De spanningen rond Berlijn Miedema Winsum n.v breidt belangrijk uit w Controverse Brandt-Adenauer ih Personeelssterkte 160 op 200 man van Steeds minder werken Op Ijsselmeer zonder benzine Gouden filmpjes De ramp op het Ijsselmeer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Huwel ij kszwendelaar er in de landbouw Bi- VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961 57e JAARGANG No. 65 LEDEN NIEUW-GUINEARAAD IN NEDERLAND Dinsdagochtend zijn op Schiphol tien leden knap PIET t 2.243,— f f 6.866,— f 22.000,— Totaal ■W’V a. was thans b. c. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Laatste week augustus 1911 Ook de laatste drenkelingen gevonden 9.713,— 1.410,— Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adrés: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Samenvattende stellen B. en W. dus voor: f f Uitslaande brand in het Tichelwerk te Bolsward (aan de Snekervaart buiten de bebouwde kom). Een voorraad turf ging Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad gevraagd om de bovenomschreven plan nen tot uitvoering te brengen, ofschoon hiervoor meerdere mogelijkheden aan wezig zijn. Ondermeer wordt gedacht aan een door de gemeente te bouwen hal die in huurkoop door de N.V. wordt aan vaard, gedurende een termijn van 15 jaar, zoals in andere gemeenten gebeurt. Daar ten slotte in tegendeel, door hqt bedrijf rechtstreeks aanzienlijke bedra gen moeten worden geïnvesteerd, ach ten B. en W. het alleszins redelijk en verantwoord aan het verzoek te voldoen. Op grond van de vermelde overwegin gen stellen zij de raad dan ook voor een bijdrage te verlenen van f 22.000,welk bedrag overeenkomt met de raming van de volgende kosten. Op het Ijsselmeer, even bewesten Gaast, waar nauwelijks een meter water staat, zijn gistermorgen door de heer Pier van Kalsbeek, palingvisser te Gaast, de lijken gevonden van de beide slachtoffers van de scheepsramp op maandag j.l. De overledenen zijn A. Wever en F. Brouwer, beiden uit Harlingen. Het stof felijk overschot van het slachtoffer B. v. d. Hurck werd reeds maandagmiddag ge borgen. De enigste overlevende was de heer F. J. de Boer te Harlingen. geld bouwen De landbouwwerktuigenfabriek L. Miedema te Winsum zal, zo blijkt uit een aan de raad van de gemeente Baarderadeel gezonden schrijven, worden uitgebreid met een hal, waarvan de vloeroppervlakte 4000 M.z zal bedragen. Deze bouw maakt het mogelijk een gewijzigd produktieschema toe te passen, met als gevolg een stijging van het aantal personeelsleden van 160 tot 200. De voorlopige totale kosten zjjn geraamd op f 250.000, Om bovengenoemde plannen te verwezenlijken dienen uit de aard der zaak ver schillende voorzieningen te worden getroffen. Zo heeft de directie de gemeente verzocht het onlangs van de pastorie der Ned. Herv. gemeente gekochte perceel grond, gelegen ten noordwesten van het bestaande gebouwencomplex, aan haar in eigendom over te dragen. Tevens behelsde het verzoek het velenen van een bijdrage in de kosten van het bouwrijp maken van het betreffende terrein. Het sluiten van de sectorgrens in Berlijn heeft de eenheid onder de Westelijke geallieerden niet bepaald versterkt. Alleen al hierdoor heeft het communistische blok er een overwinning mee behaald. Het initiatief in het geschil om Berlijn ligt nog steeds geheel aan communistische zijde en met schrik lijkt men zich telkens af te vragen wat het Oosten nu weer in de zin heeft. Een zucht van verlichting is in het Westen geslaakt, toen een 1500 man omvattende symbolische verster king van de Amerikaanse troepenmacht in West-Ber- lijn ongehinderd de weg over Oostduits gebied kon pas seren. Pas toen Ameri-ka’s president, Kennedy, verno men had, dat er geen strubbelingen waren geweest, kon hij zich schijnbaar zorgeloos naar zijn vakantie verblijf begeven. gaan, zonder dus vergezeld te worden van de op één na hoogste Amerikaanse gezagsdrager. Het zal in West-Duitsland intussen wel duidelijk zijn geworden,* dat Amerika met de Russen over de Duitse kwestie wil onderhandelen. Het naar de ogen zien van Bonn door Amerika behoort gelukkig tot het verleden. De enige van de Westelijke Grote Drie, die zich nog tegen onderhandelingen schijnt te ver zetten, is de Franse president De Gaulle. Hij neemt hetzelfde