en Wenen m Het Bolswards muziek- en zangconcours Ontmoeting President Kennedy Premier Chroestsjow o i Pinkstermaandag-traditie dit jaar nog gehandhaafd i Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Meer dan 900.000 TV-toestellen, minder radio's Wie hoog klimt Pinksterdi’ukte in de Zuid-west hoek I VRIJDAG 26 MEI 196T 57e JAARGANG No. 39 PYT De Gaulle met Gedeeltelijk langstelling. De „duinafslag” bet af kalven 4e week mei 1911 PERSCHEF VAN HET WITTE HUIS VOOR TOPGESPREK IN WENEN AANGEKOMEN Abonnementsprij» t 1.90 per kwuttal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad talrijke publiek, dat langs de route stond te wachten op de komst van dit zo fraai geuniformde korps. Het programma dat deze bekende kapel bood, bestond uit een tiental mooie num mers, waaronder een paar arrangemen ten van de directeur, de heer Zuidema, die het bijzonder goed deden. Alhoewel men hier op Pinkstermaandag reeds verwend is door de beroeps-orkesten als de Mariniers en dergelijke, kan toch ge zegd worden, dat er ook nu een goed concert is gegeven. Het was voor deze kapel, die ’s middags in Augustinusga ook nog een concert had te verzorgen, onder deze omstandigheden een dubbel zware taak. En hoewel bij de laatste nummers de kwaliteit niet meer van dat gehalte was als aan het begin, willen we ons toch aansluiten bij de woorden van de voor zitter in zijn slotwoord, die de dirigent Jan Zuidema feliciteerde met zijn kapel. Als sluitstuk van dit muziekfestijn, dat niet zo druk was bezocht als voorgaan de jaren, werd nog een taptoe gegeven. men heeft toch de indruk gekregen, dat De Gaulle zich min of meer zal schik ken. deren „Kalme rêst” van Beintema en „Jounbea’’ van J. N. D. Hoogslag. Hoewel dit zeer kleine koor enthousiast zong, was het toch niet „om over naar huis te schrijven”. Doch de jury kende hen een 1ste prijs toe met 196 punten. Het muziekkorps „Excelsior” van Schar- negoutum (dir. S. Wtfbenga) speelde in de afd. Uitmuntendheid fanfare eerst de mars „Punjaub” van Payne-Mol. Hier viel een goede klank te bespeuren. In meerdere gedeelten van ’t concertnum- mer „Irish Suite” van G. Boedijn viel veel goeds te waarderen, toch was o.i. het geheel niet van dien aard, dat het ruimschoots bevredigde, maar de jury beloonde het gepresteerde met een 1ste prijs (94 punten). „Hosanna”, Harlingen (dir. K. D. Ane- ma) die in de Ere-afdeling speelde, kwam zeer goed voor de dag. De mars „Aartshertog Albrecht” van Komzak- Molenaar, werd muzikaal uitgevoerd. Ouverture „Oberto” van Verdi-Mol, die voor deze afdeling iets aan de lichte kant is, kreeg een mooie vertolking en men behaalde dan ook een 1ste prijs met het hoogst aantal punten van het gehele concours, nl. 106. „De Schutterij-Muziek”, die wegens de voorbereidingen van hun 80-jarig be staan geen tijd had voor het instuderen van een concoursnummer, trad buiten mededinging op met een koraal en een viertal prachtige marsen. Deze werden goed uitgevoerd en oogstten een gul applaus. Venchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS •Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2303 of 2335 (K 5157) Avondconcert. De dhr. Muziekvereniging „Delfzijls Havenkapel” (dir. Jan Zuidema) arri veerde (door een verkeersopstopping De perschef van’het Witte Huis in Washington, Pierre Salinger, is in Wenen aangekomen voor het treffen van de laatste voorbereidingen voor de met span ning tegemoetziende ontmoeting tussen president Kennedy en de Russische pre mier Chroestsjef op 3 en 4 juni a.s. Foto! Salinger (rechts) met een fikse si gaar in de mond, wordt bij zijn aankomst in Wenen ondervraagd door een Amerikaanse verslaggever (links) Wèz net to rynsk mei dyn uren fan gjin inkelde