komt pas, De zomer hij ten einde spoedt nu Spylman foroare stimming op Weidumer merke 1900 Nabeschouwing over toeristisch 1961 üs hjoed p p to sizzen as Zilveren filmpjes Boerderij brand te Tzum STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De voetganger beschermd Trailer kraakte kleine personenauto Tragisch ongeval bij Marnezi j I Smak folk yn tün fan „heit”-notaris Jorwerter toer hechter as 10 jier lyn Gjin Martiny-toer Zuivelfabr. Workuni krijgt nieuwe kaas makerij DINSDAG 29 AUGUSTUS 1961 57e JAARGANG No. 66 Waarin opgenomen: De Boliwardsche Courant, Weatergoo en De Jong i Nieuwsblad AMERIKAANSE OEFENING IN BERLIJN Zuid-Westhoek. Eilanden. Red. le week september 1936 wensen. De Russische leiders zijn volgens Hitler voor 98 joden. Trekken we de kring wijder, dan kan worden geconstateerd, dat de Zuidwest hoek hoe langer hoe meer wordt ont dekt, ook door de buitenlanders. Een typisch voorbeeld hiervan is het pit toreske Hindeloopen, dat door hotel- en zelfs „botel”-schepen een nieuwe vorm van restauratie heeft geschapen. Honder den buitenlanders met name Duitse gas ten, hebben hier de rust gezocht en ge vonden. Dat de Hidde Nijlandstichting reeds zeer vroeg de 10.000 bezoekers haalde, wijst er op hoe druk het hier wel was. In Gaasterland worden veel meer (ook particuliere) zomerhuisjes gebouwd en neemt het toerisme toe. Makkum vormt een hoofdstuk apart. Het gaat hier boven verwachting en dit ondanks het slechte weer. Durf en initia tief zullen hier ruimschoots worden be loond en als de begroeiing eenmaal wor tel heeft geschoten en het recreatieoord is afgebouwd, zal het spoedig in een steeds groeiende behoefte voorzien. sje troch to netten. Dêrta bihearde ek it bistjür fan 'e Fryske Kultuerried, boargemaster en wethalders fan Baerde- radiel, de leden fan ’e Kulterried Baer- deradiel en fansels ek notaris Van der Hem, dy’t sprekker hertlik forwolkom- me yn syn eigen tün. Boppedat wiene de iepenloftspulkommis- jes üt Beetstersweach en Burgum op- daegjen kommen. Op initiatyf fan Jor- wert komt der in meiïnoar oparbeidzjen fan dizze kommisjes. Stellich sil dat syn fortuten hawwe. Sa hat Jorwert dizze kear al profitearje kinnen fan ’e toa- nielbiljochting fan ’e Sweach. Ds. Boneschansker forgeat ek net Jor- wert’s waerprofeet, de skipper Jouke de Groot, to neamen. Forline jier foar- brug over de rol. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Zomer 1961 is in meer dan één opzicht merkwaardig geweest. Hoewel het weer verre van aanlokke lijk was - er is zelfs van een uitgespro ken slechte zomer sprake heeft men in vele opzichten kunnen constateren dat het toerisme onze provincie en met na me ook do Z.W.hoek van Friesland niet voorbij is gegaan. De Wadden-eilanden waren dit jaar bij zonder druk. Ondanks het slechte weer Het is maar een suggestie. hie oars gjin oandacht as foar de oare fammei.. Hja wol net mear mei him. Fan ’e weromstuit wol Sybolt nou ek neat mear witte fan alle oare Weidumer froulju. Hy siket syn heil by Marianne, de dochter fan 'e sjitbaes. Ek mei Lolkema hat er in petear. Jim- me heit hat nocht oan ünnocht, warskö- get Lolkema. En hy freget Sybolt, oft er it saekje net in bytsje yn goede ba- ner liede kin, sadat der gjin kweade ge- folgen komme fan Osinga syn healwize kuren. It is yn Mantgum ündertusken al bikend wurden, dat plysje Bijlsma en siktaris opsletten sitte yn Weidum en in stik- hwat Mantgumers komme, om wraek to nimmen. De spylman Freark Fioele, rekket fan ’e kaert by it fjochtsjen yn 'e herberge tusken Kanaaniten en Roe ken. Foar him komt in oare spylman yn it plak. It is hwat in stille fint. En spylje docht er ek net folie. It is krekt, of sit er mei in swier probleem. Hwat foar man mei dit dochs wêze? It feest lykwols giet troch. Sjitbaes Fer