RuslandKwestie Berlijn brandend probleem Vredesverdrag met Duitsland door Kamer geblokkeerd is een üs hjoed p p to sizzen J Geslaafd concert in te Workum de Herv. kerk STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND L&* Afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland Bolswards raadhuis tamelijk goed gebouw Door Mr. J. Dirks is in een klein boekje weergegeven wat een reiziger Z. C. von Offenbach van z'n reis door Friesland in 1710 vertelde. Hier volgt iets van zijn ervaren in Bolsward. F rije-tiidsbisteding Gouden filmpjes VRIJDAG 16 JUNI 1961 57e JAARGANG No. 45 i De Jong's Nieuwsblad I- Workum kunst PYT WEER ONTPLOFFING IN PARIJS HOTEL voeren Advertentie: Wordt gevraagd heer 4.' Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie - Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactic-adres: Marktstraat' 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) De Algerijnse kwestie. ling van Zeeuws-Vlaanderen aangedron gen. Zo bleef de staatkundig-gerefor- meerde fractie aangevoerd door oud- burgemeester Kodde tenslotte alleen staan in haar verzet. OUDEN VAN DAGEN DEFILEERDEN VOOR KONINGIN OP SOESTDIJK Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Hwat bat (ga be Sb roar pen van de mogelijkheid tot het opstel len van nationale plannen voor bijvoor- 1 de recreatie, dreef de k.v.p. en kele amendementen samen met de socia listen door op het andere ogenblik, speciaal waar het betrof schadevergoe ding aan degenen, die door gemeente lijke bestemmingsplannen worden ge troffen, werkte zij met de anderg re geringspartijen samen. Het resultaat van een en ander bleek voor minister Van Aartsen echter niet onaanvaard baar. De Kamercommissie, welke belast is met de voorbereiding van de parlementaire behandeling van het Nederlands-Duitse verdrag, dat na langdurige onderbande, lingen geruime t(jd geleden door de wederzijdse regeringen werd ondertekend, hééft verlenging gevraagd van de reglementaire termijn, binnen welke eigen lijk een Voorlopig Verslag omtrent een aanhangig wetsontwerp moet worden uitgebracht. De Duitse volksvertegenwoordiging heeft dit verdrag reeds goedge keurd, maar in Nederland moest dit nog gebeuren. Door dit verzoek om uitstel werd de openbare behandeling nu in beginsel geblokkeerd. Deze omstandigheid bood de Nederlandse regering gelegenheid om op heropening van het overleg bij West-Duitsland aan te dringen. Houten. Vlotter verliep de behandeling van een tweede grenswijzigingsvoorstel van mi nister Toxopeus. Dit betrof de samen voeging van de gemeenten Schalkwijk, Tuil en ’t Waal met Houten. Vanuit de desbetreffende gemeenten was tegen dit voorstel weliswaar ook bezwaar gere zen. Doch alleen voor de s.p.g. gaf dit de doorslag. De grotere partijen lieten zich door minister Toxopeus overtuigen, dat samenvoeging van deze drie foren sengemeenten gewenst zou zijn met 't oog op de toekomst. Zij kunnen dan te zamen beter weerstand bieden aan de opdringende stad Utrecht, waarvan het centrum op slechts 6 km is gelegen. Ook de financiële perspectieven zijn dan gunstiger. Minister Toxopeus verwacht te zelfs, dat de nieuwe gemeente Houten krachtig genoeg zou zijn om zelf de vestiging van een hulpsecretarie in Schalkwijk te bekostigen als daaraan gelet op de afstand tussen de hui dige gemeenten behoefte zou blijken te bestaan. Hij gevoelde er in elk ge val niet voor om zoals de christelijk- historische unie-voorzitter Beemink wil de voor dit doel een speciale uitke ring uit het gemeentefonds te verstrek ken. Advertentie: wordt gevraagd heer van middelbare leeftijd om te reizen met on- Wasrin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en „Russische” neutraliteit. Afgezien nog van het feit, dat Rusland onder neutraliteit gewoonlijk wat an ders verstaat dan het Westen, hetgeenWaarom zou Chroestsjow het ook met Laos. Het optimisme, dat na Wenen ten aan zien van Laos werd getoond, heeft zijn rechtvaardiging nog niet