ENGELAND ZORGDE VOOR (AANGENAME) VERRASSING Nederlandse belangen bij europese eenwording Chroestjsow kwam met nieuw partijprogram I Aantal patiënten JBeatrixoord’ te Appelscha vermindert if Qabe Skroar ÜS hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Vacanlie-bedelarij Het lot van de voetbaltoto I VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961 57e JAARGANG No. 59 Waarin opgenomen: De Boljwardsche Courant, Westergoo WELKOME HULP VOOR P.T.T. Hwat hat PIET. ge- merkt hebben, dat op van van Advertentieprijs: 13 cent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Een weg terug Is er echter niet en En- land zal nu niet meer op zijn schreden terug kunnen keren. Het heeft bewust aansluiting bij de landen van het con tingent geprefereerd boven de reeds be staande banden met het Gemenebest, dat in vele opzichten toch een fictieve eenheid is. Engeland zal nu ook over gaan tot collectieve aansluiting bij de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal bij de Euratom. De andere landen van de Europese Vrijhandelsassociatie en Ierland zullen dan spoedig volgen. Merkwaardigerwijs heeft de Britse re gering nog geen bezwaar gemaakt te gen de supranationaliteit van de E.E.G., voor andere landen, vooral voor Zwit serland, dat streng vasthoudt aan zijn neutraliteitspolitiek en dat om die re den dan ook geen lid van de Verenigde Naties is, zal deze supranationaliteit echter een groot bezwaar zijn. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) ontvangen; kennelijk voelt Kasavoeboe zich sterk genoeg om zich zonder steun te handhaven en waarschijnlijk hoopt hij spoedig met Tsjombe af te rekenen. In Zuid-Rhodesië is men ook afkerig van links en rechts extremisme. Bij ’t referendum over de nieuwe grondwet zijn de blanken die aan de negers geen zeggenschap in het landsbestuur wilden geven, verslagen, terwijl anderzijds de aangekondigde staking van de inheemse nationale democratische partij op een grandioze mislukking is uitgelopen. Toch blijft de kans bestaan, dat de in heemse leiders tot gewelddadige actie zullen overgaan, wanneer zij daarvoor de tijd rijp achten. voorlopig geen twistappel meer zijn op het Binnenhof. len inkeld boek hat fakentiids in hiel minskelibben foarme of bidoarn. Met belangstelling zien velen op het Bin nenhof uit naar' het antwoord, dat de christelijk*historische minister Beerman op deze uitdagende vragen zal geven. bereiken. Overdag heet, ’s morgens vindt i nachtvorst. thousiasme onder hun eigen bevolking mee te wekken, maar ook in de satel lietstaten en in de Afro-Aziatische en Latijns-Amerikaanse landen. Met hun stelling van communisme-zonder-oorlog plaatsen zij zich echter tegenover rood China, dat meent, dat dit niet mogelijk is. De Russische leiders willen echter van de macht van hun Sowjet-Staat gebruik maken om het communisme te doen ze gevieren. In feite hebben ook zij de to tale oorlog, zij het niet met de wapenen, verklaard aan de „kapitalistische’’ vrije wereld. In Amerika wordt dit dan ook goed beseft. Vandaar dat het Amerikaanse Congres president Kennedy’s maatrege len ter versterking van Amerika’s de fensie in verband met de kwestie-Ber- lijn, zo spoedig heeft goedgekeurd. Amerika wil de communistische drei ging afwenden, maar blijft bereid tot onderhandelingen. Oorlogszuchtig kon men Kennedy’s verklaring van vorige week dan ook allerminst noemen. Bolswards Nieuwsblad te lijken. Dit zal de voldoening rond het Binnenhof slechts doen toenemen. Minister Luns heeft destijds namelijk nogal wat kritiek ontmoet ook bin nen zijn eigen partij, de k.v.p. om dat gevreesd werd, dat Nederland door zo sterk op Engeland