Firma J. A. Bakker Zn Bolsward De opstand tegen Fidel Castro mislukt reeds 50 jaar in O! I Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen VRIJDAG 21 APRIL 1961 57eJAARGANG No. 31 Eén der grootste suikerverwerkende industrieën Een week met sensationeel nieuws GEVECHTEN OP CUBA Kindje verdronken? Gouden filmpjes 7 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND W Het Bozumer kerkconcert met Wim Eppinga Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat Deze foto werd enige dagen geleden op Cuba gemaakt: Regeringstroepen, de zgn Militie” in gevecht met anti- Castro rebellen in het bergland van Escambray Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Het gouden jubileum van de firma J. A. Bakker en Zn. valt samen met het 100- jarig bestaan van de fiets. De fiets, eerst speelgoed voor rijkelui’s kinderen, heeft een halve eeuw nodig gehad om zich een economisch verantwoorde plaats te veroveren in de bedrijfsvoering, maar valt dan ook niet meer weg te denken uit de geschiedenis van de opkomst en het tot bloei brengen van zo menig be drijf. Het is opmerkelijk hoe vaak wij, als we hebben te schrijven over zaken, die hun gouden jubileum gaan vieren, de mede deling tegen komen dat vader of „pake” destijds met de fiets de boer optrok. De zaak van de ex-bakker uit Heeg maakte hierop geen uitzondering. Ook voor hem werd de fiets het middel om de vleugels uit te kunnen slaan. De afstanden vielen weliswaar niet weg, maar werden toch wel erg bekort. Toch zal wel niemand in 1911 hebben kunnen dromen, dat uit het bescheiden begin aan het Bolswardse Grootzand in en kele tientallen jaren een bedrijf zou gaan groeien, dat om het honoreren van de gedane export offertes te kunnen bij houden, moest werken met een drieploe- genstelsei en dat het bedrijf zijn klan tenkring zou uitbreiden, niet alleen over geheel Nederland, maar tot aan alle uit hoeken van de wereld. Waarom Bolsward? Zoals zo vaak heeft in de keus van Bols ward als plaats van vestiging het „toe val” een rol gespeeld. De heer J. Bosma te Bolsward beëin digde juist een hier vanouds gevestigde handel in zuidvruchten. Op 25 april zal het precies 50 jaar zijn geleden, dat deze zaak werd overgenomen. Niet al leen was dit het geval met de „good will” (al zal men dit woord destijds nog wel niet hebben gekend) en de voorra den, maar ook werd de knecht van de heer Bosma, thans wijlen S. Terpstra, aan de nieuwe zaak verbonden. Er had nog een verandering plaats. Hoe wel hij er pas later financieel en offici eel in zou worden betrokken, werd toch ook de oudste zoon Age, thans directeur van het bedrijf, in de zaak opgenomen, Wat is het practische nut van de beman de ruimtevaart Sommigen menen, dat dit de eerste stap is naar de bemande ruimteschepen, die militaire basis in de ruimte kunnen vormen, anderen zijn van oordeel dat het nut vrij gering is, omdat men voor de waarnemingen die de mens vanuit de ruimte kan doen, be ter instrumenten kan gebruiken. De ge leerden zgn het er bepaald niet over eens. Voorlopig biedt de aarde nog voldoen de problemen. Cardona De leider van de opstand is José Miro Cardona, die er bepaald niet op uit is het vorige facistische bewind van president Batista, die in zijn laatste periode een waar schrikbewind heeft uitgeoefend, te herstellen. Cardona is een vroegere me destander van Castro, die hem evenwel heeft teleurgesteld door zijn pro-com- munistische oriëntatie. Cardona betoogt, dat Castro zijn eigen Het heilzaam cacaoverbruik moet door dringen in alle kringen der maatschappij Nu kan het! Blookers daalders cacao, 2 pond voor f 1,50. