Engeland beschermt Koeweit Minister Van Rooy gesneuveld is 1 i I B Gesjeesd Brand vernielt drukkerij in Sneek Beroep op Bolswards burgerij STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes ®5 KM F VRIJDAG 7 JULI 1961 57e JAARGANG No. 51 De Jong's Nieuwsblad JEUGDIGE SNELHEIDSMANIAK 1 voor de verdediging van Koeweit in an dere handen te leggen. Hij dacht daarbij aan de Ver. Naties. Het is vreemd, dat niemand de bijdrage van Saoedi-Arabië naar voren schoof. Vreest men, dat deze steun niet belangeloos genoeg is? In ieder geval lijkt de kans op een in lijving van Koeweit door Irak gedaald, dank zij de Engelsen, die er op vóór bereid moeten zijn daarvoor in de Ara bische wereld weinig dank te oogsten. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bedoeling van Engeland. De Engelse regering is ervan overtuigd, dat zij gehandeld heeft met een sterke dreiging van een Iraakse inval voor ogen en dat haar stap Kassem heeft gedwongen zich nog eens te bedenken. Dat is zeer wel mogelijk. Maar het valt evenmin te ontkennen, dat Irak door het anti-imperialistische argument er in kan slagen Engeland de kwade rol te laten spelen. De Engelse regering beseft dat en maandag verklaarde premier Macmillan in het Lagerhuis, dat het nu, na de eerste bescherming van Koeweit, in de eerste plaats zaak zal zijn de troe pen er weer uit te krijgen. Gaitskell, de socialistische leider, stelde zich ach ter de regering, maar drong er met veel kracht op aan de verantwoordelijkheid van de F.L.N. De Gaulle heeft de F.L.N. de gelegenheid geboden dit nog eens te demonstreren, hetgeen de Alge rijnse positie bij een hervatting van het gesprek zal versterken. Op verzoek van de sjeik van Koeweit, het olievorstendorn aan de Perzische Golf, dat aan de kust Irak en Saoedi-Arabië scheidt, heeft Engeland zaterdagmorgen troepen aan land gezet om het land te beschermen Jtegen een eventuele aanval van Irak. De week tevoren had premier Kassem van Irak, nauwelijks een week na de volledige opheffing van het Engels-Koeweltse protectoraatsverdrag van 1899, Koeweit tot een integrerend deel van Irak verklaard, waarbjj hij de sjeik benoemde tot gouverneur van het gelbied en hem bedreigde met straf, als hij niet aan de regering van Bagdad zou gehoorzamen. De Stichting ter Bevordering van de be langen van de Bolswarder Handel en Industrie (secretartaat Jongemastr. 26) heeft zich met een schrijven tot de bur gers van Bolsward gericht. Deze stichting, die rechtspersoonlijkheid bezit, is een voortzetting van de oor spronkelijke „industrialisatie-commissie” die zich meer intern met deze proble matiek heeft bezig gehouden. Wjj zelf dienen met alle beschikbare middelen de welvaart en vooruitgang van onze stad te stimuleren, aldus het schrijven. Wij zullen een daad moeten stellen om te voorkomen, dat Bolsward belandt in de noodlottige spiraal, die mensen en bedrijven doet wegtrekken. Daarom gaan wij ten aanval om nieu we bedrijven in onze stad gevestigd te krijgen en voor de bestaande een voor spoedige groei mogelijk te maken, met behoud van een harmonieuze ontwik keling van de stad. Wil de stichting, in nauwe samenwer king met het gemeentebestuur, slagen in haar opzet de stad te behoeden voor achteruitgang en integendeel de econo mische en culturele kracht van Bolsward te versterken, dan moet zij de overtui ging hebben dat de gehele bevolking in al haar geledingen achter haar staat. Zij wil belangeloos voor de gemeenschap werken en strijden, maar allen moeten de meelevende en meewerkende rugge steun vormen zonder welke men niet kan slagen. Daarom start de stichting nu, met een financiële actie en wordt voor het emi nente belang van deze zaak een bijdra ge gevraagd, die de Stichting de eerst komende vijf jaar in staat zal stellen de actie tot behoud en uitbreiding van de bestaansmogelijkheden in Bolsward te kunnen voeren. De Stichting doet dit in de vaste over tuiging, dat als het gelukt de periode van 1961-1966 goed door te komen, de strijd gewonnen is. