Amerika ook weer atoomproeven Honderd jaar Gereformeerde Kerk Arum F iHl Neutralen waren in Belgrado bijeen 1 o STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomeo: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad PM Tiende Friese bedevaart Weer een streek Wilstervangtijd verlengd museum Doarpsfeest Gouden filmpjes Stichting Sneek 1940-1945 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1961 57e JAARGANG No. 69 PRINS HIRO VINDT MOOI STUKJE SPEELGOED zou 1 NEEM UW T.V. MEE worden afgevoerd lezer van B.N., mag zich bekende vuistbijl uit het oud-palacol J.i.'nm op. /-I An W/i n f AfnrliA Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) reldopinie betekent, dat Ohroestsjow zijn machtspolitieke spel om Berlijn tot het uiterste wil drijven. De vooruitzichten voor een rustig najaar zijn bepaald niet gunstig. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie It boek is it iennichste massaprodukt mei geastlike ynhald len van Achterdocht. Een slechte beurt van Rusland bij de neutralistische landen dus, maar men moet nog afwachten, of dit een beter Wat is de Amerikaanse reactie In Amerika zelf is er een groep geleer den en militairen, die er bij de presi dent reeds lang op aandringt de proeven met de kernwapens te hervatten, om dat het overleg, dat al enkele jaren te Genève over een definitieve stopzetting wordt gevoerd, toch tot niets leidt en de veiligheid van het land maar in gevaar brengt. De eerste indruk is, dat deze groep nu toch niet méér troeven in han den heeft gekregen. Amerika wil nog afwachten. Het wil van de gelegenheid gebruik maken door matiging sympathie in de neutralistische wereld te verkrij gen. Men moet ervan uit blijven gaan, dat een kernproef meer of minder heus geen verschuiving in de militaire of poli tieke macht van een land brengt, tenzij dan als intimidatie- of chantagemiddel. Het arsenaal bommen is groot genoeg het probleem ligt op het ogenblik meer op de transportmiddelen, de raketten. Daarom kan Amerika zich permiteren Rusland niet van repliek te dienen met een andere kernexplosie. Het kan nog even wachten en het ziet er naar uit, dat Kennedy deze lijn wil volgen. Men acht het mogelijk, dat Amerika deze kwestie voor het forum van de Ver. Na ties zal brengen, die over enkele weken in New York beginnen met hun Alge mene Vergadering. Voorlopig is men bezig het nieuwe feit in de Berlijnse leg puzzel te verwerken. zich thans voor Brazilië. Vorige week meldden wij, dat het in Brazilië tot moeilijkheden is gekomen, die president Quadros gedwongen heb ben weg te gaan en dat de legerleiding er weinig voor gevoelde vice-president Goulart als diens opvolger te zien. Het land en ook de strijdkrachten, zijn ver deeld in voor- en tegenstanders van Goulart. In het Zuiden van het land heeft het derde leger zich vóór hem verklaard en in Rio de Janeiro demonstreren de arbeiders voor hem. Pogingen van het parlement om de bevoegdheden van de president te beknotten en Goulart te accepteren, zijn mislukt. De toestand is op het ogenblik van schrijven nog zeer onoverzichtelijk, al lijkt de kans te groeien, dat Goulart de opvolger van Quadros zal worden. Enkele ogenblikken leek het gevaar van een burgeroorlog groot, maar daarvoor schijnt men toch terug te deinzen. Zij eener den dooi Deze bijzonder handige kleine draagbare televisieontvanger van Japanse origine is te zien op de Frankforter najaarsbeurs. Het toestelletje ueegt 13 pond, heejt een beeld van 8 inch en werkt zowel op het lichtnet als op batterijen te vergeten de catechisaties. Zo werd de vergaderruimte een probleem en jaren lang had men te kampen met moeilijk heden. De kerkeraad besloot een archi tect te raadplegen; er kwam een groot plan van f 60.000,Alles scheen voor elkaar te zijn toen er juist door het mini sterie een bouwstop werd afgekondigd, direct