Vandaag herdenkt Friesland de slag bij Warns Regering begint met voorlichting zelfbescherming weer I Kijken meer naar de toekomstdan het oog richten op het verleden üs hjoed p p to sizzen de Martinyloer Fan Zilveren filmpjes ■Ff 4 1 I 4” STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 57e JAARGANG No. 74 OVERLEG RUSK-GROMYKO spullen greater to meitsjen en in hoekje De klaring reeds opgesloten. Dat de strijd Foaral yn it suden fan it lan mei 'zomertijd). de belegering van Utrecht. De Friezen ren en boerkes fiele hja dizze Wet as in Tj. de J. oare der Laatste week september 7936 De Amerikaanse minister tan Buitenlandse Zaken, Dean Rusk (links), heejt dondetdag in New York besprekingen gevoerd met zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromyko Thuis het best. De gevolgen van een oorlog met kern- Wiis is hy dy’t fan in fijan in freon wit to meitsjen Willem IV had alle tijd de slag in alle onderdelen voor te bereiden. Van een plotselinge aanval en een even plotse- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) en het volksbesef, het verlies ook van de taal. Wat meer is, het gebeuren in 1345 heeft inspirerend gewerkt op de toe komst. Laat ons vandaag in onze herdenking dit laatste, de positieve waarde van deze dag, onderstrepen. Opheffing Lunchroom „De Harmonie” te Makkum. Bolswards Nieu wsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad Abonnementsprijs 1 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Reeds jarenlang ook Minister Toxo- peus deelde dit mede tijdens de perscon ferentie, ter voorbereiding van deze voorlichtingsactie belegd is langs al lerlei wegen het Nederlandse volk voor gelicht onder het motto: Bescherming Bevolking begint bij U zelf! Die voorlichting heeft plaats gehad via pers en radio, door de Organisatie Be scherming Bevolking, de Stichting B.B.B. en de Vrouwenorganisaties. Thans is het de regering zelve, die op grote schaal deze actie begint. En zo als gezegd, eigenlijk had zij geen beter ogenblik kunnen kiezen. Want het moet geconstateerd het overgrote deel van Om maar meteen met de deur in huis te vallen. dat deze voorlichtingsactie va de regering juist in deze, van spanningen zware t(jd valt, is een coïncidentie, een samenloop van omstandigheden. De plannen voor deze voorlichtingsactie, die verleden jaar werd aangekondigd, zijn thans rijp voor openbaring. Maar. dat is een geluk bij een ongeluk, ook de openbare mening is er op het ogenblik méér rijp voor om van die voorlichting kennis te nemen. ling te hoop lopen van de Friezen, zoals vaak wordt voorgesteld, was dus geen sprake. Het tegendeel was het geval. Nooit werd van Hollandse zijde een oor log breder opgezet en met meer toewij ding voorbereid dan juist ditmaal. Me dio maart was men in Holland bijv, reeds begonnen met het weiden van koeien op de landerijen, die men de Frie se kloosters had afgenomen. Deze koeien, 229 stuks, waren bedoeld voor proviand. Op 22 september werden er nog 200 bijgevoegd. Ook werden er ge zouten zijden spek aangevoerd. In mei werden er reeds 800 naar Amsterdam gebracht, 200 gingen naar het kamp rond Utrecht, 600 werden bewaard voor de komende slag in Friesland. Eveneens werden 100 varkens voor dit doel gere serveerd. Scheveningen en Schiedam le verden 3 bruinvissen, 7342 kabeljauwen. 