wil eisen Derde technische school door Tweede Kamer aanvaard Chroestsjow kracht bijzetten w uw w I üs hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes Dienstregeling Ned. Spoorwegen Eind-rapport Uitbreidingsplan Makkum besproken 11 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 14 JULI 1961 57e JAARGANG No. 53 Koop af afbetaling. Piet 3e week juli 1911 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgive: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Debacle. Vooral als dat Berlijnse debacle zou ko men na het Laotiaanse debacle. Dat is nog wel niet voltrokken, maar ieder een is het er over eens, dat het lot van Dit strijdpunt was nu niet meer aan wezig. Vrijwel algemeen werd.ook de wenselijkheid van een derde technische hogeschool aanvaard. De ervaringen te Eindhoven hebben namelijk geleerd, dat door spreiding van het hoger onderwijs begaafde jongeren uit de buurt tot de studie worden aangetrokken, die hun ta lenten zonder die mogelijkheid wellicht in andere richting zouden hebben ont wikkeld. I Rotterdam. In dit verband sprak hij ook een troost woord tot Rotterdam, dat zij:- universi- teitsplannen nog niet met succes be kroond heeft gezien. Hij herinnerde er namelijk aan, dat hij bij de debatten over de tweede technische school had gesteld, dat waarschijnlijk pas over twin tig tot dertig jaren sprake zou kunnen zijn van een derde technische hogeschool. Thans zal die er over een jaar of twee kernen. Met dit veelbetekenend voorbe houd stelde Minister Cals vast, dat Rot terdam z.i. nog wel een decennium een tiental jaren dus geduld zal moeten hebben. volgebouwd en het op 10 jaar. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad It is makliker in fijan to forjaen as in freon Industrie-centrum. Hoofdpunt van het debat was thans op welke plaats in het Oosten des lands het beste reservoir van beschikbare klachten kan worden aangeboord. Over het algemeen was men het met minister De rest van zijn rede werd grotendeels in beslag genomen door dit probleem, waarvan hij de Russische opvatting nog eens nadrukkelijk uiteenzette. De Sowjet Unie, aldus Chroestsjow, wil zich niet mengen in de binnenlandse aangelegen heden van West-Berlijn en wil ook geen afbreuk doen aan het prestige van Ame rika, Engeland en Frankrijk. Het eerste willen wij voorlopig aanne men, van het tweede zijn wij bepaald niet overtuigd. Om de Russische rede lijkheid bij het opruimen van de „abnor male toestand” in Berlijn aan te geven, formuleerde Chroestsjow drie voorstel len van Berlijn: waarborgen van de vier bezettende mogendheden, van neu trale landen of van de Ver. Naties. Over de militaire toevoer naar West- Berlijn sprak Chroestsjow niet uitvoe rig. Dat wordt per slot van rekening een Oost-Duitse zaak en maandag liet zich hierover de Oost-Duitse ondermi nister van buitenlandse zaken, Winzer, uit. Winzers standpunt was, dat de Oost-Duitsers het Westelijk transport naar West-Berlijn niet zouden doorla ten, als de geallieerden niet een nieuwe basis voor hun recht van toegang zoch ten in onderhandelingen met de Oost- Duitsers en dezen dus in feite zouden erkennen. Premier Chroestsjow van Rusland heeft aangekondigd, dat de militaire begroting van de Sowjet Unie nog dit jaar met ruim drie miljard roebel verhoogd zal wor den, waardoor zij van ruim twaalf op vijftien miljard gebracht zal worden, dus een verhoging met ongeveer een derde. In de tweede plaats zal de vorig jaar aangekondigde vermindering van de Russische strijdkrachten tot nader order worden uitgesteld. Deze laatste maatregel betreft 1,2 miljoen manschappen. Het is duidelijk, dat Chroestsjow zijn Berlijnse politiek kracht wil bijzetten en dat hij door deze aankondigingen het Westen wil waarschuwen, dat het hem bittere ernst is met zijn plan via een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duits- land een einde te maken aan de geallieerde bezettingsrechten in Berlijn. RUIMTEVAARDER GAGARIN IN LONDEN Westen vastberaden. Ook het Westen is vastberaden. Per slot van rekening is Kennedy eind maart Chroestsjow voorgegaan in de verho ging van de militaire begroting en per slot van rekening zijn uit de Ameri kaanse hoofdstad allerlei geruchten ge komen over plannen tot een gedeelte lijke mobilisatie. En na Chroestsjows rede van vorige week zaterdag heeft de Amerikaanse regering onmiddellijk