Het Friese element m h „De Roem” ONZE ACTIE EEN KORTE TOELICHTING Kerkafbraak Zelfs Makkum is te Bolsward te zien de Martbiytoer üs hjoed 2 2 to sizzen te Lyons? Werkbezoek C.I I.-kamer leden aan de Zuidwesthoek Hwat bat (gabe Skroar Zilveren filmpjes ■few A STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 57e JAARGANG No. 52 De Jong’j Nieuwsblad I TELEVISIESCHERM ZONDER BEELDLIJNEN 79 sille kunnen dy fan fean Tj. de J. 25 ha. 26 Dit Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Hwat men it leafst forjitte forjit men it minste Hierbij zullen we moeten letten op een drietal elementen. In de eerste plaats proberen we te ont dekken of er ook Friese schilders zijn, wier werk representatief werd geacht voor deze nationale expositie. In de tweede plaats gaan we na of er wellicht ook schilders van niet-Friese komaf onderwerpen hebben gekozen, die met Friesland verband houden om in de derde plaats te attenderen op schil derstukken uit de romantische periode, die zich in Fries bezit bevinden. In het laatste geval is de binding met Friesland dus slechts gering en in de meeste gevallen toevallig. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Jan Willem Friso. Al is het dan niet Friesland zelf, een van Frieslands zonen, n.l. de stadhou der Jan Willem Friso zien wij uitge beeld op het mooie doek van de in 1814 te Rotterdam geboren Charles Rochus- sen, die terecht beschouwd wordt als de belangrijkste Nederlandse illustrator uit de 19e eeuw, dat de slag bij Malplaquet in 1709 voorstelt. Dat ook in de collectie van het Fries Museum de Romantische periode ruim is vertegenwoordigd, blijkt uit de aan wezigheid van verschillende stukken uit deze collectie. We noemen het paneeltje „Aan de afwas" van Korff, de „Lezende dame’’ van Bles en „Honden in Land- schap” van Verschuur. Wil men dus de tentoonstelling bekijken op zoek naar Friese elementen, ook dan stelt deze niet teleur. U moet er beslist eens heen gaan. Het is de moeite waard. bidriu- binne lytser as 15 ha. en de oare en en Het architectenbureau Feenstra te Arn- Een zevental leden van de Tweede Ka- mer-fractie der C.H. Unie hebben een gehele dag zich op de hoogte gesteld van da problemen van de Friese Zuid-West- hoek. Onder leiding van de fractie-voorzitter dr. H. W. Tilanus arriveerde men ’s mor gens eerst op het gemeentehuis te Lang weer, waar burgemeester mr. K. J. v. Douwen en de burgemeester van Sloten, de heer Klijnsma een korte uiteenzetting gaven over de problematiek van hun ge meenten. Vervolgens begaf men zich naar het Stadhuis te Sneek, waar de Kamerleden door vertegenwoordigers van de gemeen te besturen van Sneek, Ijlst en Wym- britseradeel werden ontvangen. Het Bestuur der Stichting, TJ. DE JONG. Y. HEERES. W. FOLKERTS. J. SUWIJN. Eigen- boeren 37' 32 32 30 30 23 24 Bolswards Nieuwsblai great liken de realiteit wie. oaren trije- hwat koene neat ge- Men kan de tentoonstelling „Roem der Romantiek”, die momenteel in Bolsward’s raadhuis met zoveel succes wordt gehouden, met verschillende ogen gaan zien. Speurden we de vorige' maal naar familie-relaties tussen de schilders onderling, thans willen we eens op zoek gaau het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan naar het Friese element in deze tentoonstelling. De bedoeling van dit artikel is dus in korte trekken na te gaan in hoeverre in de romantische periode Friesland zijn rol heeft meegespeeld. 