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Voetbaltoto. Onder al die bedrijven door werd de aan dacht eigenlijk afgeleid van een ander on derwerp, dat vorig jaar bijna een kabi- de voetbaltoto. de Tweede Kamer Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) De behandeling van het wetsontwerp op de Kinderbijslagverzekering heeft toch een ministercrisis met zich mee gebracht. De minister van Sociale Zaken, Mr. Van Rooy, heeft in het verloop van het debat aanleiding gevonden wegens „persoon- 1 >üjp»redenen” af te treden. Aan de behandeling' van de artikelen van het wets ontwerp is hij niet eens toegekomen. Hij is gestrand bij het slot van de algemene beschouwingen. Namens het kabinet had hij daarbij het verlangen van een grote meerderheid der Tweede Kamer naar een overheidsbijdrage ter financiering van de kinderbijslagverzekering voor zelfstandigen van het eerste kind af „onaan vaardbaar” genoemd. Hij had niet alleen financiële bezwaren aangevoerd het verlangen der Tweede Kamer zou de schatkist ca f 200 miljoen hebben gekost hij had ook principiële bezwaren naar voren gébracht. gevolg van een „persoonlijke inzinking” moest worden beschouwd. Dat er verschil bestond tussen het door hem verdedigde regeringsstandpunt en ‘t gevoelen van de kamermterderheid ont veinsden zij zich niet. Dr. Tilanus drong er op aan, dat de re gering het uitstel van de behandeling van het wetsontwerp zou benutten voor na der overleg met de desbetreffende kamer commissie. „Vriend van Rooy, 't komt vast in orde Eangstme foar de takomst is slimmer as it ünk fan it hjoed IN DE SCHADUW VAN DE PRESIDENT President Charles de Gaulle heeft een bezoek aan Oost-Frankrijk gebracht. Op het Stanislaplein in Gancy sprak de staatsman de menigte toe netscrisis had veroorzaakt. Namelijk de regeling van Het compromis, dat in was bereikt over een toto met een limiet van f 50.000,werd toen immers door de Eerste Kamer verworpen, vooral door toedoen van de liberale senatoren. Nu lag een soortgelijk wetsontwerp ter tafel. Doch met een tijdelijk karakter, opdat zal kunnen worden nagegaan of de li miet werkelijk zo fnuikend is als de stich ting sporttotalisator heeft beweerd. De meeste Kamerleden bleken zich met deze oplossing zeer wel te kunnen ver enigen. dat deze Mr. Van Rooy had uitgekozen voor het zware ministerschap van Sociale Zaken. De premier ontkende die veranwoorde- lijkheid niet. Maar hij verklaarde niet te begrijpen, waarom het vertrek van Mr. Van Rooy ’t aftreden van ander ministers met zich mee moest brengen. Toen poogde Mr. Burger hem een valstrik te spannen. De ze wees er namelijk op, dat de critiek op Mr. Van Rooy zich vooral had toegespitst op de verklaring, welke deze namens de regering had afgelegd. Had hij dan niet namens het kabinet ge sproken? Was er soms meningsverschil in de boezem van het kabinet geweest? Had Mr. Van Rooy eigener beweging ontslag gevraagd of was hij daartoe door zijn ambtgenoten gedrongen? Sahara. Bij dit gesprek zijn er twee punten, die van essentieel belang zijn. In de eer ste plaats de erkenning van de rechten van de Europeanen als organische groep in de nieuwe Algerijnse staat. De F L.N. wil niet verder1 gaan