standpunt in met betrekking tot de onderhandelingen met de Algerijnse rebellen, en wel: ,,dat eerst de messen in de vestiaire behoren te worden afgegeven”. Aanvullingen, verdichten en schonen Grond ontgraven, vervoeren en verwerken Zand aanvoeren en verwer ken Uitzetten en uitvoering Soc. lasten, omzetbelasting, winst, directie, regenver let en onvoorzien geleden. Men zal thans moeizaam moe ten werken aan de vorming van een coalitieregering. Vast staat echter, dat deze weer geleid zal worden door Ben Goerion. En evenzeer staat het vast, dat de veelheid in partijen, waarin het Is raëlische parlement verdeeld is, weinig of geen afbreuk doet aan de kracht van de Joodse staat. sloten op- 1.768,— Intussen bracht de vice-president van de Ver. Staten, Lyndon Johnson, een be zoek aan West-Berlijn. Met enorm enthousiasme werd hij door de West- Berlijners welkom geheten. Het defai tisme onder de West-Berlijnse bevolking begrijpelijk omdat er geen sprake was geweest van Westelijke tegenmaat regelen, waarop men had gehoopt en waarop de Westduitse Bondskanselier Adenauer, en diens socialistische tegen stander, Brandt, padden aangedrongen was voor een ogenblik verdwenen. Intussen zullen de West-Berlljners gauw uit hun kortstondige droom ontwaken. Johnsons bezoek had namelijk ook ten doel een nota van Kennedy aan Brandt over te brengen. Brandt had vorige week een zeer kritische brief aan de Ameri kaanse president geschreven over de zijns inziend slappe houding van het Westen en het was nu de taak van Johnson aan Brandt te doen weten, dat deze laatste toch niet te ver moest gaan, want dat Amerika heus niet aan zijn wensen tegemoet kon komen. Dit heeft Brandt echter niet verhinderd uit Johnsons bezoek politieke munt te slaan voor de Westduitse parlements verkiezingen van volgende maand. In de verkiezingsstrijd trachten de beide te genstanders, Adenauer en Brandt, in felheid wat betreft de kwestie-Berljjn tegen elkaar op te bieden. Adenauer heeft daarbij de meeste realiteitszin en zelfbeheersing getoond. De Westduitse Bondskanselier heeft deze zelfbeheer sing echter niet kunnen opbrengen in de strijd tegen zijn politieke tegenstander persoonlijk. Adenauer heeft namelijk niet kunnen nalaten het feit van Brandts onwettige geboorte in het spel te bren gen. Woedend was de kanselier toen hij Johnson niet naar West-Berlijn kon ver gezellen, terwijl daarentegen de door hem gehate B’-indt als burgemeester wél de tocht van de vice-president door West-Berlijn kon meemaken. Adenauer moest er zich nu mee vergenoegen en kele dagen later alleen naar Berlijn te Wjtrin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en van de Nieuw-Guinearaad aange komen voor een bezoek van een maand aan ons land. De delegatie tijdens de persconferentie, In het midden de heer AI. WKaisiepo WESTERSE WORSTJES De worsten, die een Berlijnse sfoger hier met zich meedraagt, gaan aan de neus van de Vopo’s voorbij. De slage rij ligt precies aan de sectorgrens. Het huis ligt in Oost-Berlijn, maar de in gang van de winkel is in het Westen. De slager moet verhuizen Met de onderhavige uitbreiding is vol gens B. en W. eveneens een provinciaal belang gediend. Dit was voor hen aan leiding, behoudens gunstige beslissing van de raad, het college van Gedeputeer de Staten te vragen in de door de ge meente te maken kosten ad f 22.000, een bijdrage te verlenen van 50 even als dit het geval geweest is met betrek king tot de uitbreiding van het bedrijf van de fa. Douma te Oosterwierum. Een uitvloeisel van het bovenstaande is voorts, dat vervroegd moet worden overgegaan tot het leggen van een ge deelte riolering in de kom van het dorp Winsum, zulks vooruitlopende derhalve op de uitvoering van het in voorberei ding zijnde rioleringsplan. De door de directeur van gemeentewer ken opgemaakte begroting der kosten van deze werkzaamheden komt tot een totaalbedrag van f 13.700, De heer H. Rienks uit Arum was in een boot op het Ijssel meer met een werphengel aan het vissen. Plotseling bleek dat de benzine van de gehuurde boot verbruikt was. Met een rode vlag werden sei nen gegeven en gelukkig werd de boot ontdpkt en op sleep touw genomen. Het hachelijke avontuur was echter niet ver geefs geweest. Men kwam met een flink „zoodje” vis