Grootscheepse invasie in Bolsward n is De kwestie Berlij moeilijk oplosbaar iS üs hjoed p p to sizzen Dreiging 1 1 i f M Tentoonstelling van aquarellen 1 VIERDAAGSE IN APELDOORN BEGONNEN PIET NA DE SLAG IN BIZERTA in STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Bourguiba en Tsjombe namen ander standpunt Alle landen hebben hun moeilijkheden Burgemeester Geukers ontfermde zich over kleine Jan Jacob Mej’. Ina Tichelaar Miss Elfstedentocht 1961 Gouden filmpjes VRIJDAG 28 JULI 1061 57e JAARGANG No. 57 I’ lisme kan voordoen. Reden om aan te de Engeland bij de E. E. G.? Intussen hebben de zes landen van de Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) 4de 5de Veel kans, dat dit zal gelukken, maken zij niet, want het lijkt, dat de Britse regering nu wel vastbesloten is om hier toe over te gaan, ondanks de grote be zwaren die er tegen bestaan in de lan- tiek op het Westen dan op de commu nistische landen, is er voorshands ech ter niet. Bolswartls Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Tsjombe verandert van taktiek. Ook president Tsjombe van Katanga weet het spel handig te spelen. Vorige week heeft hij gezegd, zich desnoods tot de Sowjet-Unie te zullen wenden als het Westen Katanga niet voldoende hulp zou verlenen en van Russische zijde schijnt inmiddels reeds een instemmen de reactie te zijn gekomen. Verder zocht hij contact met zijn vroegere aarts vijanden, de Loemoembisten in Stanley- stad, terwijl hij zijn leger voegde onder het bevel van de Kongolese opperbevel hebber Moboetoe. Op deze wijze tracht hij enigerlei actie tegen zijn afgeschei den provincie te voorkomen. Het is op portunisme tot en met en de Westelijke landen zullen er bovenal het hoofd koel bij moeten houden. voor de zoveelste maal kan men de overtuiging hebben, dat de Engelsen zich hieruit zullen redden. Selwyn Lloyd de minister van financiën, heeft een reeks ingrijpende maatregelen aange- kondigd om de crisis te boven te ko men. Het leven in Engeland zal duurder worden; de omzetbelasting en sommige accijnzen zijn verhoogd en er worden drastische bezuinigingen doorgevoerd. In Rotterdam zal het woensdagmorgen nauwelijks opgevallen zijn, dat een vijftal toerbussen deze stad uitreed. Het reisdoel was o.a. Bolsward. In Bolsward vielen deze bussen wel op. In een ommezien was het in de stad bekend, dat het personeel van Rotterdams Nieuwsblad een dagje uit was en ook Bolsward met een bezoek vereerde. De Marktstraat leek een autobusstation, temeer omdat ook andere toerbussen Bolsward op het programma hadden staan. Grote bedrijvigheid heerste er weldra in de Horecafbedrijven. Europese Gemeenschappen in Bonn ver- -- gaderd en zijn tot een zeker compromis j gekomen tussen het Franse standpunt mevr. Van der Meijen, Sche- veningen. mevr. Zeijl, Haarlem. mevr. Brandenhorst, Leeu warden. De 1ste prijs won de 24-jarige Ina Tiche laar uit Leeuwarden, Ze werd daarmee gekozen tot Miss Elfstedentocht 1961. De jury bestond uit de heren C. E. H. Osinga en K. Falkena, mevr. Gosliga en Wasrin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en ’s morgens in 2 uur tijds van Franeker naar Harlingen gevaren. Te Bolsward kwam zij aan om half vijf. Grote ach ting geniet zij bij alle zeilers om haar hartelijkheid en behulpzaamheid. Langs Gasthuissingel, Snekerpoort, Jon- gemastraat en Marktstraat trok ’s avonds het muziekkorps ,,De Schutterij”. De gasten waren vol bewondering over de keurige uniformen van de Schutters. „Wat hebben ze mooie plumen op, niet?” hoorden we één der zeilers opmerken. Een grote menigte mensen verzamelde zich op de