minüt hast wissichheit President Kennedy zal de Russische premier Nikita S. Croestsjow op 3 en 4 juni in Wenen ontmoeten. Met deze woorden is bevestigd dat de leiders van de mach tigste staten in de wereld met elkaar zullen spreken. Vorige week al hebben wij een overzicht gegeven van de problemen en de mogelijkheden, welke laatste niet al te groot zijn te achten. Men moet ook geen oplossingen verwachten. Het is meer het voelen van eikaars pols en het pogen een indruk te krijgen hoe ver de ander wil gaan en hoe sterk de wil tot verzet is. Wij denken daarbij vooral aan de kwes- tie-Berlijn, die wij de vorige week al noemden. Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed to sizzen of de Fransen Algerije de Sahara willen laten. Deze kwestie is met het lot van het mil joen Europeanen in Algerije een van de belangrijkste struikelblokken. Daarvan zal ook voor een goed deel afhangen of de Algerijnen nauwe samenwerking met Frankrijk zullen willen. DeFransen hebben geprobeerd hun hou ding tegenover de Algerijnen te verster ken en een goede indruk op de eigen publieke opinie te maken door eenzijdig het vuren in Algerije te staken. Tot nu toe wenste De Gaulle niet zelf bij de onderhandelingen betrokken te worden als het vuren niet gestaakt zou zijn. Dat is nu gebeurd. Maar de Alge rijnen zijn boos, want zij vinden, dat er over onderhandeld moet worden. En nu is er volgens de Fransen niets meer te onderhandelen. Bovendien zou het een Franse zet kunnen zijn om de zwakte van het leger van de Algerijnen aan te geven, een zwakte overigens, die de Fran sen de overwinning niet kan brengen. Rassenhaat In de Amerikaanse staat Alabama is het zaterdag tot een uitbarsting van rassen haat gekomen, die 22 gewonden heeft veroorzaakt. Al enige tijd hebben de ne gers en de blanken, die tegen rassenschei ding zijn, een nieuwe protesttechniek ont wikkeld. Zij stappen in bussen in staten, waarin dit geoorloofd is en rijden dan naar staten, waar rassenscheiding in bus- sen en op stations nog wordt toegepast, hoewel deze bij de wet verboden is. Toen een bus met een aantal van deze „Freedom riders” in de stad Montgomery in Alabama aankwam, hebben de blanken een aanval op de inzittenden gedaan. De politie was niet tijdig ter plaatse en Ro bert Kennedy, de broer van de president die minister van justitie is, zond 700 federale agenten naar de stad, ondanks de protesten van de gouverneur, die tegen rassenintegratie is. Maandag kwam het weer tot moeilijkhe den toen een groep van duizend blan ken dreigend opmarcheerde naar de kerk, waar de bekende negerpredikant Luther King preekte. De politie wist de kerk voor bestorming te behoeden, doch het duurde uren, voor de negers de kerk on der politiebescherming konden verlaten. Volgens de Moskouse correspondent van het bekende Franse blad Le Monde zal voor Chroestsjow het Berlijnse probleem het belangrijkste zijn, dat hij in Wenen wil aansmjden. Men vermoedt dat in september, na de Westduitse verkiezingen, hier tot een cri sis zal komen, als het overleg in Wenen niets oplevert. En dat zal vermoedelijk op dit punt niets opleveren, behalve dan misschien de be reidheid weer met zijn vieren aan tafel te gaan zitten. Maar men kan zich moeilijk voorstellen, dat Rusland lang durig deze vertragingstactiek van ’t Wes ten zal dulden. Op 10 mei j.l. is bij de Dienst Luister en Kijkgelden het 900.000ste televisie toestel geregistreerd. Het 800.000ste werd op 28 december van het vorig jaar inge schreven. Het aantal aangegeven radiotoestellen be droeg op 1 mei j.l. 2.646.537 tegen 2.648.537 op 1 april 1961. Op 1 mei waren er 480.009 aangesloten en op het draadomroepnet tegen 480.188 op 1 april j.l. Bezoek aan