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 4e week april 1911 Goeder jowskens hat gjin boijem Bolswards Nieuwsblad actueel geworden. Nadat gedurende het weekeinde bekend was geworden, dat 3 vliegtuigen van gedeserteerde Cubanen vliegvelden in Cuba hadden gebombar deerd, warna zij naar Florida zijn gevlo gen, kwam maandagmorgen het bericht dat de Cubaanse opstandelingen, die in het buitenland verbleven, een inval op het eiland hadden gedaan om het sterk pro-communistische bewind van Fïdel Castro omver te werpen. Op het ogenblik van schrijven zijn de berichten verward, maar men krijgt toch sterk de indruk, dat de rebellen ’n goede kans maken Castro en de zijnen te verdrijven. Een gedeelte van de vloot, van het le ger en van de militie zijn naar hen over gelopen, terwijl berichten wijzen op de steun van de bevolking. Het is echter nog te vroeg om propaganda van waar heid te kunnen onderscheiden. Castro spreekt echter al van het heroïsche vér- zet van zijn troepen en dat wijst vermoe delijk op een nederlaag. revolutie heeft verraden door te weige ren een democratisch bewind in te stel len, gebaseerd op grotere sociale recht vaardigheid (waarbij men vooral aan de landverdeling onder de arme boeren moeten denken) en strevend naar een grotere welvaart voor iedereen. Met andere woorden, een ontwikkeling, die geheel in lijn is met de houding van de Westelijke landen. Castro heeft zijn kracht echter gezocht in aansluiting bij het communistische blok en het vertrouwen op geweld in 't binnenland. Dat daarbij Amerika, met zijn vele belangen op Cuba, het voor naamste mikpunt van Castro was, is te begrijpen. Hij nationaliseerde Amerikaanse bedrij ven en Amerika, onder president Eisen hower, boycotte de Cubaanse suiker, waarvoor Amerika tegen hoge prijzen een vast afzetgebied was. Cuba het samenstellen van speculaaskruiden, Maandag is het Cubaanse probleem weer Een droom van Jules Verne is voor een gedeelte waarheid geworden. Vorige week is Rusland er in geslaagd een satelliet op ongeveer 300 kilometer van de aarde te laten cirkelen met aan boord de eerste ruimtevaarder, Joeri Gagarin. Na de Spoetnik van oktober 1957 is dit wederom een Russische overwinning op Amerika, dat eveneens bezig is met een project om een mens een tocht door de ruimte te laten maken. Afgezien van het fantastische feit, dat de mens een eer ste ruimtevaart heeft gemaakt na muizen, honden en apen, biedt de gebeurtenis zelf niet meer dan een bevestiging van het grote technische kunnen van de Rus sische geleerden, die er eerder dan elk ander in geslaagd zijn ruimteschepen van een dergelijke omvang te bouwen en omhoog te krijgen. De Amerikaanse satel lieten zijn aanzienlijk lichter. Bewezen is eens temeer, dat de terugkeer in de dampkring door de ontwikkelde afremmingstechniek geen problemen meer stelt, die onoverkomelijk zijn. Ook dit is geen nieuws. Toen in Napoleons dagen een ieder zgn „van” (achternaam) moest laten registre- ren, gaf dit voor een zekere Age (het kan ook een Johannes geweest zijn) ver- moedeljjk te Heeg of daaromtrent geen moeilijkheden. Hij werd al jaren baas bakker genoemd en werd nu officieel baas Bakker. Zo zal het wel zijn gegaan, al weten we het niet precies. Wel weten wg, dat er rond de laatste eeuwwisseling te Heeg een Johannes Age Bakker achter de oven stond. Hij zal ook nog wel blootsvoets het brood hebben getrapt. Dat ging zo in die dagen. In 1903 nam J. A. Bakker een kruidenierszaak over en schakelde hij dus over naar een andere branche. Oude liefde roest echter niet en toen de nieuwe zaak geen voldoende emplooi bood om er zgn energie ten volle aan te geven, stapte J.A.B. al spoedig op de fiets om Amerikaanse bloem en zuidvruchten bij verschillende bakkerijen in de omtrek te plaatsen. Dit ondernemen slaagde wonderwel, zodat na enige jaren werd omgezien naar een meer centrale plaats van vestiging. Dit werd Bolsward, waar thans reeds 50 jaar de lettercombinatie JAB een vertrouwde klank is