Internationaal enige ontspanning Mr. Burger overleeft kritiek uit eigen kring I Syrië zal wel worden erkend t IBEaHS '1 Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Prof. Dr. J. E. de Quay: Naastenliefde in liet verkeer Bouw groepsbureau geopend f 114.823 f 113.500 f 110.943 Internationale Raifeisen-herdenking Spaardag op donderdag 19 okt. 1961 to sizzen JE VRIJDAG 13 OKTOBER 1961 57e JAARGANG No. 79 I’ HOOG WATER IN VENETIE <s Laos. PIET OLYMPISCHE WINTERMODE Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 2e week oktober 1911 ct ct ct ct ct Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Engelse Labour. Vorige week heeft de Engelse Labour- partij vergaderd. Daarbij heeft Gartskell Busia weg. Ongeveer tegelijk vertrok prof. Busia uit ons land. Enkele jaren geleden had deze achtervolgde oppositieleider uit Ghana toestemming gekregen zich hier te ves tigen en colleges te geven, als hij zich verder buiten de politiek zou houden. Deze belofte meende prof. Busia niet te kunnen handhaven nu de Ghanese re gering voorbereidingen trof om een aan tal van zijn aanhangers te .onthoofden. Hij vertrok naar Londen om daar in een persconferentie te trachten,' het lot van zijn medestanders te verlichten. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 La- zal Bolswards Nieuwsblad Fa. Gebr. Andringa, Sneek Th. Wiersma, Bolsward Totaal waren er ige- het Russisch asyl. Andere zaken eisten echter al aanstonds de aandacht van het Binnenhof op. Met name het tragische gebeuren rond het Russisch echtpaar Golub, waarvan de man een chemicus uit de Oeral in Nederland politiek asyl vroeg. Zijn vrouw ook een bekwaam chemica besloot 'echter aarzelend naar haar vaderland terug te keren, misschien wel mede uit zorgen om haar ouders. Daar bij kwam het tot handtastelijkheden met de Russische autoriteiten, onder wie ambassadeur Ponomarenko zelf, die de Nederlandse autoriteiten wilde verhin deren, in een gesprek met mevrouw Go lub vast te stellen of zij wel uit vrije wil Schiphol wilde verlaten. Inderdaad besloot zij ten slotte haar man toch te verlaten. Doch rond dit De Algemene Politieke Beschouwingen der Tweede Kamer, welke vorige week zijn beëindigd, blijven de gemoederen bezig houden rond het Binnenhof. Doordat mr. Burger aan het slot van het ddbat in een incident met minister Cals verwikkeld geraakte, waarvoor hij zijn- excuses moest maken, is zjjn positie als fractievoorzitter in het geding gekomen. De aanleiding tot dit incident vormde de groep-Rijkens, die ijvert voor besprek kingen met Indonesië over Nieuw-Guinea. Mr. Burger beschuldigde deze groep ervan, contacten met Soekarno te onderhouden ondanks de recente belofte aan de Nederlandse regering, de besprekingen te zullen beëindigen. Inderdaad bleek later, dat dr. Pau] Rjjkens in de Ver. Staten een gesprek had gevoerd met de Indonesische delegatie, kort voordat deze het plan-Luns inzake Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties van de hand wees. Syrië erkend. Het Is een verstandige politiek van pre sident Nasser van Egypte, dat hij zich neerlegt bij de afscheiding van Syrië. Met de wapens was dit niet te keren en de leider van de partij, een grote over- Een stap naar een oplossing van het nog altijd voortdurende geschil in Laos is ook gezet door het akkoord, dat de drie prinsen zondag hebben bereikt. Boen Oem, het hoofd van de rechtse krachten, Soevannoevong, de tegen het communisme aanleunende leider van de Pathet Lao, en diens halfbroer, de neu tralist Soevanna Phoema, hebben een overeenkomst bereikt over de vorming van een regering, die aan de conferentie van Genève over het lot van het land zal kunnen deelnemen. Boen Oem heeft daarbij verscheidene veren