21 measte minsken sizze sulintskip, Suits: Hierde- boeren 63 68 68 70 70 77 76 een kleine stad groot Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en dom van het Fries Museum te Leeuwar den. Het heeft naast artistiek ook vooral kunsthistorische waarde. Het onderwerp is traditioneel en doet denken aan het gelijknamige schilderij van Jan Steen, vooral het huilende jongetje, dat is „af gezouten”. Men lette ook op het Friese speculaas, dat het „zoete” meisje van haar moeder krijgt. De kleur van dit stuk is wat hard van toon, het onder werp (typisch voor de romantische pe riode) anecdotisch. wize en libbenshalding, mar sünt 1900 is dat forskil aloan minder wurden. De helpmiddels yn kunstmest en better féfoer, de wetter-óffier en oanfier hawwe de boeren fan de lichtere grounen in hiel ein omheech brocht, wylst de mentaliteit fan dizze groep ek mear genegen wie om de mear moderne middels ta to passen. Op dit stu>t binne dy forskillen net alhiel fordwoun, mar dochs aerdich lytser wur den sa’t wy jit wol oantoane sille. De Sudwesthoeke hie folie lest fan wetter en sa is it skoan to bigripen, dat hjir gans hwat wetterskippen en polders op- rjuchte binne. Neist de partikuliere polders dus hwert ien boer of in pear buorlju seis it wetter ütmealle, telt men yn dizze hoeke net minder as 200 wetterskippen. Der is in inkele greate by (5300 ha.) mar de meas- ten binne oan de lytse kant. Sjocht men nei de easken fan in moderne bimealling en wetterforsjenning en tinkt men oan de geast, dy't op it heden op it provinsje- hüs foar master ópslacht, dan kin men fan tinken wol hawwe, dat hjir yn de kommende jierren gans foroarje sil. De ruilforkaveling, de konsintraesje fan wet terskippen is oant nou ta binammen yn it easten en suden fan Fryslan oan it wurk, mar yn Gaesterlan wurdt ek al drok forgadere en plannen makke foar itselde doel. En it sil der wol net by bliuwe. Dochs lit it him oansjen, dat it hjir jit wol in jier as tsien duorje sil, foar’t mienens wurdt mei dizze dingen, omt it op oare plakken jit mear urgent is. Yn de Sudwesthoeke binne de kosten fan de wetterbihearsing wakkere ünge- lyk. Dy rinne ütien fan ien goune oant 24 goune de pounsmiet. Op de klaei binne hja ornaris net sa heech, mar yn de feanhoeke wage hja gans swierder. De helt fan de bidriu- wen binne lytser as 15 ha. en de oare helt is greater. Under de 7 ha. sit 21 under de 15 ha. 29 Pleatsen fan 15-25 ha. telle 24 en pleatsen greater as Otto de Boer. Van later tijd dateert de in 1797 in Woudsend geboren en in 1856 te Leeu warden overleden schilder Otto de Boer. Hij was een leerling van de Friese pertret- en genreschilder W. B. v. d. Kooi. In 1824 begon hij een jarenlange reis door Duitsland, Frankrijk en Italië. In de musea van deze landen maakte hij vele copieën. Na zijn terugkeer in Nederland verbleef hij aanvankelijk in Amsterdam en Den Haag, daarna echter tot zijn dood in Leeuwarden. Ondanks deze internationale oriëntatie zou Otto de Boer zijn Friese aard nimmer ver loochenen. Hij schilderde voornamelijk bijbelse onderwerpen, echter ook enkele landschappen en genrestukken. tan deze laatste hangt er een op de expositie en wel op de trappenhal, nl. dat in 1844 werd geschilderd, is eigen- Makkum. Slechts tweemaal vinden we op de ex positie door niet-Friefeche schilders een Fries onderwerp uitgebeeld. Zo hangt er op de trappenhal boven een alleraar digst paneeltje van Cornelis Springer, dat deze 3 jaar voor zijn dood in 1888 vervaardigde te Makkum. Springer was Amsterdammer van ge boorte. Zijn werk bestaat voornamelijk uit stadsgezichten in 17e eeuwse trant met veel zonlicht-effecten, maar zeer nauwkeurig Van uitvoering en topogra fisch precies verantwoord. In dit op zicht verdient dit inmiddels „historisch” geworden hoekje in Makkum de belang stelling van iedere bezoeker. Midden in de feestweek is bij iedere inwoner van onze stad een brief in de bus gegleden, die een .beroep doet op Uw genegenheid voor onze stad en haar inwoners. Bij de meesten ligt zij er nog en uit vele telefoontjes weten we, dat velen vragen, wat er nu eigen lijk van hen wordt verwacht. Allereerst hopen we na de verschillende artikelen in ons blad de bedoeling wel duidelijk te hebben gemaakt. De „Stichting der be- bevordering van de belangen der Bolswarder handel en industrie” wil in samenwerking met het gemeentebestuur, de eerste bronnen van ons aller bestaan dieper en breder maken. Die bronnen zijn: de zakelijke bedrijvigheid in industrie, ambacht en handel. En in de tweede linie alles bevorderen, wat het klimaat