Canada Intussen -laat president Kennedy niets na om uiting te geven aan zijn wens de mi litaire paraatheid van het Westen zo hoog mogelijk op te voeren. Vorige week is hij op bezoek geweest in Canada en bij deze gelegenheid heeft hij de Noordatlantische Verdragsorgani- satie een zeestrijdmacht met raketten aan geboden. De NAVO zou ’t operaionele beheer over deze atoommacht hebben. Het plan zou uitgevoerd worden als de doelen van de NAVO buiten het gebied van de kernwapens zouden zijn bereikt. Hij geeft hiermee aan, dat op het ogen blik de Europese landen zich in eerste instantie met conventionele wapens moe ten uitrusten, maar tevens, dat er bij de uitvoering van de taak een beloning wacht. Hoe overigens dat gemeenschappelijke be heer van vijftien landen geregeld zou moeten worden is nog niet duidelijk. Enige heren te Bolsward hebben een hou ten gebouwtje doen plaatsen aan de Sneekervaart nabij Cnossen, teneinde dit als kleedkamertje te gebruiken bij het nemen van een bad. Klaas Jans Stienstra (94 jaar) en Neeltje Overbeek (91 jaar) vierden te Bolsward hun 68 jarige echtvereniging. Grote droogte: de af gemaaide weiden worden rood. In het bouwland zijn de kloven zo groot, dat men’er een aard appel in zou kunnen gooien. Enkele vee- in Sneek, waar de bus meer dan een houders hebben het hooiland al moeten half uur werd opgehouden) te laat om openzetten voor de koeien. De melkgift nog een mars door de stad te maken, vermindert aanzienlijk. Een grote ramp Dit was een grote teleurstelling voor 't wordt gevreesd. Overleg te Bonn Dit nieuwe plan van Kennedy zal onge twijfeld ook ter sprake zijn gekomen tij dens het overleg, dat president De Gaul le en bondskanselier Adenauer zaterdag in Bonn hebben gehouden, aangezien 't min of meer een doorkruising lijkt van de Franse wens als atoommogendheid er kend te worden, zoals trouwens ook met het zg. plan-Herter het geval was. In het middelpunt van de besprekingen stonden de NAVO en Europa. Aden auer zou de Gaulle hebben verteld, dat het zijn indruk is, dat Kennedy streeft naar een versterking van de NAVO, het geen min of meer in strijd is met wat bekend is van de gedachten van De Gaul le, die Europa een grotere en meer on afhankelijke rol wil laten spelen. Maar Water bij Franse wijn Op het punt van de Europese samenwer king heeft De Gaulle water bij zijn wijn gedaan. In februari was hij met het plan gekomen voor een nauwere politieke raadpleging van de zes landen van de Gemeenschappelijke Markt. Een raad pleging, die zich ook zou moeten uit strekken tot de ministers van defensie. Minister Luns heeft onmiddellijk de Ne derlandse bezwaren hiertegen naar voren gebracht. Europees militair overleg, aldus Luns, zou leiden tot een Europees apartje ip de NAVO en daar wil Nederland niet van weten. Een politiek gesprek betekent ’t uitsluiten van Engeland uit Europa en ook daarvan wil Nederland niets weten. Doordat jurylid Van de Knaap verstek moest laten gaan en in diens plaats op het laatste ogenblik de heer Zondervan werd ingeschakeld, die niet op tijd in het prachtige Julianapark aanwezig kon zijn, was het bijna een half uur over tijd toen de heer E. Nawijn als voorzitter van het concourscomité dit, ondanks de geringe deelname, toch nog geslaagde concours opende. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat vooral de jeugd er niet meer voor te vinden is, zich op Pinkstermaandag voor een muziekconcours vast te zetten. Zeer zeker zal er in de toekomst omge schakeld moeten worden, maar we zijn toch dankbaar, dat het dit jaar nog is gelukt een oude traditie te handhaven. De jury, waarin tevens zitting had de heer jac. Broer, had het deze middag niet druk. Slechts vier korpsen en twee zangverenigingen moesten beoordeeld worden. In de 3de afdeling fanfare kwam uit het Jeugdkorps van „Oranje” te Bolsward (dir. K. D. Anema). De mars „Kavee- wee” van A. J. Maas, werd fris en be schaafd gespeeld. „Petite Serenade fa cile” van G. Boedijn, een vierdelig num mer, werd mooi gespeeld. Vooral in het tweede gedeelte viel veel te waarderen, zodat deze jeugdige groep muzikanten als voorbeeld gesteld mogen worden voor de jeugd in het algemeen. Het werd be loond met een 1ste prijs (85 punten). „Excelsior” van Schraard (dir. S. Hoek stra) speelde in de afd. Uitmuntendheid fanfare. Een koraal werd behoorlijk ge speeld en de tamelijk zware mars „Ar- romanches” had een goede inzet en werd vervolgens verdienstelijk afgewerkt. Als concoursnummer werd gespeeld „Four Moods” van Jack. Harveij. Dit was voor een kleine bezetting als Schraard een tamelijk zware opgave, maar toch wist men in meerdere gedeelten tot heel aar dige prestaties te komen en het resul teerde dan ook in een 2de prijs met 76 punten. Hierna volgden de zangkoren en wel als eerste in de afd. Uitmuntendheid het Chr. Gemengd Koor Bolsward (dir. J. i Hoekstra). Er werden twee nummers gezongen, nl. „Morgenhymne” van R. Beintema en „Evangelie Motet” van W. Mudde. Voor al de mannenstemmen kwamen zwak door en de totaalindruk die we er van kregen was, dat het behalen van een 1ste prijs met 206 punten, wel iets ge flatteerd was. Ditzelfde kan ook gezegd worden van het Geref. Jeugdkoor van Koudum met dezelfde dirigent. 1 In de 3de afdeling zong dit koor de lie- Een jongeling van zeventien Kwiek Amsterdams scholiertje Wou zichzelf graag bedreven zien In een amoreus pleziertje Maar ja, daar hoort een meisje bij Het schoot hem plots te binnen Papaatjes geven toch nooit vrij Ik moet haar romantisch winnen ’t Was nacht, de klokslag van half één Klonk uit de Westertoren De jongeling dacht heel alleen Zijn doel puntje te scoren Drie daken verder, een klein raam Daarachter een ledikantje Hij fluisterde, kom ik moet gaan Hier sluimert mijn lief klantje Hij hees zich op het balcon De stille inbraak-poger Kom, niemand zet me op de bon Drie verdiepingen hoger Ik neem mijn heldenloon mee zo ’k Ga zacht op 't raampje tikken Mijn Julia, het is Romeo Blijf rustig schat, niet schrikken Ik ben van de overwinning wis Nog een paar steile treden, Oh wé, heer Romeo greep mis Tuimelde naar beneden Hij belandde in ’t grasgazon Iets scherps dat door zijn vel ging Zodat hij niet meer opstaan kon Een pijnlijke omhelzing De jongeling van zeventien Wou hooggestemd gaan vrijen Hij moet nu ’t noodlot even zien Van duistere klimpartijen Zijn begeerd amoreus object Zei, rustig droeve ridder Mijn hartje is bij dag gewekt Door een lagere aanbidder. Algerije Op dezelfde zaterdag, waarop De Gaul le in Bonn was, begonnen in Evian de besprekingen tussen de Franse regering en de voorlopige Algerijnse regering, die in Tunis zetelt, over de wijze waarop ’t zelfbeschikkingsrecht in Algerije moet worden toegepast. Dit is een wat inge wikkelde manier om te praten over de onafhankelijkheid van Algerije, die hier tenslotte wel uit de bus zal komen. Het gaat maar om de wijze waarop en verder Marswedstrjjd. Schraard moest verstek laten gaan van- I wege het „melken”. Zodoende bleven er slechts drie korpsen over. De Schutterij I Muziek behaalde het hoogst aantal pun ten, n.l. 35, 1ste prijs. Het was weer een lust voor oog en oor, deze schutters. „Hosanna” deed het ook prima en be haalde eveneens een 1ste prijs, zij het met één punt minder dan de Schutterij. „Excelsior” van Scharnegoutum kon 't niet verder brengen dan 28 punten en moest met een 2de prijs genoegen ne men. Er was voor deze marswcdstrjjd, even- I