VERHAALSRECHT BEPERKT Vier schutters gedecoreerd Belangrijke wijziging de armenwet van 1921 U.T.I.O.R. 1961 80-jarige Schutterij Druk bezochte receptie van de Martin vloer 1 üs hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes Hwat hat (jabe Shroar Muziekfestijn Pinkstermaandag DINSDAG 16 MEI 1961 57eJAARGANG No. 37 AFSCHEIDSRECEPTIE OP SCHIPHOL PYT STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 Wa»rin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 4. 1. ge- 2. 1. 3. 2. 3. de ALLEGEARRE DROKTE. It Tj. de J. JV Advertentieprijs: 1} cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenuea bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OS1NGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie adres: Marktstraat 1} Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Seis de meast snoade hin lei wolris in aei yn de brannettels Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 ek de béste jildbilizzing, dy’t hy bitinke kin. Dat jildt net allinnich foar de lju, dy’t be- het „grot, gebeurtenissen Bolswards Nieu wsblat wike, dat syn sjef weilokke wie troch in firma yn Mannheim, dy’t de man moandeitomoarns yntiids mei de auto op helle en Freedtojoims wer thüs brocht. Dêrby krige hy in tritich goune wyks mear lean. It lean- en kostenpeil fan de Nederlanske bidriuwen is sa heech net as yn it butenlan en troch de wurklju hjirmei der hinne to bringen, skynt men der oan twa kanten foardiel fan to haw- wen. Lykwols is it foar dizze minsken wol in riskante boel, hwant by it earste siichje delgong binne se ek de earsten, dy’t wer üntslein wurde. Boppedat wur- de ek har sosiale forsjenningen tige faei en kin dizze tydlike boppeslach jit in rare neismaek kr(je. Yn üs eigen lan en gelokkich ek yn üs eigen Fryslan is aldergeloks foar elk, dy’t wol en kin, wurk genöch to krijen. En hoe tichter by hüs dat foun wurde kin, hoe better en ek hoe foardieliger. Hwant men mei net allinnich nei it lean sjen, winlik is mar ien ding fan bilang, hwat men der mei kin. Fanüt it eigen hüs, yn de eigen omkriten, bliuwt der grif mear oer, dan byhwannear men der om reizgje moat, ek al kriget men de reiskosten foar in diel werom. De dübele iterij faeks en it frjemd wurden oan it fortroude mi lieu bringt ek wer bihoeften, dy’t jild kostje. Dêrom is it ek in skoandere saek, dat oan alle hoeken fan de stêd nije of forgreate bidriuwen komd binne, dy’t de minsken in goed stik brea biede kin- ne. Dat hat greate foardielen foar de jonge faklju en dit is skjin jild, dat de hüshaldingen ek alhiel to’n goede komt. It sakelibben is hjir ek tige mei ge- baet en dêrom docht it jin goed to sjen, dat mannich sakeman ynsjocht, dat in Op 1 maart j.l. is een wijziging in de Armenwet in werking getreden, waardoor het verhaalsrecht van de overheid in het centrum van de belangstelling is komen te staan. Door deze wijziging is het recht van de gemeenten en andere overheidsorganen om verleende steun op anderen te verhalen belangrijk beperkt. Men heeft zelfs de stelling geponeerd, dat het verhaalsrecht voor 95 is afgeschaft. Dit recht op verhaal van verleende ondersteuning berust op de verplichting van bepaalde personen om hun behoeftige bloedverwanten of aangetrouwde familie leden te onderhouden, De zin hiervan blijkt dus alleen als we dit recht beschou wen tegen de achtergrond van de onderhoudsplicht ofwel de allimentatieplicht. fomimme dat harren omset efterüt giet, mar likegoed foar dejingen, dy’t jit gjin kleijen hawwe. In saek, dy’t tritich jier yn ltselde pakje omrint, is net mear oantreklik genóch. De lju wolle it leafst keapje, dêr’t oan alles tb sjen is, dat de baes mei de tiid meigiet. Yn in suterige boel wurdt aloan minder forkoft. En