Diepe verslagenheid de dood om Dag Hammarskjöld van Troonrede internationaliseert Nederlands Nieuw-Guinea Duitsland toch de stembus naar üs hjoed p p to sizzen -J! Hwat bringt üs de R.O.N.O. Kapitale boerderij geheel uitgebrand Dodelijk ongeval Gouden filmpjes r STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Beschouwingen zou hebben geregeld ;4 kades. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1961 57e JAARGANG No. 73 l' OPVOLGER VAN HAMMARSKJOELD?? mar heden plotseling door DE DOOD VAN HAMMARSKJOELD - a. b. d. e. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentres bij contract reductie De Indiër C.hakravarthi Narassimhan (foto) wordt genoemd als opvolger secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld Driemanschap De moeilijkheid is, dat te voorzien is, dat de Veiligheidsraad, waarin de grote mogendheden het recht van veto heb- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) vermoedelijk zal het debat echter half oktober worden hervat. Ook voor de Mammoetwet hoopt de regering dit jaar de instemming der Kamer te verwerven. Er liggen dus wel enkele strijdpunten te wachten. Abonnementsprijs I 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad veel mogelijk zou droom van de hereniging is uit. De ministers van buitenlandse zaken van de grote Westelijke mogendheden zijn in Washington bijeen geweest om De parlementaire werkzaamheden zijn weer volop begonnen. Op Prinsjesdag heeft Koningin Juliana in de Troonrede de voornemens van het kabinet-De Quay voor 1962 ontvouwd. De belangstelling op het Binnenhof ging uiteraard vooral uit naar de passages over Nieuw-Guinea. Welnu, de regering heeft doen weten, dat een gesprek met Indonesië over de toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea „helaas niet mogelyk is gebleken doordat Indonesië voor zulk een gesprek voorwaarden stelt, die in strijd z(jn met liet zelfbeschikkingsrecht”. Dit zelfbeschikkingsrecht blijft voor de regering het uitgangspunt. Het wordt echter in zoverre nieuw toegepast, dat het kabinet thans van mening is, „dat voor een verantwoorde keuze omtrent eigen toekomst de bevolking van Neder lands Nieuw-Guinea zich vrij en onbedreigd moet kunnen oriënteren, overal waar zij dit wenst.” Coalitie Een coalitie met de socialisten lijkt uit gesloten. Deze moeten zich vergenoegen met de winst, welke zij hebben behaald op hun nieuwe programma,, dat de laat ste marxistische trekjes verloren heeft. Welke invloed de kwestie-Berlijn heeft gehad op de uitslag is niet uit te ma ken. Ongetwijfeld zullen er sommigen geweest zijn, die in Brandt een man za gen, die met grotere vastberadenheid de positie van Berlijn zou verdedigen dan Adenauer, maar zolang het tegen deel niet is bewezen, geloven wij, dat de invloed van Berlijn gering is geweest. Berlijn. In ieder geval zal de nieuwe Duitse re gering, door wie zij dan ook geleid zal worden, het probleem-Berlijn voor zich Spaak naar Moskou. Vermeld moet nog worden, dat Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken, in Moskou is geweest op uitno diging van Chroestsjow. Men neemt aan, dat Spaak de Rus heeft willen polsen (en omgekeerd) over de mogelijkheid van kernvrije zónes in Europa als mid del om de spanning in de wereld te ver minderen. Een hervatting dus van het oude Poolse plan van Rapacki. den gered. Een losstaande garage met ’n I -j l-ij— j, voor. en een heel jaar uitstel bedongen. Zij zal dus op 1 juli 1962 ingaan. In een verklaring voor de radio liet de financiële woordvoerder der k.v.p. aan stonds blijken, dat dit voor hem „een grote teleurstelling was”. Daarover zal dus in het komende jaar nog menig woord in de Kamer worden gewisseld. Er staat één lichtpunt tegenover: voor de gehuwde werkende vrouw wil de mi nister van financiën een extra verlaging invoeren, welke ca. f 50 miljoen zal kos ten. Dat kan een meevaller worden ge noemd, omdat de gespannen internatio nale toestand overigens tot verhoging der defensielasten noodzaakt. De rege ring verwacht f 135 miljoen meer per jaar voor militaire doeleinden te zulfcn moeten uitgeven, f 70 miljoen daarvan wil zij dekken door de vennootschaps belasting, die op 1 januari 1963 met 4 punten omlaag zou gaan, slechts met 2 punten