zal wel met Berlij aflopen een sisser DE GEMEENTERADEN IN ZUID WEST-FRIESLAND o 10.000ste bezoeker alweer vroeger de Hidde Nijland Stichting Tijdelijke controverse Brandt-Adenauer Druk Hindeloopert •tV 99 in STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes x' >4 Vergoeding verpleegkosten langdurig zieken Hindeloopen 99 in - VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1961 57e JAARGANG No. 63 2305 of 2335 Waarin opgenomen: De Bolswardiche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad I’ KOEKSLAAN IN EDE PIET Embargo Gevaar voor explosie. groeiende belangstelling. KENYATTA OP VRIJE VOETEN Oud Hindelooper Kunst, v.h. A. Engeland werden wolken waargeno- (21.1 Leeftijd: Geen raadsleden boven 65 jaar; 14 van de 15 raadsleden tussen 41 en 65 jaar, dus een homogene leeftijdsop bouw Gemiddelde leeftijd 56.6 jaar; gelijk aan Zwh-gemiddelde. Wethouders gemiddeld 61 jaar. Beroepen: Van de raadsleden is 73.3 bedrijfshoofd en 20 niet-zelfstandige, resp. boven en beneden het Zwh-gemid delde. Vrij sterk agrarisch, n.l. 53.3 van de gemeentelijke bevolking is 38.6 agrarisch. Alle agrarische raadsleden zijn veehouder. Woonplaats: De 15 raadsleden wonen in hoge mate verspreid over de iets gro tere dorpen. Lézen sünder neitinken makket stomp, Neitinken sünder lézen düm Abonnementsprijs f 1.90 per kwaruil (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2451 Na 18.30 uur (K5157) Zondagmorgen vroeg heeft de Oostduitse regering de sectorgrens tussen Oost en West-Berlijn gesloten voor de Oost-Berlijners en de Oost-Duitsers. Het tramverkeer tussen beide stadsdelen :s grotendeels gestaakt. Oost-Duitsland motiveert deze maatregel, die in strijd is met de afspraken over de eenheid van de stad, zoals gemaakt door de geallieerden na de tweede wereldoorlog, met de agitatie-campagne die tegen Oost-Duitsland gevoerd wordt in het Westen. West-Duitsland en de spionage-organisaties van de landen van de N.A.V.O. wor den er van beschuldigd van de verkeerssituatie in Berlijn misbruik te maken om de economie van Oost-Duitsland te ondermijnen. De samenstelling der gemeenteraden in de Zuidwesthoek van Friesland naar poli tieke partij en naar leeftijd, beroep en woonplaats der raadsleden, is thans in opdracht van de Stichting Sudergoa door Drs. W. Nijboer geanalyseerd. De voor naamste uitkomsten daarvan zijn in een nota neergelegd. Uitgegaan werd van de toestand op 1 april 1961. Wymbritseradeel. Partijen, in volgorde van afnemend aan tal raadszetels; c.h.u., a.r.p., k.v.p. en p.v.d.a. boven Zwh-gem.: p.v.d.a. en a.r.p. In begrijpelijke termen vertaald, bete kent dit, dat Oost-Duitsland een einde wil maken aan de mogelijkheid, dat O.- Duitsers via Oost-Berlijn de vlucht ne men naar West-Berlijn, hetgeen een na delige invloed op de Oost-Duitse econo mie heeft, aangezien vele vluchtelingen niet ouder zijn dan 25 jaar en dus even zovele kostbare arbeidskrachten. De laatste weken kwamen de vluchte lingen met enkele duizenden per dag de grens over, gedreven door de slechte toestanden op voedselgebied en de poli tieke narigheid, die zij in het Oosten on dervonden. Bovendien namen velen nu het besluit om te vluchten, omdat zij vreesden, dat de sluiting van het afzon derlijke Oostduits-Russische vredesver drag, dat Chroestsjow heeft aangekon- digd, de vluchtmogelijkheden zou beper ken. Prikkeldraad. Zondagmorgen ging de grens dus dicht. Prikkeldraadversperringen lopen langs de sectorengrens dwars door de stad heen. Bij de versperringen staan troepen en tanks opgesteld en er wordt gemeld, dat Russische tanks in de buurt van de stad gearriveerd zijn. Dit is kennelijk bedoeld om de Oost-Berlijners de lust tot protesteren te