besloten een nieuw onderzoek in te stel len naar de stand van de defensie. Dit is de geringste reactie, die Ame rika zich kon permitteren. Het trof voor de regering ongelukkig, dat Chroest sjows rede juist gehouden werd toen zij bezig was al te alarmerende geruch ten over mobilisatie e.d. de kop in te drukken en de publieke opinie wat ge rust te stellen, opdat zij meer de han den vrij zou hebben voor eventuele on derhandelingen over het grote probleem voor de rest van dit j^ar. vraagt zich in Bangkok, in Saigon, op Formosa en zelfs in Tokio af, welke bescherming Amerika nog tegen de communistische invloed kan bieden. En Westelijker is men in Pakistan uiterst ontevreden over Kennedy’s politiek op goede voet met India te komen, want de bondgenoot Pakistan heeft met het neutralistische India enkele diep ingrij pende geschillen lopen. Zo kan een nederlaag in Berlijn diep gaande uitwerkingen hebben over de gehéle wereld. Dit moet de Amerikaan se regering afwegen tegen de grote ge varen, welke er in de Berlijnse kwestie schuilen voor de vrede in Europa en de wereld. Een antwoord op de vraag, welke op lossing Amerika zal vinden is nog niet te geven, al blijft men geneigd te ver onderstellen, dat Amerika het niet tot het ujterste kan laten komen, mede ge zien de betrekkelijk zwakke defensie, welke men op het vasteland van Europa vrees gewekt. Men heeft. Cals eens, dat Enschedé als industrie centrum de meeste perspectieven bood, hoewel men de argumenten, welke resp. door andere concurrenten: Arnhem, De venter en Zwolle zijn aangevoerd, toch ook niet onbelangrijk achtte. Minister Cals maakte nog een grapje over de belangstelling, welke door zo vele gemeentebestuurders voor de ves tiging van hoger onderwijs wordt ge voeld. Vorige zomer had hij met zijn gezin de vakantie doorgebracht op de Lüneburger Heide. Daar ligt de plaats Zelle. Welnu, de bewoners hiervan had den ih de achttiende eeuw de vestiging van een gevangenis verkozen boven de stichting van een universiteit. ter- wille van de gemoedsrust van hun jon- gedochters punt in ruimer verband worden bekeken. Tot schrik van de liberale Rotterdamse afgevaardigde, mevrouw Kuiper, gaf minister Cals aan die aandrang gehoor. Hij vertrouwde er namelijk op, dat zijn nota wel vóór het studiejaar 1962/63 bij de Kamer in behandeling zal komen; de kans dat bedoelde juridische facul teiten er reeds voor het aanstaande stu diejaar zouden kunnen komen, leek hem ondenkbaar. Laos beslist is. De communistische in vloed is niet meer te weren en de Wes telijke invloed zal zich vermoedelijk niet kunnen handhaven. Dat Amerika dit geslikt heeft, heeft moeten slikken, heeft bij zijn Aziatische bondgenoten veel ergernis en De 27-jarige Russische ruimtevaarder Joeri Gagarin is dinsdag in Londen aangekomen voor een bezoek van drie dagen aan Engeland. Gagarin zal don derdag door premier Macmillan in Ad miralty House worden ontvangen. Foto: staande in een open wagen ver laat Gagarin hier het vliegveld bij Londen, waar hij dinsdagochtend is aangekomen, toegewuifd en toege juicht door honderden langs de weg Waarin opgenomeo: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Mr. C. Hopster heeft tegen 15 september ontslag aangevraagd als burgemeester van de gemeente Hennaarderadeel Moeilijk dilemma. De Amerikaanse regering zit in een moeilijk dilemma. Aan de ene kant wil zij tegenover Chroestsjow alle vastbera denheid tonen, die nodig zou zijn om hem terug te laten deinzen voor voort gang met .zijn Berlijnse politiek. Aan de andere kant moet zij oppassen, dat zij door de ontwikkeling niet meege sleept wordt en ten slotte haar al te grote bluf waar moet maken. Amerika (en Engeland en Frankrijk) staat op zijn bezettingsrechten, die van West-Berlijn een Westelijke stad maken en talloze vluchtelingen uit het Oosten de kans geven naar het Westen te vluch ten. Maar wat zullen zij doen om deze rech ten en vooral het recht van vrije toe gang tot de stad, te handhaven? Zullen zij met hun te geringe middelen een oorlog riskeren, die misschien snel ontaardt tot een oorlog met kernwa pens? Het klinkt in Westelijke oren al on waarschijnlijk, lqat staan in Oostelijke oren. Moet men dan verwachten, dat ’t Westen op een nette manier het hoofd in de schoot zal pogen te leggen? Men zou het kunnen verwachten, maar het probleem is meer dan dat van