Ontwikkeling internationale situatie verontrustend Snelle staatkundige ontwikkeling in Nieuw-Guinea Belastingverlaging per 1 juli 1962 üs hjoed p p to sizzen Adenauer voelt wel Fan de Martinytoer Tj. de J. 0 Hamarskjöld bij vliegramp omgekomen Zilveren filmpjes volgende Zojuist heeft H.M. Koningin Juliana de troonrede uitgesproken - Brand in opslagplaats Haagse start voor coalitie DINSDAG 19 SEPTEMBER 1961 57e JAARGANG No. 72 Dè dood van secr.-generaal Dag Ham- wende opvolger, over wie Economische groei. PIET Geestelijke waarden. djür ’t Prima theedoeken 8 et, witte luiers, ge- i HWAT IS DE WIERHEIT? Arabieren hawwe in sizwize, dy VEILIGHEIDSRAAD VOOR OPVOLGERSKEUZE BIJEEN 4e week sept. 1936 Samenwerking. Een hechte samenwerking tussen alle bondgenoten op politiek, militair en eco nomisch terrein blijft dan ook noodza kelijk. Aan deze samenwerking zal Ons land krachtig blijven deelnemen. Nu de internationale situatie dreigender is ge worden en de Amerikaanse hulp is weg gevallen, zal het op peil houden van de Nederlandse bijdrage in de bondgenoot schappelijke verdediging grotere finan ciële offers van ons vergen. Wil onze krachtsinspanning werkelijk betekenis hebben, dan dient zij voort te vloeien uit het besef van onze verantwoordelijkheid voor de handhaving van. de grondslagen onzer beschaving. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 o£ 2335 (K 5157) Belastingverlaging. In het heden aanvangende parlementaire jaar zal een beslissing moeten worden genomen omtrent de datum van ingang van enkele reeds aanvaarde belasting verlagingen. De noodzaak de overheids financiën zoveel mogelijk af te stemmen op de conjuncturele ontwikkeling moet daarbij worden afgewogen tegen 't feit, dat het effectief worden van deze verla gingen uit een oogpunt van een verant woorde belastingheffing steeds dringen der wordt. Heden zal U het voorstel worden aangeboden de verlaging van de inkomsten- en de loonbelasting te doen ingaan op 1 juli 1962. Daartegenover staat, dat de verzwaring van de defensielasten tot nieuwe belas- tingvoorzieningen noopt. Tot dit doel zal de verlaging van de vennootschapsbe lasting, die de Regering voorstelt op 1 januari 1963 te doen ingaan, worden be perkt en zal een belasting op minerale oliën met uitzondering van benzine in gevoerd worden. De hierop betrekking hebbende wetsontwerpen zullen U even eens heden worden aangeboden. De Re gering zal haar aandacht blijven geven aan een gezonde ontwikkeling van de landboüwproduktie en aan de verbete ring van de afzet. In nauwe samenwer king met het georganiseerde bedrijfs leven zal zij streven naar een verant woord valorisatiebeleid voor de agrari sche produktie. De vraagstukken samenhangende met ’t internationale vervoer vervullen de Re gering, door het protectionisme dat zich op dit terrein steeds opnieuw openbaart, met zorg. Woningbouw. De activiteit op het gebied van de wo ningbouw heeft in het jaar 1961 een on gekend grote omvang aangenomen, in 't bijzonder is de bouw van woningen zon der overheidssteun sterk uitgebreid. De Regering heeft een overschrijding van het aanvankelijk opgestelde woning- Printflaters falie de lezers ornaris earder op as tinkflaters Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Volzinnen Men raakt Bondskanselier Konrad Adenauer is niet ongenegen een coalitie aan te gaan met de liberale democratische partij van dr. Erich Mende. Aan de andere kant heeft hij er weinig twijfel over laten bestaan, dat hij zich zal verzetten tegen elke poging om hem als hoofd van de regering te laten vallen. Dit is het belangrijkste nieuws, nadat gisterochtend de einduitslag van de W.