geworden. Kongo In de Kongo tekent zich een nieuwe ont wikkeling af nu president Kasavoeboe verklaard heeft bereid te zijn samen te werken met de Ver. Naties, ook bij de reorganisatie van het leger. Tot nu toe keerde Kasavoeboe zich tegen de po gingen van de Ver. Naties het leger te reorganiseren en daarmee te depolitise ren opdat een burgeroorlog zoveel mo gelijk voorkomen zou worden. Kasavoeboe accepteert zelfs enkele re soluties van de Algem. Vergadering van de Ver. Naties, waarin deze taak van de troepen van de Ver. Naties wordt om schreven. Het besluit van Kasavoeboe kan men opvatten als een poging zich sterker te maken, niet alleen tegenover het regiem van Gizenga in Stanleystad, *t bolwerk van de Loemoembisten, maar ook tegenover Tsjombé, de president van Katanga, die het voortdurend met de Ver. Naties aan de stok heeft. Algerije Het ziet er toch naar uit, dat de bespre kingen tussen de Franse regering en de FLN, die op 7 april niet te Evian zgn be gonnen, wel doorgang zullen hebben. Er is nog geen datum genoemd, maar de gehele wijze, waarop president De Gaul le het probleem stelt, sinds de pers conferentie van vorige week dinsdag, duidt op een verdere erkenning van de rol van de FLN in het Algerijnse geheel en daar gaat het de FLN om. De Gaulle heeft ook aangegeven hoe hij het probleem van de Franse minderheid wenst op te lossen. Wanneer Algerije nauw met Frankrijk verbonden blijft, is er niets in de weg, I den te moeten overgaan. een produkt dat het buitenland niet kent, maar wanneer, dank zij ook geëmigreer de Nederlandse bakkers in den vreemde steeds meer wordt gevraagd. In het bedrijf, dat nog persoonlijk door de heer A. F. Bakker wordt geleid, zijn thans 3 firmanten opgenomen. Eén van hen is de heer J. A. Bakker, thans bur gemeester van Hoogeveen, die na de oor log met jong enthousiasme de export op gang heeft geholpen, maar spoedig zijn hart aan de politiek verpandde. Hij dien de Bolsward een aantal jaren als wet houder, waarna hij werd benoemd tot burgemeester van Andijk. Ook de directeur, de heer A. F. Bakker, laat zich in het maatschappelijk leven niet onbetuigd. Hij had zitting in tal van commissies, o.a. in de Permanente feest commissie, het tentoonstellingscomité voor de roemruchte „Nebat”, wel een der hoogtepunten in Bolswards bestaan en was lid van het directorium, samen gesteld ter gelegenheid van de herden kingsfeesten rond het 500-jarig bestaan van de stadsrechten. Ook is de heer Bakker voogd en pen ningmeester van het Weeshuis en mede beheerder van het Halfwezenfonds. In de eigen vakorganisatie is hg even min een onbekende. Zo is de heer Bak ker landelijk voorzitter van de Nefoco (Nederlandse Fondant Coöperatie) ge vestigd te Amsterdam. Naar wij vernemen zal de jubilerende firma dinsdag a.s. recipiëren in hotel „de Wijnberg’’ waarbij dan tevens het 50-jarig persoonlijk jubileum van de heer A. F. Bakker zal worden herdacht. Het bedrijf is in de loop der jaren zeer gemoderniseerd. Een bepaalde handeling, die vroeger werk van 11 man vroeg, kan thans worden verricht, dank zij mecha nisatie en rationalisatie, door 4 man. Dat ondanks dit feit het bedrijf werk verschaft aan een 30-tal werknemers, be wijst toch wel, dat het, gezien de Bols wardse verhoudingen, een belangrijke industrie is. Daar er geen directe con sumptiegoederen worden gefabriceerd, komt het publiek weinig met de JAB- produkten alszodanig in aanraking. Hierop is echter een uitzondering, n.l. de verpakte pinda's die in de eigen zaak worden gebrand. De handel in dit ar tikel neemt de laatste jaren een grote omvang. ders in Frankrijk ook naar huis zen den. Dat is zeer revolutionaire taal, die De Gaulle vooral ook heeft gebruikt om de Alegrijnen duidelijk te maken, dat Frankrijk geheel zijn handen van Al gerije zal aftrekken