wachtsje op in tiid, dat soks hwat goed- keaper wurde sil, hat dochs gjin sin mear. Oant nou ta is it jit alle jierren djürder wurden. De skuon- en learsaek fan de firma Hengst by de Feansbrêge hat it, leau ik, goed bisjoen mei har tige slagge forbouwing op dat hoekje. Mar ek fierder yn de Broerestrjitte wurdt men forrast troch it nije kompleks fan de firma De Jager, dy’t yn auto’s en motoaren en alles hwat hjir mei gear- hinget, fiks üt ’e hoeke komd is. De oan- slutende garaezjes binne folie greater as men tinke soe en rinne efter yn me- koar oer. As yn koarten nou ek de win kelpanden, dy’t oan dyselde strjitte liz- ze, ris nije biwenners krije, liket it al biel oars. Sa hat de nije meubelsaek oan de Snitserpoarte fan de firma Tol- sma de hiele strjitte forbettere. En oan dy kant komt aloan mear drok- te, om’t krekt hjirre de oangroei fan it eastlik diel fan de stêd it tichste by leit. Neist de nije Lanbouskoalle binne nou de wurksumheden ek bigoun foar it manske forpleechhüs en as dêrmei ek it stik lan neist it Park as bouterrein yn gebrük nomd wurdt, krijt de Snitser- dyk in hiele oare entré. Yn it ütwrei- dingsplan fan de gemeente kin men sjen, dat hjir jit folie mear mooglikheden lizze en sa liket it 'my goed bisjoen om der by de Snitserpoarte de netten üt to lizzen. It sil, tinkt my, alle minsken goed dien hawwe, dat nei de lange rige fan forbetteringen en nijbou oan de skoallen, nou ek de lepenbiere skoallen van volksver- van hulpbehoevenden of van ouden van dagen, dan wel de kosten van de verpleging of de verzorging van een persoon, die verkeert in een zodani ge geestelijke of lichamelijke toe stand, dat opneming in een inrich ting gerechtvaardigd zou zijn. De kosten van verpleging in een krankzinnigengesticht en de kos ten van de verpleging van iemand, die in een zodanige toestand ver keert, dat verpleging in een inrich ting gerechtvaardigd zou zijn. In een volgend artikel komen we hierop nog nader terug. En as de jeugd fortsjinje wol Yn de fekansje wiken, simmers De sjef üntfangt ek harren gol Skuonmakker Lemstra’s pyonierjen Dat mannichien fortuten die If plattelan sjocht hjoed it tierjen Fan fjirtich jier folksyndustry Waerdearring is it moaiste lean Dat sil ek UTIOR forstean ütsicht hawwe op in moderne situaesje. Der wurdt al drok arbeide oan it nije kompleks oer it Leech Bolwurk en al is bigjinnen jit gjin ein, as it earst mar sa fier is, komt dat alle dagen in dei tichter by. Sa binne op it heden de Kristlike Hüshaldskoalle en it R.K. jon- gensinternaet oan de léste hantaesten ta. Beide sille hja mei it nije seizoen har gebouwen folslein yn gebrük nimme kinne. Hwa hie dat tinke kinnen, doe’t destiids it plan Noard yn de Ried kaem. It like wol op loftkastielen doe en nou wurde de léste plakjes yn Noard-ien al drok folboud mei partikuhere huzen, wylst yn Noard-twa de nije strjitten forrize. It wurdt al in hiele toer om seis dêrre jit in frij hoekje to finen en yn plan Süd is ek gjin romte mear frij. Dat dêrtroch ek it opknappen fan bisteande ütwenne huzen in nije kans kriget, bi- gjint ek düdlik to wurden. Der binne sa al hiel hwat forbouwingen en restau- raesjes oanpakt en dat sil jit wol hur- der gean, foaral as men de strjitte of buert forlosse kin fan krotten en mis baksels, dy’t nou jit yn ’e wei steane. Sa moat de f wei, likegoed as dy trije krotten oan j it Skilwyk op it hoekje fan de Kou- merk. Dizze stienpüsten skeine it ge- sicht fan de stêd, dy’t safolle goede din gen derby krige hat. Al dizze dingen, it iene mear it oare minder, drage dêrta by om de stêd to meitsjen ta in Jibben en fleurich plak, dêr’t it goed wurkjen en libjen is en dat is sa’n wichtige saek foar de mienskip, dat wy jerne de lju