van onze stad kan verbeteren en aantrekkelijker kan maken. De stichting heeft een ernstig beroep gedaan op uw aller verant woordelijkheid om mee te doen aan deze actie, omdat zij diep over tuigd is van het feit, dat de eerstkomende vijf jaar over het wel en wee van onze stad zullen beslissen. Wij willen een groeiende en levende stad. Een stad, die de mensen kan houden en binden, een stad, die van elders komenden een harte lijk en goed geoutilleerd tehuis bieden kan. De opgang van de na oorlogse periode moet worden voortgezet, de toenemende bedrijvig heid voortdurend gevoed. Daarvoor hebben wij geld nodig en wij rekenen er op, dat iedere stadgenoot naar vermogen meedoet. Dit is een grote zaak en een allen omvattend belang en zo dient gij het ook te zien. Wij hopen op honderden bijdragen van de loontrekkenden en wij beseffen, dat zij zich noodgedwongen moeten beperken, wij rekenen stellig op forse bijdragen van zakenlieden en instellingen. Dit geld wordt tot de laatste gulden gebruikt voor onze stad, nie mand van de bestuursleden wil voor zijn moeite en werk enig loon. Daarom hopen wij, dat zeer velen, naar de mate van hun financieel kunnen, een goede gift zullen geven. Als inspirerend voorbeeld vermelden we de reeds woensdag ontvangen toezegging van iemand, die geen zaak of onderneming heeft, doch een vrij beroep uit oefent. „Hierbij voor elk van de jaren: 1961 tot en met 1965 f250,-.” Dat is een vorstelijk voorbeeld en wij wachten met grote spanning de komende weken af. Medeburgers, laat door een daad zien, dat ook kan zijn in offerzin en gemeenschapsbesef. Wij rekenen op u allen. Ook hier kwam men tot een vrucht bare bespreking zowel over de ontvol king van het platteland in verband met de industrie-vestiging in kernen en sub- kernen als ook over de moeilijke materie der woningtoewijzing en het culturele leven in de Z.W.hoek. Burgemeester Rasterhof van Sneek zijn ambtgenoot Cavaljé van Ijlst wethouder G. M. Gerbrandy van Wym- britseradeel schetsten ieder de situatie in hun gemeente. Dit punt, maar dan speciaal te water was het onderwerp der besprekingen die hierna te Staveren werden gehouden met de burgemeesters Van Hout, Atema en Pasma. Niet alleen de kwesties rond kanaal en sluis, maar het vitale belang van deze zaak voor de gehele Zuidwesthoek, als ook de samenwerking tussen diverse diensten werden besproken. Het laatste bezoek werd gebracht aan Balk, waar burgemeester thoe Schwart- zenberg met name de bosrecreatie be sprak en de daarmee samenhangende problemen. De heer Hielkema, die samen met bur gemeester Pasma de gehele dag de ex cursie begeleidde, gaf nog een korte samenvatting. De heer dr. Tilanus dankte namens zijn fractiegenoten voor het zeer vele dat men op deze dag van dichtbij had kun nen zien en horen. Hij sprak het ver trouwen uit hiermee bij voorkomende gelegenheden zijn profijt te doen. Hiermee was het einde gekomen van een drukbezette dag, waaraan van de zijde van de fractie werd deelgenomen door de leden; dr. H. W. Tilanus, freule Wtte- waal van Stoetwegen, F. H. van de We tering, J. de Ruiter, H. Kikkert, J. T. Na een intensieve bespreking werd de tocht onderbroken voor een lunch in Sneek, waarna men naar Bolsward vertrok voor een bespreking ten stadhuize met burgemeester Geukers en zijn collega Russchen van Workum. Hier ging het in hoofdzaak over de vooruitzichten van de Zuid westhoek, vooral in verband met woningbouw en de ontsluiting door middel van betere verbin dingen te land. 3—7 ha. 7—10 ha 10—15 ha 15—20 ha. 20—25 ha. 25—30 ha. 30—35 ha. boppe 35 ha Alhoewol de dat de oerwegende groep hierdeboeren sünt de oarloch net oan de forkeare kant sitten ha, omt de eigen boeren it swierder hiene, leau ik net, dat men der bliid mei wêze Jein, dat trijekwart fan de boeren hjirre hierdeboeren binne. Ik jow wol ta, dat harren de hier net safolle pieage hat, mar der stiet hiel hwat foaroer. Troch it greate tal hierdeboeren is oan it ünderhald en de modernisearing fan de