Er hangt rond Wenen J| een waas Meningsverschillen inzake huurverhoging en kinderbijslag doen zich gelden I Hf»- Kwestie Berlijn kritiek worden zou Slechts Laos eens over Piter Jelles ■i Gouden filmpjes üs hjoed p p to sizzen 1 i f? o STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - w VRIJDAG 9 JUNI 1961 57e JAARGANG No. 43 W»«rio opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad FILMPRIJS VAN DE RAAD VAN EUROPA IN ARNHEM UITGEREIKT Dominicaanse republiek. 'e kop Defensie. Kinderbijslag. Ruimtelijke ordening. drink- Het kabinet-De Quay heeft zijn voornemens onthuld met betrekking tot de verdere ontwikkeling van ons huurpeil. Langzamerhand wil de regering af van de subsi diëring van de woningbouw. Zij meent dit te kunnen bereiken door een geleide lijke aanpassing van de huren aan de bouwkosten met plm. 30 Deze huurver hoging zal echter geleidelijk moeten plaats hebben. Op 1 april 1962 zouden de huren met 10 tot 12 moeten stijgen, terwijl voor 1964 en 1966 soortgelijke verhogingen in het voornemen liggen. 2e week juni 1911 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) De Gaulle. Even weinig optimisme als over het on derhoud in Wenen toont men in Ameri kaanse kringen over het onderhoud, dat de president met president De Gaulle in Parijs heeft gehad. Standvastigheid in Berlijn was hier het enige dat naar voren werd gebracht als gemeenschap pelijk standpunt. En dat is wel wat mager. Maar laten wij hopen, dat de staatslie den, die elkaar in Wenen en Parijs heb ben ontmoet, eikaars achting hebben weten te verwerven. Dat verandert wel iswaar niet veel aan de problemen, maar draagt toch bij tot de bereidheid tot com promissen. Algiers. De generaals, die in april in Algiers in opstand zijn gekomen tegen de politiek van president De' Gaulle, hebben een gevangenisstraf gekregen van vijftien jaren, hetgeen voor muiterij niet veel is. Figuren van lagere rang zijn voor min der wel ter dood veroordeeld. Men kan deze betrekkelijk lichte straf verklaren door de wens van De Gaulle het officiers corps, dat sympathie toont voor de ver- De regering kan daarbij steunen op een advies van de Sociaal Economische Raad die van oordeel is geweest, dat het ver schil in huur tussen een nieuwe, gesub sidieerde woningwetwoning en eenzelfde het kabinet-Drees afkomstig is. De moeilijkheid is echter, dat de p.v.d.a. een ruimere bijdrage uit de overheids kas verlangt dan minister Zijlstra met zijn bindende belofte de belastingen in de naaste toekomst te zullen verlagen meent te kunnen toestaan. De Spyktille door Bolsward overgedra gen aan de gemeente Hennaarderadeel met een toeslag van f 1400, De bekende kaatser Catrinus Werkhoven te Witmarsum heeft besloten niet meer uit te komen. 100-jarig bestaan der brandass. „Achlum” te Achlum. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Boiswards Nieuwsblad Dat lijkt al iets meer, omdat juist de doeltreffendheid van het bestand op het ogenblik een struikelblok is. Volgens de Amerikanen is er in feite geen bestand en trachten de pro-com- munistische troepen van de Pathet Lao voortdurend hun positie te verbeteren. Amerika dreigt zelfs de conferentie te verlaten, wanneer hier niet iets aan ge daan wordt. Men zou bijvoorbeeld de controlecom missie met meer bevoegdheden kunnen bekleden, maar daar voelen de commu nistische landen niets voor, hoewel de Chinees toch haarfijn weet aan te tonen, dat niet de Pathet Lao, maar de recht se regering het bestand voortdurend schendt. ren kan overlaten, doch ook zelf han delend moet optreden. De staatkundig gereformeerden spraken bij monde van de oud-burgemeester van Zoutelande, Kodde, echter de vrees uit, dat door centralisatie het platteland zou verstedelijken en in onrust zou worden gebracht, waardoor men daar het ge kwinkeleer der vogels niet meer zou kunnen horen en er zelfs in hoge flat gebouwen zoumoeten gaan