Gesprek Berlijn op komst over m meer Geen oefeningen La Courtine F 11 I bh.È3I1 w Frankrijk staat in vele opzichten alleen technische school Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Wat zal Troonrede over belastingen en huren zeggen In dezelfde week waarin minister’-president De Quay en minister Luns respec tievelijk hun zestigste en vijftigste verjaardag vierden, werd door hun ambtge noot van defensie, Ir. Visser, besloten de oefeningen van het Nederlandse leger bij La Courtine in Frankrijk op te schorten. Vrachtauto in brand Woensdagmorgen geraakte op de rijks weg 43 ter hoogte van Tadema’s molen bij Lonjé een vrachtwagen van de fa. Hulzebos uit Nieuwe Pekela, die een lading Hulmefa-meubelen vervoerde, in brand. I.T.O. voor Nieuw feuilleton 'ij TL «MPw fes? aar ff f kW - VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1961 57e JAARGANG No. 67 De Jong’i Nieuwsblad PRINSES IRENE TERUG VAN VAKANTIE IN MEXICO EN CANADA Primeur voor Friesland Belastingpolitiek. dan Troonrede. Minister Luns; Hoe met Nieuw-Guinea we de „van le week september 1911 Holland Red. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentieti bij contract reductie KUSTVAARDER GEZONKEN NA AANVARING MET TANKER OP DE NIEUWE WATERWEG Jo moatte wolle wolle hwat jo wolle moatte Frankrijk. De enige moeilijkheid schijnt nu nog te liggen in de houding van Frankrijk, dat van oordeel is, dat het Westen daar op dit moment nog niet het initiatief toe moet nemen. Eerst moet de span ning geweken zijn. Op zichzelf valt er voor het Franse standpunt wel wat te zeggen, maar aan da andere kant bestaat er dan toch het gevaar, dat het Westen dan weer niet het initiatief zal nemen. Vandaar dat er een zekere geprikkeldheid ten op zichte van Frankrijk bestaat, speciaal in de Verenigde Staten, het enige land dat de gelijke is van de Sovjet-Unie. Het is echter droevig, dat elke vorm van Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) onderhandelingen toch zal neerkomen op het doen van zekere concessies door het Westen. erfge- zijn schatrijke, ongehuwde Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 op- op- tot Bolswards Nieuwsblad en verbetert de Zo behoort zij provincie één) Het had er toen alle schijn van, dat met name staatssecretaris Calmeijer een an dere gedachte was toegedaan. Wiens in zicht is gewijzigd respectievelijk heeft gezegevierd, valt nog moeilijk vast te stellen zolang de woordvoerders van onze defensie niet onthullen of de op schorting al of niet met instemming Van generaal Norstadt is geschied. Ook staat nog niet vast of meer ingrij pende maatregelen zullen volgen. Voor alsnog schijnt nog niet besloten de circa 6000 militairen, welke volgende maand met klein verlof zouden gaan, langer in dienst te houden. Zeker is wel, dat de defensieleiding de militairen, die onlangs met klein verlof naar huis zijn gestuurd, niet gauw zonder dringende noodzaak weer zal oproepen. Een en ander hangt natuurlijk echter vooral af van de ont wikkeling rond Berlijn. Met schjjnt thans vrijwel vast te staan, dat er tussen het Westen en Rusland besprekingen gevoerd zullen worden over Berlijn. Men kan niet zeggen, dat de situatie zich in de afgelopen week verscherpt heeft. Wel is deze onaangenamer geworden voor de West-Berlijners, die nu een pas nodig hebben voor het bezoeken van het Oosteljjke gedeelte van hun stad. De. West-Berlijnse autoriteiten hebben echter geweigerd toe te staan, dat de Oost-Berlijners daarvoor bureaux in het Westelijke stadsdeel oprichten. Bijzonder aanmatigend is de eis van de Oost-Berlijnse gezagsdragers, dat de West- Berlijners op honderd meters van de sectorgrens verwijderd blijven. Terecht heb ben deze laatsten zich daar dan ook niet aan gehouden. Tot ernstige incidenten is het gelukkig niet gekomen. daarbij neergelegd. Vermoedelijk zal het nu spoedig gedaan zijn met de onafhan kelijkheid van Katanga en Tsjombe is waarschijnlijk van oordeel, dat hij nog zoveel mogelijk