T.V. en het Nederlands gezinsleven De T.V. is nog betrekkelijk jong „Het is geheel verkeerd als de T.V. domineert Fan de Marl biy loer 25 jaar „Het Wapen van Wonseradeel*'’ Gouden filmpjes le week juni 1936 us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - DINSDAG 30 MEI 1961 57e JAARGANG No. 40 99 ten de Ij Tj. de J. aantrekkelijk- krijen. Tomear omt hy tige krap sit mei Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) ALLES BISYK.JE, MAK ALLINNICH IT GOEDE HALDE Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Dy’t earst de dochter a dan de mem freget, kriget de baerch by de earen Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie In ons vorig blad werd toevalligerwijs op twee plaatsen de aandacht gevestigd op de T.V. Op de voorpagina las u een artikeltje waarin de zegetocht van de T.V. werd gedemonstreerd. De groei van het aantal T.V.-bezitters is zelfs zo onstuimig, dat deze die van het aantal radiobezitters niet alleen heeft afgeremd, en tot stilstand gebracht, maar deze heeft doen verkeren in een achteruitgang. Het tweede bericht gold een vermelding van het feit, dat in Bolsward en wel door het echtpaar H. Nauta een T.V. werd gewonnen in een enquête- en slagzinprijs- vraag, waarbij de N.V. Philips Nederland een bepaald aspect van de T.V. in het gezinsleven nader onder de aandacht wilde brengen. Foto Steggerda H. NAUTA TE BOLSWARD WON IN PRIJSVRAAG T.V.-TOESTEL. „Het is beslist verkeerd als de T.V. domineert. Zorg dat het gezin nor maal haar werk verricht. De kamer dus verlicht”. Met deze slagzin kreeg de heer H. Nauta, Bargefenne, f 885,uitbetaald, de prijs van de door hem aangeschafte machine. Hij was donderdag j.l. op het werk te Harlin gen toen hij het nieuws hoorde en nam meteen een vrije dag. Toen hem het geld in zijn woning, namens de N.V. Philips, werd uitge keerd, in tegenwoordigheid van de leverancier, de heer L. J. de Haan, was het ineens feest. Zelfs de voorzitter van de buurtvereniging, de heer L. Sytsma, tevens zwager van de gelukkige, kwam gelukwensen. Gezellig werd nog wat nagebabbeld over de plaats van de T.V. in het gezin (zie ook ons hoofdartikel). opgroeiende kinderen musiceert, is de moeder van het gezin druk bezig met de kleren van de kinderen te herstellen of schrijft ze misschien een brief naar haar geëmigreerde zoon of haar doch ter in het sanatorium. Het uitgaan, avond aan avond, enkel voor ons ple zier, kennen wij (gelukkig nog) niet. Zelfs in onze jaar- en oranjefeesten streven we een doel na, i.c. de bloei van onze jeugdverenigingen of de verdieping van ons nationaal besef. In de avonduren wordt er heel wat ener gie besteed aan zelfstudie, verenigings- arbeid, worden heel wat notulen ge schreven en kasboeken bijgehouden. Zelfs moet de radio zwijgen, „omdat wij het te druk” hebben. Zou de televisie ten onzent inburgeren, zoals dit bijv, in bepaalde centra in Amerika het geval is, dan zou dit fnui kend werken op allerlei verenigings- arbeid. Een gymnastiekles is altijd nog beter dan de sensatie van een sportuit- zending op het televisiescherm, het hou den van een zelfgemaakte inleiding op de eigen vereniging altijd nog aanbeve- lenswaardiger dan het volgen van een misschien op zich zelf zeer belangrijke redevoering, die vanuit de televisiestu dio wordt gehouden. Het geregeld volgen van televisie-uit- zendingen verslapt de zelfwerkzaamheid. Niet alleen dat men tijdens de uitzending hier