Chroestsjow op partij-congres kinderbijslag Strijd om laait weer op Weinig fatale datum laten nieuws maar varen Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen f Professor Duynstee blijft gekant tegen plan-Luns '5 9 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND B S -TM Amerikaans beroep op de Sovjet-Unie Gouden filmpjes Topsport Slakings-chaos O in Parijse IM p - VRIJDAG 20 OKTOBER 1961 57e JAARGANG No. 81 WEST BERLIJN HEEFT EEN „HAMMARSKJOELD PLEIN” Hwaf bat 1. nam, ir. Nieuw-Guinea. aan- -■ kunnen wegnemen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Tejef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) vraag. In confessionele kringen wordt de beroepsarbeid van de gehuwde vrouw slechts node aanvaard. Bovendien be staat er rond Dr. Lucas toch al een zekere ontstemming over het uitstel met een jaar der belastingverlaging, welke aanvankelijk op 1 juli j.l. haar beslag zou krijgen. Zal die ontstemming wijken nu minister Van Aartsen voornemens is, aan de belastingverlaging van 1 juli 1962 een huurverhoging van tien procent te koppelen? In bügde böge lit pas syn krêft sjen Bolswards Nieuwsblad De Jong'j Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Partijprogram. Wat de Interne kanten van het partij program betreft, hierin klinken optimis tische geluiden door. Rusland heeft het socialistische stadium achter zich gela ten, dat in 1939 in grote trekken was bereikt en kan zich nu gaan wijden aan de communistische maatschappij. In de komende twintig jaren wil men dat be reiken, vooral ook door een grote uit breiding van de produktie, waarbij het doel is Amerika in te halen. Het natio nale inkomen zal tot 1980 met .400 moeten toenemen; de industriële produk tie met 500 de vleesproduktie met 300 de melkproduktie met 200 en de graanproduktie met 100 De woningbouw zal de bijzondere aandacht krijgen. >rc. van ’t land en 80 pret, 'arijs. Dat was een ramp, van wolkbreu- sombere lucht. Franse politiek. Niets doen en afwachten bij het gesprek met Rusland, maar ook weigeren deel te nemen aan geallieerd overleg, is nu de Franse politiek, waardoor een verga dering van hoge Westelijke ambtenaren in Londen over juist Berlijn, woens dag niet kon doorgaan. En op deze con ferentie had men nog willen vaststellen, wat in de Berlijnse zaak het bijkomsti ge en wat het essentiële is, dus, waar over men concessies zou kunnen doen en waarover niet. Want dat het Westen Prijsbeleid. De R.K. Middenstandsbond heeft trou wens nog andere bezwaren tegen het regeringsbeleid. Aanvankelijk verluidde zelfs, dat zij haar medewerking had op gezegd aan het door de Christelijk-His- torische minister De Pous gevoerde prijsbeleid. Achteraf werd dit gerucht betwist, maar tcch was het voor de re gering geen aangename tijding later te vernemen, dat niet alleen de Katholieke Middenstand, doch alle vier dë midden standsbonden ernstige bezwaren koeste ren tegen het prijsbeleid van minister De Pous. Dat zij ongeacht hun gees telijke of politieke instelling eensge zind de overtuiging zijn toegedaan, dat hg door een te strakke prijsbeheersing met name de bakkers, de kolenhande laren en de melkboeren in ernstige moeilijkheden heeft gebracht. De bonden laten er trouwens geen twij fel over bestaan, dat zij hun medewer king aan het prijsbeleid inderdaad zul len opzeggen, als niet van een zekere versoepeling sprake zal zijn. Daarmee is uiteraard nog niet gezegd, dat zich binnen de regeringspartijen een nieuwe crisis aandient. De regering kan trouwens wijzen op het door haar zo juist ingediende wetsontwerp, dat de be lastingdruk op de gehuwde werkende vrouw in niet geringe mate zal verlich ten. Voor de middenstand is dit voorstel van onmiskenbare betekenis. Doch of dit de onrust in R.K. kring gehéél zal is nog een