Bolsward drijft weer op eigen wieken Nieuwtjes op de najaarsbeurs Cjabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Vragen over het vergaan van HA 10 Meer industrialisatie de Martinytoer Fan eerst (sinds 23 jaar) saldo STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Begroting 1961 voor het met batig Tj. de J. op komst? Snufjes voor keuken en kantoor Zilveren filmpjes DINSDAG 12 SEPTEMBER 1961 57e JAARGANG No. 70 Hwat hat een Boeken binne trouwe freonen fan de iensume Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) aan een Na de gebruikelijke verontschuldiging, dat de begroting weer zo Iaat is (eigen lijk moest dit zjjn „steeds later”) kunnen B. en W. van Bolsward toch een opti mistisch geluid laten horen, inzake stads financiën. Terwijl het wel oktober zal worden voordat de begroting 1961 kan worden vastgesteld, spreken B. en W. tevens de hoop uit, dat o.a. door mechanisatie van verschillende administratieve werkzaamheden de begroting 1962 bij de aanvang van het dienstjaar, dat is dus tegen 1 januari a.s. kan worden aangeboden. Binnen één kwartaal krijgen de edelachtbare vaderen dus tweemaal een begro ting te behandelen, waarschijnlijk een unicum in de geschiedenis van Bolswards vroedschap. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie huidig verkeer, niet weerstaan en/of ge durende een lange reeks van jaren niet voldoende zijn onderhouden, mogelijk mede door gebrek aan financiële mid delen. Het algemene beeld van de gemeente vertoont in het jaatste jaar enige wij ziging in de richting van de industrie. Door vestiging van nieuwe bedrijven in de industriële sector en uitbreiding van bestaande, is het aantal arbeidsplaatsen direct uitgebreid met plm. 110, terwijl dit aantal voor de nabije toekomst zal worden verhoogd tot 200-250, volgens de thans bestaande verwachtingen. Ook in dit opzicht zijn B. en W. tevre den niettegenstaande de regeringsmaat regelen ter bevordering van de indus trialisatie nog steeds niet het gehele probleemgebied omvatten, doch slechts een klein gedeelte. B. en W. hopen, aldus besluiten zij hun schrijven, dat de grotere mogelijkheden welke Bolsward nog biedt, door het be drijfsleven zullen worden benut. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad PRINSESSEN BIJ OPENING OESTER. EN MOSSELSEIZOEN Vrijdag hebben de prinsessen Beatrix en Margriet in Yerseke de opening van het O.ester- en Foto: Op een TWA PLEATSEN FOKKOFT In publike forkeap fan twa fikse pleatsen taelyk is in bütenkanske foar eltse no taris tsjintwurdich, hwant soks bart op it heden net faek. Wol is der yn de forroune jierren noch- al ris hwat fan eigner foroare, mar yn de measte gefallen komt it net ta in publike forkeap. It docht jin dan ek gjin nij, dat de bi- langstelling foar dizze forkeap sa great wie, dat de boppeseal fan de Warkumer Wynberch to lyts wie om de minsken plak to jaen. Troch it opstellen fan in lüdsprekker yn de tap koene de lju, dy't der ooppe net mear yn koene, dochs de saek folgje. Sa’n forkeap yn it publyk is om mear as ien reden ek fan great bilang, omt hjir op in bipaelde wize nei buten komt, hwat yn boereformiddens tocht wurdt oer lan- bitelje moatte goed 14.000 mei de for- keapkosten en komt dus mei oardel tün jild net klear. Hy bart jiers oan skjinne hier: 54191270 4149 goune. Mar dan moat it ünderhald, de ófskriu- wing en de kosten fan forbettering hjir jit óf. As wy de lanwearde, dy't bliuwt op 1000 goune it pounsmiet stelle, bliuwt er foar de gebouwen jit 65.000 oer. Dizze gebouwen moatte ünderhal- den wurde en dit ünderhald komt foar de helt foar de eigner op. Boppedat sil der op syn minst 1000 goune op de ge- gebouwenwearde ófskreaun wurde moat te, oars is de pleats meidertiid to’n ein en is der gjin jild foar in nije. Neffens goed keapmansgebrük rekkene, bliuwt er fan dizze hier net mear as 2500 goune oer. En dat is dan de rinte fan in kapitael fan grif 150.000 goune. As