moeten la ten. Eén daarvan is, dat Soevanna Phoe ma aan het hoofd van de nieuwe re gering zal staan en dat Boen Oems frac tie in de regering met vier man het hoofd zal moeten bieden aan vier leden van de Pathet Lao en acht neutralis ten, die vermoedelijk naar links zullen overhellen. Dat het dez* richting is gegaan lijkt onvermijdelijk, maar is niettemin een nederlaag voor de Ver. Staten, die hun positie in Zuid-Oost-Azië zien afbrokke len en als beste kunnen hopen op een werkelijke neutraliteit. Ook in Zuid-Viet- nam wordt de toestand donkerder. De communistische guerillastrijders worden voortdurend sterker en premier Ngo Dinh Diem heeft al gesproken over een regelrechte burgeroorlog. Amerika over weegt op het ogenblik zelfs troepen naar Vietnam te sturen om de regering te steunen. Een uitgebreid hulpprogramma zal, ongeacht de kosten, nader worden uitgewerkt. deze koers kan de spanning in de Ara bische wereld binnen de perken houden, een spanning, waarvan wellicht Nassers vijanden het meest zouden profiteren. Het is te verwachten, dat Syrië binnen kort algemeen erkend zal worden. De Sowjet-Unie heeft deze stap al onder nomen. winning behaald op de eenzijdige ontwa- Ipenaars, die vorig jaar op het congres (in Scarborough de meerderheid van de partij en de vakbeweging achter zich wisten te krijgen. Gaitskell weigerde toen de Lagerhuisfractie aan de direc tieven van het congres te onderwerpen en het is dus een bevestiging van zijn leiderschap dat het congres ditmaal zijn standpunt is gaan delen. Dat deze een zijdige ontwapening als uiterste conse quentie een ernstige verzwakking van het beginsel van de collectieve veiligheid, belichaamd in de N. A. V. C., met zich bracht, heeft velen ervan weerhouden er ditmaal weer vóór te stemmen. Het congres keerde zich wel heftig te gen de economische politiek van minis ter Selwyn Lloyd, die als onderdeel van sanering en planning een z.g. loonpau- ze heeft voorgesteld. Daarvan wil La bour niet weten, evenmin als het veel gevoelt voor de planningraad, welke Lloyd wil instellen en die, volgens bour, niet eens aan echt plannen toekomen. Engeland en de E. E. G. Erg geestdriftig was Labour evenmin over de toetreding van Engeland tot de E.E.G., waarover dinsdag in Parijs de eerste besprekingen zijn begonnen, voor al omdat zij hiervan een nadelige invloed op de sociale verhoudingen vreest door de sterkere concurrentie, waaraan de Engelse industrie zal zijn blootgesteld. Maar zij vergeet de grotere markt, waarvoor ook Engeland zal kunnen gaan werken. Engeland zal zich dan moeten moderniseren en het zou wel eens het geval kunnen zijn, dat dan wat heilige huisjes van de vakbeweging, welke in een moderne maatschappij nauwelijks meer thuishoren, zullen moeten sneuve len. Verder wil Labour misschien een gooi doen naar de conservatieve kiezers, die zich niet prettig gevoelen bij deze door braak naar het continent. Wij denken aan de belangen van de boeren. Het han- delsleven en de industrie staan in het algemeen positiever tegenover het expe riment. Tenslotte nog een Engelse kabinetswij ziging, die vooral betekent, dat McLeod, de vrij linkse minister van koloniën, als leider van de conservatieven in het La gerhuis zal optreden in plaats van mi nister Butler, die toezicht zal gaan hou den op de departementen, die betrokken zijn bij de onderhandelingen met de lan den van de E.E.G. De wijziging is voor al te zien als een winstpunt voor de ra dicale, moderne vleugel van de partij. Zo doende hoopt Macmillan ongetwijfeld zijn partij aantrekkelijk te houden voor jonge kiezers. drama ontspon zich een heftige diplo matieke twist, waarin de Russische am bassadeur protesten richtte tot premier De Quay en deze op