10 last bokkings, later nog leverden Haarlem en Alkmaar schelvis, 45 last bokkings 45 ton paling. Amsterdam le verde 345 mud rogge, voor de dorst gin gen 36 vat rijnwijn en 500 vaten bier mee. We geven deze cijfers weer om een in druk te geven over de omvang van de onderneming. Op 21 september werd alles bijeen ge roepen in Amsterdam. Hier kwam ook het werkvolk bijeen, meest metselaars, voorzien van kalk, gereedschap enz. Intussen waren reeds spionnen uitge stuurd. Hoe groot het leger van Graaf Willem precies was valt niet met zeker heid te zeggen. In ieder geval ging een groot gedeelte van het uit 28000 man bestaande bezettingsleger uit Utrecht mee. Ook weten we niet precies hoe groot de vloot is geweest. Er is sprake van „koggen” en „baernen”. Het zullen meest een zullen echter het Nederlandse volk, dat de voorlich ting tot nu toe niet serieus nam, en eigenlijk een beetje struisvogelpolitiek volgde, blijkt thans wel degelijk belang stelling te hebben. De berichten, met na me over kernexplosies en verontreini ging van de atmosfeer door radio-acti- viteit, gevoegd bij de heden ten dage be staande spanningen, doen allerwegen de vraag rijzen: hoe kunnen wij in geval van een oorlog onszelf beschermen, vooral wanneer die oorlog gevoerd wordt met kernwapens? I Hja sizze, dat yn hiel folie gefallen dochs in hegere priis jown wurdt, dan mei dy mouwe en dan mei in oare der oan- Op 4 october, *s morgens 3 uur moeten alle klokken een uur achteruit worden gezet, zodat ze 2 uur aanwijzen (einde Oprichting in het Heidenschap van een Oranjevereniging. Laatste orgelconcert in de serie van de heer A. Alt. om adfys DAT KIN EN MEI JIT NET! regearing skynt fan doel to wezen i en pleatsen mei koarten frij to litten. „De Wet op de Vandaag waait de Friese „pompclblêdflage” van verschillende dorpstorens in de Zuidwesthoek. Enkele honderden Friezen trekken in de loop van deze middag op naar het Rode Klif om daar de jaarlijkse herdenking van de Slag bij Warns mee te maken. Wie hier eenmaal is geweest en de sfeer, die daar heerst, heeft geproefd, de eenheid heeft gevoeld, die alle Friezen in hun volksbestaan bindt, komt er graag terug. Voor hen is dit artikel niet geschreven. Zij zjjn ten volle overtuigd van de diepe zin van deze herdenking, maar er zijn er ook verleden week schreven wij hier reeds over die aan het gebeuren schouderophalend voorbij gaan of alleen maar flauwe mopjes kunnen lanceren over een douane op de Afsluitdijk enz. De herdenking is voor hen taboe, de Ridderslag zelf een hoogstens legen darisch feit, waarover men zich toch niet druk lean maken. Nog af gezien van het feit, dat te Warns steeds meer het oog op de toekomst is gericht dan dat men zich er verliest in romantische bespiegelingen over het het verleden, kan het toch nuttig geacht worden de achtergronden en de historische basis van de jaarlijkse herdenking van de slag te releveren. De Blauwe N.V. hield openluchtmeeting te Jorwerd. Het propagandistisch woord werd gesproken door Ds. H. de Boer v. Beers. als nationale feestdag gevierd. Toen de ze werd afgeschaft door de Saksische hertog en Friesland werd geteisterd door een watersnood, bracht men dit met el kaar in verband en werd de gedenkdag hersteld om pas na de reformatie in verval te geraken. En nu de betekenis van de slag. Allereerst Is er het feit, dat Friesland werd gespaard voor het lot dat voorheen West-Friesland had getroffen. Friesland werd geen wingewest van Holland. Het hield zijn eigen aard en volksbesef. Po sitief is, dat de Slag bezieling gaf, ook voor later tijden. kleine scheepjes geweest zijn. Waar-1 schijnlijk zijn er geen paarden meegeno men. Maar dit had tot gevolg, dat de ridders met hun zware wapentuig zich moeilijk konden bewegen en dus erg gehandicapt waren. Op vrijdag 22 september ging graaf Willem IV te Amsterdam aan boord. Diezelfde dag nog arriveede hij te Enk- huizen, waar hij des zaterdags en de zondag overbleef. De vloot was echter door de Friese vissers gesignaleerd en door het luiden der klokken en het 's nachts branden van vuren was de komst van het Hollandse invasieleger in luttele uren in geheel Friesland bekend. Op de vroege