Russische geheimzinnigheid tegen- Amerikaanse openhartigheid over de Nieuw beraad over vijf-daagse werkweek B M I. fw v ■I HSpit# Sensationele ontwikkeling in Kongo üs hjoed p p to sizzen De zondagsrust in het geding meer Nederland gaat drinken Hwat bringt üs de R.O.N.O. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND „Excelsior” Gouden filmpjes Het Stedelijk Muziekkorps f VRIJDAG 12 MEI 1961 57e JAARGANG No. 36 De Jong’t Nieuwsblad OOK GENERAAL FAURE IN HECHTENIS GENOMEN a. d. AMERIKA’S EERSTE RUIMTEVAARDER IN WASHINGTON dus in 1911 alle 4. Cuba. De ongelukkige expeditie tegen Cuba, die met Amerikaanse hulp was voorbereid, was een zware slag voor Amerika’s pres tige en heeft het vertrouwen in de on baatzuchtige bedoelingen van de Ver. Staten in Latijns-Amerika niet bepaald versterkt. Premier Castro van Cuba zit vaster in het zadel dan ooit. Het ^ou beter zijn geweest als president Kennedy getracht had om, hoe dan ,ook„ met Castro tot een vergelijk te komen. Er zijn echter tekenen, die er op wijzen, dat men in Washington een andere weg wil inslaan. Het vertrouwen in de Amerikaanse in lichtingendienst, die foutieve informa ties had verstrekt over de toestand op Cuba en de populariteit van Castro, is eveneens geschokt. Hetzelfde gevoel besluipt thans de En- gelsen na de veroordelig van de spion in Russische dienst, die blijkbaar ook voor de Britse inlichtingendienst heeft gewerkt. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Algerije. Eén beschuldiging tegen Amerika is nu wel de wereld uit: dat de Amerikaanse inlichtingendienst de Algerijnse muiters tot hun euvele daden zou hebben aange zet, omdat Amerika in Frankrijk liever een uiterst rechts regime aan het be wind zou willen zien, dan dat van De Gaulle. Deze laatste voert thans een grondige zuivering door. De kracht van de „ul tra’s” blijft echter groot, niemand weet waartoe zij ip Algerije nog in staat zijn. Daarnaast bestaat het gevaar van verval van de discipline in het Franse leger. De zorgen van De Gaulle blijven dus nog groot. Het is echter een geluk, dat de onderhandelingen met de Algerijnse op standelingen nu spoedig zullen beginnen, nu hun verblinde vijanden, de Franse ultra’s, die maar niet inzien, dat Frank rijk met de Algerijnen tot een akkoord zal moeten komen, zo’n zware klap heb ben moeten incasseren. De Gaulle heeft in zijn radiorede van maandag ook ge doeld op de noodzaak van zulk een ak koord. Dit overleg had een vrij verrassend ver loop. In de Stichting van de Arbeid zeg de de regering namelijk toe, dat zij de reeds afgewezen voorstellen uit de bouw wereld opnieuw in studie zou nemen. Hoewel de nota, waarin staatssecretaris Roolvink het resultaat van die studie samenvatte, wederom blijk gaf van de bezwaren van de regering, kon men zich in politieke kringen toch niet onttrekken aan de indruk, dat de kwestie in een nieuwe fase was getreden. Luchtlandingsrechten. De staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, Stijkel, was voordat deze vraag werd gesteld al naar Amerika afgereisd voor hernieuwd overleg over de luchtlandingsrechten voor de K.L.M. op de Amerikaanse Westkust. Hij aanvaardde de reis niet zonder opti misme. Maar verschillende Amerikaan se persberichten wekten nochtans de be zorgdheid van diverse Kamerleden op. De k.v.p.