aan De kunst van overleven De anti-honger-actie klopt straks Bevrijding verborgen honger in Afrika de Mar liny loer Fan I WIJ MOETEN HET UITZINGEN STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Zilveren filmpjes Boerderij branden augustus 1961 Fa. Draisma saai o naar Makkum Woensdag: Veilig Verkeersdag c* Tj. d J. i DINSDAG 10 OKTOBER 1961 57e JAARGANG No. 78 c t het re- 9 I Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie It is lichter greate as lytse ündeugden to oerwinnen HET PROCES IN KIEV: DERTIEN IA AR VOOR REYDON EN DE JAGER In het proces tegen de Nederlanders Evert Reydon en Lou de Jager in Kiev zijn heiden wegens spionnage veroor deeld lot dertien jaar gevangenisstraf De eis was vijftien jaar. De foto toont Reydon staande in de beklaagdenbank, rechts op de foto is nog het hoofd van De Jager te zien van de Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) In het voorgaand artikel is duidelijk gemaakt, dat de bescherming der bevolking tegen de moderne oorlogsgevaren het meest effectief is in het eigen huis; dat men het zelf moet doen. Al heeft de regering een krachtige en van uitstekend materieel voorziene Organisatie Bescherming Bevolking opgebouwd, die bij rampen hulp ver leent, hier geldt: help Uzelf tot de (georganiseerde) hulpverlening U bereikt. Bolswards Nieuwsblad het zijn toch altijd de zieken, de zwak ken, de kinderen en de ouden van dagen die in een oorlog het ergst te lijden heb ben. WK»'^*»*^****^**»*»*»» 2e week October 1936 Te huur gemeentewoning. Gysbert Ta- pickstraat 21. Huur f 3,10 per week. Di rect te aanvaarden. Underskate Fryske selskippen wolle in krans lizze by it Gysbert Tapicksmonu- mint yn forban mei it feit, dat op 24 ok tober it krekt 300 jier lyn wêze sil, dat Gysbert Japicx troude mei Sijke Salvis. Te koop een volledige vogelflapperij zo goed als nieuw. Te bevragen bij P. J. Brandsma, Wommels. Niet op zondag. Prima overjassen f 25,P. D. van der Klei, Dijkstraat 25, Bolsward Klompen. Mansmaten, mooi geverfd 54 rt.; vrouwenmaten, zwart 48 ct.. Alleen bij Hengst. De hoofdinspecteur voor hét Brandweer- wezen van ’t ministerie van Binnenland se Zaken deelt mede, dat in de maand augustus 1961 tweeëndertig boerderij- branden zijn voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Acht van deze branden kwamen voor in Friesland, één in Groningen, zes in Dren te, drie in Overijssel, vijf in Gelderland, twee in Noord-Holland, één in Zuid- Holland, één in Zeeland, drie in Noord- Brabant, twee in Limburg. De directe schade door deze branden wordt geraamd op f 1.342.910, Zestien van deze branden werden ver oorzaakt door hooibroei, één door blik- sem-inslag, twee door het spelen met vuur, één door vuur dat uit een brand- dende pijp in stro viel terwijl in twaalf gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen 2 stuks rund vee, 31 varkens en 101 stuks pluimvee om. „IN BESTE FEINT, MAR IN WREDE MASTER!” De boerelienbank op it Skilwyk stiet yn de stegers foar in moderniséaring en in forgreating en it mist üs net as de bou werij mei inkelde wiken syn bislach krige hat, sil ek de service foar it publyk wer rommer wurde. De postsparbank, dy’t al- tyd de bank wie foar de lytse man, hat nou in bilangrike wiziging brocht yn har wurkwize troch de bank ek foar hegere bidragen iepen to stellen. Dat koe eartiids ek wol, mar dan krige men in tige lege of hast gjin rinte mear, mar nou jowe hja seis hwat mear. De hannelsbanken komme de ien nei de oare mei in foarm fan