zelfstandig Katanga Einde van Wapenstilstand over toto op het Binnenhof Soekarno op bezoek bij Kennedy Wil Chroesjtsjow toch praten? Moarns siik, middeis yn ’e pronk en mei in nije Juncker-fyts nei hüs BS I- Ik 1 Hwat bringt üs de R.OJN.O. ’e Franeker wacht attractieve agrarische dagen Wl to sizzen Gouden filmpjes VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1961 57e JAARGANG No. 71 i k F de voor- DE ORKAAN .CARLA’ eigen kring Eieren Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) tieleider Mr. Van Riel deed het zwijgen toe. Vorig jaar die een spaak in het wiel stak indruk wekte tegen de wil Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad baar” gecritiseer'd. Onder aanhaling van Bcargemaslei R. Alta fan Hinnaerderadiel sette de lytse Hanneke seis op de nije fyts. Op de eftergroun it skoalboerd mei les'yn de eigen tael Toeh conferentie? Als de Sowjet-Unie daartoe bereid is, biedt de aanwezigheid in New York vol gende week der ministers van Buiten landse Zaken van de VS en de Sowjet- Unie gelegenheid voor ernstige bespre- andere proble- Socialisten verdeeld Bij de behandeling van het toto-wetje, stemden de socialistische senatoren ver deeld (10-8). Een aantal onder aanvoe ring van mr. Van Waerden, bleef be zwaar houden tegen de f 50.000,als maximum hoofdprijs. Een ander deel gaf te kennen religieuze bezwaren tegen een. wettelijke regeling van de voetbaltoto te blijven koesteren. Een aantal andere so cialisten, onder wie de oud-ministers Samkalden, Vos en Jonkman, bleek zich echter met de noodoplossing te kunnen verenigen. Voor mr. Jonkman was het trouwens 'n bijzondere dag; hij stond aan van der en Jeltsje Mannich boek krige gans óftrek fanwegen it kwea dat der oer sprutsen waerd Van Niftrik beschuldigde hij de ARP zelfs van „hypocrisie” en „on-democra- tisch handelen”. Prof. Diepenhorst wees die kwalificaties weliswaar als „licht vaardig” van de hand. Door zijn stem vóór het wetsontwerp droeg hij echter stellig bij tot verzoening van de beide protestanse partijen, die in deze tijd door prof. Van Niftrik trouwens toch al wer- denn opgewekt tot samengaan. De ernst des tij as - de internatioanale toestand - dwingt zijns inziens tot bezinning over onze partijgrondslagen. In dit opzicht volgt hij wijlen prof.. Gerbrandy na, zich onder dreiging van de tweede reldoorlog genoopt zag tot samengaan met partijen, waarvan zijn eigen politie ke groepering toen nog afkerig was. Destijds om dit besluit in TIISDEI 19 SEPTIMBER 1961 19.1019-50 Fryske ütstjüring „De deade herberch”, in harkspul fan Jef van der Heyden, yn de bi- wurking fan Jeh. Spyksma, spile un der dy syn lieding troch Roel Nij- boer, Wytse Hoekstra, Piter Veen, Dicky Modderman Das. (herhelling fan de ütstjüring op 20 desimber 1959) Forline woansdei 13 sept. wie de lytse Hanneke Bootsma, it 7 jierrich famke fan de Turnser timmerman net rjocht goed. Lokkich knapte it de middeis hwat op Hja soe mar wer nei skoalle, mar seach nuvere forheard, doe’t hja de nije pronk oankrige. Dochs net nei dokter ta? Né, hwant dè skoaldokter hie krekt de foargeande deis oan de Reahüster skoalle west. Hanneke bigriep der neat fan, ek net, doe't hja by in oar famke efterop it bin- nenpaed del bükele. De middeis doe't hja under de bitüfte lieding fan juffer Marijke de Haan (oars studinte yn de Soasiology to Grins, mar yn de fakansje tydlik ünderwizeres to Reahüs) mei de punt fan de tonge ta de müle üt oer in prachtige tekening Ruim een jaar geleden heeft de internationale troepenmacht van de Verenigde Naties in Congo