Het regeringsstandpunt inzake vrije kernvorming bestreden Fan de .Martinytoer Carnegie Heidenfonds Kleine oorzaken STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Tj. de J. O, die Marnezijl Zilveren filmpjes Prof. Dr. de Jong benoemd tot hoogleraar Nabeschouwing van de heer J. Dijkstra, burge meester van Franeker, ook van wijder belang - DINSDAG 18 JULI 1951 57e JAARGANG No. 54 l‘ NIEUWE ZETEL VOOR PRINSES MARGRIET OP PRINSJESDAG boomgaard, groot ca 1 1911—1961 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) TUD K.OSTET HOE LANGER HOE MEAR JILD Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per r.jpi Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Vrijdag moest op de Workumerweg on der Bolsward ter hoogte van de boer derij van Zeinstra een bestelauto van de heer P. J. uit Leeuwarden plotseling afremmen voor de jeugdige wielrijder T. B. J. De auto slipte hierbij en kwam bijna dwars over de weg te staan. Op dat moment naderde uit tegenoverge stelde richting de personenauto van J. R. S. uit Emmeloord en was een (he vige) botsing niet meer te voorkomen. De auto van S. dook hierbij pardoes in de sloot. Wonder boven wonder kwa men de inzittende, zijn echtgenote en twee kinderen nagenoeg met de schrik vrij. Beide auto’s waren erg beschadigd. Hwat bat QabeSkroar üs hjoed to sizzen Topgroten, gedecoreerden Worden met veel lof geprezen Niemand heeft nog klaar bewezen Of ze iets hebben gepresteerd Soms van ordekruisen bont Heus, wij hebben meer hoogachting Voor de simpele plichtsbetrachting Van de „ridders”, Heidenfonds PIET en niet het stipt in acht ne- star dogmatisme, tot uit- ig, zoals de Rergering blijkbaar lijnrecht in strijd overigens met het constitutionele gemeentelijk bestel, Grondwet aantreft. premierege oudelijk be zeer gerechtvaar- Helden, nu hier en dan daar Samen drie en vijftighonderd Gewaardeerd, gedankt, bewonderd Het souvenier lag voor hen klaar Zij gaan, slechts één dag beroemd Stil weer hun bescheiden paden En in de historiebladen Wordt hun naam nimmer genoemd Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad duktie is maar pover. Daarom is ’n woord van waardering aan het adres van ’t Ka merlid Geertsma, tevens burgemeester v. Wassenaar, die gelukkig de moed heeft kunnen opbrengen in het krijt te treden tegen o.a. zijn partijgenoot de minister van Binnenlandse Zaken. Als de heer Geertsema ook nog zou heb ben geinformeerd naar het advies van de Raad van State, die vooraf gehoord moet worden omtrent het vernietigingsbesluit, dan zou de zaak geheel volledig geweest zijn. Maar edochhet kan ook wel eens een zegen voor een Regering zijn, dat zij niet wettelijk verplicht is aan die overi gens zeer waardevolle adviezen van de Raad van State bekendheid te geven. De bê$te profeet fan de takomst is it forline Helden, die hun plicht verstaan Eventjes naar voren dringen In het koude water springen Een brandend huis binnengaan Die een medemens in nood Met gevaar van eigen leven Steeds spontaan, meest onbedreven Redden van een wisse dood Carnegie, de staalmagnaat Prototype der zakelijk, harden Hij werd winnaar van miljarden Overal actief, paraat Deze staalsterke zag soms Ook ethisch, morele plichten Zo kwam hij tot het oprichten Van ’t wijdvertakt Heidenfonds It ündersyk fan it konsulintskip Snits hat wol ütwiisd, dat de Südwesthoeke gans pleatsen en spultsjes ken, der’t de stik ken lan frij hwat fan ütmekoar lizze. Fan de goed 5000 pleatsen en bidriukes yn dizze hoeke, wiene mar 2400, der't it lan gaedlik by de pleats lei. By 1400 koe it gjin sprekken lije en jitteris by 1400 wie it rounüt min. Dingen, dy’t lang sa west binne, sprekke op it lést hast net mear. Fryslan wie al hundert jier in lan, dat har bern hwyt rekke om hja seis gjin wurk foar har hiene. Mar it wie altyd al sa west en men wie der oan wend. Dér moast in füle skerpe striid fierd wurde om de minsken seis wer gefoelich to meisjen foar it ünna- tuerlike en skealike fan de situaesje. Düdlik sprekkende foarbylden sa as Drachten moasten de eagen iepen meitsje en de hollen wer aktyf. Doe t jierren lyn yn in greidedoarp as Winsum hiele