Nederlandse overwinning Bonn m Elfstedentocht te water I Departementale vernieuwin gen in Kabinet-De Quay 1 I I Qabe Skroar Crises rond Marinebasis Bizerta Wie wordt Bolswards Zeilmiss Spanningen rond Berlijn Gouden filmpjes us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 21 JULI 1961 57e JAARGANG No. 55 De Jong’s Nieuwsblad „HOFAUTO" VOOR DE KONINGIN Hwat bat volgende week zal de Friese elf- le. Friese Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telcf. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Engeland ook buiten het politieke over leg wil houden. Maar, en dat is weer een Nederlandse overwinning, in de ge publiceerde verklaring wordt de deur nog wijd opengehouden. rijnse souvereiniteit is geregeld. Wel licht koppelt Bourguiba deze aanval op Bizerta aan zijn aanspraken op een deel van de Sahara om te vermijden, dat hij als een handlanger van de Fransen te boek zal komen te staan. 2e. 3e. Forlies is neat oars as foroaring De conferentie van de regeringslegers van de zes landen van de Gemeenschappe lijke Markt, die dinsdag in Bonn is gehouden nadat een dergelijke bijeenkomst op 19 mei niet is doorgegaan omdat de standpunten nog te ver uiteen lagen, is ge ëindigd met een compromis, waarbij de vragende partij, Frankrijk, de meeste veren heeft moeten laten. De oorspronkelijke opzet van president De Gaulle was een hechtere politieke eenheid van de Zes te smeden door de regeringsleiders en de ministers van buitnlandse zaken, economische zaken en defensie regelmatig te laten samenkomen voor het uitstippelen van een gemeenschappelijke politiek. Een politiek secretariaat zou deze Europese confederatie een nieuw middelpunt geven. Bolswards Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Tegenwind. Engeland gaat het economisch niet voor do wind. De lonen en prijzen stijgen meer dan de produktie en het tekort op de betalingsbalans is groot. Vele vak bonden komen met nieuwe looneisen, hetgeen de positie van de Engelse wa ren op de buitenlandse markt nog ver der zou bemoeilijken. Om de koopkracht af te romen zal minister Lloyd binnen enkele dagen moeten overgaan tot een zekere bestedingsbeperking en een ver hoging van de belastingen. Maar men moet vrezen, dat dit juist weer zal lei den tot verhoogde looneisen, want de vakbonden hebben al laten weten niets te gevoelen voor een vrijwillige beper king terwille van de economie als ge heel, vooral niet nu de situatie op de arbeidsmarkt bijzonder gespannen is. Een sanering van het Engelse klimaat en een herziening van de privileges van de vakbonden dringen zich op, maar er is nog geen aanwijzing, dat de rege ring stappen in deze richting zal gaan doen. Een moment uit bet werkbezoek, dat HM. de koningin dinsdag aan de pro vincie Drente beeft gebracht: In Assen bezocht de vorstin o.m. de verkeerstuin, waar zij geruime tijd de verrichtingen van de weggebruikertjes gadesloeg, Daarna werd haar door een tweetal verkeersbrigadiertjes een trapauto met een koninklijk „AA”-nummer aangeboden. Na de overdracht rukten de brigadier- tjes met een kranig saluut voor de koningin in. Algerije. Het gesprek tussen de Franse regering en de Algerijnse opstandelingen wordt hervat op 20 juli zonder dat er sinds de onderbreking op 13 juni veel ver anderd is. Intussen is er een nieuwe complicatie voor de Fransen in Noord-Afrika bij gekomen. President Bourguiba van Tu nesië heeft met veel kracht zijn eis her haald, dat de Fransen de marinebasis Bizerta zullen ontruimen. Hij heeft ge dreigd de basis te blokkeren. Boven dien komt Bourguiba een deel van de Sahara opeisen en zal hij vrijwilligers zendefi naar Garet-el-Hamel in de strook Sahara aan de Zuid-Westelijke