dinand makket noch in goede dei. Doe’t de füle boer Romkes sjitte soe, hie er him üngemurken in aide faes oan dig- gels sjitte litten en him wys makke, dat dit in kostbere Japanske faes wie, dy’t p-iear as 25 goune weardich wie. Al hoe fül as Romkes ek wie, in tientsje hie de sjitbaes dochs fan him loskrigen. Klowns binne der ek op ’e merke. En mear kustemakkers. Roland le Grande is sa sterk, dat men him bine mei en boppedat noch immen üt it publyk. Ro land sil dan earst de oare losmeitsje en dan himsels. Aide Osinga hat foar dit grapke wol in dofke jild oer. En lit hy- sels noch troch it selskip oanwiisd wur- de, om boun to wurden. It giet oan en as Osinga boun is, blike de kunsttemak- kers Mantgumers to wezen, dy’t gau mei Osinga ütnaeije en de plysje en sik taris bifrije. It is wiet waer wurden en dweiltroch- wiet rinne siktaris en plysje yn Wei dum om. Hja freechje yn 'e herberge om droege klean. Dy krije hja ek, mar de Mantgumer bifrijers miene, dat de Wei- dumers op ’e nij har beide foaroanstean- de mannen ynrekkene hawwe. Sa draeit it wer op rüzje üt yn ’e herberge. Op it lést krije hja tsierderij om Marianne. Mar nou krije hja mei de spylman to dwaen. Hwant de spylman is nimmen oars as Sybolt Osinga, foreale op ’e merkefaem. Hy hat in hiel oar stanpunt as syn heit. Gjin rüzje tusken Weidumers en Mant gumers, mar meiïnoar oparbeidzjen. de Weidumers forgetten wurdt. De rüzje wurdt delbêdde en ünder fakkelljocht dounsje Kanaaniten en Roeken op strjit- te mei muzikale bigelieding fan in draei- oargel. Fansels dounsje Sybolt en Ma rianne togearre. Twaënsechtich spylders diene mei yn dit iepenloftspul. Tritich kear hawwe hja rippeteard, mar it risseltaet koe bisjen lije. Skriuwer wie de hear P. Terpstra, dy’t ek foarich jier it iepenloftspul skreaun hat By forgeliking tusken beide stikken mei sein wurde, dat it stik fan dit jier minder goed ynsloech by it publyk as dat fan foarich jier. Faeks leit dit oan ’e aerd fan it stik. Troch it hieltiten yn- en ütdraven fan ’e herberge troch de spilers, joech it stik hwat in rommelige yndruk. Tige flyt hat de hear Terpstra oars dien op it skriuwen fan syn stik. By de hear J. van der Meer üt Winsum, in man, dy’t graech sneupe mei, hat er west om ynljochtingen oer nijtsjes üt ’e foarige ieu. Sa koe men to Jorwert hearre, dat yn 1867 in ringriderij hélden waerd to Weidum, dêr’t Johannes Hartstra fan Tirns de ea*ste priis bihelle. Yn 1871 kaem foar ’t earst immen yn Finkegea op it portret. De foto’s üt dizze tiden forblikken lykwols nei in fearnsjier al wer. Alle lof fortsjinje ek de prachtige dekors en de klean üt 1900, dy’t de spilers droe gen en hwer’t de taskögers mei niget nei seagen. Ds. Boneschansker róp spilers, notaris Van der Hem, de regisseur P. van der Zee, de dekorforsoarger Stinus Veld kamp en de leden fan de toanielkom- misje oan ’e ein byinoar. Tank brocht Mr. L. G. Boelens, boarge master fan Baerderadiel, oan harren al- legearre foar har kreaze wurk. In stille hulde woe er ek bringe oan ’e stille mei- wurkers. De souffleur bea er in bosk blommen oan. Yn forbén mei de berte fan in jonge soan krige notaris Van der Hem in boffert yn 3 fordjippings. Fan- élds, sei de boargemaster, krige men yn Jorwert in boffert yn 2 fordjippings by de berte fan in dochter en yn 3 toy dy fan in soan. De foarsitter fan 'e toanielkommisje, de hear Y. Koldijk, hie yn it stik in haed- rol. Hy wie nammers de élde Osinga. Büten dümny Boneschansker bistiet de toanielkommisje fierder noch üt ’e hea- ren R. Miedema fan Winsum en G. J. Noorman fan Mantgum. Sneontojoun wie it wer goed waer en wie der op ’e nij géns bilangstelling. De tredde foarstelling wurdt joun (dus Frjemd, hoe gau de slide Osinga troch tiisdeitojoun 29 aug.) hélden. Dat jo net kinne wurdt jo forjown dat jo net wolle nea ■de goede initiatieven als schooltournooi, ruiterdagen enz. niet te na gekomen. De elfstedentochten, o.a. per boot, gaven echter wel kleur en fleur. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Uit een Amerikaanse helikopter in Berlijn worden traangasbommen geworpen ter ondersteuning van de militairen op de grond, die met gasmaskers op een opstandige menigte moesten verspreiden. De opstandige menigte bestaat hier overigens uit Amerikaanse soldaten boekte men een record. Niet zozeer van dagjesmensen, maar van pensiongasten en huurders van bungalows en kampeer boerderijen. Maar „te vol’’ zoals wel in de couranten werd geschreven zijn de eilanden beslist niet. Ze zijn veel groter dan men meestal meent en er zijn hier nog grote moge lijkheden. Kort samengevat kan worden gezegd, dat ondanks de regenachtige zomer, het bewijs is geleverd, dat ook, wat de steeds toenemende recreatie betreft, Friesland, met name ook de Zuidwest hoek, met Bolsward incluis, heel wat graantjes mee kunnen pikken. Zal de „stroom” echter eenmaal goed los komen, dan zal men echter gereed moeten zijn en zullen diverse voorzienin gen nodig zijn. Voorzieningen ook aan de wegen. Het blijkt nu reeds zonne klaar, dat de zo onvolprezen rijksweg 43 niet tegen het zware verkeer bestand is. Voorzieningen ook ten opzichte van het sociaal toerisme niet. Een camping zal toch beslist nodig zijn. En is het niet mogelijk een onzer internaten in de zo mermaanden te gebruiken als jeugd- clubhuis, een soort semie-jeugdherberg? Zondagavond is door een fel uitslaande brand binnen een half uur tijds de schuur van de boerderij De Parel onder Tzum door vuur vergaan. Ook het woonhuis bewoond door de fa milie F. Bakker kreeg ernstige brand- en waterschade. Slechts weinig huisraad kon worden gered. Wel slaagde men er in een in de schuur gestalde koe naar bui ten te brengen. De schade zal verscheidene duizenden guldens bedragen, maar wordt door ver zekering gedekt. De brand werd door voorbijgangers ont dekt. Omstreeks half tien was de heer Bakker nog in de schuur geweest. Toen viel er nog niets te bespeuren. De brandweren van Tzum en Franeker waren spoedig ter plaatse, maar konden weinig anders doen dan het nablussings- wèrk en het woongedeelte nat te spuiten, waardoor het grotendeels behouden kon worden. De oorzaak is niet bekend. Een onder zoek hierna wordt ingesteld. dat zij deze staat nogmaals om- En ek dit jier hie Jouke in goed boad- kan lopen, vergissen zich. Wij willen skip foar de iepenloftspulkommisje. i- lenris wie Jorwert haedplak fan 'e gri- niet zoals de bolsjewistische Joden dit tenije Baerderadiel. Yn letter jierren Binnen enkele dagen zal de ANWB aan alle overheidsinstanties, die in Nederland bij het verkeer zijn betrokken, een Me morandum sturen over de voetgangers- oversteekplaatsen. In dit Memorandum doet de Bond aan bevelingen omtrent het aanleggen of wij zigen van Zebra’s, die met ingang van 1 november a.s. de overstekende voetgan gers moeten beveiligen tegen het rij ver keer. Aangezien de gemeentelijke autonomie belet, dat de Minister van Verkeer en Waterstaat stringente voorschriften geeft over de aanleg van voetgangersoversteek- plaatsen, heeft de ANWB de taak op zich genomen om de wegbeheerders er van te doordringen, dat de voetgangers- oversteekplaatsen verkeerstechnisch ver antwoord moeten zijn, willen zij effect sorteren. Er zullen meer verkeerslichten op de krui singen moeten worden aangebracht. Ook zal op vele plaatsen het Unksafslaan ver boden moeten worden. Het zal vaak moeilijk zijn de belangen van de voet gangers juist af te wegen tegen die van het rij verkeer. De ANWB meent, dat in het algemeen de veiligheid van de voetgangers zal moe ten prevaleren boven de vlotheid, waar mee het