ontnemen, want de Oost-Duitsers beseffen, dat hun bewind niet populair is, al spreken zij van vol doening onder de inwoners. Zij vrezen misschien een herhaling van de opstand van juni 1953, toen de bevolking het laatst haar ongenoegen met het regime liet blijken. Verkiezingsstrijd. De wijze, waarop men een kwestie ziet, is vooral van belang voor de reacties. Van West-Duitse zijde komen de emo tionele factoren sterk naar boven, het geen bovendien verklaarbaar is door de naderende verkiezingen van 17 septem ber. Burgemeester Brandt van Berlijn, de socialistische lijstaanvoerder, ziet in de gehele affaire uiteraard een belang rijk propagandistisch element. Hij moet optreden als de krachtige figuur, die niet zal wijken voor Oostelijke intimi datie. Bondskanselier Adenauer, zijn te genstander, kan hierin weinig bij hem achterblijven. En daarin schuilt gevaar. Van West-Duitse zijde dringt men er sterk bij de andere mogendheden op aan tegenmaatregelen te nemen. Uiteraard geen militaire maar economische. Men speelt met de gedachte het handelsver keer met Oost-Duitsland stop te zet ten, zoals Adenauer maandagavond ge zegd heeft. Maar aangezien dat weinig effect zal hebben, zal het gehele Wes ten alle handel met het gehele Oosten moeten stopzetten. En daartoe zijn de andere Westelijke landen vooralsnog niet bereid. Er wordt gesproken over een dergelijk embargo, maar de berichten uit Was hington wijzen er op, dat men zo’n em bargo niet waarschijnlijk acht. Eerder verwacht men, dat de Oost-Duitse stap het Westen er toe zal brengen overleg te gaan plegen met Rusland over het gehele complex van het Berlijnse pro bleem, het probleem dus van de Wes telijke rechten in Berlijn. een opstand zal leiden. Want wat moet men in zo'n geval doen? Berlyn in 1953 en Hongarije in 1956 hebben getoond, dat de mogelijkheden van Westelijk in grijpen gering zijn en dat vrees voor een grote oorlog het Westen weerhoudt opstandelingen op Russisch invloedsge- bied te helpen. Als het .Westen wederom verstek zou laten gaan bij een dergelijke gelegen heid, zou dit het prestige van het Wes ten in de wereld sterk afbreuk doen en het zal Chroestsjows indruk van Wes telijke zwakte en besluiteloosheid ver groten, met alle gevaarlijke gevolgen van dien. Het hoofd koel, geen verwach tingen wekken en hopen, dat er geen opstand in Oost-Duitsland uitbreekt. Dat zijn de richtlijnen van de Ameri kaanse politiek in dit speciale geval, nu, het zij herhaald, de Westelijke rechten nog in geen enkel opzicht aangetast zijn. Men vraagt zich af, wat in deze omstan digheden het Westen voor vastberaden heid aan de dag kan leggen, zoals van vele kanten geëist wordt. Wij hebben de indruk, dat deze beroe ring met een sisser zal aflopen en dat, wat de werkelijke Berlijnse crisis be treft, pas zaken gedaan kunnen wor den, als het gesprek met Rusland hier over is opgenomen. Jomo Kenyatta, de nationalistische Afrikaanse leider uit Kenia is weer op vrije voeten. Hier zien we hem (met baard), terwijl hij begroet wordt door zijn eer ste vrouw Grace (met hoofddoek) en zijn halfbroer James (r.) bij aankomst aan zijn nieuwe bungalow in Gatoendoe, 25 km van Nairobi. Ongev. 