De Gaulle staat op het standpunt: eigen strijdmacht Frankrijk voor Tweede Kamer verzoent zich met uitstel belastingverlaging n ft i Republiek Zuid-Afrika een rite» 1 «is h üs hjoed p p to sizzen I1 eF I - - Gouden filmpjes le week juni 1911 i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - w Aardewerk- tentoonstelling te Makkuni Ontmoeting Kangeroe in colbertjasje VRIJDAG 2 JUNI 1961 57e JAARGANG No. 41 HET PROCES EICHMANN Hoe verder? kim de Maandagmiddag beeft Joel Brand getuigenis af gelegd in het proces-Eichmann in Jeruzalem. De foto toont Brand in de getuigenbank rale woordvoerder mr. Van Leeuwen tot tevredenheid. Maar de minister voegde er aan toe, dat dit wel eens zou kunnen betekenen dat „alternatieve” mogelijk heden zouden moeten worden afgesne den. Hij omschreef die andere mogelijk heden echter niet nader., Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Bolswards Nieuwsblad De Jong’» Nieuwsblad 5 Maar hoe wil men reageren? Een Ame rikaans blad weet met zekerheid te zeg gen, dat het sluiten van een afzonderlijk vredesverdrag voor de Westelijke landen aanleiding zal zijn, de stellingen, door hun troepen te laten betrekken. Om de tanden te laten zien zullen Amerikaan se, Franse en Engelse troepen een klein stukje van Oost-Duitsland bezetten in de hoop, dat Chroestsjow eieren voor zijn geld kiest. Kernwapens zouden niet gebruikt worden, tenzij Rusland er mee zou gaan beginnen. Of de geschiedenis President Kennedy is op het ogenblik in Europa. Woensdag en donderdag heeft hij met president De Gaulle van Frankrijk gesproken; in aansluiting daarop is hij naar Wenen vertrokken, waar h\j zaterdag en zondag met Chroestsjow, de Russische premier, zal confereren. Over de inhoud van het eerste gesprek is op het ogenblik van schrijven nog niets bekend, maar het is niet zo moeilijk aan te geven, waarover de beide staats lieden het zullen hebben. In de eerste plaats zal Kennedy de verdediging van de Westelijke wereld, neergelegd in de Noord Atlantische Verdrags Organisatie, aan de orde willen stellen. De Gaulle draagt de N.A.V.O. in haar huidige vorm geen goed hart toe. De integratie van de diverse nationale legers op bepaalde punten stuit hem tegen de borst. Hij wil op dat punt vooral de nationale souvereiniteit laten gelden. Aan een onderstelling van bijv, de natinale luchtmachten onder een gemeenschappelijk commando wil De Gaulle niet meedoen. Hij weigert kern wapens te laten opslaan op Frans gebied, hetgeen Amerikaanse jagers, die deze wapens moeten vervoeren, van Franse naaar Duitse bases heeft verdreven, en de Franse Middellandse Zeevloot heeft hij onttrokken aan het geallieerde opper- bevel. De Tweede Kamer heeft zich dinsdag j.l. verzoend met de gedachte dat de voor genomen belastingverlaging op 1 juli a.s. niet zal doorgaan. Van de zijde van zjjn a.r.-geestverwanten mocht minister Zijlstra zelfs lof incasseren, omdat hij niet had geschuwd de verantwoordelijkheid voor deze impopulaire maatregel te aanvaarden. De socialistische fractieleider Burger deed het wel voorkomen, alsof de minister de belastingverlaging naar volgend jaar had verschoven omdat er dan gemeenteraadsverkiezingen zullen worden gehouden, doch het gelukte hem niet de regeringspartijen tegen het kabinet-De Quay op te zetten met de stelling, dat dit opnieuw een belofte had geschonden, want hoe teleurgesteld de woordvoerder der k.v.p., dr. Lucas, zich door minister Zijlstra ook toonde, een kabinetscrisis wil hij n.l. niet riskeren. Hij liet wel blijken, dat zijn groot ver trouwen in de bewindsman van financiën was geschokt. Ook kondigde hij aan, dat hij niet gauw weer zou instemmen met de behandeling van een belasting, voorstel, waarvan de datum van invoering niet tegelijk wetteljjk wordt vast gelegd. Zuid-Afrika. Zuid-Afrika is woensdag een republiek geworden. Vorig najaar heeft de rege ring hierover een referendum laten houden, uiteraard alleen onder de blan ke bevolking, die drie van de vijftien