nije rigen huzen kamen, wie dat in soar- te fan wünder hwant hwa hie de greid- doarpen oars kennen as ütlibbe en al- derwetske heukerplakken. Dy’t der wennen, seagen it net mear, mar eltse fremdling roun it kald oer de lea as er dit suterige espeltsje huzen troch- ried. Sa is it ek mei de minne forkaveling en de gefolgen dêrfan foar koumelker en boer. Mar hjir helpt de nije wearde fan de tiid mei om skerp to fielen, hwat in forlies, hwat in dom forlies it is, alle dagen wer oan rinne of fytse, ride of skouwe to moatten, lans de dyk, troch de iene daem, troch de oare daem, nou jit twa stikken en dan is men einlings to plak. Werom wer fan itselde en joun wer twa kear. Tominsten as der jit gjin smelle üngelokjes bykomme fan forgetten ark, weake dammen, to koart krieme en de boel oan grom en al soks. En hjir hat gjin minske hwat oan, it is dom forlies, hwant in oar hat deselde strideraesje om it hoekje lan dat jo foar de doar leit, to bibuorkjen. der op it aide lan dan fakentiids hiel oars hinne. Yn it bysünder de lizzing fan de stikken lan om en by de pleats lit hiel hwat to winskjen oer. De lytse boer of komelker hat der it measte weet fan. Syn pear hoekjes lan binne altiten to lyts, dus as der hjir of der in hoekje tö hier is, hoe ófhandich en min to birikken ek, hy docht alle war om it der by to krijen. In hüs mei in büthüske, in klampke hea -op ’e souder en fierder yn ’e berch, in pear stikken dyk om de bermen foar hea to bruken en dan twa, trije, soms fjouwer hoekjes lan, hwithwersanne forspraet. Mei de houne- karre of de bakfyts moans ier en bitiid de dyk op om de bisten to melken, jouns fan itselde. Bern fan njuggen, tsien jier mei om to hanlangjen, de hikken iepen to fieren en sa gau as it kin ek in pear kij mei mel- ke. Hwa dy’t de eigen streek en syn bi- wenners kin, wit net fan dy iverige wrot- ters, hurd as in bikkel troch it wrede libben, sober yn har bihoeften, gjin dei en gjin snein lins en alle waer en wyn treast. Op 'e skoallebanken de sliep net keate kinne, de fingers to stiif om in pinne fêst to halden, de holle to wurrich om juffer of master to bigripen en gjin grea ter freze as skoallebliuwen omt dan heit op harren sit to wachtsjen. Ik haw great .respekf foar dit wrotterslaech en ik sjoch mei earbied nei har ilige hannen en har fakentiids al jong forwoechsen lea. Der hat in tiid west, dat it skynber net oars koe en sokken hawwe hiel hwat presteard. Mar ik bin jit folie blider, dat it op it heden troch de bank gelokkich sa net mear hoecht, dat it op hiel hwat plakken ek net mear kin, omt hjir de ruilverka veling in ein makke hat oan de histoa- ryske lizzing fan it lan. En dêrneist, dat elk tsjintwurdich mei earlik wurk in goed stik brea fortsjinje kin, ek yn it boere fak. Lykwols de situaesje sa’t dy yn üs om- krit-n dethinne leit, kin jit gjin sprek 1 ken lije. Yn de trije kriten: Wommels, Wytmar- sum en Warkum lizze trijehündert en fjirtich spullen mei in minne forkaveling, hwert men al den dei dit domme forlies drage moat. Is it wünder, dat hjir ütsjoen wurdt nei mear reedlike tastannen. Der binne op it heden twa wegen, hwerlans dit birikt wurde kin. De measte lju witte wol fan ruilverkaveling, hwerby in hiele hoeke op en nij yndield wurdt en mei- iens forbettere. Dêrby komt alles under it mes. Pleatsen, diken, wegen, fearten, sleatten, hichten en lichten, perseelsfoarm en greatte, koartom alles. Dat is it meast radikael, mar it is ek it meast kostber en it duorret it langst. Gaeserlan sil nou bjirmei to set en dan faeks wer in oare hoeke. Mar oer tsien jier sil it greatste diel fan de Südwest hoeke jit net oan ruilverkaveling ta wêze. En it soe al in hiele forbettering jaen as der earst ris forbettering kaem yn de liz zing fan de perselen by it bidriu. Dêrom is der ek in mooglikheit om troch de sa- neamde administrative ruilverkaveling it lan tichter by de pleatsen to bringen. Dan bliuwt alles gelyk, allinnich de eige- ners en gebrükers wikselje harren per selen tsjirunekoar üt. Oant diz tiid ta wurdt er fan dizze mooglikheit net folie gegrük makke. De slimste kwestje is om in objektive ruilwearde fêst to stellen. By de measten komt men it sprekwurd tsjin, dat elk mient, dat syn perseel de falk under de uien is en ek dêrneffens weardeard wur de moat en dat kin fansels net. En de saek kin net trochgean as hja net alle- gearre frijwillich akkoard geane mei de skatting fan de taksaesjekommisje. Dér bliuwt it dan ek meast foar it krüs sitten. Dochs is it tige jammer, dat dit domme forlies sa lang trochgean moat yn in tiid, dat it wurk om it wurk by de dei djür- der wurdt. Hwa bringt hjir ütkomst? 