open Dinsdagmorgen is in het grote nieuwe congresgdbouw in Moskou het 22ste con gres van de communistische party geopend met een rede van Chroestsjow, waar in hij het nieuwe partijprogram toelichtte en tevens een overzicht gaf van de internationale toestand, zoals Rusland die ziet. In vele gevallen is Chroestsjow niet buiten de platgetreden paden gegaan. De vreedzame coëxistentie ontbrak niet, de verdeling van landen in vredelievende, want communistische of daarmee sympathiserende landen en imperialistische landen of daarmee heulende mogend heden, klinkt vertrouwd in de oren, de communistische steun aan alle landen, die voor hun vrijheid vechten, was ook iets nieuws evenmin als de wens, de handel met alle landen van goede wil uit te breiden. De atoomproeven, In de tweede plaats heeft Chroestsjow aangekondigd, dat de serie kernexplo sies in Rusland nog deze maand zal op houden met de ontploffing van een bom van 50 megaton ofwel 50 milj. ton tnt. Deze bom zal 2500 maal kracht hebben van de bom, die de Amerikanen in 1945 op Hirosjima hebben gegooid. Niet zo lang geleden pochte Chroestsjow over een bom van 100 megaton. Deze zal niet beproefd worden, omdat men, zoals Chroestsjow zeide, bang was, dat de eigen ruiten zouden breken. Men blijft overigens nog in het duister tasten over de bedoelingen van Chroest sjow bij de hervatting van de kernproe ven, die Ruslands naam bij een aantal neutralen toch wat geschaad hebben. Waren er inderdaad dringende redenen, welke hem er toe hebben doen beslui ten, of was het alleen te doen om de tegenstander te intimideren? Misschien allebeide, hoewel men ook niet kaft uit sluiten, dat hij van de gelegenheid pro fiteert om de staking van de proeven als een uiting van vredeswil naar voren te schuiven. Turkije. Het militaire bewind in Turkije, dat in mei 1960 door een revolutie de democra tische partij van Menderes van de troon stootte, heeft zondag parlementsverkie zingen laten houden, waarbij de demo cratische partij verboden was. De over winnaar is de oude partij van Ataturk, de republikeinse volkspartij van de oude Inönü, die er echter niet in is geslaagd de absolute meerderheid te veroveren. Zij zal een coalitie moeten aangaan met vermoedelijk de Nieuw Turkije-partij, die vooral in intellectuele kringen aan hang heeft. Het merendeel van de stem men van Menderes’ partij is overgegaan op de Rechtspartij, die het niet helemaal onder stoelen of banken heeft gestoken wat te hebben afgedongen op de dood vonnissen van Menderes en twee van zijn volgelingen, iets wat diepe indruk op het Turkse volk heeft gemaakt. Aanvankelyk lag het in de bedoeling, dat in de Tweede Kamer deze week het wetsontwerp inzake de kinderblj- slagverzekering zou worden behandeld. De commissie van voorbereiding is echter eenstemmig tot de conclusie gekomen, dat de wijzigingen, welke minister Veldkamp onlangs heeft ingediend, te ingrij pend van aard zijn om op zo korte termijn te overzien. Vermoedelijk zal dit strijdpunt nu pas in december aan de orde komen. Want een strijdpunt is het gebleven. Weliswaar hebben de V.V.D. en de C.H.U. onlangs bij de Algemene Politieke Beschouwingen doen blijken, dat Op het gebied van de praktische poli tiek valt te memoreren, dat Chroestsjow er niet op zou staan, dat het vredes verdrag met Oost-Duitsland vóór het einde van het jaar ondertekend zou wor den, indien het Westen bereid zou zijn het Duitse probleem op te lossen. Dat betekent alleen, dat Chroestsjow wil vermijden, dat het Westen een gesprek zal weigeren omdat dat onder druk tot stand zou komen. Maar het was al dui delijk, dat de tijdslimiet vervallen was, want de laatste tijd was er geen spra ke meer van de formule „voor het einde van het jaar”. Tegenstellingen. Tegenstellingen tussen de West-Duitse