Gesprek Rusk-Gromiko hoopvol? Is Nieuw-Guinea geen twistpunt meer in Kamer 10 oktober Kinderzegeldag Syrië maakte zich los uit de Verenigde Arabische Republiek I to sizzen Preston Cohb f ÜS Harlinger wethouder Westerhuis overleden Vanavond Jeugdkorps in de ether I I I l I I l i i i i I I I I 1 I I i I I I I I I I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Burgemeester gehandicapt 4- am mam J /Ia 1.1V. Z-1 A.-kii 1 am /Ia m-s o 1-V7 TTt lyn «i ■v'n m i aVs o A r» rl 1 I 11 - 1 VRIJDAG 6 OKTOBER 1961 57e JAARGANG No. 77 De Jong'i Nieuwsblad PATROUILLE LANGS DE SECTORGRENS S&sssg moest I de 365 dagen dan drie miljoen landge- 5 be- Sneek zijn ontstemd I Siberië. r 3 ook voldoende oog zal hebben voor de noodzaak van sociale evolutie, wil de ontevredenheid van de massa zich niet tegen de eigen regering richten en de communisten in de kaart spelen. ten rond de kinderbijslagwet en de mam moet wet dit jaar tot een oplossing te brengen. Ten aanzien van de kinderbij slag schijht zulks niet onmogelijk. Prof. Oud en dr. Tilanus lieten zich al- j thans tamelijk veelbelovend uit over de wijzigingen, welke onlangs door minis ter Veldkamp zijn ingediend. Dr. De Kort deed zelfs een poging het geschon den prestige van oud-minister Van Rooy te herstellen, door de hoop uit de spre ken, dat deze weer spoedig tot een hem dag iets doen, dan is het beslist nodig precies te weten, wat er gebeurt en waar- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 naar de kinderbeschermings- I f Bolswards Nieuwsblad aangewend Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 1ste week oktober 1911 u wilt hebben, bestelling nauwkeurig ge- Berlijn. Ook met betrekking tot de Berlijnse kwestie liep de scheiding ditmaal niet tussen de regeringspartijen en de socia listische oppositie, doch tussen de a.r.p. aan de ene kant en de k.v.p., p.v.d.a., v.v.d. en c.h.u. aan de andere kant. Wekte mr. Burber het Westen op om tegen het opdringend communisme rond Berlijn geen wezenlijke stap terug te zetten; dr. Bruins Slot vond, dat het „kiekeboe” spelen nu maar eens uit moet zijn, waarbij enerzijds het bestaan van de Duitse Volksrepubliek ontkend wordt doch er anderzijds worden afgesloten. „Om Hongarije en Polen,’’ zo betoogde hij, „is ten slotte ook geen oorlog ge voerd, hoewel daarvoor eerder aanlei ding zou zijn geweest.” De Duitsers moesten zijns inziens be seffen, dat in feite Hitler Berlijn aan het communisme heeft overgeleverd. De communistische partijsecretaris De Groot keurde het af, dat de Nederlandse regering tijdens het zomerreces van de Tweede Kamer Nederlandse militairen ten behoeve van Berlijn had „gemobili seerd”. De enige mogelijkheid voor Ne derland om aan atoomvernietiging te ontkomen, lag zijns inziens in volstrekte onzijdigheid. Het nieuws van deze week wordt geheel beheerst door de ontwikkeling in de zo genaamde Noordelijke provincie van de Ver. Arabische Republiek, ofwel Syrië, waar donderdagmorgen Syrische officie ren in opstand zijn gekomen tegen de unie met Egypte, welke Syrië bijna drie jaren geleden had aangegaan. Even leek het er op, dat Nassers stadhouder in Syrië, maarschalk Amer, de eisen van de officieren zou inwilligen, maar Nas ser wilde het tot een krachtproef laten komen. Hij zond parachutisten naar Syrië, dat geen landsgrens met Egypte heeft en beval de vloot op te stomen. Doch de opstand greep zo snel om zich heen en toen Aleppo zich aansloot bij de opstand, was het voor Nasser een ver loren zaak. Hij gaf een tegenbevel en voorkwam bloedvergieten. Hij beperkte zich tot propaganda onder die groepen, die van de afscheiding niets willen we ten. Zodra de opstand gelukt scheen, werd er een regering gevormd, waarin uit sluitend burgers zitting hebben onder leiding van premier Koezbari, die be kend staat als een gematigde conserva tief. Er zullen snel verkiezingen worden gehouden en zo hoopt men, dat normale toestanden zullen gaan heersen. Over de