Ontmoeting Kennedy-Chroestsjow m Het afwijkende kind het gezin IvU Revolte in Zuid-Korea Met Pinksteren op z’n Paasbest Haringvloot wordt klaargemaakt Gouden filmpjes Mgr. Teerenstra o us hjoed p to sizzen I h. on 1 VRIJDAG 19 MEI 1961 57e JAARGANG No. 38 DE OOSTENRIJKSE PRESIDENT IN ONS LAND In memoriam PYT plaatse- afslagge- Advertentieprijj: 13 cent pet mn> Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentiei bij conuact reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Laos. In Genève, waar ook de kernproeven behandeld worden, is tenslotte dinsdag de conferentie over Laos begonnen na enkele dagen geharrewar, eerst over 't feit of de wapenstilstand wel een feit was (de Amerikanen weigerden voordien aan tafel te gaan) en ten slotte over de Laotiaanse delegatie. Amerika had ge noegen genomen met twee delegatis: één van de regering van Boen Oem, de rechtse regering waarachter Amerika staat, en één van de ex-premier Savan na Phoema, die de steun van Rusland heeft. Maar Rusland eiste ook deelne ming van de communistische verzetsbe weging, de Pathet Lao. Hierin heeft Amerika toen maar berust, maar niet de regering vn Boen Oem, die nu de conferentie boycot. Frankrijk—F. L. N. Men krijgt het druk aan het meer van Genève, want aan de overkant, in Evian gaat op 20 mei het gesprek tussen Frankrijk en de F.L.N. beginnen over de onafhankelijkheid van Algerije. In Algerije en in Frankrijk heerst span ning, want men vreest nog steeds, dat de ultra's een laatste poging zullen doen om het gesprek te laten mislukken. Rechtse extremisten in Frankrijk en Al gerije zijn actief met aanslagen, maar het ziet er niet naar uit, dat zij in hun opzet zullen slagen. Zuid-Korea. In Zuid-Korea is dinsdagmorgen het leger weer actief geworden en heeft de regering afgezet, omdat de aan het be wind zijnde politici er niet in geslaagd waren het lijden van het volk te verlich ten, zoals de legerleiding verklaarde. Diverse legereenheden hebben zich bij de opstand aangesloten, doch niet alle. Men weet bijvoorbeeld niet wat gene raal Ham Lim Lee, die met negentien divisies aan de grens met Noord-Korea staat, zal doen. Van Amerikaanse zijde heeft men onmiddellijk bekend gemaakt met alle sympathie achter de afgezet te regering te staan, hoewel toch de militaire junta de anti-communistische houding wil versterken en de banden met Amerika nog nauwer wil aantrek ken. Het gaat het leger alleen maar om de uitroeiing van de corruptie. Het is niet zo, dat deze opstand geheel in de lijn valt van alle opstanden in Azië dat wil zeggen, dat zij tot doel hebben juist een anti-Amerikaans bewind, of in het gunstigste geval een neutralistisch bewind aan de macht te brengen. Wat dat betreft, is dit een welkome afwisse ling. Abonnementsprija t 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Adv.: U moet niet meer zelf broeden, maar uwe kuikens kopen bij het Hoender park Gelderland. „Kalmoan” is de goedkeapste en meast wisse libbensforsekering 4e week mei 1914 Te Bolsward werd opgericht een lijke afdeling van de vereniging tot be vordering der Gezondheidstoestand in de Grafische vakken. krielmannen, die de vis in rug hangende manden ver- Nu het geestelijk gehandicapte kind in het volle licht der publiciteit wordt ge plaatst, stellen w(j het zeer op prjjs hier een artikel te kunnen afdrukken van Dr. J. Hofer, directeur van het Chr. Bureau voor School- en Beroepskeuze te Leeuwarden, zoals wij dat ontlenen aan het tijdschrift „Maatschappelijk Werk in Friesland”. Dr. Hofer schrijft als volgt: Verklaring van Rusk. Niet voor niets heeft Rusk, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, vorige week in Oslo in de vergadering van de Raad van de N.A.V.O. met veel nadruk herhaald, dat Amerika vastbe sloten blijft het Westelijke recht op toe gang tot West-Berlijn en zijn rechten in West-Berlijn zelf met alle middelen te verdedigen als Rusland zou besluiten een afzonderlijk vredesverdrag met O.