Dreigende rede van ,Roem der Romantiek’ 15 e zomer-expositie Chroestsjow L Ook nu zeer waardevolle expositie Gouden filmpjes Hwat bringt üs de R.O.N.O. Het westen blijft pal Kind in pul geslikt üs hjoed p p to sizzen Tweejarig jongetje te Hennaard verdronken Verpleegsters krijgen meer salaris STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Fprii» VRIJDAG 23 JUNI 1961 57e JAARGANG No. 47 Is was, had de a. b. c. d. 4 e week juni 19 H De kampioenen. de conferentie over de stopzetting de kernproeven is men geen stap Geen voortgang. Op de internationale conferenties, wel ke aan het meer van Genève gehouden worden, is geen voortgang geboekt. Over Laos praat men nog steeds verder, terwijl in Zürich de drie Laotiaanse prinsen tot overeenstemming proberen te komen. Boen Oem, de premier van de Westelijk georiënteerde regering, de Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Bretagne. De Bretonse landbouwprodukten, aard appelen, groenten, vlees en zuivel, tonen een overschot, niet alleen door het gun stige weer, maar ook door het harde werken van de boeren, die in tien jaren tijds hun rendement vaak meer dan ver dubbeld hebben. Hun ontnuchtering is nu, dat door dat harde werken en door die hogere opbrengsten de prijzen door te geringe afzetten voortdurend zakken. Italië. eigen bevolking heeft op het ook de Italiaanse regering te herhaaldelijk met de Italiaanse rege ring heeft geconfereerd. De Italianen van hun kant zijn bang, dat de Zuid-Tirolers, wanneer zy de kans krijgen, weer aansluiting by Oostenrijk zullen zoeken. Maar de nieuwe Oosten rijkse premier luistert veel minder naar de Zuid-Tiroolse extremisten dan de vo rige regering en aangezien ook de Ita lianen wat water in hun wijn hadden gedaan, was een niet al te onbevredi gend compromis tenslotte een mogelijk heid. Het heeft er alle schijn van, dat de Zuid-Tiroolse extremisten dit gevoeld hebben en nu pogen door hun terreur een tegenterreur uit te lokken, die het overleg, dat zaterdag hervat zal wor den, zal doen mislukken. STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN „SIRIUS”-RAMP NAAR NEDERLAND OVERGEBRACHT De heer Baard lichtte zijn causerie toe met een aantal lichtbeelden. De openingsavond, die werd gehouden in de raadzaal, werd afgewisseld met duetten van Schuman, César Franck en Gabriel Fauré (allen uit de romantische periode en dus goed aansluitend op het tentoonstellingsgegeven) gezongen door Anke Zwart, sopraan en Jelly Ooster- wijkPostma, alt, met pianobegeleiding van Brugt Nauta. Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie OVERDRACHT TELE-KOBALT- APPARAAT Het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding heejt kort gele den aan ’t Nederlands Kanker Insti tuut een zeer kostbaar, uiterst geperfec tioneerd tele-kobaltapparaat overgedra gen, dat tot stand is gekomen uit bij dragen van de gehele Nederlandse be volking, door de ring, waarop de stra- ler is bevestigd, te doen wentelen, kan met zeer grote nauwkeurigheid en on der voortdurende observatie van de on der behandeling zijnde patiënt op het televisiescherm, een inwendige tumor worden bestraald, terwijl daarbij het overige weefsel zo min mogelijk scha de wordt toegebracht. Het apparaat is opgesteld in een spe ciaal daarvoor gebouwde afdeling van het Antoni tan Leeuwenhoek-huis in Amsterdam. Tijdens haar bezoek aan dit instituut heeft HM. de Koningin het apparaat met grote belangstelling bezichtigd De rede, die premier Chroestsjow voor de Russische radio en televisie heeft gehouden, geeft geen aanleiding tot optimistische verwachtingen. In grote lijnen kwam zijn betoog overeen met wat wij de vorige week aanhaalden uit het memorandum, dat