6. Indien in het Koninklijk besluit wordt gesteld, dat de rijksregeling dient te wor den gezien als een stimulerend middel van uitzonderlijke aard, waarmede wordt beoogd op korte termijn te geraken tot een grondslag voor een gezonde autono me ontplooiing van het economisch leven in de probleemgebieden, houdt dat dan niet in, dat daarnaast gemeentebesturen het recht hebben een premieregeling in het leven te roepen, wanneer zij dat voor de bloei van hun gemeente van het groot ste belang achten? Jn zijn nabeschouwing, gepubliceerd in de „Franeker Courant”, schrijft de heer J. Dijkstra, burgemeester van Franeker bij vraag 4 en 6: Hier ligt het zwaarte punt van de regeringsbeslissing: de be perkte territoriale gelding van de Rijks regeling is gebaseerd op de aanwijzing van ontwikkelingskernen. Overeenkom stige gemeentelijke activiteiten zouden 't Rijksbeleid doorkruisen en dientengevol ge in strijd zijn met het algemeen belang. Hiertegenover kan worden gesteld: De aanwijzing van kernen, slechts geba seerd op de ministeriële beschikking van 17 april 1959, heeft in het rechtsverkeer een uitermate zwak juridisch fundament. Een gemeente, een eigen premieregeling in het leven roepende, handelt derhalve althans niet in strijd met de wet in for mele zin. Samenstelling, inrichting en bevoegdhe den dier gemeentebesturen worden, naar constitutioneel recht, bij de wet geregeld (in casu de Gemeentewet) met hand having van het allesbeheersende beginsel, dat de gemeente autonoom zal zijn en dat de regeling en het bestuur van haar huis houding aan de gemeenteraad zal wor den overgelaten. In de rechtstaat, waarin wij leven, mag redelijkerwijs óók aan een regering de eis gesteld worden, dat een aanwijzing van kernen, in het midden latende of deze al dan niet onvermijdelijk is en die toch zo diep ingrijpt in het gemeentelijk leven, behoort te geschieden niet bij mi nisteriële beschikking, doch bij wet, het geen de rechtszekerheid slechts ten goede kan komen juist door de betere publieke controle (behandeling Staten-Generaal na advies Raad van State) en waardoor het grote gevaar van ambtelijke willekeur tot veel kleiner proporties zou zijn terugge bracht. Heel de gang van zaken is voor iedere bewindsman van Binnenlandse Zaken heel moeilijk te verteren, een bittere pil, zeker voor minister Toxopeus, van wie De Marnezijl, oftewel het kruispunt bij deze voormalige waterkering, vroeg weer zijn tol. Nu was het de Daf-rijder H. de B. uit Wijkel, die geen voorrang verleende aan de scooterrijdster mej. J. M. R. van K., doktersassistente uit Amsterdam, die met een beenbreuk en gebroken dijbeen moest worden opge nomen en naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd werd. Haar duopassagiere, mevr. H. M. S. uit Amsterdam, die haar man in het ziekenhuis in Sneek zou be zoeken, kreeg eveneens kwetsureh, bloeduitstortingen en een aantal ge kneusde ribben. Op Prinsjesdag” de komende derde dinsdag in september zal H.K.H. prinses Margriet voor de eerste maal tegenwoordig zijn bij de opening van de Staten Generaal door haar moeder, H.M. koningin Juliana. In verband hiermede moest evenwel een vierde zetel worden ■gemaakt, omdat de Ridderzaal maar drie zetels voor leden van het Koninklijk Huis telde. In het bedrijf van de firma v. d. Ende aan de Bazarlaan in Den Haag, is de 79-jarige beeldhouwer C. J. van Gorcum op het ogenblik bezig naar het voorbeeld van een van de drie bestaande zetels een vierde rijk-bewerkte zetel te vervaardigen (fotoj 4e week juli 1936 De werkloosheid in ons land baart nog grote zorg. De boerderij van S. Tjalsma (eigenaar Jhr. A. Bos