„Achlum 1811” bestaat 150 jaar 1 S 1 Al f GELUKKIG INITIATIEF VAN ACHLUMER ULBE PIERS Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen i'. 1 „de Konfektie-industrie Gezond de vakantie rond de Marlinyloer Fan I f STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - Zilveren filmpjes vestigt zich te Blauwhuis I 1 HU LiiS tu' f - DINSDAG 13 JUNI 1961 57e JAARGANG No. 44 I' ATELIER IN TASSENWINKEL Hwat bat het 234,— 7.837,— 435,— 4.653,— 4.401,— 2.193,— 1.846,— 562,— 732,— 1.882,— 966,— 1. Arbeidskosten. Lean foar de boer. ..effens is CAO mei Ofskriuwing Rinte Underh. en lyst reau Underh. traktor Oalje, benzine, smaroalje 760,— 118,— Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie de maetskip- Tj. de J. 2. Wurktuchkosten f 2738,— 602,— 477,— 111,— Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad om commissie van herziening van 5. Hier 6. Oare kosten Underh. geb. (de helt) Fédokter Dekjilden en fokforiening Rinte libbene yn- ventaris In dit eenvoudige huisje in Achlum (het bestaat nog!) ligt de bakermat van de Maatschappij. Hier verrichtte Ulbe Piers Draisma jarenlang z’n boekhouding zijl naar de Harlinger trekvaart bij Wippen”. U. Draisma maakt in zijn dagboek melding van de oprichting van van in de gelegenheid en werk kennis te maken, organiseert de firma donderdag 15 juni 1961 's namiddags van 3.30 tot 5.30 uur en 's avonds van 7.00 tot 9.00 uur een Show in hotel Wijbenga, Blauw huis. Tijdens de show kan men alle ge wenste inlichtingen verkrijgen over oplei ding, salaris, sociale voorzieningen etc. ,,Hoe rom sopje oarelju’s petielen, En buorlju's kij, jaen greate mielen” Gysbert Japiks ’t Wie in ienmansbidriuw, earne yn Frys- lan. dêr't ik dy middeis forsyld wie. De boer hie my skreaun oft ik ris oan- komme woe om ris mei him to praten oer syn situaasje en hwat ik dy middei seach en hearde, like my wol bilangryk ta. Krekt omt it nou ris in stikje praktyk wie, hwert men alle bysünderheden fan fornaem en dêrby de frijichheit om it fansels sünder namtne rêstich to bru te ken. Elk moat mei syn eigen hüd nei de loaijer 7. Algemiene kosten Ljocht, wetterlieding, organi- saesjes, ensfh. Alle kosten meielkoar: 23.778, derby de soasjale lesten dy’t in arbeider De ynkomsten wiene foar.de takomme f 6635, jonge 968, Lean foar frou en Lean foar oaren 3 e week juni 1936 Aan de jaarlijkse autotocht voor ouden van dagen namen te Bolsward 135 oud jes deel. De reis ging naar Gasterland. De N.S.B. werd bij haar colportage in de Jordaan dusdanig gehinderd, dat de po litie charges moest uitvoeren. De heer Galama, exploitant van de Doele heeft flink succes met de ledenwerving voor de Kunstkring. Uitslag Baarderadeel partij: 1. J Okkin- ga en J. Hoekstra te Baard; Rodenhuis te Huins. 2. P. Santema, Oosterlittens en K. Greydanus, Jorwerd en G. Hoekstra, Baard. 3. P. Buren, Baard; Joh. Heidstra, Oosterlittens en S. de Groot, Weidum. 