Appelmarkt en Marktstraat, waar de Schutterij een taptoe gaf en naderhand de Skotsploech op het podium optrad. Kinderen stonden vlak langs de waterkant of zaten op de rug van hun ouders, om van dit prachtige schouw spel niets te missen. „Ik sjoch neat,” verzuchte een klein jochie, dat bij zijn vader op de fiets zat. De heer Van der Zwaag, leider van de Skotsploech, vertelde het een en ander over de kleding, die de Soktsploechleden droegen. Deze Friese klederdracht is uit het jaar 1860. De Skotsploech wil niet alleen dit costuum in ere houden, maar ook de aloude Friese en Nederlandse volksdansen. Bij de verschillende dansen lichtte hij de betekenis ervan toe. Zo bijvoorbeeld bij de Terschellinger zeemansdans. Da genlang zijn deze zeelieden van huis. Net als in ieder goed gezin komen ook in deze gezinnen wel eens ruzies voor. Maar toch beeldt de dans ook de blijheid uit bij het elkaar weerzien van vader en gezin. De beroemde handwerkdans ,,De Skotse Trije” werd vanzelfsprekend ook ge danst. Zo ook een Overijsselse dans en tot slot de Friese IJgpolka. Deze IJspolka werd eveneens door een aantal gasten meegedanst, hetgeen de lachlust van de omstanders wel eens op wekte om de wonderlijke capriolen, die deze vreemde eenden in de bijt maak ten op het podium boven de stadsgracht. Niettemin prees hen de heer Van der Zwaag. Hij wenste hen hartelijk geluk omdat zij het er zo goed hadden afge bracht. U hebt U sportmensen van de bovenste plank betoond, aldus spreker. Wat U te zien gaf was af. Hij wenste hen goede reis, veel genoegen op de ver dere tocht en een behouden vaart. Ook stak hij een pluim op de hoed van de heer Draaisma met zijn draaiorgel mevr. Van Slooten en de heer H. Schots man uit Leeuwarden. Do voorzitter van de V.V.V., de heer J. Suwijn maakte de uitslg bekend. Stralend stond daar Miss Elfsteden tocht 1961, getooid met een prachtig blauwgeel lint en een boeket bloemen op haar arm. Burgemeester, Mr. J. A. Geukers, wens te haar van harte geluk met deze hoge onderscheiding. Hij roemde de goede keuze, die de juryleden hadden ge- daaniMet deze verkiezing draagt U dit lint en torsen uw armen een boeket bloemen, aldus Mr. Geukers. Voorts bracht hij hartelijk dank aan 't bestuur van V.V.V. en aan alle aanwe zigen. Met een „Leve Miss Elfsteden tocht 1961” eindigde de burgemeester zijn toespraak. Onder leiding vn mevr. Van der Meijen uit Scheveningen zong de zaal nog een Elfstedenlied. Gistermorgen vertrokken de „ütfanhu- zes” naar Staveren. Vandaag gaan zij naar Sloten. Morgenavond zal dan te Grouw het afscheidsfeest worden ge vierd. It forhearde foarbyld is de greatste fan alle forlieders. een huis dat duidelijk mitralleurbescbieting draagt. Besloten werd het uurloon der timmerlie den (mits zij hun vak goed verstaan) met 1 cent te verhogen. Adv. Een loopjongen gevraagd, die goed fietsen kan. Hoe komt het met Berlijn, De onrust wil niet zwijgen. Wat zal de toekomst zijn? Donkere gevaren dreigen Verhouding oost en west Wordt weer gespannen, strakker Het was nooit bijster best. De noodzaak dringt, blijf wakker. Chroetsjew spreekt krasse taal Niet van plan bij te draaien Hij staat met flikkerend staal Verbeten rond te zwaaien Het is niet de eerste keer Dat men hem bars hoort brullen Licht laat hij straks een veer Ook heersers kunnen vallen ht Apeldoorn zijn dinsdag de achtste vierdaagse wandeltochten van de Nederlandse JUandelsporf Bond begonnen. Fffto: Een deelneemster uit Apeldoorn nam voor de gezelligheid haar hondje mee op mars. Virgil Grissom’s ruimte- vlucht. Alle landen hebben met hun moeilijkhe den te