de invoering der De gevolgen van vijfdaagse werkweek Rebellerende generaals bezetten Algerije PARIJS VERWACHTTE AANVAL Nog geen pacificatie inzake het omroepbestel en de Mammoetwet Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Tragisch ongeluk te Makkum Nieuwe industriehal Banken vanaf mei zaterdags dielit Afbetaling; i 'i- i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 25 APRIL 1951 57e JAARGANG No. 32 DEMONSTRATIE VAN AMBTENAREN wel met zeer nood- i kraanwagen van de eigenaar opgehaald. de It ta goede KWAM DOKTERSHULP TE LAAT? Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave. A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat U Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5137) En har dagmorgen vroeg de generaals Challe en Zeiler in Algerije de macht in handen namen. Eerst namen zij alleen Algiers over, maar weldra kwamen zij, samen met generaal Jouhaud zover, dat bijna Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenües bij contract reductie Naar wij vernemen zal, behoudens mede werking van de raad der gemeente Bols- ward op het industrieterrein naast de bestaande industriehal van de fa. Nooit- gedagt ten behoeve van deze firma een nieuwe industriehal worden gebouwd. Zoals bekend, had de firma destijds reeds optie op het naastliggend terrein bedon- 1 van Egypte overleden. Hij zal worden opgevolgd door prins Faroek, die op 11 febr. 1920 werd geboren en dus thans 16 jaar is. Vijfdaagse werkweek. Een ander punt uit het onderwijsdebat betrof de gevolgen van de invoering van de vijfdaagse werkweek. De chr.-hist. senator Van Hulst onthul de, dat onderwijzers en leraren in de grote steden het schoolverzuim op za terdagmorgen niet meer in de hand heb ben. Hoofden en directeuren nemen nauwelijks de moeite meer op die dag de absenten te noteren. Hij drong aan op snelle maatregelen. Zijn vrees was na melijk, dat kinderen van 6 tot 7 jaar in Duizenden ambtenaren hebben in Parijs gedemonstreerd voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Foto boven: de demonstranten op weg naar het mini sterie van financiën. Foto onder: Na de demonstratie was de rommel voor de collega’s van de reinigingsdienst geheel Algerije onder hun bevel kwam. Zeker is, dat de opstandelingen ook alle vliegvelden in handen hebben. Dat de revolte zo gemakkelijk terrein won, is vooral te verklaren uit het feit, dat de Franse soldaten en eenheden in Algerije, die niet vóór de opstand zijn, zich toch niet ertegen hebben verzet, om dat men een onderlinge strijd tussen Fransen wilde voorkomen. Bij de opstandige generaals heeft zich ook generaal Salan gevoegd, die in Spanje onder politiebewaking verbleef. Toen ten slotte bleek, dat de opstand niet meer zonder meer de kop was in te drukken, heeft generaal De Gaulle zijn radiorede uitgesproken. Tevoren had hij overleg gepleegd met het kabinet. De toespraak van De Gaulle wordt door de grondwet voorgeschreven. Het staats hoofd moet zich namelijk, voor hij het wetsartikel over het tot zich trekken van de macht, toepast, tot het Franse volk wenden. De rede van de generaal is echter veel meer geweest dan een dro ge mededeling. Het was een bewogen oproep om steun en hulp. Hij noemde de leiders van de opstand een groep „ambi tieuze en fanatieke officieren, die de natie niet kennen.” Hun onderneming kan alleen maar leiden tot een nationale ramp. Zo verklaarde de president. Met nadruk zei hij: „Ik zal de legitieme macht blijven behouden, wat ook moge gebeuren, tot aan het einde van mijn mandaat of tot zodanig tijdstip waarvoor ik daarvoor niet meer de nodige midde len zal hebben of zal hebben opgehouden te leven”. Hij verbood alle Franse sol daten bevelen van de opstandelingenlei ders te gehoorzamen. In Algerije stonden de vliegtuigen voor de parachutisten intussen klaar om op te stijgen. Wat alle Franse minister-presidenten vóór generaal De Gaulle hebben gevreesd, als zij de Algerijnen zelfbestuur wilden geven en waarvoor zij telkens zijn terug