4. W. Koldijk, Jorwerd; M. Fopma, Oos terlittens en D. Hoekstra, Baard. Kousen, sokken, onderkleren Die de felste koude weren Voor uw kindje op de schoot Voor uw zoon of echtgenoot Voor uw meisje in het bad Proestend in het zilte nat Wolwinkel Muizclaar, Bolsward en 1828 veel van huis Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) de jaren 1827 deed zijn. Omstreeks deze tijd rijpten bij hem de plannen om een dakpannen fabriek te stichten, waartoe ongetwijfeld de zware kleigronden van Achlum de aanleiding zijn geweest. Deze plannen kwamen tot uitvoering en in vereniging met zijn schoonzoon F. Draisma de Vries werd in de laatste helft van 1829 en begin 1830 de Achlumer Panfabriek gesticht en da delijk in werking gebracht. Van zijn gelukkig huwelijksleven zou hij echter niet lang meer mogen profiteren en in zijn nuttige werkkring niet lang meer mogen werkzaam zijn. De 18de juli 1830 overleed hij vrij on verwacht aan de gevolgen van een aan val van buikloop. De door Ulbe Piers Draisma opgerichte Brand-Assurantie-Sociëteit „Achlum” was de eerste in Friesland doch werd weldra gevolgd door die te Wirdum, Hallum en Oost- en West Dongeradeel in 1815, Woudsend in 1816 en Workum in 1817 Eenvoudig en op bescheiden voet was haar begin. De Boekhouding, was in het begin ech ter nog al tijdrovend, daar alle staatwerk uit de handen werd gelinieerd en in de Assurantieboeken alle hoofden en vaste bepalingen, in één woord alles, werd ge schreven. De eerste brandschade had plaats de 21e augustus 1813, toen de door Ids Jacobs Haima te Wijnaldum bewoonde boerderij tengevolge bliksem afbrandde en daar door diens bij de Sociëteit verzekerde roerende goederen verloren gingen. De schade groot f 2772 en 10 stuivers, werd overeenkomstig het Reglement, be paald door vier der buren. De inning der contributies geschiedde Kimswerd Klein Luidum is ongeveer in het midden van de drie gemelde dor pen gelegen waar hij het onderwijs genoot van „den doorkundigen onderwij zer Andreas Krieger” en het geluk had grote vorderingen te maken. Doch, helaas! meldt het dagboek: „de tijd was te kort om genoegzaam „het on. derwijs te genieten; in het begin van april d.a.v. werd ik door mijne ouders van de school afgenomen en wederom in het boerenwerk onderwezen; naderhand werd ik niet weder op school gezonden.” De 12e mei 1797 verhuisde het gezin Pier Aukes Draisma naar de 1 kilometer noordelijker gelegen zathe „Luidum”, welke zathe inmiddels door hem was aan gekocht. Alhoew’el zonder twijfel Ulbe de belan gen der boerderij op alle manieren wel zal hebben behartigd, ging hij daarin niet helemaal op, maar bleef bij voortduring zich ook oefenen op letterkundig gebied en schaamde zich niet, schrijft hij „hen die meer wisten, om onderricht te vragen op deze wijze verkreeg ik behoorlijk ken nis van vele zaken.” Bij de toenmalige predikant te Achlum, Ds. Bouwe Ringnalda, genoot hij gods dienstonderwijs, en blijkbaar met succes, althans op 1 januari 1805 had hij reeds 9 maal publiek in de kerk, wat daar toen gebruikelijk scheen te zijn, als catechi sant gesproken. In augustus 1808, op 23 jarige leeftijd, werd hij door het bestuur van Franekera- deel aangesteld als boekhouder voor de slatting van de Achlumervaart van Paye- De Delftenaar jan Pater, die overdag tassen verkoopt en wast, heeft zijn intrede gedaan in de kunstwereld door met als voorbeeld een groot schilderij te vervaardigen van koningin Elizabeth H van Engeland. Hij haopt dat ’t schilderij ooit nog eens ’n plaatsje zal krijgen in een officiële Britse instelling De konfektie industrie „Dedemsvaart” heeft als fabrikante van de in vakkringen zo hoog geprezen Florentina-japonnen bij herhaling moeten constateren, aat zij niet altijd op tijd aan de steeds toenemende vraag kon voldoen. Daarom zocht de fa. naar een mogelijk heid de produktie uit te breiden.