Wil Generaal Clay (Amerika) thans Oost-Duitsland erkennen? t Nieuw-Guinea-Trustschap fl nu I Het Binnenhof oordeelt welwillend STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Frije boeren us hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes Revolte in Syrië Scheepsbouw Mij „Makkum” bouwt lustig voort lil. Slotconcert Feike Asma I c VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 57e JAARGANG No. 75 Bolswards Nieuwsblad 2305 of 2335 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westcrgoo en De Jong s Nieuwsblad I- LAAT U WEKKEN DOOR DE OOIEVAAR I PYT ver jaar Kinderbijslag. Militaire Swing. Er is derhalve aanleiding dit parlemen- Grote beroering hebben enkele opmerkingen van gene raal Clay op een ontvangst van de pers gewekt. Clay is kort geleden als persoonlijke ambassadeur van president Kennedy in Berlijn aangekomen, waar hij zeer populair is door zijn standvastige houding in 1948, toen hjj als Amerikaans opperbevelhebber in Berlijn de Kussiche blokkade heeft gebroken. De komst van Clay naar Berlijn wekte de indruk, dat de Amerikaanse politiek ten aanzien van Berlijn en Duitsland eenzelfde standvastigheid zou behouden. Zeer vertrouwelijk deelde Clay nu echter zijn gasten mede, dat het tijd werd het communistische O.-Duitsland als een realiteit te erkennen. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenües bij contract reductie Laatste week sept. 1911 Ontwapening. Een groot gedeelte van de rede van Ken nedy was gewijd aan de problemen van de ontwapening. Vorige week hebben Rusland en Amerika in een ongewoon eendrachtige stap een beginselverklaring bij de Ver. Naties ingediend, waarin aangedrongen wordt op algemene en volledige ontwapening. Amerika was tot dit beginsel bekeerd, nadat het enkele jaren had volgehou den, dat het praten hierover de eerste voorzichtige stappen naar een werkelij ke ontwapening zou tegenhouden. Maar om propagandistische redenen schaart van Oost-Duitsland hem niet vreemd is, zij het een erkenning onder protest. Men zou dit kunnen halen uit het zinnetje: „Wij erkennen, dat troepen en tanks voor een tijd een land tegen zijn wil verdeeld kunnen houden, hoe onverstan dig die politiek ook moge zijn”. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling). Giro 887926 s West-Berlijn. Clay bleef echter vasthouden aan de vi tale belangen van het Westen in Ber lijn en dat heeft ook Kennedy gedaan in de rede, welke hij gehouden heeft voor de Algemene Vergadering van de Ver. Naties. Vasthouden aan de vitale belangen en de vrijheid van de West- Berlijners, maar toch ook wel een aan wijzing, dat de gedachte aan erkenning PRESIDENT KENNEDY IN DE V.N. De Amerikaanse president John Ken nedy heeft vandaag een toespraak ge houden tijdens de vergadering van de Ver. Naties in New York. De bijgaan de foto geeft een overzicht weer tij dens de toespraak van de president, die wij op zij, op het spreekgestoelte zien staan LUNS aan de bevolking van dit gebiedsdeel zelf over te dragen, een vrij welwillende ontvangst heeft genoten. De rede, welke minister Luns in de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties heeft gehouden, vorm de deze week uiteraard het onderwerp van gesprek rond het Binnenhof. Weliswaar vergaderde de Tweede Kamer niet in het openbaar, maar verscheidene fracties zjjn wel bijeen geweest om zich voor te bereiden op de Algemene Politieke Beschouwingen, welke dsnsdag a.s. zullen be ginnen. Uit dit intern overleg kan de indruk worden verkregen, dat de suggestie van minister Luns om onder toezicht van de Ver. Naties de souvereiniteit over Nieuw-Guinea Dit zou de zaak van de hereniging ver moedelijk verder helpen dan de tot nu toe gevoerde politiek. Bovendien had Clay er niets op tegen, dat de Oost- Duitsers de papieren zouden controle ren van diegenen, die zich van West- Berlijn naar Oost-Berlijn en omgekeerd zouden begeveh. De route loopt per slot van rekening over Oost-Duits territo rium. Maar hij maakte duidelijk, dat hier sprake was van „controle” in de Franse en ook Nederlandse zin van het woord, dus het nakijken of de papieren kloppen zonder verdere bevoegdheden. De Engelse betekenis van het woord „control” houdt meer in. Het gaat veel meer naar „beheersing" toe en dat wil Clay niet. Adenauer. Bondskanselier Adenauer heeft nu ver klaard niet de volle komende jaren aan het bewind te willen blijven. Een dergelijke