Chroestsjow in Wenen aan Kennedy ter hand heeft gesteld. Hoe zou dat ook anders kunnen. De termijn van zes maanden is weer ingesteld, zodat men tegen de jaarwisseling grote spanningen kan verwachten. Daar komt by, dat de winkelprijzen to taal niet zakken. De tussenhandelaren, die in Frankrijk een uitzonderlijk sterke positie innemen, zorgen er wel voor, dat er niet zoveel aan de markt komt, dat de pry’s daalt. Hierdoor wordt ook de vraag niet groter en blijft men spre ken van een overproduktie, terwijl er bij lagere pry’zen vermoedelijk heel wat meer geconsumeerd zou worden,. De regering heeft onder de druk enkele maatregelen genomen, die overigens al jaren geleden toegezegd waren, maar wanneer zij de positie van de tussen handelaren en transporteurs niet aan pakt, blijven alle andere maatregelen, zoals steun e.d., lapmiddelen. De boe ren zijn niet erg onder de indruk van deze maatregelen, die voorzien in de erkenning van een markt, het afnemen van overtollige aardappelen en de op richting van slachthuizen. Zoals zo vaak gezegd, staat het Wes ten pal en wil het niet weten van een aantasting van zijn rechten, maar wij blijven er aan twijfelen of dit ferme standpunt op de kritieke momenten ge handhaafd kan blijven. Geografisch en militair is de positie van het Westen zeer zwak en het is begrijpelijk, dat men van diverse kanten probeert met op lossingen uit de bus te komen, die zo veel mogelijk van de Westelijke positie, of in elk geval van de vrijheid van de Berlijners moeten redden. Senator Mansfield, een democraat, heeft een ballonnetje opgelaten over een neu tralisatie van zowel Oost- als West- Berlijn. Dan zou de indruk gevestigd werden, dat beide partijen zouden toe geven. Maar in feite is dit weinig an ders dan alleen een Westelijke conces sie, daar de banden met het Westen voor West-Berlijn betekenen, dat de vluch telingen uit Oost-Duitsland naar het Westen kunnen worden overgebracht. Een neutraal Berlijn zal als symbool van een mogelijke vlucht verdwijnen en daarmede zijn waarde als symbool van de vrijheid. Het verdwijnen daarvan is een slag voor de Westelijke wereld. Men kan dat constateren en toch beseffen, dat er op het ogenblik weinig kruid ge wassen is voor het Berlijnse probleem, tenzij men van Westelijke kant bereid is tot forse middelen en dat geloven wij nog niet. Bolsward iS opgeschrikt door het bericht dat de bekende en intussen beruchte kuil bij de Marnezljl het eerste slachtoffer heeft geëist. In een onbewaakt ogenblik js de 5-jarige Auke Swetz uit Sneek, wiens vader ter plaatse zocht naar oud ijzer enz., te water geraakt en jammerlijk om het leven gekomen. De in allerijl ontboden geneesheer kon slechts de verstikkingsdood constateren. Het stoffelijk overschot is hierna over gebracht naar het Groene Kruisgebouw. Zoals bekend is reeds meermalen de aan dacht op het gevaar van de 6 8 m. diepe kuil, die door het drijfvuil erg gevaarlyk, zo niet verraderlijk is, ge vestigd. Er werd door de raad besloten tot het plaatsen van een afrastering, maar deze kon nog steeds niet worden aangebracht daar de desbetreffende post nog niet is goedgekeurd. Intussen is eveneens het besluit geval len de kuil voor een groot gedeelte met baggerspecie te vullen. Het gevaar blijft vooralsnog echter bestaan en ouders doen goed hun kin deren nog eens met klem op het gevaar te wijzen. Bovendien is het terrein ver boden en betreden ervan strafbaar. Met van verder gekomen en in Amerika wordt de druk op de regering steeds groter om de ondergrondse proeven, die geen ge vaarlijke radio-activiteit veroorzaken, te hervatten. Maar het ziet er nog niet naar uit, dat Kennedy hiertoe zal over gaan, voordat hij nog het nieuwe over leg over de algemene ontwapening af gewacht heeft. Dat hij overigens illu sies koestert over de mogelijkheid van zelfs maar bescheiden overeenstemming met Rusland geloven wij niet. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en den zijn, ze heeft een vaste plaats ver over aan het firmament van onze kunst. Roem komt het gemeentebestuur van Bolsward toe voor het feit, dat deze sterrenhemel ook in onze povincie zicht baar wordt. Roem, die op niets rust draagt enkel bloemen en geen vruchten, maar hier is de roem welverdiend en zonder reserve durfde spreker Bolsward de cultuurstad van het Noorden noemen. Na deze officiële openingsspeech hield de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Hals-Museum te Haarlem, een interessante inleiding over het uitge strekte rijk der romantiek met zijn vele stromingen en onderstromingen. Als kunst ergens is de aesthetische weerspiegeling van de ideologie en het geestelijk karakter van de tijd, dan is dit zeker hier het g^yal. De romantiek wilde o.a. het gevoel volledig tot zijn recht laten komen. De leuze „terug naar de natuur” door Rousseau aangegeven, deed het nodige opgeld. Behalve de vlucht naar de natuur was er ook de vlucht naar het verleden. Men putte graag uit de Gouden Eeuw. Het merkwaardige feit doet zich voor dat de roem van degenen die in de bo vengenoemde periode reeds door tijdge noten werden bejubeld is verbleekt en de mindere góden in later tijd de groot ste waardering kregen. De hooggeroemde, ietwat mystiek aan gelegde Arie Scheffer werd later een „gevoelsaap” genoemd. Voor de roman tici geldt hetgeen door Gregorius VI eens de priesters voorhield: zo te pre ken, dat de leken het konden begrijpen en de kenners niet teleur gesteld wor den. Dit is hier ook het geval. Deze ten toonstelling spreekt een ieder aan en de kenners kunnen er van genieten, een goede representatie van de interessante tijd als zij geeft. Hierbij komt, dat onze tijd even na oorlogs als die der romantiek wel iets met de geschetste periode gemeen heeft. Het was een onrustige tijd met vele dreigingen. Mei stiennen wurdt allinne nei dy beammen smiten, dêr’t fruchten oanhingje neutralist en ex-premier Soevanna Phoe- ma en diens halfbroer, de communist Söevanoevong, pogen de spelregels voor eea coalitieregering op te stellen. Daarbij komen als geschilpunten naar voren die elementen, die op de interna tionale conferentie communistische en andere landen gescheiden houden. Zo willen de neutralist en de communist maar beperkte bevoegdheden voor de commissie, die toezicht op de neutra liteit moet houden. De naleving van het bestand wordt toevertrouwd aan een commando van de drie strijdende par tijen, aldus de visie van deze beide prin sen. Boen Oem erkent maar twee strij dende partijen, ook al omdat hij bij drie steeds overstemd zal worden. Boen Oem wil ook een nationaal leger, maar beide anderen zien (voorlopig vermoedelijk) meer heil in drie onderscheiden legers. Met andere woorden: men is nog niet veel verder en langzaam maar zeker brokkelt de positie van Boen Oem af, totdat de oplossing de communisten in de schoot valt. Maar ook alweer, zon der dat daar zonder tot geweld over te gaan veel aap te doen is. Terwijl U dit leest „draait” de tentoonstelling „Roem der Romantiek” reeds op volle toeren. Vele individuele bezoekers, diverse schoolklassen en groepen brach ten er reeds een bezoek. Burgemeester Mr. <1. A. Geukers, noemde het in zijn begroetingswoord aan de talryke aanwezigen, die getuige wensten te zijn van de officiële opening ten stadhuize, die dinsdagavond op stijlvolle wijze geschiedde, een waardevolle ge dachte met deze Zomertentoonstelling nu