een burgeroorlog voorkomen, of in de kiem gesmoord, door zich tussen de strijdende partijen te plaatsen. Nu zijn de troepen der Verenigde Naties in Katanga wederom opgetreden onder het niet ongerechtvaardigde motto dat er een burgeroorlog moest worden voorkomen, ditmaal van de rest van Congo tegen Katanga, Maar in zijn vredelievende taak is het VN-hoofdkwartier nu anders te werk ge gaan dan een jaar geleden. Het heeft gewapenderhand een einde gemaakt aan het bestaan van de staat Katanga, zoals trouwens te voorzien is geweest (en door Tsjombe ook voorzien is) sedert eind augustus door de VN met geweld Belgische en andere buitenlandse officieren uit Katanga werden verwijderd. De proeven, de achtste en de negende sedert de hervatting der Sowj et-proeven op 1 september, werden genomen op 2 plaatsen, de ene in het gebied van Semi palatinsk in Midden-Azië, de andere bij Nova Zembla. Hwat hat Gaoe Skroar no en Keita afzonderlijk ontvangen. Van zijn oorspronkelijke plan hen samen te ontvangen, had hij afgezien om hen in de gelegenheid te stellen ook hun eigen problemen te bespreken. Aangenomen wordt dat Soekarno van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt om de kwestie- Nederlands-Nw.-Guinea te berde te brengen De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, die Soekarno vergezelt, is woensdag drie kwartier ont vangen door zijn Amerikaanse collega Dean Rusk. Chroestsjow nodigt Spaak. Premier Chroesjtsjow heeft Paul Henri Spaak, de minister van Buitenlandse Za ken en gewezen secretaris-generaal van de NAVO, uitgenodigd hem in Moskou te bezoeken. Spaak heeft de uitnodiging aanvaard en zal op 19 september gaan, zo heeft radio Moskou meegedeeld. Chroesjtsjow zelf heeft verklaard, dat z'n regering bereid is zich te allen tijde rondom een conferentietafel te scharen ter bespreking van een vereedzame rege ling der Duitse kwestie, mits de bespre kingen niet worden gebruikt om het slui ten van een vredesverdrag te vertragen. Hongarije. Opnieuw is in Hongarije Janos Kadar premier geworden, bij een drastische re organisatie van de regering, waarvan ra- dio-Boedapest melding heeft gemaakt. Hij vervangt Ferenc Münnich, die van z'n ambt is ontheven en benoemd tot mi nister van Staat. Kadar behoudt zijn functie als eerste-secretaris van de Hon gaarse communistische partij. In het communiqué van radio-Boedapest werd meegedeeld, dat tot de reorganisa tie besloten is om de leiding van de re gering in Hongarije krachtiger te maken. Ook verscheidene andere ministers zijn van hun ambt ontheven. De veranderingen zijn gedaan op voor stel van Kadar tijdens een dinsdag ge houden bijeenkomst van het centrale par- tiieomité, aldus radio-Boedapest. Tijdens deze bijeenkomst is ook besloten het huidige investeringsprogramma te verminderen en de hierdoor vrijgekomen gelden voor uitbreiding van de defensie te gebruiken. Janos Kadar is na de opstand van 1956 enige jaren lang premier van Hongarije geweest, tot hij werd opgevolgd door Münnich, de man die nu weer voor hem de plaats heeft moeten ruimen. Hwant, doe 't boargemaster Alta har de fyts ütrikte moast hja op 'e foto. Hoe bi- stie it, in splintermje fyts waerd samar de skoalle ynriden! Boargemaster Alta sei, dat er der tige wiis mei wie, dat de earste priis oan in skoalle yn syn gemeente takaem. Hy sei, Hanneke moast binammen forsichtich wêze. En doe wie it samar feest yn skoal le. De lytse priis-winster mocht trakteare op smokerij en lolly's. De hiele skoalle diclde dêryn mei. De heit fan de lytse faem, dy’t seis hast gjin wurd