- Toen zij van bevriende zijde opmerkzaam werden gemaakt op Blauwhuis, heeft zij zich in verbinding gesteld met enkele be stuursleden van het verenigingsleven al daar. In een speciaal voor dit dpel bijeengeroe pen vergadering was men van mening, dat het vestigen van een konfektie-atelier voor vele meisjes een prachtige werkge legenheid bood. Naar aanleiding hiervan heeft de fa. be sloten een afdeling van haar bedrijf te Blauwhuis te vestigen onder de naam: Mode-atelier „Blauwhuis” te Blauwhuis. Wil zij hierin slagen dan heeft zij assi stentie nodig van minimaal 15 a 20 meis jes. Meisjes, die er voor voelen in eigen omgeving opgeleid te worden tot het af wisselende beroep van modinette, een be roep dus waarvan zij hun hele leven pro fijt zullen hebben, krijgen hier dus een prachtige kans. Teneinde deze meisjes en moeders Blauwhuis en omg. in te stellen met hun bedrijf ook melding van de oprichting van de Ach lumer Brand-Assurantie Sociëteit. Aan de uitvinders, zoals hij ze noemt, dezer op richting. (waarvan hij de eerste uitvinder was!) werd destijds daarvoor uitbundige eer toegekend. De 1ste augustus 1814 werd Draisma door Schout en gemeenteraad van Alme- num gekozen tot secretaris der gemeente bestaande uit de dorpen Almenum, Midlum en Achlum welke betrekking hij vervulde tot de 1ste oktober 1816, met welke datum de grietenijen werden her steld en, zoals hij meldt, „ik van mijnen post werd beroofd en wel uit hoofde die posten weder aan heeren moesten worden gegeven.” Misschien bij wijze van vergoeding, werd hij in dezelfde maand benoemd tot ma joor bij het bataljon Landstorm no. 13. De 10e maart 1817 werd hij tot kerk voogd te Achlum gekozen en in 1819 dijksgedeputeerde van de Contributie der Vijf Delen Buitendijks, welke beide func ties hij met grote ambitie tot zijn dood waarnam. Ook in deze beide kwaliteiten heeft hij veel goeds tot stand gebracht en tot stand helpen brengen. Zijn goed in zicht in de zaken maakte hem tot een vraagbaak in zijn omgeving. Draisma was nog steeds ongehuwd en woonde in de huizing no. 4. De verlo ving van zijn hulp in de administratie, Foppe de Vries met Antje Boersma doch ter van de wed. Age Boersma te Midlum, is allicht de aanleiding geweest dat hier in verandering kwam, door te leiden tot de kennismaking van Draisma met ge noemde weduwe, hetwelk door een hu- welijk, werd gevolgd. De administratie der Sociëteit werd ver volgens voornamelijk waargenomen door F. Draisma de Vries die inmiddels de naam „Draisma” aan zijn naam had toe gevoegd daar U. Draisma werd aan gewezen om deel uit te maken van de primitieve opmeting en de kadastrale gemeenten in de Grietenij, ’t welk hem gedurende 3. Féfoerkosten Alle foerkosten bymekoar 4. Kunstmest Per h.a. 126 kg stikstof 50 kg fosforsür 68 kg kali f ’s avonds auto’s een klein portretje De Stichting Bevordering Hygiënische Gewoonten heeft in de afgelopen win ter een prijsvraag uitgeschreven voor de leerlingen van de Kon. Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. De opdracht luidde een vakantie-affiche te ontwerpen, waarvan de noodzaak van hygiënische gewoonten, ook in de vakan tie, het uitgangspunt zou vormen. Deze prijsvraag heeft het resultaat ge had, dat een tweetal bekroonde ontwer pen zijn uitgevoerd. De eerste prijs ging naar Anton van der Wardt met het ontwerp „Zorgeloosheid, bron van ongezondheid”. Deze affiche is met medewerking van de Nederlandse Kampeerraad ter be schikking gesteld aan de bij deze Raad aangesloten kampeerterreinen in Neder land en wekt de kampeerders op niet zorgeloos te zijn voor wat betreft de hygiëne. D§ tweede prijs was voor Joke Prins met haar ontwerp „Was, slaap, eet goed, leef gezond uw vakantie rond”. Deze affiche roept de vakantieganger op tot een gezonde leefwijze. Het is de bedoeling deze plaat onder ogen van het op vakantie gaande publiek te brengen. Hierbij wordt gedacht aan stations, V.V.V.-kantoren, jeugdherbergen, vor mingsinstituten e. d. De beide platen zijn verkrijgbaar bij de Stichting Bevordering Hygiënische Ge woonten, Scheveningseweg 62, Den Haag. It spul wie in knap pleatske, mei 31 pounsmiet lan, hwerfan 10 p.m. by hüs, 14 pm sawhat 500 meter en 7 pm op 800 meter fan it spul óf. De grounsoarte wie goede sangroun, dy't wol frucht dwaen woe, as men mar net to krap mei de kunstmestsek wie. Op dit spul waer- den halden 14 kij, 5 hokkelingen en 7 keallen. Bargen wiene der net en de hin- nen wiene foar eigen gebrük. De boer seis yn de krêft fan syn libben, 43 jier aid, mei syn frou en in famke fan in jier of acht birêdden it spul seis, towyl de iennige soan, buten skoalletiid (hy gie op de Technyske skoalle) safolle mooglik meiholp. De boer wie tige foar de me- chanisaesje en sa foun ik neist in traktor, in melkmasine, in heafentilator, in tran sporteur, in skodder, in Lely en in kunst- meststruijer, jit 2 moderne transportwei- nen oanwêzich. Ik wie dan ek wol hwat forwundere doe’t hy my sei, dat it him net slagge om hjir in arbeidersdeihier to fortsjinjen. Ek net as it lean fan myn frou en de jonge dêrby rekkenje, sei er. En omt hy wol seach, dat ik noch net gotte oerstjuge wie, helle er syn boek- halding üt de kast en lei se my foar. ’t Wie my winlik stóf genóch mar hy stie der op, ik soe it mar gerêst ynsjen, ge heimen hie er net. Nou doe haw ik it spul trochsjoen en omt it my tige ynteres- searre, in listke makke, sa ’t dat by de bidriuwsekonomyske boekhalding dien wurdt. En doe krige ik it ündersteande op papier: door de boekhouder op een 8 tal zitdagen op verschillende plaatsen in de kring der Sociëteit, in tegenwoordigheid van 2 Gecommitteerden en van de deelhebber ten wiens behoeve de omslag plaats had. Nalatige betalers werden voor een com missie uit Gecommitteerden geroepen, be taalden dan meestal of werden anders be boet. Na het overlijden van Draisma is de ad ministratie voorlopig opgedragen gewor den aan Foppe Draisma de Vries, hierbo ven reeds genoemd. Het tiental jaren dat na 1830 volgde bracht ’t verzekerd kapitaal weinig voor uit. In de eerste plaats waren de tijden niet gunstig voor de Landbouw de deelnemrs waren in hoofdzaak landbou wers en in de tweede plaats,, en niet de minste, vermeerderde de concurrentie van de zijde van de oude en nieuw opge richt wordende Maatschappijen, die over het gehele land werkende, bij gemak kelijke toetreding, volle uitbetaling in ge val van schade beloofden. De ter gelegenheid van het 100 en 125 jarig bestaan van de maatschappij ver melde nog tal van bijzonderheden, het zou ons echter te ver voeren hier thans in den brede bij stil te staan. In de oor logstijd dit is toch wel vermeldens waard nam de Maatschappij