van zijn persoonlijke macht kan redden als hij zich niet lan ger tegen de Ver. Naties verzet. Zo lijkt de kwestie-Kongo tenslotte toch nog tot een zekere oplossing te komen. het thans Het kabinet zal zich in Troonrede en Miljoenennota waarschijnlijk ook wel uitspreken over de belastingverlaging, welke op 1 juli j.l. zou ingaan, doch die toen op conjuncturele gronden werd uitgesteld tot een nader te bepalen tijdstip. Minister Zijlstra heeft destijds beloofd, dat hij zich hierover in het komend na jaar definitief zou uitspreken. Zou hij de Miljoenennota niet aangrijpen om een tipje van de sluier op te heffen? Het punt waarom het draait is of de belastingverlaging nu per 1 april of per 1 juli 1962 zal ingaan. In het laatste geval zal het uitstel pre cies een jaar belopen. De tweede vraag, welke zich hierbij voordoet, is, of de re gering dan tevens de huurverhoging zal doorvoeren, waaromtrent de f Economische Raad onlangs zo’n sterk zijn vruchten reeds afgeworpen, •verdeeld advies heeft uitgebracht? De twee anti-revolutionaire ministers in het kabinet-De Quay, prof. Zijlstra en mr. Van Aartsen, staan dus wel voor moeilijke beslissingen. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Dit besluit, waartoe de bewindsman al enkele weken geleden door de minister raad was gemachtigd, werd genomen met het oog op de crisis rond Berlijn. Enkele weken geleden vond de NATO-opperbevelhebber Norstadt de oefeningen der Nederlandse troepen in La Courtine belangrijker dan hun aanwezigheid hier. Te Wijnjeterp nabij Heerenveen is een grote heidebrand uitgebroken, welke niet geblust kon worden door gebrek aan wa ter. Men vreest voor de uitgestrekte bos sen in de nabijheid. Kermis Bolsward. Theater van levende fotografieën, o.a. met: De Blanke sla vin of de afschuwelijke meisjeshandel; Vader koopt bier; Een huwelijk te paard (interessant familiedrama); De panter als erfstuk (daverend lachsucces; Muller viert kerstfeest (lachen). Door totaal gemis aan voedsel (de grote droogte Van 1911) zijn verschillende vee houders reeds genoodzaakt hun vee te stallen. Dinsdagochtend vroeg is H.K.H. prinses Irene op Schiphol teruggekeerd na een vakantie van zes weken in Mexico en Canada. De jota toont de prinses in vrolijk gesprek met de Mexicaanse ambassadeur in Nederland, Z.E. Ra fael Fuentes, die naar Schiphol was gekomen om baar te verwelkomen Persconferentie. De Franse inzichten betreffende ver scheidene kwesties, zullen overigens uit de doeken gedaan worden op de pers conferentie, die De Gaulle op 5 septem ber houdt. Tenminste, indien de Franse president zich niet in orakeltaal uitdrukt, zoals hij vroeger soms heeft gedaan. In zake Berlijn zal men in ieder geval niet tot dinsdag a.s. kunnen wachten. En het is de vraag of men dit we] zal kunnen doen betreffende de vele andere nijpen de vraagstukken, die Frankrijk beroe ren. Nadat vorige week de Franse regering van enkele „lastige” elementen was ge zuiverd, zijn ook de leiders van de Al gerijnse rebellen met een regeringswij ziging gekomen en wel met een veran dering zeer ten nadele van Frankrijk. Onder meeer is de gematigde premier, Ferhad Abbas, vervangen door de felle Ben Yoesseff Ben Khedda, een figuur, die bovendien zeer links staat, zodat de wijziging ook voor het Westen in het algemeen weinig goeds kan betekenen. Dat Frankrijk in vele opzichten alleen staat, bleek eind vorige week ook bij de stemming over de kwestie-Bizerta in de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties. Zesendertig landen stem den voor de resolutie, waarir Frankrijks optreden werd bekritiseerd en waarin om onderhandelingen over terugtrek king van de Franse troepen uit geheel Tunesië werd gevraagd. Geen enkel land stemde tegen en Frankrijks Westelijke bondgenoten willen niet verder gaan zich van stemming onthouden. Verder Afrika. De Afrikaanse landen zijn in hun korte geschiedenis nog niet zo herhajldelijk door revoluties geteisterd als de landen van