de aan In kernenbeleid discriminatie noodzakelijkheid een Voorlichting middenstand hb q Ook streekonderzoek in Bolsward abeSkroar üs hjoed p p to sizzen in Oplossing: Scheiding werkgemeente woon- en In Bolsward weer Tj. de J. Staten onderhoud STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad raadsvacature Sudergoa Zilveren filmpjes II F. DINSDAG 18 APRIL 1961 57e JAARGANG No. 30 I syn wurk. Hy WAT KANT MOATTE WY DAN UT? It earste, hwat wy hij een lange reeks is sjende wurde derwijzer kerwold. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) al is men net de miening, meiwurkje moat- aktiviteit fan dy Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie dat een zuiver formeel ka- rond plaats in de molen bij Bolswards Nieuwsblad voeren, vooral wanneer zij ook hun eigen mening naar voren kunnen brengen. Dit geeft hen een gevoel van eigenwaar de, dat zij lang hebben gemist. Dit ge voel van eigenwaarde groeit langzaam; er is intensieve voorlichting nodig om het te bestendigen. Naarmate het meer groeit, zal de plattelandsmiddenstander beter in staat zijn zijn eigen weg naar vernieuwing te vinden. In verschillende plattelandsgebieden vinden structuurveranderingen plaats, die ook de middenstand beïnvloeden, zoals o.a. blijkt uit het artikel dat wij verleden week op deze plaats afdrukten. De plattelandsmiddenstander is zich hiervan weinig bewust; hij heeft dikwijls een traditionele bedrijfsvoering en staat mentaal nog met open voor de voorlich ting. En juist die voorlichting zou in deze tijd, nu zich vooral ten plattelande fngrppende sociale veranderingen voltrekken, hoognodig moeten worden geïnten siveerd. In het Gelders rivierengebied is onlangs een grote dos:® ervaring opge daan by de middestandsvoorlichting voor het platteland, door middel van een onderzoek, dat was ingesteld door de Stichting tot Ontwikkeling van Komgronden- gebieden in Gelderland. De resultaten van dit onderzoek zijn dezer dagen in „Eco- nomisch-Statistische Berichten" gepubliceerd en geven een helder beeld van de moeilijkheden waarmee de middenstand op het platteland te kampen heeft. Eerst de wil tot luisteren. De snelle ontwikkeling van vele platte landsgebieden vraagt om vooruitstre vende ondernemers en dat is de gemid delde plattelandsmiddenstander nu een maal niet. Hij Is veeleer een traditioneel ingesteld mens en hij ziet de uitoefening van zijn bedrijf dikwijls meer als een bepaalde wijze van leven dan als het leiden van een commerciële onderneming. Daarbij komt nog, dat de gemiddelde middenstander individualistisch van aard is, niet gauw met anderen tot een ge dachtenwisseling over de uitoefenig van zijn bedrijf zal komen en dus van bui tenaf weinig gestimuleerd wordt om naar nieuwe mogelijkheden te zoeken. De voorlichting ten behoeve van de plat- telandsmiddenstanders zal zich daarom ook tot de vaktechnische kant dienen te beperken. Ze zal zich evenzeer op de mentaliteitsbeïnvloeding moeten richten. De middenstander zal immers mentaal open moeten staan voor veranderingen, alvorens hij wil luisteren naar degene, die de veranderingen voorstelt. Reeds eerder schreven we over de bete kenis van het zelfonderzoek van en in een bepaalde streek. In een bericht in dit blad over een be zoek van Ged. Staten aan „Sudergoa” lezen we, dat ook te Bolsward momen teel een dergelijk zelfonderzoek plaats vindt. Wij zijn erg belangstellend naar de omvang en vooral naar de resulta ten van dit onderzoek en hopen te zijner tijd hierover nadere mededelingen te kunnen doen. volle vrijheid zijn initiatieven ontwikke len, daar is hij thuis. Velen denken, dat niet het particulier initiatief, doch de overheid de welvaart schept. Dit is echter fout. De overheid kan hoogstens bezwaren wegnemen, die de welvaart belemmeren. Wij moeten hier geducht uitkijken, want de overheid is geen zwaarddragende macht, die een gevaar voor onze vrijheid kan worden, als men haar alle macht in handen tracht