ütbringe koe, sa forrifele dizze middei har, sei mei üt har namme in tankwurd. Boargemaster Alta, it skoallehaed en juf fer de Haan krigen allegearre in frysk boek oanbean. En it feest koe hast net op doe krigen alle bern fan de klasse ek elk noch in frysk boekje. Rea hüs hie sadwaende wol eare fan it mei- dwaen oan de kriich En foar Hanneke Bootsma wie it in ün- forjitlike middei. Ut namme fan de skoalle mienskip spriek by einsluten it skoallehaed noch in wurd fan weardearring. De lytse bern yn Rea hüs krije nou al in jier as fjouwer frysk ünderwiis yn de leechste klassen, better sein: it ünderwiis yn it frysk. It boerd stie fol mei fryske wurdtsjes en de juf fer praet tsjin de bern de eigen tael. Master Dykstra sei, it wie nou yn de fjirde klasse skoan to fornimmen, dat de bern in goede fryske ündergroun hiene. Har taelgefül hie him dêrmei better ünt- jaen kinnen en dit kaem ek it nederlansk to'n goede. It learen kaem dizze middei neat meat fan. Efkes letter strüsden de bern de Sanleansterdyk en it Slypster binnepaed del. De lytse Hanneke hoechde nou nét mear efterop, mar kpe op eigen fyts. en eigen kréft. Oer siikwêzen prakkesearre se net mear. Har heit en mem koene har amper by halde. Krekt foar de bui wie se thüs. gear wie, seach se noch mear forheard. Hwant samar gie de doar iepen en hwa kamen dér allegearre yn? Har heit en mem, master Dykstra, boargemaster Al ta fan Hinnaerderadiel, allegearre frjem- de mannen; immen fan it skoalbistjür, bistjürsleden fan de KFFB, journalisten, fotografen, en juffer Piertsje Velzen.de korrespondinte fan de KFFB to Reahüs. De hear E. S. de Jong fan Boalsert liet allegearre tekeningen sjen fan de halden kleur- en tekenkriieh. Hwat hiene de bern der in niget oan en de greaten net minder. En doe kaem it greate nijs: De jury hie de ekstra Junc ker-fyts foar de meidoggers fan de lege re skoallen yn Fryslan takend oan: ja jim riede it al, oan Hanneke Bootsma. Dêrom moast de nije pronk fansels oan! 3 e week Sept. 1911 Aanbesteding te Bolsward van de weder opbouw en herstelling van het Tichel- werk met turfloods, woning enz. Er wa ren 18 inschrijvingen gegund aan K. Kroon te Bolsward voor f 4580, Naar de betrekking van bode-boekhou- der bij de El. Centrale te Workurn op een salaris van f 300,dongen 40 solli- die citanten. we i De r.k. meisjesschool te Bolsward wordt i uitgebreid met een 4e leerkracht. I Oorlog tussen Italië en Turkije van de VPN f 1,05 per kg. 1 voor kingen over Duitsland en men. Aldus heeft president Kennedy woens dag in een door het Witte Huis te Was hington uitgegeven verklaring laten we ten. Volgens de president staan diplomatieke kanalen open om constructieve stappen voor vermindering van de spanning te verkennen. Ook zijn andere middelen beschikbaar, wanneer zij een goed doel zouden kun nen dienen. Kennedy zei niet welke mid delen dit waren. President Kennedy gaf zijn verklaring uit na zijn besprekingen met president Soekarno van Indonesië en president Keita van Mali, die hem een boodschap van de conferentie der niet-verbonden landen in Belgrado hebben overgebracht. De verklaring werd niet uitgegeven als een communiqué, maar als een verklaring van de President persoonlijk, die kenne lijk was bedoeld als een duidelijk ant woord op de missie van de twee presi denten. President Kennedy had tevoren Soekar natuurlijk agrarische punten. Helaas "kan lOKveeiceurniK mei uooruaau. wei 1S j de ringkeuring van de kalverfokkers, avond va? n 7°ste verjaardag De re ar ook de kleuren van de Bolswardsê^rin£ zal d«er d^n «noeten