sparboekjes, dy’t elk yn steat stelt alle dagen oer syn jifd biskik- ke to kinnen en dochs in goede rinte to meitsjen. Dit binne allegearre tekens, dy I ’t er op wize, dat de Jju oan it roer en De honger klopt in Nederland bij niemand meer aan de deur. De Anti-Honger- Actie zal echter weldra bij alle Nederlanders aan de deur kloppen. In de komende weken namelijk, in de week van 23 tot en met 28 oktober, zullen openbare inzame lingen ten bate van de Anti-Hoger-Actie worden gehouden. Minister Marijnen zal deze actie bij het publiek inleiden. Helaas is zulk een actie allerminst overbodig. Weliswaar stijgt de voedselproductie in de wereld, maar nog steeds lijdt tweederde deel van de mensheid aan brute hon ger of chronische ondervoeding. Bij ons ligt het voedsel overdadig in de winkels uitgestald en moeten de medici waarschuwen tegen tevéél eten; in andere landen echter, in Afrika, in Azië, in Zuid-Amerika, lijdt een groot deel van de bevolking hong r of verkeert zij permanent in een toestand van ondervoeding, die haar een gemakkelijke prooi maakt voor allerlei ziekten, welke miljoenen vroeg ten grave slepen. In ons land worden de mensen gemiddeld 72 jaar oud; in de ontwikkelings landen maar ongeveer 40Terwijl in ons land van elke honderd babies twee binnen het eerste jaar sterven, bereiken in Birma 16 van de honderd babies hun eerste levensjaar niet, in Egypte is dat het geval met 17 van de honderd babies, in Afrika zelfs 25 en meer. Hwat hat Cjabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Eigen eerstehulp Heel .aanbevelenswaardig zal het ook zijn wanneer men zorgt voor genees- en ver bandmiddelen. Men kan op dokter en verpleegster niet rekenen, de ziekenhui zen zijn onbereikbaar. Kundige eerste hulp kan een leven redden. Mensen, die bepaalde medicijnen regel matig gebruiken (bijv, suikerzieken), moeten ook altijd zorgen, dat ze een re- servevoorraad hebben, die ze natuurlijk steeds aanvullen om bederf te voorkomen Niet genoeg kan worden aanbevolen het volgen van een cursus eerste hulp bij on gelukken bij een der organisaties die hiervoor opleiden. Men heeft er zijn ge hele leven plezier van, al komt nooit een oorlog meer. Wie dit alles heeft gelezen, zal aan een gevoel van beklemming niet kunnen ont komen. Is de toestand zo somber, dat wij ons metterdaad op een oorlog en misschien een oorlog van ongekende verschrikking moeten voorbereiden? Zo is het niet. ons land zijn bijdrage. De NOVIB, de Nederlandse Organisatie voor Internat. Bijstand, geeft onder auspiciën van het Nederlands Nationaal FAO-Comité en in samenwerking met de UNESCO Cen trum Nederland en het Nederlands Co mité UNICEF aan deze actie gestalte. De Nederlandse regering geeft zijn volle steun. Hare Majesteit de Koningin betuigde aan de Directeur-Generaal van de FAO, Dr Binaj Ranjan Sen, haar warme sympa thie met deze wereld-campagne in het volgende telegram: „Gaarne wil ik mijn persoonlijke sym pathie betuigen met deze wereld-campag ne tegen de honger. Deze campagne zal van alle mensen van goede wil een grote inspanning vragen. Alleen door gezamen lijk optreden zal het mogelijk zijn een stap te zetten op de weg, die leidt naar een wereld zonder gebrek.” In I960 bracht ons volk in totaal ruim f 1 miljoen bijeen. Een belangrijk deel hiervan werd gebruikt voor de financie ring van een FAO-project in het Midden Oosten ter verbetering van kwaliteit en kwantiteit van de graanproduktie. Te vens werden belangrijke bedragen aan het UNESCO-Centrum