priizgje, dy’t hjir hwat goeds oan dogge. Fuortfarre min sken, in stêd, dy’t libbet, bout oan syn takomst. Nadat vrijdagavond het vierdaagse Schuttersfeest was voortgezet met een vuurwerk, volgde op zaterdagmiddag ’n ander hoogtepunt, n.l. de officiële ont vangst ten stadhuize, nadat vooraf o.a. de Schuttersmars ten gehore was ge bracht. De raadzaal was vrijwel gevuld met al de korpsleden en talrijke genodigden, toen burgemeester Mr. J. A. Geukers 't woord nam. Burgemeester Geukers wees er in zijn toespraak op, dat enkele leden van de Schutterij reeds tientallen jaren aan de vcrepiging verbonden waren geweest. Ze hébben de muziek niet alleen beoe fend voor eigen genot, maar ook in het besef dat in Bolsward de muziek moet worden gediend en er hier dus een taak voor hen lag. Deze oude getrouwen komt een speciaal woord van dank toe, aldus spreker, die hierna een viertal van hen met name noemde. In alfabetische volgorde waren dit H. de Bruin, N. Ebbendorf, J. Jan sen en T. Stormer. Hendrik de Bruin, in 1903 geboren, trad als jongen reeds tot het korps toe. Hij is het korps steeds trouw gebleven, was een 10-tal jaren bestuurslid en verzorg de de opleiding van leerlingen. Ook had hij veelal zitting in de commissie die ’t concours op Pinkstermaandag voorbe reidde. Tesamen was hij ruim 45 jaar lid, slechts onderbroken door een mili taire diensttijd. De heer Nicolaas Ebbendorf, die de laatste tijd zijn werk buiten Friesland 3e week mei 1936 Kofa ruimt op (wegens overdracht aan A. Veltman te Bolsward) Volslagen 2- persoons lakens 78 cent, dameshemd met aardig borduursel 53 cent, hemdrok mansmaat 108 cent, id. jaeger met dub bele borst 73 ct., vitrages, dubbelbreed, vanaf 7 cent, bustehouders (alle maten) 23 cent, zomerstofjes 9 cent, polohemd 55 cent, schoorsteenloper (velvetpluche, frisse dessins 53 cent In de onmiddellijke omgeving van Bols ward worden vele landerijen geteisterd door een.emeitenplaag. Op de voorjaars paarden- en lammeren- markt te Bolsward waren aangevoerd 42 lammeren, 45 paarden, 46 schapen en 6 nuchtere kalveren. de Haan (als plaatsverv. van de heer Gaarman, die door omstandigheden was verhinderd). Hij kwam met de toezeg ging van een wel origineel geschenk, n.l. een degen voor de tamboer-maitre en kapelmeester. De heer Smith, adviseur van de Schut terij, bracht een woord van dank aan de Harmonie „Crescendo” van Hillegom voor de gebrachte serenade. Het Hoofdbestuur van de Alg. Ned. Unie was helaas verhinderd aanwezig te zijn, maar liet bij monde van de ge- wstelijke voorzitter, de heer Osinga van Leeuwarden de beste wensen overbren gen. Namens de Unie werd een mars aangeboden. Berichten van verhindering waren o.a. ingekomen van de L.A.B., de Amster damse Bank, het muziekkorps van Tjerkwerd en Hollandia. Het mede-comitélid, Adjudant Van Sloo- ten bracht de gelukwensen van de~ Spaarbank over en overhandigde na mens deze instelling een envelop met inhoud, De heer J. van der Klei sprak als be stuurslid van de Kaatsver. „Bolsward” en herinnerde er aan, hoe ook in het ver leden de schutters steeds bereid waren de kaatswedstrijden de nodige fleur te geven. De heer A. A. van Hettema voerde het woord namens de W.A.C. en de Zomer- commissie. Hij herinnerde ook aan het feit, dat de Schutterij bij gouden bruilof ten steeds voor fleur en kleur wisten te zorgen. Een grote rij van gelukwensen, hetzij schriftelijk hetzij mondeling, passeerde nog de. revue, o.a. van de gemeente Be verwijk, de Johan Willem Frisokapel, de Bolswardse Skotsploech en de Maas trichter Staar. De heer Smith bood hierna drie zakjes met geldstukjes aan in de kleuren rood (het bloed, de strijd van de Schutterij), wit (de zuiverheid), blauw (de trouw) en