te spelen. Wegens de verdorvenheid van het men selijke geslacht mogen wij de overheid evenwel ook zien als genadegave Gods. Het particulier initiatief gaat dus voor op. Kerken hebben hier ook een belang rijke taak. Een volk, dat zijn kerken ver geet, vergeet het allerbelangrijkste in de maatschappij. De A.R. Partij is geen kerkelijke partij, maar wel een reformatorische. Behoren alle Gereformeerden er toe? Vast wel, als ze het Woord van God zien als een totaliteit, want dat geeft consequenties voor kerk, staat en maatschappij. Nog belangrijker dan een huis achtte spreker de regelmatige arbeid, waarbij gerust een appèl gedaan mag worden op het gehele Nederlandse volk. Dit hoeft geen smeekbede te zijn, want het is een zaak van gerechtigheid. Evenmin is dit het geval met landen waar de hongersterfte groot is door ons aller schuld. Deze mensen te helpen is een vervulling van gehoorzaamheid aan het grote gebod. Zo ook helpt Nederland 't Noorden. Alle vraagstukken worden in deze tijd wereldvraagstukken. Wij hebben te ma ken met de blijvende uitdaging van het Communisme, dat een valse godsdienst is, een zaak van de duivel, zonder zede- leer, slechts materialistisch en econo misch infiltrerend op ons aller geest. Alleen het evangelie van Jezus Christus kan hiertegen weerstand bieden, onze morele defensie moet versterkt. Wij zijn geroepen om in vryheid God te dienen. In de beantwoording van verschillende vragenstellers wees spreker op de be staanszekerheid voor de arbeider, wat betreft de opzegtermijn; op de woning nood, die er voor 80 is bij mensen met een salaris beneden f 5000,-; de bouw in andere sectoren dan die der woningen; op de samenwerking, tot stand gekomen tussen de 3 provincies; op de gevaren, maar niet onoverkomelij ke bezwaren van een vijfdaagse werk week, op het werk van de bouwvereni gingen. De ergste hindernis voor een gezond po litiek leven noemde spreker de spanning tussen ideaal en werkelijkheid, hetgeen een gevolg is van de zonde. van de verschillende gearwurking mei de re- oo, nar nomd hat, de fremde sprongen fan de wraldmerkprizen yn de In verschillende agrarische gebieden van ons land voltrekken zich ingrijpende structuurveranderingen, van welker be tekenis de middenstand zich dikwijls niet bewust is. De landbouw wordt er door middel van grote ruilverkavelingen gemoderniseerd en de industrialisatie doet hier een sterke invloed gelden. Vooral de industrialisatie van vele plat- telandcentra en sommige dorpen stelt aan de middenstand plotseling geheel andere eisen, waarop men vaak niet vol doende was voorbereid. De vraag naar grondstoffen en toegeleverde halffabri katen neemt in deze gebieden snel toe en vraagt van de middenstander snelle levering en kwaliteitswerk en wijzigin gen in het assortiment. Bovendien neemt, ook in de dorpen, de traditionele klantenbinding snel af. Door de gestegen koopkracht en vooral door de wijzigingen in de koopgewoonten fabrieksemployé’s vragen andere con sumptieartikelen dan boeren en land arbeiders) worden meer service en gro ter assortiment verwacht en dit vereist grotere ondernemingscapaciteiten van de middenstand. Dit is zelfs een zeer dringende eis, wil men zijn klanten niet verliezen. Want de kans, dat de koopkracht wegvloeit naar de grotere streekcentra of naar de dichtstbjj gelegen steden is anders zeer groot. De A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje” van de gemeente Hennaardera- deel was vrijdagavond te Wommels in jaarvergadering bijeen. Als spreker was uitgenodigd het Twee de Kamerlid J. Smallenbroek uit Assen. Over de problemen der drie Noordelijke provincies hield spreker een uiteenzet ting. Sinds jaren is het noorden een agrarisch gebied. En ondanks het feit, dat indus trie en recreatie de laatste tijd een wei nig op gang komen, dient het noorden in hoofdzaak agrarisch te blijven. Doch dan komen meteen de moeilijkhe den. De bevolking groeit, het aantal hectares land neemt