beloven groots festij n Miedema n.v. te Winsum gaat bedrij'f uitbreiden Heamieldagen 1961 te worden f J K Simmerwille Gevarieerd programma met oude en nieuwe attracties SMs üs hjoed p p to sizzen Fe-"- I 1 I" P'; w ajl I r 4000 M2 bedrijfsruimte extra it hea 1886 - 1956 Witmarsum viert feest F STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ..CT'X - w - Gouden filmpjes Ze wonnen een prijs Hazze yn VRIJDAG 30 JUNI 1961 57e JAARGANG No. 49 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad (i DE DONDERDAG 1 PYT „heakeninginnen” op één plaatje. Een foto uit 1956 toen mej. we van Advertentieprijs: 1? cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Friese Ambachtskunst in de beneden verdieping van het Waaggebouw, de extra service en atracties die de Bols- warder Middenstand ook nu weer zal bieden, de vrolijke klanken van het ca rillon en de mengelmoes van feestgelui- den van de mechanische speeltuin, dan is alleen nog maar mooi weer de laat ste factor die een prachtig feest moge lijk maakt. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswarils Nieu wslilac Versiering, De versiering van de stad zal dit jaar totaal verschillen van die van vroeger. De gehele stad zal deze keer daarin worden betrokken. Bij alle invalspoor ten zal men meteen kunnen zien, dat er in Bolsward iets bijzonders te doen is. De voornaamste verkeersaders van de stad zullen op geheel nieuwe wijze van een aantrekkelijke versiering worden voorzien, waarbij van de exclusieve ac centen die zo’n eigen cachet aan ons stadje geven, zoals bruggen en grach ten dankbaar gebruik zal worden ge maakt. Trekkerswedstrjjd. De donderdag zal voor onze gasten uit de naaste omgeving weer een rijk ge varieerd en aantrekkelijk programma bieden met o.a. het optreden van de Skotsploech, demonstraties van Friese ambachtskunst, streekwedstrijden van de landelijke rijverenigingen op het Üs- baanterrein en als hoogtepunt een groots springconcours in de namiddag. Om 9.30 uur zal op de Nieuwmarkt weer de spannende behendigheidsrace van trekkers met aanhang worden ge houden. Voor de jongemannen weer ,het’ evenement vol sensatie en spanning met als inzet vele fraaie prijzen en de schitterende wisselbeker. ’s Avonds zal het bekende gezelschap Tetman de Vries in het Julianapark de première geven van „Feestfiere is ek in kunst”. .1 Bij de foto: Het ensemble „Concertino” dat o. 1. v. de heer S. W. de Jong het heamiel muzikale achtergrond zal bieden. Nog steeds hangt een waas van geheimzinnigheid in de oude Hanzestad, die zich in stilte heeft voorbereid op de komende Heamieldagen. Nog slechts enkele dagen en Bolsward zal weer als voorgaande jaren een verandering ondergaan en van rustige kleine plattelandsstad opbloeien tot feeststad en trekpunt voor duizenden uit verre en nabije omgeving. Vele vaste hoogtepunten uit het heamielprogramma van de voorbije festiviteiten zullen ook dit jaar weer de kern vormen van een grote serie festiviteiten, die de komende week zullen vullen. Burgemeester, Mr. Gèukers, zal zich ook dit jaar het heamiel wel weer goed laten smaken. Net als op deze foto die de zoete herinnering levendig houdt. Het Concours Hippique trekt telken jare een enorme belangstelling. Ook dit jaar zal het gratis paardenfestijn weer duizenden toeschouwers trekken. Twee Fijnja van Waaxens als zodanig werd ingehaald. Op de achtergrond de ex-heakeninginne mej. G. Hettinga. handen hebben en daarom kunnen weer op een prima uitvoering rekenen. Intocht Heakeninginne. De intocht van de Heakeninginne 1961 vergezeld van haar hofdames, de grote groep landelijke ruiters, de fraaie Frie se dubbelspannen en de vele prachtige Friese sjezen, de keur van moderne hooiwinnings-apparaten van Bolswarder en andere industrieën, de muziekkorpsen de skotsploech enz. enz. zal weer een lust voor het oog worden. De belangstelling voor het traditionele heamiel is reeds thans zo groot, dat ze ker op een 500 deelnemende gasten ge rekend moet worden en Mej. Eerdmans, directrice van de Chr. Landbouwhuis- houdschool met haar staf en leerlingen schaar z'ijn dan ook reeds druk aan de voorbereidingen bezig om te zorgen, dat iedereen aan zijn trekken zal kunnen komen en hoe! Tijdens de maaltijd zal een gezellig programma met medewerking van de Skotsploech en het accordeon-ensemble „Concertino’’ van de heer S. W. de Jong worden geboden, waarbij de bekende Friese kleinkunstenaar K. Westra van Stiens als gastheer en leider voor de juiste stemming zal weten te zorgen. Ballonwedstrijd. Vrijdag