kwestie-Berlijn, het grote probleem van de internationale politiek van het ogenblik, dat de verhouding tussen Oost en West beheerst, is geen ander nieuws te melden, dan dat Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken en Gromiko, zijn Russische ambtsgenoot, opnieuw met elkaar gesproken hebben om te onderzoeken of er een grondslag voor een gesprek der groten te vinden zal zijn. Dagelijks t liegen Amerikaanse patrouilles met helikopters langs de Oostduitse sectorgrens in Berlijn ten einde inzichten te krijgen hoe de volkspolitie het grensgebied inricht. Kinderbijslag. i Hoewel dr. Bruins Slot dus wel enige kritiek op het kabinet uitoefende, ge tuigde hij, dat zijn fractie toch „positief” stond ten opzichte van het ministerie-De Quay. Hij sprak zelfs de hoop uit, dat de re- BOUWVERGUNNING VOOR NIEUW N.T.S.-STUDIO-COMPLEX IN HILVERSUM AFGEGEVEN West-Duitsland. In West-Duitsland heeft het gemanoeu vreer om de kabinetsformatie een nieu we wending genomen. Toen de liberalen zich onwillig toonden onder Adenauer aan een coalitie met de chr.-democraten deel te nemen, wendde Adenauer zich voor informatieve gesprekken tot de socialisten. Dit bracht de liberalen tot bezinning en partijvoorzitter Mende heeft zich al min of meer neergelegd bij een nieuw kabinet onder Adenauer, al wil hij hem maar voor beperkte tijd aan vaarden. Adenauer heeft zijn doel be reikt; hij zal ook nu weer bondskanse lier worden. Verlies voor Nasser. Hoe het zij, voor Nasser, de kampioen van de Arabische eenheid, is dit een zwaar verlies van prestige in de gehele Arabische wereld, waar de regeringen zich met hand en tand tegen een uit breiding van zijn invloed verzetten. Sowjet-water in de wijn. Ten slotte valt een verzoeningsgezind gebaar van de Sowjet-Unie te vermelden. De Sowjet-Unie wenst sinds vorig jaar dat het secretariaat van de Ver. Naties verdeeld wordt over drie secretarissen- generaal, een uit het Westen, een uit het Oosten en een neutrale, van wie elk het recht van veto zou hebben. Het Westen voelt niets voor dit zoge- I om het troika-plan is dus nog even op- naamde troika-plan. Bij de dood van geschort. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en terug te lopen, hetgeen de nationale trots van de Syriërs kwetste. Bijzonder onaangenaam werd het gevonden, dat Syrië onder de druk kwam van kolonel Serraj, die voor de unie met Egypte al grote invloed had verworven als leider van het inlichtingenbureau. Serraj voer de een ware dictatuur onder zijn land genoten. Kortgeleden heeft Nasser Ser raj naar Kaïro weggepromoveerd, om dat hij inzag, dat een groter liberalisme in Syrië geboden was. Maar het kwaad was al te ver gegaan. De verwijdering van Serraj wekte geen dankbaarheid, het bood slechts de kans tot opstand nu het wakend oog verdwenen was. De Syrische regering heeft kolonel Serraj weten te arresteren. De regering van Syrië is conservatief gezind, dat wil zeggen, dat zij zich de bovenlaag. Het is te hopen, dat zij 1 note, het kentekenbewijs enz. Mr. Burger was ook het scherpst in zijn kritiek op de groep-Rijkens, welke voor overleg met Soekamo ijvert. Behalve de p.s.p. en de c.p.n. voelde eigenlijk alleen de anti-revolutionaire fractieleider, dr. Bruins Slot voor overleg met Indonesië. Hoewel hij waardering koesterde voor de altruïstische kenmerken van het plan-Luns, vreesde hij, dat Nederland zijn conflict met Indonesië in feite op de schouders der Papoea’s zou afschui ven. Zowel prof. Oud als dr. Tilanus probeerden hem uit te leggen, dat een gesprek met Indonesië geen zin heeft zolang Soekarno het zelfbeschikkings recht der Papoea’s ontkent. „Men moet niet proberen onverzoenbaar heden te verzoenen,” zoo verzuchtte de nieuwe fractieleider der k.v.p., dr. De Kort. tekent, dat de Europese minderheid rechten en garanties moet krijgen. Zo niet, dan zal men moeten overgaan tot hergroepering van de bevolking of tot evacuatie van degenen die dat wensen. Men heeft de laatste tijd