en Amerikaanse opvattingen waren al bekend. De concessies, waarmee men in Washington speelde, zoals de erkenning de facto van Oost-Duitsland, waren een doom in het oog van Bonn. De West- Duitse regering was van oordeel, dat elke concessie de eetlust van de Russen slechts zou aanwakkeren en het vertrou wen in de weerstandskracht van de Westelijke wereld zou ondermijnen. Zij vindt hierin een grote steun in generaal De Gaulle, die zo ver gaat, niet met Rusland te willen onderhandelen voor dat dit het bewijs heeft geleverd een gesprek zonder dreigementen te vaarden. Pal staan is het enige advies van De Gaulle, die meent, dat Rusland dan vanzelf zal inbinden. Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en Met name acht de K.V.P. de hoogte van de inkomensgrens voor-het recht op bij slag voor de eerste twee kinderen on bevredigend. Ook de inkomensgrens van f 12.000,— voor de uitkeringen vanaf 't derde kind ontmoet trouwens kritiek. Met name door de R.K. middenstanders wordt het haast onaanvaardbaar geacht dat wat beter-gesitueerde winkeliers met grote gezinnen wel premie zullen moeten betalen mede ten behoeve van hun minder-bedeelde collega’s doch dat zij zelf geen uitkering zullen ontvangen als zij boven de inkomens grens vallen. Krachtig heeft de K.V.P. er derhalve bij haar Kamerfractie op aangedrongen bij de openbare behande ling van het wetsontwerp naar verbe teringen te streven. De vraag rijst nu echter, hoe de Libe ralen en de Christelijk-Historischen over een verhoging van die loongrens zullen denken, welke zij nu juist na veel strijd in het wetsontwerp hebben kun nen aanbrengen. Bestaat er binnen de K.V.P. dus zekere beweging over de sociaal-economische politiek van het kabinet-De Quay, ook met betrekking tot Nieuw-Guinea duurt dé strijd voort. Prof. Duynstee uit Nijmegen geeft de strijd tegen het plan-Luns niet op. En dr. Rijkens heeft in een vraaggesprek met de „Haagse Post” zelfs beweerd, dat verscheidene ministers die bezwa ren delen. Hij doelde daarbij niet zozeer op minister Cals, wiens naam in dit ver band immers door de omstreden socia listische fractieleider, mr. Burger, te berde was gebracht, alswel op andere figuren. Hoe hoog die strijd oploopt, blijkt wel uit het schriftelijk verzoek van het R.K. Kamerlid Van Rijkckevor- sel om de paspoorten van de z.g. groep- Rijkens in te trekken, opdat deze de be sprekingen met Indonesië werkelijk zal staken. Ook het socialistische Kamerlid De Kadt heeft omtrent deze groep vragen ge steld. Rond het Binnenhof bestaat namelijk de vrees, dat door dit optreden van de groep-Rijkens de Ver. Staten ervan weerhouden zullen worden in de Ver. Naties steun te verlenen aan het plan- Luns. Op die steun wordt temeer prijs gesteld nu' Chroestsjow op het 22ste partijcongres te Moskou openlijk Indo nesië in zijn aanspraken is bijgevallen. Een verrassing was dit natuurlijk niet, vooral niet nadat naar aanleiding van de affaire Golub op Schiphol, Nederland en Rusland elkanders ambassadeurs had den uitgewezen. Maar het vormde wel een aansporing voor Nederland de z.g. neutrale landen voor het plan-Luns te winnen. Zelfs heeft ons land daarmee het Ame rikaanse verwgt op de hals gehaald, dat het om sympathie in de zaak Nieuw- Guinea te winnen, het stamverwante Z.