10.000 aanhangers van Kenyatta waren naar Gatoendoe gekomen om hun leider te verwelkomen. Bolsward. Partijen, in volgorde van afnemend aan tal raadszetels: k.v.p., p.v.d.a., a.r.p. en c.h.u.; v.vd Boven Zwh-gem: k.v.p. en v.v.d. Leeftijd: zeer heterogene leeftijdssa- menstelling der raad. Gem. leeftijd 51.3 jaar; jonger dan Zwh-gem. Gemiddel de leeftijd wethouders 55 jaar. Beroepen: De beroepssamenstelling der raad naar zelfstandig, niet-zelfstandig en „zonder” is een nauwkeurige afspie geling van Bolswards bevolking. In vergelijking met het Zwh-gemiddelde is het aandeel der bedrijfshoofden laag, dat der onzelfstandigen hoog. De onzelf- standigen behoren grotendeels tot de „nieuwe middenstand” (zeer ruim ge nomen). Er zitten geen agrariërs in de raad. De uitkomsten van deze analyse be treffen slechts een moment-opname. Het zou bijzonder waardevol zijn, om deze gegevens te kunnen vergelijken met b.v. de toestand in 1938. Ook zal het leer zaam zijn om de veranderingen, die door de gemeenteraadsverkiezingen van 1962 zullen optreden, nader te analy seren. Vergelijkingen met andere gebieden, b.v. in Friesland, zouden eveneens zeer wen selijk zijn. Vooralsnog moeten wij evenwel met deze moment-opname van de gemeente raden in Zuidwest-Friesland volstaan. 4 e week augustus 1911 zelfstandigen, onzelfstandigen en be roepslozen is een vrij nauwkeurige af spiegeling van Workums bevolking. Ook het agrarisch aandeel in de raad stemt overeen met het agrarisch karakter der gemeente. Op de paardenmarkt te Bolsward waren slechts een 100-tal aangevoerd, bijna uit sluitend van „ordinaire kwaliteit”. Provisionele veiling te Gaast van een win. Fijne gemalen Javarijst 8 cent per pond. Filiaal J. R. Glasz. kelhuizinge met erf in de buren te Fer- woude in eigen gebruik bij Dirk K. Bak ker. Over één ding maakt men zich in Ame rika nog zorgen, namelijk, dat de toe nemende spanning in Oost-Duitsland, nu de vluchtmogelijkheid naar het Wes ten is afgesloten, tot een explosie, tot Ondanks de vaak bezwaarlijke weersom standigheden wordt Hindeloopen steeds drukker door toeristen, zowel binnen- als buitenlanders bezocht. In het bijzonder het museum van de Hid de Nijland Stichting geniet een steeds Tijdens de toeristische dag in Ede, dinsdag, konden de bezoekers o.m. ’n paar wedstrijden koekslaan bijwonen een strijd waarbij het er om gaat een flink stuk koek met z0 weinig moge lijk slagen in stukken te slaan Voor de deelnemers is het een prach tige methode (links om boze gevoe lens af te reagerenrechts een spindemonstratie Hindeloopen Partijen, in volgorde van afnemend aan tal raadszetels: p.v.d.a., c.h.u., a.r.p. Boven Zws-gemiddelde: p.v.d.a. Leeftijd: Alle raadsleden tussen 41 en 61 jaar, dus zeer homogene leeftijdsop bouw Gemiddelde leeftijd 51.3 jaar; jon ger dan Zwh-gemiddelde. Wethouders gemiddeld 52 jaar. Beroepen: Geen raadsleden zonder be roep. Daardoor zowel de bedrijfshoof den als de niet-zelfstandigen boven Zwh- gemiddelde; hun aandeel in de raad is ook groter dan dat in de Hindelooper bevolking. Aantalsverhouding van zelf standigen tot onzelfstandigen komt overeen met de verhoudingen in de ge hele bevolking. De raad Is iets minder agrarisch (14.3 dan de bevolking Westelijke rechten niet gehinderd. Het is begrijpelijk, dat de Westelijke mogendheden, met hun gedachten ge heel bij de crisis die Chroestsjow om Berlijn heeft ontketend, de gebeurtenis sen in de eerste plaats in dit licht zien, hoewel duidelijk is, dat de Westelijke rechten in West-Berlijn en de verbindin gen van dat stadsdeel met het Westen geen voetbreed in de weg gelegd zijn. Er wordt een krachtig protest van het Westen verwacht, omdat de afgrende ling in strijd is met de viermogendhe- den-status van Berlijn. Het is juist, dat de Westelijke mogend heden alle inbreuken op de afspraken, die nog resten uit de oorlogs- en na- oorlogsjaren veroordelen. Maar het is ’n andere kwestie of men deze afgrende ling in de eerste plaats moet zien als een eerste stap in de richting van een verdrijven van het Westen uit Berlijn, wat het doel van de Russische politiek blijft. Dat men de afgrendeling met andere woorden als een offensieve maat regel ziet, terwijl zij eigenlijk eén defen sieve maatregel