beslissen of zijn presidium der Eerste Kamer weer met een jaar moet worden verlengd. De antirevolutionaire prof.. Diepenhorst zei schertsend, dat hij bij al zijn bezwaren tegen de toto wel een bescheiden wed denschap op durfde afsluiten, dat mr. Jonkman volgende week, op de derde dinsdag van september, weer de Verenig de Vergadering der Staten-Generaal zal voorzitten, waarin Koningin Juliana de jaarlijkse Troonrede, zal voorlezen. Gehuwde vrouw. Reeds zijn enkele punten van die Troon rede uitgelekt. Verwacht wordt o.a., dat minister Zijlstra een billijker fiscale be handeling van de gehuwde werkende vrouw zal voorstellen. Daarvoor wordt door de linkse partijen al jaren geijverd maar de rechterzijde voelt over het alge- I meen weinig voor beroepsarbeid voor de gehuwde vrouw. Minister Zijlstra acht echter blijkbaar de stand van de arbeids markt gediend met meer vrouwelijke ar beidskrachten. Natuurlijk zal de Troonrede nog meer en belangrijker nieuws bevatten. Aan de in ternationale toestand zal stellig ernstig aandacht worden geschonken. Dat die ernstig is, wie kan zich dat ver helen na het besluit der regering een kleine 6000 militairen twee maanden langer onder de wapenen te houden dan' aanvankelijk in de bedoeling lag. Aan de onafhankelijkheid van Katanga is dus een einde gekomen. Troepen van de Verenigde Naties hebben zich woens dag, op verzoek van de centrale Congo lese regering, van de macht in Katanga meester gemaakt en het gebied uitgeroe- f>en tot een Congolese provincie. Na zware straatgevechten, waarbij vol gens de voorlopige cijfers 37 doden vie len, hebben VN-troepen alle strategische punten in Elisabethstad bezet. Of echter aan alle verzet een einde is gekomen, staat nog niet vast. President Tsjombe is gevlucht in met bloed besmeurde kleding. Twee van zijn ministers zijn gearresteerd, namelijk die van Buitenlandse Zaken. Kimba, en van Financiën, Kibwe. Zijn minister van Binnenladse Zaken, Moenongo, is erin geslaagd de grens over te vluchten naar Noord-Rhodesië, op 150 km afstand, welk land Tsjombe ook hoopt te bereiken. De Britse regering heeft haar spijt be tuigd over hët uitbreken der gevechten in Katanga. Weliswaar is zij altijd van mening geweest dat Katanga deel uit maakt van Congo, maar dit had moeten worden bereikt door vreedzame onder- handelingen en niet door geweld, zo vindt zij. Sir Roy Welensky, de premier van de Centraal-Afrikaanse Federatie, die zeer verbitterd is over de actie van de VN, heeft troepen en tanks naar de grenzen van Noord-Rhodesië en Katanga ge stuurd. Het was woensdagmorgen vier uur, toen de .troepen van de Ver. Naties trachtten de belangrijléste punten in Elisabethstad zonder geweld te bezetten. De voor naamste hiervan waren het radiostation, het postkantoor en de woningen van de verschillende ministers. Keurtroepen uit India, Ghurka's, troffen bij het postkantoor Kantangese troepen aan die weigerden zich over te geven of hun wapens in te leveren. Volgens de VN openden deze Katangezen het vuur, dat werd beantwoord. Twee uur duurde hier de felle strijd, die veel slachtoffers eiste. Weer kernproeven. Ook in geheel ander opzicht was het de afgelopen dagen onrustig. Woensdag heeft de Sowjet-Unie opnieuw twee kern proeven in de atmosfeer genomen, dit maal van de lage of de middenklasse. Texas is geteisterd door de orkaan Carla’die met windstoten van soms 275 km per uur zijn vernietigende werk deed. Foto: In de mooie jacht haven van Houston worden alleen nog wrakken waargenomen A.. verguisd, werd prof. Gerbrandy thans allerwegen juist vanwege zijn optreden als minister-president in Londen gepre zen Liberale houding Prof.