pleatsen en lannen fierst to min dien. De hantearing fan de Pachtwet yn dy jierren makke it de measte eigners ün- mooglik en bilangrike foroaringen hearre nou ienkear by de eigner thus. Hiel hwat hierdeboeren hawwe dochs fiks ta de büse west as de pleats oan ünderhald ta wie. De lege hieren liken dêrtroch folie moaijer as Sommigen bitellen de helt, kwart en ek hiel 1 w daen krije of hja moasten it üt eigen büse bitelje. Troch dizze ünnatuerlike situaesje is der fierst to min bard en sit-' te. wy op it heden jit mei gans pleatsen, dy’t lang net talitte om der in modern bidriu op üt to oefenjen. In pleats ófbrüke kin elk wol, mar it spul troch de tiid yn oarder halde en derby modernisearje kostet nou ien kear in best Stik jild. Bouwe en brekke is skriklik djür en alle jierren jit djürder wurden. Hie men dat fuort nei de oarloch to- gearre oanpakt, dan wiene der miljoenen bisparre en hiene gans bidriuwen folie mear profiteard fan dy forbetteringen. De koartsichtige polityk fan lege hieren yn de jierren ’45’52 hat it pleatsebisit fan boeren en eigeners djip oantaesten en der sitte wy nou mei. Fansels geane de hieren nou omheech en it is net to kearen, dat hja jit fierder om heech gean sille, hwant it bisit moat syn gerak ha, ier of let. De arbeidsforsjenning is mei hannen om- keard en de leankosten binne seis kear sa heech as foar de oarloch. Soks ropt en skreaut om modernisearing en dit lüd wurdt alle jierren lüder. Mar it kostet ek alle jierren mear en sa is de foldwaning oer de lege hieren nei de oarloch alhiel fordwoun en bigrypt men nou wol, dat it goed mis west is. Dit destomear as men mei in alderwetsk spul sit, hwert alle wurk dübeld tiid kostet en ünnoadich wrotten. De earste knikkerts binne foar de lytse bern, seit in sprekwurd, mar de leste fol- je de sek. DE AGRARYSKE SUDWESTHOEKE It diel fan Fryslan, hwert de Rykslan- boukonsulint to Snits, mei 14 raijon-assi- stinten, de foarljochting fan Rykswege forsoarget, fait yn greate streken gear mei de Sudwesthoeke. Dat it eilan Skylge dêrek oan tafoege is, hat syn eigen reden en histoarje, mar is gjin wichtich punt. It omfettet meime- koar goed 90.000 ha. kultuerlan, hwert rom 5000 boeren har bidriuw op hawwe. De gemiddelde bidriuwsgreatte is dus li- kernóch 18 ha. Yn dit gebiet is de groun- aerd wakker üngelyk. Wy fine hjir aller- earst lichte en swiere klaei (34.000 ha.) klaei op fean (24.000 ha.) kltare fean (18.000 ha.) en dan jit 16.000 ha. san- groun. Dat makket sahwat twatredde op de swierdere groun en ientrêdde op lichtere groun. By aids wie der tusken de klaei- boeren en dy fan fean en san in tige great forskil, net allinnich yn kwaliteit fan groun en pleats, mar ek yn libbens- Nicolaas Baur. In de Vierschaar hangt een bijzonder knap geschilderd stuk,’ dat een gezicht op het IJ voorstelt, waar het.oorlogsschip „Amsterdam” voor anker ligt voor de Westerlaag. Het schilderij is, zoals het hier hangt, niet van een naam voorzien, maar de (niet op de expositie aanwe zige) tegenhanger van dit stuk is gesig neerd en gedateerd: N. Baur 1807, Als wij nu weten, dat deze Baur een Harlinger was, hebben we hier dus te doen met een stuk Fries schilderwerk. De maker Nicolaas Baur (de naam doet niet Fries aan, eerder buitenlands) werd in 1767 in Harlingen geboren. Hij overleed er in 1820. Hij was een leer ling van zijn vader, de portretschilder Johan Antonius Baur. Aanvankelijk was hij landschaps- en vedutenschilder, na derhand ook behangselschilder. Hij is vooral bekend geworden door zijn marinestukken, die zelfs bij koning Lo- dewijk Napoleon en zijn hof een gun stig onthaal vonden. In 1808 werd Baur lid van de academies te Amsterdam en Brussel. Toen was echter het in de Vierschaar geëxposeer de stuk reeds gereed. Het vrij forse doek (82 en 105 cm) is eigendom van het Rijksmuseum te Amsterdam en is ook qua techniek een van de mooiste stuk ken van de tentoonstelling. 