gespeeld met de gedachte, dat De Gaulle zon overgaan tot de aankondiging van een Algerijnse regering, maar zo ver is hij niet gegaan, vermoedelijk omdat dit de zaak geen stap verder zou helpen. Hij riep wel op tot het naar voren treden van verte genwoordigers van Algerije, hetgeen het overleg met de F. L. N. niet zou uit sluiten. Dat hij voorstelde een Algerijnse politiemacht te vormen, die de eerlijk heid van het referendum zou moeten garanderen, toont wel aan, hoe ver hij is afgeweken van het standpunt, dat ’t Franse leger die taak wel op zich zou kunnen nemen. Ontgoocheld. In de drie jaren van de unie met Egypte die door de meeste Syriërs is toege juicht als bijdrage tot de Arabische een heid, zijn vele Syriërs ontgoocheld. Nas ser wilde de plan-economie, welke hij in Egypte toepast, ook voor Syrië la ten gelden. In juli van dit jaar is hij tot nationali sering van de bedrijven overgegaan, wat hem de vijandschap van de zaken wereld bezorgde. De landhervormings- decreten stuitten op ernstige bezwaren van de Syrische boeren, die al drie jaren Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Het in de St. Fransiscuskerk te Bolsward onlangs geplaatste hoogaltaar plechtig in gewijd door Z.D.H. Mgr. Hofma, Bis- schop der Chinese missiën. Te Ijlst worden pogingen tot het verkrijgen van electrisch licht. Us eigen wysheit sjit to koart as dy eigenwysheit wurdt Preston-Cobb, de negerjongen Koos zich het misdadig pad, Telkens slim de dans ontsprongen Op ’t laatst betrapt en gevat. Rechters moesten ’t vonnis vellen, Aangeklaagd als moordenaar, Velen gingen reeds voorspellen De uitspraak wordt vermoedelijk zwaar Burgemeester Mr. J. A. Geukers, die te Tilburg met zijn echtgenote een door de St. Adelbertvereniging georganiseerd weekend bijwoonde, is ernstig gehandi capt, doordat zijn voor het hotel gepar keerde auto door onverlaten werd ver nield. Het zeildoek-schuifdak bleek opengere ten, terwijl een jasje, dat zich in de aüto bevond werd ontvreemd. Wat erger was, ook alle waardepapie ren bleken spoorloos, zoals de rijbewijzen vooral zal richten naar de belangen van van burgemeester en van zijn echtge- dn hnvnnl q a or T-TnE ia fn hnnbn riaf ■3’i'i 'fintp IlPt IcPntolfPnbP.WHR PÏ1Z deur of raam te plakken. De kinderen ne men dus nog géén geld aan. U betaalt pas wanneer de jongelui het bestelde ko men afleveren dat zal op of even na 1 november zijn. Het zegeltje op uw deur of raam is bedoeld-als waarschuwing voor de schooljeugd: „hier is al besteld niet wéér aanbellen!” Dat zal niet altijd helpen maar neemt u het de kinderen niet al te kwalijk. Ze doen geweldig hun best en zijn misschien wel eens te ijverig. Na verhoor van enkele weken, Niemand had het haast geloofd, Ging men de doodstraf uitspreken Over dit jeugdige hoofd Toen moest iedereen beseffen Dit kan niet bestaan, voorwaar Deze strafmaat hard te treffen Bij een knaap van vijftien jaar. Breek die onmenselijke ■wetten! Heel de wereld voelde mee, Tracht het vonnis te beletten, Vorm een actie-comité. Lijsten vlug in circulatie, Namen, een tienduizendtal Een protest van elke natie. Deernis met dit triest geval. Hoe de actie zal verlopen Is aan niemand nog bekend. Laat ons daarom vurig hopen Dat dit kwaad wordt afgewend. Allen wachten op de melding, Het geweten is gehoord, Deze dodelijke vergelding, Een gerechtelijke moord. Ieder mens heeft veel misdreven Toon vertedering dan thans Geef dit jonge zwarte leven Om Christus wil, nog een kans. PIET De behandeling van de rijksbegroting voor 1962 is door de Tweede Kamer rustig ingezet. Tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen trad een grote mate van sympathie aan de dag voor het plan, dat minister Luns met betrekking tot Ne derlands Nieuw-Guinea aan de Ver. Naties heeft voorgelegd. De socialistische oppositie-leider, Mr. Burger, liep zelfs voorop met huldebetuigingen, waarhy uiteraard bedacht moet worden, dat de p.v.d.a. de voorgenomen internationali