kampen en in de vrije wereld tre den deze nu eenmaal vrijwel altijd aan de dag. Amerika tracht de achterstand op de Sowjet-Unie op het gebied van raketten in te halen. Haast iedere te genslag wordt echter onmiddellijk be kend. Een succes, althans gedeeltelijk, was de ruimtevlucht van kapitein Virgil Grissom, wiens ruimtecabine evenwel in zee is gezonken. „Omke Romke”. Op kundige en spon- tne wijze staat hij altijd klaar als de Skotsploech een beroep op hem doet. Ten slotte werd nog het Fries Volkslied gespeeld. Een driewerf hoera volgde spontaan. „Als het Fries Volkslied wordt gespeeld, gaat er wat om in mijn man,” vertelde ons mevrouw Kroon uit Broek in Water land. „Friesland trekt altijd aan,” ver volgde ze. Haar man was in Kollumer- pomp in oorlogtijd als onderduiker ge weest. Toen hij terugkwam, kende hij beter Fries dan Nederlands. Dé heer Kroon was meubelmaker en stoffeerder van beroep. Maar als hij weer geboren werd, wilde hij een Friese boer worden! Driemaal had hij de elfstedentocht per fiets gereden, eenmaal per schaats, de n.l. de barre tocht van 1956. Ook deze zeiltocht was een waagstuk geweest. Levensgevaarlijk was vooral de tocht over het Usselmeer vorige week in die storm. En dan in een zeilscheepje met de sleep van Ab Koers achter hen aan. Met nog enkele anderen (C. de Jager, J. Koot en F. Schifflers) waren ze lid van de zeilvereniging „De Geuzen” in Monnikendam. Eén van hen was zelfs zeeziek geweest op het IJsselmeer, Het gezin Kroon heeft 2 kinderen, Mieke en Jan Jacob. Vol trots vertelde mevr. Kroon, dat niemand minder dan Bols- ward's burgemeester de kleine Jan Jacob op de arm had gehouden, toen zij en haar man op het podium dansten. Mevrouw Kroon was diep onder de in druk van hetgeen Bolsward bood. Voor al de Skotsploech en de tentoonstelling Noordelijk Scheppend Ambacht hadden sterk haar interesse gewekt. In hotel Boermans was het ’s avonds een drukte van belang. Onder leiding van een uitstekend muziekgezelschap werd er gedanst, sommigen op sokken, anderen zelfs op blote voeten. Vooral de sneeuwbalfoxtrot viel zeer in de smaak. De heer W. Drent van de Leeuwarder zeilvereniging, die meer uit dit vaatje getapt heeft, zag kans de onrustige ge moederen van de tallozen tot bedaren te brengen. Hij kondigde iedere keer de komst aan van een adspirant zeilko- ningin. Uit 13 .deelneemsters kwam een vijftal voor prijzen in aanmerking. 2de prijs: Mej. N. Uittien, Amsterdam. 3de De kwestie-Berlijn vormt thans het kernpunt van de internationale politiek. Vorige week helbben de Westelijke Grote Drie nota's aan de Sowjet-Unie doen toekomen, waarin zij van hun vastberadenheid blijk gaven, doch tevens van hun bereidheid tot onderhandelen. Wat betreft het eerste heeft men het niet b(j woorden gelaten; president Kennedy heeft in een rede voor radio en televisie maatregelen aangekondigd tot verho ging van de militaire en economische paraatheid van de Verenigde Staten en z(jn minister van defensie, McNamara, heeft over dit vraagstuk te Parijs en Londen besprekingen gevoerd. Tunesische arbeider repareert 'telefoonlijnen bij sporen van ren Gematigde Buorguiba werd plotseling fel. Frankrijk heeft ook zijn moeilijkheden en door de eeuwen heen lijken de proble men van dat land altijd veel catastrofa- ler. Juist toen vorige week de onder- handelingen tussen de Fransen en de Algerijnse rebellen weer begonnen, kwam het in de vloot- en luchtbasis Bizerta in Tunesië tot een crisis. De Tu- nesiërs willen namelijk, dat de Fransen deze basis aan hen overdragen. Plotse ling zetten zij de zaak op haren en sna ren. Zij