af. En door mecha nisatie en rationalisatie biedt de land bouw steeds minder werkgelegenheid. Nu ligt het westen van Nederland eco nomisch zeer gunstig. Sinds 1880 werd het westen dan ook de grote slokop voor mensen, die in Friesland geen werk kon den vinden. Doch daarmee is het landsbelang niet gebaat. Men ziet dit allerwegen in. Wij moeten niet geraken tot veroudering van bepaalde streken in ons land. Er moet een evenwichtige spreiding zijn. Dit is een nationaal vraagstuk. Spreker hekelde in dit verband de rede nering van Dr. Luning Prak, die van het derlander ’s middags 12 uur voor zijn warme maaltijd naar huis komt, is reeds lang voorbij. Doch dan moeten er op het platteland ook 'ruimschoots woningen zijn, die aan de eisen des tijds voldoen. Wil het platteland leefbaar zijn, dan moet het datgene kunnen bieden, wat de techniek heden ten dage biedt. Dan moet er overal elektriciteit en waterleiding zijn. Goede verbindingen moeten er ko men. Het woningprobleem achtte spreker in dezen een vraagstuk van de eerste rang. Dit moet gedecentraliseerd geregeld worden, meer vanuit Leeuwarden dan vanuit Den Haag. Wat de huidige woningbouw betreft, kon er meer tot stand gebracht worden. Voorts dient het woningbeleid gericht te zijn op het bouwen van goedkope wo ningen. Het is te gek, dat iemand, die slechts 65 gulden per week thuisbrengt, daarvan 20 moet verwonen. De gezins politiek eist ook de bouw van behoor lijke woningen. Daar kan de mens in kollega’s en ek oan syn eigen bilangen. En hwa soe soks willemoeds foar syn rek ken nimme? De heer H. Sche per, kommies bij de bel. en accijn sen alhier is in gaande 1 mei in gelijke functie be noemd te Amster dam. In verband hier mede zal de heer Scheper moeten bedanken voor z’n lidmaatschap van de raad, waarvan hij een lange reeks van jaren deel uit maakte, w.o. een tijdlang als wethouder (in de vakature W. Leurink) locoburge- meester, alsmede als fractievoorzitter voor de pvda. Als opvolger van de heer Scheper zal worden aangewezen de heer B. van Da len, die reeds eerder lid van de raad was. ook de lektuurvoorzie- ïland ter sprake kwam, ïdoeling t.z.t. meerdere sprekingen te voeren. Russische blad ,,lzwestia”, welke als telefoto van Moskou via Londen naar Amsterdam is gezonden, laat zien hoe Joeri Gagarin (boven op de trap links) gekleed in ruimtepak, wuifde naar de achterblijvers op de lanceeringsplaats Alvorens in de lift te stappen, welke hem naar zijn cabine in de neus van de raket ,,W ostok” zou voeren. Kort na dat deze foto was gemaakt begon de tocht van majoor Gagarin door de we reldruimte Veel weerstand tegen voorlichting. De Stichting tot Ontwikkeling van Kom- grondengebieden in Gelderland heeft dus kortelings een onderzoek ingesteld naar de middenstandsvoorlichting in het Gel derse rivierengebied. Uit dit onderzoek is wel heel duidelijk gebleken, dat de plattelandsmiddenstand, vooral in het begin, nogal afwerend staat tegenover een dergelijke voorlichting. Er leeft bij verschillende middenstanders wel een vaag besef van allerlei instanties waar men inlichtingen kan krijgen, maar men komt er niet licht toe hiervan gebruik te maken. Krijgt men ergens een afwij zend antwoord, dan is dat dikwijls al een reden om nooit weer, bij welke in stantie dan ook, aan te kloppen. Het is hierbij de onderzoekers opgevallen, dat de betreffende instanties veelal ook niet veel begrip tonen voor de plattelands middenstander. Voorlichtingsbijeenkomsten worden meestal slecht bezocht. Over het alge meen hadden discussie-avonden meer succes dan lezingen. Wel is echter ge bleken, dat sommige middenstanders het zeer op prijs stellen eens een vrij ge sprek met een of meer deskundigen te is van de Koningin in onze H. P. Linthorst Homan, voltallig College van Ged. griffier een onderhoud ge- Dat it mooglik west hat om de iene He- gere Lanbouskoalle foar Fryslan, troch gearwurking fan alle boereorganisaesjes, ta groei en bloei to