reeds voor de 15e maal gehouden te beginnen. Op deze wjjze immers is het mogelyk vele kunstscliatten te tonen aan de duizen den toeristen, die Bolsward telken jare bezoeken. De diverse tentoonstellingen waren cultureel steeds ten volle verantwoord en ook met deze expositie is dit het geval. TIISDE1 27 JUNY 1961 19.1019.50 Fryske ütstjüring Foar de bern: Ria Postma-Stolk for feit fan „De loftreis fan kabouter Wollewat”, fan J. Reinalda. Lieten en muzyk Akke Radsma: Efter de toanbank, op in tekst fan Paulus Akkerman De Hymphamp. Redaksje Jeh. Spyk- sma Orgelconcert. In de Martinikerk werd in aansluiting op deze opening een goed bezocht or gelconcert gegeven, verzorgd door de heer Gez. Schrik met medewerking van het Wolvegaster Mannenkoor. Het concert ving aan met orgelspel. Uit gevoerd werd het Toccata en fuga in D Moll van J. S. Bach, een zeer bekend toccata met zeer snelle figuren, terwyl de fuga typisch barokachtig is, wat de echo-effecten betreft. Het koor zong hierna een viertal wer ken a capella, n.l. Ecco quomodo mori- tur, van Gallus, O, Bone Jesu, van In- gegniri, O. Domine Jesu Christe, van G. da Palestrina en Hodie Christus na- tusest van dezelfde. Deze koorzang van het uit ongeveer 90 personen bestaande koor, werd met adembenemende stilte beluisterd. Het werd gevolgd door een orgelvertol- king van de Suite Gothique van de vroeg gestorven Léon Boëlmann,' waarvan ’t derde deel (Prière de Notre Dame) zeer langzame gedeelten heeft, en door de organist, de heer Schrik, in geheel eigen en zeer te appreciëren stijl vertolkt. Het Koor vervolgde met Am Grabe (ta melijk homofoon) en Locus iste, beide van A. Bruckner, gevolgd door een toe gift Veni Creator Spiritus van Alphons Diepenbrock. Van Max Reger speelde het orgel hier op resp. O, Gott, du frommer Gott en het melodieuze Allein Gott in der Höh sei Ehr, twee bekende koraalvoorspe- len, waarna het Koor besloot met 3 Ne gro spirituals (Steal away, Mary had a Baby en Nobody knows). Het orgel besloot met Toccata in D dur eveneens van Max Reger, ingezet met het fuga-thema in de pedaal, langzaam overgaand tot een machtig crescendo. Dit derde en laatste in de serie concer ten, door de heer Schrik verzorgd, was zeker niet het minste en vond veel waar dering. Op de tentoonstelling zelf hopen we nog nader terug te komen. De Israëlitische bevolking te Bolsward is zodanig verminderd, dat de Israëlieten van Bolsward zullen worden ingedeeld bij Sneek. Te Bolsward vormen de Israë lieten geen gemeente meer. Thans ook mond- en klauwzeer gecon stateerd bij de erven B. Jorna op Lonjé bij Bolsward. Het vee is 'op overheids bevel gestald en staat onder politiebewa- Met een ogenblik kampen. Zuid-Tirol wordt geteisterd door een golf van aanslagen op elektriciteitslei- dingen, die het gebied niet alleen van stroom beroven, maar ook een gedeelte van de Noord-Italiaanse industrie, die ervan afhankelijk is, in moeilijkheid brengen. Het uitgangspunt is het verlangen van da Duits sprekende Zuid-Tirolers naar zelfbestuur; zij protesteren tegen de Italianisering van het land, o.a. door ’t gebruik van Italiaans als overheidstaal, door de plaatsing van Italiaanse ambte naren en door de vestiging van indus trieën Italiaanse arbeiders. Hun eigen worden gesteund door de Oostenrijkse regering, die hierover al Maandagmiddag tussen twaalf uur en half één is ’t twee en een halfjarig zoon tje Jacob van de familie J. Rispens te Hennaard in een gracht bij zijn ouderlij ke woning gelopen en verdronken. Het kind speelde met zijn tweelingbroer tje op het erf. Mevrouw Rispens, die met de was bezig was, had de beide kinderen, die zich in hun loophek verveelden en waren begon nen te