rijverkeer zich zal kunnen afwik kelen. wij willen en Velen, die hun schaarse en dure vakantiedagen verregend zagen, constateren niet zonder weemoed, dat de zomer nu pas gaat komen, nu hij ten einde spoedt. Dit is dit jaar njet voor het eerst het geval, maar schijnt zo langzamerhand traditie te worden. Gelukkig hij, die het afgelopen weekende er nog op uit kon trekken, het was er één van de mooiste van het jaar. Zoals een zakenman aan het einde van het jaar zijn balans gaat opmaken, is het wellicht met de nog verse herinnering aan zomer 1961 in het geheugen nuttig een terugblik te geven op wat de zomer ons in toeristisch opzicht in 1961 bood. Vrijdagmiddag om ongeveer twee uur is een kleine personenauto bij de Kop van de Afsluitdijk volkomen gekraakt door een zware trailer, eigen aan de firma Doorenbos te Bolsward. Hoewel de vrachtauto met het linker voorwiel boven op het dak van de kleine personenauto stond, kwamen de twee in zittenden van de sportauto de 46 jarige W. Hannemann en diens 46 jarige schoonvader W. Heinrich, beiden afkom stig uit Essen (Duitsland) er levend af, maar kregen even de schrik van hun le ven Zij liepen slechts lichte verwondingen op Men vermoede, dat het sportautootje van de Afsluitdijk in de richting Harlingen wilde rijden, maar de bestuurder zich ter elfder ure bedacht en plotseling rechtuit in de richting Bolsward reed. De zware trailer, die achter de sportauto reed en rechtuit ging, kreeg plotseling het au tootje voor de wielen. Het werd, precies boven het viaduct gekraakt en de vracht auto stond met het linkervoorwiel boven, op het dak van het kleine wagentje. De omstanders, die onmiddellijk van alle kanten toesnelden, vreesden het ergste, maar de beide inzittenden bleken alleen maar licht gewond te zijn, alhoewel een der beide mannen als het ware het voor wiel van de vrachtauto op zijn schouders had. De truck werd slechts licht bescha digd, het sportwagentje is volkomen ver. nield en is later door een kraanwagen weggesleept. De politie heeft de zaak in onderzoek. Freed waeide de flagge fan ’e Jorwer- ter toer. Tsien jier wie it nammers lyn, dat yn ’e nacht de toer omfoel. Slim wie Jorwert skeind. Efternei bisjoen, hat it doarp in stikje fleur to tankjen oan it omfallen fan syn toer. De toer bleau net oan gruze- leminten. Om him omheech to krijen, waerden finansjele aksjes fierd. Dêrta bihearde ek in massale byienkomst yn ’e greate tün fan notaris S. G. van der Hem. Dit foldie sa bést, dat bisletten waerd, om tonei alle jierren in' iepenloftspul to hélden. Sa komme elk jier in pear tüzen m.asken yn Jorwert, dy’t dér oars net sa gau ta komme soene. Freedtojoun wiene der sa’n 800 mins- ken yn ’e notaristün om it iepenloftspul „De spylman fan it Roekefeest” to sjen. De siktaris fan ’e Kultuerried Baerdera- i diel, Ds. J. W. Boneschansker, róp yn syn iepeningswurd ek in great tal gas ten it wolkom ta. Dêrta bihearde ek it Bistjür fan it Provinsiael Anjerfouns, waerd Weidum de residinsje en is dat oant 1900 ta bleaun. I Men Kin fan tinken wol hawwe, dat de le middei mei him üt riden west en hy Bolsward. Bolsward heeft niet te klagen gehad Het aantal overnachtingen in de hotels is nog niet bekend, maar we hebben de indruk, dat het er ook nu weer vele zijn geweest. De tentoonstellingen waren on verwacht druk. Soms vreest men dat heel wat toeristen de tentoonstelling in het stadhuis gaan zien om het stadhuis en niet om de tentoonstelling. Dit blijkt ook inderdaad wel het geval en deze be zoekers zal men een volgend jaar niet wéér aantreffen. Maar het is verbazing wekkend, dat er telken jare weer duizen den zijn, die de pelgrimage naar Bols ward komen maken. Dit jaar waren het er welgeteld 6627 bezoekers op de schilderijententoonstelling. Die op de (gratis) expositie in de