-afgevaardigde mr. Blaiss en de liberale hoogleraar Korteweg stelden althans gezamenlijk een reeks schrifte lijke vragen aan de minister-president en zijn ambtgenoten van Buitenlandse 1 Zaken en Verkeer en Waterstaat. tanga en de verwijdering van de bui tenlandse, meest Belgische deskundigen, zou ook België weer onbarmhartig in de schijnwerpers van de internationale pu bliciteit plaatsen. De nieuwe Belgische regering wil bovenal spoedig van de na sleep van het loslaten van de Kongo af zien te komen en de strijd tegen Ka tanga zou haar in een moeilijk parket plaatsen. De nieuwe regering heeft met grote meerderheid het vertrouwen van de Bel gische Kamer verworven. Enkele tegen stellingen binnen de boezem der rege ring doen zich weliswaar reeds gevoe len, doch er bestaat een gerede kans dat de huidige samenwerking tussen so cialisten en katholieken stand zal weten te houden. Voor de modernisering van België’s economie en sociale gesteldheid en voor het opheffen van de Vlaams- Waalse tegenstellingen lijkt de koers van de huidige regeringscombinatie de beste. gemeenteraden tot invoering van de vijf daagse werkweek lag dan ook binnen ’t bereik der mogelijkheden. Was ’t won der, dat het voorgenomen beraad van de ministerraad op vrijdag a.s. met meer dan gewone belangstelling op het Bin nenhof werd tegemoet gezien. Zondagsrust. Dit was overigens niet de enige vraag, waarmee het kabinet-De Quay zich met betrekking tot de arbeidstijd had bezig te houden. Tegelijk bereikt ’t namelijk uit de Tweede Kamer ook een boze, schriftelijke vraag van de staatkundig- gereformeerde afgevaardigde Kodde de ex-burgemeester van Zoutelande of het waar was, dat bij de dichting van het Veerse Gat één der caissons op zon dag was geplaatst. De heer Kodde wees er op, dat bepaalde aannemers uit eer bied voor Gods gebod niet kunnen in schrijven op werken, die de mogelijkheid kunnen inhouden, dat er op zondag moet worden doorgewerkt en hij verzocht de liberale minister Korthals derhalve, de werken tot dichting van de zee-armen voortaan niet meer op zondag te laten voortzetten. Zij drongen daarin aan op stappen „op het hoogste regeringsniveau”, indien bij de komende onderhandelingen zou blij ken, dat de Ver. Staten weliswaar bereid zouden zijn een einde te maken aan de bestaande discriminatie ten nadele van Nederland met betrekking tot het vlie gen op de Westkust, doch daaraan voor waarden zouden verbinden uit protectio nistische overwegingen, welke de gezon de ontwikkeling van de internationale verkeersluchtvaart van en naar de Ver. Staten en de rol, welke Nederland daar bij op historische en economische gron den mag verlangen te vervullen, ern stig zouden benadelen. het smartelijk de gemeen- Abonnementjprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 1. 2. 3. 5. 6. b. c. Bolswards Nieuwsblad Kongo. In de Kongo heeft zich een sensationele ontwikkeling voorgedaan door de arres tatie en aangekondigde berechting van Tsjombé, de president van de afgeschei den provincie Katanga. Na de afzetting van Loemoemba had de centrale Kon golese regering Tsjombé geaccepteerd en was zelfs op de conferentie te Tana narive tot een vérgaand akkoord met hem gekomen. Op een volgende confe rentie in de Kongolese plaats Coquilhat- stad werd Tsjombé echter gearresteerd. Zijn politiek prestige verkreeg hierdoor een geweldige klap en hoewel zijn in Katanga achtergebleven regering Tsjom- bé’s vrijlating eiste, verklaarde deze re gering zich bereid tot samenwerking met de Ver. Naties. Ook Tsjombé zelf bond in. Het zou beter zijn geweest als men het daarbij gelaten had en Tsjombé geruisloos naar de achtergrond had doen verdwijnen. Thans bestaat er groot ge vaar voor een gewapend conflict tussen aan de ene kant de centrale regering, die met de Ver. Naties samenwerkt en de regering van Katanga, die over een vrij sterk leger met ervaren buitenland se deskundigen beschikt, aan de andere kant. Een geweldadige onderwerping van Ka- Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentiea bij contract reductie Foto: Generaal Faure bij aankomst van chutisten-'generaal zou leider zijn geweest En de grote openhartige publiciteit, die de Amerikanen aan hun proefnemingen geven waarbij mislukkingen evenzeer aan het licht van de openbaarheid zijn komen te staan als de successen is ons liever dan de Russische geheimzin nigheid en de heldenverering in commu nistische stijl, die een Gagarin ten deel viel. Ook op het gebied van de ruimte vaart willen de Amerikanen de risico’s van de democratie en de vrijheid dra gen. De ruimtevlucht van de Amerikaan Shepard hernieuwde overigens het zelf vertrouwen van de Amerikanen, want op internationaal-politiek gebied hebben zij de laatste tijd ernstige tegenslagen ge leden. de nummers nog even te releveren. Het waren Veteranenmars van W. Lüdecke La Reine d’Eté, ouverture C. Panne Doux Mystères. Valse de Concert Koyn Une soiree d’Automme aux Arden nes. A. Govaert Le Harlequin. Polka E. Zikof Adeaux Polka. Jos. Kessels Ohé, ohé, hopla Aug. Box Zn. adresseren aan om vermindering Overheidspersoneel. Wat wat namelqk gebeurd? Maandag morgen j.l. had minister Toxopeus over leg gepleegd met de Centrale Commissie voor het Georganiseerd Overleg in Amb tenarenzaken. Daarbij was hem een één stemmig advies voorgelegd om de voor genomen verkorting van de arbeidstijd voor het overheidspersoneel, welke ge deeltelik reeds op 1 mei had plaats ge had, verder niet meer in twee fasen doch als één geheel op 1 juli a.s. te t doen plaats hebben. In feite kwam dit voorstel neer op een vervroeging der be staande plannen met vier maanden. Het opvallende was, dat het hier een één stemmig advies gold, dat met andere woorden ook de regeringsdelegaties er mee instemden. Een tweede opmerkelijk feit was, dat minister Toxopeus bereid leek dit advies in de vergadering van de ministerraad van vrijdag a.s. te verde digen. Een en ander bracht in de kring der vakbeweging een zekere niate van op timisme teweeg, hoewel de drukbezochte protestvergaderingen, welke door de Al gemene Bond van Ambtenaren waren be legd, tobh nog doorgingen. Men reali seerde zich, dat wat de regering aan 't rijkspersoneel eventueel zou toestaan, aan het gemeentepersoneel moeilijk zou kunnen weigeren. Een opheffing der schorsing van de besluiten van diverse Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Laos. Wat betreft Laos hebben de Amerika nen ook niet handig gemanoeuvreerd. Het is een fout, dat zij de vroegere neu- tralistische premier van Laps, Soevanna Phoema, van zich hebben vervreemd en toenemende steun verlenen aan het uiterst-rechtse bewind van premier Boen Oem en generaal Nosavan, juist nu de besprekingen over een bestand op gang leken te komen. De regeringstroepen zo wel als de pro-communistische Pathet Lao hebben beide reeds een voorlopig staakt-het-vuren afgekondigd, maar het is de vraag of de Pathet Lao zich daar aan houdt. Deze beweging lijkt niet veel te gevoelen voor een akkoord, overtuigd als zij vermoedelijk is, dat de tijd voor haar werkt. Veel zal afhangen van de herleefde Pools-Canadees-Indiase contrólecommis- sie voor Laos, waarvan de eerste leden maandag in het land zijn aangekomen. Rusland en China, die op het gedrag van de Pathet Lao uiteraard enige in vloed hebben, zijn geneigd rekening te houden met India, dat een bestand in Laos graag tot stand zou zien komen. De eerste ruimtevlucht van een Amerikaan is met volledig succes bekroond en de Ver. Staten kunnen er trots op z(jn, dat zij de Russische prestatie van enkele weken geleden weliswaar niet hebben geëvenaard, maar toch wel naar de kroon hebben gestoken. De Russische prestaties hebben aan de ene kant