zijn beurt de Rus sische vertegenwoordiger overlaadde met grieven. De vraag rees of Nederland niet diens terugkeer moest eisen. Vanuit de Twee de Kamer werden over deze zaak ijlings schriftelijke vragen gesteld. Aftreden Burger. De zaak bleek daarmee echter niet ten einde. De vraag rees of mr. Burger wel kon aanblijven als fractieleider van de p.v.d.a. Een hem bevriend blad als „het Parool” stelde althans publiekrechtelijk vast, dat hij in zijn beleid had gefaald en dat de fractie der p.v.d.a. verstandig zou doen haar leiding in andere handen te geven. Andere bladen gingen verder en ver spreidden zelfs berichten over bezwaren, welke in de socialistische Kamerfractie tegen een aanblijven van mr. Burger zouden zijn geuit. Naar aanleiding daarvan werd dinsdag j.l. door de fractiesecretaris, mr. Th. van Lier, een uiterst korte verklaring uit gegeven, waarin werd meegedeeld, dat de p.v.d.a.-fractie .in een vergadering haar vertrouwen in mr. Burger had „be vestigd”. In hoeverre dit in een stemming was geschied, werd niet'' meegedeeld. Doch aangenomen mag wei worden, dat een aanbod van mr. Burger om eventueel af te treden, niet was aanvaard. Op dit ogenblik blijft mr. Burger dus te paard zitten. Het is echter wel duidelijk, dat hij soortgelijke incidenten zal moeten zien te vermijden om niet toch in de Het groepsbureau komt te staan aan de Gysbert Japixlaan t.o. het Plein 1455. Wanneer het gebouw zal zijn voltooid komt er in het stadhuis, waarin de Rijks politie is gehuisvest ruimte vrij voor di verse administratieve afdelingen. Dat deze ruimte welkom is blijkt wel uit het feit, dat sedert jaar en dag de dienst financiën is gehuisvest in de zg. bed- schutkamer, een als museumruimte be doeld vertrek, waarin de antieke beschil derde beschutting afkomstig uit een af gebroken huis aan de Bagijnestraat een definitieve plaats vond. Berlijn, Over de besprekingen over de Berlijnse kwestie is weinig of niets uitgelekt, maar men meent te weten, dat Gromiko een tijdelijke oplossing heeft voorge steld, waarna automatisch de Westelijke rechten in Berlijn zouden vervallen. Verder zou West-Berlijn tegenover de buitenwereld moeten staan als een ge heel onafhankelijk gebied, zoals Indone sië tegenover Amerika. Hierin ligt geen basis voor Amerika, dat blijft vasthouden aan de Westelijke rechten en de vrijheid van de West-Ber- lijners, o.a. door vrije toegang tot de stad. Het kan onderhandelen over de wijze, waarop dat geregeld wordt. Vol gens een bericht in de New York Times zou Amerika Bonn gepolst hebben over besprekingen tussen Oost- en West- Duitsland over de vrije toevoer. Dit be richt is tegengesproken, maar blijft niettemin typerend voor de richting, waarin de Amerikanen de niet-vitale regeling van het probleem willen zoeken. Men beseft, dat men onder een akkoord of zelfs een erkenning van O.-Duitsland niet zal uitkomen en dat het geen zin heeft, dat al te zeer op te blazen. Dat is niet de West-Duitse mening. Bonn verzet zich met hand en tand tegen een erkenning van Oost-Duits- land, daar dit een prijsgeven van de politiek van de hereniging zou zijn, waar in rustiger tijden de Westelijke bondgenoten zich volledig achter hebben gesteld. Maar West-Duitslands stem klinkt minder krachtig in Washington dan enige tijd geleden. Het valt niettemin op, dat burgemeester Brandt, bij terugkeer van een bezoek aan de Ver. Staten, sprak van beslissin gen van vérstrekkende betekenis, waar bij de Duitsers op Amerika konden ver trouwen. Een voorbereiding van de W.