is. In men. Edison, die binnenkort Berlijn zal bezoe ken, heeft verklaard, dat'in de toekomst het vliegtuig een belangrijk verkeersmid. del zal worden. Verder voorspelde hij kunstmatig verkregen goud zal men bin nen korte tijd voor spotprijzen kunnen krijgen. Staal zal gebruikt worden voor het herstellen van meubels. Inplaats van papier zal men in de toekomst dunne nik. Kelplaten gebruiken. „Oorlog” zal spoe dig niet meer dan een woord, een herin nering zijn. Velen trekken (o.a. uit Gaasterland) naar Duitsland om werk. Wonseradeel. Partijen, in volgorde van afnemend aan tal raadszetels; c.h.u., a.r.p., p.v.d.a. v.v.d. en k.v.p. Boven Zwh-gemiddelde: v.v.d., a.r.p. en c.h.u. Leeftijd: Geen raadsleden beneden 41 jaar, 5 ouder dan 65 jaar. Gem. leeftijd 60.1 jaar; boven Zwh-gemiddelde. Wet houders beide 67 jaar. Beroepen: Beroepsverdeling der raad naar zelfstandigen, onzelfstandigen en „zonder”, komt ongeveer overeen met het Zwh-gemiddelde en wijkt ook niet sterk af van de verdeling van Wonse- radeels bevolking; het aandeel der zelfstandigen in de raad ligt iets hoger. Van de raadsleden is 53.3 agrarisch, van de gemeentelijke bevolking 44.9 Van 8 agrar. raadsleden zijn 2 land arbeider. Woonplaats: De raadsleden wonen goed verspreid over de dorpen boven 300 in woners. Workum. Partijen, in volgorde van afnemend aan tal raadszetels: c.h.u., k.v.p., a.r.p. en p.v.d.a. Boven Zwh-gem. k.v.p. en c.h.u. Leeftijd: Geen raadsleden beneden 41 jaar. Gem. leeftijd 55.5 jaar; iets jonger dan Zwh-gemiddelde. Wethouders gem. 51.5 jaar, dus jonger dan de raad. Beroepen: Aandeel van niet-zelfstandi gen in de raad boven het Zwh-gemid delde, dat van zelfstandigen lager. Da verdeling van de raadsleden naar het Staatsblad nr. 248 is opgenomen Koninklijk besluit' tot wijziging van Hwat hat Qabe Skroar In een de Uitvoeringsbesluiten ingevolge het Ziekenfondsenbesluit. Deze wijziging maakt het de zieken fondsen mogelijk aan langdurig zieken in een verpleegtehuis een vergoeding te verstrekken voor de verpleeg- en behan- delkosten. De datum van inwerkingtreding van de ze wijziging .gedacht wordt aan 1 ok tober a.s. en de' richtlijnen volgens welke deze vergoedingen zullen worden ver strekt, worden nog nader vastgesteld. Vele van de Friese steden Teren stil op gulden roem Van een welvarend verleden Net ’«Is een verwelkte bloem Die in een antiek siervaasje Langzaam te verdorren staat, Omhuld met een geurig waasje Zonder wortel, zonder zaad. Maar één Friese stad bloeit open Fris uit de geslotenheid Perspectief voor Hindeloopen Opgang naar een nieuwe tijd! Lang bleef men traditie achten In de stads-Kamer getoond Ouderwetse klederdrachten Die vroeger hebben geloond In die pittoreske sferen Ademde het stadje stil Boten gingen vredig meren Houten duiven in hun til Nu gaat men weer schepen dopen Ruim achthonderd vijftig ton Industrie van Hindeloopen Energie die overwon. Het stadje ligt niet meer te dromen In haar roes van oud geluk De toeristen die er komen Maken het bedrijvig, druk Badgasten van elke natie Voelen zich er prima thuis Mogelijkheid tot recreatie Is in zo’n plaats niet abuis Burgers blijven intens hopen Optimistisch afgestemd Gouden Eeuw van Hindeloopen? Ster aan ’t Friese firmament. en v.v.d. Het valt op, dat de c.h.u. in de Zuidwesthoek geen raadsleden jon ger dan 41 jaar heeft. Tot slot een korte karakteristiek van enkele gemeenteraden zoals de nota deze geeft. Bereikte het aantal bezoekers in 1959 op 15 oktober en in I960 op 5 september de 10.000, nu werd reeds op vrijdag 11 augustus 1.1. de 10.000ste bezoeker ont vangen. Het was het echtpaar H. Roolant uit Mer kelbeek in Limburg. De heer Roolant bracht zijn mijnwerkers