morgen van de 26 septem ber stak de Hollandse vloot van wal. Het eerste doel was Staveren met het sterke St. Odolphusklooster te bezetten om van hieruit een bruggenhoofd bouwen. Vandaar ook de metselaars en de 102 „crodewagens" die werden meegenomen De bezetting van Staveren zou het werk zijn van Jan van Beaumont. Hij kwam inderdaad aan wal en bezette het St. Odolphuskerkhof. Willem IV zelf zou voor een afleidingsmanoeuvre zorgen en ging met zijn ridders bij het Rode Klif aan wal. Laaksum werd gebrandschat. Toen trok men landwaarts tot Warns, dat ook in vlammen opging. De Friezen die zich verdekt hadden opgesteld, vie len nu van alle zijden aan en sneden de terugweg naar zee af. Daarmee was het lot van Willem IV beslist. Hij werd met vele andere ridders gedood. Beaumont wist vooralsnog van deze ne derlaag niets. Toen hem de onheilsmare bereikte, wilde hij nog stand houden, maar er ontstond een geweldige run op de boten. Er was geen houden meer aan. De Friezen besprongen echter de boten om deze te laten kantelen. Er ontstond verwarring en paniek. Hoe groot het aantal doden is geweest, valt moeilijk te 'zeggen. In de regel neemt men aan, dat het er een 4000 waren. Sommige schat tingen gaan tot 18000. In elk geval bleef de bloem van de Friese adel in de slag. Een 240 vooraanstaande ridders keerde niet terug. De Friese overwinning was te danken aan de eensgezindheid en de onver schrokken moed om een overmachtige vijand af te slaan. Willem IV was nog maar 18 jaar, toen hij viel in de slag. Op de 3e oktober bereikte het bericht van zijn dood gra- vinne Johanna in Den Haag. Zij stuur de kommandeur van Haarlem naar het slagveld. Toen deze er 10 dagen later kwam, lagen de lijken nog steeds zoals ze waren achtergelaten. Met moeite vond hij het stoffelijk overschot van graaf Willem. Het werd, met dat van enkele andere hoge heren, begraven in het klooster Bloemkamp bij Bolsward. Tot een „eeuwig monument” werden de beenderen der verslagenen in Staveren opeengehoopt „tot een ghetuijgenisse der liefde van het Vaderlandt.Die dach, op welcke sulcks ter eren der Maghet Maria plach te geschien is in Vrieslandt onderhouden en wierde by den ghemeij- nen man ghenoemt üs Fryske Ljeaf- frouwedei”. Meer als 2 eeuwen is de Liefvrouwendag like eigners, ek jit altyd in groep is, dy ’t it uterste der üt skuorre wol en foar sokken is de Wet needsaeklik. Alle wi- ken weroan lit de Grounkeamer sjen, dat allinnich de Wet yn steat is de swak- kere partij to biskermjen tsjin it egoisme fan sommige bisitters en it is in bittere ünderfining as men sjocht hoefolle sok- ke ynklauwers it minskdom telt. Lan en pleatsen binne yn üs lan jit altyd in artikel, dêr't mear fraech nei is as oan- bod. Dit is ek net minder wurden de leste jierren. De sterke aktiviteit fan stêdden en doar- pen om to bouwen, de oanliz fan nije wegen, kanalen, sportfjilden freget hyl- tyd nij lan. Dit forlies kin net goed mak ke wurde troch ynpoldering fan nije ge- bieten, al is it gelokkich, dat dit bart. De behoefte oan rekreaesje foar in mil joenen bifolking lit him terdege fiele. Oankeapen foar natuerreservaet en re- kreaesje-oard binne alle dagen oan ’e oar- der. Ut de greate stêdden, dy’t harsels ünmooglik meitsje as wenplak, wei gea- ne, hoe langer hoe mear minsken nei buten om der in hüs to bouwen. De yn- dustry is mei de sprieding nei it platte- lan drok dwaende en giet it hjir Amerika efternei, dan wurdt it jit folie slimmer. Troch al dizze faktoaren stean de lan- prizen sterk under druk. Mar ek ynterne faktoaren wurkje dysel- de kant üt. It lan is de iennige produk- sjefaktor foar in boerespul, der moat it fan komme. Én nou ’t de gebouwenwear- de fiif kear sa heech is as foar de oar- loch en masines en