Latijns-Amerika in de 150 jaren, dat deze voor het merendeel onafhan kelijk zijn. De laatste tijd was daar juist een zekere consolidering opgetre den en een betreden van het pad van de ware democratie. In het grootste land van Latijns-Amerika, Brazilië, dreigt evenwel deze ontwikkeling weer te wor den verstoord. De wettig gekozen pre sident, Quadros, een man, die niet te rugdeinsde voor impopulaire maatrege len, die in economisch opzicht liberaal was, maar op internationaal gebied naar het neutralisme neigde, is moeten aftre den. Zijn wettige opvolger als president, de huidige vice-president Goulart, heeft echter van de leiders van de strijdkrach ten de waarschuwing gekregen, dat men zijn ambtsaanvaarding niet zal dulden. Nu staat Goulart op economisch-sociaal gebied links en daar hij veel van een politiek avonturier heeft, is het de vraag of een regime onder z(jn leiding wenselijk zou zijn voor Brazilië. In ieder geval zou dit toch te-prefereren zijn boven een dictatuur van conserva tieve militairen, zoals die thans dreigt. Daarenboven bestaat het gevaar, dat er een burgeroorlog in Brazilië zal uitbre ken, doordat talrijke bevolkingsgroepen dit willen verhinderen en wensen, dat Goulart met het presidentschap zal worden belast. Voor het Westen als geheel schuilt er daarenboven in het gebeurde nog een gevaarlijk element, namelijk, dat men in Latijns-Amerika het aftreden van Quadros en wat daarop is gevolgd aan de Verenigde Staten zal verwijten. De chauffeur, de'heer T. Smit uit Veen- dam, bemerkte brandlucht. Hij schakelde meteen de motor uit door de contact sleutel om te draaien en liet de auto uit lopen naar de dichtstbijzijnde parkeer- strook. Hier merkte hij dat er zich vuur onder het dashboard bevond. Met een met water gevulde teerbus, die aan de kant van de weg lag, probeerde hij het vuur te blussen, maar dit greep zo snel om zich heen, dat de cabine spoedig in lichter laaie stond. De rijkspolitie te Bolsward, die van de brand op de hoogte werd gesteld, waar schuwde ogenblikkelijk de brandweer, die spoedig ter plaatse was en nog kon voorkomen, dat de wagen geheel uit brandde. Voor zover de auto en de inhoud niet werden verbrand of door het vuur aan getast, kreeg een en ander veel water schade. De schade aan de meubels (een bankstel, schrijfbureau en opbergmeu- bels) bedroeg zeker f2500,a f3000,-. De cabine was geheel uitgebrand. De oorzaak moet worden gezocht in kortsluiting. De wagen kwam uit de richting Afsluitdijk. De chauffeur had in Zurich overnacht. Het verkeer kon gewoon doorgang vinden. Ook burgemeester Mr. J. A. Geukers stelde zich ter plaatse van de ramp op de hoogte. Peisoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Kongo. In de Kongo is echter gelukkig een lichtpunt waar te nemen. Troepen van de Ver. Naties hebben nu eindelijk kor te metten gemaakt met de vele buiten landers, die dienden in het leger van Katanga, en Tsjombe, de premier van deze afgescheiden provincie, heeft zich over Nieuw-Guinea”-vraagstuk verhouden Het partijbestuur van de p.v.d.a. heeft een verklaring uitgegeven, waarin nieuw wordt beklemtoond, dat een lossing „in internationaal overleg stand dient te komen”. Betekent dit, dat deze oppositie-partij ook afkerig is van overleg met Indone sië alléén, waarop met name door prof. Duynstee en de groep Rijkens is aange drongen De formulering schijnt deze mogelijkheid niet volstrekt uit te slui ten, al wekt zij de indruk, dat een de finitieve oplossing toch slechts met me dewerking van andere volken te vinden zal zijn. De oppositie heeft hierover in beginsel haar oordeel gegeven. Het woord is nu op de derde dinsdag van september - aan de regering. De techn. school te Bolsward heeft een zeer belangrijke afdeling aan haar leer programma toegevoegd. Naar ons van bevoegde zijde namelijk wordt medegedeeld is eindelijk na veel overleg het Koninklijk Besluit binnenge komen, dat m.i.v. van de nieuwe cursus 1961/1962 aan de Technische School