De revolutie Algerije mislukt m 1 maeije-bitinking to Boalsert In Kongo duurt het touwtrekken voort üs hjoed p to sizzen 1 Fan de Marlinytoer Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad Fidel Cast ro J. Piebenga: „In goede maetskippij’ hat goede minsken nedich” Tragisch verdrinkingsgeval te Wommels Bolsward eerste in LTS voetbaltournooi Gouden filmpjes VRIJDAG 5 MEI 1961 57e JAARGANG No. 34 KONING HOESSEIN VAN JORDANIË VERLOOFD Koning Hoessein PYT it mei GJIN MAKLIKE TAEK OP IT HEDEN jongetje dadelijk Verichijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave; A. J. OSINGA N.V, Bobwtrd Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat IJ Telef. 2451 Na 18.50 uur 2305 of 233J (K5157) korte heel birop en appèl dogge op it tsjinjen fan it algemien bilang, hat it winnen fan leden gjin wearde. Wy meije de leden net lokje üt egoïstys- ke motiven fan striid foar heger lean en minder wurk. It moatte oare motiven wêze, dy’t üs gearbine, tige minsklike en tige, tige kristlike, sa einige de hear Piebenga syn rede, dy’t gans meistim- ming foun. De gearkomste dy’t hélden waerd yn de boppeseal fan de Doele en ünder lieding stie fan de hear W. Wielsma, waerd óf- wiksele mei sang fan de arbeiderssjong- foriening „Voorwaarts” ü.l.f. de hear L. Roode Sr., dy’t ek de regy hie fan it toanielstlk „Het begon in de gracht”, dat de jouns op de feestjoun opfierd waerd. Sprekker wie doe de hear Jac. de Haan fan Ljouwert. De middeis waerd der, lyk as oare jier- ren, in ienfaldige bitiking hélden op it tsjerkhöf en wie der in filmfoarstelling foar de bern. Neffens de foarsitter buorken de pvda, de B.B.B. en de Vara to Boalsert goed It ledetal nimt ta en der binne nou al mear as 200 lêzers fan it partijblêd „Het Vrije Volk”. pij yn de minske seis sit. Wy moatte leare seis by need mei minder ta to wol len, gjin auto’s en televisy to hawwen, salang as yn oare lannen lytse bern kre- pearje om’t der gjin brea en iten is. Lit üs as blanken nou ris sjen, dat wy hwat foar de oaren oer ha. De p.v.d.a. is net goedkeap. Der is gjin partij dy’t safolle opbringt oan kontribüsje en sa. Mar ek yn oar opsicht is de p.v.d.a. net goedkeap. Seis minder to wêzen om oaren to helpen is net maklik. De p.v.d.a. is dêrom gjin populaire partij. Dat hiene wy foarhinne wol tocht. Guods tochten: as wy earst de macht mar ha. Mei 52 fan de stimmen meije Bolswards Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handeisadvertenties bij contract reductia gers de earste kuilbul- wer fol makke, sitte al under de op- spanne oft Laos. Boven Laos beginnen de wolken zich weer samen te pakken. Internationaal was alles bijna in kannen en kruiken. Op 12 mei zou een internationale con ferentie van 14 zich over de kleine staat Het Franse leger. Hoe is zo snel het einde gekomen, ter wijl toch iedereen ervan overtuigd was, dat de toestand van de regering vorige week zaterdag en zondag bepaald niet rooskleurig was, niet in de eerste plaats door het gevaar van luchtlandingen, maar door het gevaar van het overslaan van de opstand. Lang niet alle troepen in de buurt van Parijs waren betrouwbaar, doch de re gering was op de hoogte van de namen van betrouwbare en onbetrouwbare offi cieren. De onbetrouwbare werden snel uitgeschakeld. Door arrestaties kreeg de regering de generale staf van de opstan dige beweging in Parijs in handen, zodat deze niet op de beraamde wijze zijn taak kon volbrengen. Toen Parijs onneembaar bleek, was het lot van de opstandelingen in Algerije snel beslist, vooral doordat zij hun troe pen moesten verdelen, daar in bepaalde gebieden het leger van dienstplichtigen weigerde de opstand te volgen. Het standhouden van Parijs deed een groot De opstand van de generaals, dip twee weken geleden in Algerije was losge broken, is tegen alle