vakantie door in Rijs en maakte een dag tocht naar Hindeloopen. Als herinnering aan dit bezoek werd hem als de 10.000ste bezoeker door de secre taris van de Hidde Nijland Stichting, de heer J. Eekma een miniatuur butte aan geboden, welke werd vervaardigd door de c.v. Oud Hindelooper Kunst, v.h. A. Roosje. i Ook dit jaar is de normale tentoonstel- I ling door het opstellen van verscheidene aantrekkelijke aanwinsten weer belang rijk verbeterd. Uit de verzameling van G. Huttinga, welke het vorige jaar aan het museum vermaakt werd, zijn behalve interessant oud aardewerk en een blank eiken zeemanskist, enige fraaie antieke beschilderde gebruiksvoorwerpen opge steld, terwijl ook aan enige bijzonder ver zorgde jeugdstukken van deze nestor der Hindelopers schilders zelf een passende plaats werd verschaft. Ook is thans te zien een mooi gebeeldhouwd blank-eiken schrijfkastje op schragen, een vroeg werk, stuk van Joh. Stallmann, dat dit jaar werd aangekocht. De meest indrukwek kende verrijking van de tentoonstelling moet echter wel geacht worden een zeer grote pronkbedsprei van plm. 1780, van Indische sits geheel met bladgoud opge werkt, welke aan de zijkant in de grote klederdrachten-vitrine werd opgehangen. Voor wie zijn oog weet te laven aan sier lijke lijnen en verrukkelijke kleurnuan ces vormt de hierop met de hand geba tikte levensboom met reigers een verras sing, die hij niet licht vergeten zal. Omdat het aantal leden per raad uit eenloopt van 7 tot 19, vermelden wij de samenstelling naar politieke partij in percenten. In de Zuidwesthoek zijn 31.1 der raadsleden c.h.u., 23.8 p.v.d.a., 22.5 a.r.p., 15.2 k.vp., 4.6 v.v.d., 0.7 c.p.n. en 2 behoren tot overige par tijen De c.h.u. bezet dus het grootste aantal raadszetels in Zuidwest-Friesland, daar op volgen resp, p.v.d.a., a.r.p., k.v.p. en v.v.d. Niet in alle gemeenten is de ch.u. de grootste politieke groepering; b.v. niet A'Lemsterland, Hindeloopen en Sneek (p.v.d.a.) en Doniawerstal en Bolsward (k.v.p.). De raadsleden van IJlst, Lemsterland, Wonseradeel en Sloten zijn gemiddeld ouder dan de andere, hoewel de ver schillen niet erg groot zijn. In de meeste gemeenten zijn de wethou ders gemiddeld iets ouder dan de ge hele raad, met uitzondering van IJlst, Workum en H.O. De wethouders in de plattelandsgemeenten blijken in het al gemeen ouder te zijn dan die in de stads gemeenten. Vergelijking van de gemeenteraden on derling wijst uit, dat vooral H.O., Wym- britscradeel en Wonseradeel veel be drijfshoofden als raadsleden hebben; Bolsward daarentegen weinig. De onzelfstandigen zijn goed vertegen woordigd in de raden van Hindeloopen, Bolsward, Sneek, Doniawerstal en Wor kum. De beroepssamenstelling van de ge meenteraden van Bolsward, Gaaster land, Workum en Sneek stemt vrij goed overeen met de structuur der gehele gemeente. De andere raden vertonen grotere af wijkingen. In vergelijking met de bevolking der gemeente, blijken vooral de raden van Sloten en Doniawerstal zeer sterk agra risch te z|jn. Hetzelfde geldt in mindere mate voor H.O., Wymbritseradeel, Sta veren en Wonseradeel. Het beeld van de gezamenlijke gemeen teraden in de Zuidwesthoek is als volgt: Het aandeel van boeren, andere bedrijfs hoofden en employé’s in de raden is gro ter dan hun aandeel in de totale bevol king; de arbeiders daarentegen, en vooral de niet-agrarische, zijn slechter vertegen woordigd in de raden. Van de wethouders is bijna 75 be drijfshoofd, van de totale bevolking slechts 35 Van de grotere partijen blijken de raadsleden van de k.v.p. gemiddeld het jongst te zijn. Ouder dan het Zwh-ge middelde zijn de raadsleden van c.h.u. a J Lik??»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1