bezig, die bovendien een nadere politie ke consultatie van Amerika, Engeland en Frankrijk wil, om Frankrijks stem in de buiten-Europese polititek luider te laten klinken. Maar daar hebben de an dere bondgenoten weer bezwaren tegen. Oók Amerika, dat hierin een Frans veto op de Amerikaanse politiek mogelijk acht. „Dictator’”D:em 90 In Zuid-Vietnam zijn zondag verkiezin gen gehouden voor het presidentschap, waarbij president Diem, door velen de dictator van dat land genoemd, 90 van het aantal stemmen op zich wist te verwerven. Zijn tegenkandidaten wa ren weinig waard, zijn werkelijke te genstanders had Diem al in de gevan genis geworpen. Dat dit een binnen landse aangelegenheid is, zal niemand ontkennen; het bedenkelijke is echter, dat Diem door zijn dictatuur en door de corruptie en het nepotisme, dat hij dekt, steeds grotere massa’s van de be volking van zich vervreemdt en in de armen van de sterke illegale communis tische oppositie drijft, die in het Zuiden van het land een zeer sterke positie in neemt. Dit lijkt in tegenspraak met de cijfers, maar er is aanleiding aan de juistheid ervan te twijfelen. Wanneer de Proces Eichmann. Een monsterproces is dinsdag begonnen tegen Adolf Eichmann, die in Israël te recht staat wegens oorlogsmisdaden. Eichmann was in de oorlog belast met de uitroeiing van de Joden. Van hem is ook het cijfer van zes miljoen slacht offers afkomstig. Er zal een volgende keer nog gelegenheid zijn om over het proces te berichten. In eerste aanleg gaat het er om of het Israëlische hof competent is in deze zaak. in december j.l. met de motie-Andriessen heeft gepoogd de breuk te voorkomen. Zij wilde minister Van Aartsen toen in de gelegenheid stellen de 5000 woningen op wat langer termijn namelijk vóór het zomerreces toe te staan. Blijkbaar bestond bij haar de vrees, dat de bewindsman, door de z.g. vrije sec tor uit te laten lopen boven het voorge nomen peil van 15000, de uitvoering van de motie-Andriessen zou bemoeilijken. De christelijk-historische afgevaardigde, ir. Geuze, gaf aan die vrees ook onom wonden uiting. „Als dit gebeurt,” zo zei hij, „dan heeft de minister een harde kop en dan hebben wij er een hard hoofd in.’ mer. Hij wees er echter op, dat ook als de woningbouw, zoals de socialistische afgevaardigde Broeksz had bepleit, tot 45000 zou worden opgevoerd, er nog niet voldoende woningen in de goedkope sec tor zouden worden gebouwd. Daarom juist had hij er zijn beleid op gericht om ook de particuliere bouw voor de goedkope bouw te interesseren. Over de resultaten daarvan bleek hij niet onte vreden. Hij verwachte n.l., dat woning- wetbouw en premiebouw tezamen zeker het voorgenomen peil van 65000 zou den behalen. Dan zullen zei hij triom fantelijk er meer goedkope woningen gebouwd worden dan ooit tevoren. j Verslapte geest. Overziet men de afgelopen jaren, dan valt een verslapte geest op, die duide lijk aan het licht komt door het uiteen drijven van de mogendheden van het bondgenootschap, tengevolge van het herhaaldelijk optreden van spanningen. De N.A.V.O. bijvoorbeeld, het in 1949 onder de Russische militaire druk tot stand gekomen Westelijk bondgenoot schap, dat de militaire afweer tegen Rusland werkelijkheid heeft gemaakt, gaat door een zware crisis, die ten dele door Frankrijk wordt veroorzaakt, dat op het ogenblik weinig voelt voor een z.g. geïntegreerd leger en meer heil ziet in afzonderlijke nationale legers, die op het kritieke moment zullen samenwer ken. Daar komt bij, dat De Gaulle van Frankrijks rol in de wereld een ander idee heeft dan de meeste bondgenoten, een rol, die ondersteund moet worden door een afzonderlijke, onafhankelijke atoombom. Dit probleem, dat men min of meer dat van het Franse nationalis me kan noemen, wordt nog ingewikkel der door de jongste ontwikkelingen in het officiële strategische denken in de Ver. Staten, waar men steeds meer de waarde van de conventionele wapens gaat erkennen om niet gedwongen te zijn in elk conflict met atoomwapens te antwoorden. Dat antwoord zou zo krach tig zijn, dat het nauwelijks gegeven kan worden. Er is dus alle reden om te betogen, dat om het antwoord met atoomwapens op de achtergrond te houden, vooral in de streken, waar het Russische gevaar het grootst is, bijvoorbeeld in Europa, con ventionele wapens ook een voldoende af schrikwekkende werking moeten heb ben. De officiële strategie van de