dan de er kenning van de rechten van elke Euro peaan individueel. Maar zij schijnt be reid te zijn op dit punt concessies te doen in ruil voor Franse consessies op het tweede punt, de Sahara. De Sahara, met vele bodemschatten, eist de F.L.N. voor Algerije op, doch de Fransen wil len het gebied niet zozeer voor zich zelf reserveren, als wel tot een gemeen schappelijk ontwikkelingsgebied maken, waar alle oeverstaten aan deel zouden nemen. Waar het de exploitatie betreft zou de F.L.N. hier misschien wel voor kunnen voelen, maar eerst wil zij de Algerijnse souvereiniteit over het ge bied vastgelegd zien. 2e week juli 1911 B. en W. van Bolsward maken bekend, dat vanaf maandag 24 juli tot nadere aankondiging de scheepvaart langs de Broerevaart, Kampenvaart en Looyer- gracht tot de Dijlakker zal zijn gesloten De grote trekhond van F. Hofman te Workum aan mond, en klauwzeer ge storven. Ook kinderen in Workum lij den aan de ziekte. Reddingsplank? Doch ook regeringspartijen als de KVP, de ARP en CHU waren niet tevereden. Zij namen de minister vooral kwalijk, dat hij principiële bezwaren naar voren had gebracht. Dat hij op dit moment fi nanciële bedenkingen opperde, konden zij billijken. Door principiële bezwaren tot uiting te brengen sloot hij echter bij voorbaat uit, dat er ook in de toekomst een overheidsbijdrage zou kunnen wor den verstrekt. Zo ontbrandde vooral na het kamerdebat scherpe critiek op Mr. Van Rooy. In „Trouw”, het blad van de antirevolu tionaire fractie-Ieider Dr. Bruins Slot, werd zijn optreden zelfs een belediging” voor het parlement genoemd. Na druk overleg binnen de raad der mi nisters besloot Mr. Van Rooy tenslotte af te treden. Hij had de reddingsplank der regeringspartijen gemist. De rekening van de Gemeente Bolsward meldt over 1910 aan ontvangsten het be drag van f 181.925,015 en aan uitgaven f 177.116,29 zodat er een batig saldo re sulteert van f 4.808,725 Zeer hete dag. De thermometer rees in de zon tot 111,3 graden, in de schaduw tot 95 graden. In sommige schoollokalen werkte men des morgens nog onder een temperatuur van 87 graden. Des mid dags moest wel vrij worden gegeven. soonlijke redenen” ontviel. De socialistische fractieleider Mr. Bur ger voorspelde, dat er nog wel meer „zwakke figuren” zouden volgen. Naar zijn mening wreekte zich thans de om standigheid, dat in december i960 na de korte crisis rond Mr. Van Aartsen verzuimd was de „zwakke plekken” van het ministerie te vernieuwen. Met nadruk stelde hij prof. De Quay per soonlijk verantwoordelijk voor het feit, Deze stap van Irak is nergens in goede aarde gevallen. Bij de Westelijke landen niet, maar ook niet bij de Arabische landen, van welke vooral Saoedi-Arabië er ernstig bezwaar tegen maakte, dat Irak door annexatie van Koeweit de grootste olieproducent van het Midden oosten zou worden. Ook Koning Saoed heeft enkele eenheden naar Koewbit ge zonden om Irak van actie af te hou den. De Engelse stap, die ongeveer 5000 man naar Koeweit heeft gebracht, staat ech ter in het middelpunt van de belang stelling. Hiertegen richt zich in de Vei ligheidsraad, die een klacht van Koeweit tegen Irak en één .van Irak tegen En geland behandelt, de argumentatie van Irak, dat het nu helemaal over de boeg van het anti-imperialistische Arabische nationalisme gooit om alle schuld van de spanning op Engeland af te wentelen. Irak beschuldigt Engeland van interven tie in zaken van de Arabische wereld en noemt de bescherming van de sjeik een voorwendsel voor een Engels ingrijpen, dat de eerste stap zou moeten zijn naar de herovering van een machtspositie in het