verwachting in na enkele dagen ineengestort, zoals wy in ons laatste weekoverzicht al schreven. Vier dagen heeft het geduurd. Generaal Challe, die de leiding van de opstand had, welke is uitgegaan van het vreemde lingenlegioen en de parachutisten, heeft zich overgegeven aan de Franse justitie, maar de drie andere leiders, de generaals Salan, Jouhaud en Zeiler, zijn nog steeds onvindbaar. Behalve Challe zijn nog vier generaals gearresteerd wegens hun rol bij de opstand tegen het wettige gezag. Een van hen had de leiding van de Franse luchtverdediging. Daarnaast is een groot aantal officieren van lagere rang gevangen genomen, zowel tijdens als na de opstand. Kongo. In de Kongo duur het touwtrekken tus sen de diverse politici en legerautoritei- ten voort. Vorige week zijn de voor naamste politici in Coquilhatstad bijeen gekomen. Zowel president Kasavoeboe als president Tsjombé van Katanga was aanwezig. Tsjombé blies hierbij hoog van de toren. Hij eiste van Kasavoeboe, dat deze zijn instemming met resoluties van de Veiligheidsraad zou Intrekken, die neerkwamen op de erkenning van de taak van de Ver. Naties om met geweld op te treden als burgeroorlog zou drei gen. Kasavoeboe weigerde dit, waarop het leger Tsjombé gevangen nam. Van het in januari gesloten bondgenoot schap tussen deze beiden is niet veel meer over. Maar dat was ook in een tijd, toen beiden bedreigd werden door de Loemoembisten van Gizenga in de Oost- provincie. Dit gevaar is geweken en nu komen alle tegenstellingen weer boven. Ook de overeenkomst van Tananarive op Madagascar heeft weinig meer om het lijf. Hierbij besloten de voornaamste Kongolese politici te streven naar een confederatie, een staat met zeer los ver band dus, die echter door de voorname financiële positie van Katanga wel een instrument in handen van Tsjombé dreig de te worden. Dit bedreigde het gezag van Kasavoeboe, die hierop nu heeft ge reageerd door Tsjombé uit te schake len. Aan het leger van de Ver. Naties zal gevraagd worden te helpen bij de uitschakeling van het afzonderlijke Ka- tangaanse leger. Tsjombé’s politiek van onafhankelijkheid is nu doorbroken en het is te hopen, dat er een basis van sa menwerking kan worden gevonden, waarbij iedereen het er wel over eens is, dat een al te straf centralisme in strijd is met de regionale tegenstellin gen. aantal officieren afstand nemen van de opstand en toen bleek, dat de vloot ge heel op de hand van generaal De Gaulle bleef, stortte de poging ineen. Een episode, die in militaire kringen wat wijzigingen zal brengen. Faek redenearje wy sa: de iene hat nou ienris mear krige as de oare. De iene komt dus automatysk mear ta as de oaren, mar dat is yn wêzen liberalis- tysk. Binne wy noch wol proletariërs? Wy ha twa wraldoarloggen meimakke en wy meitsje üs ré foar de tredde. Hwat bliuwt der dan oer? It is net mear moai waer en lange dagen. Der binne tsjintwurdich tsjustere wolken oan de loft. Yn de maitiid fan it soasjalisme wie men wol ris oermoedich. It libben brüze. Der waerd doe faek ófjown op de maetskippij. Mar de maetskippij bi- stiet üt minsken. As dy net goed binne, kin der neat fan de maetskippij tolanne komme. It egoïsme sit de minske yn it bloed. Mei de bern is dat al sa, as mem de koeke of de pudding ompartet. Dochs is it wol to bigripen en to forjaen dat it soasjalisme dit net troch hie. De arbei ders hiene net folie mear as in slave- bistean. Hja hiene gjin rjochten, gjin stim. Der moast in machtsfoarming komme. De machtsfoarming makke de minsken kjel. De reade flagge paste net by it read, wyt en blau. Hjoed de del is dit oars en kinne wy de reade tulp njonken it oranje drage. Fan ’e miet of oan is troch de soasjalis- ten it ynternasjonale- en koloaniale pro bleem steld, binne de rasseskieding en de oarloch