Na Cuba opstand Algerije m ORANJESNEIN Socialistische interpellatie Prestige van Kennedy De Gaulle gestegen Grove blunder van ós hjoed p p to sizzen o Nieuw-Guinea-strubbelingen Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 11e Elfmerentocht Ontvolking Friese scholen Nieuwe opleiding tot praktijkleraar bij het lager landbouw onderwijs VRIJDAG 28 APRIL 1961 57e JAARGANG No. 33 Blunder van Kennedy. het leerlingstelsel PYT vijftien PRESIDENT SOEKARNO IN WASHINGTON Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelssdvertenties bij contract reductie 5 e week april 1911 Landingsrechten. Deze discussie speelde zich overigens Venchijnt DINSDAGS en VR1JDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) België. België heeft een nieuwe regering, een coalitie van katholieken en socialisten, een resultaat, dat men zeker niet ver wacht zou hebben na de felle strijd om de eenheidswet, die in de stakingsactie van december en januari zijn hoogtepunt vond. Abonnementsprijs t 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 makket it fan in amerij in ivichheit Boiswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswr rdsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Doortastend. De opstandelingen zijn er niet in ge slaagd de regering naar hun hand te zetten, ondanks het feit, dat de regering in Frankrijk zelf over betrekkelijk wei nig troepen beschikt en lang niet alle officieren even betrouwbaar mogen he ten. Krachtdadig is de regering opge treden tegen alle verdachte personen. Een aantal generaals is gearresteerd. Om haar macht in het moederland beter te handhaven heeft de regering reservis ten opgeroepen en troepen, die in Duits land gelegerd zijn, naar Frankrijk te ruggeroepen. Er zijn eenheden vrijwil ligers gevormd, die evenwel nog niet be wapend zijn, maar dat in de kortst mo gelijke tijd kunnen worden. De Gaulle is doortastend opgetreden. De vloot was hem trouw gebleven. Zij stoomde op uit Toulon en dinsdagmor gen namen de vier muitende generaals de wijk. Hun opstand, steunend op het vreemdelingenlegioen en de parachutis ten, had weinig weerklank gevonden bij het militieleger om enig verzet mogelijk te maken. Minister Luns is van zijn bezoek aan president Kennedy teruggekeerd met de mededeling, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat Nederland het geschil rond Nieuw-Guinea zal voorleggen aan de Verenigde Naties. Onze minister poogde tevens de indruk weg te nemen, dat zijn besprekingen met de Amerikaanse president weinig bemoedigend waren verlopen. Hij ver telaarde de indruk te hebben gekregen, dat de Amerikaanse regering de doel stellingen van de Nederlandse politiek jegens Nieuw-Guinea als juist onderschrijft. Deze verklaring was bepaald niet overbodig. Interpellatie. De aandacht ging echter voornamelijk1 zou hebben uitgelokt. uit naar de interpellatie, welke de socia-De S. E. R. heeft destijds geadviseerd De Amerikaanse weigering om een ver tegenwoordiger naar de opening van de Nieuw-Guinea-Raad te sturen; de ont kenning van Engeland en Australië, dat zij ons land militaire steun zouden heb ben toegezegd, ingeval van een Indone sische aanval; de aankondiging van het bezoek van president Sukarno aan de Ver. Staten, hadden de stemming rond het Binnenhof beslist doen dalen. Naar haar oordeel hadden de interpel- lanten te weinig oog gehad voor de eigen verantwoordelijkheid van de over heid als voedster van het algemeen be lang. De regering had de weg van de minste weerstand kunnen volden en het bedrijfs leven zijn zin kunnen geven, maar zij wilde niet voor haar verantwoording ne men, dat