De honger is nog altijd wereldvijand no. 1 Belangrijke rol Nederland in de NOVIB van Van Abbema niet herkiesbaar als gedeputeerde Fan de Martinytoer óf. Zilveren filmpjes Tj. Je J. us hjoed p p to sizzen 605 262 1650 1267 383 533 29 100 383 1.10 4019 kg 709 plm. 350 1870 1512 358 635 14 97 415 1.21 4353 kg. f 42.328,— 10.020,— STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Cantate-uitvoering zeer geslaagd f i DINSDAG 24 OKTOBER 1961 57e JAARGANG No. 82 I Meimekoar 4e tueek oktober 1936 'il f 52.348,— sil De moeder die haar kind ziet weg kwijnen door honger of ziekte, en daar machteloos tegenover staat, moet zich wel radeloos voelen. De moeder is machteloos, U bent het niet. De Anti-Honger-Actie geeft U de mogelijkheid haar en haar kind en zoveel anderen, daadwerkelijk te helpen Nederland paraat. „Nederland was één van de eerste lan den, die actief deelnamen aan deze we- reldcampagne. Dit is karakteristiek voor de verantwoordelijkheid die men in die landen voelt voor het lot van de volken in de ontwikkelingsgebieden, aldus Dr. Sen. Er zijn weinig van deze landen waar geen Nederlandse technici werken. In het technische bijstandsprogramma van de Verenigde Naties speelt Neder land een uiterst belangrijke rol. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) „Nederf’. Een speciale stichting „Nederf” is door het Nederlands Nationaal FAO-comité Saldo ha Winst ha Opbringst ha Molkjild ha Féforkeap Leanen, lesten Leanbidriuw Wurktugen Féfoer Melkfé ha Molke per kou Gemiddeld bidriuw yn dizze groep Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad De dommens is altyd ré om him seis to biwünderjen Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Ook elders. In Azië, Zuid- en Midden-Amerika is de situatie niet veel beter. De ontwikke ling door de moderne wetenschappen en techniek maken het mogelijk op korte termijn verbetering te brengen in de voedselproduktie-methoden. Experts zijn er zeker van, dat, wanneer de na tuurlijke bronnen op de juiste wijze wor den benut een aanzienlijk groter aantal mensen voldoende kan worden gevoed dan de 3 miljard die thans de aarde be volken. De Anti-Honger-Actie mag geen vorm van liefdadigheid zijn, maar dient de aandacht van de gehele wereld te richten op de noodzaak om de voorwaarden te scheppen voor een effectieve aanpak, zo dat het hongervraagstuk definitief tot een oplossing wordt gebracht. De Heer Sen ziet een groeiende belangstelling in de wereld voor dit vraagstuk. Voedseloverscliotten. De projecten in de Freedom-from-Hun- ger-Campaign uit te voeren, vragen na tuurlijk tijd. Er zijn reeds enkele be langrijke in uitvoering genomen. Zoals het graanverbeteringsobject in het Mid den Oosten, waarvoor de NOVIB en de Nederlandse bakkers in 1960 het geld bijeen brachten. Tenslotte deelde de heer Sen mede, dat op de a.s. FAO conferentie in Rome een rapport van zijn hand, „Development Trough Food” zal worden behandeld, waarin hij een plan heeft ontwikkeld tot het gebruik van voedseloverschotten voor de ontwikkeling van achtergebleven gebieden. Inzameling in ruim 650 gemeenten. Voordat de heer Sen zijn uiteenzetting gaf, was hij door de voorzitter van de NOVIB, Mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, hartelijk verwelkomd, waar bij de heer Van Voorst tot Voorst met nadruk er op wees, dat het bezoek van de heer Sen niet alleen mocht worden gezien als een vorm van beleefdheid of een gelegenheid om de heer Sen op de hoogte te stellen van wat ér in Neder land reeds is gedaan, maar in het bij zonder als een demonstratie van de we reldwijde aanpak die de strijd tegen de honger als wereldvijand no. 1 vereist. De Anti-Honger-Actie zal in zeker 650 gemeenten van ons land, waaronder ook die van Bolsward en omliggende ge meenten door comité’s worden georgani seerd in de week van 23 t.m. 28 oktober, de week waarin de dag van de Verenig de Naties valt (24 oktober). Door middel van inzamelingslijsten en collectebussen zal aan ons volk worden gevraagd een royale bijdrage te geven. Daarnaast zal het speciale gironummer van de Anti-Honger-Actie 100200 open staan om bijdragen in ontvangst te ne men. research voor dit project onder leiding van Prof. Terra uit te voeren. Prof. Terra zal zich daarvoor ter plaatse op de hoogte stellen van de mogelijkheden om dit erfgewassenproject uit te voeren, allereerst in de vorm van een proeftuin, die in een later stadium door andere zal worden gevolgd. Van deze proeftui nen uit zal het plantenmateriaal moe ten worden gedistribueerd en de oplei ding op landbouwkundig en huishoud kundig gebied moeten worden verzorgd. Het ligt in de bedoeling om bij dit pro ject vooral Nederlandse deskundigen, die over tropenervaring beschikken, in te schakelen. Voor het verkrijgen van een goed resultaat is de inschakeling van schooltuinen, missie en zendingspos ten een onmisbare voorwaarde. - Forwurkingskosten wien Leanen en sos. lésten. Leanwurker W urktüchkosten en Visserij, Mr. V. G. M. Marijnen, in het t.v.