öfwiisd. De soasjalisten hie ne de wraldsituaesje better troch as de kristlike partijen, mar de soasjelisten waerden ynternasjonael neamd, hoewol hja yn wêzen mear r.asjonael wiene as de oaren: hja gunden in oar ek in na- sjonael bistean en wiene der fij fan it iene folk to eksploitearje to litten troch it oare. Wy moatte tajaen, dat de ynternasjo nale fan de soasjalisten net by steat wie de oarloch fan 1914 to kearen. It wie in goede tobeksetter en by guods sakke it idealisme gans. Nei de oarloch soe it oars en better. It waerd it tiidrek fan de brutsen gewearkes. It koe de krisis net keare, noch de twadde oarloch. As de minsken sa wiene, soe it dan kinne, dat de leafde wallet? Wy kinne wol wer de greate wurden brüke, mar leauwe wy der yn Wy bine net mear de dryste jongfeint, mar binne Alder en wizer wurden. Sa binne wy yn in ienfaldiger, biskiedener tiidrek kommen. It wurk leit ticht by de groun, ek foar üs. De krêften fan WY üs lykwols net forliede litte alle po- egoïsme, kapitalisme ensfh. wurkje noch sysjes yn to nimmen, lyk as de k.v.p. hjoed de dei, ek yn üs en dy moatte wy yn suden wol docht. As wy net in bistride. De p.v.d.a. is net in maklike partij. It slimste foar in minske is tsjin himsels to stean, himsels to oerwinnen, de er kenning, dat it kwea fan de maetskip- deren, dat het gezii en op J De deelneming met het getroffen gezin is groot. beraden. Beide strijdende partijen, de regering van Boen Oem en de linkse Pathet Lao, waren het eens met een sta ken van het vuren en na enig geharre war zelfs over de plaats van samen komst. Een internationale commissie van toezicht is weer tot leven gewekt. Alleen het staken van het vuren, voor het Westen in benarde postie zo belang rijk, bleef nog uit, wat voor president Kennedy aanleiding was om de toestand zeer bedenkelijk te noemen en weer te spelen met de gedachte van Amerikaan se inmenging. Veel geestdrift vond hij hiervoor niet. Maar nu is koning Savang Vatthana, een zeer onpolitieke figuur, die echter achter de rechtse regering van Boen Oem staat, weer roet in het eten komen gooien door te verklaren, dat Laos he lemaal geen internationale conferentie wil. Daarmee is de conferentie van 12 mei, voorlopig althans, van de baan. Aangezien de koning weinig eigen poli tieke activiteit vertoont en Boen Oem sterk onder Amerikaanse invloed staat, ligt het voor de hand, dat ook Amerika deze conferentie niet wil, hoewel het zich er schoorvoetend mee akkoord heeft ver klaard. Men krijgt de indruk, dat president Ken nedy het over een andere boeg wil gooien, namelijk die van de inschakeling van de Ver. Naties. Maar voor de Ver. Naties zou het moeilijk zijn tot een po litieke regering te komen, terwijl men helemaal moet afwachten, hoe de com munistische landen hierop zullen rea geren. Misschien speelt het voor Ken nedy nog een rol, dat China aan de con ferentie zal deelnemen, China, dat het nog steeds niet erkent. Als dat het ge val is, dan houdt Kennedy toch wel wei nig rekening met de politieke realiteit. China is in dit gebied vooral een belang rijke macht. En it mei wolris sein wurde, der binne op it heden gans jonge boeren fan jit gjin tritich jier, dy’t prestaesjes leverje, hwert men eartiids net oan tinke doarst. Op in moderne wize fansels en mei de masines, mar se dogge it dochs mar. Al- linnich hja krije op oare pleatsen har kans net om de leije mei fêst to halden. En dan fait it net ta om in goed sin to biwarjen. Sa’n jonge fan achttsjin, twein- tich jier hat syn eagen ek net yn ’e büse en heart en sjocht faken folie mear as in alder wurdende boer. It is in forstannige set om de jonges fan dy leeftiid mei yn it oerliz to bilüken en it hoe en it mei harren to bi praten. Der komt men folie fierder mei as mei in heech hertich biskied, dat hja jit net