huizen. In kalmere bewoordingen gaven ook de anti-revolutionairen blijk op een zekere decentralisatie bij de ruimtelijke orde ning te durven vertrouwen, terwijl vooral de liberalen en de christelijk-his- torischen aandrongen op een regeling voor de schadevergoeding aan degenen, wier belangen bedreigd worden door de streekplannen der overheid. Als men het communiqué leest, dat president Kennedy en premier Chroestsjow na hun besprekingen op 3 en 4 juni in de Oostenrijkse hoofdstad hebben gepubli ceerd, dan wordt men niet veel wijzer. Men vindt een lijst van besproken onder werpen, namelijk: kernwapenproeven, ontwapening en Duitsland. Slechts over Laos wordt iets meer gezegd. Beiden zyn voor een neutraal en onaf hankelijk Laos en voor internationale overeenkomsten ter verzekering hiervan. Verder wordt gesproken over het belang van een doeltreffend bestand. In elk geval staat vast, dat ook dan ons bevolkingsvraagstuk nog niet zal zijn opgelost. In andere vorm zal dit zich aan ons blijven voordoen. Dit bleek zonneklaar bij de behandeling van het wetsontwerp Inzake de ruimte lijke ordening, dat de Tweede Kamer deze week in openbare behandeling nam. De woordvoerder der k.v.p., Assman, schatte, dat over anderhalve eeuw de bevolking tot 3% miljard zal oplopen als de huidige ontwikkeling zich zal doorzetten. Met name in het Westen des lands hoopt de bevolking zich op, zo dat er nauwelijks recreatieruimte over blijft. Zowel de socialisten als de k.v.p.ers, bij monde van respectievelijk de Westerhout en Van Vliet, bleken van oordeel, dat de overheid die ontwikke- Daar komt bij, dat de regering ook al voor de noodzaak staat te beslissen, wat zij voor de defensie moet uittrekken, nu de Amerikaanse hulpverlening zal weg vallen. Bij de behandeling van de begroting van defensie in de Eerste Kamer hebben de meeste senatoren er in niet-misversta- ne bewoordingen op aangedrongen het defensiepeil te verhogen. Zelfs van de zijde van zijn geestverwanten uit de v.v.d. bij monde van mr. Van Riel moest minister Visser het verwijt horen dat hij te gemakkelijk tcrugweek voor zijn ambtgenoot van financiën, prof. Zijlstra. Ook de woordvoerders van c.h.u. en k.v.p. uitten zich zo kritisch, dat de oppositie van de p.v.d.a. het maar kalm aan deed. Kortom, wij gaan op het Binnenhof weer interessante weken tegemoet. Een waas. Men hoopt nu, dat op dit punt wat ver heldering komt na de conferentie van Wenen, hoewel men niet weet wat er tussen beide staatslieden is besproken. Maar nagenoeg iedereen is ten aanzien van Laos wat optimistischer gestemd. Gromiko, de Russische minister van bui tenlandse zaken, is weer naar Genève. Misschien heeft hij nieuwe instructies. Of deze zich ook Zullen uitstrekken tot het opgeven van het vetorecht, dat Rus land voor elk van de leden van de con- trölecommissie en in zijn geval spe ciaal voor Polen, dat hiervan lid is eist, staat nog tebezien, want ook op andere punten was Chroestsjow er hele maal niet voor maar iets te wijzigen aan het starre Russische standpunt, dat eenstemmigheid (een nette naam voor vetorecht) vereist is. Daarom lijkt het onwaarschijnlijk, dat er een stap vooruit is gezet op het punt van de stopzetting der kernproeven of de ontwapening. kwestie het enige actuele onderwerp van de Duitse kwestie. Wie gelooft nu nog in een hereniging, op welke grondslag dan ook? In ander verband zal het bevolkings vraagstuk binnenkort trouwens weder om de Tweede Kamerleden bezig hou den. Het omstreden voorstel tot invoe ring van een algemene kinderbijslagver- zekering is n.l. tegen 27 juni a.s. op de agenda geplaatst. In verschillende krin gen vraagt men zich n.l. af of een der gelijke, alomvattende volksverzekering niet een nieuwe stimulans zal betekenen voor onze toch reeds aanzienlijke bevol kingsgroei. Zoals bekend, houdt dit punt ook de regeringspartijen verdeeld. De k.v.p. is een