West- Berlijn, het is het eeuwige prestigepro- bleem in de politiek. Wijkt het Westen, dan ondergraaft het wellicht het ver trouwen van de Wcst-Duitsers, dan on dergraaft het het vertrouwen van de Aziaten in het beschermende vermogen van de Ver. Staten. Amerika loopt dan het gevaar de papieren tijger te wor den, die in de politieke realiteit niet zo hard meer meetelt. In alle grensgeval len zal zijn aanhang maar al te gemak kelijk gaan overlopen. Op de grote kaatspartij te Wommels won partuur 18 (A. Brouwer, Baard; A. Terp- stra, Harlingen en J. Struiksma, Wom mels) de 2e premie, bestaande uit drie gouden Willems. In de laatste vergadering vóór haar zomerreces heeft de Tweede Kamer haar goedkeuring gehecht aan de voorgenomen stichting van een derde technische hogeschool in Enschedé. Vergeleken bij de strijd, waarmee de vestiging van de tweede technische hogeschool in Eindhoven gepaard ging, verliep de discussie nu uiterst kalm. .Destijds was men er van bepaalde Protestantse zijde nogal huiverig voor, dat het overwegend r.k. Zuiden zou kunnen worden bevoordeeld. Via een motie van de christelijk-historische fractieleider, dr. Tilanus, werd toen, vergeefs, gepoogd de aandacht naar het Oosten des lands naar Arnhem te verleggen. In feite had de Kamer hiermee dus ge bruik gemaakt van haar recht van amendement, zij het dat het in dit geval minister Cals was, die formeel de wij ziging aanbracht. Afgewacht zal nu moeten worden, in hoeverre dit amende ment door de Eerste Kamer zal wor den gewaardeerd. De senatoren zijn lang niet altijd ingenomen met wijzigingen welke door hun geestverwanten aan de overzijde van het Binnenhof zijn door gezet. Dit bleek afgelopen week wederom bij de behandeling van de nieuwe afbeta- lingswet. In de Tweede Kamer is door toedoen van de r.k. afgevaardigde, mej. Knol, het percentage van de eerste aan betaling in de wet vastgelegd en op twintig procent gebracht. Staatssecretaris Veldkamp had dit per centage op vijftien procent willen bepa len en in een afzonderlijke Algemene Maatregel van Bestuur willen vastleg gen. Verscheidene senatoren bleken weinig te spreken over zijn inschikkelijkheid tegenover de Tweede Kamer. Ten slotte werd het wetsontwerp toch goedgekeurd. Eu hiermee werd misschien tevens een streep ggzet onder de activiteften van dr Veldkamp als staatssecretaris voor de middenstand. Verwacht wordt name lijk, dat hij binnenkort zal promoveren tot minister van Sociale Zaken als op volger van de afgetreden dr. Van Rooy. Hij is hierover in elk geval in discussie met minister-president De Quay. Door de hitte zijn bij Gebr. Bervoets te Sneek enige meisjes flauw gevallen. Thans wordt weer gewerkt. Men heeft de benedenramen der fabriek uitgebroken en door gaas vervangen. Waarschuwing. Indien de Westelijke mogendheden het plan mochten hebben zich de toegang tot West-Berlijn te forceren, dan zal Rus land zijn manschappen bevelen elke aanvaller, die zijn hand mocht opheffen tegen de Sowjet Unie of haar bondge noten, terug te slaan. Deze waarschu wing is weer uit de rede van Chroest sjow. De spanning om Berlijn stijgt onmisken baar, hoewel het natuurlijk nog niet mogelijk is werkelijke vastberadenheid van bluf te onderscheiden. Rusland ver keert echter in de gunstige positie, dat de eerste militaire stap van het Westen zal moeten uitgaan en dat in elk geval in Europa Rusland en Oost-Duitsland veel sterker zijn dan het Westen. Hij kan dus Veiliger bluffen, zijn bluf, als het bluf is, heeft een waarschijnlijker karakter. BRAND OP HET PORTUGESE SCHIP „SAVE” Bij een brand en ontploffingen aan boord van het ruim 2.000 ton meten de Portugese schip „Save”, dat troe pen en ammunitie vervoerde, zouden volgens nog steeds niet bevestigde be richten meer dan 200 mensen het le ven hebben verloren. Het schip strand de vrijdag in een zware storm bij de monding van de rivier Tinde bij Bei ra voor de kust van Mozambique. Deze luchtfoto toont het brandende schip, waarvan het wrak nu ligt te smeulen in ondiep water De Tweede Kamer op reces Meester heeft, na de laatste les Het eindrapport gegeven Zeer loflijk was dat niet bepaald De eindstreep kon maar net gehaald Kom, luister maar es even Telkens als wij zitting houden Voor het maken van een wet Meester die ’t vol leed aanschouwde Vele banken onbezet Soms meer dan de helft afwezig Wat blieft, oh