en geen cent hulp zal bieden. Het stelt Algerije als het wa re voor de keuze in een leeg huis alleen achter te blijven of in een bewoonbaar huis samen met de Fransen. Men moet verwachten, dat de Algerij nen, nationalisten als zij zijn, het lege huis zullen verkiezen. De houding der V.S. Ook de nieuwe regering onder president Kennedy is tot de slotsom gekomen, dat een vergelijk met Castro onbereikbaar was; dat bleek duidelijk uit een kortege- leden door het ministerie van buiten landse zaken gepubliceerd witboek, waarin gesteld werd, dat Castro de Cu baanse revolutie had verraden en dat men verwachtte, dat het Cubaanse volk dit niet langer zou nemen. Een feit is, dat de tegenstanders van Castro in Amerika volop de gelegenheid hebben gekregen zich te organiseren en te oefenen. In de politieke commissie van de Ver. Naties, waar de kwestie Cuba ter sprake is gekomen, hebben de Cu baanse vertegenwoordiger en zijn Rus sische collega hierop met veel nadruk gewezen. Zij willen de rebellen in dis- crediet brengen door hen als de hand langers van het Amerikaanse imperia lisme voor te stellen, wat zij zeker niet zijn. Maar deze methode kan succes heb ben in de Latijns-Amerikaanse landen, waar een groot gedeelte van de opinie in Castro de sociale, nationalistische en anti-Amerikaanse held ziet. Hier zal men zeker de indruk hebben, van een Amerikaans complot en dat kan zijn weerslag hebben op de verhoudin gen van deze landen tot de Ver. Staten. Dat is een aspect, dat het optreden van de rebellen minder aantrekkelijk maakt. De laatste berichten uit Cuba doen het vermoeden rijzen, dat de opstand achter af toch als mislukt moet worden be schouwd. zodat het zakenjubileum tegelijk ook ’n persoonlijk jubileum is. Het bedrijf, de handel in inlandse en Amerikaanse bloem en zuidvruchten ontwikkelde zich gestaag. In 1918 werd hieraan de fabricatie van bakkerijgrondstoffen, wittebroodcrême, fondant, spijs en andere artikelen toe gevoegd. Hiertoe werd een nieuw ge bouw op het Oordje gesticht, dat zich in de loop der jaren telkens moest uitbrei den en waarvan onze foto, een lucht opname, een duidelijk overzicht geeft. Heel het „schiereiland” wordt er bijna door in beslag genomen. Tot 1940 ging het excelsior. De omzet werd steeds groter en de klantenkring breidde zich al maar uit. Vanzelfspre kend was het bedrijf in de oorlogsjaren erg kwetsbaar, daar er al spoedig een groot gebrek kwam aan grondstoffen, later ook aan stroom, licht, kracht, enz. In het laatste bezettingsjaar 1944-1945 lag de fabricatie van bakkerijgrondstof fen vrijwel geheel stil. Toch wil dit niet zeggen, dat er op het Oordje in die da gen geen bedrijvigheid heerste. Ettelijke kilo’s tarwe werden er voor particulieren gemalen en heel wat oude ren zullen zich nog wel de „gang naar het Oordje” weten te herinneren. Toen het einde van de oorlog in zicht kwam, zijn de ruimten in het fabrieks pand nog gebruikt voor de opslag van de in de stad verzamelde levensmiddelen ten behoeve van het geadopteerde Weesp. Het glas in lood raam in het raadhuis met de veelzeggende spreuk: „Nooit kostelijker vracht voer uit deez’ Hanze stad, naar Weesp, als toen Holland hon ger had”, herinnert nog aan dit gebeu ren. Inderdaad de tocht van schipper Ph. van der Meulen met de „Deo Volente” is een daad geweest, die niet vergeten mag worden. Toen de oorlog voorbij was, heeft het bedrijf zich aan de gewijzigde omstan digheden aangepast en in versneld tem po uitgebreid. In 1947 en ’48 werden zowel de binnen landse verkoop als de export ter hand genomen. De laatste beperkte zich eerst tot Engeland. Thans staan zowel Duitsland, Australië, Frankrijk en de Nederlandse Antillen op de lijst van af nemers. In het bedrijf worden thans jaarlijks duizenden tonnen suiker ver werkt en daarmee is