wurktugen, likegoed as de féprizen djür binne, wurdt de bi- tsjutting fan it lan yn jild ek hyltyd greater. It hiele rendemint moat op it lést troch de opbringst fan it lan goed mak ke wurde en hoe minder lan hoe slimmer dat wurdt. Dêrom is ek yntern in driu om de lytsere hieren en in ünseker bistean. En nou is it wol wier, dat nimmen der oan Pachtwet óf to skaffen en dat it hjir ei oer keapprizen, mar by fierder neitinki is it iene net fan it oare to skieden. Tus- ken keappriis en opbringst is in sterk forban. Normael is, dat immen, dy 't keapet, ek in reedlik rendemint for- wachtet fan syn jild. Lit men nou de keap frij, dan mist it net of de keapprizen komme yn falie gefal len to heech to lizzen om der neffens de hiernoarmen mei üt tokinnen. En dan sil de driu, de drang om mear hier to meits jen folie sterker wurde. Dy't de praktyk ken fan de forhalding: lanhearre en hier- deboer, wit, dat neist de goede en reed- wapens, zo stelde Minister Toxopeus, zijn veel ernstiger dan die van een oor log, gevoerd met concentionele wapens, al moeten wij met het gebruik van de laatste ook terdege rekening houden. Bij een directe explosie zijn die gevolgen weliswaar alleen maar in omvang en uitwerking groter, maar we hebben ook rekening te houden met een nieuwe drei ging, die van de radio-actieve 'straling, de „fall-out”, gevolg van een atoom explosie op grotere afstand. Bij een voltreffer zijn de kansen op overleven uitermate gering, maar in wij de kringen daaromheen zullen velen die, al of niet gewond, al of niet dakloos, overleven. Met nadruk maakte de Mi nister een einde aan de zo vaak gen van het Henegouwse en het begin van hoorde opvatting „Eén waterstofbom en De raad van Workum kan zich niet ver enigen met de voorgestelde salaris ver laging van 5% van secretaris en ontvan ger. Hwat bat Qabe Skroar past. Ik kin der net sa goed oer oardielje, mar bin fan miening, dat wy dizze Wet bislist net misse kinne, sille wy de bi- langrike soasiale foardielen fan de Pacht wet net wer kwyt reitsje. It hat in grea te seine west, dat dizze wet der einlings komd is en de posysje fan de hierdeboer is net mear to forgelykjen by eardere ti- den. Ik achtsje dat foar dizze groep in kostber bisit en foar de mienskip in great foar- diel. Hjir yn Fryslan binne .mear as 70 hierdeboeren, dat bitsjut 15.000 hüs haldingen, dy’t meast op ’e romte wenje en hwerfoar in reedlik bistean en in goe de rjuchtsposysje in great maetskiplik bi lang is. Ut dizze hüshaldingen komme aloan wer warbere, sobere jonge mins ken, net allinnich om boer to wurden mar minstens likefoile nei oare biroppen. As dizze groep hüshaldingen reedlik har bistean hat, kinne hja ek oan folie din gen meidwaen, sawol materieel as kultu- reel en geastlik. Ik soe it in skriklik for lies fine as wy wer werom sinke soene nei de situaesje fan eardere hiid, doe ’t de hierdeboer yn in ünmaetskiplike po sysje dreaun waerd troch fiersto hege tinkt de Jiet by fierder neitinken Richtlenen worden thuis bezorgd. Met ingang van 25 september zal de P.T.T. een aanvang maken met de huis- aan-huis bezorging in alle Nederlandse gemeenten van de „richtlijnen”, welke men daarbij nodig heeft. Voorts wordt aangeraden te zorgen voor een kleine „ijzeren” voorraad (bij voorkeur geconserveerde) levensmidde len, zodat men het ongeveer een week zal kunnen „uitzingen”. Pakketten nood- voedsel in gecomprimeerde vorm, een soort scheepsbeschuit, worden eveneens in de handel verkrijgbaar gesteld. Met al even grote nadruk stelde de Mi nister, dat deze voorziening niet moet worden getroffen uit vrees voor een mo gelijk voedseltekort, maar omdat de mo gelijkheid bestaat, dat men gedurende enige tijd geen leverancier kan bereiken en ook geen winkel geopend