te Bolsward gestart zal kunnen worden met eenafdeling voor Individueel Technisch Onderwijs (I.T.O.) Deze afdeling is bestemd voor jongens die tot voor kort niet konden worden toe gelaten tot de techn. scholen, omdat zij niet voldeden aan de normale toela tingseis, n.l. 6 klassen van de lagere school hebben doorlopen. Jongens, die dus deze toelatingseis der halve niet hebben kunnen halen, worden nu in de gelegenheid gesteld om in deze afdeling aangepast aan hun aanleg indi vidueel vak. en theoretisch onderwijs te ontvangen, zodat Zij kunnen opgroeien tot waardevolle burgers in de maatschap pij. Deze I.T.O.-afdeling is verder niet alleen bestemd voor leerlingen wonende in het rayon van de school, het is de bedoeling, dat zij wordt bezocht door de leerlingen wonende in de Z.W.-hoek van Friesland en/of eventueel daarbuiten. Voor de door de betreffende ouders te maken onkosten kan voor zover dit noodzakelijk is een studie-toelage worden aangevraagd. Dat de Technische School in Bolsward als eerste school in Friesland met deze opleiding start is niet toevallig. Van het begin van haar bestaan heeft ’t bestuur en de leiding een open oog gehad voor de zo noodzakelijke aanpassing van het onderwijs aan de zich steeds wijzigende omstandigheden met de daaraan verbon den problemen, die bij de vorming van de jonge vakman naar voren komen. Reeds in 1951, 2 jaar na de oprichting van de school, werd met de zo noodzake lijke verder opleiding volgens het leer lingstelsel het z.g. Part-time onderwijs als eerste in Friesland aangevangen en met sukses. Dit onderwijs geniet nog steeds de volle belangstelling. In 1952 werd besloten, dat de school zou deelnemen aan de on- derwijs-vernieuwing van de toenmalige Commissie Faber, later Commissie Hen- nequin. Deze onderwijsmethode is vol- Sociaal ledig aan de school doorgevoerd en heeft Nog steeds vernieuwt school haar programma, tot de 12 scholen (elke in de lande, die met de Commissie Hulp- apparatuur het eksperiment met het ge bruik van opengelegde delen van gereed schapsmachines als onderwijs-element zo. wel praktisch als theoretisch in haar pro gramma zal opnemen. Deze aktiviteiten zullen wel mede oor zaak zijn, dat de school in Bolsward als eerste in Friesland met het individueel onderwijs gaat starten. Concluderende mogen we Friesland en in het bijzonder de Zuid-Westhoek felici teren met het tot stand komen van dit resultaat. Aan de Technische School te Bolsward kunnen nu ook jongens toegelaten wor den, die door het gebruik van hun han den en verdere studie aangepast aaan hun bevattingsvermogen, om dan opgeleid te worden tot een bruikbare vakman. Mo gen er vele ouders zijn, die van deze ge legenheid gebruik maken tot heil van hun kind. De school is bereid alle gewenste inlichtingen betreffende dit onderwijs aan belanghebbenden te verstrekken. Hwat haf Qabe Skroar Huizenbouw. De laatstgenoemde, de bewindsman van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, on dervindt in de bouwwereld thans scher pe kritiek wegens de grens van f 10.000 welke hij aan de woningbouw in de vrije sector de z.g. ongesubsidieerde bouw heeft opgelegd. Alle woningbouw boven die prijs is af hankelijk gesteld van rijksgoedkeuring. Onder deze grens is praktisch geen bouw van een aan redelijke eisen voldoende woning mogelijk. In feite betekent dit dus, dat voortaan de gehele woningbouw in de vrije sector van boven af kan wor den gereguleerd. De liberale afgevaar digde Schuitemaker heeft over deze beslissing schriftelijk kritische vragen gesteld. Hij vroeg o.m. hoe de genomen maatregel is te rijmen met het beroep, dat minister Van Aartsen herhaaldelijk gedaan heeft op het particuliere bouw bedrijf om goedkope woningen te bou wen. Minister Van Aartsen heeft thans ge antwoord, dat hij het ten zeerste toe juicht, dat het beroep om goedkope wo ningen te bouwen, zoveel weerklank heeft gevonden bij het particuliere bouwbedrijf. Maar hij wees er tevens op, dat de