thuis, maar met de schrik nog in de benen. Verkiezingen in Israël. Tegenover Frankrijk vormt de Afro- Aziatische wereld die steeds meer ge steund wordt door Latijns-Amerikaanse landen een hecht blok. Gelukkig is dit laatste niet het geval waar het Israël betreft, al zouden de Arabische landen zulks wel wensen. In Israël zijn vorige week weer verkie zingen geweest, waarbij de Mapai, de voornaamste regeringspartij, n.l. die van premier Ben Goerion, verliezen heeft j verloren. Het huis van de ovenist Bekius bleef (met belangrijke schade aan het dak) gespaard. De fabriek eigen aan de erven Feenstra. Advertentie: Gevraagd een flinke jon gen, goed kunnende fietsen in de krui denierswinkel. lï KENNEDY Rustig!?) met vakantie Enkele boeren in Wonseradeel beginnen te aardappelrooien. De aardappelen ko men als appels zo schoon te voorschijn en worden zomaar afgeleverd. Wegens de hardheid der grond gaat het rooien echter moeilijk. De achteruitgang van het aantal in de landbouw werkzame vrouwen is prak tisch geheel veroorzaakt door het gerin ger aantal in het bedrijf werkende echt genoten en dochters. De afname van de in de landbouw wer kende mannen is het geringst in de klas se 6064 jaar, namelijk 8%, gevolgd door de groepen 2549 jaar (23%) en 65 jaar en ouder (28%). In de jongste leeftijdsklasse, (tot 25 jaar) is de afname het grootst 41%. te verkopen aan de N.V. Landbouw werktuigenfabriek L. Miedema te Winsum het onlangs verworven per ceel, voor de prijs van f 2,50 per M.2; een krediet van f 22.000,uit te trexken voor het verlenen van een bijdrage aan voornoemde N.V. in de kosten van het bouwr(jpnjp.ken van het onder a. vermelde terrein; een krediet van f 13.000,uit te trekken voor het leggen van een ge deelte riolering in het dorp Winsum. Wreedheit en eangstme jowe elkoar faek de han Algerije. De Gaulle schijnt overigens de hoop te hebben opgegeven, dat het Franse ge zag in Algertfe nog gehandhaafd zal kunnen worden. Binnenkort zou name lijk een tweede Franse divisie uit Alge rije teruggetrokken worden om naar Duitsland te worden gezonden. Hiermee zijn de afgebroken onderhandelingen met de Algerijnen echter nog niet weer op gang gebracht. Ten aanzien van de grondoverdracht mer ken B. en W. op, dat de directie er mede akkoord is gegaan de pachtersvergoe- ding en de transportkosten voor rekening van het bedrijf te nemen. Zoals uit het voorgaande blijkt, wordt van die zijde bovendien gezorgd voor het bouwrijp maken, inclusief riolering, bestrating en verlichting, hetwelk volgens een globale raming tenminste f 50.000,bedraagt. Gelet op deze punten zijn B. en W. van oordeel, dat het geen bezwaar ontmoet de grond voor dezelfde prijs te verko pen, die de gemeente heeft betaald, n.l. f 2,50 per M.a Hoewel het in beginsel niet mogelijk is aan het tweede gedeelte van het ver zoek te voldoen, zijn huns inziens enkele motieven aan te voeren, die een ander standpunt wettigen. Allereerst kunnen B. en W. wijzen op het feit, dat bij realisering van de plan nen een zeer belangrijke verbetering van de verkeersveiligheid in het dorp Winsum plaats vindt. Thans bestaat de mogelijkheid alleen op een klein gedeel te van het fabrieksterrein te parkeren, waardoor de noodzaak zich voordoet, dat gebruik moet worden gemaakt van de openbare rijweg, welke in de eerste plaats de enig geschikte verbinding vormt vanaf de hoofdweg Harlingen Leeuwarden (via Dronrijp) naar Wom- mels en Bolsward en verder als een toe gangsweg naar het centrum van het dorp dient te worden aangemerkt. Deze situatie baart reeds sedert een reeks van jaren vele zorgen. Daar het aanvoeren van materialen en het afvoeren van de gerede produkten slechts geschiedt met grote vracht auto’s vaak nog met een aanhanger, ontstaan op deze weg geregeld opstop pingen met alle gevolgen van dien. Niet alleert ondervindt het verkeer der halve een belemmering, ook het gevaar van ongelukken wordt hierdoor aanmer kelijk vergroot. Door het inrichten op het nieuwe ter rein van een behoorlijke parkeerplaats, dat, naast het plaatsen van de luxe auto’s van directie- en stafleden en be zoekers, bestemd is voor het laden en lossen van bovenbedoelde vrachtauto’s, wordt met de nu aanwezige situatie volledig gebroken. Gesteld kan worden, dat het algemeen belang