Pothuis-expositie Fries aardewerk- De Waag” te Makkum museum Fotowedstrijd yn Hinnaerderadiel Ook dit jaar weer tentoonstelling Fries aardewerk van 59 Fan de Martinytoer Tj. de J, Rijks Middelbare Landb.sehool te Sneek Clir. school? Dijk Harlingen- Afsluitdijk pas in *65 op goede hoogte STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Subsidie verleend Zilveren filmpjes f DINSDAG 20 JUNI 1961 57e JAARGANG No. 46 representatief is voor de gehele bezoek gebracht hweryn Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Rcdactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) wurde. Hwa’t dus geskikte foto’s of dia’s lizzen hat, wit dat ek dit materiael mei- dwaen kin oan de wedstriid en eventueel op de totoanstellihg eksposeard wurdt. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Hinnaerderadiel. En dat wildst mooglike bitsjut- trouwens net rde, ek dia's Naar het Friesch Dagblad wist te mel den, heeft de minister van Landbouw zich bereid verklaard per 1 augustus a.s. de Rijks Middelbare Landbouwschool te Sneek over te dragen aan de Vereniging voor Chr. Middelbaar Landbouwonder wijs aldaar. niet produktie. Enkele stukken zijn door hu’n afmeting en vorm bepaald curieus te noemen. Op het gebied van de majolica heeft 't museum enkele belangrijke aanwinsten verworven, o.a. een blauwe schotel met een randversiering ontleend aan Wan Li porselein. De makelij van deze schotel sluit geheel aan bij die van andere stuk ken, waarvan de Friese oorsprong ge heel vast staat. We hebben hier te doen met een eerste sterke aanwijzing, dat i de produktie van dit soort aardewerk zich niet tot het westen van het land heeft beperkt, zoals tot nu toe werd aan- van een de oven te zien, een eenvoudige recht hoekige kameroven met opgaand vuur, waarin de te bakken artikelen via de later te sluiten deur worden geplaatst, met onder de kamer de stookruimte en boven op de kamer een eveneens recht hoekige, zich naar boven vernauwende schoorsteen, die de verdiepingen door- t loopt en boven het dak van het ovenhuis Kulturele Ried yn Hinnaerderadiel, wol steenmakerszolder, waar de tegels wor- mooglik is foar Hinnaerderadielers. den gemaakt, de middenverdieping de schotelzolder. Op de begane grond zien wij van links naar rechts: de deur naar het schilderhuis, de opslag van hout, waarmee de oven wordt gestookt, de oven en de malerij met de door paarden aangedreven glazuur- en kleimolens. Ook dit jaar is de Makkumer expositie KONINGIN JULIANA BEZOEKT TENTOONSTELLING „ZWEDENS GOUDEN EEUW” IN RIJKSMUSEUM AMSTERDAM De zeedijk tussen Harlingen en de Af sluitdijk kan worden verbeterd zodra de naast die dijk liggende' rijksweg nummer negen zal zijn verlegd. Dat zal in 1962- ’63 het geval zijn. Het is daarna aan het waterschap „Der Vijf Deelen Zeedijken Buitendijks” de verhoging van de dijk te ondernemen. Dit werk zal naar schatting in 1956-’66 voltooid kunnen zijn. Aldus heeft minis ter Korthals in het mondeling overleg over zijn begroting meegedeeld. Bolswarils Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad waarvan verschillende opgesteld. In Lemmer en Workum is een aanzien lijke produktie geweest van korfsnee- aardewerk. In tegenstelling tot het rood- bakkende aardewerk en de majolica, is dit aardewerk niet van binnenlandse (Friese) klei gemaakt, doch werd van buitenlandse witbakkende klei uitge gaan. De witte scherf werd dikwijls met gekleurde glazuren bedekt, vaak in bonte mengeling dooreen, soms echter ook in één kleur. De vier kleuren zijn, geel, groen, bruin en blauw. Ook hier geldt weer, dat het opgestelde Totoanstelling De bidoeling is, it ynstjürde üt to stallen ein oktober big) in novimber yn it-ien of oare gaedlike gebou to Wommels. De totoanstelling sil trije