Midden-Oosten. Hoog laaiden in de nacht van dinsdag op woensdag de vlammen op uit de kopieer- en stencilinrichting Kadimo aan de Ged. Pol te Sneek. Door onbekende oorzaak ontstond in de afdeling, waar de kopieer- en stencilmachines opgesteld stonden ’n brand. De harde wind wakkerde de vuurgloed aan en binnen drie uur was het pand, juist aangekocht door de ernaast gelegen drukkerij De Motor volledig uitgebrand. Om drie uur merkte men de brand. De brandweer bestreed met groot materieel het vuur, maar kon niet voorkomen, dat ook drukkerij De Motor ernstige water en brandschade opliep. Tegen zes uur was men het vuur meester. Houding van Egypte. En het merkwaardige is, dat Egypte in de Veiligheidsraad vooral zijn bezorgd heid heeft geuit over de aanwezigheid van de Engelse troepen. Egypte kan zich ook niet voorstellen, dat Arabie ren geweld tegen Arabieren zouden ge bruiken. Het waarschuwt daarmee wel Ir ak, maar toch zo, dat de Engelse stap als voorbarig en onverantwoord naar voren komt. En dat terwijl ook Egypte Irak is afgevallen in zijn steun aan de sjeik. Egypte moet namelijk voortdurend op passen niet door Kassem in de hoek van de imperialisten geduwd te worden. Vandaar dit zorgvuldige manoeuvreren. Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen De achtjarige William Tuer jr. uit Halewood, Engeland, kan het moment niet afwachten, dat hij aan autoraces kan deelnemen. Zijn vader, een garagehouder, heeft voor hem een renwagen gebouwd met een 250 cc opgevoerde motor. De jonge coureur bereikt snelheden van meer dan 100 km per uur. De start baan van een plaatselijk vliegveld, dat niet meer in gebruik is, dient als oefen plaats Naar zijn mening liet de gedachte ener volksverzekering zich niet met een over heidsbijdrage verenigen. Deze diende z.i. gebaseerd te worden op premiebetaling uit de kring der verzekerden zelf. Deze stelling ondervond van verschillende kan ten bestrijding. De socialistische afgevaardigde Berger stelde de vraag waarom de schatkist dan wel bijdroeg in de werkloosheidsverze kering. Vanaf de regeringstafel werd toen vaagweg geantwoord, dat dit samenhing met het „specifiek” karakter van de werkloosheidsverzekering. Schamper gaf de socialistische woordvoer der toen te kennen, dat het veto z.i. meer te maken had met het „specifiek” karak ter van het kabinet De Quay. Hij doelde kennelijk op het gerucht, dat het voor de liberale ministers een hals zaak zou wezen, dat de schatkist ten be hoeve van de kinderbijslag zou insprin gen. Reconstructie? Dinsdagmiddag legde minister-president De Quay een verklaring over dit aftreden in de Tweede Kamer af. Na minister Van der Bergh was dit al de tweede minister, die het kabinet-De Quay wegens „per- Algerije. Er komt wat beweging in de Algerijnse zaak, al is het gesprek in Evian nog steeds niet hervat. De beweging zit aan de Franse kant. President De Gaulle heeft namelijk aangekondigd, dat hij de kwestie binnen enkele maanden uit de wereld wil hebben, omdat Frankrijk dan zijn handen vrij wil hebben in de cri sis om Berlijn, die men tegen het einde van het jaar verwacht. En om de ernst van deze inzichten kracht bij te zetten, heeft De Gaulle een divisie uit Algerije teruggeroepen. En er zullen er meer volgen. Daarmede zal de Europese de fensie versterkt worden. Maar nu de Algerijnse kwestie zelf. In dien men niet tot een akkoord kan ko men, zal Frankrijk het plan van een deling doorvoeren. Het zal de Europe anen en dat deel van de Mohammedaan se bevolking, dat Frans wil blijven, con centreren in de streek van Algiers en Oran. Dat komt neer op een deling