te spelen, zichzelf binnen de Euromarkt zou isoleren en daardoor het risico zou lopen daaruit gemanoeuvreerd te worden. Dit gevaar is thans bezworen. En al ontmoet de aankondiging van Macmillan in zijn eigen land nog zó ernstige kritiek, dat gevreesd moet worden, dat de onder handelingen met de E.E.G, uiterst moei zaam zullen verlopen, in Nederland zal zij door alle grote politieke partijen van harte worden toegejuichd. De Europese politiek van het kabinet-De Quay zal Nieuw partijprogram. Vele burgers van de Sowjet-Unie moe ten zich dagelijks afvragen, waarom zij in zo povere omstandigheden moeten leyen, terwijl hun land rijk genoeg is om raketten naar de maan te zenden. Met het nieuwe partijprogramma heeft Chroestsjow zich willen scharen onder de grote ideologen van het communis me. Het programma is vol van de zwart- wit-tegenstelling tussen het communis me en de kapitalistische wereld. Scher pe kritiek wordt uitgeoefend op de ka pitalistische landen, alsmede ook op het „revisionistische” Zuid-Slavië. Het pro gramma is echter een ondersteuning voor Chroestsjows stelling, dat het com munisme in de gehele wereld za] kun nen zegevieren zonder oorlog. De Rus sische leiders hopen er niet alleen en- Spijtoptanten. Nu is de bewindsman van justitie niet bevreesd *om verzoeken der volksverte genwoordiging naast zich neer te leg gen. Dat is bij de strijd om de toelating van de spijtoptanten uit Indonesië wel gebleken. In de laatste vergadering, welke de Tweede Kamer vóór het zomerreces hield, heeft zij in een motie van de k.v.p.-voorzitter Van Doorn, voor de tweede maal aangedrongen op een ver ruiming der toelating. Direct na het de bat liepen er al geruchten, dat het ka binet besloten had om ook dit tweede Van de traditionele komkommertijd in de internationale politiek is dit jaar min der sprake dan ooit. Engeland heeft vlak voor het reces van het Lagerhuis een spectaculaire beslissing genomen. Premier Macmillan heeft namelijk aangekon- digd, dat zijn regering onderhandelingen met de Europese Economische Gemeen, schap zal aanknopen over toetreding tot deze organisatie. Weliswaar heeft de Britse premier een slag om de arm gehouden en garanties gevraagd voor de belangen van het Gemeneibest, van de Britse landbouw en van de Europese Vrij handelsassociatie, waarvan Engeland thans lid is. Oorzaak; crisis. De aanleiding tot de stap van de Britse regering, die in Engeland nog op veel verzet zal stuiten, is de economische crisis, waarmee de Engelsen op het ogenblik te kampen hebbep en ter be strijding waarvan minister Selwyn Lloyd vorige week een aantal versoberings- maatregelen heeft aangekondigd. Het besluit om te gaan spreken over toe treding tot de E.E.G. is echter een beter middel dan deze maatregelen. Dit besef heeft ons land destijds zelfs doen aarzelen tot d«? Euromarkt toe te treden. De overtuiging, dat de economi sche éénwording binnen klein Europa zulke voordelen zou gaan opleveren, dat Engeland op den duur wel gedwongen zou worden zijn aanvankelijke bezwaren op te geven, heeft toen de doorslag ge geven. Maar op de Europese topconfe rentie der Zes, welke in februari te Parijs werd gehouden, waar over de politieke samenwerking van Europa ge sproken werd, heeft minister Luns een uiterste poging gewaagd om Engeland daarbij te betrekken. De Franse presi dent De Gaulle heeft echter onwrikbaar vastgehouden aan het standpunt, dat Engeland eerst tot de Euromarkt dien de toe te treden. Daarop begint het nu achtergrond heeft gehouden, heeft ver moedelijk’ speciaal de marine-officieren, die hem bij de opstand van de Franse extremisten in Algiers zo zeer trouw waren