niet mee bezig kan zijn (niet met studie, handwerken, muziek, knutselen enz.), ook wordt men er dusdanig door verwend, dat men spoedig geen bevre diging meer vindt in eigen prestaties. Zoals de radio heel wat muziekinstru menten als bijv, huisorgels (harmonium) uit het huis heeft verbannen, zal de te levisie opnieuw het hare doen om het leven te vervlakken. Van het z.g. voor deel van de televisie, n.l. de gezinsher eniging en het tegengaan van overmatig amusement in allerlei gelegenheid, blijft voor de toestanden in ons eigen land zeer weinig over. Wij kunnen ons eenvoudig de weelde niet veroorloven om enkele uren per dag ons op te sluiten in een donkere kamer, teneinde ons te laten amuseren via het eenheidsamusement van de televisie. Daar komt nog bij, dat de tevisie een bron van huiselijke twist kan worden. De minderheid zal zich altijd naar de meerderheid moeten schikken in het al of niet gaan volgen van de televisieuit zending. Slechts de zeer goed gesitueer den zullen zich een verwarmde televisie kamer kunnen laten inrichten. Het avond aan avond in donker bij el kaar zitten (lees: tegen elkaar hangen) van al of niet verloofde paren kan even eens bedenkelijk zijn. Kortom: televisie en gezin staan niet zonder meer in de verhouding van wel doener en beweldadigde. Slechts wan neer de programma’s met zorg zijn ge- zodat een ieder normaal zijn werk kan verrichten, of zoals de heer Nauta het. uitdrukte: „Het is geheel verkeerd, als de T.V. domineert”. De T.V. blijft voorlopig in opmars. Wanneer men zich zelf geen slaaf maakt van deze vinding, maar er mee leert om te gaan, leert de programma’s te kie zen, leert ook gewoon door te werken als dit nodig is, terwijl een ander kijkt, dan kan de blik worden verruimd, men intens meeleven met het wereldgebeuren men in aanraking komen met andere meningen, genieten van de voortbreng selen van kunst en cultuur, men volop in het leven staan en geprikkeld wor den in de maatschappij datgene te doen wat de hand vindt om te doen. Dit heeft juist de bedoelde prijsvraag willen bevorderen en zo gezien was het initiatief lofwaardig. In de „Zilveren Filmpjes” kan men deze week lezen, hoe de toenmalige verslag gever van de Bolswarder Courant een onderhoud had met de heer Boermans Sr. Het is nu n.l. 25 jaar geleden, dat de tegenwoordige eigenaar, de heer F. Boermans, de zaak opende. Dit geschiedde om precies te zijn op de 28e mei 1936. De volgende dag trad de heer Boermans in het huwelijksbootje. Op onze beurt hebben ook wij de heer Boermans eens opgezocht, naar aanlei ding van dit jubileum. De naam „Het Wapen van Wonseradeel” is gebleven, de zaak zelf is in de loop van de jaren meermalen gemoderniseerd :ennen yn heid, dat de normale amusementskosten van het gezin veelal met de helft of tweederde worden verminderd. Geen wonder, dat sociologen het als één der grootste zegeningen beschouwen, dat de televisie bijv, in Amerika en En geland de huiselijkheid heeft bevorderd. Wij moeten echter uiterst voorzichtig zijn met het overnemen van deze con clusie in het toepassen er van op ons land. Ons gemiddelde gezinsleven is im mers van een geheel ander type en an dere structuur dan dat in het buiten land. Onze gezelligheid en huiselijkheid zijn daar niet, ten minste niet in die vorm en die mate bekend. Wij eten bij voorkeur thuis, slechts in uiterste nood zaak in een hotel en het verenigen van heel ons gezin rond de maaltijd