N. A. V. O. gaat nog steeds uit van de wens het tekort aan conventionele strijdkrach ten aan te vullen met kernwapens. Dat is mede een reden, waarom Herter, de minister van buitenlandse zaken onder president Eisenhower, in het najaar van het vorige jaar een plan formuleerde, waarbij de N.A.V.O. als geheel een eigen atoommacht zou worden door middel van duikboten en polarisraketten. Een tweede argument was, dat op deze manier de drang van vooral Duitsland om eigen kernwapens te krijgen, zou verminderen. Men hoopte zo de zelfstan- Adv.In de handel wordt gebracht: Eau de Cologne de Schiedam, bereid naar de beroemde Keulse recepten. In Bolsward zijn binnen een 1" van een maand negen personen overleden die gezamenlijk 749 jaren telden; dat is gemiddeld ruim 83 jaren. Te Jorwerd werden door twee verschillen den personen elk zes kievitseieren in een nest gevonden. Nauwelijks had de dorpsklok te Witmar- sum 6 uur in de morgen geslagen en daar begon ze te luiden. Vrouwen in de deur brandspuitgasten op straat, *n enkele met zijn band al om de arm, vragende: Waar is de brand? Wat bleek? Dekostersvrouw was een uur in de war geweest. De 87-jarige J. van Dijk te Sloten is nog kras genoeg om kievitseieren te vinden, zelfs 4 in een nest. De fijnste kwaliteit natuurboter, kaas en eieren van de eigen kippen, vriendelijk aanbevelend J. J. Lemstra te Bolsward. De hele wereld weet Hoe het een mens vergaat Die door de slangenbeet Van venijnege haat In ’t hart werd aangetast Er is door bloed gewaad Verminkt, vermoord, vergast Schuldig ja, inderdaad De hele wereld richt Haar ogen op één man Hij staat in 't volle licht Omsloten door de ban Die uitgesproken is Lang voor hij werd verhoord Demon der duisternis Schuldig, miljoenenmoord geruchten, dat de Russen een man de ruimte hadden ingezonden. Dinsdag pu bliceerde de communistische Daily Wor ker, die in Moskouse aangelegenheden altijd goed geïnformeerd is, een stellig bericht over de lancering. Men neemt aan, dat de vlucht inderdaad al vrijdag is gemaakt. Er zijn argumenten, die vóór en die tegen een dergelijke moge lijkheid pleiten. Over de Amerikaanse kansen om een mens de ruimte in te brengen, meldt Associated Press, dat de V.S. hopen 28 april een man een ruimtereis van 240 kilometer te laten maken. Dit zal ech ter nog geen tocht rond de aarde wor den. Kennedy zond Moskou een gelukwens met het behaalde succes. beroemde vioolconcert in D van Johannes Brahms. Herman Krebbers, die men bij een toernee door Italië de „Hollandse Paganini” noemde, is hier in Friesland zo goed bekend, dat iedere nadere be schrijving van zijn violistische kwalitei ten overbodig mag worden geacht. En geldt dit eigenlijk ook niet voor het vioolconcert van Brahms, dat als één van de meest geliefde werken uit de gehele vioolconcertliteratuur wordt beschouwd? Muziekliefhebbers uit Bolsward en om geving, laat u de kans niet ontgaan, om een violist als Krebbers, die in binnen- zowel als buitenland volle zalen trekt, in uw eigen plaats te beluisteren. De hele wereld heeft Het vonnis reeds geveld Dat zo iemand nog leeft Zijn „memoires’’ opstelt Het moest toch niet bestaan Oog om oog, tand om tand Laat hem ten onder gaan Schuldig, maak hem van kant Een intensief Westelijk overleg is begonnen met het bezoek van Macmillan, de Engelse premier, aan de Amerikaanse president Kennedy. Nauwelijks was Mac millan vertrokken, of Adenauer, de West-Duitse Bondskanselier, kwam in Washington aan. En eind volgende maand gaat president Kennedy naar Frankrijk voor overleg met president De Gaulle. De problemen, die hierbij ter sprake zijn gekomen en zullen komen, betreffen de gehele Westelijke positie in de wereld, waarbij de nadruk valt op de grotere samenwerking, die president Kennedy in het Westelijke vaandel wenst te schrij ven, hetgeen meer is dan van overleg van geval tot geval om noodtoestanden het hoofd te bieden, zoals bijvoorbeeld de kwestie-Laos. Terecht ziet Kennedy in dat de eenheid in de Westelijke wereld deze wereld voldoende afweerkracht zal geven tegen het opdringende communisme of het nu de economische samen werking in de O. E. S. O. (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling), de militaire in de N.A.V.O. of de politieke, waarvoor eigenlijk geen orgaan is, betreft. digheidsontwikkeling, die met de Fran se atoombom had ingezet, te doorkrui sen. President Kennedy van de Verenigde Staten