gebleven, niet voor het hoofd willen stoten. Intussen is het zeer te betreuren, dat Frankrijk meent dit wel te moeten doen ten opzichte van de Verenigde Naties en secretaris-generaal Hammarskjöld. Als Frankrijk voor een, zeer gematigde, Turkse resolutie in de Veiligheidsraad had gestemd, zouden de Afro-Aziatische landen niet het initiatief hebben geno men tot bijeenroeping van de Algemene Vergadering. Thans staat Frankrijk als super-kolonialist te boek, mede doordat de onderhandelingen met de Algerijnse rebellen, waarbij de Fransen van geen wijken wilden weten, weer zijn afgebro ken. Kongo. In de voormalige Belgische Kongo be hoort overigens het felle anti-kolonia- lisme tot het verleden. De Kongolese parlementsleden, die in Leopoldstad voor het eerst sedert maanden weer bijeen zijn, zoeken tenminste niet daarin hun kracht. Geheel anders dus dan in de tijd van wijlen Loemoemba, die contac ten zocht met de communistische lan den. De Afgescheiden provincie Katan ga echter, die in de benauwenis ook deze weg is opgegaan, heeft daarmee tot dus ver niet veel succes gehad. De Kongo lese president Kasavoeboe heeft zijn Katangese collega, Tsjombe, niet willen was voor mr. Van Doorn aanleiding om midden in het zomerreces schrifteRjke vragen tot minister-president De Quay te richten. Prof. De Quay heeft de geruchten nu bevestigd; „de regering blijft van me ning, dat er geen aanleiding is voor ver dere verruiming van het algemene toe latingsbeleid”. Neen, alle twistappels zijn nog niet ver dwenen van het Binnenhof. en De Jong’s Nieuwsblad Bizcrta. Oorlogszuchtig waren ongetwijfeld wel de Fransen en Tunesiërs, die in Bizerta elkaar hebben bestreden en bij wier ge vechten honderden doden zijn gevallen, vooral onder de burgerbevolking. De Tunesiërs hebben de aanval opend, maar de Fransen, die eerst niet terugschoten, zijn daarna wel zeer hardhandig opgetreden. De betrokken Franse officieren waren waarschijnlijk begerig naar een succes, nu de Franse strijdkrachten al zo veel tegenslagen hebben moeten verduren. flict om Bizerta merkwaardig op de E. E. G. De E.E.G. heeft de economische op bloei van de aangesloten landen zeer bevorderd. Intussen tracht de regering van de Sowjet-Unie dit doel op eigen wjjze te bereiken namelijk, door een vol lediger verwerkelijking van het commu nisme. De communistische partij van de Sowjet-Unie heeft in een lijvig docu ment haar nieuwe programma gepubli ceerd, dat in oktober op het 22ste par tijcongres besproken zal worden. Aan de Sowjetburgers worden gouden ber gen beloofd; gratis wonen, gratis ver voer, verlaging van prijzen, afschaffing van belastingen en gratis maaltijden in fabrieken en op collectieve boerderijen. 2 e week augustus 1911 Door de grote droogte is het peil in Frieslands vaarten zo laag, dat een schip per op Leeuwarden onderweg 20 var kens moest lossen om zijn doel te kun nen bereiken. Overdag is het gloeiend men tekenen van Voetbaltoto. Ook een ander meningsverschil is in be ginsel opgelost. Het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer met betrekking tot het voorstel van minister Beerman, dat wijziging wil aanbrengen in de loterij- wet met name ten behoeve van de voetbalpool is namelijk uitgekomen. Zoals bekend, gaat het hier om een tij delijke regeling. Een volgend kabinet, van mogelijk andere politieke samen stelling, zal dus de gelegenheid krijgen desgewenst een ongelimiteerde toto- resp een hogere maximumprijs in te voeren. Uit het verslag der Eerste Kamer blijkt nu, dat dit tijdelijk voorstel niet op die bezwaren stuit, welke vorig jaar het eerste voorstel van mr. Beerman deden sneuvelen. Met name de v.v.d.