een weg zou worden ingesla gen die het gevaar van inflatie en de gesel der werkloosheid over ons volk Parlementaire missie. De socialistische senator In 't Veld, die was aangewezen als lid van de parle mentaire missie, welke in de komende maanden een bezoek aan Nieuw-Guinea zal gaan brengen, trok zich zelfs terug, omdat zulk een reis zijns inziens weinig nut zou kunnen opleveren. Nu werd deze opvatting in socialisti sche kring zeker niet algemeen gedeeld in plaats van mr. In 't Veld stelde zijn collega, dr. Rijkens zich beschik baar maar er deden toch geruchten Prestige gestegen. Het prestige van De Gaulle is door deze ontwikkeling sterk gestegen. In het bin nenland is zijn positie onaantastbaar. De F. L. N. zal meer dan ooit in hem de man zien, waarmee zij zaken kan doen, onbelemmerd als zij nu is door oppositie en sabotage. De positie van de Europeanen in Alge rije, die zich volledig achter Challe heb ben geschaard, is er nog minder benij- denswaardig door geworden. En het zal ons niet verwonderen als een versnelde uittocht van hen het resultaat van de muiterij zou zijn. Prestigeverlies heeft de mislukte Cu baanse opstand opg 'everd voor Ame rika, dat zich met volle sympathie ach ter de invallers had gesteld, om nog maar te zwijgen van de indirecte hulp, die dezen van Amerika hebben ontvan gen. Na aanvankelijk gunstige berichten kwam de tegenslag. Castro's betere be wapening en vooral ook het uitblijven van een opstand onder de bevolking te gen Castro, hebben de doorslag gege ven. Het antwoord op de vraag of Kennedy dit niet besefte, is al gegeven. De voor stelling van zaken en de verwachting van de inlichtingendienst deden aan suc ces geloven. Het eerste gevolg zal zijn, dat er in deze inlichtingendienst duch tig zal worden gezuiverd. Deze grove blunder van Kennedy heeft in Latijns- Amerika de argwaan van de Ameri kaanse bedoelingen weer stevig aange- wakkerd en daarmee Kennedy’s eerdere pogingen om betere verhoudingen tot stand te brengen verijdeld. de invoering van de vijfdaagse werk week slechts met geleidelijkheid te doen plaatshebben, opdat het produktiever- lies van acht procent door een verhoog de arbeidsinspanning zou kunnen wor den opgevangen. Reeds 600.000 werknemers hebben op ’t ogenblik een vijfdaagse werkweek, maar deze wordt goedgemaakt door respec tievelijk een grotere produktie of een relatief lagere beloning. Naar het oor deel der regering beantwoordt het des betreffende voorstel van het bouwbedrijf onvoldoende aan deze eis. In öfskie dat foar ivich is kin it béste hommels barre, oars i Laos. In Laos, Amerika’s andere zorgenkind, is een staken van het vuren op komst voordat óp 12 mei een internationale conferentie zich over het lot van dit verscheurde koninkrijk zal gaan buigen. Het is te hopen, dat er nog iets van een wezenlijke neutraliteit uit kan groeien, maar dan zullen de communisten, die er nu aan de winnende hand zijn, erg mee gaand moeten zijn. Nauwelijks nog was de wereld weer enigszins op verhaal gekome.n van het Cu baanse avontuur van de anti-Castro-gezinden, waarover later meer, of zaterdag werd zjj verrast door het nieuws, dat de parachutisten in Algerije in opstand waren gekomen tegen president De Gaulle, zij het, dat zjj na vier dagen hun poging moesten opgeven. Aan het hoofd van de opstand hadden zich vier gene raals gesteld, die in de afgelopen tijd uit de dienst waren getreden wegens afkeu ring van De Gaulle’s politiek in Algerije, die er nu op gericht is met de Alge rijnse opstandelingenlbeweging, de F. L. N., tot overeenstemming te komen op basis van een souverein en onafhankelijk