Nederland en ’t Nederlands Comité UNICEF overgedra gen om voedingsprojecten uit te voeren, en werd f 50.000 ter beschikking ge steld voor de bestrijding van de honger snood in Congo. In de week van 23 tot 29 oktober, waar in de dag van de Ver. Naties valt, zal de Anti-Honger-Actie door middel van een nationale inzameling een kractig be roep op ons volk doen om opnieuw een royale bijdrage voor dit zo belangrijke doe] te geven. Overal in het land zullen comité’s collec ten organiseren en via pers, radio en tele visie zal aandacht voor deze inzameling worden gevraagd en een dringend be roep op ons volk worden gedaan. De opbrengst van de inzameling in 1961 zal worden besteed voor de uitvoering van een programma in Centraal Afrika ter verbetering van de land- en tuinbouw, waardoor de kwaliteit van de voeding belangrijk kan worden verbeterd. oan it laedtsje har bést dogge om jild under har to krijen. Hja dogge dat grif net om der op sitten to gean, mar men mei wol oannimme, dat hja oankommen sjogge, dat Be kre- dytbihoefte fan sakelju, boeren en parti- kulieren lyk as de oerheit aloan, greater wurde sil. En om har funksje yn dy kre- dytforsjenning goed waernimme to kin nen, bisykje hja allegearre desparders nei har ta to lüken. Dat is ek forstannich en skoan to bigripen. Hja sjogge dus foarüt en bispeure in sterker wurden de oantrün en fraech om jild. De sakelju witte al in hiel skoft, dat har foarried folie mear jild freget, dat har personiel heger lean ha moat en de oare ünkosten en frachten folie mear jild kostje. Mar derby sjogge hja ek alle dagen better, dat it publyk mear easket, sawol hwat it oansjen fan de saek, de etalaezjes en de reklame oangiet as ek de bitsj inning en de sendee. In griente- winkeltsje, sa t dat eartiids wie, giet net mear. Hja moatte bistelauto’s ha, snijma- sines, djipfrieskassen, telefoan en jimmer farske en goed forsoarge artikels biski- ber ha. Har ünkostensifer is net mear mei dat fan foar de oarloch to forgelykjen. En de lju, dy’t hjir net yn meigeane for- nimme, dat hja hyltyd raker foar de wi- nige doar komme. De jongere minsken sitte net mear fêst oan de aide klante- bining, hja geane de stêd yn en keapje, hwert it harren it bést taliket en dêrmei forlize de saken op de aide foet terrein. Hwat wy hjir yn it lyts sjogge, bart roun- om ek yn it great. Slach op slach wurde hiele blokken huzen oankoft om de festi- ging of ütwreiding fan in winkelpaleis mooglik to meitsjen en hwat de iene fir ma docht, kin de oare om de konkur- 1 rinsje dan ek net litte. It sterkst sjocht I men dat yn de yndustry, hwert tsiental- |len miljoenen ynvesteard wurde om in Sedert een vijftal weken heeft aannemers bedrijf fa. Draisma een nieuw kantoor pand betrokken te Makkum, nl op de hoek Ds. Touwenlaan-Lieukemastraat. Het ligt in de bedoeling deze week defi nitief „over” te gaan. Voor Piaam bete kent dit een verlies, hoewel de machinale houtbewerking er voorlopig zal blijven bestaan. Verschillende employers van de fa. Draisma, die thans nog in Piaam wo nen hebben reeds de wens te kennen ge geven ook over te gaan naar Makkum. Piaam, dat toch al erg kwetsbaar is, ziet het vertrek van het bedrijf, waarover reeds jarenlang bij geruchte werd gespro ken met lede ogen gaan. Gelukkig voor Wonseradeel blijft het bedrijf in de ge meente gevestigd. Gelukkig ook voor Makkum, dat er een bloeiend bedrijf bij krijgt en dat steeds meer een „kern” wordt. Op initiatief van H.K.H. Prinses Wil helmina en zich gesteund wetend