warme voorstandster der wetsontwerpen. Met name de c.h.u. en de v.v.d. vragen zich echter af of het wel raadzaam is ook de beter gesitueer de zelfstandigen te verplichten zich te verzekeren. Zij vinden het voorts niet billijk, dat kinderlozen verplicht zouden worden mee te betalen voor de kinde ren van anderen. Achter de schermen wordt, met name door staatssecretaris Veldkamp, welis waar druk aan een compromis gewerkt, maar de vraag is of het huidige wets voorstel daarbij kan worden gehand haafd. Het feit, dat dit stuk nu toch op de agenda der Tweede Kamer is ge- heren plaatst, wekt de indruk, dat de rege ring het als een proefballon wil ge bruiken om r.a te gaan wat de Kamer ling niet te zeer aan de gemeentebestu- meerderheid wel zou willen aanvaarden. Te Bolsward is grote behoefte aan water. oordeelden, niet nog meer tegen zich in het harnas te jagen. En als afschrik wekkend voorbeeld achtte hij de dood straf vermoedelijk niet nodig. Uit het proces is overigens naar voren gekomen, waarom De Gaulle vorig jaar juni de besprekingen te Melun met de Algerijnse opstandingen heeft laten mislukken. Omstreeks die tijd hadden de opstandelingenleiders van een district in Algerije contact gezocht met de Franse regering. Zij wensten in te gaan op zijn vredesaanbiedingen. Daarvan is niets gekomen, maar deze stap had naar de mening van De Gaulle zo'n verzwak kende invloed op de F. L. N., dat hij niet tot concessies bereid was. Berlijn. Volgens James Reston van The New York Times, een van de best ingelichte Amerikaanse journalisten, zou Kennedy de besliste indruk hebben gekregen, dat de Duitse kwestie (en nogmaals, wat kan dat anders zijn dan Berlijn?) wel licht spoedig in een delicaat, misschien wel gevaarlijk stadium zal komen. Men zal zich dus moeten voorbereiden op 'n krachtproef van standvastigheid. Wij vermeldden vorige week al, hoe men in sommige Westelijke kringen op commu nistische actie denkt te antwoorden. Maar van de andere kant zou men van communistische kant aanwijzingen kun nen aanvoeren, o.a. in een aantal uit latingen van Ulbricht, de Oostduitse partijleider, dat Rusland zeer voorzich tig te werk zal gaan in Berlijn. Ulbricht sprak niet over de vrije, ge demilitariseerde stad en van het verval len van de rechten van de Westelijke mogendheden. Wil Rusland als eerste stap de .Westelijke mogendheden in W.- Berlijn laten zitten totdat de eerste fase van de overdracht van de Russische be voegdheden aan de Oost-Duitsers is vol tooid? Wij hebben vele vraagtekens moeten zetten. Uit de loop van de gebeurtenis sen en uit eventuele indiscreties in de komende tijd zal men moeten opmaken, wat er in Wenen gebeurd is. In het Caraïbische gebied, nauwelijks enigszins tot rust gekomen na het Cu baanse avontuur van de Amerikanen, is een nieuwe haard van onrust onder de aandacht gekomen. In de Dominicaanse republiek, die het Oostelijke gedeelte van het eiland Haïti in beslag neemt, is de „weldoener” (zo noemde hij zich) van de republiek, generalissimo Trujillo vermoord. Trujillo was een dictator van het ouder wetse, rechtse type, die overigens, waar het hem uitkwam, wel wat gedaan heeft voor de economische ontwikkeling van zijn land, dat voor een deel ook zijn eigendom was. Van een democrati sche ontwikkeling, van een medezeg genschap van de bevolking was geen sprake en dat is ook een van de rede nen, waarom de Organisatie van Ame rikaanse Staten hem, die verantwoor delijk was voor enkele moordaanslagen op democratischer presidenten in ande re landen, veroordeelde en boycotte. Dit isolement dreef hem echter merk waardigerwijze meer in de richting van de. uiterst linkse Fidel Castro, met wie hij het de laatste tijd beter kon vinden. Wat het verdwijnen van deze sterke man zal betekenen is niet te voorzien. Zijn zoon heeft nu de touwtjes in han den, maar is vertrouwder met de om gang van filmsterren dan met