is ons een welkome gelegenheid de aloude tra ditie van gemeenschappelijk gebed en Schriftlezing zinvol in ere te houden. Natuutlijk, ook wij kennen het uitgaan en soms hebben ook wij van dit goede te veel, maar zonder zelfverheffing mo gen wij toch wel vaststellen, dat ons uit gaan een geheel ander karakter draagt dan dat wat men er in Amerika en En geland bijv, onder verstaat. Wij kennen onze catechisaties, jongelings-, meisjes-, mannen- en vrouwenverenigingen, onze vakorganisaties en studiegroepen, onze politieke kadercursussen, kiesverenigin gen, onze verenigingen op charitatief gebied, onze cursussen voor midden stands- en nijverheidsonderwijs, onze gymnastiek-, muziek- en zangverenigin gen, te veel om op te noemen. Onze gezinnen onttrekken zich niet aan allerlei werk, dat belangeloos moet wor den gedaan voor kerk, school en maat schappij. De gemeenschap (algemeen, kerkelijk of in organisatorisch verband) eist een groot deel van onze vrije tijd en menige avond van ons op. Over het algemeen worden deze offers met liefde gebracht en is de maatschappij hier ge heel op ingesteld. Zélfs kleine plaatsen met slechts enkele duizenden inwoners, tellen soms meer dan honderd verschil lende verenigingen. Wij hebben onze vaste vergaderavonden en vervelen ons in onze gezinnen slechts zelden. Terwijl de radio zachtjes speelt of een van onze In het café „De Drie Kronen” een groot glas bier en een grote borrel 15 cent. Be leefd aanbevelend, Gr. Dijlakker, Bols ward. Autobus BolswardFraneker. Rit duurt een half uur. Retour 65 cent. De onder nemers Wed. Zwaagstra en zn. Het café Boermans is thans 152 jaar oud. De heer Boermans Sr. vertelde, dat de naam vroeger was „De Koekzak”, la ter „Het Wapen van Wonseradeel”. De eerste eigenaar was Teake Westendorp, daarna de heer Sjoerd van der Wey, daar na de heer H. Mulder, toen de heer H. Th. v. d. Vleugel, toen de heer Twerda en tenslotte de heer Boermans Sr., die de zaak nu 32 jaar exploiteert. De hagelstiennen kletteren Sneintomid- dei yn de rhododendrons mei har prach. tige reade blomtrossen en der lei in iis- laech oer it gers. De Noarman is wer baes, faeks oan de langste dei ta en de boer sit krekt yn de greatste drokte om it winterfoer to winnen. Sa bliuwt it boe- relibben tige ófhankelik fan waer en wyn kjeld en wiette en gjin minske kin har derby helpe, hja moatte der mar klear mei sjen to kommen. Fan it hjerst wie it by de bouboer in djure griemerij om de biten en de jirpels Dat de naam bleef, Is zinvol. In meer dan één opzicht is Hotel Boermans, zo als de zaak kortheidshalve veelal wordt genoemd, nog steeds en dit in de loop der jaren in toenemende mate het verzorgingscentrum van Wonsera deel geworden. Hier worden de boerenbruiloften gehou den, hier vergaderen bij voorkeur de boerenorganisaties, landpachters, water schappen enz. Niet in het minst geldt dit ook voor het brengen van amusement, met name voor het dansen. 