te verminderen. De rest, dus f 65 miljoen, hoopt zij bijeen te krijgen door met ingang van 1 januari een bijzonder invoerrecht op olie te heffen. (Met uit zondering van benzine). De Ver. Naties voelden zich gesteund' door de resolutie, die de Veiligheidsraad in februari van dit jaar heeft aangeno men en waarin, onder erkenning van de eenheid van het land, de Ver. Naties ver zocht werd het buitenlandse militaire en civiele personeel te verwijderen. Tsjombe, er mede van beschuldigd te gen de Ver. Naties te complotteren, gaf zich echter niet gewonnen. De poging van de Ver. Naties zich van Katanga meester te maken en dit rijke gebied bij de Kongo te voegen, mislukte, daar zij niet volledig slaagde. Er braken gevechten uit en de troepen van Tsjombe wisten zich redelijk in hun posities te handhaven. Dat is ook de situatie nog op het ogenblik van schrij ven. Het in 1849 te Bolsward op initiatief van wijlen P. Peereboom Sr. opgerichte we duwenfonds is door daling van het aan tal leden ontbonden. Recordbegroting. De begroting, welke minister Zijlstra dinsdagmiddag aanbood, boekte een re cord. Voor het eerst in de parlementaire geschiedenis werd de grens van f 10 miljard overschreden. De uitgaven zul len in 1962 namelijk f 11.160 miljoen be lopen; de middelen f 10.885 miljoen. Er bestaat dus een tekort van f 275 mil joen! Politiek pikant was de aankondiging in de Troonrede, dat de regering i.c. minister Veldkamp aan een aantal bezwaren, welke in de Tweede Kamer voor het zomerreces tegen het ontwerp kinderbijslagwet zijn gerezen, wil tege moet komen. Zij vertrouwt, dat dan de parlementaire beraadslaging hierover spoedig zal worden hervat. Het is be kend, dat minister Veldkamp deze zaak Ontspanning. Het overleg, dat Hammarskjöld met Tjsombe gehad zou hebben, had wel-’ licht een zekere ontspanning gebracht, maar de Ver. Naties zijn op het ogen blik van hun hoogste uitvoerende amb tenaar beroofd. In het Handvest is in dit geval niet voorzien, dus gelden de normale regels voor de verkiezing van een opvolger. De Veiligheidsraad moet het eens worden over een kandidaat, die dan aan de Algemene Vergadering wordt voorgedragen. Voorzitter Kortenhorst. Enfin, de Kamer is haar werk in een verzoenende stemming begonnen. Met vrijwel algemene stemmen droeg zij i j namelijk dr. Kortenhorst bij Koningin Juliana voor als haar eerste kandidaat voor het Kamervoorzitterschap. Dit was een politiek niet onbelangrijk gebeuren. Bij de val van het kabinet- Drees hebben de socialisten immers ver klaard, dat zij ’t vertrouwen in de on partijdigheid van dr. Korstenhorst had den verloren. Onder aanvoering van prof. Romme trokken toen de rechts- liberale coalitiegenoten hun stem voor de socialistische kandidaat Bommer voor het ondervoorzitterschap in. Dit had tot gevolg, dat de liberale mevr. Stoffels-Van Haaften tot ondervoorzit ter werd benoemd. In het feit, dat prof. Romme de politiek heeft verlaten en overwegende, dat dr. Kortenhorst zo juist het ziekenhuis had verlaten, heeft de p.v.d.a.-fractie aanlei ding gevonden haar bezwaren tegen de k.v.p.-kandidaat niet langer tot uiting te brengen. De overige partijen beloonden dit verzoenend gebaar met de socalis- tische kandidaat weer tot ondervoorzit ter te kiezen. vinden en vooral zal vermoedelijk blij- Met^ andere woorden: desgewenst óók ken, dat de politiek niet in Bonn, maar in Washington bepaald wordt. Hoe hard nekkig Kennedy ook aan de Westelijke rechten vasthoudt, het starre Duitse standpunt, vooral in zake de Oder-Neis- se-grens en de erkenning van Oost- Duitsland, zal niet houdbaar zijn. Men j b' zoekt naar mogelijkheden van een com- I een over- Diepe verslagenheid heerst in een groot deel van de wereld om de dood van Dag Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, die zondagavond om het leven is gekomen toen het vliegtuig, waarmee hij van de Kongolese hoofd stad, Leopoldstad, op weg was naar Ndola, op dertig kilometer van deze plaats is neergestort. In Ndola zou Hammarskjöld president Tsjombe van Katanga ontmoeten om met hem te spreken over een wapenstilstand in Katanga, waar enkele dagen tevoren de Ver. Naties de macht aan zich hadden getrokken na de arrestatie van een gedeelte van de Europese