gedeinsd, schijnt werkelijkheid te worden: burgeroorlog in Aigerije en mogelijk in Frankrjjk, als gevolg van verzet door het leger. Steeds als een regeringsleider wees in de richting van meer macht in handen van de Algerijnen, dan werd hem door het leger duidelijk gemaakt, dat men dit niet zou slikken. Generaal De Gaulle heeft eindeijk de dreigementen aan zijn laars gelapt en nu is de opstand gekomen. Algerije is grotendeels in handen van op roerige generaals en Partfs verwachtte zondagavond zelfs een landing van pa rachutisten om een einde te maken aan het regime van De Gaulle. forsearing, dy't de boel stikken Tj. de J. gen. zes lesuren per dag minder in zich kun nen nemen dan in vijf. Nu geviel het, dat op datzelfde moment de regering besluiten nam om het col lege van rijksbemiddelaars te gelasten het voorstel uit de bouwwereld tot in voering van een 45-urige werkweek naast zich neer te leggen, zeer tot on genoegen van de Stichting van de Ar beid. Tegelijk gaf de minister van bin nenlandse zaken, mr, Toxopeus, uiting aan zijn voornemen de raadsbesluiten van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam tot invoering van de vijfdaagse werk week voor het gemeentepersoneel bij de Kroon voor vernietiging voor te dragen. In het eerste geval vreesde de regering met name, dat er spanning op de bouw markt zou ontstaan, waardoor het o.m. onmogelijk zou worden te voldoen aan de motie-Andriessen, welke immers bij de laatste kabinetscrisis op de bouw van 2500 volkswoningen extra in dit jaar heeft aangedropgen. Algemeen werd dan ook rekening gehou den met de mogelijkheid van een inter pellatie, gericht tot de ministers van binnenlandse zaken, sociale zaken en volkshuisvesting in de Tweede Kamer. In de hoofdstad zijn 10.000 man speciaal geoefende troepen uitgerukt ter verster king van de troepen die de belangrijke punten bewaken. Het hele geval is begonnen toen zater- Af be taling. De Tweede Kamer behandelde deze week als eerste onderwerp na haar Paasreces een voorstel voor een nieuwe afbeta- lingswet van staatssecretaris Veldkamp. Ook een terrein waarop zich een storm achtige ontwikkeling voltrekt. De k.v.p.afgevaardigde, mej. Knol merk te in haar maiden-speech op, dat op de 700.000 t.v.-toestellen 400.000 op afbeta ling werden gekocht. De socialistische mej. Lemaire juichte het toe, dat, om mensen, die niet met geld kunnen om gaan, tegen zichzelf te beschermen, de mazen van het net zullen worden ver nauwd. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad Beide dames gaven met de a.r.-afge- vaardigde Meulink blijk van een ze kere voorkeur voor een centrale regis tratie omtrent de kredietwaardigheid van diegenen, die op afbetaling kopen, al wensten zij de weg van de vrijwillig heid niet te verlaten. Twijfel omtrent de voorgestelde inlichtingenformulieren trad duidelijk aan het licht. De v.v.d. nam scherp stelling tegen een sanctie, waarmee een afbetalingsleve- rancier wordt bedreigd als een verkoop wordt verricht zonder dat de voorschrif ten inzake een eerste aanbetaling in acht zijn genomen. Hij raakt dan de eigen dom kw\jt. De liberalen dreigden tegen de wet te stemmen als deze bepaling zou worden gehandhaafd. Alle vier liepen zij een hersenschudding op en enige minder ernstige verwondin gen. De gehavende auto is door een De Nederlandse Bankiersvereniging heeft zich genoodzaakt gezien met ingang van mei de tot dusver bestaande regeling, waarbij de banken één keer per maand en wel op de derde zaterdag gesloten blijven, uit te breiden tot een volledige zaterdagsluiting. De door de zaterdagsluiting verloren gaande uren zullen door werktijdverlen- ging op de andere werkdagen worden ingehaald. De brave burger lacht Zo kan hij alle zaken Ver boven zijn draagkracht Tot eigendom gaan maken Wie praat nog: ’t is te duur Né, heb je het bekeken Een kans om vriend of buur De ogen uit te steken Een auto, een ijskast Je hebt aan zorgen maling Het eindje draagt de last Leve de afbetaling! Hallo, wie doet je wat Al