politici. Het lijkt niet uitgesloten, dat op den duur als reactie een bewind naar voren zal komen, dat zich inspireert op dat van Castro. Maar dat zal eerst nog wel bloedvergieten kosten. woning zonder subsidie ongeveer 30 bedraagt. De moeilijkheid was echter, dat de S.E.R. verdeeld was over de vraag hoe deze aanpassing moest geschieden. Daar door stond de regering voor een moei lijke keus: Zij wist bij voorbaat, dat zij nooit alle groepen tevreden zou kunnen stellen, hoe haar beslissing ook zou uit vallen. Daarom mag men over de brief, waar in minister Van Aartsen haar voorne mens aan de Tweede Kamer mededeelde, een levendige gedachtenwisseling ver wachten. Daarbij zal ook wel getwist worden over de verwachting van de re gering, dat omstreeks 1965 in de mees te gemeenten een zekere mate van even wicht tussen woningbehoefte en woning voorraad bereikt zal zijn. Duitsland. Zoals te verwachten was, is Duitsland besproken. Verder wilden de Russische en Amerikaanse zegsman niet gaan. De journalisten kregen geen antwoord op de vraag of Berlijn was besproken. Dat was een redelijke vraag, want voor de conferentie kreeg men vooral van Rus sische zijde te verstaan, dat Chroestsjow zou hameren op een regeling van de Berlijnse kwestie. Men mag moeilijk aannemen, dat hij daarover niet heeft gesproken, want in feite is de Berlijnse Bekend is bijvoorbeeld, dat de socialis tische oppositie geen principiële beden kingen koestert tegen 't regeringsvoor stel, dat trouwens in oorsprong nog van Elk haldt syn eigen bistek fjirdel baerch is sawn siden spek „De elfsteden”, geurige 2 cents sigaar. M. B. Eerdmans, Sneekerstraat, Bolsward Mar Fryslans provinsjael bistjür Hat mei de hollen skodde Foar soks is gjin subsydsje oer Wis, üs bliuwt dizze bodder As nasjonale dichter djür De man sil net bikladde Mar syn steatkundich aventür Moat nedich op ’e hotte Verse eieren per 20 stuks 75 cent. Room boter (rijkscontrole) per pond 64 cent. De filmprijs tan Je Raad van Europa 1961 is maandagavond ter gelegenheid van de filmweek in Arnhem toegekend aan de Franse film ,,La parole est au fleuve” van Marianne Oswald en Andre Vesusto. Foto: Mr. H. Reinink. di- recteur-generaal van Kunsten en Buitenlandse Culturele Betrekkingen van het Ministerie van O., K. en IU., reikt met een charmante handkus de prijs uit aan Marianne Oswald Alle figuren fan formaet Wurde op ’e tiid ris harre Hwant as men oer dyjingen praet Kin de krityk net sparre Hja stean yn ’t Ijocht of yn it skaed Fornimme goed en ófkarren Ek Ljouwerts romrofte abbekaet Sil hjoed noch sa neistoarre. Party sizze, it petsje óf Foar syn greate prestaesje Hy wie yn moed, bileid en trou In sieraerd fan de naesje De demokratyske opbou Krige troch him mear faesje De mindere man, de sljochte frou Ear je syn nommele graesje Mar oaren sizze, dizze kroan Hat hy echt net fortsjinne De polityk is slim bidoarn Troch him frijwol allinne Hy woe op revolüsje oan Dus wy neame 't in strieminner De keninginne fan ’e troan Ja ja, dat hiet „forsinnen” Party roppe, ien fan de top Dat is net to üntstriden Hy naem ’t foar de misdielden op Yn a-soasjale tiden Al hat hy iensem oan 'e kop In skeve reed soms riden Rjochtsje foar him in stanbyld op It initiatyf forblide. De verbouwing van de gasfabriek vol tooid. De straatverlichting wordt ver zorgd door 134 gaslantaarns. In spul is ’t mei de polityk Hwa hat it mis en hwa gelyk? PYT KONINGIN ELIZABETH ONTVANGT ECHTPAAR KENNEDY Maandagavond heeft koningin Eliza beth van Engeland het Amerikaanse presidents-echtpaar Kennedy ontvan gen in het Buckingham paleis in Lon den. Op de foto v.l.n.r.: prins Philip, mevr, fackie Kennedy, koningin Eliza beth en president Kennedy Er biedt zich aan een gedipl. zenuwverpl. tot verzorging van een hulpbehoevend heer of iets dergelijks. Hwat hat Qabe Skroar g? 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1