miljoen inwoners van de nieuwe repu bliek telt. Met de stemmen van nog geen miljoen inwoners voor is het besluit ge nomen, ten zeerste betreurd door de En gels sprekende bevolkingsgroep, die niet alleen de koningin als staatshoofd ziet verdwijnen, maar ook alle banden met Engeland en het Gemenebest doorgesne den ziet. Voor de niet-blanken is het een aanlei ding geweest drie dagen een z.g. thuis- blijf-actie te voeren, een soort staking dus, die alleen in Johannesburg een suc ces is geworden. Maar troepeneenheden hulptroepen, tanks en politie waren overal met veel militaire vertoon opge steld om de niet-blanke bevolking te in timideren. Over de stemming onder de niet-blanke bevolking behoeft men zich overigens geen illusies te maken. land eist namelijk een uitgebreid veto recht bij de controle en dat kunnen Amerika en Engeland niet aanvaarden. De controle moet vrij zijn. Dat Kennedy De Gaulle zal laten weten, dat hij er voorstander van is, dat En geland tot de Europese Economische Gemeenschap zal toetreden, ligt voor de hand. Frankrijk is in deze kwestie de voornaamste hinderpaal. En dan tenslotte een onderwerp, dat de laatste tijd weer meer in het middelpunt van de belangstelling dreigt te komen, namelijk Berlijn. Van Russische zijde heeft men al laten doorschemeren, dat Chroestsjow van plan is hiervan het centrale thema van zijn gesprek met Kennedy te maken. Het gaat hem ver velen, dat hij dertig maanden na zjjn ultimatum, dat de kwestie binnen zes maanden op de door hem voprgestelde wijze opgelost moet zijn, nog geen stap verder is. Indien Oost en West hier over niet tot overeenstemming komen, zal Chroestsjow vermoedelijk nog voor het einde van het jaar een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland slui ten, waarbij de rechten van de bezetten de mogendheden in Berlijn opgeheven zullen worden. Stap voor stap, meent men, zullen de rechten van de Weste lijke bezetters en hun recht van toegang tot West-Berlijn beknot worden. Op een gegeven ogenblik moet het Westen hier op reageren, wil hét Berlijn niet zonder slag of stoot verliezen; Iets wat in open bare redevoering als een onmogelijkheid is bestempeld. Ander bezwaar. Een ander bezwaar van Kennedy tegen het Franse kernwapenprogramma is, dat het moeilijkheden veroorzaakt bij de be sprekingen met Rusland over de stop zetting van dé kernproeven. Rusland eist van Amerika en Engeland, dat zij de verantwoordelijkheid nemen voor het stopzetten van de Franse kernproeven. Wellicht wil Kennedy van De Gaulle een garantie, dat hij zich, mocht het tot een akkoord met Rusland komen, zal aansluiten. Doch dat is niet het enige waarover Kennedy en Chroestsjow zul len spreken, wanneer deze kernproeven te Wenen ter sprake zullen komen. Rus- Defensiekosten. De liberale fractieleider prof. Oud en de christelijk-historische afgevaardigde Van der Mei legden er de nadruk op, dat voorkomen moest worden, dat het bedrag, dat volgens de opzet dit jaar met de belastingverlaging gemoeid zou Waarin opgenomen: De Bolawardsche Courant, Westergoo en zjjn geweest, voor andere doeleinden zou worden gebezigd. Zij doelden op de mogelijkheid, dat het bedrag zou worden bestemd voor opvoe ring van onze defensie-uitgaven. In zjjn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer had de minister van oor log, ir. Visser, nameljjk gezinspeeld op de mogelijkheid, dat, nu de Amerikaan se bijdragen zullen wegvallen, de belas tingen wel eens verhoogd zouden moeten worden om ons defensie-apparaat op peil te houden. In antwoord op het advies van ver scheidene Kamerleden om dan aan ver hoging van de z.g. verteringsbelastingen (op de omzet e.d.) te denken, noemde minister Zijlstra het inderdaad uiterst onwaarschijnlijk, dat ten behoeve van de defensie de loon- en inkomstenbelas ting niet verlaagd doch verhoogd zal moeten worden. Nochtans opperde drs. Van der Mei warm bijgevallen door de pacifistisch- socialistische afgevaardigde Lankhorst de gedachte om dit