vindt. Het heeft dus niet de minste zin voedsel te gaan hamsteren. Iedere huisvrouw kan het best zelf bekijken hoe ze deze voor raad kan samenstellen en regelmatig verversen, en ook daarvoor geven de hiervoor genoemde „richtlijnen” de be volking aanwijzingen. Vanzelfsprekend denkt men bij derge lijke gevaren aan schuilgelegenheden. Die kunnen er echter alleen zijn voor het publiek op straat, dat plots door alarm zou worden overvallen. Zou men, zo zei Minister Toxopeus, voor heel de Neder landse bevolking schuilkelders hebben willen bouwen, aangenomen dat zulks al mogelijk zou zijn, dan had men na de oorlog de woning-, fabrieks- en scho lenbouw praktisch moeten stopzetten. De allereerste en belangrijkste maatre gelen moet ieder zelf nemen voor eigen gezin, in eigen huis. Daarnaast heeft de regering een uitgebreid apparaat opge bouwd in de Organisatie Bescherming Bevolking, de B.B., dat niet alleen in geval van nood hulp verleent, maar ook thans reeds door advies en raad de be volking bij het nemen van maatregelen wil dienen. Legendarisch is de Ridderslag aller minst, al blijven er nog wel onderdelen en motieven in een waas van geheim zinnigheid gehuld. Over het treffen van de Friezen en Hollanders op de gedenk waardige 26 september 1345 zijn zoveel betrouwbare gegevens bekend, dat zon der twijfel van een historisch feit kan worden gesproken. En als wij ons de gevolgen van dit feit gaan realiseren, tevens van wat iets anders is een feit met historische betekenis. Helaas vindt men in de gangbare school boeken over de slag niets of weinig. En dat weinige is dan veelal niet objectief. Zwel bij de Hollandse als bij de Friese schrijvers wordt de slag eenzijdig be licht. Ook de Friezen zelf waren niet altijd vrij van fantasie. Ze noemen het aantal vijanden 85000 man en stellen de verhouding één tegen tien, naar aanlei ding waarvan dan het oud-Friese spreek woord: „len tsjin tsien, fynt de Fries gjin bien” zou zijn ontstaan. Om de slag objectief te kunnen beoor delen, moet men zich voor alles van de omstandigheden op de hoogte stellen. In Holland vierde de ridderschap hoog tij. Het was de tijd van het toernooi, van graven en edelen. Toonbeeld van deae ridderschap was Graaf Willem IV van Henegouwen, Zeeland en Holland (waar onder West-Friesland). De Engelse ko- ning was zijn zwager (getrouwd met zijn zuster) de koning van Frankrijk Filips VI zijn oom, evenals Jan van He negouwen, heer van Beaumont. Het was een onevenwichtig man. Zijn oom, de Franse koning, noemt hem „un fou furieux”, een domdrieste dwaas. Hij mengde zich in tal van oorlogen en trok o.a. tot driemaal toe naar Pruisen en Litthauen. Eens maakte hij een be devaart naar ’t Heilige land, dit in ge zelschap van 3 slavinnen, die hij had gehuurd voor 3 dukaten per stuk. Hij hield veel van feest. Dit alles kostte veel geld. „De kracht van het lai^i,” al dus een geschiedschrijver van die da gen, „gaat ten gronde door de afpersin gen van de velen, die het af knagen en villen, tot ternauwernood de beenderen overblijven. De macht werd hoe langer hoe meer centralistisch. In Friesland heerste de oud-Germaanse vrijheid. Het leenstelsel wilde hier niet tieren. In Friesland was het niet de rid der die de voornaamste personage was, maar de vrije stemhebbende, schot en lot betalende boer. De Friese adel was in wezen niets anders dan een aantal grote boeren. Nadat Willem IV met 28000 man de stad Utrecht 6 weken aaneen had be legerd, geassisteerd door 1 hertog, 13 graven, 42 baronnen en 1300 ridders, wist zijn oom, Jan van Beaumont, een ver zoening tussen Willem IV met de Bis- schop van Utrecht tot stand te brengen en deze meteen te bewegen Willem IV te helpen in de komende strijd tegen de Friezen. De strijd