25 jaar „Het Wapen van Wonseradeel” is ook 25 jaar D.B. (Dancing Boermans). In dit en in ander opzicht is door de heer Boermans veel pionierswerk ge daan. Toen hij de zaak overnam stond hij nl. met zijn thans 57 jaar oud bedrijf op een tweesprong. Het was in 1936. De tijden waren slecht en werden met de dag slechter. De tijd van de „doorreed” en het komen met paard en wagen in de stad door boer en buitenman, be hoorde welhaast tot het verleden. Een nieuwe tijd kondigde zich aan. De heer Boermans heeft zijn keus ge daan en het bleek achteraf een goede keus. Van het herberg-idee, waarbij de aloude „jachtweide” enkel werd gebruikt voor het drinken van een borrel, het leggen van een kaartje of voor wat bil jarten werd voorgoed naar de achter grond geschoven om de bakens te ver zetten en de ommezwaai te maken naar de exploitatie van een restaurant- en zaalbedrijf. Het is niet zonder succes geweest. Nog maar nauwelijks was de zaak geopend (een der sprekers had er hierbij op gewezen, dat zijn vader „Boer” was geweest en dat hij hoopte dat zijn zoon heel wat „mans” zou zijn) of „Het Wapen van Wonseradeel” werd reeds ingeschakeld als controlepost bij de elfstedenrijwieltocht. Later is de elf stedensfeer er meermalen tastbaar ge weest. Niet alleen bij prijsuitreikingen voor de fietstocht (destijds met afdeling renners en vaardigheidsrit) maar niet ’t minst ook bij de elfstedentochten per schaats en zoals nog op Piinksterzondag met de 11-stedenmotortocht voor bui tenlanders, die te Bolsward de verplichte lunchpauze hadden. In 1942 werd de nieuwe achterzaal ge bouwd. Voorheen was hier een bleek- veldje. Velen schudden het hoofd. Het was oorlog, het materiaal was schaars en werd duur. Achteraf gezien was echter ook hier het juiste moment ge kozen. Was het toen niet gebeurd, men had nog jaren moeten wachten. In 1948 volgde het inrichten van een nieuwe keuken, een keuken, die voor de fijnproevers spoedig een begrip zou wor den, getuige het groot aantal reizigers dat ’s middags van heinde en verre neerstrijkt. Intussen werd aan de over kant ook een garage in gebruik geno men. Vermeldenwaard is ook het feit, dat „Het Wapen van Wonseradeel” (met uit de achterzaal een uniek gezicht pp deze gemeente) zich ook heeft ontwikkeld tot een waar hengelcentrum. Zo geniet het bedrijf een zekere ver maardheid tot ver over de provincie grenzen. Vanaf de Rijksweg is het het eerste hotel ter plaatse, al staat tegen over dit voordeel natuurlijk dat de Har- lingerstraat buiten het hartje van de stad ligt. Dit wil gelukkig allerminst zeggen, dat de heer Boermans zich niet zou weten opgenomen in de Bolswardse gemeenschap. Het tegendeel is juist het geval. Zo is de heer Boermans reeds 24 jaar voorzitter van de plaatselijke Horeca en is hij penningmeester van de V.V.V., evenals destijds van het gemeenschap pelijk secretariaat V.V.V.-B.B.G. Ook is de heer Boermans reeds 16 A 17 jaar voorzitter van de plaatselijke bil jartclub „Ons Genoegen”. kozen en in verantwoorde mate worden gevolgd, kunnen ze een bron van lering en genot zijn. Aldus schreven we ruim 10 jaar gele den. Met opzet hebben we er geen letter in veranderd. Onze voorspellingen wa ren nogal enigszins somber. Was dit ge rechtvaardigd Gelukkig slechts dele. In bovenstaande prognoze schuilt wel veel waars, maar het leven blijkt veel al sterker dan de leer, en zo moet na tien jaar onze visie reeds grondig wor den herzien. Bij bepaalde karkters zal de zelfwerk zaamheid inderdaad worden verslapt, maar bij anderen (en dit werd boven vergeten) juist geprikkeld. Wie bijv, zou denken, dat na de opmars van ra dio en T.V. de ouderwetse grammofoon zou hebben afgedaan, heeft moeten con stateren, dat juist in deze tijd er een ware platenrace is. En zou het als pad denstoelen uit de grond rijzen van jeugd- baïids niet mee zijn te danken aan de T.V.? De genoemde prijsvraag van de N.V. Philips heeft de aandacht