Algerije. Deze vier generaals, Challe, Jouhaud, Zeiler en Salan, wensten Algerije voor Frankrijk te behouden en gaven voor, dat zij op deze manier ten strijde trekken tegen het communisme. Algiers viel onmiddellijk in hun handen en de eerste dagen leek h^t er op, dat zij de macht over geheel Algerije in han den hadden gekregen, hetgeen zou in houden, dat het leger van dienstplichti gen, dat Frankrijk in Algerije heeft staan, zich achter de opstand geschaard zou hebben. Dat is niet waar gebleken. Terwijl de muiters voornamelijk de gro te steden in handen kregen, is de rest van het land minder aangetast door de opstand, dan men eerst vermoedde. Maar zelfs met geheel Algerije in han den waren de muiters niet veel verder gekomen als zij de regering in Parijs niet konden afzetten. In de nacht van zondag op maandag, na dat president De Gaulle, ingevolge arti kel 16 van de grondwet, zich had be kleed met volmachten, alarmeerde de re gering de bevolking, dat er landingen van muiters uit Algerije te verwachten waren. De bevolking werd verzocht zich in dat geval naar de landingsplaatsen te begeven om de invallers ervan te weerhouden hun opzet uit te voeren. Er is niets gebeurd, evenmin als de daarop volgende nacht en men vraagt zich af, waarom de Franse regering dit alarm heeft geslagen. Misschien wilde zij er de landingen door voorkomen, misschien wilde zij tonen, dat de bevolking in haar geheel achter haar staat. Van dit laatste kan men wel overtuigd zijn. Een proteststaking van een uur tegen de opstand in Algiers werd maandag gehouden door ongeveer tien miljoen Fransen. ten dele achter gesloten deuren af. In i de openbare vergadering van de Eerste Kamer stond de begroting van Verkeer en Waterstaat aan de orde. Daarbij wer den uiteraard vragen gesteld over de kwestie van de luchtlandingsrechten van de K.L.M. in Californië, waarover mi- j nister Luns president Kennedy, overt-1 het bedrijfsleven, gens zonder onmiddellijk resultaat, óók - - - had toegesproken. Het debat verliep overigens veel kalmer dan vorige jaren, toen minister Korthals aanvallen te in casseren kreeg met betrekking tot Lau- werszee en Y-tunnel. Nu verliep het de bat met meer waardering, al bleven er dan strijdpunten over, zoals de invoering van parkeermeters, de Scheveningse ha- ven, enz. De léste fan gêrsmoanne Hat in aparte namme It folk tanket optein Foriene yn it fielen Oer de fierste Ryksdielen It is oranje-snein i listische afgevaardigden Baart en Blom woensdagmiddag in de Tweede Kamer hielden met betrekking tot de regerings maatregelen inzake de werktijdverkor ting. De heer Blom oud-voprzitter van de Algemene Bond van Ambtenaren ver weet minister Toxopeus, dat deze met zijn voordracht tot schorsing van de be sluiten van de drie grote gemeenten had gehandeld volkomen tegengesteld aan de richtlijnen, welke hij zelf de gemeen tebesturen op 4 januari 1961 had ver strekt, en waarin de invoering van de vijfdaagse werkweek vóór 1 mei 1962 toelaatbaar was genoemd, indien de situatie op de arbeidsmarkt ter plaatse dit noodzakelijk maakt. Hij betwijfelde of de minister beter dan de gemeen- tebesturen die locale situatie kende. De heer Baart sprak over de ondergra- ving van het overleg in de Stichting van de Arbeid. De regering gaf bij monde van de mi nisters Van Rooy, Toxopeus en staats secretaris Roolvink u’ting aan haar gro te waardering voor het georganiseerd overleg en de zelfstandigheid van de gemeenten. Zij bood zelfs een ontwerp tot overdraging van de bevoegdheden van de Rijksbemiddelaars aan de So ciaal Economische Raad aan. Zij liet I ook niet na er