-fractie onder leiding van mr. Van Riel, die toen de doorslag gaf, blykt bereid haar medewerking aan dit nieuwe voorstel te schenken. Van die zijde wordt in het Voorlopig Verslag gevraagd „wat bekend is over de geografische spreiding van het deel nemen in de „toto” gedurende de laat ste jaren”. De liberale senatoren zouden die gegevens namelijk gaarne willen ver gelijken met de verkiezingsstatistieken om na te gaan „welke feitelijke samen hangen er bestaan tussen principiële bezwaren, zoals deze in de politieke lichamen naar voren komen, en de ac tuele gewoonten van bepaalde volks groepen”. Zij geloven, dat zulk een vergelijking zou kunnen leiden tot bepaalde conclu sies ten aanzien van het in de toekomst verzoek naast zich néér te leggen. Dit te voeren beleid. Hebben zij reden om te veronderstellen, dat de principiële be zwaren, welke door de a.r.p. en s.g.p. tegen de voetbaltoto in de Staten Gene raal naar voren worden gebracht in de praktijk niet zo sterk leven bij de be volkingsgroepen, welke zij vertegen woordigen? Is het aantal deelnemers aan de voetbaltoto in de overheersend protestantse streken des lands dan zo opvallend groot? De mensen denken vaak verblijd Bedelen is verleden tijd Elk kan het nu wel stuiven. We leven in een welvaartsstaat, Iemand, die met vacantie gaat Hoeft niet meer stil te gnuiven. Het handje omhoog heel gedwee Meneer chauffeur, toe neem ons mee Toe asjeblieft stop even. Het lukte ons al jaren lang, Voor een kwartje op de eerste rang Wil ons een liftje geven Gisteren heejt de Boatserter Skotsploech voor de zoveelste keer groot succes ge oogst bij het dansen boven de stads gracht. De leider, de heer v. d. Zwaag, danste zelf mee en nodigde aan het slot het publiek uit de ijspolka mee te dansen. De publieke belangstelling, die voor dit traditionele gebeuren nimmer schijnt te verflauwen was ook gisteren weer enorm. Omke Romke droeg het zijne tot het welslagen bij. anneer zal men ook de orgelman in het oud Fries costuum steken? Dit hoort er bij, dunkt ons. En als straks dansers uit alle windstreken in Bolsward neer strijken (bet volgend jaar wordt bier bet internationaal folk loristisch festival gehoudenmoet alles tot in de puntjes verzorgd zijn. Vroeger de hand op voor een cent. Bedelarij e— een vrouwtje ventt’ Met schuurpapier of veters. De jongedame met haar heer Vergooien nu hun naam en eer Voor gratis kilometers Eerlijk gezegd ’t is één pot nat Wat doen die bedelaars op pad Kom maak je uit de voeten. En zoek bij huis vacantiepret Minister Korthals, maak een wet Om lifters te beboeten! Ja kijk es, reizen is erg duur, Wij kiezen graag het avontuur Verplaatsing snel en gratis. Met vreemden mee dreigend gevaar? Hoe krijgen ze het voor elkaar Niks hoor zulk kinderpraat is Alleen maar wat bangmakerij. Wij willen lekker vrij en blij De inhoud van ’t beursje sparen. Zijn wij de verkeersparasiet Welné sportief op elk gebied Zo’n liftje is echt je ware De aankondiging van de Britse minister-president Macmillan, dat Engeland zich zal aanmelden voor hef lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap welke de drie Benelux-landen tezamen met Duitsland, Frankrijk en Italië hebben gevormd,'is voor het politieke leven van Nederland van het grootste gewicht. Een van de uitgangspunten van ons buitenlands beleid is in de afgelopen jaren telkens geweest, Engeland bij de Euromarkt te betrekken. Liggend op de grens tussen het Europese contingent en het Engelse koninkrijk heeft Nederland er alle belang bij door het spelen van een bemiddelende rol te voorkomen, dat West- Europa in twee blokken wordt opgedeeld. De komende grondwetswijziging wil