zekere gevoe- lens van minderwaardigheid opgewekt, aan de andere kant twjjfel doen ontstaan of zij werkelijk wel hadden plaats gehad. Deze twjjfel was misplaatst, doch het moet gezegd worden, dat de Russen er met hun geheimzinnigheid wel reden toe hebben gegeven. De Amerikanen hebben tevoren met hun prestaties op het gebied van de onbemande ruimtevaart wel degelijk successen geboekt op weten schappelijk gebied; zij hebben o.a. de zg.,Van Allenzóne ontdekt; een stealings, gebied om de aarde, dat zeer gevaarlijk kaa zijn voor ruimtevaarders. De aandacht van het Binnenhof ging deze week vooral uit naar de besprekingen welke in de Stichting van de Arbeid en de Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg met de regering werden gevoerd over het vraagstuk van de arbeidstijdverkorting. Zoals men zich zal herinneren, heeft het kabinet-De Quay enkele weken geleden een „halt” toegeroepen aan de plannen, welke bij diverse gemeentebesturen en in de bouwwereld bestonden met betrekking tot dit probleem. Nadat van de Twee de Kamer uit een socialistische interpellatie over deze weigering der regering was gehouden, werd óók door de regeringspartijen aangedrongen op heropening van het overleg. Somlike minsken binne sa skerp, dat hja harsels yn ’e fingers snije Adv.; Een juffrouw, enige dagen vrij, z.z.g.g. in chr. strijkinrichting. goed kun nende platstrijken. Met de kost, of in de huishouding, ook genegen met een kind- TIISDEI 16 MAEIJE 1961 19.10—19.50 Fryske utstjilring Foar de bern: „De reis fan kening Hoela” troch Jant Visser-Bakker, for- teld fan Ria Postma-Stolk. Tredde diel Lieten en muzyk Sportrubryk, redaksje Kor de Jong: „Wolkom, silerstiid!” Akke Radsma, „Efter de toanbank”, tekst Paulus Akkerman Fa. K. Plantinga en het gemeentebestuur van het vergunningsrecht. Vrijdag a.s. viert het muziekkorps Bols- ward het 30 jarig bestaan met een tour nee door de stad en een volksconcert. De heren van de ruimtevaart Willen, dat ligt wel in hun aard Alsdoor maar hoger stijgen gaan Ze roepen moedig en spontaan Kom, wie jaagt ons met vaart de Parijse Santé-gevangenis. De para- van het complot van Parijs Blijkens het verslag over I960 van het Productschap voor gedistilleerde dranken stijgt de afzet van gedistilleerde dran ken in Nederland. Die afzet bedroeg in ons land 260.000 hl ad 50 tegen 238.000 hl in 1959, een stijging met bijna negen percent. Het hoofdelijk verbruik van gedistilleerd in I960 bedroeg 2,26 1. vergeleken met 2.11 liter in 1959. naar boven Heus je kunt het niet half geloven Hoe mooi het in de ruimte is Een echt snoepreisje, zonder mis Eerst stopte men een koene Rus Voorzichtig in zijn blikken bus Die ging een aardig eindje zweven De schoonste uren van zijn leven Ja het ging allemaal gesmeerd Hij moest vanzelf ook hoog geëerd Men zong, een „ster” tussen de sterren Rusland gaf prachtig de première Nu kwam er een Amerikaan Die dorst het kunstje ook best aan Ook hij beleefde hoge dromen En heeft practig revanche genomen Ja het ging allemaal naar wens De vreugde bleek ook nu intens Men zong, weg jullie, Grote Beren Amerika kan 't ook presteren Het nut van de ruimtevaart Is ons door niemand nog verklaard Wel horen wij heel eerlijk praten Al wordt de mens nog zo verwaten Al tart hij elk technisch gevaar Hij is en bljjft Klein Duimpje maar En schepseltje van lager orde Laat hem wat meer bescheiden worden PYT Amerika’s eerste ruimtevaarder, kapitein-luitenant ter zee Alan Shepard Jr. heeft pas maandag zijn vrouw weergezien na zijn tocht door de ruimte van vorige vrijdag. Het weerzien (foto boven) vond plaats op de luchtbasis An drews bij Washington, waar Snepard arriveerde op weg naar het Witte Huis. De onderste foto laat zien hoe president Kennedy in het Witte Huis in Wa shington de medaille van het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart uitreikte aan Shepard Hwat bat Qabe Skroar Burgemeester M. Oberman van Bolsward nodigt jongelieden tussen 16 en 24 jaar die in de a.s. winter aan de vrijwillige oefening in de wapenhandel wensen deel te nemen zich persoonlijk te melden ter secretarie. 