gevonden. En kele dagen naar Wenen veroverden de troepen van de communistische Pethet Lao een steunpunt van de regeringstroe pen, ondanks het officiële staken van het vuren. De controlecommissie wacht nog steeds op nieuwe instructies, die er meer dan een brievenbus van klachten van zul len maken en het gesprek dat Gromiko met Harriman heeft gehad, heeft niet tot resultaten geleid. Naar aanleiding van het gemelde inci dent weigerden de Westelijke mogend heden de zittingen van de conferentie bij te wonen, maar afgebroken was de conferentie toch niet. Maandag was er zelfs weer een zitting. Men heeft nu zijn hoop gesteld op het overleg van de leiders van de drie Laotiaanse groepen, de communistische, de neutrale en de pro-Westelijke, die elkaar zaterdag in Zurich zullen ontmoeten om te kijken of zij het eens zullen worden over de vorming van een gemeenschappelijke regering. En dat is dan de kwestie, waar volgens de woorden van Kennedy de beste kans op overleg bestaat. Dat klopt wel on geveer met een artikel in de New York Herald Tribune, waarin aangegeven wordt, dat Chroestsjow in Wenen Ken nedy ronduit heeft verteld geen enkel groot probleem te zien, waarover beide landen het eens zouden kunnen worden. tot voortdurende schermutselingen aan leiding zou kunnen geven, betekenen beide oplossingen een aantasting van de Westelijke rechten in West-Berlijn en herhaaldelijk hebben de Westelijke mo gendheden verklaard, dat niet te nemen. Ook Kennedy heeft dit in Wenen on omwonden aan Chroestsjow verteld. Aangezien men mag aannemen, dat geen van beide staatslieden bereid is tot een grote oorlog (Chroestsjow is er, meent men, van overtuigd, dat hij zijn doel einden zonder oorlog wel bereiken kan) kan men veronderstellen, dat de zaken niet al te zeer op de spits gedreven worden, Het gevaar schuilt echter in de kans, dat ieder van beiden meent, ver der te kunnen gaan dan de ander zal tolereren. Men neemt voorlopig aan, dat Rusland voorzichtig zal optreden en zal trachten stapje voor stapje zijn doel te bereiken zonder ergens voor het Wes ten een aanleiding tot militair optreden te geven. gesteld is op een uitslag ten gunste van de associatie en de rebellen daarentegen onafhankelijkheid wensen. Deze verschillende uitgangspunten spe len een rol bij de bepaling van de wijze, waarop het referendum gehouden zal worden, waarmee erkend wordt, dat druk, van welke zijde ook, aan de uit slag niet vreemd zal zijn. Afzonderlijk vredesverdrag Leidt ook dat tot niets (Rusland stelt hiervoor een termijn van zes maanden) dan zal Rusland een afzonderlijk vredes verdrag met Oost-Duitsland sluiten. Aangezien men mag aannemen, dat er van een algemeen vredesverdrag niets zal komen en dat de hereniging ook niet voor de deur staat, moet men wel besluiten, dat Rusland nu de weg van het afzonderlijk vredesverdrag zal op gaan. Dit zou op zich zelf niet zo be langrijk zijn, als er niet de kwestie- Berlijn was. Berlijn ligt ver in Oost- Duits gebied en volgens de communis tische visie ligt het zelfs op Oost-Duits grondgebied. De Westelijke mogendhe den zijn in West-Berlijn op grond van hun rechten als bezettende mogendheid en hun toegang tot de stad is geregeld met de mede-bezetter Rusland. Deze rechten stelt Chroestsjow verval len als Rusland het afzonderlijke vredes verdrag met Oost-Duitsland sluit. Voor Berlijn móet een andere oplossing ge kozen worden. Het behoeft niet bij O.