begonnen de basis te blokkeren en schoten op Franse vliegtuigen, die militairen aanvoerden. Er ontwikkelde zich terstond een heftige strijd, waarin de Tunesiërs het onderspit dolven. Hun verliezen aan doden en gewonden wa ren zwaar, ook onder de burgerbevol king van de stad Bizerta, welke stad nabij de basis is gelegen. Men vraagt zich af of een dermate gewelddadige actie van de Fransen wel nodig was ge weest. Vermoedelijk hebben de Franse militairen, die al zoveel tegenslagen te verduren hebben gehad, ditmaal willen laten zien wat zij konden. Frankrijk is hiermee echter weinig geholpen geweest want op diplomatiek terrein hebben de Tunesiërs een overwinning behaald. De Veiligheidsraad van de Ver. Na ties besloot met tien van de elf stem men Frankrijk onthield zich de partijen te verzoeken de strijd te sta ken en tot de oorspronkelijke posities terug te keren. Aan het eerste werd meteen gevolg gegeven, aan het tweede niet en daarom vroeg de Tunesische president, Bourguiba, om een tweede zitting van de Raad. overigens vrij I Men had niet gedacht, dat de uiterst pro-Westelijke Doch niet alleen te land, maar ook, ja vooral, te water beleefde Bolsward een complete invasie. Niet minder dan 450 schepen met 1800 passagiers, legde aan onze kaden aan. ’s Middags half één stroomden de eer sten onze goede oude Hanzestad binnen en het was reeds na half zes, dat de brugwachter van de St. Jansbrug, die aldoor in touw was geweest, verzucht te: „Ik geloof, dat we het zowat hew- we.” Sommige schepen hadden nogal wat averij. Oorspronkelijk was het de bedoe ling geweest, dat de grootste schepen uit Harlingen via ,het IJsselmeer en Makkum zouden varen. Maar er stond een stevige bries en een reis over zee was niet aanbevelenswaard. In verband met de brugvernieuwing op Konrwerderzand hadden deze schepen bovendien langs Den Oever moeten va ren. Nu moesten zij langs de vaarten, waar zij meermalen met bruggen in conflict kwamen. Reparaties werden in recordtempo uit gevoerd. Zo was de motor van de „Sport - craft’’ uit Oisterwijk aan een opknap beurt toe. Binnen een uur tijds was de motor gedemonteerd, nagezien en weer gemonteerd. Gezellig werd het met dit grote aantal mensen in de stad. Overal in de straten verschenen de gasten, met of zonder baard, met of zonder zeilpet. Het gaf een feestelijk aanzien. Zonder schroom vroegen enkele heren aan mejuffrouw Kramer, die buiten haar winkelwaren aanprees, of ze wel met haar (ze was in Fries costuum) op de foto mochten. Op onze tocht langs al de schepen aan Gasthuissingel, Stoombootkade en Laag Bolwerk trof het ons, hoe de meesten zich al dadelijk in Balsward thuis voel den. Pa zat in het’ roefje zijn krant te lezen, ma zat aan de andere kant van de tafel met haar breiwerk. De dochter des boots las haar romannetje; kinde ren speelden buiten. Moeders zeulden met boodschappentassen. Sommigen hadden voor hun maaltijden de peper en de nootmuskaat niet vergeten. Anderen kregen zelfs logé's. De 56-jarige „tante Ank” was ook pre sent met haar kano „Kick uyt”. Een kast vol medaljes heeft ze thuis hangen, alle gewonnen met kanowedstrijden. Ondanks de sterke tegenwind was ze van het „Europa der Vaderlanden” met een politiek secretariaat (waarin Frank rijk de eerste viool zou spelen) en het integratiestandpunt, dat ruimte laat voor toelating van Engeland tot de Zes en dat vooral door Nederland wordt ver dedigd. Gelukkig echter stond Neder land niet meer zo alleen als bij de vo rige topconferentie van de Zes. Het communiqué was vaag; een beetje integratie en ’n beetje gematigde, pro-Westelijke president