gevestigd op een verkeerde kijkgewoonte, n.l. het in het donker zitten. Bij een bezoek aan Engeland, dat we voor ruim 10 jaar brachten (ons eerste contact met de buitenlandse T.V.) werd nog prompt 't licht uitgedraaid. Vele gezinnen hebben nog altijd deze gewoonte of althans de gewoonte het licht zodanig te temperen, dat normaal hand- en huiswerk onmo gelijk wordt. Dit nu heeft de Philips- prijsvraag nu juist willen tegengaan. De T.V. zal in het huiselijk bestaan aan zienlijk aan betekenis winnen en veel minder een bron zijn van twist wanneer men de kamer gewoon houdt verlicht, Hwat hat Gjabe Skrocir folk en langer ek gjin doarpslju mear ré binne om harren der troch to skuor- ren. Fan ’e wike waerd foar wier forteld, dat er yn it Heidenskip al in boer wie, dy’t omdóch hundert tritich goune bean hie foar in arbeider. Ik doar der netfodr yn to stean, mar it soe my neat gjin n|j dwaen. De hiele opset fan it wurk leit nou wet oan diggels. It soe hea wurde, mar it wurdt sa gjin hea, men soe der kuil fan meitsje mei in pear dagen foardroegjen, mar it droeget nou net. Hwat sil men wol en hwat moet men net? It is faken- tiids de béste to slim. Mar lizzen bliuwe kin ek net en sa sille derwol wer hiel hwat Fryske kuilbulten forrize, der’t de deskundigen gjin goed wurd foar oer hawwe. Dy methoade is nou al likernóch tritich jier alhiel foroardiele, mar lykwols wurdt 7080 op dizze wize forwur- ke. Dat liket frjemd, mar oft it sa frjemd is, wol ik bltwifelje. It is wier, dat op dizze wize in great part fan de fiedings- wearde forlern giet. De helt of mear fan I it wichtige aeiwyt en de lytste helt fan de setmoalwearde. Mar de foardielen dat men it “wurk oer hiel hwat dagen, seis wiken, fordiele kin en der gjin fierdere kosten mei hat. En giet men nou de hie le trits ris nei, dy’t yn dizze tritich jier as de oplossing oanjown binne, dan moat men hjoed sizze, dat der mar in bytsje foroare is en dat de measte mcthoades gjin foet krige ha. Hwer binne de kuil bulten mei A.I.V. sur, mei denaturearre sóker, mei Vitasan, mei melasse, mei Me- lapo, mei waei, mei jittiksüker, mei mie- resür en neam mar op, bleaun? Ik sjoch der mar sa selden in glimke fan. De iennige foroaring is, dat mannich boer bisiket in foardroechkuil to meitsjen en as it waer him hwat’to wille west hat, tyd wer sjoch ik mei fornuvering, hoe ’t de boer de leije seis yn hannen wit to halden. Hoe hy soms daliks tapakt, sa as by de heafentilaesje en hoe’t hy stiif en dwers bliuwt by oare dingen, al hoe sterk hja ek oanpreekt wurde. Der is in hiele sery fan foroaringen komd en der binne hiel hwat by dy’t in slom- pe jild kostje, mar der is ek in hiele rige fan sterk oanbifoalen dingen to naemen, der’t de boer net op bite wol. En ik leau dat der dan in goede reden is, hwerom’t hja dat net dogge. Hwant yn it algemien wolle de boeren hjirre, wol nei bettere en doardieliger methoades ta, dat blykt üt de melkmasine, hwerfan nou al mear as 2750 pleatst binne en alle wiken jit by komme. Mear as de helt fan de bi- driuwen melkt al masinael. Ek de lükers en motormeaners, de opladers en moder ne skodders geane der hurd yn, likegoed as de forbetteringen fan buthüzen en skuorren. De wittenskip ündersiket in bulte, mar faken fan ien kant en de boer moat alle kanten bisjen en dan fait er wer in bulte troela it sou. Ek op de saneamde proefbuorkerijen is men jit net klear. Hwant dêrre hat men safolle minsken