- Duitsland te komen, het mag een ge demilitariseerde .vrije stad worden. Dat was ook het voorstel van Rüsland in november 1958. Rusland wil garanties voor een absolute neutraliteit van West- Berlijn. Een manier is symbolische con tingenten Amerikaanse, Engelse, Fran se en Russische troepen, een andere, het stationeren van neutrale troepen onder auspiciën van de Verenigde Naties. Hald net op de dwaling to bistriden, de dwaling haldt net op him ut to wreidzjen bert Japicx. De mening, dat het Hilari- des is geweest die de plaat heeft doyn snijden is niet te gewaagd, want hij was verzamelaar van prenten en kaarten, waarvan enkele door hem zelf vervaar digd waren. Op 18 bezocht von Offenbach de Mar tinikerk. Hij noemde het een middelma tig gebouw. De preekstoel vond hij on vergelijkelijk schoon en men kon volgens hem de velerlei voortreffelijke figuren met geen genoegzame bewondering aan schouwen. Na een beschrijving van de onderdelen zei von Offenbach: De preekstoel moet in Amsterdam gemaakt zijn, volgens de koster. De naam van de kunstenaar is niet bekend. Men vond'er het jaartal 1662 op. Van een drietal grafserken vermeldde onze reiziger de opschriften en hij be sloot de beschrijving van Bolsward aldus: Daarna gingen wij een weinig de stad rond. Deze is niet zeer groot of schoon, heeft evenwel een tamelijk goed gebouw als raadhuis. Het is een hanzestad. Hare bevestiging bestaat uit een geringe wal. Spoedig reisde hij met een schuit naar Workum. Eigenaardig is het, dat hij met geen woord repte van de kerk op het Broereplein, noch van de mooie banken, later naar de Martinikerk overgebracht. De poorten alle nog aanwezig waren het vermelden niet waard. Ook de gevels hadden voor Offenbach niets opvallends Er is namelijk meningsverschil gerezen over de uitleg van enkele belangrijke bepalingen in dit verdrag. Met name be staat er in Nederland zowel bij de regering als bij het bedrijfsleven on gerustheid over een gerechtelijke actie, welke bepaalde West-Duitse belangheb benden hebben aangespannen om een deel van het vermogen van de Alge mene Kunstzijde Unie (AKU), dat na de oorlog was onteigend, weer in hun bezit te krijgen. Op een ander belangrijk punt name lijk de grenslijn van de Eemsmond bestond, zoals bekend, al eerder onenig heid, die zelfs door het verdrag niet zou worden opgelost. Dit geschilpunt is ech ter weer actueel geworden door de aan zienlijke gasvondsten, welke onlangs in de buurt van Slochteren zijn gedaan. Geruchten, volgens welke er van Duit se zijde concessies zouden zijn uitgege ven in de kwestie-Eemsmond, hebben hier voet gegeven aan de vrees, dat de Duitsers denken daarvan te kunnen mee profiteren. Gegeven die omstandighe den was het niet onlogisch, dat staats secretaris Van Houten ijlings contact zocht met de regering te Bonn en dat de Tweed 3 Kamer tegelijk de pas op de plaats beoefende met betrekking tot de behandeling van het verdrag. Het Russische memorandum begint met de vaststelling, dat West-Duitsland een gevaarlijke broeikas van conflicten dreigt te worden en dat het afsluiten van een vredesverdrag met Duitsland daaraan een einde moet maken. Het wil door het vredesverdrag de toestand, zoals die na de oorlog is ont staan, rechtens vastleggen, waarbij voorop staat de onwrikbaarheid van de Duitse grenzen, met andere woorden, van de Oder-Neiss-grens, die nu tussen Oost-Duitsland en Polen bestaat. Rusland stelt voor een vredesconferen tie samen te roepen. Is het Westen daar toe niet bereid, dan moeten de vier be zettende mogendheden beide Duitslan- den uitnodigen, tot overeenstemming te komen over vredesverdrag en hereni ging'. In een hotel dat voornamelijk werd bewoond door Afrikaanse arbeiders, op een hoek van de Rue Halle in Parijs heeft zich in de nacht van maandag op dinsdag een zware ontploffing voorgedaan. Deze foto laat zien welk een grote schade werd aangericht in de bar van het kleine hotel Amerika eens willen worden In de visie van de Russische leider zal het com munisme zonder veel moeite de gehele wereld gaan beheersen. Het is dus meer een kwestie van afwachten dan van overleg. Chroestsjow en Kennedy hebben in Wenen inderdaad gesproken over Berljjn, hoewel de zegslieden van beiden weigerden dit te bevestigen. Zij hebben niet alleen gesproken, maar elkaar ook op schrift hun standpunten in deze kwestie voorgelegd. De Russen helJben dit weekeinde zelf de stap genomen hun memo randum te publiceren. Hieruit blijkt, dat het Russische