huilen, even de vrijheid gelaten op het erf. Toen zij even later opkeek, was een der beide knaapjes verdwenen. Zijn lichaampje werd al vrij spoedig in de sloot gevonden maar de levensgeesten bleken al te zijn geweken. De heer Rispens had 't loophek, dat bij zonder grote afmetingen heeft, speciaal gemaakt met het oog op de veiligheid van de tweeling omdat er in de omgeving nogal wat sloten zijn. bevel gestald king. De Boers gemalen Java-rijst, merk „De Ster”, smakelijk, voedzaam, licht verteer baar. Verkrijgbaar in verzegelde zakjes a l/2 kg a 12 cent. Koffienotering: Fijnste malang 67ct. per pond, Java 1 62 cent, Java 2 56 cent, Superior 54, zuiversmakend 50. Protestvergadering van veehouders in de Doele t.a.v. de maatregelen tegen mond en klauwzeer. Besloten werd de minister het volgende telegram te sturen: Excellentie! 200 veehouders, vergaderd in de Doele te Bolsward ter bespreking van de vraag: wat te doen om verplichte stalling bij mond- en klauwzeer te voor komen? verzoeken Uwe Excellentie om ingaand antwoord op de vraag om het opstallen van vee bij mond- en klauw zeer van heden af vrij te laten naar het oordeel van de eigenaar. De voorz. (w.g.') J. Adema De vergadering noemde het een onzinni ge maatregel om in de' warme zomer maanden de zieke dieren te stallen, waar door een verpestende stank in de huizen werd gehaald. Dinsdagochtend zijn de stoffelijke overschotten van een aantal passagiers en bemanningsleden van de verongelukte Sirius" op Schiphol aangekomen De twaalf kisten werden nadat de vracht uit het vliegtuig geladen was In een hangar op Schiphol uit het vliegtuig in lijkauto’s overgeplaatst. Op de foto zien we enkele lijkauto’s met hun droeve last bij het verlaten van het vliegveld Hwat hat Cjabe Skroar Algerije. De conferentie over Algerije is, wij meldden het vorige week al, afgebroken door de Fransen, zonder dat zij daar door hun positie eigenlijk versterkten. Dat zal De Gaulle over enige tijd wel bemerken. Het is n.l. opvallend hoezeer de tyd al lang voor de Algerijnen werkt. Maar voorlopig heeft De Gaulle weer andere zorgen, nu in het binnenland, waar de Bretonse boeren uit protest te gen de lage prijzen ongeveer in opstand zijn gekomen. Anderhalve week geleden verbrandden zij hier en daar stembus sen (er waren plaatselijke verkiezin gen), later barricadeerden zij wegen en spoorlijnen, bestormden officiële gebou wen en demonstreerden elke dag op nieuw. Met ingang van 1 juli a.s. zullen de salarissen van het verplegend personeel worden verhoogd. Het minimumsalaris gaat met ongeveer 13 procent omhoog, het maximum met ongeveer 8 procent. De eerste verple- genden zullen ongeveer 10 procent meer gaan verdienen, evenals de waarnemend hoofdverplegenden. De hoofdvèrplegen- den krijgen 12 procent meer. Het aan tal rangen is uitgebreid van vier op zes yen de schalen zijn verkort. Men is in overleg met de regering over eengekomen, dat de kostenverhogingen die hiervan voor particuliere inrichtin gen het gevolg zijn, kunnen worden op gevangen in verhoogde tarieven. Hier- vopr is echter toestemming nodig van het departement van Economische Za ken. De officiële opening zelf geschiedde na mens het Provinciaal Bestuur door de heer S. A. van Abbema, lid der Gedepu teerde Staten, die het woord roman tiek schetste in zijn eigenlijke concrete betekenis en in de overdrachtelijke zin. Te roemen valt hier, aldus de heer Van Abbtma, in de eerste plaats het werk van de Nederlandse kunstenaars. Als het vuurwerk is gedoofd, blijft, al dus een fraai gezegde, het zwerk, waar aan de vaste sterren staan. De kunst uit de romantische periode mag beschei- I -.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1