ben je niet een rijke Het beursje meestal plat Je wilt toch graag wat lijken Comfort, luxe en praal Komt blinkend bovendrijven Ze doen 't toch allemaal Ik kan niet achterblijven Maar toont de conjunctuur Een heel geringe daling Dan smaakt de vrucht reeds zuur Het loopt spaak met afbetaling Gjin inkeld kwea sa great of it kin bistriden wurde goed sectich jier, dy't X 1 11 T-K dus hja hiene de hannen fol. De Ij ne gjin bern en de frou, ek fan dj ren, Li- 1. J T hakke wike. De bisteande frije tiden makken har it libben al swier, mar hoe wol dit komme as men dizze wei mei greate stappen fier der op giet? Hoe moat sa'n man him rédde as hy twa dagen oanien alles allinnich dwaenmoat? In melker is net to krijen. Op dizze leef- tiid jit in melkmasine oantuge, sjocht hy ek mei rjuCht tsjinoan. Boppedat soe hy dit bislach dochs ek allinnich net dwaen kinne as lette leading. Hoe moat sa’n man? De frou sei mei in djippe sucht: koene wy mar ophalde fan buorkjen, ik wurd it sa sêd Sokke gefallen binne der folie mear. Op oare pleatsen wurde bern brükt en troch de need misbrükt, skoalbern en in bytsje alder, dy’t alle moarnen om fiif ure mar moatte en op skoalle der suf by hingje, omt hia fierst to min slien en boarters- tiid krije. Né, is is gjin wünder, dat dit punt ta bittere klachten en mismoedigens ding och sa skoan en fanüt de persoan- like situaesje is dizze ek folslein to bil- likjen, allinnich men komt er gjin spier fierder mei en de swierrichheden bliuwe libbensgreat sa’t se binne. De burgers van vandaag Hebben veel mogelijkheden Het is echter de vraag Tonen ze zich tevreden? Verzekerd tot en met Er kan hen niks gebeuren Zo wordt het norm en wet Steeds met wat nieuwste geuren Prijs geen bezwaar meer, want Je hoort het bij herhaling De koopman lokt een klant Ik lever op afbetaling! Noch ten aanzien van de Mammoetwet noch ten aanzien van het omroepbestel is de vrede getekend, na de jongste stappen van het kabinet-De Quay. Zoals bekend, heeft minister Cals zijn ontwerp voor het voortgezet onderwijs onlangs ingrijpend gewijzigd. Bij de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de Eerste Kamer werd hem nochtans door de chr.. historische fractie bij monde van drs. Van Hulst te verstaan gegeven, dat er fundamentele bezwaren zjjn blijven bestaan. Het verlangen van minister Cals naar een grote meerderheid voor dit werkstuk is ondanks zijn inschikkelijk heid nog niet vervuld. De minister toonde zich zeer ontstemd en zinspeelde zelfs op een mogeljjk aftreden. Zaterdagavond ongeveer negen uur is een auto komende van de richting Makkum, met 5 inzittenden, een 22 jarige jonge man uit Joure. twee jongens uit Bolsward en twee meisjes uit Makkum op de ijze ren leuning van het sluisje, bij de ingang van het recreatie-oord „De Holle Poarte” (in de volksmond nog steeds „De San- kop”) gevlogen en wel met zeer nood lottige gevolgen. Het ongeluk, dat door niemand gezien is, werd vermoedelijk een half uur na het gebeurde, ontdekt door Wim van ’t Zand en Arjen de Vries. Zij vonden n.l. de chauffeur Meine Kleistra, afkomstig uit Joure zwaar gewond naast de auto en de overige inzittenden bewusteloos en gewond in de auto. Op de zo vlug mogelijke wijze is door hen hulp verschaft, zodat ter plaatse ge neeskundige hulp kon worden verleend. Ook de politie autoriteiten waren aanwe zig. De heer Kleistra, na voorlopig on- zoek doorgestuurd voor verder onder zoek, is bij aankomst in de ouderlijke wo ning vrijwel direct overleden, de overige inzittenden zijn naar hun ouderlijke wo ningen vervoerd. De auto, een huurauto van W. van der Werff te Bolsward is totaal vernield. Naar de schuldvraag stelt de politie een onderzoek in. De meisjes uit Makkum waren de 18 ja rige Jannie Jongema en Hennie de Vries. De twee jongens uit Bolsward de 20 ja rige K. Terpstra en de 21 jarige G. Bos schee. Alle vier liepen zij ten bliuwe. Net om it gemak op it foar- ste plak mar om tiid to sparjen. De melkmasine heart op elk greidebi- driuw fan normale