standpunt, waarover al enige tijd wat gissingen de ronde deden, in niets is veranderd. Rusland beschouwt Berlijn als een brandend probleem; het is, in de woorden van Chroestsjow tijdens een ontvangst: „een visgraat in de keel van Rusland”. In Evian overheerst ook het pessimis me. De onderhandelingen van de Fran se regering en de leiding van de Alge rijnse opstand komen maar niet van de grond. Zo eisen de Algerijnen het gebied van de Sahara voor zich op, terwijl de Fransen er andere bedoelingen mee hebben. Wanneer de Algerijnen, op het punt van de tooekomst van de Europese be volking, bereid zijn tot een overgangs periode en persoonlijke garanties, dan is dat voor de Fransen niet voldoende, omdat zij de Franse gemeenschap als zodanig een uitzonderingspositie willen geven. En dan strijden de beide dele gaties over de Algerijnse Natie. Deze bestaat volgens de Algerijnen al lang en het referendum, dat de uitdrukking zal zijn van het zelfbeschikkingsrecht, is het bevestigen van de onafhankelijk heid. Volgens de Fransen zal de Algerijnse natie pas ontstaan als het referendum gehouden is en dat referendum zal de vorm van de natie bepalen. Vandaar ook de keus tussen afscheiding, associa tie met Frankrijk of geheel opgaan in Frankrijk. Dit woordgevecht krijgt pas enige zin als men weet, dat Frankrijk De 27 april kwam hij met de wagen uit Harlingen aan en stapte na een reis van drie uren 's morgens om 10 uur in het z.g. Blauwhuis. Overdekte en geregelde schuiten niet naar Bolsward. Von Offenbach bracht eerst een bezoek bij de rector van de Latijnse school, de heer Joh. Hilarides. Hij schrok bij het verschijnen van deze geleerde, die gekleed was als geringe boer met een ellendig dun haarrokpruikje en een brede hoed op. Na een gesprek over het Fries en de dia lecten van Hindeloopen en Molkwerum, kwam Gysbert Japicx ter sprake. Hilari des schreef zelf in het Fries en getuig de van G. Japicx, dat hij hem zeer hoog schatte en zelfs hoger stelde dan Virgilius in verbeeldingskracht. Hilarides verzorgde een onderschrfit van het in hoger gesneden portret Wurkwike fan de fiif, Objekten en bidriuwen It stiet net yn ’e kiif, ’t Sil wet en regel bliuwe Elk nimt der skielk oan diel (Utsündere de boeren?) It blinkt lyk in sinnestriel De takomst krijt kontoeren Ja frije tiid wol elkien graech Bisteding is in oare fraech. Boargers üt Enschedé Hiene ek de frijheit metten Hja woene yn in kafè Har sinnen ris forsette Ten earlaem hindert neat Mar it binne rare fiten As hja fan Bachus kwea Elkoar in ear ófbite Frije tiid, in lokjend goed Bisteding koste bloed It jongfolk üt Oentsjerk Seach Ijocht de frijheit rizen Kom, efkes nei de „merk” Famkes foar alle prizen len jountsje fijn op stap Echt ris los fan de leije Mar ’t wurdt in rare grap Om in tut to bakkelei jen Frije tiid, heech yn tel Bisteding, yn ’e sel Wurkwike fan de fiif Stimt mannichien tofreden Mar healwiis tiidfordriif Jowt skande, skea en neden Party dogge 't forkeard Der bliuwe oeral bannen Dit moat sa't skynt noch leard Jin nuttich to üntspannen Frije tiid is in gunst Bisteding blykt in kunst Grenswijzigingen. Trouwens ook in de binnenlandse poli tiek blijken grenskwesties moeilijkhe den te kunnen opleveren. Dat bleek dins dagmiddag j.l. bijvoorbeeld zonneklaar bij de behandeling van een voorstel van Minister Toxopeus om de Zeeuwse ge meente Hulst uit te breiden met de in dustriewijk „de Tragel”. De gemeente St. Jansteen, waartoe deze wijk behoort, had tegen deze gebieds- afstand ernstige bezwaren geuit en zij bleken zoveel indruk op de Kamerleden I te hebben gemaakt, dat minister Toxo- j peus zich genoodzaakt zag te dreigen, dat hij het gehele wetsontwerp zou in trekken als dit onderdeel er uit zou wor- Ruimteltfke ordening. Tegelijk met de behandeling van deze kleine grenswijzigingen zag het kabinet- De Quay zijn voorstel voor een nieuwe wet op de ruimtelijke ordening door de Tweede Kamer in hoofdtrekken aan