- Afrikaanse bewind van dr. Verwoerd met zijn apartheidspolitiek in de Ver. Naties openlijk is afgevallen. ■r, Berlyn. Doch, om op de Berlgnse affaire terug te komen, van een verdere verzachting van het Russische standpunt is niets gebleken. Dat komt net in een tijd, dat het lichte optimisme, dat in Washing ton voelbaar werd, weer aan het ver dwijnen is. Men heeft daar alle gege vens weer eeng doorgenomen en zich de vraag opnieuw gesteld, wat de diepere bedoelingen van de Sovjet-Unie zijn. De stroming wint daar nu veld, dat het Chroestsjow minder te doen is om het treffen van een vergelijk, dan om het Westen en in het bijzonder de Ver. Sta ten te vernederen. In de eerste plaats is het duidelijk geworden, dat Rusland er op aanstuurt, dat bij een regeling over Berlijn in alle politieke, maar ook economische banden met West-Duitsland verbroken zullen worden, hetgeen zou betekenen, dat deze stad ten dode zou moeten worden opgeschreven. In de tweede plaats meent men, dat het de bedoeling is West-Duitsland van zijn bondgenoten te scheiden en zo de Noord. Atlantische Verdrags-Organisatie een slag toe te brengen. Men hoopt van Rus sische zijde, dat aarzelingen bij de Ame rikanen de West-Duitsers tot het in zicht zullen brengen, dat de bescherming van het Westen, en met name van Ame rika, als puntje bij paaltje komt, niets te betekenen heeft, dat de Westelijke mogendheden haar woord niet gestand doen en niet willen blijven ijveren voor de Duitse hereniging en dat daardoor de weg zal worden vrijgemaakt voor een vlucht in de neutraliteit. Dit alles be hoeft natuurlijk niet op slag gereali seerd te worden. Er moet alleen de ba sis voor worden gelegd. niet het gehele Russische voorstel inza ke Berlijn kan slikken zonder sterk prestigeverlies is duidelijk. De niet-es- sentiële zaken zouden echter kunnen dienen om Rusland iets voor te houden, waardoor het ook niet geheel met lege handen zou blijven als het zou terug schrikken voor grove middelen. De 290 bewoners van Tristan da Cun ha, het eiland dat door een vulkaan uitbarsting is getroffen, zijn met het Nederlandse schip „Tsjisadane’’ in Kaapstad aangekomen Foto: een beeld van de evacuatie van het eiland. Met boten begeven de be woners zich naar het Nederlandse schip Tsjisadane" i, van de treinen van de Gare du Nord de helft van de Gare du Lyon, 40 pre. van de Gare Montparnasse, 65 pre. van de Gare d’ Austerlitz. De grote lijnen werden vrij goed verzorgd. Minister Luns zij de door minister Veldkamp aangebrachte wijzigingen ais verbeteringen be schouwden, maar dezer dagen heeft het partijbestuur der K.V.P. „ernstige be- zwaren” tegen de door de geestverwante minister ingediende veranderingen be kend gemaakt. De Verenigde Staten hebben een beroep op de Sovjet-Unie gedaan, af te zien van een proef met een kernbom van 50 me gaton. In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd dat Amerika sinds 1957 in staat is dergelijke bommen te vervaardi gen, maar dat zij niet van essentieel be lang zijn voor de Amerikaanse defensie. De proef „kan slechts een niet door de Sovjetleiders genoemd politiek doel die nen.” De Amerikaanse regering meent dat mensen in de gehele wereld zich bij het verzoek de proef niet te nemerï zullen aansluiten. Een proef met een 50 megatonbom kan geen legitieme doeleinden dienen. De hoeveelheid radio-actieve neerslag van de proefnemingen van de afgelopen weken zal slechts toenemen, aldus de verklaring van het Witte Huis. 3e week oktober 1911 De aanvoer op de kalverenmarkt te Bols- ward was niet groot en bedroeg slechts 700 stuks. Dit vindt zijn oorzaak o.a. in het feit, dat de laatste weken grote par tijen op de weekmarktdag werden aange voerd, de laatste donderdag b.v. nog zo'n 300 stuks. De prijs varieerde van f 40, tot f 55, Adv.: Heden overleed mijn trouwe Wil lem, die mij 47 jaar goed en eerlijk heeft gediend. Zijn heengaan zal mij een dank bare herinnering blijven. Adv.: Een nette, jonge werkster vraagt beleefd enige werkhuizen, katoenen ja pon dragende. ’t Hengstepad te Bolsward is bij droog te in stofwolken gehuld en in natte tij den een moeras. B. en W. wensen nu be- sinteling. De raad meent dat men daar mee de jeugd projectielen verschaft om daar rechts en links mee te gooien. De bestrating kost evenwel f 2400,De heer Oosterbaan wil er een plantsoen aanleggen. Als het plein eenmaal be vloerd is, vreest hij dat er nooit 'n plant soen zal komen. De schrijfmachine za] zijn intrede doen op de secretarie van Bolsward. Dr. H. Beekhuis: Wassen is goed, baden is beter, zwemmen is best. De fa. De Groot en. Eerdmans zal aan gehuwde knechten in de dure maanden nov. tot febr. een wekelijkse toeslag be talen van f 0.50, een voorbeeld dat na volging verdient. 