werd echter besloten een bouw fonds te vormen. De benoemde bouw commissie kwam tot het om een nieuwe pastorie te Louwen en de oude bij de lokalen danks di bedrag van f 70.000,werden beraamd ging aller voorkeur naar dit plan uit. Maar al spoedig bleek dat het plan op f 90.0'00,komt, evenwel gaat men door en sluit een lening met de Boeren- Bolswards Nieuwsblad Door deze verklaring is de hervatting van de kernproeven duidelijk in ver band gebracht met de crisis, die de Russen sinds november 1958 in Berlijn ontwikkeld hebben. De zin van deze proefneming is niet, dat Rusland een achterstand zou hebben in vernietigings- middelen, want herhaaldelijk hebben de Russen verzekerd elke tegenstander al te kunnen uitschakelen, maar om de te genstander met een wel uiterst grof mid del onder druk te zetten en de Weste lijke bevolkingen te intimideren. En dat, terwijl de laatste weken toch wel ge bleken was, dat de voornaamste Weste lijke landen bereid waren tot een ge sprek over Berlijn. Door deze onver- Deze bewuste minachting voor de we- bloemde bedreiging maakt Chroestsjow het de Westelijke landen juist moeilij- ker aan de tafel te gaan zitten en men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat het overleg hem minder na aan het hart ligt, dan men wel zou wensen. Niet dat Chroestsjow rechtstreeks op een oorlog met kernwapens aanstuurt, maar hij voelt zich blijkbaar zo sterk, dat hij de successen, die hij verwacht op de meest eclatante wijze wil bereiken, zonder dat het Westen veel kans gela ten zal worden het gezicht enigermate te redden. Zoals sinds de 26e september 1345 eeu wen lang gebruikelijk is geweest, wordt ook dit jaar op de zondag, die de 26e september het meest nabij komt, dit jaar dus de 24e, weer een algemene Friese bedevaart gehouden naar het heiligdom van Onze Lieve Vrouw van Zevenwou den in Bolsward. Het is de tiende maal na de oorlog dat deze bedevaart wordt georganiseerd, zo lezen we in „Ons Noorden". Het is de bedoeling, dat op deze zondag vele vertegenwoordigers van het Friese volk naar Bolsward komen, om daar in de gemeenschappelijke Eucharistieviering in eigen taal Gods zegen af te smeken over zichzelf en over het gehele volk. Als algemene intentie is dit jaar gesteld een gunstige invloed van het tweede, Vaticaans Concilie op de eenheid van alle christenen. De bedevaart is georgani seerd door het algemeen comité voor de Friese Lieve Vrouwe-bedevaart, Van De- kemalaan 4 in Heerenveen. Deelname v. groepen zowel jeugdgroepen als vol wassenen groepen en van individuele personen is mogelijk. Velen zullen aan deze tiende bedevaart willen deelnemen als een voortzetting van een waardige tra ditie, zoals die ook elders reeds weer wordt opgenomen. De Gereformeerde kerk te Arum heeft honderd jaar bestaan welk feit in de kerk op zondag 10 september a.s. zal worden herdacht. We willen hierbij enkele gre pen uit het historisch overzicht der kerk geven. Van de toestand op kerkelijk gebied voor en tijdens de beginperiode is weinig be kend, dan wat 18 jaar na 1861 daarover is medegedeeld door de toenmalige pre dikant, Ds. Duursema en wat bewaard bleef op een verbeeld stukje papier. Ds. Duursema was de vierde predikant (na Ds. Sevensma, Hettema en Zomer). Het eigenlijke overzicht begint dan ook pas bij 1879, ten tijde van Ds. Duurse ma. Deze woonde in dat jaar in ’n huur woning van wed. Goslinga. In december 1880 kreeg de gemeente haar eerste pas torie en grond. Alles bij elkaar voor het bedrag van f 7000,Tot en met 1899, het jaar waarin Ds. Willering in Arum overleed, handelt het overzocht dan over de periode van Ds. J. Breukelaar en Ds. K. M. R. Veldman, die een rijke zegen op hun arbeid zagen. In 1875 werd bij een rondgang door de gemeente voor schuldaflossing f 2400,bijeengebracht Weer later werd voor f 900,een nieuw orgel