greatte brükt to wur- den en der moat men alles üthelje, hwat der nou al yn sit en hwat der jit uthelle wurde moat. Dus ek neimelke mei de masine en safolle aparaten brüke as ne- dich is om mei de minste mankrêft it measte wurk yn in reedlike tiid dien to krijen. Fierder sil de stalynrjuchting en de foer- methoade oan deselde easken foldwaen moatte: maklik en yn koarten tiid. De melker, sawol yn it büthüs as yn it lan, sil earnstich neigean moatte oft it moarns net hwat letter en jouns net hwat earder kin. En sa mei alle wurk. It biedwurd sil wêze: hoe forkoartsje wy de arbeidstiid foar üssels en üs personiel. Dêrneist for- tsjinnet it nije initiatyf fan boerehelp- koöperaesjes alle oandacht. Hja bigjinne, tsjin alle forset yn, fan ’e groun to kommen. Fan ’e wike wie it yn Warkum sa fier en ek om Snits hinne i? men der drok mei dwaende. Dizze mienskiplike help sil in diel fan de frije dagen fan arbeider en boer mooglik meit- sje en foarkomme, dat de boer en syn hüshalding der sosiael ünderstrüpt. As léste komt dan it leanbidriuw, dat hoe langer hoe mear syn bisteansrjucht bi- wiist en aloan wer nije wurksumheden docht foar boeren, dy’t it seis net nei- komme kinne. Mar de leafde kin niet fan ien kant korame. Ek de lanarbeidersorganisaesjes sille har die opbringe moatte om it probleem op to lossen. Litte se dat tofolle oan de frijstelden oer en de sintrale ynstansjes, dan wurdt it gjin bügen, mar boarsten. Ek sy moatte ré wêze om „soepel” to wezen en it bidriuw net yn in impasse to driuwen. Wy hoopje, dat hja ynsjen sille, dat in goede oplossing ek foar harren better is dan in fan üs tiid, men kin en mei der net bü- makket. H.HR KNYPT IT OMRAEK! twadde nuodlike fraechstik foar agrariërs is folie slimmer op to lossen. Wy bidoele it arbeidsfraechstik en dat leit forgoed dwers foar it krüs. It min- derjen fan it tal arbeidskrêften en ek yn hiel hwat streken it minderjen fan it peil. Ik leau net, dat it hjir alderearst in kwest- je is fan leanen. Der komt men wol oet- hinne ier of let, mar de arbeitstiid en de frije dagen of skoften, sit it swier. It mei wier wêze, dat hoe langer hoe mear boeren der allinnich foar komme to sit- ten en dus, sa’t it liket hjir neat mear mei to krijen hawwe, mar sa sit it net. It arbeidsfraechstik is foar allegearre fan great bilang, ek foar him, dy't mient him seis rédde to kinnen. By sykte is dat al daliks düdlik, mar ek binne der folie boeren, dy’t op it momint in greate soan of twa yn ’e hüs ha, mar net forjitte meije. dat soks ek mar tydlik is. Né. dit giet harren afWearre oan. it is rounom gelyk, de boeren en Hwat hat (jabe Sbroar üs hjoed p to sizzen i oanlieding jowt. Wy bigripe dizze hal- froulju en bern drige de dupe fan de tiid to wurden. De arbeidstiden wurde elts jier ynkoarten, de frije dagen nimme ta, neist de frije sneinen düke de frije sneonen al op en it slimste ütstel is diz- zer dagen by it oerliz tusken de organi- saesjes al dien, it ütstel namlik om in fiks oantal frije sneonen mei de frije sneinen to forbinen, sadat de boer dizze twa dagen oanien mei de brod sitten bliuwt. Ik kin my skoan yntinke, dat er in stim- ming komt, dy't seit: de tiid iowt elk mear romte en frije tiid, mar de gefol- gen mei de boer en syn hüs-halding ün- dergean. By harren giet it rjucht oarsom, hyltyd mear wurk en minder frij en skielk sneon en snein dübel skreppe. Ik wie dizzer dagen by in bijirre boer fan j 'y’t mei syn arbeider 26 kij molk. Der wie gjin melkmasine, dus hja hiene de hannen fol. De lju hie ne gjin bern en de frou, ek fan dy jier- ren, hie it winlik ek fierst to bannich. Hja koene beide gjin ure misse en gjin Mar de tiid, hweryn wy libje, sille wy dochs yn 'e eagen sjen moatte. Rounom en op alle terreinen fan it bidriuwslib- ben stiet de forkoarting fan de arbeids tiden foar de doar en de lanbou libbet net op himsels. Hja kin ünmooglik diz ze tendins keare, dat is fjuchtsjen tsjin wynmounen. Hwa’t it reëel sjocht, sil dit punt earst as ütgongspunt nimme