- Duitsland te sluiten en daaruit van Oos telijke zjjde de consequentie zou worden getrokken, dat deze Westelijke rechten vervallen zouden zijn. Maar op welke wijze de Westelijke machten hun recht van toegang zullen verdedigen is nog niet helêmaal duidelijk, want lang niet iedereen is er van overtuigd, dat Ame rika, Engeland en Frankrijk een oorlog zullen riskeren om West-Berlijn, hoe fundamenteel dit probleem volgens de Franse minister van buitenlandse zaken ook is. Duikboten voor N.A.V.O. In Oslo heeft Rusk zijn collega’s ver der medegedeeld, dat Amerika vijf duik boten met polaris-raketten ter beschik king van de N.A.V.O. zal stellen, dat wil zeggen, zij zullen ingedeeld worden bij de Amerikaanse vloot in de Middel landse Zee en blijven geheel onder Ame rikaans beheer. Er gebeurt dus weinig anders, dan dat de defensie van Europa versterkt wordt. Dat de duikboten pas over ruim anderhalf jaar klaar zullen zijn, maakt het gebaar met het oog op een crisis dit jaar nog wat leeg, tenzij men er Chroestsjow Amerikaanse vast beradenheid uit wil laten-lezen. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De laatste jaren zijn de mogelijkheden voor deze geestelijk minder bedeelden gelukkig groter geworden. In onze tijd zijn er meer mogelijkheden gekomen voor afwijkende kinderen, op leidingen, die zich aanpassen aan hun praktische capaciteiten. We denken aan de speciale klassen, die mogelijk zijn aan lagere technische scholen en aan huishoudscholen. Men moet zich echter wel realiseren, dat zwakzinnigheid niet alleen een ach terstand in het denken betekent, maar ook in de totale geestelijke ontwikke ling en met name in het gevoelsleven. Daarom is het zo hard nodig, dat het afwijkende broertje of zusje goed door het gezin wordt opgevangen. In de praktijk gebeurt het namelijk nogal eens, dat het afwijkende kind door de broertjes of zusjes als een lastpost wordt beschouwd en soms ook denigre rend behandeld wordt. Uithuisplaatsing in een gezin, waarin een dergelijk kind goed wordt opgevan gen, kan dan een weldaad zijn. Te grote sentimentaliteit is fout, omdat die de weerstand van afwijkende kinde ren vermindert en hun geestelijke krachtsontwikkeling, voor zover die mo gelijk is, remt. Is het huiselijke milieu goed, dan moet er geen uithuisplaatsing geadviseerd worden. Dit zou het kind eerder schaden en angstig maken. Speciale kleuterscholen voor afwijkende kinderen, zoals Hanselmann bepleit in zijn boek „Zorgenkinderen”, op grond van het feit, dat de kleuterperiode de tijd van de grootste vormingsmogelijk heid is, juist voor die psychische gebie den, die de grondslag vormen voor de toekomstige persoonlijkheids- en karak tervorming, zijn nodig. De diagnose zou dan vóór het zesde le vensjaar gesteld moeten worden. De speeldrift is bij deze kinderen ge ring. Hun spel is eenvoudig, zonder eni ge noemenswaardige variatie. Hun geheugen kan vrij goed functione ren. Zo herinner ik mij een zwakzinni ge jongeman van ongeveer 22 jaar, die een melodietje van een „schlager” ge makkelijk onthield en het vlot en melo dieus op de piano kon naspelen. Hij kende geen enkele noot en had nooit enig muziekonderwijs genoten. Er werd contact opgenomen met de lei der van een muziekband, die hem op proef in zijn ensemble opnam. De te spe len melodieën werden enkele malen voor gespeeld. waarna hij ze al snel naspelen kon. Hij werd een gewaardeerde mede werker en kon toen in zijn onderhoud voorzien. Nadat ik hem uit het oog verloren had, zag ik hem jaren later weer terug als pianist in een bioscoop. Hij was ge trouwd met een vrouw, die zich zijn lot had aangetrokken. Soms ook zijn er zwakzinnigen, die wel tekenen kunnen. Er komen echter tel kens dezelfde tekeningen uit de bus, om dat de