verklaring moet het tot stand komen van een Westduitse coa litie vergemakkelijken, maar zijn tegen standers wijzen er al op, dat een derge lijke toezegging zonder termijn niet veel waarde heeft. In een onverwachte stap heeft Adenauer eind vorige week de so cialistische leiders ontvangen. Hij heeft met hen over wereldpolitiek en niet over een kabinetsformatie gesproken. Maar men kan zich toch niet aan de indruk onttrekken, dat der Alte probeert een tegenwicht voor de liberalen te zoeken, die als enige coalitiemogelijkheid wel eens hoog van de toren zouden kunnen gaan blazen. Adenauer wil meer speel ruimte hebben. Niet dat een coalitie met de socialisten nu voor de deur staat, maar een toenadering tussen beide gro te partijen zou men hieruit toch wel kunnen aflezen. Misschien dat Adenauer ook de mogelijkheden onderzoekt van een regering van de drie partijen, zoals de socialisten met het oog op de moei lijke tijden voorstellen. maken, dat Kennedy voorstelt de over dracht van kernwapens aan landen, die deze nog niet bezitten, te verbieden. Men kan hier Duitsland lezen, welks re gering haar nieuwe leger graag met kernwapens zou uitrusten. Met deze woorden heeft Kennedy Chroestsjow te kennen gegeven, dat hij West-Duitsland geen kernwapens zal geven als uiter aard Chroestsjow hem dat mogelijk maakt door van zijn kant de spanning niet al te zeer op de spits te drijven. KENNEDY hoofdsteden van i landen en dat daardoor de indruk was ontstaan, dat deze poging verantwoord zou zijn. Een ander vraagteken dat rees, was in hoeverre het Nederlandse voorstel voor de Nieuw-Guinea-Raad aanvaardbaar zou zijn. Blijkbaar heeft het bezoek, dat de Papoea-vertegenwoordigers aan Ne derland hebben gebracht, mede gediend om hierover overleg te plegen. Aange zien tevens kwam vast te staan, dat mi nister Luns het jongste denkbeeld ver trouwelijk met de vaste Kamercommis sie voor buitenlandse zaken had bespro ken alvorens naar Washington te ver trekken, kan gezegd worden dat het ka- binet-De Quay bepaald niet over één nacht ijs is gegaan. Maar het pro bleem heeft dan ook zo lang in de ijs kast gestaan, dat het tegendeel nauwe lijks kon worden verondersteld. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur (K5157) In de kring der regeringspartijen stelde men met enige voldoening vast, dat de regering haar oorspronkelijk uitgangs punt het zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea’s heeft gehandhaafd. Bij de socialistische oppositie was ook een zekere voldaanheid merkbaar, door dat daar dit voorstel werd gezien als een late erkenning, dat de P.v.d.A. het met haar jarenlang pleidooi voor inter nationalisatie van het Nieuw-Guinea- vraagstuk, toch maar bij het rechte eind heeft gehad. In zoverre mag het kabinet-De Quay er dus op hopen dat de nieuwe beleids lijn bij de Algemene Politieke Beschou wingen de instemming der Tweede Ka mer zal verwerven. Maar daarnaast was er rond het Binnenhof aanstonds ook een zekere scepsis merkbaar met betrek- In freonskip, dy’t ophaldt, is nea bigoun Vragen in de raad van Bolsward: of geen gelegenheid kan worden gegeven oude erfpachten af te kopen. Of het Markt plein niet bevloerd kan worden. Of het wel nodig is de walbeschoeiing bij de Israëlitische begraafplaats op te knappen en of het niet beter is achteraf vaartjes te demper.. Besloten wordt de stadswerkman A. Kroes een pensioen toe te kennen van f 3,per week. Sommige raadsleden willen hier f 3,50 van maken, maar dit zou de gemeente te zeer belasten. Verkoping van de best beklante timmer- zaak van Tjerk S. Bangma te Witmar- sum. Koerswisseling; Maar wat Clay heeft gezegd, houdt een koerswisseling van de Amerikaanse po litiek in, die echter door alle dementis, die op Clay's woorden zijn gevolgd, nog steeds niet officieel is. Heeft ClaV nu zijn mond voorbij gepraat? Mischien, maar waarschijnlijker lijkt, dat hij de Duitse journalisten wilde voorbereiden op een koerswisseling, die al lang haar beslag had genomen, maar nu nog aan het publiek zou moeten worden ver kocht. De erkenning van Oost-Duitsland en van de grens langs de Oder en Neisse kan geen Duitser meer tegenhouden. Veel verschil met de situatie van het ogen blik maakt het niet. Alleen de droom van de Duitse hereniging wordt stoord en dat is minder ernstig. Het enige bezwaar dat men zou kunnen maken is, dat deze koerswisseling nooit tot stand zou zijn gekomen, indien