belastingbedrag te bestemmen voor de hulp aan rninder- ontwikkelde landen, terwijl prof. Oud voorstelde om bedoeld bedrag bij de Ne- derlanadse Bank als een soort conjunc- tuurreserve te „blokkeren”. Minister Zijlstra bleek er echter de voorkeur aan te geven het bedrag te bestemmen voor de aflossing van de vlottende schuld van het rjjk. En daar bleef het bij, ondanks de aanmoediging van de communist Bakker tot de rege ringspartijen om minister Zijlstra via een motie te dwingen tot de keus: af te treden of de belastingverlaging op 1 juli a.s. toch te laten doorgaan. Dy’t it guod hat, hat ek de noed! de boer en doe forlear er in süchlaem Schuldvraag. Dr. Lucas wilde niet ontkennen, dat de conjunctuur tekenen van overspanning toonde, maar hij herinnerde er aan, dat dit ook het geval was toen de regering in het vorig najaar de belastingverla ging aankondigde. Zijn grief was, dat de regering, o.m. door de verkorting van de arbeidstijd toe te staan, zelf be moeilijkt had, dat de belastingvermin dering op het voorgenomen tijdstip zou kunnen doorgaan. Wat dit betreft, was er dus gelijkenis tussen zijn kritiek en die van mr. Bur ger, die o.m. betoogd had, dat minister Van Aartsen. door de bouwmarkt on voldoende in de hand te houden, zelf tot verscherping van de conjunctuur had bijgedragen. Minister Zijlstra verweer de zich echter met de opmerking, dat het kabinet-De Quay veel eerder andere maatregelen tot tempering van de con junctuur had getroffen dan de vooraf gaande kabinetten-Drees. K.L.M. DC-8 VERMIST De bemanning van de vermiste Frid tjof Nansen”bovenste rij v.l.n.r.: ge zagvoerder R. D. Bergemann, de vlie gers; R. M. Draaisma en J. R. W. Hoekstra, de navigator: G. van Vuure, de boordwerktuigkundigen: H. JUes trik en J. JU. Blommestein en de pur ser J. Oosterling, de hofmeesters L. Boersma en S. H. Thio, de stewardes sen: K. de Graaf en C. J. v. d. Berg, de purser Pablo Garrido en de stewar dess M. I. Crespo Caldera. Onder een toestel van het type DC-8 Iemand z.b.b.h.h. vraagt kamer met een slaapkamer, de prijs van f 30,per maand niet te boven gaande. Wegens plaatsgebrek te koop een kort- harige St. Bernard. B. Falkena t.o. stad huis, Bolsward Plaatsen en vernieuwen marm. schoor steenmantels. Steenhouwerij A. P. Cupe- rus. Ter overname aangeboden wegens te groot geworden een flinke kinderwagen, gebruikt voor gezonde tweeling. Aangemoedigd door het grote succes van de tentoonstelling van friese majolica „Wat Friese Gleiers Bakten”, in I960, w'ordt ook dit jaar van 15 juni tot 17 september te Makkum in het Pothuis een tentoonstelling gehouden van Fries aardewerk. Behalve majolica zal er ook rood lood- glazuur aardewerk, aardewerk in ringe- loortechniek en kerfsneeaardewerk te zien zijn. Heer Kennedy, gelukgewenst Blij met je installatie Verwachtingen zijn onbegrensd Ik deel namens onze natie De zeer oprechte goodwill mee Het kan de de kans licht geven Dat wij voortaan in pais en vree Broederlijk samen leven Voor je programma niets dan lof Met hartelijke groet, Chroetsjow. Kennedy wreef zich de ogen uit Zou er toenadering komen? Hij was met dit vriendelijk geluid Zeer zeker ingenomen Misschien draait de rivaal wat bij Hier, klinkende bewijzen Geïnterneerde vliegers vrij Zo'n gebaar valt te prijzen Mijn voorganger die ’t slechter trof Dit lijkt er op, bedankt Chroetsjow! Wel jammer, het begon zo flink Blijkt het nu toch een fabel? Zomaar een politieke kink In de Cubaanse kabel Het wederzijdse commentaar Was niet zo bijster strelend Waarom deed Fidel 't ook zo raar? Ruzie is echt vervelend Stil, schiet niet nijdig uit je slof Geen brokken makerij, Chroetsjow! Welnee, ik stap weer in de pas Er is nog niets verloren Een stormpje in een waterglas Je weet het van te voren De lucht strakblauw, van wolken schoon Wanneer wel? De bewindsman van financiën gaf de Kamer de verzekering, dat van uitstel in dit geval geen afstel zou komen. Ze kerheid omtrent het tijdstip van invoe- ring verstrekte