- Duitse verkiezingen bekend was en ge bleken was, dat de CDU-CSU zijn ab solute meerderheid in de Bondsdag kwijt was geraakt (CDU 45,3 SPD 36,3 FDP 12,7 De 85-jarige staatsman die overigens hélemaal niet terneergeslagen leek door selemaal niet terneergeslagen leek door de stembusnederlaag ging tijdens ’n persconferentie niet in op detailvragen, omdat eerst de nieuwe CDU-fractie van avond in Bonn moet hebben vergaderd, maar hij wees er op, dat de huidige bui tenlandse politiek der Bondsrepubliek onveranderd wordt voortgezet. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad I Ig bidragen lizze folie heger as mei keuze omtrent eigen toekomst de bevol king van Nederlands Nieuw-Guinea zich vrij en onbedreigd moet kunnen oriënte ren, overal waar zij dit wenst. Van haar zijde zal de Regering onderzoeken wel ke wijzigingen in Statuut en Grondwet nodig zijn. Een gesprek met Indonesië over de toe komst van Nederlands Nieuw-Guinea is helaas niet mogelijk gebleken, omdat In donesië voor zulk een gesprek voor waarden stelt, die in strijd zijn met het zelfbeschikkingsrecht. De Regering be treurt het voorts, dat Indonesië zelfs 't laatste zij het nog slechts indirecte officiële contact met Nederland heeft verbroken. Op de grondslag van het in het Handvest van de Verenigde Naties verankerde beginsel van gelijke rechten en zelfbeschikking der volkeren, heeft de Regering in de afgelopen maanden in vele landen besprekingen doen voeren over de mogelijkheid de Verenigde Na ties te betrekken bjj ontwikkeling en toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea De conclusies waartoe dit overleg de Regering heeft geleid, zullen zo spoe dig mogelijk bekend worden gemaakt. Overleg over statuut. Op verzoek vzan de Surinaamse Rege ring hebben de landen van het Konink rijk dit jaar een aanvang gemaakt met het overleg over het Statuut. De goede verstandhouding tussen de landen van het Koninkrijk wettigt het vertrouwen, dat een voor alle partijen bevredigende oplossing voor de ter sprake gekomen Surinaamse wensen zal worden gevon den. Nederland zal steun blijven verlenen aan de economische en sociale ontwikkeling van Suriname en de Nederlandse Antil len. Bevestiging en versterking van de ide- ele banden tussen de bevolkingen van de drie landen verdient verder alle aan dacht. De Regering heeft goede ver wachtingen ten aanzien van de in dit jaar ingetelde adviesraad voor culturele samenwerking. In de afgelopen jaren heeft zich in ons land een ongekende economische groei voltrokken. De daarmede samenhangen de welvaartsvermeerdering is, mede als gevolg van het gevoerde loon- en prijs beleid, aan brede lagen van de bevol king ten goede gekomen. Tevens heeft het hoge niveau van investeringen en de evenwichtige spreiding daarvan de innerlijke kracht van onze economie be langrijk versterkt. Het stemt tot voldoe ning, dat bij een maximum aan werkge legenheid het prijspeil vrijwel stabiel kon worden gehouden, De thans waarneembare vergroting van de economische spanningen vereist niet temin een toenemende waakzaamheid. Het groeitempo van de produktie is aan merkelijk vertraagd, doordat in vele sec toren van de economie de capaciteits- grenzen zijn bereikt. De verhoging van de binnenlandse bestedingen gaat ech ter voort en overtreft de toeneming van de nationale middelen. Als gevolg hier van stijgt de druk op het prijspeil en neemt het betalingsbalanssaldo af. Op zichzelf is een zekere vermindering van dit saldo nog niet verontrustend. Een voorzichtig conjunctuurbeleid zal over spanning van onze economie en terug- Europese éénwording. Het besluit tot nauwer politiek overleg dat de regeringen van de landen beho rende tot de Europese Gemeenschappen in juli te Bonn hebben genomen, zal de verdere éénwording van Europa kunnen dienen. De Regering heeft zich tot deel name aan deze politieke en ook culturele samenwerking bereid verklaard, onder voorwaarde, dat hetgeen reeds in Euro pees en Atlantisch verband is bereikt, niet slechts in stand zal worden gehou den, maar verder zal worden ontwik keld. De bereid van Groot-Brittannië om tot