grens van Tunesië. De Algerijnen van hun kant maken aanspraak op het gehele gebied van de Sahara, zoals dat nu door Frankrijk is bezet. Zij hebben Tunesië al gewaarschuwd overeenkomsten met de Fransen over afstand van gebied niet te erkennen, al stellen zij samen werking bij de exploitatie in het voor- uitzicht als de kwestie van de Alge- Bakzeil. Op deze beide punten heeft De Gaulle veel moeten intrekken. Noch de mini sters van defensie, noch die van econo mische zaken zullen bijeenkomen en in de verklaring, die in Bonn is gepubli ceerd, wordt met nadruk gewezen op de banden met de N.A.V.O. en Amerika. Nederland heeft moeten toegeven, dat de regeringsleiders en de ministers van buitenlandse zaken wel over defensie zullen kunnen gaan praten, behalve wan neer het de grote strategie betreft. Want de leiders en deze minister zullen, een andere Nederlandse concessie, wrel re gelmatig bijeenkomen, om de 3 4 maanden, zij het dan, een Franse con cessie, dat er van een politiek secre tariaat niets komt. Nederlands verzet. Vooral van Nederlandse zijde is hier tegen fel verzet aangetekend en wel om verschillende redenen. Men vreesde in de eerste plaats, dat het overleg van de ministers van economische zaken in breuk zou maken op de supranationale lichamen van de E.E.G. en de Gemeen schap voor Kolen en Staal en daar voel de men, overtuigd van de supranationale beginselen van de economische integra tie, niet voor. In de tweede plaats was men in Den Haag bang, dat periodieke bijeenkom sten van de ministers van defensie zou den leiden tot een afzonderlijke groep in de N.A.V.O., waardoor de banden met de N.A.V.O. en met name met Ame rika al te zeer zouden verzwakken. Men verdacht De Gaulle er van met plannen voor een politieke en militaire „derde macht” rond te lopen, hetgeen de es sentie van de Europese veiligheid de nauwe samenwerking met Amerika, zou verzwakken. Engeland. Een derde bezwaar van Nederland te gen de oorspronkelijke plannen van De Gaulle was, dat zij er op gericht leken een politiek Europees blok te vormen zonder Engeland, dat Nederland graag als tegenhanger tegen de overheersen de Franse invloed in het spel gebracht zag Frankrijk stelde als eis, dat Enge land, om politiek te kunnen meepraten, maar lid van de E.E.G. moest worden. De Nederlandse vertragingsactie met de plannen van De Gaulle heeft in ieder geval dit opgeleverd, dat intussen Enge land ernstig is gaan denken over een lidmaatschap van de E.E.G., al heb ben de landen van het Gemenebest, voor al Australië en Canada, daartegen ern stige bezwaren geuit. Bijzondere voor waarden zouden Engelands toetreden vergemakkelijken, maar niets wijst er op, dat men van Franse zijde hiertoe bereid is. Men krijgt wel de indruk, dat het door een te hoge economische prijs Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en EERST RUIMTEREIS DAN GINA ZOENEN Er is niet minder dan een reis door bet heelal voor nodig om zo dicht bij Gina Lollobrigida te komen, dat tnen haar zoenen kan. Dat is tenminste maandag weer eens gebleken. In Mos kou (foto links) op bet filmfestival, mocht majoor foeri Gagarin, de eer ste mens die door de ruimte heeft ge zweefd, een zoen drukken op de room blanke wang van de mooie Gina. De foto rechts laat zien wat er op onge veer hetzelfde tijdstip gebeurde met de Amerikaanse adspirant-astronaut Virgil 1. Grissom, die naar alle waar schijnlijkheid dinsdag een ruimtevaart gaat maken. Die werd, gestoken in een verstikkend heet pak uit zijn Mercur - ruimtecapsule geholpen waarin hij voor oefening in sobere afzondering had vertoefd. Hopelijk staat Gina op Gris som te wachten als bij na zijn vlucht opnieuw uit de cabine slapt 3 Spijtoptanten