en met name de verkeersveilig heid, door dit voornemen zodanig wordt gediend, dat het alleszins verantwoord is, dat van overheidswege in de kosten van aanleg van het terrein een bijdrage wordt verleend. Behalve de oplossing van een ernstig verkeersprobleem dient nog te worden geattendeerd op de grote betekenis van uitbreiding van de werkgelegenheid door middel van industrialisatie in deze zuiver agrarische omgeving. Bovendien verdient aandacht, dat door de N.V. Miedema op geen enkele andere wijze medewerking van de gemeente is „Juffrouw, even kennismaken Is mij heus zeer aangenaam Ja, ziet u, ik zit in Zaken Jarenlang een best bestaan Kijk es hier, een ruiker bloemen Niets geen dank, 't is u gegund Hoorde u dokter X nooit noemen Die als specialist uitmunt? Nou dat is een van mijn vrinden Ik heb vaak met hem gedineerd Ja ,de vrouw .die ik beminde, Werd door anderen begeerd. Zeg, zou ’t u misschien ook schikken Morgenavond met mij uit? Saam een bioscoop je pikken.” Of ik nog eens een huwelijk sluit? Dat heb jij mee te beslissen! Ik vind jou heel charmant en 1 Kun je even honderd missen? Ja, ik zit een beetje krap Morgen om een paar papiertjes Even naar de Nutsspaarbank Ik zeg maar, leve de pleziertjes Nou tot ziens schat, hartelijk dank” Juffrouw, bijna vijf en dertig Is haar eenzaamheid haast zat Nu merkt zij het heldere ster licht Over haar eentonig pad! Wie had zoiets kunnen dromen? Vlot, voornaam en welgesteld Laat die vriend maar binnenkomen ’k Leen zo iemand graag wat Ik voel wel ik kan op hem Echt een kerel uit één stuk Als we met een jaartje trouwen Blinkt de liefde en ’t geluk Als wij met een jaartje trouwen. Wat, zit mijnheer in Parijs? Vraag die hopende juffrouwen Wanneer worden jullie wijs? Kwestie-Bizerta. Ook het door de Fransen gewenste ge- sprek met de Tunesiërs over de kwestie- Bizerta is niet kunnen beginnen, een voudig doordat de Tunesiërs zulks niet wensen. Zij hebben de zaak in de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties, weten te brengen. Frankrijk en Tunesië staan thans feller tegenover elkaar dan ooit, vooral na de gevechten, die er eind vo rige week weer in Bizerta hebben plaats gehad. De Fransen van hun kant weten niets beters te doen, dan de zitting van de Algemene Vergadering te boycotten; een zeer kortzichtige houding, die hen wei nig baat zal brengen. Van de Nederlandse beroepsbevolking was per 31 oktober 1959 11% werk zaam in de landbouw. Voor de mannen bedroeg het percentage 13%, voor vrou wen 5%. In 1947 was volgens de laatst bekende uitkomsten van de volks, en beroepstel ling 19% in de landbouw werkzaam, n.l. 20% van de mannen en 18% van de vrouwen. De achteruitgang van de in dé landbouw werkzame mannen bedraagt voor deze twaalf jaar dus 7% en van de vrouwen niet minder dan 13%. Deze cijfers blijken uit een door het Cen traal Bureau voor de Statistiek gehouden proeftelling, voorafgaande aan de volks telling van 31 mei I960, (waarvan de uitkomsten nog in bewerking zijn). In 1849 was 43% van de beroepsbevol king in ons land in de landbouw werk- £iam. In 1899 was dit percentage tot 30 teruggelopen, in 1920 was het nog 23 en in 1930 20%. De teruggang van het aantal werkende mannen in de landbouw wordt veroor zaakt door een belangrijke afneming van het aantal medewerkende zoons (40.000) en meer nog van het aantal landarbeiders (92.000). De achteruitgang Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p to sizzen Niassaland. In Niassaland, één van de drie delen van de Centraal-Afrikaanse federatie, hebben ook verkiezingen plaats gehad. Deze hebben een grote overwinning op geleverd voor dr. Hastings Banda, de inheems-nationalistische leider van de z.g. Malawi-Congres-Partij, die afschei ding uit de federatie voorstaat. Banda is van oordeel, dat de blanken daarin te veel aan de touwtjes trekken. Banda kan echter wettelijk niet op eigen gelegenheid de federatie verlaten; hiervoor zal uitgebreid overleg nodig zijn. Natuurlijk zou hij zijn toevlucht kunnen nemen tot geweld en hij zou daarbij kunnen rekenen op de steun van de Afro-Aziatische wereld. Vermoedelijk echter zal Banda, nu hij eenmaal een internationaal erkend staatsman is, niet deze weg willen bewandelen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1