satie ziet als iets waarvoor zij zelf jarenlang vergeefs het spit heeft afgebeten. en de tot het verkrijgen De huisvrouwen van Sneek zijn ontstemd over de verhoging van de melkprijs tot 9 cent per liter. De bewoners van ver schillende buurten hebben zich verenigd om bij trommelslag bekend te maken, dat zij geen 9 cent wensen te betalen. Som mige slijters houden nu vrijwat melk over. secretaris-generaal Hammarskjöld is dit probleem weer aan de orde geko men en Russische volharding zou het kiezen van een opvolger onmogelijk heb ben gemaakt. Rusland verklaart zich nu echter bereid tot april 1963 het secre tariaat op de- gebruikelijke wijze door één man te laten vervullen. De strijd S Toespraak De Gaulle. Toespraken tot het Franse volk door president De Gaulle beginnen schering en inslag te worden. Vaak geeft de pre sident hierin aan tot welke nieuwe stappen hij bereid is om een einde te maken aan de Algerijnse oorlog, die hij volgens een recente uitlating, nog dit jaar afgelopen wil zien. Op zijn pers conferentie van vorige maand liet hij doorschemeren, dat hij begrip toonde voor de Algerijnse eis, dat de Sahara onder Algerijnse souvereiniteit komen. Ditmaal stelde hij zeer duidelijk, dat hij gereed was een accoord met de leiders van de opstandige beweging te achtereen zo van het slechte weer te i sluiten om tot vrede te komen zonder lijden hadden, dat Syrië graan moest dat hij nadere gegevens verstrekte over invoeren in plaats van uitvoeren. Boven- j de concessies, welke hij aan hun eisen dien bleek de invloed van de Syriërs op ZOu willen doen. Hij hoopt nog op sa- de zaken van de V. A. R. voortdurend I menwerking van het vrije, onafhankelij ke Algerije met Frankrijk. Maar dit be- Nederland telt ongeveer 2.700.000 .huis houdens' dat betekent dus; ongeveer 2.700.000 huisvrouwen. Aan de kinderpostzegelactie doen dit keer bijna 600.000 leerlingen van alle soorten scholen mee. Dan zijn er zeker 100.000 kinderen die Waarom het gebeurt. Kort gezegd: omdat het nog steeds zo a - Li vo rige actie 21/j millioen gulden is as is leeg. Honderden kindertehuizen rekenen een voudig op het jaarlijkse extraatje, waar door aan het vaak grauwe leven van dui zenden kinderen wat méér kleur kan worden gegeven. Door de stijgende opbrengst was het de laatste jaren bovendien mogelijk om te De meeste mensen denken dat dinsdag 10 oktober gewoon één van van het jaar is. Toch gebeurt er op die dag iets heel bijzonders en meer noten zijn daar regelrecht bij betrokken! Dat zit zó; In Harlingen is plotseling overleden wet houder Tj. Westerhuis. De heer Wester huis, die 63 jaar oud is geworden, had om het gebeurt, een half jaar geleden een hartaanval ge had, doch was later hersteld. Antwoord. In zijn antwoord gaf de minister-pre sident De Quay uiting aan zijn voldoe ning over de gunstige ontvangst, welke de wijzigingsvoorstellen van minister Veldkamp met betrekking tot de kin- derbijslagverzekering bij de c.h.u. en de v.v.d. hadden genoten. Doch vooral toon de hij zich erkentelijk voor de steun, welke de oppositieleider, mr. Burger, had aangeboden voor het thans in de Ver. Naties ingediende plan inzake N.- Guinea. „Het spreekt vanzelf,” zo sprak hjj, „dat het de positie van ons land zeer ten goede komt, dat de Kamer in zo grote meerderheid achter dit voor stel staat.’’ Daarbij distantieerde de minister-pre sident zich van het pleidooi van de a.r.