Bacher te Overveen) in het Workumer Heidenschap afgebrand. Oor. zaak hooi'broei. Daar deze vragen niet alleen voor de praktische beoefenaars van het staats- en gemeenterecht, maar ook en vooral voor het plaatselijke politieke leven van groot belang zijn, laten wij hieronder een twee tal Volledig volgen, n.l. vraag 4 en 6, zoals ze door de heer Geertsema zijn ge steld en door de reegering beantwoord: 4. Was niet één der voornaamste motie ven voor het beperken van de territoriale gelding van de rijksregeling het feit, dat slechts beperkte geldmiddelen door het Rijk beschikbaar konden worden gesteld en dat deze zo efficiënt mogelijk moes ten worden besteed? bekend is en van wie ook verwacht mag worden, dat de handhaving van de ge meentelijke zelfstandigheid hem zeer ter harte gaat. Van het departement van Economische Zaken kan men op dat punt heel weinig verwachten. Hier zijn als regel economen aan het woord, die plegen te denken in machtsposities en wier juridisch en be stuurlijk oog veel minder geoefend is, dan dat van de top van het Departement van Binnenlandse Zaken, dat toch van ouds van nature de beschermer is van de gemeenten en waar men althans pal be hoort te staan voor ongerepte handhaving van de gemeentelijke autonomie en een open oog behoort te hebben voor de ze geningen van een gedecentraliseerd be stuur. Te voorzien was, dat heel dit ker- nenbeleid met de daarmee gepaard gaan de discriminatie een grote beroering zou brengen in gemeentelijke kringen. P 1 1 verder dan de rechtsgevolgen grondwetherziening. Staatsrechtelijk is daarom de stelling ver dedigbaar, dat in elk geval de bewinds man van Binnenlandse Zaken zich hier tegen had behoren te verzetten en als be schermheer der gemeenten geen genoegen had mogen nemen met de aanwijzig!ng van kernen bij een ministeriële beschik king, die toch haar poort niet sluit voor ambtelijke willekeur. De wenselijkheid van het consentreren van het Rijksbeleid op een beperkt aantal plaatsen (kernen), waarop de regering zich beroept en dit bezigt als één der vernietigingsgronden, is slechts een uit vinding van het Departement vanEcono- mische Zaken, waar men bij dit soort za ken schematisch pleegt te denken en ge neigd is het feit te negeren, dat het be drijfsleven zijn eigen gang gaat en maling heeft aan het dirigisme van de Overheid. Bij het Kamerdebat in het najaar van Fan ’e middei ried ik wer ris troch de Wieringermar, de earste fan de de Su- dersé-polders. It gewaechs stie op syn moaist, allinnich in pear stikken ji rappels wiene al deaspuite. De Noten, de weet, it koarn, de hjouwer weagen yn de sim- merwyn en ünthjitten in rynske rispinge. De tunen fan de manske pleatsen, mar ek fan de kreaze arbeiderswenten tilden op fan blommeguod en de glans fan de glimmende popels om it hiem. Hwat in fruchtber oarde tocht ik en hwat hawwe dy polderboeren yn dat nije lan hiel hwat dingen foar. Allegearre oan de hurde dyk, in geryf- like nije pleats, in kavel lan fan 24 of 36 of 48 ha. oan ien lape, prachtige, hoekige stikken lan, hwert it wurk mei lükers en masines neat yn ’e wei stiet, alles draineard, nearne gjin hichten, it moat foar ip echte boer wol in stikje fan it paradys wêze, tocht my sa. Hwat leit it Helden, die ’t zilver of brons Kregen als een ereteken Het meest niet op hun jaskraag steken Deze „ridders” van het Fonds Vragen niet naar glans en praal Schuwen de opzichtigheden Weer als redder op te treden Blijft hun wens en ideaal 1959 >s minister De Pous in gebreke bleven op uitdrukkelijke vragen van het Kamerlid Hazenbosch tot het noemen van de objectieve criteria, die aan het kernen- beleid ten grondslag liggen, een bevredi gend antwoord te geven. Minister DePous kon bij dit debat weinig anders zeggen, dan dat hij slechts moest werken met gegevens, die hij gevonden had in de nalatenschap van zijn ambts voorganger, prof. Zijlstra wiens directeur generaal voor de industrialisatie vóór de kernaanwijzing afkerig bleek van overleg met vertegenwoordigers van gemeentebe-' sturen en die zich bediende van de dood doener: „Ik wil allereerst met een bur gemeester spreken, dié er