de Europese Gemeenschappen toe te tre den en het daarmede geopende uitzicht op toetreding of associatie van andere Buropese landen, acht de Regering van 't grootste belang. Zij verwacht daarvan niet alleen een verdere saciaal-economi- sche vooruitgang van de deelnemende landen, maar ziet daarin ook nut voor de totstandkoming van de Europese een heid. De positieve reacties van onze partners in de Europese Gemeenschap pen op deze ontwikkeling stemmen tot vreugde. Ook hetgeen in Benelux-ver- band werd bereikt, geeft reden tot ver heugenis. Westelijke vrees: Moskou's Troika’ Men verwacht niettegenstaande dit, dat *t geruime tijd zal duren, voordat de V- LEDEN DER STATEN-GENERAAL De ontwikkeling van de internationale situatie is verontrustend. De door de communistische politiek kunstmatig op gewekte Berlijnse crisis kan zich nog verder toespitsen. De bereidheid van de Westelijke mogendheden om tot een vreedzame oplossing van het geschil te komen, mag niet aldus worden verstaan, als zouden concessies kunnen worden bedongen, die wezenlijke waarden in ge vaar brengen, De Atlantische bondgeno ten zijn eensgezind in hun overtuiging, dat vastberaden weerstand moet wor den geboden aan elke poging tot het af dwingen van zodanige concessies. land en de gehele vrije wereld zich thans moeten getroosten, rechtvaardigen. De Regering zal, zoveel als in haar vermo- De matteriële welvaart en de opzienba-gen ligt, door het verlenen van krach- rende technische ontwikkelingen van on ze tijd houden het gevaar in, dat de geestelijke waarden te weinig aandacht krijgen. Toch zijn het juist deze waar den, die aan het leven een diepere zin geven en de krachtsinspanning, die ons tige steun in het bijzonder aan onder wijs en cultuur, blijven streven naar de versterking van de geestkracht van ons volk. Zij beseft, dat dit doel slechts kan worden bereikt, indien ieder, op welke plaats ook gesteld, hier bewust aan bij draagt. Op U, vertegenwoordigers des volks, rust >n deze tijden van spanning een zeer bijzondere verantwoordelijkheid en een zware taak. Moge God U bij uw arbeid wijsheid en kracht schenken, zodat Gij ook in het komende zittingsjaar tot ze gen van het Koninkrijk werkzaam zult zijn. Met deze bede verklaar ik de zitting der Staten-Generaal voor geopend. Dertien doden, waaronder de de VN, Dag Hammarskjöld ren te betreuren bij een Noord-Rodesië, waarbij wordt gedacht. slag in een daarop volgende fase kunnen voorkomen. Meer dan ooit zal dan ook het beleid van de Regering er op ge richt moeten zijn, in samenwerking met het bedrijfsleven, de loonontwikkeling binnen de grenzen te houden, die door de groei van de produktiviteit zijn ge steld. Het in het afgelopen jaar gevoer de prijsbeleid zal worden voortgezet. Zolang de economische activiteit op het huidige hoge peil blijft, zal het tekort aan arbeidskrachten zich handhaven. Opvoering van produktiviteit en doelma tigheid blijven belangrijke middelen tot bestrijding van de gevolgen van dit te kort. Daarnaast zal de Regering de aan trekking van buitenlandse arbeidskrach ten bevorderen. Het toekomstige beleid met betrekking tot de emigratie zal bin nen afzienbare tijd te uwer kennis wor den gebracht. Bij het opstellen van de rijksbegroting voor 1962 hebben de geschetste verwach tingen omtrent de economische ontwik keling als achtergrond gediend. De be groting vertoont een zodanig beeld, dat het Rijk, ter dekking van het tekort, overeenkomstig de eisen van de con junctuur, in het komende zittingsjaar voor financieringsdoeleinden geen beroep behoeft te doen op de open kapitaal markt. De T roonrede is al in aide wiisheit. Hwa’t dér- i van (achter slagerij Roorda Bolwerk). Di raad overeenstemming bereikt. Reeds vorig jaar nl. stelde de Sovjet unie voor, de secretaris-generaal te ver vangen door een driemanschap, te weten een vertegenwoordiger van het Westen, een