- fractieleider dr. Bruins Slot, voor een „open” gesprek met Indonesië. Ook kantte hij zich tegen diens denkbeelden tot erkenning van de Duitse Volksrepu bliek. In ,,Hof van Holland" in Hilversum is maandag een officieel diner gehouden t.g.v, het tienjarig bestaan van de N.T.S. Foto: Bij dit diner overhandigde de Staatssenetatis van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. Y. Scholten (rechts) de rijksvergunning voor het bouwen van een nieuw studiocomplex voor de N.T.S. in Hilversum aan de heer E. A. Sch lettenhebn, voorzitter van de N.T.S. op de een of andere manier van de op brengst van die kinderpostzegelactie pro fiteren. Bij elkaar dus in ronde cijfers 3.400.000 mensen-groot-en-klein. Al die mensen doen iets op dinsdag 10 oktober. De schooljeugd gaat van huis tot huis om te noteren hoeveel wij dit jaar „voor het kind” over hebben. De huisvrouwen geven hun bestelling voor kinderzegels en prentbriefkaarten op. ’En de „andere” honderdduizend kin deren wachten af Als meer dan 3 millioen mensen op één In het Heidenschap een notekraker ge vangen. De vogel hoort thuis in Siberië. In de tuin van J. H. Smid te Hindeloo- pen groeide een kalebas van 45 pond. laatste jaren bovendien mogelijk grote-bedragen-in-ééns beschikbaar stellen. Die grote geldinjecties gingen bedreigde punten in 1 land en deden wonderen. Maar de noodkreten blijven binnen stromen. Voor de meest dringende gevallen zijn op korte termijn nog velemillioen en guldens nodig. Want hoe ongeloofwaardig het in deze tijd ook klinkt: nog steeds zijn er in Ne derland kinderen die niet op tijd of niet op de juiste manier kunnen worden ge holpen. Op dinsdag 10 oktober begint de 35e kinderpostzegelactie. De 34 vorige ac ties brachten samen ruim 22 millioen gul den op. Zou de 35e actie de 25 millioen gulden vol maken? Het is hard nodig en het kan! Hwat haf Qabe Skroar het eind van de ochtendschooltijd aan- kondigt in de meeste plaatsen zal dat om twaalf uur zijn dan gaan een klei ne 600.000 meisjes en jongens, ge wapend met bestel-enveloppe en balpunt of potlood, aan het werk „voor het kind” Tas bellen aan bij de 2.700.000 huis deuren die ons land telt; daar kunnen al die huisdeuren vast op rekenen geen één wordt er overgeslagen. Ze verkopen niets ze vragen alléén „hoeveel zakjes kinderpostzegels en hoe veel mapjes prentbriefKaarten wilt u stellen?” Natuurlijk vertellen ze wat er in een zak je kinderzegels zit: 8 kinderzegels van 12 plus 9 ct en 4 kinderzegels van 4 plus 4 ct. Zo’n zakje kost dus twee gulden. Van die twee gulden is f 1.12 de gewone frankeerwaarde van de postzegels en de 88 ct die u meer betaalt is uw bijdrage „voor het kind”. Dan laten ze u ook het plaatje op hun t u een keus Utrecht, waarop „Oranje” haar Bond 1 ujt de vierverschillende mapjes prent- passende bestuursfunctie zou worden geroepen. De socialistische fractieleider, mr. Bur ger, deed nog een poging om de k.v.p. te bewegen om samen met de p.v.d.a. tot een meer ingrijpende wijziging der kin- derbrjslagvoorstellen te komen. Doch dr. De Kort toonde weinig belangstelling. Trouwens mr. Burger legde zelf ook weinig belangstelling aan de dag voor een kabinetsherziening op korte termijn. De nadering der verkiezingen begon haar invloed al te doen gelden. Wat er gebeurt. Zijn verscheiden kwam dan ook toch Als dinsdag 10 oktober de schoolbel nog zeer onverwacht. i -■ >- - i_.ii.:: i Hij was directeur van de Nederlandse Middenstandsbank, broodnodig is. De opbrengst van de r:“ verdeeld S millioen gi kinderzegelk; Vanavond zal het jeugdkorps „Oranje” van Bolsward een 20 minuten-concert geven voor de N.C.R.V. Het programma bestaat, behalve uit marsmuziek, uit ’n ouverture en koraalmuziek. Voor de radio valt slechts zelden een jeugdkorps te beluisteren en het feit, dat deze eer aan het jeugdkorps .Oranje’ te beurt valt, pleit voor het goede ge halte van dit korps, dat eerst een aud - tie heeft moeten ondergaan. Over verloop van tijd zal men ook de Chr. Muziekver. „Oranje” zelf voor de radio kunnen beluisteren. gering er in zou slagen de geschilpun- Op de Pedagogische Vormingsdag te bestelenveloppe zien, zodat uucuiu, wa.a,iwp „v/io,ixjc 110.0,1 jjviiviuit ae vier verscniiienae zal vertegenwoordigen, worden namelijk briefkaarten kunt maken, ook uitzendingen voor de N.C.R.V. ge- I Weet u hoeveel en wat maakt, die over verloop van tijd zullen dan wordt uw 1 worden uitgezonden. j noteerd en u krijgt een zegeltje om op

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1