vrijheid op dit punt beperkt wordt door de mogelijkheden van de bouwmarkt. Hoezeer hij met andere woorden die vrijheid voorstond, zij was voor hem als daardoor een verstoring van de bouwmarkt zou kunnen ont staan geen reden om jie ongesub sidieerde woningbouw gehéél de vrije hand te laten. Hij kondigde derhalve aan dat het aantal r(jksgoedkeuringen ge durende de resterende maanden van dit jaar „uiterst gering” zal zijn, hoewel z.i. kan worden verwacht, dat in 1962 wederom, zij het niet onbegrensd, in de vrije sector zal kunnen worden ge bouwd. Hierover zal bij de Algemene Politieke Beschouwingen dit jaar nog wel het een en ander worden gezegd. Notawissellng. Overigens zijn de onvruchtbare nota- wisselingen tussen Rusland en het Wes ten doorgegaan, zonder dat er al te veel waarde aan wordt gehecht. De Russen hebben de drie Westelijke grote mo gendheden verweten, dat zij de lucht corridors naar Berlijn misbruiken door het vervoeren van „spionnen en op wraak beluste lieden”. Het Westen van zijn kant heeft de Sov jet-Unie gewaarschuwd, dat elke belem mering van het verkeer door de lucht ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Doch, zoals gezegd, al te zwaar neemt men deze woorden niet op-, overtuigd als men is, dat het toch wel tot be sprekingen zal komen. De Britse pre mier Macmillan, die met vakantie is en zich dan graag veertig jaren jonger voordoet dan hij is, liet zich zelfs zeer luchtig over de zaak uit en zei, volko men ten onrechte overigens, dat alles opgeblazen was door de pers. Van voorgenomen Westelijke tegen maatregelen tegen de sluiting van de sectorgrens hoort men niets meer. De West-Duitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, liet zich zelfs in geheel andere zin uit toen hij zei, dat reeds de volgende week de ministers van de Westelijke grote drie zullen ver gaderen om een gesprek met Moskou voor te bereiden. Op de Nieuwe Wateiweg tussen Hoek van Holland en Maassluis is maandag avond rona tien uur de Nederlandse kustvaarder „Geeststroom” van 300 ton welke op weg was naar zee, in aanvaring gekomen met de mini 12.500 ton metende binnenkomende Noorse tanker „faranda” en gezonken. Twee van de opvarenden van de coaster konden naar de oever zwemmen, de anderen wer den aan boord genomen door de ,,farandd’. Foto: Toen<de tanker bij Maas sluis had gemeerd, werden de geredde opvarenden van de „Geestslroom’ oiergebracbt naar een gereedstaand busje voor de tocht naar buis. Twee op- t arenden steunen bier een bij de ramp gewonde collega Er zijn meer problemen, welke de re gering in deze zonnige dagen vóór Prinsjesdag bezig houden. De laatste hand wordt gelegd aan de Miljoenennota en ook de Troonrede moet worden opgesteld. Dat betekent, dat de regering zich o.m. zal moeten uitspreken over het probleem Nieuw- Guinea, waarin althans volgens In donesische verklaringen in de maand september zich een „historische” ont wikkeling zal voltrekken. Hoe zullen de inzichten van minister president De Quay en minister Luns We maken onze lezers er op attent, dat wij in dit nummer starten met een nieu- feuilleton. Van verschillende zijden werden mij gevraagd weer eens een an dersoortige feuilleton te plaatsen. Een met spanning, b.v. detective of speurdersverhaal. Welnu, met „Het ge heimzinnige geval Blythe” menen wij een goede keuze te hebben gedaan. Harold Launders, enige neef en naam van i oom, Lawrence Blythe, wil, zoals hij dat gewoon is te doen, na een verblijf van enkele jaren in de tropen bij zijn oom gaan logeren. Schrijven deden ze elkaar zelden of nooit; Harold heeft zelfs niet zijn komst gemeld. Hij verneemt even wel tot zijn ontsteltenis van de nieuwe bewoonster van het huis, dat Lawrence Blythe sinds een half jaar niet meer leeft. Allerlei verwikkelingen zijn het gevolg. Wij willen hier op het verhaal niet voor uitlopen, maar wensen u alvast veel ge noegen. internationalisatie zich r, -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1