resp. inhoudende 80 dubbeltjes, 80 kwartjes en 80 gulden. Deze aanbieding geschiedde ook mede namens de heer Dirks, de organisator van het Lunapark. Namens alle plaatselijke gymnastiek verenigingen sprak hierna de heer Mol, die wees op de jarenlange samenwer king en een enveloppe met inhoud over handigde. De heer F. B. van der Meer hield na mens het R.K. parochiekoor een in ori ginele bewoordingen gestelde toespraak. Het meer dan 500-jarige koor vond de aide gasfabryk der nedich i 80-jarige Schutterij nog maar een jong broekje en vond het leuk „die eens over de krullen te aaien”. Burgemeester Geukers voerde nog het woord in zijn functie als beschermheer en bood ook persoonlijk een enveloppe met inhoud aan. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat de vereniging aan de gedecoreerden draagmedaljes beschikbaar zal stellen. Deze werden uitgereikt tijdens een broodmaaltijd, waaraan ook nog ver schillende personen het woord voerden. Het feest werd besloten met een avond concert van de Harmonie „Crescendo” van Hillegom. Er bestond voor het avondfeest grote belangstelling. is jierren lyn, dat wy in tiid mei- makken, dat der rounom en yn alle bi driuwen en saken safolle omgie, as op it heden. Hwer’t men ek komt en hwat hoeke fan üs lan men ek bisjocht, oeral is it drok, smoardrok. De kwestje, dêr’t elk oer praet, oer klaget of oer ynsit is de kunst om genóch folk to krijen of to hélden. Hünderten bidriuwen sitte mei to min personiel en de adfortinsjes wur de alle wiken lokjender en mear ünt- hjittend. Binammen yn de eastlike en südlike kontreijen komt der jit by de oansiken üt it bütenlan, dêr’t jit mear bean wurdt as hjir. Twinte, de Gelderske moderne saek in eask is fan de tiid en efterhoek, Braban, Sélén, en Limboarch witte hjir fan mei to praten. In direk- teur fan in printerij fortelde my fan ’e vond, was nog langer bij de Schutterij, n.l. 50 jaar. Geboren in 1901 werd hij reeds in 1911 in het Schuttersgilde op genomen. De Schutterij werd een stuk van zijn leven. Vier van zijn kinderen heeft hij ook opgeleid tot muzikant en jarenlang was hij bestuurslid. Jeremias Jansen, 47 jaar lid van de Schutterij, noemde spreker een geestig lid, dat zijn taak in het korps steeds met humor vervulde. Tiede Stormer, evenals de andere drie genoemde heren, is geboren Bolswarder. Geboren in 1897 is hij het oudste wer kende lid van het korps (nog een week eerder toegetreden dan de heer Ebben dorf). Begonnen met de althoorn is hij dit instrument steeds trouw gebleven. Van 1947-1949 was de heer Stormer be stuurslid. Hij maakte tevens deel uit van de concours- en de prijzencommissie. In zijn dankword aan deze oude ge trouwen betrok spreker ook de echtge notes en huisgezinnen. Een verrassend moment was het toen burgemeester Geukers meedeelde, dat het H. M. de Koningin had behaagd al de 4 genoemde leden van de Schutterij de ere-medalje verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau in brons toe te kennen. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen om zich dan naar de Doele te spoeden, waar de officiële receptie houden werd. Deze receptie was wel zeer druk zocht en vele sprekers voerden er woord. Namens de ere-leden sprak nog de heer f WOMMELS To Wommels wenne in piktriepjokker In earste klas fakman, baes Durk Hy krige it alle jierren drokker It skuonlapjen joech folop wurk Om njontsjen ien en tweintich hinne Bliek elk dat baes klear wekker wie Hy tocht, ek doar; Mei it opbouwen 1 Baes Durk syn dreamen krigen faesje Syn enersjy de boppetoan Hy frege foar learfabrikaesje In fêstigings-forgunning oan Akkoara, wy wolle de kans jo biede Baes fielde nou is ’t saekje soun Allinken riisde, hiel biskieden It febrykje UTIOR üt ’e groun Hjir kinne wy wis hwat birikke Tocht, letter, baes syn iennichste soan Utwreidzje, bouwe, noait forblikke Doarpsindustry, in nije moarn Hjir leit ek in soasjale topping Miende- it grietenijbistjür Subsydsje, middel tsjin forslapping It sil syn winst dwaen op ’en dür Trochstrings in foech fjirtich wurk-, nimmers 20 jarig bestaan vereniging maken te Wommels. Ondergetekende heeft zich als smid ge vestigd te IJtens. Tevens handel in rij wielen en onderdelen. H. v. d. Veen. Beschikbaar Rolands Lindberg voorl. 