opnieuw een initiatief n.l. tot het afsluiten van een molest verzekering (nadat ook tal van an dere verzekeringsvormen bij de Maat schappij zelf, maar ook uit dezelfde ge zindheid n.l. het elkander dienen. In het gedenkboek, dat de Friese dich- ter-schrijver D. A. Tamminga bezig is over het 150 jarig bestaan te schrijven, zal men ongetwijfeld tal van bijzonder heden vinden. molke (29 sint de kg) 16.017, Foar forkofte kij en jongguod 5.474, Alle ynkomsten bymekoar: 21.491, Der wie in forlies fan; 23.778 21.491 f 2.287 En dan moatte der jit twa dingen by- sein wurde: Fan de hier haw ik 250, goune óflutsen foar de wente, oars wie it forlies jit heger west. En ik haw gjin sint rekkene foar ündernimmerslean, ri- siko of hwat ek, hwant dan joech it jit üngustiger byld. Ik bin net hinne gien en haw der in post óflutsen foar it feit, dat dizze minsken op 'e romte wenje, dat hja folie mear kosten hawwe foar yn- keapjen, tsjerkereizgjen en al sa mear. Né, neat oars as de suvere bidriuwskosten en de boer rekkene op in arbeiderslean. Nou siz ik dit net, om meilibjen los to meitsjen, dat slagget dochs net by party lju, ek al soe it op syn plak wêze. Mar ik woe dit earlike en sobere forslach fan in lytse boer en syn wurk dochs ris nei foaren helje, omt er sa’n bytsje bigryp is foar it feit, dat neist it molkjild fan 16.000 goune en neist it jild foar for- koft fé foar hast 5.500 en praktysk sun der personiel, dizze boer net lyk halde kin. Lang net en dan fait er jit biiten alle forsekeringen en sosiale wetten, omt er selsstannige is. Ik siz net, dat dit it algemiene byld is, der binne genóch oaren, dy't better buork- je en dat is mar goed ek. Mar mannichien koe mei profyt de wurden fan Gysbert- Om to binnen bringe, dy't hjirboppe steane, dan waerd er aerdich minder for- gund brea iten. En dat soe pij gjin skea dwaen. Dinsdagmiddag werd in de stijlvolle vergaderzaal van de Onderlinge Ass. Mij. „Achlum van 1811” te Franeker (met prachtige vele vierkante meters grote schil derijen van Ids Wiersma, o.a. van de Bolswardse Martini) onder leiding van haar voorzitter de heer H. R. Kingma van Bolsward een persconferentie belegd in ver band met het op 4 juli a.s. 150 jarig jubileum van de Maatschappij, welk jubileum op de stichtingsdag te Franeker zal worden herdacht. Thans nemen we reeds gaar ne de gelegenheid te baat aan de hand van eerder verschenen gedenkboek iets over het pionierswerk en de persoon van de oprichter te vertellen. In het begin der negentiende eeuw was er in Friesland nog weinig beweging op het gebied van verzekering tegen brand schade, hoewel verzekering tegen zeege vaar er in de 18e eeuw reeds veelvuldig voorkwam. Herhaaldeiijk zal echter in die tijden, evenals tot heden het geval is het at bran den van boerderijen tegenvolge van hooi- broei of hemelvuur wel zijn voorgekomen waartegen men vrij wel machteloos stond en zal ongetwijfeld voor en na deze of gene wel eens hebben rondgezien naar middelen om de nadelige gevolgen daar van te voorkomen. In Holland bestonden vóór 1811 reeds een 10-tal grote Brand-Assurantie-Maat- schappijen, die allicht ook wel relaties in Friesland zullen hebben gehad; doch naar alle waarschijnlijkheid zullen o.a. voor boerderijen, wel bezwarende bepalingen in hun reglementen opgenomen zijn ge weest, die de toetreding tegenhielden. Het was in de