door H.M. de Koningin Juliana, roept het Verbond voor Veilig Verkeer elk jaar de Nederlandse bevolking op om zich één dag als natie te bezinnen op de steeds groeiende verkeersonveiligheid. Dit jaar wees het Verbond 11 oktober aan als dag van Nationale Bezinning op de verkeersonveiligheid. In het kader van deze Nationale Bezin ning zal de Minister-President prof. dr. J. E. de Quay op woensdag 11 oktober a.s. een radiotoespraak houden. Deze zal om 7 uur, 8 uur en 13 uur wor den uitgezonden over beide zenders Hil versum, onmiddellijk voorafgaande aan de nieuwsberichten. Zondag j.l. werd in verschillende ker ken reeds op de ethiek van de wegge bruiker gewezen. Eveneens in het kader van deze Bezin- nings-actie heeft het Verbond een groot aantal affiches verspreid. Het heeft mee gewerkt aan de uitgave van een boekje getiteld „De fatale seconde”, waarvan t eerste exemplaar op 10 oktober aan de Minister van Verkeer en Waterstaat is overhandigd door de voorzitter van het Verbond, jhr. Th. Röell. Tot slot zij vermeld, dat, eveneens als uitvloeisel van deze actie, een bezinnings- week-end zal worden gehouden en wel op 21 en 22 oktober a.s. in kasteel Oud Poelgeest. Uit ons gezonden statistiek blijkt het aan tal ongevallen in de laatste 10 jaar steeg van 74.703 tot 177.302, het aantal doden van 1134 tot 1900, het aantal gewonden van 22.159 tot 48.334. De verkeersinten siteit nam toe van 62 tot 152. De Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO trekt ten strijde tegen honger en ondervoeding en wel door maatregelen te nemen, die niet slechts een tijdelijke verlichting in de nood brengen, maar die blijvend de hon ger kunnen uitbannen. De FAO stelt daarvoor grootse plannen op; waarvan de wereld-Omvattende Anti-Honger-Actie de uitvoering mogelijk moet maken. Nederland heeft daarbij een speciale taak gekregen, die in Afrika ligt. In verschei dene Afrikaanse landen is de voeding zeer eenzijdig en lijden de mensen aan ernstige ziekten als gevolg van tekorten aan eiwitten, mineralen en vitamines. Daar moet men de bevolking leren ge wassen te kweken, die de voeding vol waardig zullen maken. Men wil ook leren nieuwe landbouw methoden toe te passen, tot mechanisatie over te gaan, men wil haar de betekenis duidelijk maken van zaadontsmetting, zaadverbetering, het gebruik van kunst mest, het toepassen van ruilverkaveling. Men wil haar leren, hoe het voedsel be reid moet worden. Men wil haar duide lijk maken, hoe ze, ook door grotere hy giëne, ziekten kan bestrijden en men wil haar niet slechts met woorden maar ook met daden helpen. De uitvoering van deze groots opgezette plannen vereist natuurlijk veel geld. In de Anti-Honger-Actie wil men dat geld bijeen brengen. In ons land wordt die actie, onder auspiciën van het Neder landse FAO-comité, gevoerd door de Ne derlandse Organisatie voor Internationale Bijstand, de NOVIB, in samenwerking met het UNESCO-Centrum Nederland en het Nederlandse Comité UNICEF. In I960 heeft de Anti-Honger-Actie in ons land ruim een miljoen gulden bijeen gebracht. Dat geld is in de eerste plaats ten goede gekomen aan de uitvoering van een graanverbeteringsproject in het Midden-Oosten. Voor het grote project in de Afrikaanse landen (het zgn. erfgewassen- of moes- tuin-project) zal in de a.s. najaarsinzame- ling een startkapitaal moeten worden bij eengebracht. Nederland zal dan opnieuw kunnen to nen, dat het offers wil brengen om de nood in vele Afrikaanse landen te leni gen. Wij kunnen in de wereld