van het Oosten en een van de niet- eebonden landen. Dit „troika”-systeem werd op overweldi gende wijze afgewezen, maar men acht het in Washington niet uitgesloten, dat de Sovjet-Unie dit voorstel opnieuw ter tafel zal brengen. bouwprogramma aanvaard. Zij heeft echter gemeend maatregelen te moeten nemen om een te sterke overschrijding tegen te gaan in verband met de be zwaren, die daaraan verbonden kunnen zijn voor de bouwkosten. Een in ver houding tot de andere sectoren van de bouwnijverheid hoge activiteit op het gebied van de woningbouw acht de Re gering, gezien de woningnood van velen in het land, ook voor 1962 urgent. Evenals de woningbouw vereisen de ruimtelijke vraagstukken van ons land grote aandacht wegens hun betekenis voor het werk en de ontspanning van ons volk. De Regering heeft besloten de omzetting van woeste gronden in land bouwgronden tot het uiterste te beper ken, mede ter wille van natuurbescher ming en openluchtrecreatie. Op wetgevend terrein zal wederom veel van Uw werkkracht worden gevraagd, ten deele voor wetsontwerpen, waarvan de behandeling reeds een aanvang heeft genomen. De Regering vertrouwt, dat de beraadslagingen over het ontwerp al gemene kinderbijslagverzekering op korte termijn zullen worden hervat. Na ampele overweging zal de Regering door wijziging van het wetsontwerp te gemoet. komen aan een aantal van de bezwaren, die vóór de schorsing van de openbare beraadslagingen naar voren zijn gebracht. Ten aanzien van het wets ontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs hoopt zij, dat het in dit zit tingsjaar de instemming van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal verwer ven. Ook tal van nieuwe wetsontwerpen zullen in deze periode aan U worden voorgelegd, o.a. een ontwerp algemene bijstandswet. iten hawwe. Nou komt er eltse dei mar in biwyske salt yn it iten en duorret it mannich jier eart hja in fet fol efter de knopen ha. Dit sechje haldt dus yn, dat de minsken mekoar pas kenne, as hja lang meime- koar omgeane. En dan mei der jit wol by, dat men elkoar yn allerhanne situaes- jes en ündet forskillende omstannichhe- den meimakket. Sa seit in Frysk sprek- wurd, dat men de minske pas kennen leart as men in kear in erfnis mei him parten hat, hwat der ek op wiist, dat de skyn fakentiids hiel oars is as de binnen- Parijs schaft het fooienstelsel af Aan wed. D. Zwaagstra en Zonen te Tjerkwerd samenvoeging verleend van de autobusvergunningen Bolsward-Fra- neker (met zijtak Hartwérd-Sneek op dinsdag) en Parrega-Bolsward tot een vergunning Parrega-Bolsward-Franeker- Sneek, dagelijks behalve zondags. De vergunning voor de dienst Bolsward-Ex- morra-Makkum was geweigerd. 1 oktober was het 65 jaar geleden, dat te Bolsward voor de rechtzinnig Hervorm den de eerste preek gehouden werd door Ds. Knotnerus, herv. pred. te Exmorra over Ps. 36 10.' secr. van waren giste- vliegramp in aan sabotage Gistermiddag ontstond er te Bolsward brand in de opslagplaats van ongere gelde -goederen van de heer K. Visser j i aan het Laag 'e brandweer verleende as sistentie. De oorzaak is niet bekend. Er ging heel wat in vuur en rook op, maar de schade is moeilijk te bepalen. De seit, dat twa minsken mekoar net kenne, salang hja net in fet salt meimekoar op- De nei-oarlogse tiid hat de noarm, de sede, it rjuchtsgefoel bilangryk ófswak- ke. De oerheit wie yn de bisettingstiid in ünrjuchtfeardige oerheit, de wetten misten har reedlike grounslach en de in- keling stie yn dizze tizeboel oanwiisd op syn eigen gewisse. De grinzen tusken rjucht en ünrjucht seach men hast net mear, it wie allegearre sa frjemd en bryk it haldfêst sa lyts, it ynsicht sa slim, dat De burgers hebben zo hun vragen Krijgt woningbouw een hoger sport? Gaat het naar belastingverlagen En zal de diensttijd ingekort? Raakt Nw.