dagen toen Nederland was ingelijfd bij het Franse Keizerrijk, dat te Achlum woonde Ulbe Piers Draisma een jonge man, boerenzoon, weinig opleiding gehad, doch iemand met een helder oor deel en een open oog voor maatschappe lijke belangen, bij wie het denkbeeld op kwam een vereniging te stichten tot on derlinge waarborg tegen de gevolgen van brand. Het kan zijn, dat hij op de ene of andere wijze enige inlichtingen had bekomen omtrent inrichting en werking van zoda nige Maatschappijen, doch de mogelijk heid is ook niet uitgesloten dat door hem geheel uit eigen initiatief gehandeld is, toen hij de oprichting van een Assurantie Maatschappij voor deze streken in het oog vatte en ging voorbereiden. Zijn hoofddoel is kennelijk geweest ten nutte zijner omgeving werkzaam te zijn, getuige het salaris dat hij, later in het re- gelement bepaalde voor de administra teur, ongetwijfeld daarbij de veronder stelling had dat die functie wel door hem zou moeten w'orden waargenomen. Om tot zijn doel te geraken stelde hij zich in verbinding met enige geschikte en invloedrijke mannen in zijn omgevig en vond hij o.a. bereid hem te steunen, de heren: Samuel Alma te Schalsum, Mar ten Sijtzes Hilarides op Miedum onder Tzum, Pieter Offinga te Arum en Fed- de Jacobs Strikwerda te Achlum, allen „erfgezeten” landbouwers. In overleg met deze heren werd een re glement ontw'orpen en daarbij bepaald, dat de maatschappij zou werken over de door de toenmalige regering ingestelde Kantons Franeker, Bolsward en Dron- rijp, omvattende de voormalige Griete nijen Franekeradeel, Barradeel, Wonsera- deel, Menaldumadeel en Hennaardera- deel, benevens de steden Franeker en Bolsward. Alle zaken voorbereid zijnde, volgde toen een algemene oproeping aan alle belang hebbenden, om mede te w’erken tot de oprichting en daarvoor samen te komen te Franeker ten huize van Anne Harings Ruurda, op de 4e juli 1811, inwelke ver gadering de Brand-AsSurantie-Sociëteit over de Kantons Franeker, Bolsward en Dronrijp werd opgericht. Hier was dus de thans 150 jarige maat schappij geboren, maar laten we eerst iets nader vertellen van de initiatiefnemer, Ulbe Piers, een van die pioniers aan wel ke de vorige eeuw zo rijk was. Ulbe Piers Draisma werd geboren te Ach lum de 22e februari 1785 fs morgens 5 uur) op de zathe „Klein Luidum”, dé meest zuidelijk gelegen boerderij der toenmalige grietenij Franekeradeel, op welke zathe zijn vader Pier Aukes Drai sma boer ws. Het schijnt dat zijn ouders niet onont wikkeld waren, althans in een fragment dagboek, dat gevonden werd, staat aan getekend, dat hij in lezen, schrijven, enz. door zijn ouders onderwezen werd, op boerenmanier, tot het jaar 1794, toen hij op school geraakte te Achlum bij Jan Meines, schoolonderwijzer aldaar en bij afwisseling, hij zal af en toe wel in de boerderij werkzaam moeten zijn gew'eest gedurende een jaar van diens lessen ge noot. Doch de geschiktheid van deze paeda- goog om onderwijs te geven, schijnt niet groot te zijn geweest, althans de jonge Ulbe werd gedurende de maanden janu ari, febnrari en maart 1796 op school ge zonden te Arum, bij „den braven Douwe Holder”; doch ook hier werden geen grote vorderingen gemaakt. Daarna werd hij aan het boerenwerk gezet, doch kwam met januari 1797 weer op school, nu t- r** is f M I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1