van van daag in de meest ruime zin de „hoeders van onze broeders” zijn, wij moeten de honger overwinnen, ook omwille van de wereldvrede. Daarom geve men met gulle hand, bij de collecte of door het storten van bij dragen op girorekening 100200 van de Anti-Honger-Actie, Den Haag. Er be staat voor de mensheid als geheel nauwe lijks een dringender probleem, dan dat van de honger. Ieder helpe naar vermogen, dat probleem op te lossen 1 De Voedsel- en Landbouworganisatie v. d. Verenigde Naties, de FAO, is vorig jaar een internationale actie begonnen om honger en ondervoeding, die nog grote delen van de mensheid in hun greep ge vangen houden, uit te bannen. In deze Anti-Honger-Actie levert ook Zorg der huisvrouw. Het zal vooral de huisvrouw zijn, (die hiervoor de zorg heeft.. Zij zal een „ijze ren voorraad moeten vormen en dat be hoeft niet opeens, maar kan (naar we allen hopen) geleidelijk aan. En als (wat we eveneens allen hopen) we die rant soenen nog lang niet nodig hebben, kun nen we ze vervangen door verse en de ou de in de huishouding opgebruiken. Er wordt ook noodvoedsel in de handel gebracht. Zeer geconcentreerd voedsel in de vorm van een soort scheepsbeschuit waarvan men maar weinig nodig heeft om alle voedingsstoffen te ontvangen en die men zeker niet zal opsmullen, maar die in een kritieke situatie wel eens be- geerlijker zouden kunnen zijn dan de uit- gezochtste spijzen. Er is dus geen enkele reden om te gaan hamsteren. Het gaat maar om een overbruggingsvoorraad. Ook water kan besmet zijn en men doet dus goed direct zoveel mogelijk water af te tappen en in schone flessen te bewaren Meestal heeft iedere huisvrouw wel een rijtje flessen staan, die terug moeten naar de melkboer of de kruidenier. Men kan water in zulke flessen heel lang bewaren zonder dat het bederft. Heeft men kinderen of zieken in huis dan dient men speciale maatregelen te nemen En ook deze voorlichtingsactie rationele massaproduksje trochfiere to kinnen. De striid om de konsumint is op alle fronten skerp oan de gong en mei de macht fan it jild kinne hja har saken en har reklame sa meitsje, dat tüzenen der hinne lutsen wurde. Al dizze üntwikke- lingen freegje kredyt, yn hokfoar foarm dan ek. Oandielen, obligaesjes, banklie- ningen, partikulier kredyt to folie om op to neamen. Mar eltse bank of liening moat wissichheit krije troch tsjinwearde fan sparders en dêrfandinne bisiket eltse bankynstelling jild oan to lüken. Sjogge wy nei it bütenlan, dan is it jild hjir goedkeap, dat wol sizze, dat men foar it brüken fan jild gjin hege rinte hoecht to jaen. Yn Dütsklan is dy helte heger. Fansels kinne wy op gjin stikken nei sizze oft dat hjir sa bliuwe sil of net, mar wol mei men sizze, dat de kredyt- fraech foar elts bidriuw bysünder bilang- ryk wurdt, ek foar it boerebidriuw. It hat de earste neioarlogske jierren wol ris de skyn hawn, dat de boerelienbanken to- folle op it alderwetske stanpunt stean bleauwen en foar de tanimmende kredyt- bihoefte to konservatyf wiene. Mar as dat wier wie dan is dat tsjint- wurdich aerdich oars wurden en komt er frijhwat meat linigens yn it bihear. Hja wurde der ek wol ta twongen, hwant im- men, dy’t jild brüke moat en it net by de lienbank krije kin, siket oare wegen. Soms gjin goede wegen, dat jow ik ta, mar hy moat wol. Dêroin bin ik tige bliid, dat de lienbanken, dy’t om allerlei reden de béste kredytynstelling binne foar de boer, har jild polityk oanpast hawwe oan dizze tiid. De aide methoade, dat hja