dagen duorje en by de iepening sil de jury tan har bi- finingen meidieling dwaen. Fanseis bin- ne der ek prizen, dy’t wierskynlik bistean sille üt waerdebonnen, hwerfoar men fo- tomateriael keapje kin. Ynstjürihgen moatte foar sneon, 14 okto ber 1961 oan de Kulturele Ried fan Hin naerderadiel stjürd wurde, dy't, lyk as bikend, syn domisily op it gemeentekas to Wommels hat. fan papier en boekeboel, dat moat men tajaen, mar dat nimt net wei, dat hja hoe langer hoe mear yn 'e gaten krije, dat it dersünder net mear giet. En linken- dewei komme der mear, dy’t ynsjogge, dat goed buorkjen ek freget de hannen efkes lins to jaen om de kop der goed by to hawwen. De bilêstings fergje eltse boer op administraesje en ek al litte de measten it troch deskundigen yn kalk en semint sette, hja moatte dochs de nedige ditten en datten oantekenje en klear meit- sje. Troch de ynfiering fan de bidnuws- boekhaldingen fan it Lanboukundich Ekonomysk Yntitut, it I.E.I. binne hün- derten boeren op ’e hichte kaem mei de wearde fan in -treflike boekhalding en hja haw we underfoun, dat dizze kost- priisbirekkens hiel hwat nijsgjirrich feite, materiael oan it Ijocht bringe. Dêrom is it ek net to forwünderjen, dat al inkele hünderten boeren harren oansletten haw- we by saneamde bidriuwsekonomyske boekhalding. Dizze tsjinst siket dan üt de normale goekhalding de posten üt en makket de boer yn sifers düdlik, hoe t de ünderskate ynkomsten en ütjeften hif- ke wurde moatte. Hja toant dêrmei oan hwert de swakke plakken sitte yn it bi- driu, hwert to folie kosten oan bistege binne of hwat to min fortuten dien hat. Troch tsientallen bidriuwen op dizze pun- ten to forgelykjen kin de dielnimmer sjen, hweryn hy gunstich leit en hweryn hy efteroan komt. Hoefolle lean nimt it bidriuw birekkene nei 1000 kilo molke, hoe folie foerkosten makket hy per kilo molke, hoefolle mol ke per h.a. en hwat kostje de masines en wurktugen, omrekkene per kou of per 1000 kilo molke? Dizze dingen kinne de eagen iepenje foar mooglike forbetteringen en der rekket men nea op ütleard. Dêrom is it skoan- dere saek, dat folie boeren net folsteane Birou sunder forbettering is krekt itselde as trochgean mei it skip leech to pompen sunder it lek to stopjen Reglement. Yn in reglement, sa as dat freedtojoun fêststeld waerd, binne alle gegevens for- wurke, dy’t foar dielnimmers en dielnim- sters oan de wedstriid fan bilang binne. De reglementen binne forgees to krijen op it gemeentehus to Wommels. Men hoecht der seis net iens om to rin- nen of to skriuwen, hwant in telefoantsje (05159-250) is foldwaende en it wurdt eltsenien op forsyk graech tastjürd. ge jury bisteande üt trije persoanen, hwerfan twa biropsfotografen, sil mei boppesteande faktoaren rekken halde. De Friese Kamer van Koophandel be sloot voor het jaar 1961 een subsidie van f 100,te verlenen aan de Han- delsavondschool „de Hanze” te Bols- ward. ne op dwaen, wrotten en wramen, al mear en mear sjocht in tige goede ried oan wurdt. Fan in tüke boer kin men fakentiids siz- zen hearre: „Dy rekkent it goed üt.” En it wurd: birekkene wêze foar syn taek bitsjut winlik itselde. Yn saken en bi driuw komt altyd wer nei foaren, dat men earst ris goed rekkenje moat en dan pas dwaen. Dat kin üt ’e holle of mei de pinne, dat docht der net safolle ta, mar earst tinke en dan tille giet der mei. Fan aerd en natuer is it boerefolk gjin freen Vele stukken, die het vorige jaar aan wezig waren, zijn ook nu opgesteld. Het belangrijkste stuk in deze groep is zeer zeker het aan het Rijksmuseum te Amsterdam behorende grote tableau met een doorsnede van de Bolswarder Gleibakkerij van 1737. (Zie ook het slot van dit artikel). Andere belangrijke bruiklenen werden verkregen van de Vereniging