Enfin, voorlopig heeft het. kabinet enige adempauze. Want tot d^ derde dinsdag in september is de Tweede Kamer nu op reces gegaan. Haar laatste vergadering voor de zomer vakantie droeg overigens een zeer emotio neel karakter. Aan de orde stond het pro bleem der zg. spijtoptanten in Indonesië Daarbij werd scherpe kritiek uitgeoefend op de christelijk-historische minister Beer man, die men zelfs hardvochtig in de schoenen schoof bij de toelating van de nu een deel over- spijtoptanten, die in Indonesië in nood verkeren. Met name verweet men mr. Beerman, dat hij een motie, welke de partij-voorzit ter der K.V.P., mr. Van Doorn, vorig jaar had ingediend, niet had uitgevoerd. Dit laatste nu ontkende mr. Beerman met klem. Hij wees er op, dat er onder zijn bewind meer spijtoptanten zijn toegelaten dan door zijn socialistische voorganger, prof. Samkalden. Hij betwistte overigens, dat alle spijtoptanten in Indonesië in nood verkeren. Zijn standpunt kwam kort ge zegd hierop neer, dat men bij dit vraag- In Engeland zal een proef worden ge nomen met het vervoeren van brieven per vliegmachine. De eerste brief die Gra ham White van Londen naar Windsor Park zal vervoeren, zal bestemd zijn voor de koning. In de tweede plaats moest hij zijn depar tement beschermen tegen de aanspraak van zijn ambtgenoot van maatschappelijk werk mej. dr. Klompé, die reeds ten tijde van zijn voorganger was uitgegaan naar overdracht van de afdeling voor volksge zondheid. Overeengekomen is, dat er nu ernst zal worden gemaakt met de bestudering van het probleem, welke overigens reeds in een vroegere fase was beloofd. De be doeling is, dat er bij de volgende kabi netsformatie een rapport ter tafel zal lig gen, waarmee de toekomstige formateur zijn winst zal kunnen doen. In afwach ting daarvan zal er echter geen over dracht plaats hebben. De beslissing op dit punt is met andere woorden uitgesteld. etende gasten in Bolsward wordt dus een kwestie van zoete broodjes bakken. Naar wij vernemen bestaat er voor dit gebeuren grote belangstelling van de zijde van de fotopers, film en T.V. Berlijn. Amerika, Engeland en Frankrijk heb ben in nota’s geantwoord op Chroest- sjows voorstellen inzake Duitsland en Berlijn. Men zal zich herinneren waar deze op neerkomen. Vredesverdrag met beide Duitslanden. Berlijn ligt op Oost- Duits gebied, maar Chroestsjow wil West-Berlijn laten voortbestaan, doch alleen als een gedemilitariseerde vrije stad, waar de Westelijke mogendheden geen bezettingsrechten meer kunnen la ten gelden. Over de verbinding met West-Berlijn zou met de Oost-Duitsers onderhandeld moeten worden. Het Westen beroept zich op overeen komsten van in en na de oorlog om zijn rechten op West-Berlijn te staven en ook het recht van toegang tot de stad door Oostduits gebied, dat slechts als Russische bezettingszóne wordt er kend. Tegenvoorstellen worden niet ge- dean, alleen de bereidheid om tot een gesprek met Moskou te komen wordt onderstreept. Deze nota’s zijn verzonden in een peri ode dat beide partijen, Rusland en het Vv esten, dreigende houdingen aannemen om de tegenpartij te overtuigen van haar vastberadenheid. Terwijl de Rus sische ambassadeur in Washington zei ervan overtuigd te zijn, dat Amerika ncoit een oorlog zou beginnen om de kwestie-Berlijn, wezen twee Amerikaan se ministers er op, dat een Russische vergissing in deze fataal zou kunnen zijn. neemsters aan deze tocht kan worden deelgenomen, die voldoen aan de vol gende voorwaarden: deelneemster zijn aan de Friese Elf stedentocht. leeftijd van 1635 jaar. gekleed in watersportcostuum: zeil- tenue, jopper, trui of zeiljack e.d. (geen badcostuum). Om 19.00 uur precies worden de deel