gekocht, waarvoor de gemeente in één keer f 700,opbracht. In 1892 werd besloten de naam, gerefor meerde kerk” te dragen, daar de chr. af gescheiden gemeente met de Nedrduits geref. kerken waren verenigd. Na Ds. Willering kwamen Ds. J. Bos, Ds. J. H. Binnema en Ds. D. J. Velsink in Arum. Tijdens Ds. Binnema is er een nieuw kerkgebouw gekomen, dat op Paasmaandag 1911 in gebruik werd ge nomen. De kosten bedroegen f 13000, De gemeente werd verder gediend door Ds. van Wouwe, Ds. J. L. Wielinga, (wijlen Ds. Wagman), Ds. IJ. van der Woude, wijlen Ds. S. Wagenaar, Dr. L. Zielhuis, Ds. S. van der Veen en de te genwoordige Ds. J. Sap. Uit het overzicht blijkt, dat het vereni gingsleven bloeit. Er zijn de jongelings- en meisjes, knapenverenigingen. Verder zang-, muziek-, gymnastiek- en vrouwen verenigingen. Allemaal verenigingen, die voor een groot deel in ’t jaar elke week bijeen komen. Verder is er de vrouwen bond. mannen- en kiesvereniging, CBTB begrafenisvereniging, ziekenfonds en niet begrip betekent voor de politieke doel stellingen van het Westen, dat in vele van deze landen, die pas zeer kort on afhankelijk zijn geworden, nog als het imperialistische gevaar wordt gezien. Volksmeningen en staatslieden staan daar vaak niet ver boven, opereren meestal met begrippen van enkele tien tallen jaren terug. Chroestsjow kan hopen, dat de achterdocht tegen het Westen de oude heerser, zo sterk zal blijken, dat het vlekje op zijn naam spoediger dan men denkt vergeten zal zijn. Bovendien kan hij ook hier specu leren op de intimiderende werking, die van zijn brute politiek uitstraalt. Het nieuws heeft de afgelopen week weer geheel in het licht gestaan van een verrassende ontwikkeling op internationaal terrein. Rusland heeft eind vorige week de proeven met kernwapens hervat, nadat het woensdag had aangekondigd „onder de druk van de internationale toestand genoodzaakt te zijn hiertoe over te gaan”. De Ver. Staten, aldus de Russische verklaring, drijven de bewapeningswedloop op ongeëvenaarde wijze op, breiden de sterkte van hun leger uit en brengen de internationale spanning op het kookpunt. Amerikaanse en Engelse staatslieden nemen hun toevlucht tot bedreiging met oorlog voor het geval er een vredes verdrag met Oost-Duitsland gesloten zal worden en daarom acht de Sowjet-Unie het haar plicht alle maatregelen te nemen, elke tegenpartij, die een aanval willen wagen onschadelijk te maken. Kongo. In de Kongo wordt de verzwakking van de Katangese positie gesymboliseerd door de hartaanval, die president Tsjom- be heeft getroffen. Zoals men weet, zijn de V. N. begonnen met de verwijdering van buitenlandse, dit is Belgische invloeden, uit het Katan gese leger, overeenkomstig vroegere besluiten van de Algemene Vergadering. De Ver. Naties zijn zo ver gegaan de betrekkingen met Katanga te verbre ken, omdat de regering weigert de mi nister van binnenlandse zaken te ont slaan, die door de V. N. ervan beschul digd wordt wreedheden tegen delen van de bevolking georganiseerd te hebben. Slechte indruk. Om dit te bereiken neemt hij enige na delen op korte termijn op de koop toe. De hervatting van de kernproeven heeft in de gehele wereld een bijzonder slechte indruk gemaakt. De grote groep neutralistische landen in de wereld gaat deze nieuwe Russische stap veel te ver, al hebben mensen, zoals Nehroe van In dia en Tito van Zuid-Slavië zich nog voorzichtig en terughoudend uitgelaten. Het heeft deze neutralistische landen vooral onaangenaam getroffen, dat Rus land zijn nieuwe kernbom tot ontplof fing heeft gebracht op het ogenblik, dat in Belgrado een conferentie van neutra listische landen werd geopend. Hieraan namen 24 landen deel, waarvan de be langrijkste zijn: Zuid-Slavië, India, In donesië, Egypte, Saoedi-Arabië, een aantal Afrikaanse landen en Cuba. President Tito heeft op de