Oud Mon- nickendam (collectie Van Tijen), van de Ottema Kingma Stichting en van het Fries Museum. Niet alleen majolica of fayence werd opgesteld. Het leek het bestuur gogd, te streven naar een iets ruimere opzet en ook loodglazuur aardewerk, dat in Fries land zo veel is gemaakt en gebruikt, ten toon te stellen. Dit betreft dan in de eerste plaats het z.g. „Pottenbakkersgoed” (de waar van de oude potschipper). De collectie rood- bakkend aardewerk met loodglazuur is niet representatief te noemen voor de Friese produktie, al geeft zij de bezoe ker wel een indruk van het geweldig assortiment dat door deze fabrieken werd vervaardigd. Het vaatwerk, dat de bewoners van on ze streken in het verleden hebben ver vaardigd voor het bereiden en bewaren van voedsel en dranken, is steeds een vrij zacht poreus produkt geweest. De plaatselijk aangetroffen klei, de Friese zeeklei, die als uitgangspunt voor de vervaardiging van aardewerk dien de, was en is zeer fijnkorrelig (de pot tenbakker ervaart dit als „vet”) en sterk verontreinigd. Deze combinatie van eigenschappen brengt met zich mee, dat de gevormde voorwerpen slechts bij betrekkelijk lage temperatuur gebakken kunnen worden, daar ze anders in het vuur sterk zullen gaan vervormen of zelfs geheel smel ten. De gebakken klei of scherf zal daardoor niet gesinterd zijn en dus po reus en van beperkte mechanische sterkte. Door de verontreiniging*van de klei met een betrekkelijk grote hoeveelheid ijzer, zal de klei niet bakken tot een witte scherf, doch altijd een gekleurd produkt geven: rood als de klei geen kalk be vat en okerkleurig of zelfs geel als de klei minder of meer kalkhoudend is. Het oudste gebruiksaardewerk was on geglazuurd. Later is men het gaan ver beteren door eerst de binnenzijde, nog weer later ook de buitenzijde, te bedek ken met een laagje doorzichtige, kleur loos glazuur, veelal loodglazuur. Een verfijning van dit rode aardewerk is het met ringeloorwcrk versierde goed, Op de foto zien wij het in het artikel als nieuwe aanwinst vermelde bord met de aan WanLi ontleende rand (blauwe schotel met bloemvaas) en een blauwe schotel met een landschap met paard en wagen, rijdend langs een inrit met theekoepel. Het opschrift luidt K S 1780 R F (de schotel mét de rand van bloemslingers). Meer is er echter bekend over de latere jaren. In de tweede helft van de 17e eeuw blij ken er echter in Friesland vier gleibak- kerijen te bestaan, namelijk drie te Har lingen en één te Makkum. In de 18e eeuw komen er nog drie bij, namelijk één te Harlingen, één te Bolsward en één te Makkum, doch deze drie hebben in vergelijking tot de oudere fabrieken niet lang bestaan; in 1850 zijn zij weer ter ziele. Rond 1900 zijn er nog drie Friese glei- bakkerijentwee - te Harlingen en te Makkum de fabriek van de familie Tichelaar. De in Friesland gebruikelijke werkwijze komt in hoofdzaak overeen met die van de majolicafabrieken in het westen van Nederland en wordt fraai weergegeven cp het beroemde Bolswarder tegel-ta- 4e week juni 1936 Engeland wil de sancties tegen Italië op heffen. Steeds nieuwe incidenten tussen Japan en China. Hollandiaboter 85 cent per pond. Voor uw plezierreisje gesteriliseerde melk in flessen. Hele fles 10 cent. Dameshoeden vanaf 150 cent, hinderhoe den vanaf 50 cent. Wed. Lutgendorff, Bleekstraat, Makkum De netto winst'van het gasbedrijf te Bolsward bedroeg in het afgelopen jaar f 11.116,52, waarvan f 9000,wordt afgedragen aan de gemeente. H.K.H. Prinses Juliana heeft een bezoek gebracht aan het Friese waterland. Het is te hopen, dat dit goede voorbeeld ge volgd zal worden, het vreemdelingen ver keer zou er bij gebaat zijn. Grote jaarlijkse opruiming bij O. P. v. d. Klei te Bolsward. Heren costuums f 5,75, f 