as fêste wurkkrêften, dat hja de proeven sekuer dwaen kinne en dat moat ek fansels, mar yn de praktyk sit men mei in situaesje, dy’t fakentiids hiel oars is en ek net oars makke wurde kin. „Ik wit wol, hoe ’t ik lt hawwe woe”, sei my dizzer dagen in jonge, fikse boer”, ik woe in rom Hollansk büthüs ha, mei it hea op souder en fikse brede doarren by de mielgong foar it yn- en ütriden, me- chanysk mjuksje en it lan yn fiif kante perselen om it hós hinne en jit folie mear, mar ik sit mei dit spul, hwer’t de stallen to heech en de groppen to djip, de souder to plat en it dak to min om in heahijs to meitsjen. Ik sit hjir mei en hjir moat ik it forsiere. Soe it goed, dan moast de hiele boel goed wurd fan sein. Hyl- fan boppen, mar hwa sil hjir tachtichtü- zen goune ynstekke, der’t hy 2 rinte fan bart?” „Wit jo dat? En dêrom sil ik trochpiele moatte mei myn óf handige en hjir en dér ynpannige stikken en stikjes lan en mei myn aid kastiel, der’t it bihang oan de muorren forrottet en de ferve tan de finsters raent.” Ik moast hun gelyk jaen en ik koe my skoan yntinke, dat dizze boeren dy’t alle dagen foar de radio en yn de kranten hearre en léze fan de wónders fan de technyk, de hel wolris yn krije. Hwa helpt har oan reedlike bidriuwsomstan- nichheden? Stean se der fakentiids net allinnich foar mei, tsjin it sin, de help fan in bern of aid man Sizzen is neat, mar dwaen is in ding, seit in goed Frysk sprekwurd en de boer moat it alle dagen mar wer dwaen, hoe it waer ek tsjinwierret en de lju him yn de steek litte. Dat wol yn noch üt net sizze, dat it wurk fan de wittenskip en de foarljochting net tige waerdefol wêze soe. Perfoarst net, mar men soe winskje, dat dizze lju, by har sprekken en skriuwen, ris hwat mear bitochten, hoe’t in great diel fan de boe ren derfoar sitte en óndanks alles har rédde moatte. Dan stiene hja sa gau net klear mei radi- kale ütspraken, dy t in bulte fan harren kógels meitsje soene, as hja it foar tin ken opnamen. Dêrom is it mar gelokkich, dat hja har eigen paed geane, altyd derop üt om de saken makliker en better to krijen, mar net fan 'e wize troch iensidige en ün- praktyske forhalen. De boer moat seis de leije ha en de measten binne dy ek tige goed fortroud. Hja hearre in bulte, hja ündersykje hiel hwat, mar hja sykje it goede foar har bidriuw der wol üt. Ha dér mar gjin noed mei! Toen we ruim 10 jaar geleden ons spe ciaal bezig hielden met de problemen rend dé T.V., verkeerde deze in ons land nog min of meer in een experimenteel stadium en was dit moderne communi catiemiddel nog geen gemeengoed ge worden. Wij moesten voor het verzame len van gegevens ons destijds wenden tot andere landen, waar de T.V. reeds het stadium had bereikt, waarin wij ons nu bevindenn of waarheen wij snel heen- groeien. Het is wellicht interessant nog eens na te gaan hoe de ontwikkeling destijds in landen, die golden als de bakermat van de T.V. als sociaal ver schijnsel was en deze te vergelijken met die in onze verhoudingen. Vaak wordt beweerd dat de huiselijk heid door televisie wordt bevorderd. In Amerika, het land van opinieonderzoek en enquêtes bij uitnemendheid, hebben fabrikanten van televisieapparaten, dag bladconcerns en filmmaatschappijen een „monsterverbond” gesloten, teneinde on der leiding van de Amerikaanse voor- lichtingsdeskundige Charles Alldredge, een groot aantal gezinnen in de rege- ringsstad, aan wier huiselijke haard