jo nou freegje, hwat rinte sa'n man makket, dan sit dat jit under de 2 En dan hoecht er net to prakkisearjen oer modernisearring seis net oer forgreating fan de fierst to lytse jarrekolk. Mei de twadde pleats ónder Ferwalde, winlik ticht oan Warkum seit it sa. Diz ze is hwat lytser, 82 pounsmiet (30,22 ha.) mar is netter sawol it lan as de ge bouwen. Der kin ek hwat meat fé stean en hy komt twa jier earder fnj fan hier. Dizze pleats is net troch de famylje koft, mar de hierder hët him foar de maksi mumpriis seis nomd. Dat wol sizze, der kin jit wol in oare eigner efter wei kom- me, mar yn namme is de hierder keaper wurden. Dizze maksimumpriis wie 157.260 en mei de kosten komt dizze pleats dus grif op 170.000 goune. De fêststelde hier is hjir 5190 goune yn it jier. Der geane foar de eigner oan lés ten óf 1070 goune, sadat hy yn it earst oerhaldt: 5190 1070 4120 goune. Dan komt ek hjir it ünderhald en de óf- skriuwing op likernóch itselde bidrach t Mosselseizoen bijge wond. vlot in de haven van Yerseke lieten schoolkinderen ter ge legenheid tan het peest ballonnetjes op. De prinsessen en de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. Casembroot middenlieten ook een ballonnetje opstijgen as de oare en bliuwt er oan echte ynkom- sten net mear as 2500 goune oer. De rinte fan it kaptael fan 170.000 is dan krekt U/2 Der sille guods wêze, dy't miene, dat men by in pleats net fan ófskriuwing prate moat, mar hja binne, neffens my, perfoast mis. Al sil in pleats by goed ün derhald ek hündert of hündertfyttich jier stean bliuwe, der komt ien kear in ein. En sokke pleatsen as dizze hawwe in her- bouwearde fan likernóch 140 of 150.000 goune. Seis as men har yn de takomst jit in ieu of mear tüd jaen sil, ik leau der neat fan, omt de foroaringen hoe langer hoe hur- der opsetten komme, dan noch soe men 1000 goune as minimum-ófskriuwing rekkenje moatte. En it ünderhald is ek alle jierren jit djürder en it liket der neat op, dat wy yn dat opsicht nei goed- keapere prizen tageane. Op groun fan dizze feiten stelle wy dus fêsf, dat de eigner op it heden net mear as 2 c/o fan syn jild skjin oerhaldt, in feit, dat nuver oandocht, hwerf bóten de lanbou yn solide bilizzings 3^2 4% regel is. Hjir moat dus mear efter sitte, hwant der wiene mear as ien, dy't foar deselde priis gading oan dizze pleatsen makken, de keaper wie gjin ütrinder. Hwat der dan wol efter sit is destomear fan bilang omt de Minister fan Lanbou oankundige hat, dat hy earnstich tinkt oer de opheffing fan de maksimumpri- zen lan en pleatsen. Hy mient dat de tiid njonkelytsen komd is, om dy frij to lit- ten. Wy wolle de oare kears bisykje de roede yn it hea to stekken. Faeks is de kans great, dat er knap hjit wurdt, mar hawar, dat sil wol bliken dwaen en as der guon al to gleon wurdt, meije se seis ek wqjris roedzje. Har miening is like- goed fan bilang as fan hwa ek. Wie zijn keuken of binnenhuis wil ver fraaien, kan gebruik maken van „zelf- plakkend” hout. Als men daarvan de be schermende papierstrook verwijderd, kan men het hout zonder plakmiddelen di rect bevestigen. Op ditzelfde gebied zijn er ook fraaie wandtegels met onbrand baar vilt, in verschillende kleuren en voor de kinderkamer met grappige vilten figuurtjes. Verder is er o.m. een nieuwe kookklok met receptenschaal. zodat de huisvrouw precies kan nagaan hoe lang bepaalde ge rechten moeten koken; een theedoek- houder met drooginrichting voor altijd droge theedoeken; onbreekbare plastic handdouches; raam- en trapbeveiligers; nieuwe soorten vazen en schalen deels van nieuwe materialen, deels van nieu we dessins soms uit verre oorden, zo als Haïti afkomstig. Nu was het ook niet wel doenlijk het begin van het lopende jaar reële begroting op te zetten. Bolsward had immers nog steeds subjectieve verhoging uit het gemeente fonds te goed. Maar niemand wist hoe groot die zou zijn en als men niet weet hoe lang de pols is, weet