Chroestsjow Amerika niet onder de druk van zijn Berlflnse politiek had gezet. Het is dus in zekere zin een overwinninkje van Chroestsjow. Hwat wolle dochs dy boeren? Hja ite üt ’t folie rib! Hwerom alhiel breinoer en Smeule op it Lanbouskip? Wis der moat oan bitelle, Miskien net foar de pret Mar ‘t yn ’e kant to stellen, Hwat jowt jin dan in wet? Learden hja’t fan de Fransken? Nou der kin nei fornomd, Dy ha gans minder kansen, It sappet har der net rom. Soks makket licht gremitich, De winst giet nei de stêd Né Koekoek, sjoch net spitich, Jo krije aerdich sêd. Dêrom, forkearforbrekkers, Stel it net yn 'e kant Mei weinen en mei trekkers It helpt, jim gaer niks, hwant Jim kin ’t ark better brüke It sil ier of let wis sein Brimstige boeren lüke As ’t nypt oan ’t koartste ein Dy’t tsjin ’t gesach opsteane, Hawwe it nea noch woun, Mei al jim frije dreamen De saek draeit op ’e noun It forstannichst is, bitelje, Dan gean jim rjochter paed, As op de dyk ombelje Saneamd forkearspiraet. Lokkich de measte boeren, Taeste efkes yn de knip As hja in biljetsje stjüre, Oanslach fan ’t Lanbouskip Elk dy’t op tiid bydraeide Hannele ta eigen bést. Kom Koekoek, liz in aeike By Marijnen yn ’t nést. Volgens extra radioberichten die gisteren werden uitgezonden zou er in Syrië een geslaagde revolte hebben plaats gevon den, waarbij men zich afwendde van king tot de haalbaarheid van de Neder landse suggestie onder de Ver. Naties. Indonesië tekende reeds protest aan en dat is voor een aantal Aziatische lan den uiteraard een vingerwijzing. Aan de andere kant beriep minister Luns zich in een bespreking, welke hij in de Verenigde Staten met een aantal Neder landse correspondenten voerde, op de omstandigheid, dat er maandenlang in tensief vooroverleg was gepleegd in de taire weekoverzicht te beëindigen met veertig verschillende melding te maken van de enigszins fees- rriAnr Ho in/imiz c telijke stemming, welke er in regerings kringen merkbaar was. Wij doelen hier mee, uiteraard schertsend, op het me ningsverschil, dat de Koninklijke Mili taire Kapel en de Koninklijke Lucht- machtkapel verdeeld houdt over de toe laatbaarheid van „swing” bij taptoes. Bij het jongste taptoe te Delft heeft de Kapel van de Luchtmacht zich hieraan namelijk bezondigd. Zulks in strijd met algemene aanwijzingen van het Comité van de Verenigde Chefs van Staven. Voor de socialistische oud-staatssecre- taris Kranenburg is dit incident in ernst aanleiding geweest te vragen of minis ter Visser zich zelf of enig militair or gaan competent achtte om langs hiër archieke weg leiding te geven aan de ontwikkeling van het muzikaal reper toire. De minister van defensie heeft die vraag nu bevestigend beantwoord, onder me dedeling, dat hierbij uiteraard deskun dig advies werd ingewonnen. Het indisciplinair „swingen” zal met an dere woorden aan de krijgstucht worden getoetst. Ontspanning. De laatste dagen is er zeker een bepaal de ontspanning ontstaan, die voorna melijk is gebaseerd op het onderhoud, dat Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken, met Chroestsjow heeft gehad. Hieruit is naar voren ge- komen, dat de Russische premier het Westen weer meer tijd zou laten. Heeft Chroestsjow herhaaldelijk ver klaard nog dit jaar het vredesverdrag met Oost-Duitsland te zullen tekenen, tegenover Spaak verklaarde hij niet ge bonden te zijn aan een vaste termijn, mits van uitstel geen afstel komt. Bo vendien hebben de beide staatslieden de mogelijkheden onderzocht een nieuw statuut voor West-Berlijn op te stellen voor het vredesverdrag tot stand zou komen. Dit zou dan in het vredesver drag kunnen worden opgenomen. Wan neer men aan deze mogelijkheden denkt, dan zal wellicht blijken, dat Chroestsjow toch niet het onderste uit de kan zal willen hebben. Zal dit plan er nu eindelijk toe leiden, dat het Nieuw-Guinea-probleem als strijdpunt uit de Nederlandse politiek zal verdwijnen? Men zal zich immers herinneren, dat dit probleem één van de oorzaken was van de breuk in de brede basis anno 1958. Men kan zich die vraag stellen, omdat zich in de huidige rechts-liberale regeringscombinatie re centelijk enkele twistpunten hebben ge openbaard, die enige twijfel over het voortduren daarvan geboren hebben doen worden. Men denke slechts aan het probleem van de kinderbijslag, dat vóór het zomerreces de k.v.p. enerzijds en de liberalen met de christelijk-histo- rischen