droech efter de earen binne en mar dwaen moatte hwat heit seit. Ek dizze forhalding moat moderne banen liede en men har hitrouwen en >den dür bihalde, hja ek dèrrieffens bi- Wanneer alle onbetrouwbare figuren verwijderd moeten worden, dan kan men met recht van een grote zuivering spre ken. Men mag verwachten, dat gene raal De Gaulle de aantasting van het regeringsgezag met alle strengheid zal bestraffen, maar er gaan niettemin al stemmen op om de schuldigen met de grootste clementie te behandelen en maar liefst zand over dit onverkwikke lijke verleden te strooien. Degenen, die zo spreken, betogen, dat al te grote strengheid een blaam op het officieren corps zal werpen, waardoor het gezag van de. officieren bij de gewone soldaten ernstig in het gedrang zal komen. Zij wijzen er hierbij op, dat in vele ge vallen de dienstplichtige soldaten er ’t hunne toe hebben bijgedragen, dat de opstandelingen niet in hun opzet zijn ge slaagd, doordat de soldaten trouw bleven aan de regering. Dat is een inbreuk op de discipline, redeneert men, en dat mag men niet in de hand werken. Het is een scheve redenering en het is te hopen, dat generaal De Gaulle hier geen oren naar zal hebben. Men kan zelfs menen, dat strenge straffen het herstel van de discipline beter in de hand zullen werken, want niet de soldaten, maar de officieren zijn tekort geschoten in hun trouw. Dat men vreest, dat het leger van on dergeschikten een eigen stem, wellicht een politieke stem zou kunnen krijgen, is een andere kwestie, maar dat gevaar kan men niet met clementie voor offi cieren bezweren. Zetbaasje Fidel Castro De baardige Cubaan Is aardig in zijn sas zo Want hij heeft het verstaan: Laat ze oproerig gillen Ze krijgen later spijt Mijn rode knaapjes willen Hun Fideltje niet kwijt Zij zeggen beste Castro Bravo, jij bent een reus De zaak gaat eerste klas nou, Jij bleek een goede keus Wij blijven trouw, wat denk je Al kost het ons de kop Al roepen alle Yankees Ruim Fideltje toch op! Wij weten Vader Castro Krijgen die lui het lef En maken ze ’t te kras zo Dan komt de baas Chroetsjew En die is oppermachtig Die slaat door alles heen De Rus houdt, elk indachtig Ons Fidel op de been Soms denkt die Fidel Castro Och ik ben maar een blaag Een baasje zonder macht zo En ’t is nog zeer de vraag Of ik niet vlug zal vallen Misschien met de eerste stoot Dan hoort men ’t wilde brallen: Hup, Fideltje is dood Dictatortje gaan spelen Een lokkend avontuur Maar niemand kan ’t verhelen Zo speelt men ook met vuur Aan de wand dreigt een teken Het is voor Cuba meer waard Om suikerriet te kweken Als Fidel, zonder baard. To Boadsert waerd it 1 maeijefeest halden op moandei 1 maeije. Hichtepunt yn de bitinking wie wol de rede fan de hear J. Piebenga, dy’t yn de moarnsgear- komste likernöch spriek as folget: It is tsjintwurdich al in hiel oar maeijefeest as foarhinne. Doe greate optochten, dynamyk, optimisme. Yn 1961 ninime wy de greate wurden fan ’e striidsangen noch yn ’e müle: „Greate leafde wallet de ierde oer”. Mar kloppet dat noch? Né, net yn üs hüshéldingen, bidriuwen, stêd, provinsje, lan. Hoe dan wol yn ’e wrald sa frege de hear Piebenga. wike wie ik efkes by in boer yn de Wie- ringermar, dy’t foar syn sawn, acht kij dochs in melkmasine oantügd hie. Ik forwündere my der hwat oer en frege him oft it wol ut koe mei sa’n lyts bi- van Jordanië, die vier raar geleden zijn huwelijk met prinses Dina Abdel Hamid heejt laten ontbinden, heeft in een korte radiotoespraak aan zijn volk bekend gemaakt, dat hij weer gaat trouwen. Zijn verloofde is Moena el Hoessein, hetgeen betekent Hoessein’s wens”zij is een dochter van Luitenant-kolonel Gardener, een deskundige van de fordaanse genietroepen Dit is de eerste officiële foto van de koning met zijn verloofde Wy kinne de wearde