conferentie de Russische kernproef veroordeeld, maar tegelijk op Westelijke mogendhe den ervan beschuldigd Frankrijk te heb ben toegestaan in de periode van stop zetting kernproeven te nemen. Hij be pleitte een vermindering van de mili taire begrotingen tot het peil van 1960 en hoopte, dat er alsnog wegen voor overleg gevonden zouden worden. leenbank te Witmarsum. Inmiddels werd in de jaren dat Ds. Van der Veen hier stond, een groot deel van de bouwschuld af gelost. Eveneens kwam onder zijn leiding de ju- bileum-eeuwfeest-commissie tot stand. Dit werk wordt voortgezet onder voor zitterschap van Ds. J. Sap die de 17e pre dikant der gemeente is. Over de aflos sing der bouwschuld nog het volgende: Na de verkoop van het oude lokaal in de Kerkstraat (dat naar wij menen vroe ger de Geref. kerk was) en het reeds ge vormde bouwfonds, plus een eerste rond gang door de gemeente, was er een bedrag van f 30.000,aanwezig. De to tale bouwkosten beliepen f 105.000, De gemeente stond nu voor de taak om ruim f 70.000,weg te werken. Dit tracht men te doen door vrijwillige bijdragen en door invoering van een 4e collecte. Verder wordt men zeer gesteund door de vrouwenvereniging enz» Na 5 jaar in ge bruikneming van de nieuwe gebouwen is de schuld gedaald met f 15.000,ter wijl men ter gelegenheid van het eeuw feest opnieuw een rondgang door de ge meente houdt, die vermoedelijk een be drag van f 10.000,zal opbrengen. 75 procent daarvan zal aan het bouw fonds ten goede komen, de overige 25 proc. is bestemd voor het opknappen van het kerkgebouw. Aardig is nog te me moreren, dat pas op 24 november 1862 een statenbijbel voor f kocht, vermoedelijk dezelfde die nu no; op de kansel ligt. Deze vraag mag met een bevestigend ant woord aan de betrokkenen, de vogelvan gers of wilsteraars, zoals men ze ook wel noemt, de voldoening schenken, dat uit eindelijk aan hun gerechtvaardigde ver- langens door de betrokken minister werd tegemoet gekomen. Op de agenda van de jaarvergadering v. „Fries Vogelvangers Belang’’ en van de Groninger Bond van Vogelvangers, vormde dit meerdere malen een punt en daarover werd veel gesproken en geschreven. Het kan nu worden afgevoerd en de nieuwe voorzitter van de Bond, die ze ker dit stukje onder de ogen krijgt, als lezer van B.N., mag zich in de handen wrijven, dat 't eindelijk gelukken mocht de autoriteiten te overtuigen. Dat een be langrijke steun aan het verzoek van de beide Bonden samen aan de minister ge daan, gegeven werd door de heer Eijgen- raam van de Biologische Dienst te Wa- geningen, ligt in de mogelijkheden en men mag hem zeer dankbaar zijn. Was het nu 1 november31 december, de verlenging is nu 16 oktober15 jan. van een volgend jaar of een maand in het geheel. Hwat bat Qabe Skroar ós hjoed p p to sizzen Dank zij het beschikbaar komen van lo kalen kan op 15 september a.s. het oud heidkundig en natuurhistorisch museum te Gorredijk aan het adres Hoofdstraat 59 zijn poorten voor het publiek openen. Het is bijzonder verheugend, dat naast een aantal gebruiksvoorwerpen, geschrif ten enz., met zorg door het bestuur bij eengebracht, ook kan worden tentoon gesteld de bekende geologische en ar cheologische verzameling van wijlen de heer H. van der Vliet uit Lippenhuizen welke blijvend in het museum is onder gebracht. Hiermede wordt een uitermate belangwekkende verzameling zwerfstenen en vele artefacten, door de verzamelaar in een 25-tal jaren in hoofdzaak uit de zuidoosthoek van Friesland bijeenge bracht voor een ieder bereikbaar. De collectie telt tal van zeer fraaie stuk ken, welke eerder op landelijke tentoon stellingen werden geëxposeerd (o.a. de li- thicum, gevonden te Wijnjeterp). Wiken, moannen fan tofoaren Binne hja der al oer toset Faken yn tradysjespoaren Mar it jowt stees nije pret Skoalbern, fammen, feinten, alden Elk hat der wol hwat