- Duitse openbare mening in deze richting zou wenselijk zijn. De II eense couturiers hebben nu al de ogen gericht op de Olympische winter spelen ran 1964. Tijdens een grote show hebben zij laten zien wat de deel nemers aan deze spelen, voor, tijdens, en na de wedstrijden dienen te dragen. Toto links; een pakje voor na het skie'én uit de collectie van Sepp Reinal ter. Foto recbl<: skikleding voor hem en haar. Opvallend zijn de brede strepen op Na drie gesprekken met Rusk, de minister van buitenlandse zaken van de Ver. Staten en twee met Lord Home, zijn Engelse ambtgenoot, heeft Gromiko, de Russische minister van buitenlandse zaken, een onderhoud gehad met president Kennedy. Het doel van al deze gesprekken was te onderzoeken of er een basis kon worden gevonden om onderhandelingen over het Berlijnse en Duitse probleem .tussen Oost en West te openen. Veel is er niet uitgekomen en volgens Kennedy is de basis nog niet gevonden. Er zal op het niveau van de ambassadeurs verder gezocht worden. Maar toch is de internationale stemming verbeterd, hetgeen niet alleen gezocht kan worden in het feit, dat Rusland er zich bij heeft neergelegd, dat de zaak voor het einde van het jaar in kannen en kruiken moet zijn. Volgens Rusk zou Gromiko begrepen hebben, dat Amerika bereid is zijn vitale belangen in West-Berijn te verdedigen cn zou dit een ontnuchterend effect op Rusland hebben. Rusland zou beseffen, dat cr grenzen zijn en men hoopt, dat Chroestsjow de omvang van zijn risico’s inziet. Enige raadsleden van de gemeente Leeu warden stellen voor het roken tijdens de raadsvergadering toe te laten Adv.: Te huur: Een benedenwoning, zeer geschikt voor iemand voorzien van wa terleiding. 1 gulden huur per week. De aardappeloogst in Wonseradeel valt dit jaar niet mee. 200 korf per ponde- maat is een uitzondering. In het gezin van de kleermaker-barbier C. Dekker werd het 20e kind geborert. Het schept behagen, steeds, gedragen Zij zich als een nette heer Ja hun charme, kan verwarmen Stijlvol, keurig gepolijst Zodat ieder, die gebieder Als verschijning eer bewijst Diplomaten, die verwaten Zich weerbarstig laten gaan Willen vechten, dat zijn slechte Niemand kijkt ze als heer nog aan Het blijkt intussen, dat de Russen Uit dit hout gesneden zijn Heus, de ballen, van die mallen Rollen over de zijlijn Diplomaten, wat zou *t baten Steek je wild de vuisten op Maak notitie, de politie Geeft in ’t openbaar je klop Een triest relaasje, ’t hoogste baasje Loopt hij niet meer in de pas Zeer verbolgen, de gevolgen? Kaakslag en geschonden jas Diplomaten, resultaten? Een morele nederlaag Stille wensen, weg die mensen Gaan ze, dat is nog de vraag Ja, als „heren”, rebelleren Moet het stokje bij de deur Zonder vrezen, uitgewezen Hier, je pas ambassadeur! Tengevolge van zware regenval is een deel van Venetië blank komen te staan: de overstroming, welke haast ieder jaar met traditionele nauwkeurigheid een deel van de toch al schaarse straten in de Dogenstad onder water zet. Voor een deel heeft men de moeilijkheden bestreden door het plaatsen van schragen met planken. Voor het overige past ieder zich zo goed en zo kwaad als het kan aan bij de omstandigheden, welke de aangeboren Italiaanse hoffe lijkheid goede mogelijkheden bieden Hwat bat Qabe Skroar Minister-president prof. dr. J. E. de Quay heeft dinsdag via beide zenders Hilver sum in een korte rede een beroep op het Nederlandse volk gedaan om te helpen de verkeersveiligheid te doen bevorderen. Alle mededelingen, aldus de premier, via televisie, radio en pers over slachtoffers van het verkeer horen we aan, wij zijn verontrust, doch laten ons er in het dage lijks leven zo min mogelijk door uit veld slaan. Dat kan ook niet anders, wil het leven leefbaar zijn. Zien wij echter de resultaten van een verkeersongeluk als wij onderweg zijn, ook al zijn wij daarbij in het geheel niet betrokken, dan raakt ons dat diep. Met