het vrouwen kiesrecht mogelijk maken. De verscheping van ijs uit Noorwegen naar de verschillende Europese landen neemt enorme afmetingen aan. Grote schaarste aan drinkwater. Nu Sneek geen leidingwater levert laten sommigen het drinkwater per fust uit Amsterdam komen. Anderen nemen hun toevlucht tot het water uit het Tjeuker- meer, dat ook goed moet zijn. Door de heer D. Drost, adjunct directeur der Amsterdamsche Waterleiding is een onderzoek ingesteld naar de mogelijk heid om te geraken tot de oprichting van een waterleiding voor Harlingen, Bols ward en Franeker. Wie aan het einde van I960 een bezoek heeft gebracht aan het sanatorium, zal opg merkt hebben, dat op oen aantal ziekenzalen de bedden minder dicht opeen stonden dan enkele maanden eerder. Op 1 januari I960 werden 446 patiënten verpleegd, een aantal, hoger dan ooit eerder in de geschiedenis van Beatrixoord op deze peildatum het geval was. Op 1 januari 1961 waren 336 patiënten ingeschreven, aldus lezen we in het jaarverslag van de vereniging. Wanneer men een verklaring wil zoe ken voor deze daling, zal men rekening moeten houden met verschillende facto ren. In de eerste plaats is in I960 overal in Nederland een daling van het aantal nieuwe patiënten opgetreden. In de tweede plaats begint de invloed van de consequent doorgevoerde kuur met bed- rust en medicamenten, die vanaf phn. 1953 in de sanatoria is toegepast, zich dui delijk af te spiegelen in een daling van het aantal recidieven der ziekte. Dit heeft men kunnen aantonen aart* de hand gegevens over de eigen patiënten. Uit een na-onderzoek bleek o.a. dat alle patiënten, die na 1 januari 1953 een longoperatie ondergingen, op 1 januari 1961 nog niemand weer ziek was en ver der, dat van alle patiënten die iri 1954 in Beatrixoord werden verpleegd, en niet geopereerd werden, slechts één geval van recidief bekend werd. Dit verheuging- wekkend verschijnsel draagt in belangri). ke mate bij tot een vermindering van het aantal benodigde bedden. Een derde fac tor is ongetwijfeld de duidelijke verkor ting van de verpleegduur bij een belang rijk deel der patiënten. Wanneer we deze sterke daling in I960 nog even nader beschouwen, moet echter nog het volgende worden genoemd. Wanneer men teruggaat tot 1 februari 1958, 'bedroeg op die dag het aantal pa tiënten 368. In 1958 traden in het noor den een tweetal matig grote infecties op en in 1959 de epidemie'in Ter Apelka- naal en een kleinere in<Hoogeveen. Ge lukkig hebben zich in I960 dergelijke explosies niet voorgedaan.. Bijna alle pa tiënten, die op deze manier werden opge. nomen, zijn thans weer vertrokken. De sterke daling in i960 is met deze ver schillende oorzaken wel te verklaren. Het is de vraag of thans een evenwichts toestand is opgetreden, of dat de daling verder zal gaan. Helaas komt de tuber culose op geregelde tijden met onaange name verrassingen, zodat men in elk op zicht paraat moet blijven. Toch zal men, wanneer er zich geen ab normale omstandigheden voordoen, er rekening mee moeten houden, dat in de ■komende jaren een verdere daling van het aantal benodigde bedden voor tuber- culose-patiënten zeer zeker mogelijk .is. De leden van Beatrixoord zullen zich er tijdig op moeten bezinnen of in de toe komst de doelstelling der vereniging ver breed moet worden. Een groep Bussumse verkenners beeft zich in de vakantie nuttig gemaakt door de P.T.T. te helpen met de bestelling van 12000 telefoongidsen. Onder leiding van ervaren P.T.T.-mensen werden de pakken gidsen uitgepakt en in wagentjes geladen (fotowaarna de tocht langs de telefoon-abonnees begon. mm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1