hij evenwel nog niet. Ja, hij ontkende zelfs, dat men er al op zou mogen rekenen, dat de belasting verlaging nu op 1 januari a.s. zal door gaan. Prof. Zijlstra wilde niet verder gaan dan de belofte, dat in het najaar het tijdstip van invoering definitief zal wor den vastgesteld. De grote vraag blijft uiteraard hoe dan de stand van de con junctuur zal zijn. Daarom toonde dr. Lucas zich 1 i sceptisch. Maar minister Zijlstra bij- j Maar voor de immigrant is de aardigheid Dat zal niemand beweren We beuren mogelijk beiden loon Als we gaan confereren Voor praten is er vast wel stof Wacht mij te Wenen op, Chroetsjow Straks volgt er een communique: Gesprek^ hartelijk en open Gezelligheid, een goed diner Alles is best verlopen Wij kwamen nader tot elkaar Door wederzijds gegrijpen Problemen gaven geen bezwaar Er kunnen vruchten rijpen Nieuwe lichtpunten? nou en of! Getekend: Kennedy, Chroetsjow PIET zal verlopen, zoals het blad meent, is een andere zaak. Ongetwijfeld zal het afzonderlijke vredesverdrag er wel ko men, maar dat het Westen een militaire reactie zal doorzetten, lijkt minder waarschijnlijk. De Westelijke troepen macht is te gering en de geografische verhoudingen in Oost-Duitsland zijn wel zeer ongunstig voor het Westen. Maar het interessante is vermoedelijk, dat ’t Westen Rusland wil laten geloven, dat het wel degelijk op tegenweer uit is, hetgeen naar alle waarschijnlijkheid ook is wat Kennedy Chroestsjow duide lijk wil maken. Maar men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat Chroest sjow toch wel zal kijken naar de midde len, waarover het Westen beschikt om forse woorden waar te maken. Niet alleen in Wenen zal Berlijn ter sprake komen, maar ook in Parijs is het aan de orde geweest. De Gaulle is er altijd een voorstander van geweest in Berlijn de tanden te laten zien, in de overtuiging, dat Chroestsjow daarvoor dan wel terug zal schrikken. Het hier boven geschetste militaire plan zou, vol gens het Amerikaanse blad, de politieke goedkeuring van De Gaulle en Kennedy moeten krijgen. Maar nogmaals, seri eus lijkt het ons niet. De Gaulle’s denkbeeld is, dat Frankrijk over een volledige eigen strijdmacht moet kunnen beschikken, omdat het an ders geen zin heeft van Frankrijk een atoommacht te maken, waardoor het in staat gesteld moet worden zijn eigen belangen met eigen middelen te verde digen. De Gaulle verafschuwt een rol voor Frankrijk als onderdeel van een alliantie. Dat is geheel in strijd met de denkbeel den van Kennedy, wiens opinie het is, dat de Europese landen nu in de eerste plaats de verdediging met klassieke kernwapens moeten versterken. Zij moeten hun krachten en gelden niet verspillen aan het doubleren van het Amerikaanse kernwapen. Hwat hat QabeSkroar tlOfAL Een nederlandse immigrant in Australië, zo meldt de Emigratiekoerier, reed on langs door een bos, toen een kangoeroe plotseling voor de wielen kwam en door zijn auto werd aangereden. De kangoeroe verloor daarbij het bewust zijn. De immigrant meende hier een kans uit duizend te hebben om zijn familie en vrienden nu eens te tonen wat men zo al in zijn nieuwe vaderland beleeft. Hij trok zijn jasje uit en trok het de kangoe roe aan. Terwijl hij terugliep naar zijn auto om hiervan een foto te maken kwam de kangoeroe weer tot bewustzijn. Voor dat de man het kon verhinderen had de kangoeroe het „hazenpad” gekozen en verdween. Het is dus mogelijk voor de mensen in Australië dat zij vandaag of morgen een kangoeroe in een colbertje nogal j tegenkomen. 1 I Afno» .-1 z» et et r-/-l j gevallen door zijn geestverwant Van j er wel af, want in de binnenzak van zijn Eysden verzekerde hem, dat het j jas had hij 400 Australische ponden, die I voortduren van de hoogconjunctuur de j wel niet naar de haaien, maar naar d- belastingverlaging niet blijvend zal te- kangoeroes zijn, hetgeen voor de man genhouden. Deze belofte stemde de libe- op hetzelfde neerkomt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1