men ook niet hoe ver men kan springen. Pas op 24 juli j.l. werden door Ged. Sta ten bedragen genoemd. Voor de laatste beide jaren zouden de verhogingen resp. ruim 27 en 78 duizend gulden bedra gen, samen dus meer dan f 100.000, De rekeningen van deze jaren werden daarna sluitend en 1961 kon dus met een schone lei beginnen. Hierdoor werd het mogelijk de begro ting 1961 aan te bieden met een batig saldo. De laatste 23 jaren is het niet mogelijk gebleken een zo gunstig resul taat te bereiken bij de primitieve be groting. Behalve de verhoogde uitke ring werd dit batig saldo ook mogelijk gemaakt door verhoogde gemeentelijke belastingen. Om precies te zijn is het batig saldo 1961 geraamd op f 22.399,hierbij niet gerekend een bedrag aan „onvoorzien” van samen f 29.000,— en verhoogde sub sidies. Hoewel de financiële toestand dus aanzienlijk beter is dan in het verleden, toe steeds met tekorten moest worden gewerkt, achten B. en W. een en ander nog niet „om te juichen”. De „buiten gewone werken” van het lopende kalen derjaar (bouw openbare school, restau ratie toren stadhuis, voorzieningen aan scholen, afrastering put Marnezijl, ver breding Driepostensteeg, noodlokalen C.V.O. en bouw 16 woningen Patrimo nium) vragen n.l. een investeringslast van ruim f 53.000, Dan zijn er de werken die nodig moeten worden uitgevoerd en die een jaarlijkse investeringslast zullen vragen van ze ker een kleine f 30.000,(walbeschoei- ing Turfkade, kosten kommenplan, id. rioleringsplan, brandweer, plaatsing ver- keerszuilen, vernieuwing verkeersbor den, kosten woningverbetering, bouw ga rage met smeerkuil t.b.v. gemeenterei- niging, verbetering Flipsteeg, luidklok Martinitoren, verbouwing openbare lees zaal, subsidie Atheneum, wal KI. Dijlak- ker, wal Marktstraat) terwijl de uitvoe- Gisterer. 11 september opende de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs voor de 77ste maal haar poorten en zoals gewoonlijk tonen dan fabrikanten, importeurs en groothandelaren vele nieuwe snufjes uit binnen, en buitenland tussen het gebruike lijk assortiment gebruiksgoederen, welke op elke Najaarsbeurs wordt uitgestald. Dit Najaar schijnt op het gebied van dé nieuwigheden het accent vooral te liggen op huishoudelijk gebied: kleine handige voorwerpen en apparaatjes die het leven van de huisvrouw aanzienlijk kunnen vergemakkelijken. Vooral ook vele nieuwe toepassingen van kunststoffen, zoals polypropyleen pannelappen en panne sponzen die bespoten zijn met een reinigende kunsthars, die maakt dat Ze goed schuren zonder toevoeging van reinigingsmiddelen. ring van het sportveldencomplex jaar lijks een last van ongeveer f 7000,zal geven. Met deze uitgaven en jaarlijkse lasten in het verschiet, blijft een voorzichtig financieel beleid geboden, aldus B. en W. in een schrijven aan de raad. Daar komt nog bij, dat de nieuwe wet op de financiële verhouding rijk-ge- meente, die hoop had gegeven op een extraatje voor Bolsward een nadeel op levert van rond f 4600, B. en W. schrijven en dit is na een periode van stilzwijgen toch wel een verheugend geluid dat voor de uit voering van het sportvelden-complex op korte termijn gunstige mogelijkheden bestaan. Bij de thans gemaakte opzet voor dit plan zal het kapitaal, dat de gemeente hiervoor moet beschikbaar stellen, zoals gezegd, een investerings last van jaarlijks rond f 7000,opleve ren. Om het gunstige begrotingsbeeld ook in de toekomst enigszins te kunnen handhaven, overwegen B. en W. voor te stellen de leges ter secretarie op te trekken tot een peil, dat in redelijke verhouding staat tot de gestegen uit gaven en diensten. Naar globale schat ting zal hierdoor een bedrag f 5000, kunnen worden ontvangen. Een gelukkige omstandigheid is, dat ook de begroting van het gasbedrijf een batig saldo aanwijst. Dit resultaat kon worden bereikt, doordat het lekverlies tot bijna normale proporties kon worden teruggebracht. Ten aanzien van de