-Guinea uit de impasse? Draaft Cals straks met zijn mam- mouth op? Kan men de kinderbijslag passen? Raakt de regering in een slop? Het ieder naar de zin te maken Kan zelfs de beste stuurman niet De een blijft prijzen, de ander laken Het is altijd weer hetzelfde lied Men zal ook straks weer vinnig strijden Maar de burger vergeet te vaak Kroondienaars zijn niet te benijden Regeren is een zware taak Wij zien de wolken samenpakken Het onweer rommelt om Berlijn Misschien zal straks de bui afzakken De lucht wordt echter niet weer rein Het geldt thans voor kleinen en voor groten De rijen hecht aaneengesloten Zal de regering het verstaan? Nou is it neffens myn ynsjoch in feit, dat de fordieling fan de opbringst tusken eigner en hierder by de measte pleatsen net billik tagien is. It biwiis dêrfoar jowe de agrariërs seis troch to sizzen, dat men tsjintwurdich better hierder as eigner wêze kin. Twad trochdat men op allerhanne manearen bisiket in stik lan of in pleats yn hier to krijen. Tred omt men troch it omsilen fan de hierwet troch hokkelingen weid- zjen en gersforkeapjen folie mear yn- komsten sjocht to krijen as troch forhier. Fjird omt men de keapprizen fan lan en pleatsen ta it maksimum opdriuwt, hwer- üt blykt, dat de werkelike wearde fan pleats en lan heger leit as de hier sjen lit. Fyft omt men by ófstan fan lan of pleats foar wentebou of stêdsütwreiding bilangrike sommen freget foar „winst derving Dizze w de hieren oerienkomme soe. Èn as léste biwiis kin jilde, dat men yn bipaelde die- len fan it lan troch ünderforhier as flaechslan of jirapellan, seis hiersom- men freget, dy’t trije kear sa heech lizze as de heechste wettelike noarm. Dit alles hat de reden west, dat de hie ren de léste jierren heger wurden binne en binammen troch de ynfiering fan in oar systeem de hieren fan de pleatsen soms in fiks stik. Dat koe net ütbliuwe en dat mocht ek net ütbliuwe, hwant de skealjens hiene al jierren lang net yn it lyk hongen. Oan de oare kant sil men der om tinke moatte, dat hja nou net wer to fier troch- slane en dat soe barre kinne, as de Mi nister syn plan om de keapprizen alhiel los to litten, trochfiert. Mar dêroer de oare kears. Nieuw-Guinea. Aan de sociaal-economische en culturele ontwikkeling van Nederlands Nieuw- Guinea wordt bijzonder aandacht ge schonken, temeer nu dit gebied een fase van snelle staatkundige ontwikkeling is ingegaan. Naar het oordeel der Rege ring is reeds gebleken, dat de Nieuw Guinea Raad sinds zijn installatie op 5 april j l. aan de staatkundige behoe'ften van dit gebied beantwoordt. De Regering verwacht, dat in dit zit tingsjaar van de Staten-Generaal de Raad zijn advies zal uitbrengen over de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht zou kunnen worden verwezenlijkt. Zij is kant. van mening, dat voor een verantwoorde Ja(- J De derde dinsdag van september Het Haags traditioneel gebaar ’t Publiek, dat er allang aan -1 Toont interesse, ieder jaar Voor gouden koets, blinkende gala Staf-, militairen, zwaar getrest Het levert burger- commentaar dra Op het regeringsmanifest. Hwat hat Qabe Skroar zoomd 16 ct., solide kinderdirectoires, vanaf 17^ ct, solide damesdirectoires 42I/2 ct., id. nachtjapponnen 62/2 ct. Gebr. Wolke, Bolsward Bolsward zal vermoedelijk een herten kamp krijgen. Het grote grasveld voor de vijver in het Julianapark is daarvoor ui terst geschikt. Tot aankoop van een vier tal herten is reeds besloten. marskjöld heeft een nieuw, ongekend groot wereldprobleem geschapen. Automatisch is nu een nieuw punt toege- vQegd aan de reeds overladen agenda van de zestiende UNO-zitting, welke van daag in New York zou beginnen, maar die juist door de dood van Hammar skjöld 24 uur uitgesteld schijnt te wor den. Sinds gistermiddag, kort nadat aan het UNO-gebouw de blauwe vlag halfstok werd gehangen als eerste officiële aan duiding van het overlijden van de secr. generaal, kwam de Veiligheidsraad in spoedzitting bijeen om over een opvol ging te spreken. De kwestie van een opvolger, over wie alle leden van de V-raad het eens moe ten zijn, kon door het Westen nauwelijks op een ongunstiger tijdstip komen. Het handvest van de Volkerenorganisatie voorziet namelijk niet in een opvolger, die de werkzaamheden van de secr.