ja, jullie bent Dan vaak met commissies bezig Maar je blijft voor mij absent Prima kwaliteit onvervalste Groene zeep, 14 cent per kg. Aanbevelend J. Lemstra ’t Geeft de meester onbehagen Want soms noodgedwongen moet Ik een zitting gaan verdagen Dames, heren luister goed Deze zaak is niet in orde Ik hoop bij dezen zeer oprecht Mag ’t de toekomst beter worden Veel genoegen, ik heb gezegd Dames, Heren, Kamerleden Knopen ’t losjes in hun oor De zitting kan best vermeden Want het tractement gaat door Dus het hindert ons geen zier Hebben we op vlijt een vier Dames, Heren, Kamerleden Opgelet, Mr. Kortenhorst Meester is niet erg tevreden Er wordt teveel tijd vermorst Ik kan dus geen hoog cijfer geven Plichtsbesef en Werkplezier: Enkelen krijgen een zeven Maar de meesten slechts een vier nu een geleden de vele vaarten in :dempt werden hetgeen ach teraf heel verstandig was, hoewel er toen ook veel kritiek was, en wat met het nieu we plan ook wel het geval zal zijn, men kan met dergelijke grote veranderingen nu eenmaal niet allen bevredigen. Burgemeester Oosterhoff verzekerde dat kritiek steeds gerechtvaardigd is, nooit denkt men gelijk. Het plan van 12 a 13 jaar gelden is nu volgc' nieuwe plan is berekend op 10 jaar. Ir. Bughel deed aan de hand van kleu rendia’s het plan uit de doeken. Het plan omvat 30 ha met 300 nieuwe woningen, openbare gebouwen, bruggen en industrie-terrein. Voor elk huis wordt berekend 1000 vier kante meter. Men wil geen hoogbouw en geen tweede Leerlooier- of Doniastr. Ook blijft er ruimte voor eventueel par- ticulierbouw, bungalows enz. Veel vragen kwamen hierna aan de orde. B. de Witte sprak met grote zorg over de toekomst van de boerenstand. Houdt de gemeente, aldus spreker, wel rekening met de bedrijfspanden waarde vermindering, en dat er verschillende agrariërs zijn (minstens een 10 tal) die bijna alles kwijt raken? Burgemeester Oosterhoff verzekerde, dat dit alles hun intense belangstelling en zorg had, en haalde als voorbeeld Em men aan, waar veel van het oude is blij ven staan en een weg gezocht heeft. De weg naar de Kop Afsluitdijk werd druk besproken, en veel voorstellen wer den gedaan, het vuur werd burgemeester en dir. gemeentewerken de heer Zijlstra na aan de schenen gelegd. De heer Kunst, secr. van „Halleluja”, pleitte voor pleinen in het nieuwe plan en een plaats voor een eventuele muziek tent. Voorzitter v. d. Hoop merkte hierbij heel geestig op, dat een rijdende muziektent ideaal is, en dan b.v. een in gemeentelijk bezit. Nadat allen op uitgebreide wijze ant woord hadden gekregen, sloot de voorzit ter deze geanimeerde vergadering. CJ 1 30 h.a. voor 300 woningen Plaatselijk Belang vergaderde in aanwe zigheid van burgemeester Oosterhoff en secretaris Deinum en Ir. Bughel, ontwer per uitbreidingsplan Makkum. De grote bovenzaal van hotel De Zwaan was bijoa te klein om alle belangstellenden te her bergen. Voorzitter P. v. d. Hoop heette allen welkom in het bijzonder burgemeester en secretaris en de spreker van deze avond Ir. Bughel. De voorzitter memoreerde dat halve eeuw Makkum gedempt werden hetgeen ach- Hwat bat Qcibe Skrocir De vereniging „Nederlandse Landkoloni. satie en Inwendige zending” die reeds veel heeft gedaan voor de ontginning van heidegronden rond Drachten zal thans een meubel- en mandenindustrie oprich ten op de ontgonnen terreinen. Juridische faculteit. Rotterdam werd met Tilburg door de Kamerleden echter teleurgesteld op een ander punt. Minister Cals had tegelijk voorgesteld om de Economische Hogescholen ter plaatse de mogeljjkheid te bieden, zich van een juridische facul teit te voorzien. De meeste Kamerfracties vonden dit echter geen kwestie, die haast had. Zij drongen er bij de minister op aan de beslissing uit te stellen, tot zijn nota over de spreiding van het hoger on- 1MO& derwijs in discussie komt. Dan kan dit Evenals voorgaande jaren wordt het pu bliek in de gelegenheid gesteld wensen en bezwaren aangaande de dienstregeling 1961 van de Nederlandse Spoorwegen in te dienen. Eventuele wensen en opmerkingen moe ten voor 24 juli a.s. ter kennis worden gebracht van de Secretaris der Kamer v. Koophandel en Fabrieken voor Friesland, Willemskade 29, Leeuwarden, welke de ze in zijn kwaliteit van lid van de Sjxtor- wegraad aan deze raad zal doorzenden. s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1