anderzijds verdeeld hield en dat ten slotte minister Van Rooy ten val bracht. Het is niet onmogelijk, dat de p.v.d.a. zich op zulk een breuk heeft voorbereid. Het feit namelijk, dat zij weer haar stem heeft gegeven aan voor zitter Kortenhorst na hem die sinds het verbreken der brede basis te heb ben onthouden hecD. politieke krin gen wel te denken gegeven. Aan de an dere kant is minister Veldkamp, die :nr. I Van Rooy aan sociale zaken heeft op gevolgd, er kennelijk op belust het twist punt van de kinderbijslag als obstakel voor het kabinet-De Quay uit de weg te ruimen. Weliswaar heeft de Tweede Kamer hem niet in de gelegenheid gesteld om, nog vóór de Algemene Politieke Beschou wingen beginnen, hierover een verkla ring af te leggen in haar midden; hij heeft zich daardoor niet laten weerhou den om een wijziging voor te bereiden van de regeringsvoorstellen, welke meer op de bezwaren der liberalen dan op de financiële verlangens der socialisten zijn afgesteld. De N.V. Dok- en Scheepsbouw Maat schappij „Makkum” is een levendig be drijf. Momenteel wordt in dit bedrijf dat nog maar amper 4 maanden draait, reeds de 50ste reparatie-order uitgevoerd. Tot sommige orders behoort ook het verlen gen van schepen. Het uitvoeren van deze opdrachten zal directie en personeel on getwijfeld veel voldoening schenken. Door de vele reparatiewerkzaamheden en het personeels-tekort geraakt de nieuw bouw helaas wel eens op de tweede plaats. Toch wordt ook in deze richting hard gewerkt. Eind november verwacht men de tewater lating van het eerste nieuwbouwnum- mer, een coaster van 530 ton. De achter steven hiervan werd in een sectie van 15 ton in één keer geplaatst. Onlangs is er een grote lasloods gereed gekomen. Thans verrijst op het uitge strekte terrein ook een nieuwe cantine. Naar de eisen des tijds zal deze cantine worden ingericht. Onder andere zullen er ook douchecellen en andere wasgele genheden in worden gebouwd. Over D/2 maand zal deze cantine ge opend kunnen worden en zullen de per soneelsleden in een voortreffelijk inge richte cantine hun kopje koffie kunnen drinken. De Maatschappij kan nog veel personeel gebruiken. Gedurig worden er dan ook personeelswervingscampagnes gevoerd. 'Jn Earls Court. Londen, is een internationale handelsbeurs voor uurwerken en juwelen geopend. Een van de nieuwtjes is een wekkende ooievaar. Wanneer het uur daar is kleppert het uurwerkdier met de bek Amerika zich achter dit beginsel, dat wel bij niemand tegenstand zal ontmoe ten. Wij kunnen dan meteen zien of Chroest sjow zijn belofte gestand zal doen, dat hij bij een volledige en algemene ont wapening bereid is elk controlesysteem te accepteren. Om te beginnen weiger de Rusland in de gemeenschappelijke beginselverklaring op te nemen, dat na iedere fase van ontwapening de controle zich ook moet uitstrekken tot wat er nog is overgebleven. Rusland acht dit spionage. Veel voortgang belooft dit dus niet. Kennedy legde veel nadruk op de af schaffing van kernwapens. Oude beken de standpunten doken op, maar mis schien zal het vooral indruk op Rusland 1 den, waarbij men zich afwendde Egypte. Tot op heden maakte Syrië deel uit van de Arabische Liga onder Nasser. Het was 't kleinste land der liga met een in wonertal van slechts 4^2 miljoen, maar tegelijk het rijkste, vooral door de olie voorraden. De revolte, waarbij het leger steun verleende en waarbij Damascus zou zijn bezet, verliep zonder bloedvergieten. De bedoeling was Syrië zijn vrijheid en waardigheid terug te geven. Ontevreden heid met de economische situatie moet wel de oorzaak zijn geweest. Hwat hat Qabe Sb roar In de serie orgelconcerten die dit weer door de Stichting Orgelcentrum in de Martinikerk te Bolsward werden ge organiseerd, zal op dinsdag 3 oktober, ’s avonds om 8 uur het laatste concert wor den gegeven door Feike Asma. Het is verheugend, dat deze concerten, die welhaast traditie geworden zijn, zo zeer in de belangstelling staan en waar van met name vooral ook de jeugd blijk heeft gegeven. Het concert wordt geopend met enkele geestelijke liederen voor orgel, bewerkt door Feike Asma. Voorts Praeludium et Fuga in C moll, J. S. Bach; Andante, S. Landsman en werken van Martini, Co relli en Pescetti. Feike Asma besluit met een tweetal be werkingen van Jan Zwart, waarvan tot slot Postludium en Fuga over Psalm 72 11.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1