op te wijzen, dat haar omstreden maatregelen waren genomen nadat zij de Stichting van de Arbeid had gehoord, zulks in tegenstelling tot de socialistische oud-minister Suurhoff, die in 1958 een gedetailleerde aanwijzing voor de lonen in het bouwbedrijf had j gegeven, zonder voorafgaand overleg Op Hemelvaartsdag, donderdag 11 mei a.s. organiseert de MAC „J. C. Visser” te Sneek voor de He maal de traditionele Elfmerentocht. Deze tocht voert de deelnemers door het prachtige merengebied van Friesland, dat om deze tijd wel op haar mooist is. Indien men rustig wil genieten van de schitterende natuur kan men deelnemen aan de toertocht. De start hiervan is voor de bromfietsen tussen 10 en 11 uur, voor auto’s, motoren en scooters tussen 11 en 1 2 uur. De auto’s starten op het Martiniplein, de overige voertuigen bij hotel Hanenburg, waar men ook kan inschrijven. De leng te van de toertocht is plm. 140 km. 's Middags om 13 uur vindt de start plaats van de Elfmeren-oriëntatierit. Voor deze oriëntatierit kan men deel nemen in 3 klassen, n.l. een autoklasse. een motor plus scooterklasse en ’n brom fietsklasse. De lengte van deze oriënta tierit bedraagt "lm 90 km, voor brom fietsen plm 60 km. Het inschrijfgeld bedraagt voor de toer tocht slechts f 4,50 bij voorinschrijving of f 5,00 bij inschrijving aan de start; 'voor de oriëntatierit f 5,00 resp. f 5.50- Iedere deelnemer, die de tocht volbrengt ontvangt niet alleen een fraaie lauwer tak, doch bovendien een prachtvaantje. Bovendien zijn zowel voor de toertocht als voor de oriëntatierit een zeer groot aantal extra-prijzen beschikbaar. Gjin lüde feestgeroften Of tichte minskenkloften Gjin musyk op ’t stedsplein Allinne mar de stilte Fan bount blomkjende fjilden Op dizze oranje-snein de ronde, dat zich rond de voormalige Unilever-president Dr. Rijkens een co mité had gevormd, dat op een vergelijk met Sukamo wilde aansturen. Een vrij groot aantal vooraanstaande personen zette voorts zijn handtekening onder ’n manifest, waarin de regering werd uit genodigd het Nieuw-Guinea-geschil ver-l der te „internationaliseren”. Minister Luns meende dan ook te moe ten waarschuwen, dat de mate van in ternationale steun, welke de regering voor haar Nieuw-Guineapolitiek kan verwerven, mede afhankelijk is van het beeld, dat het buitenland krijgt van de Nederlandse opinie, binnen en buiten het Nederlandse parlement. In de Nieuw-Guinea-Raad ontstond zelfs zoveel onrust, dat met algemene stem men een motie werd aangenomen, waar in tot uiting werd gebracht, dat het de Nederlandse regering niet meer vrij staat enige verandering in de status van het gebied aan te brengen zonder vooraf gaande instemming van hem als volks vertegenwoordiging. De Nieuw-Guinea- Raad wenste kennelijk niet aan zijn bevoegdheden getornd te zien. De Neder landse parlementaire missie, die haar taakomschrijving aan de goedkeuring van de Staten-Generaal had onderwor pen, kreeg uit de kring der senatoren zelfs de waarschuwing te horen, dat zij geen zelfstandige politiek moest gaan bedrijven en beloften aan de Papoea- bevolking moest gaan afleggen. Hwat bat Qabe Skroar Op de te Sneek gehouden vergadering van inspecteurs bij het lager onderwijs heeft de voorzitter van deze vergadering de heer R. J. Sipkens, inspecteur lager onderwijs, aan de hand van feitenmate riaal aangetoond, hoe zeer het leerlingen tal de laatste jaren in sommige Friese plattelandsgemeenten, met name in de zuidwesthoek van Friesland, is gedaald. In de gemeente Wonseradeel bijv, daal de het aantal leerlingen van 1805 in ‘58 tot 1633 in ’61, een achteruitgang van negen