Waag van het Noordelijk Scheppend Ambacht waren he. er nog veel meer. Ook koster De Way heeft het met zijn rondleidingen in de Martinikerk druk gehad. Het optreden van de Skotsploech was een doorslaand succes. De molen bij Lonjé, trots pronkend in zij frisse kleuren, vormde vooral voor de buitenlanders, een attractie apart. Is er dus reden tot grote tevredenheid, er waren ook schaduwkanten. Door de res tauratie pronkte de stadhuistoren min der in al zijn glorie dan wel mogelijk was geweest. Om van de narigheid van de rails maar niet te spreken. Mede door de weersomstandigheden werd er te wei nig gebruik gemaakt van het podium in het Julianapark. De rijst met regenwa ter zal menigeen nog lang heugen. Ook vinden we het jammer, dat er te Bols ward nog nooit een verantwoorde cam ping tot stand is gekomen. In dit opzicht is er nogal wei iets te doen. Ook waren er dit jaar geen grote sportevenementen, Weidumers der net sa tige grien mei wienen, dat harren doarp haedplak óf waerd en it gemeentehüs nei Mantgum gyng. Hja forgunden it gemeentehüs oan ’e Mantgumer Kanaaniten en it wie binam- men de slotbiwenner Osinga üt Peins, dy’t de Weidumer Roeken tsjin de Mantgumers opsette. Allinne Weidumers traktearde hy yn ’e herberge op rountsjes, doe’t mei de mer ke syn soan Sybolt de earste priis fan de ringriderjj worm hie. In pear foar- oansteande Mantgumers, lyk as plysje Bfjlsma en gemeente-siktaris Oberman, forwachtte hy ek op ’e merke. Fan har ren woe hy gjin lést hawwe en it liek him it béste ta, dat de Weidumers diz ze beide mannen oppakten. Binammen Doede Müske fynt dit in tige moai plan. Feitllks is der mar ien Wei dumer dy’t gjin heil sjocht yn dit plan en dat is de evenredige Lolkema. Ündertusken binne der bütendoar oare problemen. Dér stiet Ferdinand mei syn sjittinte. Hy hat gans soargen, hwant hy meat de merke-eksploitant Roozen- daal joun 50 goune bitelje foar de sjit tinte. Hoe moat er oan it jild komme? Hy trunet dêrom syn dochter Marianne oan om yn ’e herberge mei bitsjinjen to helpen. It fanke sjocht dér tige tsjin oan. Hja héldt fan it frije libben. Lokkich foar Ferdinand komme der in pear ménlju by de sjittinte. It binne plysje Bijlsma en siktaris Oberman. Sik taris swetst wol tige oer syn eigen sjit- kunst, mar lykwols kinne Ferdinand en ’e plysje him der min ta krije, om syn kunsten to fortoanen. Soks kin sa’n for- name siktaris dochs ünder eagen fan gewoan publyk net dwaen! En publyk komt der omhinne. De her berge streamt leech. It is foar de Wei dumers de gouden üre om de beide Mantgumers büten gefjocht to stellen. Kreas wurde hja öfkonfoaid. Aide slot- baes Osinga gnüft. Mar hiel oare tinzen hat syn soan Sy bolt. Alle jonge froulju yn Weidum bin ne ge.’ mei him. Utsein dan Willemke, dy’t him it leksum lést. Hja hat de hie- Het snelverkeer heeft weer zijn tol g vraagd. De 73 jarige Ate D. van der Meer, per bromfiets op weg naar Bols ward om te trachten voor „zijn” school een vacature tijdelijk vervuld te krijgen door benoeming van het oud-hoofd der school A. de Boer, is van deze réis niet teruggekeerd. Hij moet aan het autover keer op de voorrangsweg geen voorrang hebben verleend en zo kon de 50 jarige A. Meesters, die uit de richting Afsluit dijk naderde niet voorkomen, dat de heer Van der Meer werd aangereden. De ge volgen waren ontzettend. De heer Van der Mjeer is ter plaatse overleden. Zijn echtgenote mevr. v. d.Meer-Faber, die als duo passagier werd meegevoerd kreeg ’n zware hersenschudding. In Parrega, de woonplaats Hwaf hat Qabe Skroar van de rustend kruidenier Van der Meer, werd zijn zo plotseling heengaan met ontsteltenis ver nomen. De heer Van der Meer was in vroeger jaren en was dat betrekkelijk nog in menig opzicht de ziel van het dorps leven. Van menig bestuur was hij