scheppende fantasie ontbreekt, evenals het aesthetisch gevoel. In de gereedschappenmakerij van een machinefabriek zag ik een debiele jon geman terug, die ik in zijn jeugd en kele malen had ontmoet op het spreek uur in een M.O.B. Hij controleerde een bepaald onderdeel dat uit handen van jonge fijnbankwer- kers kwam. Dit werk verrichtte hij zo goed, dat hij het volle loon verdiende. Het was eentonig routinewerk, waar- voör normale arbeiders niet te vinden waren. Deze jongeman was zeer aan het bedrijf gebonden en zijn chef was zeer tevreden over hem. De mede-arbeiders behandel den hem geheel als een der hunnen en hadden hem in hun ploeg opgenomen. De Jong's Nieuwsblad gen). Er zijn kinderen met een achter stand in de intellectuele ontwikkeling, terwijl het gevoels- en wilsleven nor maal lijken. Er zijn er ook, die in tegenstelling tot de zoëven genoemde groep dadelijk op vallen, omdat er allerlei stoornissen zijn in de aanleg en de gedragingen. Deze laatste groep onvolwaardigen wordt gemakkelijk onmaatschappelijk. Ze past zich niet aan. De geschiktheid voor zelfcontrole is niet aanwezig, waar om ze ook moeilijk tot de hogere ge voelens van berouw kunnen komen. Het gezinsmilieu is voor zwakzinnige kinderen van het grootste belang. Naarmate het rustiger en harmonischer is, des te heilzamer is de invloed, die er van uit gaat. Een gezin, waarin geen normen heersen, kan ook niet opvoeden. Aanpassing aan een geregelde gang van zaken moet ge leerd worden, evenals gehoorzamen tot een gewoonte moet worden. Een te grote vrijheid is voor zwakzin nige kinderen een gevaar, omdat die vrijheid snel tot bandeloosheid voert. Laatste kans? Het is overigens een oud Amerikaans probleem, wat te doen als Rusland wei gerachtig blijft een akkoord te onder tekenen met redelijke inspectie en ga ranties. Uit vrees voor een groeiende achterstand wenst een gedeelte van de Amerikaanse leiders al hervatting van de kernproeven en het is niet uitgesloten, dat Kennedy zijn onderhoud met pre mier Chroestsjow als een laatste kans ziet om iets te bereiken. Zo niet, dan zal Amerika hoogstwaarschijnlijk de proefnemingen hervatten. Een tweede punt van belang zal zijn, dat Kennedy Chroestsjow kan vertellen, dat hij het meent, als hij zegt zich te zullen verzetten tegen verdere Russi sche pogingen om Amerika en het Wes ten een plaats in de zon te ontzeggen. Dat kan vooral zijn nut hebben in ver band met de verwachting, dat men dit jaar wel weer een toespitsing van de crisis om Berlijn zal zien. De berichten uit Washington worden steeds nadrukkelijker, dat president Kennedy begin volgende maand, vermoedelyk in Wenen, een ontmoeting zal hebben met premier Chroestsjow van Rusland. Naar verluidt, is het initiatief tot deze bijeenkomst van Rusland uitgegaan, dat ongeveer twee maanden geleden Amerika begon te polsen. De grootste zorg maakt men zicli nu in Amerika, dat het bericht over de ontmoeting van de leiders van de twee belangrijkste mogendheden in de wereld valse hoop op overeen komsten zal wekken. Men verwacht namelijk geen overeenstemming over de hangende problemen, maar anders dan onder de vorige regering wil Kennedy tocht contact met Chroestsjow, ook al staat niet van tevoren vast, dat er resul taten zullen zijn. Er schijnen vooral twee problemen te zijn, die Kennedy met Chroestsjow zou willen bespreken. In de eerste plaats wil hij weten, waaraan hij toe is met de besprekingen over het staken van de kernproeven, die algemeen gelden als een eerste stap naar verdere ontwape ningsonderhandelingen. De afgevaardig den van Amerika, Engeland en Rusland zijn al 305 maal bijeen geweest, maar men is nog vrij ver af van overeenstem ming, vooral op de punten van contröle en inspectie. Op de vergadering van maandag sloeg de Russische afgevaardigde vrij drei gende taal uit. Hij verklaarde, dat de Sovjet-Unie