neemsters aan deze verkiezing voor de voorselectie verwacht in de Openbare Leeszaal, Kerkstraat t.o. het Politiebu reau. Nog dienzelfden avond te ca. 21.30 uur zal door de jury in hotel Boermans de eindselectie worden gehouden en de „Miss Elfstedenweek 1961” worden ge kozen. Medegedeeld kan nog worden, dat ont heffing is verleend van de bepalingen van de Winkelsluitingswet tot 21.00 uur, terwijl alle café’s en restaurants tot 1 uur geopend mogen zijn. De bakkers maken we er nog op attent, dat er deze avond circa 1600 brood- zijn. Het (meer?) Na vrij tijdrovend overleg is de staatssecretaris voor de Middenstand en het Toe risme, dr. G. M. J. Veldkamp, benoemd tot opvolger van dr. Van Rooy als minis ter van sociale zaken. Eerst moest zijn taakverdeling met de antirevolutionaire staats secretaris Roolvink worden geregeld. Onder dr. Van Rooy was deze staatssecretaris namelijk met een groot deel van het werk belast. Als erkend specialist op het ge bied van de sociale verzekering heeft dr. Veldkamp daarvan genomen. culeert een bedrag van f 25 miljoen. De grote vraag zal echter blijven of de P. v. d. A. hiermee genoegen zal nemen en voor het wetsontwerp zal stemmen. Bij het laatste kamerdebat zinspeelde zij op een overheidsbijdrage van maar liefst f 200 miljoen. Er schijnt echter geen sprake van te zijn, dat minister Zijlstra zulk een uitgave voor zijn rekening zal willen nemen. De mo gelijkheid, dat het wetsontwerp onder die omstandigheden geen meerderheid in de Tweede Kamer zal behalen, blijft dus aanwezig. Want m de boezem der regeringspartijen voelen sommigen met name de V.V.D. toch al wei nig voor subsidiëring der sociale verze kering. De nieuwe fractieleider der K.V.P. voor welke functie thans de burgemeester van Nieuw-Ginneken, dr. De Kort, is aangezocht komt dus "straks voor de moeilijke taak te staan de zaak in veilige haven te helpen brengen. Hij is namelijk ook in het verleden de specialist voor de K.V.P. geweest, wan neer het om de kinderbijslagverzekering ging- stuk wel een beroep mag doen op de barmhartigheid, doch dat dit niet met emotionaliteit doch met verantwoorde lijkheidsgevoel zal dienen te geschieden. Hoewel de minister toezegde, dat hij een opvoering van het aantal toe te laten spijtoptanten van 2500 tot 3 a 4000 wil de bevorderen, nam de Kamer, op voor stel van mr. Van Doorn, toch een motie 1 aan, waarin werd betreurd, dat de vorige motie niet was uitgevoerd en alsnog op een royale verruiming der toelating werd aangea rongen. Nederlandse Antillen I Het was met andere woorden een vrij ge prikkeld afscheid, dat minister Beerman en de Tweede Kamer voor enkele maan den van elkander namen. De minister had de motie weliswaar niet onaanvaardbaar verklaard, doch de aan neming wel met klem ontraden. Het lijkt ook niet zeer waarschijnlijk, dat de rege ring zal besluiten deze motie uit te voe ren. Onder die omstandigheden lijkt het waarschijnlijk, dat het bij de behandeling van de justitiebegroting in het najaar tot een nieuwe botsing zal komen. Met de senatoren debatteerde de minister van justitie intussen in veel vreedzamer sfeer. De Eerste Kamer is namelijk nog niet aan vakantie toe. Zij blijft nog enke le weken aan het werk. In milde sfeer en met grote blijdschap schonk zij dinsdag jl. haar goedkeuring aan het ontwerp- rijkswet, waardoor de Hoge Raad der Ne derlanden ook als hoogste rechter voor de Nederlandse Antillen zal gaan optre den. De gevolmachtigde minister van dit rijks- ,deel, Lampe, sprak daarbij de hoop uit, dat het presidium van de Hoge Raad hier in aanleiding zou vinden tot een oriën tatiereis aan zijn land te besluiten. De stedenweek weer worden gehouden, ge organiseerd door