met zijn ruime blik en onverwoestbaar opti misme de stuwende kracht. Thans was hij nog administrerend kerkvoogd der Ned. Herv. kerk, penningm. van het CVO- schoolbestuur, erelid van het pl. muziek korps, dat hij jaren diende, enz. Ook van de ver. v. Dorpsbelangen en de begrafe nisvereniging was hij bestuurslid, van de laatste zelfs meer dan 40 jaar. Ook was hij een actieve figuur in de Vivo-organisatie. In vroeger jaren heeft de heer Van der Meer ook veel gedaan voor ons blad. Dat hij ruste in vrede. Dit ongeval heeft intussen weer eens be wezen hoe gevaarlijk de overgang ter plaatse is. Gaan wij de serie ongevallen ter plaatse na, dan blijken deze meestal te gebeuren met snelverkeer uit de rich ting Afsluitdijk. Vermoedelijk speelt de in de Rijksweg gelegen 1 Makkumervaart hierbij een Prinses Juliana heeft zich verloofd met prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld. Koningin Wilhelmina: Ik kan u niet zeg. gen hoe dankbaar ik ben, dat deze ver loving, een is, die uitsluitend berust op beiderzijdse genegenheid, de beste waar borg voor een gelukkige toekomst. Prinses Juliana: Hoe kan ik u beschrijven wat een blij moment het voor mij is. Ik ben heel gelukkig. Geleidelijk zijn wij het samen eens geworden en wel zeer eens. Prins Bernhard: Ik wil trachten mij zo dat stiPe 3°wn hle> om dizze 87-eate ak- 1*'l t I X TAAvfn 1-, 1 L r» A T»/I A /"six spoedig mogelijk met mijn toekomstige vaderland vertrouwd te maken. Mijn stre ven zal er op gericht zijn mijn aanstaan de vrouw tot een werkelijke steun in het leven te zijn. Baron de Vos van Steenwijk (voorz. der Eerste Kamer: Harer Koninklijke Hoog heid bidden wij toe, dat eerlang 'n groot en langdurig geluk in haar Paleis zich moge ontspannen. Dr. H. Colijn, voorz. van raad der mi nisters: Dat de aloude band tussen Ne derland en Oranje, waarin de eenheid van ons volk telkens weer tot uiting komt tot in de verre toekomst moge worden be- stendingd. Adolf Hitler: Het Duitse volk is weer sei hy goed waer foar de iepenloftjoun, trots en mannelijk geworden. Allen, die hoewol’t it fan to foaren striemin like, menen, ver 1 ons rijk inrichten, zoals Us meiwurker Tj. de J., skriuwer fan de Martinytoer hat fakansje. Sadwaende moast syn rubryk dizze kear forfalle. In oare meiwurker gie nou op de Jorwerter toer stean. Dat syn stik hwat langer waerd as dat fan de Martinytoer ornaris wol fansels noch net sizze, dat de Jorwer ter toer heger is Maandagmorgen kwamen een honderd leden van de Coöp. Zuivelfabriek „De Goede Verwachting” te Workum in ver gadering bijeen, onder leiding van hun voorzitter de heer D. Bokma. Dat voor deze vergadering geen grotere belangstelling was vond mogelijk zijn oorzaak in het feit, dat meerdere boeren bedrijven geen voldoende personeel be schikbaar hebben. Besloten werd in deze vergadering over te gaan tot de bouw van een nieuwe kaas makerij, die in principe mechanisch zal zijn, hetgeen een uitbreiding van de fa briek met ongeveer 1500 vierkante meter vloeroppervlak betekent. De arbeids-economie in de fabriek zal hierdoor belangrijk verbeterd worden. Naar schatting zal de besparing op het arbeidsloon f 50.000 bedragen. De directeur de heer Beetstra deelde het één en ander mee over de gang van za ken in het eerste kwartaal van dit jaar. Het ledenaantal steeg met twee en er werd een half miljoen kg melk meer aan. gevoerd dan verleden jaar over de zelf de periode, met een vetgehalte, dat 0.01 en een eiwitgehalte dat, 0.06 hoger lag. Naar schatting zal er over het lopende boekjaar 321/2 miljoen kg melk worden aangevoerd. De heer Beetstra zag de ont wikkeling van de zuivelprijzen niet bij zonder gunstig in, al is het moeilijk, zo merkte hij op, zich aan voorspellingen te wagen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1