bringen, is faeks wol it sterkste biwiis hoefier men yn bipael- de omstannichheden komme kin, as dy wil om it feimekoar to dwaen sterk en echt is. Dat de tarieding foar de Praktyk- skoalle foar de greidboer, daliks roun is oer de trije boere- en de trije boerearbei- dersorganisaesjes, is in nij biwiis fan in geast, dy’t bysünder weardefol is. Wy moatte net üs bést dwaen om de ien of oar by in organisaesje wei to troggel- jen, wy moatte troch üs eigen organisaes je in sa great mooglik oandiel leverje yn de forbettering fan de agraryske situaes- je. En as dat üs doel is, sille wy fan her ten bliid wêze om hwat oaren dogge en graech de hannen yn mekoar lizze om sa- folle mooglik meiinoar to dwaen. It for- skaet is der en dat moat elk respekteare, mar de iendracht moatte wy destomear sykje. westen één grote stad wil maken en het platteland laten verkwijnen. Economisch moge deze redenering kloppen, maar men houdt dan geen rekening met de mensen, die ten slotte beelddragers Gods zijn. Nederland is niet gediend met de tegenstelling stad en platteland, doch een sterk platteland is nodig. Andere bestaansbronnen voor het noorden moe ten dus gezocht. In 1952 werden ontwikkelingsgebieden aangewezen, in 1959 probleemgebieden. De ervaring leert, dat industriëlen altijd bij elkaar hokken. Zelfs fabrieken, waar slechts één bepaald artikel wordt gepro duceerd, staan altijd in eikaars onmid dellijke nabijheid. Daar wordt een ar- beidsmarkt gefokt van een bepaalde soort mensen. In Nederland moest bij het industriële kernenbeleid op grond van deze ervaring het discriminerende besluit worden ge nomen van eenzijdige bevoordeling van de ene plaats boven de andere. Het is louter willekeur, doch een andere weg was er niet. Scheiding van woon- en werkgemeente zag spreker als de juiste oplossing van dit vraagstuk. In Amerika is het reeds heel normaal dat men 's morgens uit zijn woongemeente naar zijn werkge meente reist. En de tijd, dat iedere Ne- in oar syn jild, fan in oer reizget sünder to biteljen, hy lit him driuwe, mar wol de roeijers net óflosse, hy yt mei, mar wol de rekken net fol- dwaen. Dat sokken der jit binne, by boe ren en arbeiders is bigreatlik en fortriet- lik. It twadde is dit, dat wy te om de ynfloed en de organisaesjes aloan to forgreatsjen. Doe t nei de oarloch de stifting foar de Lanbou klear komme koe, dy’t letter omboud is ta it Lanbouskip, is in great goed birikt. Dizze sintrale fan de trije boere- en trije lanarbeidersorganisaesjes is in saek fan it allergreatste bilang en de agrariërs kin- ne nea genóch noed stean foar it bihald en de forsterking fan dizze sintrale, or- ganisatoaryske macht. Dizze organisaesje is de iennichste, dy’t soargje kin foar in reedlik garansjebileid, foar in massale ynfloed op keamers en regearing en al hwa’t it goed mient mei syn eigen en syn stansbilangen, sil it wurk fan it Lanbouskip sa folie mooglik stypje. De toloarstelling by de léste fêststelling fan de molkprizen is in reden to meat om jit hechter oanien to sluten. Hwant hjir is klear en düdlik nei foaren komd, dat de regearing üt har seis hiele lie hie, dy’t op in pear tsiende sint nei, troch it Lanbouskip keard binne. Greate iendracht en sterker meilibjen mei de organisaesjes is it iennichste middel om de bilangen fan de agrariërs op in reedlik peil to halden. Oare wegen binne der net. En al hwa’t troch ünkunde of dwersens dit wurk ünderwrot, docht grea te skea oan it algemien bilang fan al syn stokken to halden. Nou stiet it fést, dat de agrariërs yn tal lytser wurde, wylst de net-agrariërs sterk tanimme. Dat feit kin gjin minske foroarje. Mar it minderjen fan it tal hoech net perfoast in forminderjen fan de agraryske ynfloed mei to bringen, hwant de lanbou en de tünbou bliuwe foar Nederlan tige wich tige founeminten foar har ekonomysk en sosiael libben. De iennige oplossing foar it goedmeitsjen fan it forlies oan mins- ken, sit yn it forgreatsjen fan de ynfloed