7,50, f 9,— enz. Regenjassen (wollen stof) f 2,75, f 3,enz. Hoeden f 0,50, f 0,75 enz. Petten f 0,15, f 0,20 enz.; truitjes f 0,15, f 0,19. Da- mesdirectoirs f 0,25. Damesschorten f 0,25, f 0,35 enz. Ook voor uw naaimachine koopt ge toch het beste van het beste U vindt ze reeds vanaf f 35,met volle garantie. J. de Haan, Bolsward Hwat hat Qabe SLroar üs hjoed p p to sizzen stukken staan würk en drokte, kamen wy op in bidrach fan 8600 goune, dus krekt it dübele. Nou wit ik skoan, dat it papier geduldich is en dat it allegearre jit moat, mar ik ha goed bitrouwen, dat dizze lytse goer, hwaens spul him der wol foar lient, hjir net fier ófbliuwe sil. Hawar, dat sil wol blike. Yn elts gefal hat de boer wol sjoen, dat hy dizze kant üt moat, sil hy üt de krapte wei komme. De tiid fan ien kou op trije pounsmjitte lan is al by hiel hwat boeren foarby. En mei frjucht. Mar der is gans forskil tus- ken de buorkerijen, ek al is de groun- aerd gelyk. It stiet by my wol fêst, dat ien fan de sterkste middels om de bi driuwen rendabel to halden of to meitsjen, leit yn de fébisetting en de praktyk lit dit ek forgoed sjen. Mar dan moat alles derneffens wêze. de bimes- ting sterker, it wurk mear spriede, faker forweidzje, faker kuile of heawinne, in stikje droegje, lytser perselen meitsje, mei oerliz fuorje en jimmeroan foarütsjen. In melkmasine keapje, in sterke tractor keapje is gjin kunst, mar de hege kosten fan it bidriuw oer mear kij spriede, sa- dat jo in lege kostpriis krije, dat is wol in hiele kunst en ferget de boer op syn fakmanskip. Krekt omt it jin bigreatet dat de lju mei al har bodzjen en wrotten net mear bi- dije, dêrom moat men forgoed de holle dêrby ha en iepen stean foar forbettering fan de bidriuwsekonomy. En as de oer- heit dan ek ris earnst makket mei de driuwende fórbettering fan de gebouwen sadat it wurk makliker en flugger kin, dan sit der wer in kans yn. In kans om fan de buorkerij wer in bi- driu to meitsjen, dat oan de arbeid en it ynfestearde kapitacl op reedlike wize syn bileanning jowt. mei fiskale boekhalding foar de bilês tings, mar de bidriuwsexonomyske boek- haiding graech binutte om har eigen oar- diel to skerpjen en to stesten oan de ütkomsten fan oaren. Doe t ik forline kear de bidriuwsrekken sjen liet fan de lytse boer, dy t minder makke as in arbeider, doe hie men ek freegje kind, is hjir net hwat to foroar- jen, dat it better wurdt. Is dit bidriuw mei 14 kij en folie masines wol evenre- dich? Drukke de hege kosten fan sa’n masinepark net op to min kij En soe hjir net hwat barre moatte om de saek rendabel to meitsjen, hwert de boer net op sint? Ik leau fêst fan wol. Mei goed tritich pounsmiet lan, mei in hege hier en hege kosten wurde hjir to min kij molken om roun to kommen. Di tian kin by goede bimesting wol meat dwaen en de boer kin mei al dit ark ek wol mear forsette. Dit lan kin by goede biesting wol mear bisten, dat kaem der noch by en doe’t wy ris in skoftke praet hiene, die it wol bliken, dat der winlik neat tsjin wie om dy kant ris üt to sjen. Ik rekkene him foar, dat hy geleidelik oan grif wol 18 kij halde koe en dêrby, dat syn produksje maklik heger koe. Hy siet op 3950 kilo de kou en dat wie in pearhündert kilo to min. Ut syd boekhalding bliek, dat hy 370 goune per kou oan winterfoer ütjown hie en dat soe der wer ófgean, mar dan bleau er. fan de 1200 goune molkjild jit in aerdich dofke oer. Dat wie gjin skjin- ne winst, der moast ek sterker bimeste wurde en mear rekkene wurde foar dek- jild en féarts, mar hy seach wol yn, dat hjir foardiel yn sitte koe. Wy binne doe by alle ütjeften en ynkom sten ris lans gien en koene net oars sjen as dat hy op dizze wize ta gans bettere risseltaten komme soe. Yn pleats fan 4300 