fan it wetter pas as de reinwettersbak leech is en de kraen ófsluten Zaterdagmiddag is de 5-jarige Meindert Hofstra in de Bolswarder trekvaart even buiten het dorp te water geraakt en ver dronken. Niemand heeft het ongeval opgemerkt. Doordat een paar jongens het zagen drijven, waarschuwden ze de omwoners. De vader I. Hofstra heeft hierop zijn zoontje zelf uit het water gehaald. Hoe wel de arts onmiddellijk ter plaatse was, heeft kunstmatige ademhaling niet meer mogen baten. Het slachtoffer was een van de vier kin in van Hofstra telde, P één na de jongste. Hwat bat Qabe Skroar Uitgaande van de Commissie coor School- voetbal van de KNVB. afd. Friesland-, werden op 26 april te Koudum, Leeu warden en Jubbega de voorronden ge speeld van het LTS-voetbal toernooi. In Koudum moesten spelen de Techn. scholen uit Lemmer, Koudum en Bols ward. De uitslagen waren: chr. techn. school, Koudum tegen chr. techn. school Lemmer 21; chr. techn. school Koudum tegen techn. school Bolsward 11; chr. techn. school Lemmer tegen techn. school Bolsward 24 Bij de laatste wedstrijd stond de ploeg uit Lemmer bij de rust met 21 voor, na de rust wisten de Bolswarders eerst de gelijkmaker en daarna nog 2 doelp. te scoren. Het doelgemiddelde bracht de beslissing en zo werd de techn. school te Bolsward winnaar in deze voorronde. In Leeuwarden kwam de techn. school Sneek als winnaar uit de Ijps en in Jub bega de school van Heerenveen. le week mei 1911 De verpleegprijs in het Fries Volkssana- torium te Joure is gesteld op f 1,25 per dag fo f 110,per drie maanden. Er zijn thans 54 bedden. Het nadelig saldo van het eerste boekjaar is f 1029, Bij gunstig weer zal het muziekkorps „Bolsward” vrijdagavond een openlucht concert geven. Op het programma staan o.a. „De lastige boer”, (mars), „ohé, ohé, hopla, veteranenmars, Le Harlequin (polka humoreske), La Reine d’Eté (ou verture) Nu de fietsen na de winter weer van de zolder komen doet men goed de binnen banden los te trekken van de buitenban den waaraan ze zijn vastgekleefd en flink met talkpoeder in te wrijven. Er komt door die dubbele band meer schot in het rijden. Het is gewenst de achterband iets harder te pompen dan de voorband. Geslaagd voor de akte van onderwijzeres aan de chr. normaalschool van meester De Visser te Bolsward, mej. A. J. Huis man (thans Lindelaan 12, Heerenveen) De dodenlijst van aviateurs telt dit jaar reeds 16 namen. De raad van de gemeente Hennaardera- deel heeft na een discussie met 6 tegen 4 stemmen op voorstel van B. en W. in beginsel besloten tot betere verlichting over te gaan voor de dorpen Wommels en Oosterend, door het oprichtn van gi meentewege van een petroleum gasfa briek. men yn goede, forstean, dat wol meiwurking op hannele wurde moatte. En de béste üt- komsten jowe dy pleatsen, dêr’t jong en aid it goed meimekoar fine kinne, omt hja elkoarren weardearje. De drokke tiid stiet mei gauwens foar de doar. It sil saek wêze de middels en de minsken mei oerliz nei to gean, oft hja foar it simmerskoft foldwaende binne. Rekkenje ek net tofolle op in oar en op de leanbidriuwen, hwant ek dêrre binne al guods, dy’t to min folk hawwe. En üt ünderfining wit men wol, dat by tsjinwaer alleman tagelyk' holpen wurde wol. En dat slagget grif net. Boer en folk wachtet in bannige tiid en reserve is der praktysk net. Dat bits jut op ’e slach pasje en to-foar de boel ré meit sje. Wy hoopje, dat de risseltaten ek dit jier tige nei it sin wêze meije. allinnich it bitedollen mear as tüzen gou- ne de H.A. koste hat. En dan prate wy mar net oer de tastan fan de bou, hwert de frucht sa ütwrongen is. De priis, rek- kene de tüzen kilo, is gans minder wur den as de garansje, omt dizze mar gyng oer in bipaeld kwantum. Dit kwantum wie lykwols abnormael great, 50 tot 60.000 kilo sükerbiten