-Gerbrandy werd begraven op het zelfde ogenblik dat de Eerste Kamerd 't toto-wetje behandelde. Aan dit Kamerde bat zat lang niet zoveel politieke span ning vast als vorig jaar. De liberale frac- n:-' J**d er ditmaal was hij het, en die de van prof. Oud in het kabintet-De Quay ten val te willen brengen. Sedertdien is hij ech ter op de liberale manifestatie van j.l. zaterdag te Scheveningen als de toekom stige opvolger van prof. Oud naar voren gekomen. Bij die gelegenheid toonde hij zich niet meer een belager, doch juist een steun- d. -o-i..o. in plattelandsstad midden in een agrarische élk geval het beleid”van'minister°Luns, gebied. Na de oorlog heeft men er zeer ----- - terecht de leuze gevoerd: „Stêd en lan ien ban” en zo worden nu reeds voor de 8e maal in successie de agrarische dagen gehouden. Het is geen feest om het feest, maar wil een gezonde uitwisseling zijn. Er is veel te zien en te beleven in Franeker tussen 19 en 23 september a.s. Er zijn tentoon stellingen (van boeken op agrarisch ge bied, van ae resultaten van de foto- en kleurwedstrijd, van handwerken), puz- zeltochten, w.o. een auto-nacht-puzzelrit, wedstrijden (ringrijden op trekkers wiel rennen op gewone fietsen, gemengd kaatsen) er is amusement (Tetman en Jarich de Vries, De Friso’s, dansen op een vlot, muziek van de nationale reser ve), sport (gymnastiek-demonstraties, volleybal, een stratenloop) en de' meer de fokveekeuring niet doorgaan. Wel is er J waar ook de kleuren van de Bolswardsê klub „Earste Kar” zullen worden verde digd. Een belangrijk evenement wordt het concours-hippique, de trekkerbehen- digheidswedstrijd en de demonstratieten- toonstelling „Veilig werken in de land bouw.” De agrarische dagen, die dinsdagavond a.s. op spectaculaire wijze zullen wor den gzopend zal nu weer plaats inrui men voor de zakenbeurs, waar allerlei Sfieciale aanbiedingen zullen worden ge daan. Het festijn wordt zaterdagavond besloten met een vuurwerk. Onder het belangstellend oog van een aantal Papoealeden van de Nieuw-Guinea- raad heeft de Eerste Kamer dinsdagmiddag haar goedkeuring gehecht aan een voor lopige wapenstilstand over de voetbaltoto. Met ruime meerderheid 46 tegen 14 stemmen hechtten de senatoren aldus hun goedkeuring aan het gewijzigde voor stel van minister Beerman om de maximum hoofdprijs niet definitief, zoals aan vankelijk in de bedoeling lag, maar voor een korte periode van drie en een half jaar, dus tot na de volgende Kamerverkiezingen, op een bedrag van f 50.000, te bepalen. Opvallend was, dat een meerderheid der antirevolutionaire senatoren de ver houding was vier tegen drie zich dit maal voor het compromis uitsprak. In het verleden heeft de ARP zich namelijk overwegend fel gekant tegen elke kana lisering van de speelzucht; haar voorkeur ging uit naar een absoluut verbod. Thans maakte de meerderheid der AR-senato- ren. onder aanvoering van prof. Diepen horst, echter een scheiding tussen haar publieke responsabiliteit en persoonlijke voorkeur en steunde zij de christelijk- historische minister Beerman. Nu had de christclijk-historische woordvoerder Vi- xseboxe het standpunt, dat de ARP vo rig jaar had ingenomen als „onvrucht- woorden van prof. Evenals Bolsward ligt ook Franeker als punt van dè regering.'Hij verdedigde inzake Nieuw-Guinea warm en fel te gen de bezwaren, welke daartegen met name door de liberale Nieuwe Rotter damse Courant zijn ingebracht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1