brengt ons een nieuw program mapunt in de vorm van een grote bal lonwedstrijd waaraan alle leerlingen van de Bolswarder kleuter- en lagere scho len zullen meedoen. Honderden ballonnetjes zullen vrijdag middag na schooltijd in optocht door de stad gaan en daarna op het Broereplein het luchtruim kiezen, waarna de span ning zal beginnen welke ballonnetje de verste reis zal maken en zo zijn eige naar een prachtige prijs zal bezorgen. Maar niet alleen het verst gaande bal lonnetje geeft een prijs, voor elke school afzonderlijk zijn diverse prijzen beschikbaar o.a. voor: het eerstbinnen- komende, het verst wegkomend in Fries land, in Nederland en in het buiten land. Hiermee is dan dit jaar ook de school gaande jeugd actief betrokken bij de heamielfeesten. Volleybal-tournooi. Vrijdagavonds 7.30 uur zal de Bolswar der Volleybalclub „Set Up” een tour- nooi organiseren op het Broereplein. Om acht uur zal op de Marktstraat een groots volksdansfestijn met medewer king van Schutterij en Skotsploech wor den gegeven. Mechanische speeltuin. Des middags zal een zeer uitgebeel de mechanische speeltuin op, Plein 1455 en Skilwyk haar poorten openen. Ver-' schillende van de meest moderne attrac ties zullen daar te vinden zijn. Straatkaatsen. Zaterdagmiddag weer een nieuw pro grammapunt: Straatkaatsen van 10 uit genodigde parturen (leden van de Kaats- vereniging „Bolsward”) op het Broere plein om fraaie prijzen. En dan als sluitstuk een feestavond in het Julianapark met medewerking van de bekendste radio-artiesten, waarvan U elders in dit blad de klinkende na men kunt vinden. Voeg daar nog bij de reeds nu zo veel belangstelling trekkende tentoonstel ling in ons stadhuis: Roem der Roman tiek, de fraaie tentoonstelling van heeft het wereldafstandsrecord vliegen geslagen. Hij vloog 625 km in 7 uur, 18 min. en 26 2/5 sec. Het oude record stond op 584 km. Olieslagers bereikte de verbazendwekkende snelheid De wittenskip hat it measte woun by boeken, hweroan de ütjowers forlern hawwe Hoera, it wurdt fekansje Elk yn üs lytse lantsje Wikselt aenst fan adres Master jowt net mear les Kantoarjuf staekt it tipen De wille leit foar ’t gripen Fabryk en wurkpleats slüt Elk brekt der tidelik üt It hert fan ien langst bilêzen Ris lekker frij to wezen Elk set de blomkes béten Waeks, blanke earmen, küten Wurde sükelade-brün Hja sliepe yn it dun Woskje har yn de weagen In blauwe bril foar de eagen Hja tri pk je lyk in mosk Troch it smuk, skaedzjend bosk Sjonge it simmerlietsje It lok fan it frij genietsjen Hja kinne ’t maklik rédde Sunder t nijs fan blêdden Angola sil net neamd En oer gjin Kongo dreamd Hwa yn de natürromte Hat noch bilang by Tjombe De heibel om Berlyn It Izeren Gerdyn Gjin antlit sil bilüke De wrald is frij fan spoeken Hja sjogge yn de fekansje Sinne en marren glanzjen It sulver en it goud Dat de natur opjowt Krijt heechste libbenswearde Mannichien dy’t it learde De rêst fan it griene fjild Stiicht boppe t hurde jild Hja sille yntins forrike Troch frijheit fan ien wikc Adv.: Wegens armoede te koop twee bokken, een kleine en een die melk geeft en van ’t zomer snijbonen. Benoemd tot directrice der naaischool van het St. Anthony Gasthuis te Bolsward, mej. A. C. R. Brems, thans in soortgelij ke betrekking te Driezum. Er waren 35 sollicitanten. De L. S. Miedema landbouwwerktuigen- fabriek N.V. te Winsum heft zich door een nijpend tekort aan bedrijfsruimte als gevolg van de hogere produktiecijfers en ’n grotere omzet genoodzaakt gezien tot breid ing over te gaan. Het ligt in de bedoeling, dat de fabriek nog dit jaar de beschikking zal krijgen over 4000 vierkante meter extra bedrijfs ruimte, waardoor dan in totaal een opper, vlakte van rond 10.000 m2 zal zijn be- bouwd, aldus werd deze week gemeld. Door het gereedkomen van de nieuwe bedrijfsruimte hoopt de N.V. Miedema o.m. over te kunnen gaan tot de produk- tie van enkele nieuwe landbouwwerktui gen, als o.m. mestverspreiders en aardap- peltransporteurs. Daarnaast zal de uitbreiding ongetwijfeld leiden tot een nog efficiënter bedrijfs voering, terwijl tevens een betere arbeids sfeer voor het personeel verkregen zal le week juli 19U Tot op heden is mond- en klauwzeer in 28 van de 43 Friese gemeenten waarge nomen Men wil de R.K. jongensschool uitbrei den met een hogere klas. Men begint er in Amerika in alle ernst over te denken bij de katoenoogst in Ge orgia kleurling arbeiders door apen te vervangen. It boun „Jong Fryslan” stjürde in skriu- wen oer de ófd. Boalsert fan de Fr. Mij. fan