foar oer Meijenoar doarpsfeest to balden Parade fan de kultür In optochttafriel to skeppen It nimt hast alle frije tiid Aenst sil elk der bliid fan reppe In lyts pryske makket bliid Praelweinen, faeks in hiel risje Stekk’ elkoarren nei de kroan In sit yn de doarps-karkommisje? Klopje by my leafst net oan! It folksfortier sil bigjinne! Dy't it lok net hwat mei ha Litt’ it gnoarjend faek fornimme It gong niks to earlik ta Soksoart lit har frijhwat kenne It karakter sprekt syn tael Elk kin nou ienris net winne Earsucht is in rare kwael Joun. It selskip mei optrede Gauris hwat ald-bakken kost Mar ’t publyk toant him tofreden Kolder, wis jawis dat past! Helje hja oan ein de flagge Mei ’t pompeblêd fan ’e toer Elk ropt, it doarpsfeest is wer slagge Petsjes óf foar it bistjür Alles hat syn lek en brekken Ek in doarpsfeest, sünder mis Lykwols elk krijt yn ’e rekken Hwat plattelansmienskip is Dêrfan jowt sa’n feest ’t biwiis Da’s foar my de moaiste priis PYT 2 e week sept. 1011 die belangstellen in de oprichting zweminrichting te Bolsward wor- ,Jr ondergetekenden tot een bijeen komst uitgenodigd op maandag 11 sept. 1911, ’s avonds 8 uur in café Boermans. Dr. H. Beekhuis, M. Oberman, J. F. Boermans, J. M. Kingma T. Hz. Het hoofd der openbare lagere school te Tjerkwerd, de heer S. Bonga heeft een benoeming als zodanig ontvangen naar Genemuiden. De aardappels in Wonseradeel gerooid brengen nog geen gulden per korf op. Op 23 september bestaat de tramlijn SneekJoure 25 jaar. De lijn Sneek Bolsward dateert van 7 jan. 1882, Bols- ward—-Harlingen 'an 9 aug. 1882. f 11,50 werd ge- In Gaasterland worden per jaar voor ig 11 lt',000 lijsters gevangen. Men bereidt zich thans voor op de volgende vangst. Het Japanse prinsje Hiro, het zoontjevan prinses Mitsjiko en kroonprins Akibito van Japan, moest met zijn ouders op de foto tijdens een bezoek aan het vakantieverblijf van de kroonprins in de bergen bij Karuizawa. Het prinsje toonde veel belangstelling voor de camera van de fotograaf en leverde dus sa men met zijn moeder een dankbaar onderwerp voor de fotograaf, die gelukkig een tweede camera had meegenomen Het bestuur van de Stichting Sneek 19401945 bood ons een verslag aan van haar werkzaamheden over de jaren 1958—1960. Het bestuur hoopt met deze publicatie o.a. te bereiken, dat de tot nu toe be toonde belangstelling ook in de toe komst bestendigd zal blijven. De oorspronkelijke gedachte van het Stichtingsbestuur dat de werkzaamheden van de Stichting in de loop der jaren in een versneld tempo zouden verminderen is slechts zeer ten dele juist gebleken. De nawerking van de tijdens de bezet ting doorleefde spanningen en doorge stane ontberingen blijkt in vele gevallen zo groot te zijn, dat, na de wijziging de Wet Buitengewoon Pensioen waarbij de aanmelding voor onbepaalde tijd opengesteld is, een toename van het aan tal verzorgden geconstateerd kan worden Daarnaast is de bemoeienis van de Stich ting met de gezinnen van de verzets- slachtoffers in vele gevallen in de loop der jaren toegenomen in verband met beroepskeuze, opleiding, studie-voorzie- ningen en dergelijke van de opgroeiende kinderen. De Stichtingsarbeid heeft hier door >n vele gevallen steeds meer een voorlichtend, adviserend en paedagogisch karakter opgenomen. Met dankbaarheid kan geconstateerd wor den, dat door de medewerking en de hulp van de Overheid en vele particu liere personen en instanties, de materiële verzorging van de verzetsslachtoffers aan alle redelijk te stellen eisen spldoet. Verzorgd werden nog 64 weduwen, 52 halfwezen, 2 volle wezen, 5 echtparen, 11 ongehuwde personen, 15 invaliden, 33 minderjarige kinderen van invaliden Uitgekeerd werd samen f 375.412,33. gewenste doel Dl aan te trekken, on- ie hoge bouwkosten, die op het 5 i'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1