3e week mei 1911 De raad van de gemeente Hennaardera- deel heeft na discussie met 6 tegen 4 st. men het voorstel van b. en w. tot op richting van gemeentewege van een pe- troleum-gasfabriek aangenomen. Worn- mels en Oosterend zullen nu betere ver lichting krijgen. De voorjaarspaardenmarkt te Workum was goed bezocht. Een kleine 40 paarden werden aangevoerd. Werkpaarden f 150 tot f 300Slachtpaarden f 70f 100. De handel was vlug. Meer en meer worden moderne maai- machines aangeschaft. Vele oudere boe ren blijven bij de beproefde methode het land te laten maaien door „mieren”. Ze zeggen: „Ik wol net sa’n ding op it lan ha, dy skuort it gers der üt. Voordracht tot benoeming Weeshuis voogd te Bolsward Leo Hettema, Sietse Oosterbaan, G. H. v. d. Werf en Jan E. v. d- Werf. 1881—19H Nu de heer Ebbendorf op voortreffelijke wijze herinneringen heeft opgehaald uit de laatste 50 jaar der Schutterij is het wellicht interessant ook iets te vertellen uit de eerste 30 jaar. In de registers van de burgerlijke stand vinden we (zie Bols wards Courant van donderdag 14 april 1881) de volgende geboorteacte. „De gemeenteraad heeft de lang gevraag de en gewenste toestemming tot het op richten van een muziekkorps bij de Ste delijke Schutterij verleend en subsidie toegezegd.” Zeventien liefhebbers vormden aanvanke. lijk het korps, waarvan 13 een eigen in- stument gingen aanschaffen. Onder de goede leiding van de heer Brusser, tot ka pelmeester benoemd, begonnen al ras de oefeningen. Enige tijd later schreef de Bols warder Courant: „Er zijn sluimerende krachten wakker geroepen en in werking gebracht. Nog moeten ze geoefend worden, want al leen oefening kweekt kunst. Dat levert wel eens moeilijkheden op en die zich aangordt roeme niet alsof hij zich ont gordde, maar lust en vaste wil komen veel, veel moeilijkheden te boven en de kunst loont ook de moeite." Langs een weg vol rozen (en ook vol doornen) ging het korps zijns weegs. Ruim 22 jaar leidde het onze schut ters ten oefenplaats, bracht het zo nodi ge krijgsvuur in de harten der moedige strijders, zorgde het dat de Bolswardse stadsarmee van gedane veldtocht weer vei. lig en wel zij het soms langs een lan ger omweg, voor het stadhuis terug kwa men. Toen werd de Schutterij opgeheven de stadsheermacht was daardoor ten do de gedoemd. Weg nu met sleepsabel en wapperende vederbos, weg met musket, met kemels haar of gouden streep, met fier daarheen stappende strijders. Zou nu ook de muziek verdwijnen? Zou ’t nu uit zijn met die tochten door de stad langs straat en plein? Neen slechts korte tijd na het smartelijk afsterven der Schutterij nam de gemeen teraad op voorstel van b. en w. met op één na algemene stemmen het besluit om het korps te laten voortbestaan, nu als stedelijk muziekkorps van Bolsward. Het kreeg als zodanig een zeer goede naam, zelfs tot ver buiten de poorten der stad. Van meerdere concoursen kwam ’t zege vierend terug. Er, was dus in 1911 alle reden feest te vieren. En dit is gevierd al was het dan in in tieme kring. Onder kapelmeester de Rook werd op de mooie muziektent een mooi programma uitgevoerd. Wellicht is het voor insiders interessant de gespeel- SST

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1