71 j punten. Vader 12x bekroond, moeder 5 keer bekroond. Hoge productie. Dekgeld f 2,50. Geen kalfverlegsters. Th. T. Pos ma, Gaast Vrijdag vond op Schiphol in een van de hangars, welke daartoe speciaal was ingericht een bijeenkomst plaats, waarin het personeel van de afscheid nam van haar president directeur, de heer 1. A. Aler. Het kleinzoontje van de te baas’’ vond het allemaal wat vreemd en plechtig en zocht daarom maar heil bij zijn grootvader, van wiens knieën hij het verdere verloop van de ■urtenissen volgde. We zien hier van rechts naar links: mevrouw Aler. de heer Aler, mevr, van den Beugel en dr. E. H. van den Beugel, die de heer Aler zal opvolgen Behalve de traditionele elfstedentocht voor wielrijders, wat in Bolsward altijd een gezellige drukte tot gevolg heeft, lijkt ook het jaarlijks muziekconcours in het Julianapark weer een groot suc ces te worden. De organisatoren van dit muziekfestijn hebben gemeend dit jaar niet alleen een concours te moeten houden voor harmo nie- en fanfarekorpsen, maar ook voor zangkoren. Hierdoor heeft het publiek meer afwis seling en wordt het contact tussen korp sen en koren, dat toch zeker nodig is, zeer gestimuleerd. De korpsleden krijgen door muziek en de koorleden korpsmuziek te horen. Er zullen zowel harmonie- als fanfare korpsen aan dit cocours deelnemen. Bij de koren is Bolsward vertegenwoor digd door het Chr. Genmengd Koor. In de jury voor de koren heeft de R. Bein- tema te Leeuwarden zitting. Na het concours zullen de muziekvereni gingen een wedstrijd houden in het mar cheren. Deze ook reeds traditionele marswedstrijd zal weer in de stad wor den gehouden. 's Avonds is in het Julianapark te ge nieten van een concert en taptoe te ge ven door de Delfzijlse Havenkapel. Deze kapel staat op het ogenblik in het cen trum van de belangstelling van de korpswereld, vooral ook omdat het juist dezer dagen 40 jaar geleden is dat deze Havenkapel werd opgericht. Het is een leuk idee, naast deze Haven kapel uit de provincie Groningen een havenkapel uit de provincie Friesland te plaatsen, n.l. een kapel gevormd uit Har linger muzikanten. Niet om deze kapels met elkaar te ver gelijken, maar om het contact tussen de havenkapels in Bolsward mogelijk te maken. Wanneer het weer meewerkt zal dit fes tijn ongetwijfeld een groot succes en voor velen onvergetelijk worden. We komen in ons vrijdagsnummer hier nader op terug. -pen moatte bigjinne fan industry Ingevolge het Burgerlijk Wetboek is ieder verplicht zijn behoeftige bloedver wanten in de rechte linie te onderhou den. Daarnaast is er voor schoonzoons en schoondochters de verplichting tot onderhoud van hun schoonouders en om gekeerd, zij het, dat op deze verplich ting enkele belangrijke uitzonderingen bestaan, In het algemeen kan echter worden gezegd, dat er voor kinderen de verplichting bestaat om hun ouders, schoonouders en grootouders te onder houden, terwijl omgekeerd de ouders enz. een gelijke verplichting hebben te genover hun kinderen en kleinkinderen. Ook echtgenoten zijn jegens elkander onderhoudsplichtig. Nu is het mogelijk, dat degenen, die volgens de wet tot alimentatie verplicht zijn, aan deze verplichting niet kunnen