openbare werken in de gemeente mag, dank zij het uit stekend werk van de dienst van ge meentewerken, worden geconstateerd, dat deze, voorzover mogelijk is, in een goede staat verkeren. Wel zullen op korte termijn belangrijke herstellingen of vernieuwingen moeten worden uitge voerd aan verschillende walbeschoei- ingen, die de druk, veroorzaakt door ’t Voorts nieuwe aluminium-koperen .grill pannen' met geribbelde bodem; automa tische droogrekken, die in ongebruikte toestand kunnen worden opgeklapt tegen de muur; een oprolbaar plastic broodsmj- plankje voor kampeerders, raagbollen met kunstvezelvulling en een z.g. tele- visiekan voor het lang warmhouden van dranken. Op het gebied van kunstnijverheid zijn er vele nieuwe soorten sierpoppen o..a. 'n modelletje van een „teenager” en levens grote Haitiaanse drums voor mensen die zelf thuis een roffeltje willen weggeven. Voorts Deense hittebestendige slakom- men, marmeladepotten en sierlijke groen tes nij plankies. De rokers kunnen yoortaan ook tafelaan. stekers met gasvulling gebruiken, terwijl dezelfde firma zak aanstekers presenteert met ingebouwde radio. Op het gebied van textiel zijn er naast enkele soorten tapijten, stropdassen met voorgeweven dessins en modieuze stretch- nylon haarbanden. Voor, moeders met petticoatsdragende dochters komen er nu stijfsel verstuivers in de handel, bussen met vloeibare stijf sel, die dadelijk droogt op de kleding. Wie een beetje dun in zijn haren komt te zitten kan voortaan gebruik maken van nylon vlechten in 28. verschillende kleu ren. Op het gebied van droogscheerapparaten komt er thans een model op de markt, lopend op batterijen met en dit is het snufje een knopje waarmee men de druk van de mesjes kan veranderen om zo de meest ideale snijkracht te* bepalen. De kosmetische wereld heeft ook niet stilgestaan, getüige vele nieuwe lotions en shampoos, o.m. één vervaardigd van het sap van verse komkommers en een insektenwerende lotion, waarvan insec ten niet terug hebb- als deze op de kle ding of de huid is verstoven. Op het gebied van speelgoed uiteraard ook talrijke nieuwigheden, zoals skelters, elektrische helikopters uit Engeland ge ïmporteerd; nieuwe bouwsystemen, kin derspelen en vele soorten nieuwe poppen zoals bijvoorbeeld de babytweelingpop- pen uit Italië, opklapbare plastic-poppen. bedden voor kleinbehuisde poppenmoe dertjes. Men kan in het midden laten of een tuinbouwdoos, waarmee men zijn eigen tuin kan ontwerpen en inrichten, alleen voor kleintjes van nut is, dat wel voor tuinarchitecten. Met plastic bloemen en bomen kan men aan het fantaseren slaan. Eventueel ook te gebruiken voor etalages als showstuk. Op de afdeling kantoorbenodigdheden, die qua deelneming en oppervlakte gro ter is dan het vorig jaar, zijn ook vele snufjes aanwezig. Voor typistes zijn er handige „type-out” strookjes waarmee men tikfouten onzicht. baar verwijderd; nieuwe sooren ball points met regelmatiger schrift en veili ger vulling. Voor mensen die willen opnemen hoe lang hun telefoongesprek duurt, is er 'n Zwitsers apparaatje te zien, de zgn. ,Der- byphone', een cylindervormig staafje van 10 cm lengte, dat de tijd opneemt, tot 6 minuten). Op de speciale baby- en kleuterartikelen afdeling, die op de beurs een veel grotere eigen plaats heeft gekregen zijn o.m. nieuwe modellen wiegen, kinderwagens, luiertassen en meubeltjes .aanwezig. Eveneens op de parterre vindt men de in omvang toegenomen fotoafdeling, Hier tonen een aantal firma’s de nieuw ste snufjes op dit gebied, o.a. een nieuwe zgn. „zelfklevende” camera (een foto binnen 10 seconden), de nieuwste mo dellen projectoren, zoals de „Vievw Mas ter Stereo Color”, een fototoestel, waar mede men op een kleinbeeldfilm 75 plaatjes kan maken, die na afdrukken op een ronde schijf worden gemonteerd en zo in de viewer worden rondgedraaid. Voor dames die er geld voor over heb ben, maar dan ook iets zeer aparts krij gen, is er een Zwitsers horloge, niet al leen met zes verschillende armbandjes, maar ook met 6 verwisselbare glasranden, zodat men op ieder uur van de dag, met hetzelfde horloge, er anders uit kan zien. Deze en vele andere noviteiten zullen, als vanouds, een gang naar de Utrechtse ■Jaarbeurs zeer zeker de moeite waard maken. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Vondeling (pvda) heeft aan de minister van justitie en waterstaat en van land bouw en visserij schriftelijke vragen ge steld over de HA 10, die zoals bekend onlangs op het Ijsselmeer vergaan is. De heer Vondeling vraagt ot de be windslieden kennis genomen hebben van de omstandigheden waaronder het schip gezonken is en of het de regering be kend is, dat het niet het enige ongeluk van die aard is, dat de laatste jaren aan vracht, en vissersschepen is overkomen op de Zeeuwse wateren, het Ijsselmeer en de Waddenzee. De heer Vondeling vraagt verdtr of deze ongelukken niet de indruk wekken dat de wettelijke voorschriften betreffende de veilige navigatie in genoemde wateren en in het algemeen bij de kustvaart, veel te wensen overlaten en voorts, wat de regering zo zij reeds tot 'n overeen komstige mening gekomen mocht zijn denkt te doen en op welke termijn. 3e week sept. 1936 Uit de troonrede: Medewerking zal van de Staten-Generaal worden gevraagd tot overneming van een bedrag van 25 mil- lioen gulden aan Nederlands-Indische schuld. De betrekkingen met andere mogend heden zijn vriendschappelijk. De bestrij ding van de werkloosheid zal met onver minderde zorg worden voortgezet. Te koop wegens gevorderde leeftijd: Huis met timmerwerkplaats en ruim erf. Te bevragen bij S. P. Jongema te Hart- werd. Gespannen toestand tussen China en Ja pan. Dagelijks vermicelliesoep verkrijgbaar bij J. van Dijk, Gr. Dijlakker 17 Ingericht te Spannum een afdeling van de Kaatsbond met aanvankelijk 16 leden. Bestuursleden Jac. de Bruin, Sj. Lanting en G. Wynstra. Gaat het spoorstation te Ijlst verdwij nen. Opriching oranjevereniging te Arum. Beëdiging raadslid S. T. Joustra te Oos- terena (Hennaarderadeel) Intrede Ds. Janssens van Groningen als predikant van de geref. kerk te Win- sum en pleatsprizen. In soarte fan thermo meter dus foar de situaesje en meiiens fan de weardearring fan in boerespul. Der wie in bulte animo, dat kin sein wurde. Op de earste pleats yn it War kumer Nijlan wiene net minder as 50 buordtsjes en op dy under Ferwalde 35. Dat wiist op it feit, dat hjir yn Fryslan de driuw om seis boer to wurden bilea- ven net lyts is, hwant in pleats keapje fan dizze greatte giet sa'n oardel tün jild mei hinne, as it net mear is. Dat men soks oandoart mei men gerêst sjen as in biwiis”, dat de Fryske boer jit wol bitrouwen hat yn it greidebidriuw en ek yn de takomst. Fuortendaliks moat hjir bysein wurde,. dat de forkeap fan lan en pleatsen net frij is, mar fait ónder de bipalingen fan de „Wet op de vervreemding van land bouwgronden.” En dizze Wet hat twa wichtige bipalingen makke: alderearst, der wurdt troch de Grounkeamer in priis bikend makke, hwerboppe de pleats nor- mael net forkoft wurde mei en twad dat de hierder by de forkeaping foar giet en de earste keap hat. Allinnich de famylje, dy't eigner is, mei heger biede as de' maksimumpriis. Hwat hat nou prinses-Wilhelmina-dei yn Warkum sjen litten? De pleats yn it Warkumer Nijlan is goed 86 pounsmiet (31.85 ha.) mei in solide, mar net mo derne pleats. It lan is savelich, hwat licht, mei in goede laech greide. Om it yn ien wurd to sizzen, in tuskenbeidene pleats, i De maksimumpriis wie krap 137.000 mar i de famylje brocht him op goed 140.000. De lésten, dy’t foar de eigner bliuwe binne 1270.goune jiers, buten it ün derhald, forbettering of modernisearing. De hier is op it heden 5419 goune en rint jit pant 1966 ta. Dat binne de fei- ten. De keaper: Ir. Heeres üt den Haech sil 7 -T

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1