vaard. Minister Van Aartsen moest daarbij echter nog wel wat wijzigings voorstellen aanvaarden. Politiek waren die echter niet zeer belangrijk. Op het ene ogenblik, bijvoorbeeld bij de instel ling van een adviescommissie voor de den gelicht. Hij had namelijk tegelijk ruimtelijke ordening en bij het schep- voorgesteld ook het buurtschap ,,’t Ja- i gertje” bij Hulst te voegen. „De Tra-|l j gel” vond hij echter kennelijk veel be- I beeld langrijker, omdat naar zijn mening aan een dichtbevolkt centrum, zoals Hulst i voor Zeeuws-Vlaanderen is, industrie- j kansen niet mogen worden onthouden. Voor dit zwaar geschut bogen de rege ringspartijen het hoofd. De socialisten waren het eigenlijk op voorhand al met de regering eens geweest. Hijn woord voerder Scheps had zelfs op een veel t verder gaande gemeentelijke herinde- Dinsdagochtend hebben ouden van dagen uit zeven Nederlandse gemeenten bij het paleis Soestdijk gedefileerd voor H.M. Koningin fuliana. Foto: De delegatie uit Berlicum, onder leiding van burgemeester Mr. f. M. Bartels, bood de koningin een fraaie pop aan, welke, getuige deze stralende foto, bijzonder in de smaak viel Voor de Culturele Raad te moet het toch wel verheugend zijn, dat voor het eerste concert dat in de Her vormde kerk werd gehouden op maan dagavond j.l., zulk een goede belang stelling was. Dit eerste concert, waarop nog drie concerten zullen volgen, werd geopend door de organist Piet Post met mede werking van het Hervormd Kerkkoor te Leeuwarden en de strijkersgroep van de heer Joh. Wielinga. Voordat met het programma werd be gonnen gaf de organist eerst van elk der te spelen of te zingen nummers een enkele toelichting. Het eerste nummer van het programma was een orgelwerk, n.l. Sweelinck’s be kende variaties over Mein jungen Leben hat *ein End. Hierna kwam een tweetal koorwerken. Eerst het Capelle gezon gen Lof zij de Heer, in een bewerking van Johan Sebastiaan Bach. Als volgend nummer werd de -Cantate „Er halt uns Herr bei deinem Wort” van Drietich Buxtehude, uitgevoerd door koor en strijkorkest. De hierna door de heer Post ten gehore gebrachte fantasie in G groot staat op naam van Bach. Hierna kwamen weer enige koorcompetities Capella. Vervolgens speelde de organist vier zeer mooie eigentijdse koraalvoorspelen van de blinde Bachvertolker Helmut Wal- cha, waarvan het eerste (Wer nur den lieben Gott lase walten) misschien wel iets minder romantisch had gekund. Koor en strijkers voerden tot slot van hun optreden nogmaals een Cantate uit, n.l. „Was Gott tut das 1st wohl getan” van Johan Pachelbel. Koor en strijkers vormden een prachtig met overtuiging musicerend geheel. Van de gelegenheid om een koraal op te. geven voor slotimprovisatie werd door zeer velen gebruik gemaakt, zodat de heer Post uit de handvol papiertjes er maar drie uitgetrokken heeft. Geïmproviseerd werd achtereenvolgens over Gezang 111 (De dorre vlakten der woestijnen), Psalm 51 en het Te Deum (wij loven U o God, wij prijzen Uwe naam). We willen de wens uitspreken, dat voor de drie volgende concerten de belang stelling niet minder groot mag worden. 3 e week juni 1911 Makkum kreeg straatverlichting en ver heugde zich zeer over ''het „nije Ijocht”. Het verschil met de petroleumlantaarns (de z.g. „spijkerkoppen”) was in het oog lopend. Als kandidaten voor de gemeenteraad van Bolsward zijn gesteld. D. B. Eerd- mans, Joh. Huisman, G. Keikes, E. E. Lunter, W. Nauta; D. Terhenne en Sj. Vormeer en voor Wonseradeel: J. L. Blanksma, A. D. Elgersma, J. J. v. d. Leij P. J. Tichelaar, J. Timmer en S. T. de Witte. Mond- en klauwzeer uitgebroken bij het vee van landbouwer Hylke Heeres te Hieslum. Het vee is gestald, de nodige wacht wordt gehouden. Het kerkgebouw te Tjerkwerd krijgt cen trale verwarming. Het werk is opgedra gen aan de heer Volkers te Sneek voor f 822,— De gezondheid van dr. A. Kuyper laat veel te wensen. .cvdli van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1