kwam voor de Friezen niet on verwacht. In oktober 1344 was door de Friese kloosters reeds een deputatie naar Willem IV afgevaardigd. Deze had toen zijn eerste vijandelijke I j daad al gepleegd. Hij had n.l. beslag ge- Vervreemding legd op de landerijen in Holland, die in het bezit van de kloosters waren. Op 7, 8 en 9 mei 1345 was er opnieuw een vergadering te Medemblik, later nog I gean of it net it béste is, dizze Wet óf- eens op 5 en 6 juni van dat jaar. rjnne to litten. Hier werden de Friezen voorwaardenHja hat dit plan foarlein oan it Lan- gedicteerd. Toen deze werden verwor- J bouskip om adfys en it blykte wol, dat pen (6 juni) lag hierin een oorlogsver-1 <je mieningen hjiroer tige fordield wie- klaring reeds opgesloten. Dat de strijd ne Foaral yn it suden fan it lan mei niet meteen begon vond zijn oorzaak- in biel hwat lytse bidriuwen mei eigen hoe de belegering van Utrecht. De Friezen -- 1 f--'- 1-- J:-- ■- wisten dus wat komen ging en graaf great biswier by de forkeap. lan derby to krijen. De mechanisaesje wurket hjir oan mei, hwant ünderskate masines kinne mei foardiel op in greater stik lan brükt wur de. Dat wize de leanbidriuwen, dy’t hurd tanimme, wol üt. De mechanisaesje dringt nei greatere bidriuwen, dus nei mear lan by de pleats. Troch al dizze externe en ynterne fakto- ren is it düdlik, dat in loslitten fan de keapprizen in wanforhalding bringe soe tusken in reedlik kapitaelsrendemint en de wettelike hier. En hjirtroch waerd it praktysk ünmooglik om de billike hier noarmen fêst to balden. Al of net wette- lik, hja soene sterk omheech gean. Der is jit in twadde biswier. De hierde boer hat nou by forkeap it earste keap- rjucht op in pleats of lan. Mar as de keapprizen los litten wurde, jowt him dat neat mear. Hwant dan sil hy biede moat- te tsjin de heechste keaper op. Dus is syn rjucht gjin rjucht mear. It trêdde biswier sit yn de grounspeku- laesje, dy’t dan fannij syn kansen kriget. Hwat soene de prizen wurde fan de pleatsen om in stêd hinne? Der wie gjin ein fan, alle mooglike lju soene in kans- ke weagje om meidertiid yn it ütwrei- dingsplan fan in stêd to kommen en greate winsten to meitsjen. Dêrom hoopje wy fan herten, dat de re- gearing har plan net ütfiere sil en dat de Wet forlinge wurdt. En wy binne tige bliid, dat de mearderheit fan it Lanbou- skip dizze miening dielt en oan de regea- ring meidield hat. Hwant it is in great algemien bilang, dat de hierdeboer in reedlik brea haldt, sawol foar him as foar de middenstan en foar elk, dy’t mei de lanbou forboun is. i rcgcdiiii^ dKyiic ij de keapprizen fan lan I f <-1 1 Vervreemding van landbouwgronden” is destiids oannommen mei as eindatum: 31 desimber 1962 en sa seit in regearings- meidieling, de regearing sil earnstich nei- gean r 1 J ~c rinne In Holland betekende de slag het einde tu.ll XXVllVg \J V< VT UV Vil 11VU MV^jUl 11 VUl U V UptUlllll^ t)UVll ÏV O. U VI O U het Beierse huis. Ook betekende het 't heel Nederland is van de kaart”, uitbreken van de Hoekse en Kabeljouw- De zeer velen, die ongetwijfeld se twisten met alle gevolgen van dien, overlevingskans hebben, Eendracht heeft Friesland in 1345 be- die kans dienen te benutten. waard voor het verlies van de vrijheid Met name waar het gaat om de hierbo ven genoemde „fall-out” zullen zij de bescherming bij voorkeur dienen te zoeken in de eigen woning, aangezien 't mogelijk is, dat men daarin meer dagen achtereen, van de buitenwereld afgeslo ten, zal moeten verblijven, voedsel en drinken ter beschikking moeten hebben, eenvoudige medische hulp kunnen ver lenen (dokter en verpleegster komen er evenmin door) en de radio-actieve stra ling zo goed mogelijk buitensluiten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1