de sterkere bining, de krêftiger organi saesje. Yn dizze tiid geane de eagen fan folie minsken mear iepen foar it feit, dat yn alle opsichten fan desel- fan deselde religy, fan de- selde folksaerd, der dochs altyd nei strib- be wurde moat om safolle mooglik mei- mekoar to dwaen. It sprekt fansels, dat arbeiders har eigen organisaesje hawwe en dat de boeren dat ek hawwe. It is foar my sa klear as in klüntsje, dat der neist de Fr. Mij fan Lanbou ek in C.B.T.B. en in A.B.T.B. bisteane, mar it soe in greate flater wêze “4-i nou ek de M*«M***l>*W*«****>**é 4e week april 1936 China matten, 12 els vanaf f 0,70, 16 els vanaf f 0,95, 20 els vanaf f 1,25. P. Lun. ter, Bolsward. Officiële opening weg Hindeloopen— Nieuwe aanleg. De weg werd in werk verschaffing uitgevoerd. In het afgelopen jaar zijn er in Europa 2 miljoen mannen onder de wapenen ge komen. 400.000 duitsers, 800,000 Itali anen, 200.000 fransen en 500.000 engel- sen. De engelse vloot in de Middelandse zee vormt een accuut gevaar voor de vre de. Ongeveer 70 mensen werken aan de voor bereiding van de aarden baan voor de weg AfsluitdijkHarkezijl. Het zapd voor ophoging zal uit de Makkumer- waard worden gehaald. Overleden Mr. L. K. Okma, oud burge meester van Wonseradeel in de ouder dom van 60 jaar. Benoemd tot hoofd der chr. school te Ferwoude de heer S. Brouwer, thans on- aan de chr. school te Steenwij- De trije dingen, dy’t wy de oare kears as men miene soe, dat dêrmei oarsaken fan freze en mis-1 dieling ta in skieding groeije moat. De en forgaderjen mei giin minske üntstnde oan hokfoar groep elc, mar dit folslein tajaende, moat men aloan wer ré wêze om meimekoar oer to lizzen, meimekoar de dingen to dwaen, dy’t meimekoar dien wurde kinne en oer en wer bliid to wêzen mei de aktiviteit fan eltse groep. Nea mei de ünderskie- ding liede ta skieding. Dêrom is der pleatselik, provinsiael en nationael alle reden ta blidens, as men hearre mei, dat der safolle meimekoar oerlein en meimekoar dien wurdt. Pleat selik is men sa komd ta mienskiplike fé- keuring, fokklubs foar keallen, suvelfa- briken, gersdroegerijen. K.I. forienings, féfoerkearnen, oankeapkoöperaesjes en sa mear. ’edachtenwisseling is er ge. de problemen in de Zuid- armee de Stichting zich be. van sociale, kulturele en aard. Zo werd ook het :k dat momenteel in Bols- neamden as moedigens, wiene de ünwissens oer hwat1 frijheit fan foriening de regearing mei de garansjeprizen dwaen gjin minske üntstride sil, de swierrichheden mei de arbeidsfor- sjenning en de tokoarten oan pleatsen en gebouwen. Trije dingen, dy’t earnstich genóch binne om der alle oandacht oan to jaen. Mar bileaven om to kommen ta in positi ve halding, hwerüt ien of oare goede op lossing fuort komme kin. Hwant mei it stellen fan de swierrichheden, is men net klear en mei it kleijen en kritisearen jit minder. De earste saek, reedlike prizen foar de produkten, kin allinnich oplost wurde troch in goede gearing, dy’t op It earste, hwat wy to dwaen hawwe, is meimekoar to stribjen nei de oansluting fan alle agrariërs by har eigen organisaes je. Yn Fryslan leit it net sa min op dat punt, mar eltse agrariër, boer of arbeider, dy’t net meidocht, is ien tofolle. Sjende j oare dingen yn 'e hol nei hwat de kollega’s dogge en hwat hja i 1 1 oan jild en tiid offerje om de bilangen fan de agrariërs to bihertigjen, is it hast net to bigripen, dat men jit minsken oan- treft, dy’t alle dagen dêrfan profitearen- de, net ré binne om it minimum oan per- soanlike bydrage op to bringen. Hwant hwert de arbeiders en boeren bi dar je soene, sünder har organisaesjes, kin in bern bigripe. Oanslute is in dudlike, ienfaldige, maet- skiplike plicht. En de man, dy’t dat net docht, kin op oare gebieten wol tige op syn plak wêze, mar yn dit opsicht is er mis. Hy sjit düdlik tokoart hy libbet fan Hwat hat sekties. zighoudt o.a. van ward en Langweer. f O I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1