Lanbou sa mooglik op de gearkom- sten de Fryske tael to brüken. De Belgische aviateur Jan Olieslagers Ook in dit jubileumjaar zal Witmarsum haar beste beentje voorzetten. Het hoogtepunt is ongetwijfeld het 70- jarig bestaan van de Kaatsvereniging en de reunie van oud-Witmarsumers, het 60-jarig bestaan van het muziekkorps „Frisia” en het gouden jubileum van „Elk wat wils”. Het feest zal gehouden worden op 4, 5, 6 en 7 augustus en wordt verzorgd door de Permanente Feestcommissie, die haar 35-jarig bestaan herdenkt. Hwjf ha* Qabe Skroar Het is dit voorjaar de tweede keer, dat de Intercommunale Waterleiding Gebied Leeuwarden door middel van een school- w’edstrijd heeft ingeschakeld in de strijd 1 tegen de verspilling van leidingwater. In het verleden is eens een opstelwed strijd georganiseerd. Dit voorjaar werd aan alle scholen een brief en een kleur plaat toegezonden. Er zijn 523 lagere scholen in het voor- zieningsgebied met circa 9800 leerlin gen in de eerste klas. Hiervan hebben 372 (71.1 scholen met rond 7300 (74.5 leerlingen aan de wedstrijd deelgenomen. Aan de onderwijskrachten was gevraagd elke klas de mooiste plaat op te zenden. Uit al de inzendingen zijn 36 scholen uitgeloot, die een klasse-prjjs krijgen, bestaande uit een versnapering en een klein cadeautje voor elke leer ling van de 1ste klas en een Pipo-boek voor de leerling(e) van wie de tekening werd ingezonden. De volgende scholen uit onze omgeving hebben een prijs gewonnen. O. L. School te Hitzum. Chr. Nat. School te Makkum. O. L. School te Pingjum. School met de Bijbel te Pingjum. Concours Hippique. Hoogtepunten van het feestprogramma zullen ongetwijfeld vormen: Een groots Nationaal Concours Hippique van Friese en tuigpaarden op de ope ningsdag (woensdag 5 juli) gevolgd door de grandioze intocht van de Hea keninginne 1961 met haar gevolg met daarna het traditionele Heamiel in het Julianapark. Het concours hippique, dat om half één aanvangt, zal weer gehouden worden op het bekende parcours Jongemastraat, Marktstraat-Dijkstraat en zal voor iedereen gratis toegankelijk zijn. Naast de bekende rubrieken in het tui gen van enkel- en dubbelspannen en de spannende ritten om de prijs voor het schoonste geheel van Friese dubbel spannen bereden door man en vrouw in oud-Fries costuum, zal dit jaar ook een tandem-wedstrijd op het programma staan. Naast de vele fraaie kunstvoorwerpen, de wisselbekers enz., zal een bedrag van bijna tweeduizend gulden aan prijzen de animo voor dit unieke evenement zeker verhogen. De Bolswarder Paardensportvereniging zal de organisatie onder auspiciën van de Nederlandse Hippische Bond weer in kunnen worden. De uitbreiding zal wor den verzorgd door het architectenbureau Ir. J. J. M. Vegter te Leeuwarden. De heer L. Miedema, directeur van de N.V. toonde zich bij ’t bekendmaken van de plannen zeer verheugd over de mede werking die de onderneming o.m. van de zijde van het provinciaal, en ’t gemeente bestuur mocht ontvangen. Hij verklaarde het te betreuren, dbt er ten behoeve van de nieuwe uitbreidings plannen geen kernfaciliteiten zullen wor den verleend, zoals wél gebeurd is t.a.v. soortgelijke plannen bij bedrijven elders in Friesland, die ook niet in de kernge meenten zijn gelegen. Dit heeft onder meer tot gevolg dat de woningtoewijzing ver beneden het nood zakelijke peil is gebleven, terwijl voorts ook aan de wegverbetering te weinig aan dacht kon worden geschonken. Het is begrijpelijk, aldus de heer Miedema, dat deze factoren een remmende werking heb. ben op de ontwikkeling van het bedrijf. Niettemin echter ontplooit de fabriek, die reeds tot een onderneming van niet te onderschatten betekenis is geworden, zich steeds verder. De personeelssterkte bedraagt thans ca 160 man, een aantal dat na‘het gereed komen van de nieuwe uitbreiding waar schijnlijk nog verder uitgroeien, In Dedgum had men bij de vee houder Van Essen in de „golle”, waar het hooi door broei een tem peratuur van bijna negentig graden had bereikt, een gat van vijf meter diep in het hooi gegraven om een ventilator te plaatsen, lezen we in de Leeuwarder Courant. Plotseling riep één van de kinde ren, die bij het gat stond; „Heit, der sit in bist yn it gat!” Er bleek een jonge haas beneden in het gat te zitten. Het dier moet tussen het hooi van het land op de „golle” terecht zijn gekomen. De heer Van Essen heeft de haas uit het gat gehaald en het dier de vrijheid teruggegeven. s g: X J r *3 - SS .SI van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1