voldoen om de eenvoudige reden, dat zij nauwelijks voldoende inkomen hebben om in hun eigen levensonderhoud en dat van hun gezin te voorzien. In zo’n geval wendt degene die onder steuning tóehoeft zich tot de diaconie van de kerk waartoe hij behoort, of tot de burgerlijke 'gemeente. Een van deze beide instellingen zal d#n ondersteuning gaan verlenen. Het komt echter helaas ook voor, dat d-e kinderen niet bereid zijn hun behoef tige ouders te ondersteunen. De oorza ken hiervan kunnen hier onbesproken blijven. Soms liggen deze in de verhou ding van de ouders tot de kinderen, soms hebben de kinderen onderling onenigheid en wil de een voor de ander niet helpen. Het ligt voor de hand, dat de ouders hiervan niet de dupe kunnen worden; daarom wordt ook in zulke gevallen hulp geboden. Deze hulpverlening betekent in feite echter een ondersteuning van de kinderen. Om nu te voorkomen, dat de onwillige kinderen uit hun houding ook nog voor deel zouden kunnen trekken, is in de Armenwet aan de instellingen van wel dadigheid en aan de gemeenten ’t recht toegekend om de kosten van de onder steuning terug te vorderen van, dus te verhalen op bepaalde personen. De personen op wie verhaal mogelijk is, zijn: De ondersteunde zelf, indien hij tot teruggave in staat is. Na overlijden: de nalatenschap van de ondersteunde. Als verhaal als onder 1 en 2 ge noemd niet mogelijk is: op bloed- en aanverwanten, die tot on derhoud verplicht zijn. Dit recht van verhaal nu is met ingang van 1 maart j.l. belangrijk beperkt. Deze beperkingen kunnen in twee groepen worden onderscheiden, namelijk die, welke voor alle ondersteunende instel lingen gelden en die, welke alleen voor burgerlijke- en gemengde instellingen van weldadigheid, voor het'rijk en voor de gemeenten gelden. Voor alle ondersteunende instellingen geldt de beperking, dat verhaal voortaan niet meer mogelijk is op grootouders, kleinkinderen en bloedverwanten van verdere graad. Deze familieleden blijven dus wel ali mentatieplichtig, maar de kosten van ondersteuning, die door instellinen e.d. is verleend, kunnen niet meer op hen worden verhaald. De beperkingen van de tweede groep hebben betrekking op het verhaal, dat op bepaalde personen en voor bepaalde kosten zou kunnen worden toegepast. De personen, op wie de nieuwe wette lijke bepalingen het oog hebben en te genover wie dus geen verhaal meer kan worden toegepast, zijn de onderhouds plichtigen, die aannemelijk maken, dat hun draagkracht niet groter is, dan die van een hier te lande wonende ongehuw de, die een vermogen van f 50.000,of een inkomen van f 12.000,per jaar heeft en te wiens aanzien zich geen bij zondere draagkracht verminderende om standigheden voordoen, of dat door toe passing van het verhaal hun draag kracht beneden die van zodanige on gehuwde zou dalen. Door deze beperking wordt het ver haal op een grote categorie van onder houdsplichtigen onmogelijk gemaakt, daar de grenzen, waarnaar de draag kracht wordt gemeten, vrij hoog zijn. Als een ongehuwde met een inkomen van f 12.000,per jaar al niet meer in staat wordt geacht in het onderhoud bij te dragen, dan geldt dit voor een gehuwde met twee kinderen zeker bij een inko men van plm. f 15.000,per jaar. Ingewijden zijn dan ook van mening, dat 95 van de verleende ondersteuning niet meer kan worden verhaald. De hier bedoelde beperking geldt verder alleen voor de volgende kosten: De ondersteuning van een man of vrouw, die vóór 1 januari 1901 is geboren en die de leeftijd van 65 jaren heeft bereikt. De vrouw van een onder 1 genoem de man. De kosten van verpleging of ver zorging in een inrichting tot verple ging van zieken, van gebrekkigen,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1