haar proefnemingen zou hervatten, wanneer Amerika en Enge land Frankrijk zouden toelaten nog meer kernproeven te nemen. Dit is een vreemde argumentatie, want Frankrijk doet dat zeer tegen de wens van Enge land en Amerika in, die daar niets over te vertellen hebben. Dat het dreigement ernstig gemeend is, lijkt niet waarschijnlijk, anders zou Rusland niet het initiatief tot een ge sprek met Kennedy hebben genomen. Het wil uiteraard even laten voelen, waar nog een probleem schuilt, dat men zou kunnen vergelijken met de bezorgd heid, die het Westen zou tonen, wan neer China bijvoorbeeld kernproeven zou gaan nemen. Officiële opening van de nieuwe Hollan- diafabriek te Scharsterbrug. De fabriek verwerkt 30.000 liter per dag. De vliegweek te Bolsward vindt geen doorgang daar de burgemeester geen toe. stemming gaf ook op zondag vlieg-de- monstraties te houden. Het afwijkende kind kan tekorten, af wijkingen, defecten vertonen op ver schillend gebied. Bepalen we ons tot het zwakzinnige kind, dan komen we op sociaal gebied. Een volwassen zwakzinnige kan slechts onder zeer gunstige omstandigheden met eenvoudig werk in zijn onderhoud voorzien en zich handhaven. Hij (zij) heeft passend werk nodig, liefst eenvoudige en weinig gevarieerde han denarbeid, waarbij de onvoldoend ont wikkelde verstandelijke aanleg niet al te zeer opvalt. Geduld met en toezicht en controle op deze medemens zijn ver eist. Voor eentonig werk voldoen vol wassen zwakzinnigen vaak beter dan de normaal begaafden. Hoe eerder de achterstand in verstande lijke ontwikkeling ontdekt wordt, hoe beter. Gebeurt dit pas op de lagere school, dan kan er voor het betrokken kind al veel narigheid zijn geweest door toedoen van klassegenootjes. Een verantwoord onderzoek naar zwak zinnigheid is alleen maar mogelijk door deskundigen (medici en/of psycholo- STAATSGREEP IN ZUID-KOREA In Seoel, de hoofdstad van Zuid- Korea, heeft een staatsgreep plaatsge vonden. Foto links: Militairen trek ken in een truck van de R.O.K. door de straten. Foto rechts: Generaal Tsjang do Jong, voorzitter van het mi litaire revolutionaire comité Ver van zijn vaderstad Heeft hij de ogen gesloten Een werker, onverdroten Vaak op een moeilijk pad Hier strooide hij het zaad Biddend voor het ontkiemen God en de naaste dienen Bij elke post paraat Reeds drie en twintig jaar Klonken zijn sterke woorden In schemerdonkere oorden Steeds doelbewust en klaar De statiejoto op Huis Ten Bosch. Z.K.H. Prins Bernhard draagt hier het groot ceremmonieel tenue van het korps mariniers ven de wimpel voor de best verzorgde haring worden gehesen op het schip van schipper F. van Schoor, de man die thans voor de derde keer de prijs voor de best verzorgde haring van de Vlaardingse vloot heeft gewonnen. Een programma met: niuziek, zang en gymnastiek. s Avonds is er naast een concert een openluchtvoorstelling, waarbij o.a. zal worden vertoond de Vlaggetjesdag- film, die als titel heeft: Vlaardingen vaart uit. In IJmuiden, waar de Katwijkse vloot ligt, zal des rfiddags de bekende Rijks- politiekapel, gevolgd door plaatselijke verenigingen, door de plaats marcheren. Aan de Kop van de haven, waar de sche pen liggen, za] het deklamatorium ,,De vloot gereed tot haringvangen” worden gebracht. Daarna zal de kapel als spe- siaal nummer brengen Amerikaanse exer citie. ’s Avonds treden alle plaatselijke mu ziekverenigingen (plm. 400 muzikanten) op. Zij brengen op het Stationsplein een gevarieerd programma, dat afgewisseld wordt door toepasselijke gymnastiek en het optreden van een groep rijwiel-acro- baten. In Vlaardingen en IJmuiden ligt gedu rende het Pinksterweekend 's avonds de vloot onder het licht van schijnwerpers. Zaterdagmiddag: feest! Zondagen maan dag, eerste en tweede Pinksterdag, zijn echte kijkdagen. Ongetwijfeld zullen weer duizenden zich naar de kant