40-jarig bestaan der bijzondere school te Witmarsum. Topsport is toch maar je ware Steeds een jubelende schare Brullend als een wilde stier Dan krijgen de maniakken Het natuurlijk goed te pakken Straks een handvol bankpapier Topsport, nationale glorie De Olympische victorie Wordt het allerhoogst geteld Vette koppen in de kranten En men krijst van alle kanten Hulde onze één-dagsheld Topsport, dient om naar vermogen De prestaties te verhogen Gaat de energie er uit Heus niet erg, zwijg stil, de bonden Hebben ’t middel uitgevonden Even de injectie-spuit. Topsport, met een kluitje in ’t riet, ja Foei toch, foei jij zwemster Sieta Stil, klap niet meer uit de school Jij mag onze eer niet krenken Want dan kan ’t publiek eens denken Topsport, dat is apekool Topsport, doe ’t klaar uit de doeken Medici ga onderzoeken De vuile was moet aan de hang Doping is geen loos geruchtje Heus, het kwalijk riekend luchtje Aan de sport merk je allang Topsport, zwemmen en Tourrennen Bonden ga het maar bekennen Je verdient geen huldeblijk Wie praat nog van hoog verheven? Heren, met de spuit bedreven Jullie trapt de sport in ‘t slijk PIET Zuid-Vietnam. De bedenkelijke toestand in Zuid-Viet- waar de communistische strijd krachten in omvang toenemen, heeft president Kennedy er toe gebracht zijn militaire raadgever, generaal Taylor, naar dat land te sturen voor een onder zoek. Het Amerikaanse animo om troe pen naar het bedreigde land te zenden neemt zienderogen af, maar men hoopt met een modern opleidingsprogram het regeringsleger beter in staat te stellen het hoofd boven water te houden. West-Berlijn kende tot voor kort een plein met de weinig fantasierijke naam Plein voor de zendtoren”. Om eer te bewijzen aan de in Katanga omgekomen Algemeen Secretaris van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, is dit plein, bij de opening van de twaalfde West-Duitse industrie-tentoonstelling op terreinen londom de zendtoren, omgedoopt tot ,,Hammarskjoeld-plein” (foto) Dat het woensdag ’n chaotische toestand zou worden bij de franse spoorwegen, was te voorzien. De vakbonden hadden gezamenlijk een staking afgekondigd die slechts enkele uren zou duren, doch bij toerbeurten zou worden gehouden, het geen ’t meeste effect sorteert, aldus gis teren ,Het Vrije Volk’. Onverwacht viel echter gedurende de ge hele morgen ook de elektr. stroom weg, in ongev. 50 pi van de stad P: w’ant Parijs had te lijden ken onder een Omdat vele duizenden mensen die in de Parijse voorsteden wonen, niet op een treinverbinding durfden te rekenen, kwa men zij maar per auto naar de stad. Die extra toevloed van auto’s viel op ’n ogen- blik, dat op beruchte kruispunten nog geen agenten aanwezig waren om ’t werk van de elktr. signalen over te nemen, ’t Gaf enorme verkeers-opstoppingen. En geen autobus die nog op tijd kon rijden. Maar dat was nog niet alles. Het gas brandde half zo laag als anders, en dat is niet hoog. De salarissen van de spoorweg- mannen, van de gas- en electriciteitsman- nen liggen ver achter: tussen de 7 en 11 pre., en het is hun bittere ernst. Het pa rool tot staken bij de spoorwegen werd op veel grotere schaal opgevolgd dan de vak bonden hadden verwacht en dikwijls staakte men langer dan twee uur. In Parijs vertrok slechts ’n kwart Ij®. -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1