3e week juli 1936 Treinontsporing bij Hindeioopen Bescherm uw rijwielplaatje voor verlies of diefstal. De plaatjes mogen nu ook op de kleren worden gedragen. De prijs blijft f 2.50. Het zelf (clandestien) maken van mar garine heeft een dusdanige vorm aange nomen, dat dit geducht te merken is in de verkoop van fabrieksmargarine. De verkoop daalde met gemiddeld 77000 kg per week. Vrouwen drinken over het algemeen veel te weinig water. Meer water drinken zou vele stoornissen voorkomen. Een glas warm water ’s morgens gedronken is het beste inwendige reinigingsmiddel. Bij ons kost een nieuwe fuik (ge taand) f 3,50 alleen tanen f 0,25. B. Hoogland, Nijland Boeken zijn intieme vriendenIn voor raad o.a. Burgers in nood. De dolle dic tator, De dans om de galg. Burgeroorlog in China Te Hindeioopen is opgericht een chr. Oranjevereniging met aanvankelijk 22 leden. Voorz. Ds. Jansen. Bestuursle den: G. Stallinga, A. de Bruin, D. Zoet hout, Ds. Franck, D. Smid en A. Ypma. Verboden te jagen op landen bij mij in gebruik. R. Hiemstra te Allingawier hem is door Kerkvoogden van Huins Lyons aangezocht gegadigden op te roe- a pen, die genegen zijn de kerk te Lyons af te breken. Z Als een en ander naar verwachting een Z vlot verloop heeft, zal binnen een bè- paalde tijd het bedehuis te Lyons ver- x dwenen zijn. Een trouw gebruik werd er niet meer van gemaakt en toch zullen de tegen- I woordige inwoners van dit greiddorpje 1 bij het vernemen van dit besluit een onprettig gevoel gehad hebben. I Toch heeft ’t weinig zin een bedehuis te behouden, waar te Huins en Lyons geen behoefte aan is, omdat voor de enkele kerkgangers die Lyons nog be- zit te Huins gelegenheid genoeg is de J godsdienstoefening bij te wonen. Eelke Jelles Eelkema. Een tijdgenoot van Otto de Boer was de Leeuwarder schilder Eelke Jelles Eel kema (17881839). Hij werd reeds op jeugdige leeftijd doof en ontving zijn eerste tekenonderricht op het doofstom- rnen-instituut te Groningen. Later werd hij leerling van J. N. Schoonbeek. Het reizen en trekken zat de schilders destijds In het bloed. Eelkema trok, on danks zijn lichamelijke handicap, naar Frankrijk, Zwitserland en Italië. In 1837, twee jaar voor zijn dood dus, werd hij blind. Zijn oeuvre omvat voor namelijk landschappen met vee en bloemstillevens. Een van deze bloemstil- levens vinden we in de Raadzaal. Het werd vervaardigd in 1817, dus in de kracht van zijn leven. Toch spreekt dc vergankelijkheid uit het werk. En kele bloemen zijn afgeknakt of gaan verwelken; een typisch romantische trek. Een V/estduitse radiofabriek beeft een televisiescherm ontworpen, waarbij, al thans voor het oog, een ontvangst zonder beeldlijnen wordt gegarandeerd. Het kijken wordt hierdoor minder vermoeiend. Ook zal het mogelijk zijn dicht bij het toestel te gaan zitten. Door het toepassen van een specialt procedure wordt de beeldlijnenstructuur opgelost. Het scherm wordt vo'or de.beeldbuis geplaatst. De vinding betekent misschien wel een revolutie voor de tv-industrie. Op de foto ziet men hoe de gestreepte jurk van het meisje als het ware oplost' in bet scherm. forskaet yn bidriuwsgreatte, hwerby net in bipaeld type oerhearsket, achtsje wy foar dizze hoeke in winstpunt, hwant dêrtroch is de oergong fan lyts nei great yn allerhanne fariaesjes mooglik. Boppe- dat hat men dêrtroch net in sosiale skie- ding tusken lyts en great, sa’t dat yn Grins it gefal is. Ek mei men bliid wêze dat de lytse bidriuwkes, hwert winlik gjin sosiael forantwurde hüshalding op libje kin, tige lyts binne yn tal. Giet men by de bidriuwen nei, hoe’t it stiet mei de selsstannichheit, dus mei de kwesje oft it hierdeboeren of eigen boe ren binne, dan liket it minder goed. It docht bliken, dat navenant it spul grea ter is, de boere-eigendom lytser wurdt. Ik jow hjir in listke, hwert men dat düd- lik üt sjen kin, hwerby ik oantekenje, dat dizze sifers en gegevens üntliend binne oan in publikaesje fan it Rykslanboukon. DINSDAG 11 JULI 1961 mm soe Abonnementsprijs 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1