procent. In Wijmbritseradeel daalde in dezelfde periode het aantal leerlingen van 1903 tot 1623, een achteruitgang van vijftien procent. Voor sommige scholen heeft dit tot ge volg gehad, dat het aantal personeelsle den moest worden verminderd. Deze da lende tendens geldt niet voor het ulo. Daar deed zich da laatste jaren een ster ke groei voor. In de inspectie Sneek zelfs 31 procent. Voor de komende jaren ver wachtte de heer Sipkens echter een da ling. Een opmerkelijk feit vond de heer Sipkens het, dat voor verschillende on- derwijsvacatures in Friesland de laatste tijd steeds meer sollicitaties uit het wes ten komen. Uit het dalend aanal leerlingen op het Friese platteland, blijkt echter, dat an derzijds de trek naar het westen en dien tengevolge de ontvolking van het Friese platteland aanhoudt. Tank, yn de tsjerkegebouwen It Wilhelmus van Nassauwe It gebet, ienriedich sein Tank foar de wolfeartssinne It lok fan üs Keninginne Glans fan de oranje-snein Op 16 mei 1961 zal een nieuwe leergang beginnen voor de opleiding tot praktijk- leraar bij het lager landbouwonderwijs. Deze opleiding zal ruim een jaar duren. Deelnemers, die de leergang met gunstig resultaat volgen, zullen dus per septem ber 1962 in aanmerking kunnen komen, tot praktijkleraar bij het lager landbouw onderwijs te worden benoemd. Voor de opleiding komen in aanmerking perso nen, die in het bezit zijn van het diploma van één der Hogere Landbouwscholen te Dordrecht, Ede, Groningen, Leeuwarden en Roermond. Gegadigden zullen kunnen volgen de opleiding tot praktijkleraar richting akker- en weidebouw (akte L III) of veeteelt (akte L IV). De primaire taak van de praktijkleraren bestaat vooralsnog uit het verzorgen van het praktijkonderwijs aan drie tot vijf la gere landbouwscholen voor de leerlingen van de 3e en 4e klas. Daarnaast is thans een begin gemaakt met de toepassing van het leerlingstelsel in de landbouw. Dit beoogt de voortzetting van de oplei ding tot praktische bekwaamheid in het landbouwbedrijf. Het ligt in de bedoeling, dat de consu lenten van het leerlingstelsel zullen wor den aangetrokken uit het corps praktijk leraren. Tenslotte behoort ’t tot de taak van de praktijkleraren op te treden als leerkracht voor bepaalde cursussen voor ouderen. De opleiding tot veeteeltpraktijkleraar zal vrijwel geheel gegeven worden aan de Hogere Landbouwschool te Ede. De op leiding voor de akte L III (praktijkle raar akker- en weidebouw) zal gedeelte lijk plaats vinden aan de Praktijkscholen te Emmeloord, Schoondijke en Slootdorp en gedeeltelijk aan de Hogere Landbouw school te Ede. In dei lyk alle dagen Nearne wapperje flagen Nearne de tromme slein Gjin hoera, hulde roppen It each rjochtet him nei Boppen Tank foar de oranje-snein President Soekarno is maandag in Washington aangekomen. Hij werd begroet door president Kennedy, die hem „De vader van zijn land” noemde De léste fan gêrsmoanne Lof oan de Heechste Namme Hy halde in folk oerein In foarrjocht, ünfortsjinne It oatmoedige erkennen Syn jefte: de oranje-snein Gevraagd bij ene dame van 81 jaar een flinke degelijke juffr., die genegen is haar te verzorgen en zo nodig ook te koken. Ondergetekende geeft beleefd te kennen dat hij heeft geopend een gesloten zaak in dameshoeden. Bestond aanvankelijk het plan, dat de electrische verlichting van de dorpen Wit. marsum en Pingjum reeds deze maand of uiterlijk juni in orde zou komen, daar in komt vertraging, nu ook Arum nog in het net is opgenomen. Door de drie plaat sen is per jaar voor ruim f 9000 lichtver. I bruik toegezegd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1