officieren, die het bevel over de Katangese eenheden voeren. Als motief werd aangevoerd, dat burgeroorlog dreig de, daar troepen van de centrale regering in Leopoldstad gereed zouden staan Noord-Katanga binnen te vallen. De opzet van de Ver. Naties was veeleer een einde te maken aan de afscheiding van Katanga en de eenheid van de Kongo te herstellen, een doel, dat ook Loem- oemba, met minder succes en zonder de steun van de Ver. Naties nastreefde. Doch de Ver. Naties staan nu op goede voet met de centrale regering. sprek met de Russen hervat kan wor den. Hierover i de Fransen in dit stadium vierkant te gen praten zijn, maar dat dat Amerika vermoedelijk niet zal weerhouden om Moskou te polsen. Een goede gelegen heid hiertoe is de samenkomst, die mi nister Rusk zal hebben met Gromiko, de Russische minister van buitenlandse za ken als die de Russische delegatie naar de Algemene Vergadering van de Ver. Naties leidt, welke dinsdag Is geopend. Waerden de goede boeken hwat mear lézen, dan soene de minne minder skreaun wurde u® die zich echter gesteund wist door gro te groepen van Neutrale Afrikaanse landen. Hammarskjöld, die in 1905 in Zweden was geboren, heeft in zijn ambtsperiode blijk gegeven van een wer kelijk neutrale geest, want ook de Wes telijke landen kregen van hem vegen uit de pan, zoals ten tijde van de Suez- kwestie. In de Kongolese zaak wekte hij de woede van vooral de Belgen op, die trachtten nog een vinger in de pap te houden in hun koloniale gebied. ben, het niet eens zal worden over een kandidaat. Vooral niet, doordat Rusland en het communistische blok in de vori ge Algemene Vergadering gepleit hebben voor de vervanging van de secretaris generaal door een driemanschap van een Westelijke, een communistische en een neutrale figuur, die éénstemmig over de uitvoering van de genomen be sluiten zouden moeten beslissen, het geen zou neerkomen op een verlamming van het secretariaat in alle kwesties, die Oost en West verdelen. Blijft de Sowjet-Unie aan deze eis vasthouden, dan zal het moeilijk zijn op de normale wijze een opvolger van Hammarskjöld te vinden. Een precedent zou misschien zijn de verlenging van de ambtstermijn van diens voorganger Trygve Lie, die in 1950 zo de woede van het Kremlin had opgewekt door zijn houding in de Koreaanse oorlog, dat het weigerde hem of een andere voor het Westen aan vaardbare figuur zijn fiat te geven. Toen heeft de Algemene Vergadering zonder kandidaatstell|ig door de Veilig heidsraad gehandeld, hetgeen naar de letter niet in overeenstemming is met het Handvest. Het gezag van de Ver. Naties zou hierdoor ongetwijfeld te lijden krijgen. Evenals zijn voorganger Lie heeft Hammarskjöld zich de woede van Rus land op de hals gehaald. De wijze, waar op hij de Kongolese kwestie aanpakte en trachtte dit gebied buiten de machts strijd van de grote blokken te houden, heeft Rusland verleid tot zware per soonlijke aanvallen op Hammarskjöld, Bij de verpachting te Witmarsum werd 75 en 80 g. per pondemaat geboden. Toegelaten tot de Rijkslandbouwwinter- school: B. Kuindersma te Jorwerd; T. Anema te Kimswerd; C. Rriendijk te MakkumD. Meintema te Mantgum en J. Tjebbes te Mantgum. Algemeen wordt aangenomen, dat de ko mende oorlog, die onafwendbaar lijkt er een zal zijn zonder bloedige strijd. Het TIISDEI 26 SEPTIMBER 1961 19-1019.50 Fryske ütstjüring Ria Postma-Stolk fortelt üs bern it forhael „Lytse Kinke en har poeske’, skreaun fan H. de Jong. Yn syn rubryk „Dit wie de dei”, hearre wy de heat Douwe Tamminga oer de slach by Warns, hjoed krekt 616 jier lyn. „Hjerstbledtsjes”, in ympresje oer de hjerst fan Rients Gratama. Leni de Vries, Jetske Zijlstra en Rients Grata ma yn lietsjes en teksten, de piano- musykjes wurde brocht troch Cor Huisman. In direkte reportaezje üt Warns oer de bitinking fan De Slach by Warns op it Reaklif. Yn de earste óflevering fan „Friezen om utens’’ bringe wy Jo yn ’e kunde mei Johan van Minnen, programma- lieder by radio Lüksemboarch. West-Duitsland. In West-Duitsland zijn zondag verkie zingen gehouden, welke hebben geleid tot een nederlaag van de chr.