-gene raal onmiddellijk kan overnemen. Het 4.000 man omvattende secretariaat, de UNO-strijdkrachten in Kongo en het Midden-Oosten zijn thans zonder leider. Totdat men het eens is over de opvolger zal dan ook niemand de bevoegdheid heb ben het hervatten of het staken van de strijd in Katanga te gelasten. fan ütgiet, dat it him om de echte reali teit to dwaen is, dat hy de neakene wier- heit witte wol, moat wol tige ütsliept wêze en dan forrifelt it him grif mear as ien kear dochs noch. De minske is in echt kamouflaezje-kunstner, ek as hy it seis net iens biseft. As men nou ris krekt witte wol, hoe’t it stiet mei de echte wearde fan pleatsen en lan, as men nofter en reëel witte wml, hokfoar hier de skealjens fan de rjucht- feardichheit krekt yn it lyk set, dan stiet men foar dyselde riedseleftige kamou- flaezje-halding, dy ’t de minsken oan- nimme as it giet om har materiële bilan- gen. „Omnis homo mendax” stiet yn de Skrift, hwat safolle sizze wol, dat yn elts minske de Ijeagen to üntdekken en dat it in libbenslange striid bitsjut echt en wier to bliuwen yn alle omstannich- heden. Dit is sa yn alle rangen en stan- nen en elts soarte fan bidriu en eltse groep hat yn dizzen wer syn eigen me- thoade en terminology Alhoewol wy witte, dat de rjuchtfear- dichheit de wichtichste fan alle deugden is en dat in folk iimmer it rjucht heech halde moat, sil it bistean, sykje wy meas- tentiids mei folie mear oandrang üs bi- lang en üs fóardiel. Dêrfandinne de füle striid en de folie kwestjes tusken de minsken. Har rjuchtsbisef is to lyts, har egoïsme to great en har moreel is net geef. Troonrede en miljoenen-nota Signaal der politieke start en getallen groot, ja er bijna in verward De burgers wachten af, vol spanning Globaal zonder een klaar begrip Hoe koerst strakt de bonte bemanning Van ’t opgetuigd regerinsschip? mannichien üt de koers dreaun is. En as men wol, kin elk minske en eltse groep üt it forline wol motiven fine, dy’t him skynber it foech jowe om nou ek mar ris syn trekken waer to nimmen, om nou ek ris ta to pakken, al giet it net han foar foet. De oerheit hat ünbiwust hjir by holpen troch jierrenlang de Dütske foarskriften oan to balden. It wie in düdlike ünrjucht- feardichheit fan 19451950 de hieren fan lan en pleatsen op in leech peil fêst to skroeven, wylst alles trijekear sa djür waerd. Mar it wie de Wet en men koe der wetlik mei ta. Lykwols it roaide igge noch seam, it wie gjin billike forgoeding foar it brüken fan in oar syn eigendom men, it wie in ünthalden fan de rjucht- feardige oanspraken, dy’t de eigner mo reel hie. En dizze oanspraken Kin men ek net oan ’e kant sette mei de motivea- ring, dat it yn it forline fierst to faek de oare kant üt gie. Ünrjucht wurdt nea goedmakke troch oar ünrjucht. Ünrjucht kin men allin- nich bistride troch riucht to dwaen. It oare is kleare heidendom. Jierrenlang hat men wetlik de hieren fan lan en pleatsen féstlein op in to leech peil. To leech, omt nimmen fan dy hie ren in pleats syn gerak jaen koe, rinte en ófskriuwing foldwaen. En dat is foar alle eigendom de minimum-eask. De hierder heart syn arbeids- en ünder- nimmerslean to fortsjinjen en rinte fan syn eigen bidriuwskapitael, ynklusyf de ófskriuwingen op syn reau. Dat is syn minimum-ynkommen. Sit dat er beide net yn, dan is it bidriu maetskiplik ünren- dabel en moat de oerheit maetrigels nim- me om dit minimum-niveau to biskutten. Yn prinsipe giet de oerheit hjir fan üt troch har garansjeprizen, al kin der hiel hwat fan sein wurde. mm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1