moatte en dan fierder tinke. Kin of wol hy dat net, dan is der gjin oplossing, dan gean de lju deroan en it bidriuw mei har. Eltse boer sil der op üt wêze moatte, it oantal uren lytser to meitsjen, wol hy takomst hawwe. Oan de oare kant mei düdlik steld wurde, dat de arbeiders har ren net opdriuwe litte meije troch rege lingen yn de yndustry, dy’t yn de lanbou de saken hopeleas yn ’e knoop bringe. Lanbou is gjin fabryk, de kij binne der sawn dagen en moatte ek sawn dagen bi- rêdden wurde. Soe men de yndustry slaefsk folgje, dan rekke alles fêst. ik stel dus: akkoart mei it stribjen nei ge- likens lean foar gelikens wurk, akkoart mei it stribjen nei minder uren, mar bi- gryp foar de eigen aerd fan it boerebi- driuw en gjin hommelse foroaringen, dy ’t net yn reedlikens üt to fieren binne. Allinnich as fan beide kanten dizze po sitieve ynstelling de boppetoan kriget, kin men meimekoar prate en ta goede dingen komme. Dit sil meibringe, dat men jin los mak ket fan hwat altyd sa west hat en dat men .soepel” genóch wurdt om de bocht, nimme to kinnen. Fan boereside sil men dan alderearst de mechanisaesje tige earnstich nimme moatte. H'a is in cask Ook het streven van zijn staatssecreta ris Scholten naar een pacificatie inzake het omroepbestel werd niet beloond. Onlangs heeft deze een commissie inge steld onder leiding van een naamgenoot de a.r.-hoogleraar Scholten, welke van advies moet dienen over een nieuwe wet voor radio en televisie. Uitgangspunt voor deze commissie is, dat het bestaan van de omroepverenigingen moet worden aanvaard. Het verlangen, dat o.m. bij de V.P.R.O. leeft, naar een nationaal om roepbestel, heeft staatssecretaris Schol ten, bij de installatie der commissie, na drukkelijk afgewezen. Dit heeft de V.P.R.O. overigens niet weerhouden om zelf een commissie in te stellen om haar denkbeelden nader uit te werken. Hierin hebben de gewezen staatssecretaris van O., K. en W., mej. A. de Waal (k.v.p.), de prot.-socialistische staatsraad Van Rhijn, de chr.-hist. prof. Van Niftrik en verscheiene Kamerleden van de p.v.d.a. en v.v.d. zitting genomen. De voorstanders van een nationaal om roepbestel zijn door de instelling van de commlssie-Scholten uiteraard niet bevre digd. Bij het Eerste Kamerdebat bleek merkwaardigerwijze, dat ook bij de om roepverenigingen bezwaren tegen de commlssie-Scholten leven. De V.A.R.A.secretaris Broeksz nam het staatssecretaris Scholten althans hoogst kwalijk, dat deze geen vertegenwoordi gers van de omroeporganisaties had op genomen, doch wel haar tegenstanders, zoals zijn prot-chrlstelijke geestverwant prof. Patijn. Ook de r.k. oudminister Gie- len gaf blijk van bevreemding op dit punt. Hij bleek evenwel door de taak stelling van de commissie-Scholten in belangrijke mate te zijn gerustgesteld. De antl-revolutionair Algra uitte scher pe kritiek op de regeringsnota inzake de commerciële televisie. ‘Pe week april 1936 In de raadsvergadering van de gemeente Baarderadeel (voorz. burgemeester Jhr. Hora Siccama') werd in de vac. M. Bak ker als lid van de raad geïnstalleerd de heer J. de Boer te Mantgum. Besloten werd de salarissen van verschillende amb tenaren te verlagen met 5 Katoenen sportkousen 19 cent, ijzersterke onderjurk met 2 zelfde kleur directoirs samen f 1,50. Prima nachtjaponnen voor f 0,98, manchester mansbroeken f 1,75, blauwe zeilboksen f 1,50, werkboeze- roens, de allerbeste 65 ct., enz. Wolwin- kel van Muizelaar. 25 jaar getrouwd A. Agema en H. E. Kramer te Bolsward, Br. R. Haitsma en O. O. Politiek te Midlum, Sj. Tj. Land man en E. v. d. Werf te Wolsum. J. Siemonsma en R. F. Capper te Bolsward, J. Veenstra en J. Koningsveld te Arum. Moderne schoorsteenklok f 3,75. H. Y. Kramer Bolsward. Door het toenemen van de seizoenarbeid daalde het aantal werklozen van 475.890 tot 429.046. Koning Foead Een systeem, goed bedoeld Blijkt meer en meer een dwaling Het wordt algemeen gevoeld: Hoed u voor afbetaling! LA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1