de watersportvereni ging „De Meeuwen” te Leeuwarden. Deze tocht wordt gehouden van 2429 juli en niet minder dan 400 deelnemers zijn ingeschreven. Op woensdag 26 juli vaart de vloot van Franeker naar Bols ward. Er zijn drie routes. Route 1 is de korste route voor boten niet hoger dan 2 a 2.10 m., voor zeilboten echter lastig te bereiken (vaarten niet breed en veel vaste bruggen). Route 2 biedt een minimum doorvaart hoogte van 2.58 m. Tenslotte moeten de grotere boten (hoger dan 2.40 2.45 m. de route bui tenom nemen (Harlingen, Komwerder- zand, Makkum). Het afstempelen zal plaats vinden van 47 uur in het Stadhuis („dat U niet moet verlaten alvorens kennis te hebben genomen van het inwendige van dit trotse monu ment” aldus de geleidebrief). De be- stuursboten zullen worden gemeerd bij de Gasthuisbrug en de Kenau t.o. de Geref. Kerk aan de Turfkade, Kano’s en kampeerders varen door naar de V.V.V.- camping richting brug Kruiswater. Van zelfsprekend komt de Skotsploeg deze dag in actie. Donderdagmorgen verlaat de vloot Bolsward weer om af te varen naar Staveren. De indrukwekkende lijst van deelne mers vermeldt de meest uiteenlopende types, zoals motorboten, kajuitboten, motorkruisers, zeilboten, salonboten, motortjalken, zeiljachten, Friese schou wen, botters, zeeschouwen, sloepen, jol len, statenkruisers, weekenders, motor- vlets, skarpies, raceboten, super crafts, draken, elbejollen, Flying Bolseraken, jutters, kano's, juno’s, runaboten, boei- eraken, Polywoods, Corjaals, tjalken, valken, vouwkano’s. Kinderbijslag. Het eerste probleem, waarnaar de belang stelling van de nieuwe minister zal moe ten uitgaan, betreft uiteraard het strijd punt der kinderbijslagverzekering. Beweerd wordt, dat dr. Veldkamp reeds tot de conclusie zou zijn gekomen, dat de principiële bezwaren, welke zijn voor ganger namens het kabinet heeft aange voerd tegen een overheidsbijdrage in de financiering van de verzekering voor de zelfstandigen van het eerste kind af, moeilijk houdbaar zullen zijn. Naar ver luidt heeft hij aangedrongen op enig of fer van de schatkist. In dit verband cir- 4e week juli 1911 Pleziervaart van het chr. zanggezelschap van Parrega met de Wörkumer-Bolswar- der boot, de Johanna-Jacoba”, kap. F. Faber. Te Heeg sloeg de stuurman Gosse de Moed over boord. Hij kon niet zwem, men en werd ternauwernood gered. De oranjecommissie te Bolsward hoopt ook nu weer op 31 aug. volksfeesten te organiseren. Het programma vermeldt: een optocht van de jeugd, feestelijk ont haal op de scholen, volks vermakelijkhe den, vliegerwedstrijd, optocht met lam pions en fakkels, gevolgd door volkscon cert. Van versierde rijwielen en sportkar ren werd afgezien. Door de grote droog te zijn nagenoeg geen bloemen. Het feest zal totaal een f 500,moeten kosten. Kapper F. van der Sp>oel te Bolsward heeft aan zijn zaak een damessalon ver bonden voor haarwassen. Nader vernemen wij nog: Ter gelegenheid van het bezoek aan onze stad door de deelnemers aan de Friese Elfstedentocht werd een speciaal programma vastgesteld, luidende als volgt: Vanaf 1619 uur bestaat voor alle deelnemers de gelegenheid om op het Stadhuis een stempel in ontvangst te nemen. Te 19.30 uur verzamelen alle deelnemers zich op de Gasthuissingel, waar voor afgegaan door de Schuttcrijmuziek in haar al-oude uniformen en begeleid door de Bolswarder Skotsploech een rond gang door de stad wordt gemaakt. Te ca. 20.00 uur optreden van de Schut- terijmuziek en Bolswarder Skotsploech op het podium boven de stadsgracht. Voorts is een bijzonder evenement, de verkiezing van een „Miss Elfstedenweek 1961.” waaraan door de vrouwelijke deel-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1