heeft maandag op het Witte Huis te Washington de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Mr. J. M. A. H. Luns ontvangen. De bijgaande foto, welke tijdens de ontvangst iverd ge maakt, is radio-telegrafisch naar Amsterdam overgeseind A-woningen. Het bezwaar dat de z.g. A-woningen duurder uitvallen dan de woningwet- bouwwoningen achtte de bewindsman „te breed uitgemeten”. De A-woningen hebben een grotere ca paciteit dan de woningwetbouw en dat rechtvaardigt wel een huurverschil van f 1,ÉL f 1,50 per week in de lagere ge- meenteklassen. Hij stemde evenwel toe, dat het huurverschil van f 2,tot f 2,50 hetwelk in de drie grote gemeenten voor komt, te hoog is. Hij beloofde daarover in overleg te zullen treden met de des betreffende gemeentebesturen. Van in voering van een prijsbeheersing in de z.g. vrije sector, welke de k.v.p.-afge- vaardigde Kraayvanger had bepleit, verwachtte de minister echter geen heil. Hij erkende, dat de sterke toeneming van de vrije sector hem met zorg ver vulde. Daarover zal dan ook in de nota aan de Tweede Kamer gesproken moe ten worden. Nochtans meende hij er op te mogen wijzen, dat de vrije sector ook van be lang is voor de goedkope bouw. In de eerste twee maanden van 1961 ging 35 der gevallen in de vrije sectoren uit naar projecten met bouwkosten van ca. f 17.000,een bedrag, dat in de A- sector nog gesubsidieerd wordt. De hele wereld wacht Het verloop in spanning af Een volk werd afgeslacht Tot één groot massagraf Er klinkt een kreet van wraak Uit duizend monden op Sla hem, sla fel en raak Schuldig, ’t hoofd in de strop Op dinsdag 18 april a.s. ’s avonds 8 uur zal het Frysk Orkest, o.l.v. Alfred Salten het 3e en laatste concert van dit seizoen geven te Bolsward in „De Doele”. Het programma begint met een interessant werkje van de Nederlandse componist Jurriaan Andriessen, ,Rouw past Elektra’, geschreven voor 11 blazers en slagwerk. Hierna brengt het orkest één van de be kendste werken van de Duitse comf>onist Richard Strauss, n.l. het symfonisch ge dicht „Don Juan”. Prachtig is door de instrumentatie het leven van deze zonder remmen zingenot zoekende figuur uitge beeld. In dit werk is geen sprake van een klassieke gebonden vorm, zelfs niet van een louter muzikale basis, maar van een duidelijk poëtisch uitgangspunt. ttu Staatsrechtelijk bezwaar. In zijn antwoord weigerde minister Van Aartsen mededelingen te doen over de stand van zaken met betrekking tot de K3 motie-Andriessen. De regering moet eerst de bouweijfers over het eerste kwartaal nog bestuderen. Daarmee is zij ^M nog druk bezig. Het resultaat daarvan BH zal worden neergelegd in een nota aan de Tweede Kamer. BjEa De bewindsman vond het bovendien D| 1 staatsrechtelijk onjuist om daaruit eerst Hm mededelingen te doen aan de Eerste Ka- Na de pauze speelt Herman Krebbers het f ‘5,beloning. Neemt proef met mijn prima banketsoorten. Beleefd aanbeve lend S. W. Harkema. N.B. f 5,wordt er door mij uitgeloofd aan- hem, die mij kan bewijzen wie vrijdagavond tussen halftien en tien uur zand in mijn etalage gooide. Te beginnen zaterdag a.s. zal te Bols ward het kinderspeelterrein iedere woens dag- en zaterdagmiddag geopend zijn. Kaarten te bekomen bij de oppasser Jel- le Vos. Hl 11 1 - Socialistische blijdschap. De socialistische afgevaardigde Broeksz in het dagelijks leven V.A.R.A.-secre- taris sprak zijn vreugde over het kri tisch optreden der k.v.p. uit. Hij meen de, dat minister Van Aartsen eigenlijk alleen de steun van de v.v.d. en de bouw wereld genoot en concludeerde, dat deze nu in de toekomst wel tot verhoging van woningwetbouwcontingent tot 45000 zou moeten overgaan. De liberale baron De Vos van Steenwijk die na hem aan het woord kwam, prees hem ironisch om zijn „zienersblik”. In derdaad, zo verklaarde hij, staat de v.v.d. achter het beleid van de minister. Ik hoop, dat de minister zich daardoor niet gecompromiteerd gevoelt, maar deze geniet ook bij anderen nog wel steun. I En zo was het. Want al uitte ir. Kraay- vanger zich dan kritisch en al verlangde hij dan een „ombuiging” van het beleid, 'hij voegde hier heel nadrukkelijk aan toe, dat hij deze ombuiging van dit kabinet-De Quay verwachtte. Hij dacht I kennelijk nog niet aan een crisis. In I zoverre vertoonde de kritiek op minis ter Van Aartsen dus enige gelijkenis met een knaleffect. 7

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1