begeven om te genieten van dit oude bonte schilderij de vlaggende vloot. Dinsdag, 23 mei, varen de schepen uit. Naar de Noord. Woensdagmiddag d.a.v. gaan ze aan „schot”, worden de netten uitgezet. In de nacht van woensdag op donderdag zal over de dekken klinken: ,,’t Is ervan halen”. De spanning stijgt dan ten top. Als er wat gevangen is, zullen in de zeer vroege donderdagmorgen de eerste kant jes aan de jagers de snelste schepen der combinaties worden overgegeven, die er in vliegende vaart” mee naar het vaderland spoeden. Als er die eerste nacht voldoende ge vangen wordt, neemt men aan, dat vrij dag, 26 mei, de eerste malse maatjes door de winnende jager zullen worden aange voerd, Te Leeuwarden arriveerde reeds een 200 maaiers („mieren”) w.o. verschillende uit Oost Friesland. Een dienstknecht van zijn Kerk Ootmoedig en bescheiden Vol irfnerlijk verblijden Van ’t zuivere geestesmerk Veel kon er nog verwacht Het werd hem niet gegeven De middag van het leven Zag het dalen van de nacht Zijn Zender riep hem af In 't harnas van de strijder Wenkte plots de Bevrijder Wiens licht straalt over 't graf Ver van de vaderstad Stijgen stil de gebeden Dienstknecht, sluimer in vrede God wist het juiste pad het strand uitgelegd. Daar verkocht de afslager, bijgestaan door de stokhouder, die de te verkopen partij vis aanwees, de vis aan de handelaren en visvrouwen. De handelaren lieten de vis weghalen door de z.g. - grote op de voerden. Dit zal men allemaal weer kunnen zien. Deze oud-Hollandse visafslag zal ook worden bijgewoond door afgevaardigden in klederdracht van verschillende Ne derlandse vissersplaatsen. Het spel mondt uit in het hijsen van de Produktschapswimpel voor de best ver zorgde haring op de Sch. 16, het schip, dat in I960 die prijs won, en de huldi ging van de bemanning. ,Ter haring zal ik varen” heeft als motto: zolang de zee er is hebben we haar be varen en bevist. Zolang de zee er blijft zullen we haar bevaren en bevissen. Zang, muziek, vreugdedans, deklamatie, kortom klank en kleur zullen in dit spel uitdrukking geven aan de verknochtheid door de eeuwen heen van Scheveningen aan de visserij en de zee. Ook ’s avonds worden er in Schevenin gen feestelijkheden georganiseerd. De Koninklijke Militaire Kapel, onder lei ding van majoor Rocus van Yperen, zal concerteren. Het concert begint om 20 uur en wordt besloten met een taptoe. In Vlaardingen zal na een gevarieerd pro gramma op de Koningin Wilhelminaha- Hwat hat Qabe Sbroar In Scheveningen, Katwijk/IJmuiden en Vlaardingen is het druk „aan de kant". Aan de kant: op de schepen, de boetzol- ders, in de kuiperijen, op de erven en werven, overal waar men betrokken is bij de komende haringteelt. Want gedurende de Pinksterdagen moet de vloot er op zijn „paasbest” bij liggen. Fleurig onder de verf en rijk gepavoi- seerd. Dinsdag na Pinksteren is het Buis jesdag, dan kiest de gehele vloot zee en valt het startschot voor de vermaarde ha- ringjagerij. Wie zal de eerste Hollandse Nieuwe aanvoeren Een Scheveninger, 'n Katwijker of een Vlaardinger? Maar eerst is er feest in Scheveningen, in Vlaardingen, in IJmuiden, waar de Katwijkse loggervloot gereed tot haring vangen ligt. Vlaggetjesdag: een hoogtepunt van de haringdrijfnetvisserij. Reeds maanden hebben de plaatselijke comité’s aan de programma's gewerkt. Telkenjare valt op een der genoemde plaatsen het accent. Dit jaar is de eer aan Scheveningen. Daar belooft het n prach tig festijn te worden. Op het strand voor de Keizerstraat zal des middags vis worden afgeslagen, zoals dit in het verleden gebeurde toen Sche veningen nog geen haven en afslagge- bouw had. De zeillogers kwamen toen zo dicht voor de kust als de diepgang van de schepen toeliet. Met vletten werd daarna de vis 1 in manden naar de wal gebracht en op

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1