-democra tische unie, aan welker hoofd de oude bondskanselier Adenauer staat. De par tij is haar in 1957 veroverde absolute meerderheid kwijt. Zij verloor ongeveer vijf procent van het aantal stemmen, dat vooral, ten goede lijkt te zijn ge komen aan de socialisten, die onder de Berlijnse burgemeester Brandt de ver kiezingen waren ingegaan. De socialis ten boekten winst, maar ook de liberalen kwamen gesterkt uit de strijd, voorna melijk door het wegvallen van een aan tal kleinere rechtse partijen. De toestand is nu zo, dat de chr.-demo- craten als grootste partij wel de rege ring zullen vormen, maar dat zij het niet zonder coalitiepartner zullen afkun- neft. Een coalitie met de liberalen is het waarschijnlijkst, al is dat voor de recht se inslag van de partij nauwelijks pret tig te noemen. Een complicatie is, dat de liberalen er weinig voor gevoelen om onder Adenauer, die zeer autocratisch optreedt, aan de regering deel te nemen. Hun voorkeur gaat uit naar Erhard, de minister van economische zaken. Zij ho pen voor hun actie tegen Adenauer steun te krijgen van een niet-geringe groep chr.-democraten, die al enige tijd tegen Adenauer ageert, zij het meer achter de schermen. van Nederlands Nieuw-Guinea”. de'ver'’Naties naar West-Berlijn, dat j De internationalisering is dus in volle dan zijn karakter van Duitse stad zo- gang. De vraag is uiteraard of het ver moeten verliezen. De ongelukken van de secretaris-generaal der Ver. Naties, Hammarskjöld, in de Kongo, dit streven niet zal bemoeilijken. Woensdagavond is de kapitale boerderij „De Greonterp’’ aan de weg van Blauw huis naar Greonterp af gebrand. De boer derij was eigendom van de heer H. S. Ydema. De brand werd door de heer Ydema zelf ontdekt. Hij wilde de hooiblazer af zet ten, die de hele dag het hooi waarop een lading stro was gedeponeerd had afgekoeld. Onmiddellijk sloegen toen de vlammen uit het hooi. Ofschoon de brandweren van Witmarsum en Parrega vrij spoedig aanwezig waren konden de ze weinig uitrichten. De boerderij brand de tot de grond toe af. Doordat het vuur zeer snel om zich heen greep kon ook bijna geen huisraad wor- Belastingverlaging. over Berlijn te praten en om te over- Het tweede onderwerp, waarnaar de be wegen op welke voorwaarden het ge-1 langstelling op het Binnenhof uitging, Huoccn y^rvat wor-1 betrof uiteraard het tijdstip der belas- is niets uitgelekt, dan dat I tingverlaging, welke op 1 juli j.l. werd --- uitgesteld. Welnu, minister Zijlstra heeft Turkije. In Turkije is het monsterproces tegen de vorige machthebbers geëindigd metauto erin werd behouden. Ook de het inmiddels voltrokken doodvonnis raad hooi ging verloren. Boerderij van drie ministers, onder wie oud-pre- 1 inventaris waren tegen brandschade Op het hoofd kwartier van de Verenigde Naties in New York werd maandag middag kort na het middaguur plaatselijke tijd) de blauwe vlag van de vol kerenorganisatie halfstok gehesen. Het was de eerste officiële aanduiding van het overlijden Hwat bat Qabe Skrocir Een bejaarde inwoner van Workum, Lu kas de Jong, bekend en bemind als tim merman van kleine karweitjes, welke nog dagelijks door hem werden verricht, niet tegenstaande zijn leeftijd van 73 jaar, is een droevig onge val uit het leven weg genomen. Per bromfiets was hij op weg naar iijn broer te Sexbierum, waar hij een bezoek zou brengen. Hij is evenwel zover niet gekomen, want op de Franekerweg is hij bij het over steken van de weg door een personen auto aangereden en dodelijk gewond ge raakt. Na verbonden te zijn is hij per ambulan ce overgebracht naar het ziekenhuis te Harlingen en is zijn broer met het droe vig ongeval in kennis gesteld, alsmede zijn huishoudster te Workum. 4 e week septl 1911 Thans hebben zich reeds 150 leden aan gemeld bij de commissie terzake de op richting van een bad- en zwemgelegen- heid. bij Indonesië. Maar kennelijk zoekt de regering internationale waarborgen, dat Indonesië Nieuw-Guinea niet zo maar naar zijn hand zal kunnen zetten. Zij verklaarde in de Troonrede althans in de afgelopen maanden in vele landen besprekingen te hebben doen voeren ,over de mogelijkheid de Ver. Naties te promis en denkt daarbij aan een over- betrekken bij ontwikkeling en toekomst brenging van althans een gedeelte van j van Nederlands Nieuw-Guinea van r IcUl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1