goune foar al syn Vrijdagochtend heeft H.M. koningin Juliana een bezoek gebracht aan de ten toonstelling „Zwedens Gouden Eeuw welke van 16 juni tot 17 september in het Rijksmuseum in Amsterdam wordt gehouden. De foto toont de koningin bij een kilveren doopvont, welke in de zeventiende eeuw in het koninklijk pa leis in Stockholm is gebruikt Leeftijdsgroepen. De wedstriid stiet iepen foar eltsenien, it jowt dus net hoe aid men is, hwer’t men wennet ensfth. Wol wurdt der by de bi- oardieling forskil makke yn bygelyks leeftiidsgroepen. Oant en mei 19 jier fait men yn groep A, alderen yn groep B. Ek is der in aparte groep foar ama- teursfotografen, dy’t lid binne fan in fotoklub. Biropsfotografen kinne ek mei- dwaen oan dizze wedstriid. In deskundi- Zaterdag is te Makkum hoe langer hoe meer ook toeristencentrum een tentoonstelling geopend van Fries aardewerk. De Jubileumtentoonstelling „Wat Friese Gleiers Bakten” in de zomer van 1960, werd ingericht bij gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de Makkumer Aardewerkfabriek. Omdat het wenselijk leek de opzet van die tentoonstelling los te houden van de fabriek, werd een Museum ingericht, dat als eerste taak zou hebben de inrichting van de tentoonstelling. Voor de verdere toekomst werd als taak voor het museum gezien, het bijeenbrengen van een collectie Fries Aardewerk en het inrlehten van een streekmuseum (oudheidkamer) voor Wonse- radeel, beide onder te brengen in het Waaggebouw. De bij de Vlaag behorende woning was én is nog steeds bewoond. Deze omstandigheid èn het welslagen van de tentoonstelling van 1960, die door meer dan 10.000 personen werd bezocht, hebben het bestuur doen besluiten de genomen, komende jaren geregeld naar het tot stand brengen van tentoonstellingen te streven. In het Pothuis, dat het vorige jaar zo uitstekend heeft voldaan als tentoonstel- Friesland in het begin van de 17e eeuw, lingsruimte, is thans wederom een tentoonstelling .ingericht. KIN IT EK OARS? Ien fan de aldste pyoniers, dy’t syn lib- ben bistege oan it stypjen en stimulear- jen fan de lytse boeren yn syn kontrei, hie as biedwurd: „Rekkenje, lêz en hald boek”. Dat wie yn dy tiid hwat frjemds yn boere-earen, dy’t alhiel ynsteld wie- mar men yn, dat hjir de minsken jown uitkomt. De bovenste verdieping is de perfoast net sizze, dat dielname allinne Eltsenien kin meidwaen, mar der is ien wichtige bitingst. De foto’s moatte bi- trekking ha op dan wer yn de ting fan it wurd. Der kinne allinne foto’s ynstjürd wui wurde graech forwachte. It ynstjürde materiael hoecht ek net yn zeer zeker het brengen van een bezoek de rin fan 1961 makke to wêzen, ek ear- meer dan waard. der makke foto’s en dia’s kinne ynstjürd Freedtojoun waerd op it gritenijhüs to Wommels in gearkomste bilein hwerop neist it deistich bistjür fan de Kulturele Ried yn Hinnaerderadiel en de leden fan de bleau, dat op de tentoonstelling aanwe- seksje foar Algemiene Saken fan dizze ried ek inkelde amateur-fotografen üt de zig is. Op de hier afgebeelde doorsnede gemeente oanwêzich wiene om mei elkoar ris de mooglikheit to bisjen in gemeente- gleibakkerij is in het midden pj-g fotowedstrijd to organisearjen en it ynstjürde materiaal dèrnei event, to ex- posearjen. Ien en oar foei by de oanwêzigen yn sa’n goede ierde, de mei faesje de saken, dy’t yn dit forban fan bilang wiene, ófhannele waerden en Hinnaerderadiel fqér de earste kear it foarwurp wurde sil fan in fotowedstriid. Eltsenien kin meidwaen. It feit, dat it hjir giet om in fotowed striid, dy't organisearre wurdt troch de j Er heeft zich nog geen duidelijk beeld afgetekend van de ontwikkeling en ver- i spreiding van de majolica fabricage in i- J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1