als andere jaren, weer veel publieke be- van het duin, dat ook de onneembare „allan- tikwall” parten speelde, bedreigt nu een hotel in Cadzand-bad. Steeds dich ter nadert een gapende afgrond het hotel; de trap voor de gasten, welke naar het strand voerde is reeds geheel weggeslagen, zodat de eigenaar een noodtrap beeft moeten oprichten. Langs de afgrond is een prikkeldraadversperring gezet om te voorkomen, dat onbekenden met de situatie een ongeluk krijgen. De ei genaar van ’t hotel de heer P. Faas (foto) zie; de toekomst somber in Treedt Engeland toe? De mogelijkheid, dat Engeland op de een of andere manier zal toetreden tot de Gemeenschappelijke Markt, heeft het minister Luns gemakkelijker gemaakt, z’n bezwaren te uiten tegen het politieke overleg van de regeringsleiders vier maal per jaar. Zijn bezwaren tegen het militaire overleg handhaafde hij en dat werd een van de oorzaken van het uitstel van de Europe se topconferentie die op 19 mei in Bonn had moeten beginnen. Maar na hét overleg van Adenauer blijkt, dat men een vorm heeft gevonden voor het overleg, dat iedereen zal bevredigen en er is te verstaan gege ven, dat de ministers van defentie niet regelmatig bijeen zullen komen en dat de regeringsleiders niet over de struc tuur en de strategie van de NAVO zul len spreken. Dat is een behoorlijke stap terug voor De Gaulle. Ondanks het te koude weer, we zijn toch reeds 20 mei, was er ook reeds op de eerste Pinksterdag extra drukte op de we gen naar en van de Z.W.-hoek. Gedeeltelijk was dat te danken aan de doortrekkende buitenlandse wagens, wel ke aan de voor hen uitgeschreven tocht langs de Friese elfsteden deelnamen maar daarnaast waren er toch zeer veel motor voertuigen op de weg, die een plezierrit maakten en zowel Gaasterland (Rijs) als Hindeloopen liggen dan in de route. Zaterdagavond was het echter zeer rus tig te Rijs, wel waren er reeds op de di verse kampeerterreinen een flink aantal tenten naar we menen ook een aantal buitenlanders. Pp de tweede Pinksterdag was het ver keer echter dusdanig druk, dat wij het zelden zo gekend hebben. Wat het mo torisch verkeer betrof overtrof dit alles wat we tot hiertoe meemaakten. Reeds in de voormiddag bij de doortrek van de Elfstedentochters met hen die de bos sen zochten was de drukte groot maar ’s namiddags en ook des avond ging het in stijgende lijn. Aan het IJsselmeerstrand in de bossen en aan de uitspanningen concentreerde deze massa drukte zich overdag, des avonds trok het publiek w.o. een zeer groot aan tal teenagers op het Openluchttheater als een wervelende stroom, maar „Riis Foar- 1 üt” had haar maatregelen goed getrof- I fen en excessen bleven uit. Ook nu hield de politie een wakend oog je op de stroom mensen. De naam van de Radio-artisten als The Bleu Diamonds, De Wamas, 2 Pico’s e.a. hadden vooral voor de jeugd aantrek, kelijkheid genoeg, dat bleek nu overtui- I gend. Een rijk gevarieerd programma, waarbij Peter Piekos een vlot en be- I schaafd conferencier bleek te zijn, werd met de nodige vaart gebracht en ging er in als koek. Dat bleek wel overtuigend uit de reac- I ties van de in vervoering en extase ge- i brachte jonge mensen, die in de pauze en j 1 na afloop storm liepen op de tent om 3 handtekeningen te verzamelen. Voor het pas gerestaureerde theater was dat niet voordelig, vele jonge boompjes van de nieuwe aanplant sneuvelden dan ook! Maar overigens verliep alles, gezien de grote massa publiek zeer rustig. Het thea ter was overvol en ongeveer 4000 per sonen woonden deze voorstelling bij. Een mooi succes voor ,,Riis Foarüt” bij de vele vroegere toppen. DUINAFSLAG BEDREIGT HOTEL

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1