de televisie een pérmanente plaats ver wierf, eens onder de loupe te nemen. Juist het feit, dat hier de organisatoren van het onderzoek onderling tegenstrij dige belangen hadden, maakt de uit komst voor ons des te geloofwaardiger. De volwassenen bleken na nauwkeurige registratie van de diverse antwoorden 72 minder naar de bioscoop te gaan dan vóór de komst van de televisie, ter wijl bij kinderen het bioscoopbezoek met 46 was teruggelopen. Volwassenen bekenden 221/2 minder tijd besteden aan het lezen van tijdschriften, 29 minder aan boeken, 4% minder aan dagbladen. Bij kinderen verminderde de belangstelling voor tijdschriften met 11 voor de „strips” in de dagbladen met 15 voor boeken met 9 Waar men een paar jaar geleden per avond gemiddeld 3 uur en 42 minuten naar de radio luisterde (althans de luid spreker had „aanstaan”) waren er nu nog precies 24 minuten overgebleven. Maar, aldus kan men uit de cijfers op maken, het gezinsleven was er aanzien lijk op verbeterd. Vrouwen besteedden bijna 40 meer van hun vrije tijd in eigen huis en mannen zelfs 43 meer. De kinderen waren 41 meer over de vloer, dan in het televisieloze tijdperk. Met klem werd verder betoogd, dat het „nieuwtje” van televisie er niet gauw afgaat. „Het kijken naar televisiepro gramma’s is in de ondervraagde gezin nen een gewoonte gebleven, die men niet licht zal kwijtraken”, aldus de conclusie van het rapport. Zoals deze gezinnen thans leven, zal het in de meeste Ameri kaanse gezinnen over luttele jaren toe gaan,” wordt verder beweerd. Het be trof hier een onderzoek naar enkele hon derden gezinnen, het is niet onmogelijk, dat het resultaat van de gedragingen van enkele millioenen gezinnen straks enigszins anders zal zijn, symptoma tisch lijken ons de statistische cijfers ongetwijfeld. Voor Hollywood-mensen, uitgevers van periodieken en romans, stadioneigenaren enz. lijkt de toekomst in een televisieland dus niet rooskleurig. Dit is tot daar aan toe, als het gezin, de basis van ons bestaan, er dan maar wél bij vaart, aldus een voor de hand liggende conclusie, die echter vooral toegepast op ons land straks zeer voorbarig lijkt. Niet alleen in Amerika, ook in Engeland brengt de televisie langzaam maar ze ker een sociale omwenteling teweeg. Ook daar zien bioscopen en theaters met angst en zorgen hun klandizie afnemen, want de televisiebezitter en zijn gezin zijn bijna niet meer uit hun huis te krij gen. Op zijn toestel kan hij alle B.B.C.- toneelstukken, cabarets, opera’s, nieuws- films, paardenrennen en voetbalwedstrij den zien. Hij kan te kust en te keur gaan en kiezen, waar hij maar zin in heeft. Als er een bijzonder interessant programma is, nodigt de Engelsman üt de trochwiete klaei to wringen, nou gaarne zijn buren en vrienden uit op een I falle de hagelstiennen yn de wurdzen en televisie-avondje en men zit gezellig in opers. In inkele slim hastige boer hat I dan jowt dat echt in fikse forbettering. een halve cirkel in het donker om heta]]es O1 foar de meanmasine hawn, mar 1 De greate silo’s moatte hoe langer hoe toestel, als in een eigen miniatuur ge- 1 haldt dit waer oan, dan liicht it der net I meat it plak romje foar lytsere en de luidsbioscoop. om, hwat goeds yn de skuorre of silo to 1 plastic-kleden sjocht men rounom, ek al Televisie heeft ook deze aantrekkelijk-krijen. Tomear omt hy tige krap sit meiis der nca in 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1