by it keapjen fan in pleats net fierder giene as heech- stens twa-tredde fan de keapsom, mei forplichte óf lossing fan twa persint, I wurdt nou wol as bigjin fêsthalden, mar j Eén van de eerste dingen, waaraan men denkt bij het vooruitzicht gedurende een aantal dagen zijn huis niet uit te kunnen isals we maar genoeg te eten en te drin ken hebben. Dat is een zorg temeer, doordat men rekening moet houden met mogelijke radio-actieve besmetting van voedsel en drinkwater. Dat geldt voor de mensen, dat geldt in niet mindere mate voor de dieren, die we al evenmin bui ten kunnen laten, om 't even of het de poes is of onze rundveestapel. Men zal dus een noodvoedselvoorraad moeten vormen. En dat niet omdat er voedselgebrek zou bestaan, maar omdat men zichzelf gedurende enige tijd niet van voedsel kan voorzien of daarvan voorzien kan worden. De bakker en de melkboer komen er ook niet door Vanzelfsprekend dient hier de voorkeur te worden gegeven aan geconserveerd voedsel, populair gezegd; blikjes. En dan bij voorkeur waren, die men kan eten zonder deze te behoeven koken of opwarmen, omdat men met de mogelijk heid van uitvallen van gas of elektriciteit rekening moet houden, en daarbij, omdat vuur zuurstof verbruikt, die we zelf zo broodnodig hebben. We hebben dus heel weinig aan een pak havermout, meer aan een blik appelmoes. der sit mear rek yn. Sa kin men tsjin in lytse premy foar in delcredereforsekering folie heger gean en ek oer dy forplichte óf lossing fait to praten as men mei syn jildsaken by de lienbank bliuwt. Via it Boarchstellingsfüns foar de Lan- bou kin men ek kredyt krije sünder per- soanlike boargen. Is in bidriuw op himsels soun, dan kin de jildpine lans dy wei weinommen wur de. Ek is it mooglik jild to krijen as men de libbene of deade ynventaris as ünder- pan jowt. De banken geane dan oant fyftich per sint fan dy wearde. Ek is it mooglik by de lienbank jild to krijen as men de suvelfabryk ynskeakelt. Dizze kin dan forplichte wurde yn bi- paelde gefallen in diel fan it molkjild op de lienbank to stoarten. Seis is it mooglik in maksimum fan 3000 goune to krijen as blanco-kredyt, mar dan moat it binnen in jier wer weromstoarten wur de. Yn gearwurking mei inkelde koöperaes- ies kin foar barge- of keallemesters jild biskikber steld wurde as de lju dan har foer fan de ynstellings nimme of har produkt oan dy koöperaesjes lever je. Ge- lyksoartige kredytforsjenning wurdt ek fan bipaelde firma’s forskaft. Ut dizze koarte werjefte kin men wol sjen, dat oan de iene kant de bihoefte oan jild hyltyd greater wurdt, mar ek dat de kredytynstellingen har bést dogge om oan dy fraech to foldwaen. De finan ciering fan in bidriuw is yn üs tiid ien fan de wichtichste punten hwert men om tinke moat, hwant it mist üs net, dat de jildbihoefte foar it bidriuwslibben in al oan greatere rol spylje sil. En it aide sechje is ek nou jit wier: „Jild is in béste feint, mar in wrede master!” gering valt alleen door toevallige om standigheden met een tijdperk van span ning. De voorbereidingen voor deze actie zijn al een jaar geleden gestart en de planning nog veel eerder. Het kan ons echter voor paniek bewaren, wanneer wij weten wat ons zou kunnen wachten, wat wij dan hebben te doert, dat wij het kunnen doen en dat het zin heeft het te doen. Laten we dit alles doen in de geest van het woord, dat Olivier Cromwell eens tot zijn soldaten sprak: „Vertrouw op God en houdt uw kruit droog.”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1