bezwaar tegen heeft, dat zijn gemeente kern wordt”. Aldus de regering zelve haar beleid met betrekking tot de kernenaanwijzing in concreto niet kan rechtvaardigen, hoe kan zij dan ooit bij de lokale gemeenschap pen en de bestuurden eerbied verwachten voor de juistheid en de doeltreffendheid van haar voorziening! Zin en strekking van de Rijksregeling is toch het verruimen van het aantal ar beidsplaatsen ter opheffing zoveel moge lijk van de strukturele werkloosheid in de probleemgebieden. De Raad van Franeker, een gelijke rege ling treffende een gelijk doel nastreven de en voorts ue financiële gevolgen kwij tende uit eigen geldmiddelen, heeft dus bepaald niet gehandeld in strijd met het algemeen belang, zoals de Regering dit gemeentelijk bestuursorgaan ten laste legt. Nog eenshet algemeen belang toch vordert de verruiming van het aantal ar beidsplaatsen en niet het stipt in acht ne men van een star dogmatisme, tot uit drukking gebracht in een ministeriële be- schikking, wil en lijnrecht in strij- het constitutionele zoals men het in de - Daarom blijft de Franeker ling, getroffen in het huishoudelijk be lang der gemeente, een zeer gerechtvaar digde voorziening, die in het geheel niet op gespannen voet staat met het alge meen belang, doch integendeel beoogt het algemeen belang te dienen door her stel zoveel mogelijk van de rechtsgelijk heid, die zozeer is aangetast door het dis. criminerend Regeringsbeleid juist ten aan zien van een gemeente als Franeker, waar de vestigingsfactoren voor verdere indu strialisatie gunstig moeten worden geacht. Heel dif kernenbeleid en de deining daar omheen heeft ons in de overtuiging ver sterkt, dat het heel moeilijk is, ook door de partij-politieke verhoudingen in ons land, de Kamerleden in beweging te krij gen. Het schijnt een materie te zijn, waarin ze niet gretig bijten. Af en toe wordt er wel eens gekakeld, maar de eierenpro- Vet droog spek 5 pond a f 1,90. IJ. van Gosliga, Parrega. De burgeroorlog in Spanje heeft reeds 20.000 mensenlevens gekost. Olympische spelen te Berlijn Hittegolf in Oost-Siberië 25 gebruikte orgels vanaf f 75.Ook betaling van f 1,per week. Koopt bij ons, u bespaart veel geld. Timmers piano en orgelhandel. 15 pond beste reusel f 1,50. Slagerij F. Algera, Hoogstraat, Bolsward. Ondergetekende bedankt door dezen voor de gunst en het vertrouwen, vele jaten genoten als broodventster. Wed. A. Vis ser, Dedgum. Te huur tuin en boomgaard, groot ca 1 ha. R. Ypey te Witmarsum. Voor een reuzen borrel en een reuzen glas bier moet g’in Bolsward zijn, aan Nieuwmarkt vier Aanbevelend, H. Bakker Tandems te huur. fa. D. H. van Wieren, Bolsward Aan de technische hogeschool te Delft is genoemd tot buitengewoon hoogleraar om onderwijs te geven in de fijnmechanische techniek dr. D. de Jong, thans hoofd van de researchafdeling van de N.v. Neder landse instrumenten- en elektrische appa- ratenfabritk Nieaf te Utrecht. Prof. dr. De Jong, die op 30 juli 1917 te Witmarsum is geboren, studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht en promo veerde in 1933 cum laude tot doctor in de wis. en natuurkunde. In zeer beknopte vorm is in de landelijke pers reeds gewag gemaakt van de vragen, die het Tweede Kamerlid, de heer Geertsema, de Regering heeft gesteld naar aan leiding van het Kon. Besluit, inzake het vernietigen van het raadsbesluit van Fra neker tot in het leven roepen van een premieregeling ter bevordering van de indu strialisatie in de vrije ontwikkelingskern Franeker. Insiders konden slechts bevroeden, dat de heer Geertsma wel wat meer had te vra gen dan in zo beknopte vorm in de pers tot uitdrukking is gekomen. Het wachten was dus op de Kamerhandelingen met bijlagen, die wel meer licht op deze zaak zouden werpen. De gemeentelijke vakpers heeft voor dit Kon. Besluit veel belangstelling en zo ver schijnt hierover binnenkort een hoofdartikel in het „Tijdschrift voor Overheidsad ministratie’’ van de hand van de heer J. Dijkstra, burgemeester van Franeker. de discriminatie een grote De uitwerking in de praktijk gaat nog van een

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1