de fa. J. A. Bakker en Zn. een der grootste suikerverwer kende industrieën in ons land. Ook heeft het bedrijf een specialiteit in I Het volkssanatorium te Joure is thans ge heel bezet. Het hoofdbestuur heeft ge meend tot uitbreiding met een tiental bed Zondagavond j.l. vond in de Ned. Herv. Kerk te Bozum een concert plaats, dat onder leiding stond van Wim Eppinga. Het concert bevatte orgel- en piano-soli terwijl 5 verschillende koren, waarvan de heer Eppinga dirigent is, hun mede werking verleenden. De koren waren: het Ned. Herv. Kerk koor te Dronrijp, het Ned. Herv. Kerk koor te Britswerd-Wieuwerd, het Ned. Herv. Kerkkoor te Oosterlittens, het Doopsgezind Kerkkoor te Berlikum en het Dorpskoor van Roordahuizum. Gezamenlijk werd gezongen Ps. 24 „Heft nu, o poorten, ja heft nu uw boog,’’ in de bewerking van Gluck en het karatine „Wo die hingehst” van Roessel, terwijl nadien door 4 koren het „Ave Verum” van W. A. Mozart subliem naar voren werd gebracht. Verder werden er werken gezongen van C. de Wolff, J. Nauta en Friso Molenaar, terwijl ook een paar nummers door Ep pinga zelf gecomponeerd, éen kans kre gen. Orgel- en piano-solo’s brachten weer enige afwisseling, die op naam stonden van de componisten F. Schubert, G. F. Handel, Adams, Gluck en Rachmaninoff. De duetten „Search me, o God” en „Met een eeuwgen liefdeband”, gezongen door de heer en mevr. Eppinga zelf (met pianobegeleiding) was eenvoudig, maar werden buitengewoon mooi en gevoel vol weergegeven. Enkele dames-soli’s vulden het program ma nog aan, alsmede een paar aardige solo’s, bestaande uit variaties als mond orgel, guitaar en zang. Na afloop van het programma maakte één der jury-leden, de heer Althuis, diri gent te Wommels, de uitslag bekend. De wisselprijs voor het koor met het hoogste aantal punten kwam in handen van het Dorpskoor te Roordahuizum, terwijl aan mevr. Toering van Ooster littens de soloprijs werd toegekend met het „Jubilatum” van Bortniansky. De belde andere jury-leden waren mej. A. M. de Groot van Bozum en de heer G. Dijkstra, dirigent te Leeuwarden. Na de uitslag werd door de aanwezigen staande gezongen Gezang 280 1 en 5. De kerk was tjokvol, de zangkoren vul den het koor van de kerk, terwijl ook voor het z.g. middenschip en de ruimte aan weerszijden boeven van het orgel vele stoelen moesten worden aangedragen om de talrijke aanwezigen een zitplaats te kunnen verschaffen. Hoewel het programma wel wat te uit gebreid was, hebben toch alle bezoekers en liefhebbers van zang en muziek zeer zeker van dit mooie concert kunnen ge nieten. Gevraagd tegen mei een dienstbode vooi huiswerk, vouwen en hangen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 TeleL 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) maar als het alle nauwe banden wil ver breken, dan zal Frankrijk zijn landge- Jn Sneek werden 16000 kievitseieren noten terughalen en de Algerijnse arbei- handeld tegen 14 a 15 cent per stuk. Indien de gevangen haringen in de Zui derzee meer geld opbrachten gewis zou den de vissers van Workum het bijltje er niet bij hebben neergelgd, maar nu ze niet meer dan 30 en 40 cent per tal (20C stuks) konden bedingen, zijn ze opgehou den het bedrijf uit te oefenen. Thans wor den toebereidselen gemaakt tot de vangst van anjovis. Vermoedelijk heeft zich gisteren te Bolsward een verdrinkingsgeval voor gedaan. Het ongeveer 5-jarig zoontje van wed. H. uit de Nyckle Haismastraat is sedert gistermiddag toen hij op weg was naar de St. Joseph kleuterschool zoek. Gevreesd wordt dat het kind is tewater geraakt en verdronken. In ang- stige spanning heeft men gezocht en later gedregd. De waterpolitie van Sneek heeft hieraan medewerking ver leend. Gisteravond was het knaapje nog niet gevonden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1