Bourguiba tot iets dergelijks als een aanval op Bizerta zou overgaan. Zijn prestige in de neutralistische Afro-Azia tische wereld, waar men hem half als te weerhouden toe te treden tot de Zes. I 'n verrader beschouwde, is echter enorm gestegen. Ook de Algerijnse rebellen, die met lede ogen zagen, dat Bourguiba, te gelijk met zijn actie tegen Bizerta, troe pen zond naar een betwist grensgebied in de Frans-Algerijnse Sahara, moesten den van het (Britse) Gemenebest. En- hem vanwege Bizerta wel steunen, gelands slechte economische toestand De militaire zwakheid van Bourguiba maakt het trouwens noodzakelijk. De I speelde bij dit alles een geringe rol. Het -u_is- zwak, voornaamste is, dat Bourguiba zich nu vermoedelijk vanwege de te lage uit- als martelaar van het Franse kolonia- voer. Voor de zoveelste maal bevindt Enge- i nemen, dat hij nu een neutralist la land zich dus weer in een crisis, doch Nassei- is geworden, met veel meer kri- Bolsward wil in de komende kermisweek een ouderwetse harddraverij van paarden onder de man houden. De commissie be staat uit H. J. Hommes, voorzitter, T. Popma, penningmeester, A. Andriesma, secretaris. Kennedy gaf geluid Krachtig en vastberaden Hij blikte klaar vooruit Geen onbezonnen daden Ook geen toegeeflijkheid Het zal niemand gelukken Ons, als rivaal graag kwijt, In een harde hoek te drukken Hoe komt het met Berlijn? De lucht is zwartbelopen Een gevaarlijk terrein De deur blijft echter open. Niemand ziet uit naar brand Laat oost en west het tonen. Schep nooit, in onverstand De bloednacht der demonen. Hwat bat (gabeSkroar confederatie. De Fransen hopen overi gens door de stap, die zij te Bonn heb ben gedaan in de richting van een meer geïntegreerd Europa, Engeland ervan In Lemmer zal zaterdag 29 juli a.s. een tentoonstelling worden geopend van aquarellen van vijf Nederlandse kunste naars. De collectie is samengesteld door de Ne. derlandse Kunststichting en wordt in roulatie gebracht langs verschillende plaatsen in Friesland door de tentoon stellingsdienst van de Fryske Kultuer- ried. In Lemmer is de start van deze tentoon stelling onder auspiciën van de Culturele Raad Lemsterland. De tentoonstelling zal tot en met 4 aug. in Lemmer te bezichtigen zijn. le week augustus 1911 Wegens de heersende mond- en klauw zeer Zal de veekeuring te Workum dit jaar niet doorgaan. Door de grote droogte brandde het gras gewas langs het hoog Bolwerk te Bols ward geheel af. I Men wil de schadeloosstelling aan de le den van de Tweede Kamer verhogen tot f 2500.-. Moandei 14 aug. wurdt Waling Dijkstra 90 jier. Forsocht wurdt de flaggen üt to stekken. Begin volgende maand komen de mi nisters van buitenlandse zaken van de Westelijke Grote Drie en daarna de Raad van de Noord-Atlantische Ver- I drags-Organisatie te Parijs bijeen om over de Duitse kwestie te spreken. Hoe het evenwel tot vruchtdragende on- derhandelingen met de Russen zal moe ten komen is nog niet duidelijk. De Sowjet-Unie en Oost-Duitsland weten, dat het Westen vermoedelijk nooit een kernoorlog zal willen riskeren en daar- om menen zij waarschijnlijk, dat zij zo J ver kunnen gaan als zij willen. Men kan natuurlijk hopen, dat zij een compro mis willen accepteren, zoals bijvoorbeeld vrije toegang voor het Westen tot W.- j Berlijn in ruil voor erkenning van Oost- 1 Duitsland, maar erg groot lijkt deze kans helaas niet. Het Westen zou daar bij trouwens tegen de wensen van Bonn moeten ingaan, dat van erkenning van Oost-Duitsland niet wil weten. Britse betalingsbalans is zeer a MffA -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1