in een vruchtbare kuststreek, bewoond door Europeanen, en bergen en woestijn, bewoond door Mohammedanen. Wat De Gaulle wil doen met de anti-Franse Mohammedanen in de kustgebieden is niet duidelijk geworden, zoals er trou wens veel niet helemaal duidelijk is. Hij heeft de deling voorlopig genoemd. Wil hij, gezien het onmogelijke karakter van de deling, de Fransen voorbereiden op een ontruiming van Algerije door de Europeanen? Uit geen enkele opmerking blijkt dal verder, maar het moet er de consequen tie van zijn. De Gaulle argumenteert, dat twee departementen gemakkelijker te verdedigen zullen zijn dan dertien, waaruit Algerije nu bestaat. Maar hij ziet daarbij over het hoofd, dat in de elf departementen, die hij aan de F.L.N. wil laten, de F.L.N. zich kan organi seren tot een geducht leger, dat het niet aan buitenlandse hulp zal ontbreken. Of wil hij de F.L.N. alleen maar doen schrikken en haar er toe brengen een nauwe samenwerking te aanvaarden met Frankrijk, dat alleen in staat is, volgens De Gaulle, Algerije tot ontwik keling te brengen? De deling heeft de Mohammedaanse be volking gebracht tot een algemene sta king jongstleden zaterdag en 5 juli is geworden tot een protestdag. De F.L.N. heeft hiertoe het bevel uitgevaardigd en wederom kon men constateren, dat de Mohammedaanse bevolking bijna in haar geheel gehoorzaamt aan de bevelen „Heren, ’t valt me bitter tegen Ik voel me telkens weer verlegen Bij die Tweede Kamer ploeg Als u na een jaar weer vroeg Had u mij echt niet gekregen Ik kruis als amateur de degen. Met vechtjassen van formaat Ik ben op het schip van staat Makkelijk van de been te tippen Roerig water, blinde klippen Waar ik nooit aan wennen kan Ik word er zenuwachtig van”. Vriend Van Rooy, stil toch, geen tranen Span u voor het eind-examen Kinderbijslag, een reuze sof Straks zingt iedereen uw lof Heus u moet ’t van ons geloven Straks een standbeeld in Eindhoven Zeg wie pronkt daar statig, mooi Kindervadertje Van Rooy! Moedig ’t Haags tournooi gewonnen Kijk wat staat bij fijn te zonnen Het nageslacht dat eer hem gaf Stil, eerbiedig ’t petje af Er bleek niet aan te ontkomen Het waagstuk moest dus ondernomen Overal schoot men met scherp Naar het dwaze wetsontwerp Nergens een beschuttend plekje De minister vluchtte, dek je Ik voel het. ik ben uitgesteld Ik, ruim voor de eind-slag stil het veld Zo’n examen maakt bevreesd Droevig in Den Haag gesjeesd Nu roept elk hij moest wel zakken Want ’t bleek al twee jaar een zwakke Heren wist u dat reeds lang Waarom dan pressie en drang Om in ’t kabinet te treden? Zoiets kon toch best vermeden Politieke rariteiten Duistere Rommeiaanse feiten? Niemand die het antwoord zegt Maar Van Rooy voelt het nu edit Haagse druiven smaken zuur Nooit weer zo’n blind avontuur Piet Wilt u ook minister worden? Liefhebbers zijn er niet veel Waag het met De Quay en Beel Ja, voor Sociale Zaken Zo kunt u promotie maken Bleef u burgemeester graag? Kom, ’t is beter in Den Haag” „Vindt u niemand anders heren Ja, dan moet ik ’t maar proberen Dank u, eindelijk een klant Formateur is uit de brand” Onenigheid? Voor Prof. De Quay op die vraag kon antwoorden, schoot de liberale fractie leider Prof. Oud hem te hulp door op te merken, dat het een constitutionele fout’ van de eerste orde zou zijn als de minis ter-president inlichtingen zou verstrekken over de discussies binnen de minister raad. Ook de woordvoerders van de an dere regeringspartijen legden er de na druk op, dat het heengaan van Mr. Van Rooy niet als een politieke zaak doch als

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1