de H.A. wie dit jier gjin bysünderheit. Dêrtroch drukte de greate opbringst op de garansjepriis. Fan de goed fyftich goune is lykwols jit goed fjirtich oer- bleaun en as men hwat sêft lan hie en de frucht normael dolle koe, liket it der noch wol op. Mei de ierdapels wie it de léste moannen alhiel mis, der geane op it heden skippen en frachtweinen fol fuort foar féfoer en dy bringe mar in sint as trije de kilo op. Dan liket it fansels nearne net op. De boeren, dy’t de measte kosten hawwe omt hja de ierdapels it langst biwarre hiene, komme fan in rare merke thus. Dochs is de nije frucht al wer oan de ierde tabitroud, it lan is dizze wike oer it algemien yn it sied komd, als sille der jit wol hwat biten siedde wurde moatte. En bliid dat it wer sa fier klear is, gean de soargen al wer üt nei de berging fan de nije rispinge op de greide. Droegje, kuile, meanknieze, heawinne. heaparsje, it is in hiel programma. Hwant it tal kij is troch de gunstige gêrsgroei fan de lés te jierren aloan greater wurden en al sit er by mannich boer jit aid hea en stean der jit ien of twa kuilbulten fan forline jier, men wit der neat fan, hoe’t it dit jier mei de groei komme sil. It soe net de earste kear wêze, dat in ier foarjier in droege simmer as opfolger krige. Dêrom is it in hiele opjefte om de wurk- sumheden allegearre yn de han to halden, tomear hwert men alles dwaen moat mei in tige biperkt oantal minsken. Fan ’e De maitiid is tige foarlik dit jier, it fljocht de groun üt en ten of silo’s wurde al De gersdroegerijen drachten en it sil der tige om hja elts op tiid bitsjinje kinne. Hwant it folk is minmachtich en de leanen binne heech. De kostlike frucht fan dit groeisume foarjier ferget üs arbeiders en boeren, daliks op in iedrachtige oanpak en it soe foargoed mis wêze as hja elkoar troch strideraesje kwyt reitsje soene. As beide partijen har reëel op de bilangen fan de bidriuwen ynstelle en elkoar forstean wol- le, ek yn it billike diel, hwert elk rjocht op hat, dan komt men in hiel ein. By de bouboer wie de wiete hjerst in ra re tsjinfallers. De biten moasten der üt 1 wrotten wurde en der wiene gefallen, dat Ik forwündere my der hwat F:~ r. i 1. slach. Dizze boer miende fan al. Ik spat je faeks deis mar in üre of oardeheal üt, sei er, mar dy binne sa kostber op it he den, dat ik gau oer de kosten fan de ma- sine hinne stapt bin. Boppedat, sei er, ik wurd al hwat alder en dit masinemelken giet aerdich makliker en dat past my ek wol. Hy hie seis efter it weinhok in molkstal ynmekoar timmere, dy’t it hiel wol dwaen koe. De elektromotor koe hy yn it wein hok sette en troch in stien üt de muorre to heljen, koe hy de kabel nei syn molk stal bringe, Handich en goedkeap bisjoen, tocht ik. As men it fjild ynkomt, sjocht men dochs fakentiids aparte oplossings. Sommige boeren hawwe in natuerlike knobbel foar sokke dingen en dat is hiel hwat wurdich. It nije lanbon-ünderwiis, dat de jonge boeren it ienfaldich timmer- jen en metseljen leart en praktysk om- gean mei masines en oar ark, blykt in poppeslach to wêzen. Dat is in kolossale foarütgong bij eartiids en wy sjogge der alle dagen al nei üt, dat dit yn Boalsert ek sa fier wêze sil. De Fryske boer stiet oer it ginnerael wol sympathyk foar masine-ark oer. En de jonge generaesje is der flak foar, dat for- nimt men aloan wer. Hiel hwat boeren hawwe de ünderfining opdien, dat sünt hja in melkmasine en in lüker hawwe, de ambysje foar it boer-wêzen ,by de greate jonges hiel hwat better wurden is. En ek dat is net sünder bilang. Hwant de jonge generaesje moat yn it boer-wê zen syn ideael sjen kinne hweryn hy him ütlibje kin. Dan sil hy ek foil mear en folie better yn steat wêze om de arbeids- swierrichheden treast to wêzen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1