een schok beseffen wij weer opnieuw hoe in een ondeelbaar ogenblik een mensen leven voorgoed gebroken kan zijn. Wij zetten ons schrap en vervolgen onze weg. Een gewaarschuwd man. Met goed materiaal, zo besloot de pre mier zijn rede met kennis van de ver keersregels, een juiste mentaliteit, maar bovenal met veel geduld en bezield van een wezenlijk gevoel van naastenliefde kan ieder van ons, naar jk hoop, er toe medewerken de verkeersveiligheid te be- In zoverre had mr. Burger dus gelijk. Maar in zijn drift betrok hij minister Cals (die hem interrumpeerde) in zijn beschuldigingen met de uitroep, dat de groep-Rijkens zelfs in de Nederlandse regering „steunpunten” had. Achteraf werd ook beweerd, dat de groep-Rijkens zich in het verleden op minister Cals had beroepen bij haar be wering, dat haar besprekingen met Soekarno met medeweten van de Neder landse regering plaats hadden. Hoe dit zij, mr. Burger moest toch er kennen dat het woord „steunpunten” niet houdbaar was geweest; hij had be doeld te zeggen, dat de groep-Rijkens bepaalde „invloeden” op de regering uitoefende. Voor die vergissing bood hij minister Cals openlijk zijn excuus aan. Minister-president De Quay dankte hem voor die verklaring. En voorzitter Kor tenhorst verklaarde de „Calse-Burger- oorlog” hiermee voor gesloten. De bouw van het Groepsbureau voor de Rijkspolitie met twee dienstwoningen en schuurtjes aan de St. Jozefstraat te Bols ward is gegund aan Aannemersbedrijf Th. Wiersma te Bolsward. Bij de op 6 september door de Rijksge- bouwendienst te Groningen gehouden openbare aanbesteding kwamen als hoog ste en laagste drie inschrijvingen uit de bus: Aannemerbedrijf Schaap, Ulrum f 125.200 Fa. W. Franzen en Zn., Bolsward 17 inschrijvers. Het groepsbureau komt te staan Aan de koude, winderige oever van het Titica-meer, 4000 meter hoog in de An des, is niet lang geleden het oude Peru viaanse stadje Puno met een sprong uit een eeuwenlange armoede en achterstand midden in de 20ste eeuw terechtgekomen dank zij een wonder van eigen hand. ~Za begint een boeiend artikel in een be kend Amerikaans blad. En het wonder? Dat was niet meer of minder dan de stichting van een onder linge spaar- en leenbank volgens de be ginselen van Raiffeisen. Door het on vermoeid en belangeloos werken van een handvol mensen heeft men de verarmde bevolking tot sparen gebracht en daar mede kredietmogelijkheden geschapen ter ontwikkeling van de gemeenschap. Het opvallende resultaat van dit initia tief had tot gevolg dat binnen zes jaar tijds het voorbeeld van Puno in tal van plaatsen werd nagevolgd. Dit is zeer in het kort een moderne her haling van de geschiedenis die in 1849 begon met de stichting van de eerste on derlinge spaar- en leenbank door burge meester F. W. Raiffeisen. Zijn voorbeeld werd overal ter wereld nagevolgd en jaarlijks wordt met een in ternationale Raiffeisendag hulde gebracht aan de grondlegger. Van 1898 tot en met heden hebben bijna anderhalf millioen spaarders in ons land hun spaargeld toevertrouwd aan 700 Raiffeisenbanken en boerenleenbanken verenigd in de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht. Het totaal bespaarde bedrag is nu ge stegen tot ruim 2800 miljoen gulden. Op donderdag 19 oktober as. zullen de Raiffeisenbanken/boerenleenbanken hun deuren wijd open zetten om een ieder in de gelegenheid te stellen mede te' werken aan de Raiffeisenherdenking, die ingezet wordt met „een spaarweek voor iedereen.” En vele miljoenen mensen elders ter we reld zullen eveneens hun feestelijke gang naar de spaarbank maken als hulde aan Raiffeisen, die tot lijfspreuk had „Eén en libje wylst jo arbeidzje ■w voor van k.-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1