-journaal' van 19 oktober inge leid. Z. K. H. Prins Bemhard, algemeen voorzitter van de NOVIB, zou op maan dag 23 oktober, de eerste collectedag, een aanbevelend woord spreken in het t.v.programma van die avond. Bolsward werd op initiatief van de g een vergadering i de mogelijkheid te onderzoe- chr. muziekvereniging op te Nieuw project. Met de opbrengst zal in West-Afrika een belangrijk project tot verbetering van de voedselsituatie ter hanc' worden genomen. Prof. Ir. G. J. A. Terra lichtte dit nader toe; De NOVIB heeft in nauwe samenwer king met de FAO een plan ontwikkeld om in het kader van de Freedom-from- Hunger-Campaign in West-Afrika fi nanciering en uitvoering te verzorgen Gedeputeerde S. van Abbema van Lol- lum heeft, naar het Fr. Dagblad meldt, aan het provinciaal comité van A.R.-kies verenigingen meegedeeld, dat hij zich gezien zijn leeftijd niet weer herkiesbaar stelt voor het lidmaatschap van de Prov. Staten. De heer Van Abbema, die 74 jaar is, is „Gedeputeerde van financiën” van Fries land. De heer Van Abbema is sedert'39 lid van de Staten. Hij was voorheen werkzaam bij het on derwijs, o.a. in Schettens. Later werd hij hoofd der chr. school te Lollum, welke woonplaats hij steeds trouw is gebleven. Gezien zijn grote verdienste is de heer Van Abbema die zich bij officiële gele genheden e.d. altijd een boeiend en vaak ook humoristisch spreker toonde be noemd tot ere-burger van de gemeente Wonseradeel. f 17.790,— 400,— 2.700,— Research voor Nederland. Voedseldeskundigen, huishoudkundigen e.a. zullen in dit project de bevolking moeten Ieren wat de waarde van deze voeding is en de bereidingswijze. Daar bij aansluitend zal algemene bijstand worden verleend bij het op gang bren gen van gezonde en goed functionerende gemeenschappen. van een moestuin- of erfgewassenpro- j Het ligt in de bedoeling in Nederland de Dizze wike is der wer sa’n kostlik wurkje ütkomd under de biskieden oankundi- ging: Gestencilde Mededelingen No. 12. En fierder mei de ündertitel: Het een voudig benaderen van het bedrijfsresul taat op weidebedrijven! Yn it ynliedend wurd seit de Konsulint: Ir. C. Wind, dat hoe langer hoe meat dudlik wurdt, dat it ynsicht yn de bi- driuwsrisseltaten foar eltse boer need- saeklik is. Dit ynsicht kriget hy net troch nei to komme mei it oanskerpjen fan har yn- sjoch yn har eigen bidriuw. En dit is om sa to sizzen dochs wol oan alle kanten oan to rieden. Dêrom riede wy de mins- ken bysünder oan dit boekje, hwert jit folie mear weardefolle dingen yn steane by de Konsulint yn Snits oan to freeg- jen. Hja sille der folie foardiel fan op- stekke. Dit is winterwurk fan it boppe- ste buordtsje. DE GEZONKEN TRAWLER „ELIE CHENEVIERE” De geredde opvarenden van de gezon ken nederlandse trawler ,,Elie Cbene- viere” gefotografeerd tijdens de lunch in Lowestoft, Engeland, waarheen zij door de Britse traivler „Grandby Queen” gebracht waren hoewol de boer in goed ynkomstensifer hat en oarsom. In boer op in eigen pleats en mei eigen bern as wurkkrêf- ten sil grif in goed ynkommen hawwe, mar aft hy goed buorke hat, is in hiel oare fraech. Party boeren sjogge dat seis ek hiel goed yn en litte neist har gewoa- ne boekhalding (fiskael) ek in bidriuws- ekonomyske bisifering opstelle. Dat binne op it foarste plak de L.E.I. bidriuwen (340) en fierder in lyts oantal boeren, dy't dat troch de intrale Lanbou- boekhalding dwaen litte (400). Mar dêr- mei komt men jit net op it sechte part fan de bidriuwen. Inkelde jierren lyn is men mei dizze bidriuwsekonomyske boek halding bigoun en men hie forwachte, dat de boeren hjir in drok gebrék fan meitsje soene, mar it giet oant nou ta net sa hurd. Jit fierst tofolle minsken miene, dat it harren ad wer meat siferderij bringe sil en dér ha de measten neat gjin forlet fan, towyl de meardere kosten oaren to- bekhaldt. Foar de oanslettenen by in bockhaldbureau, sitte der lykwols gjin nije wurksumheden yn en hwat de kos ten oangiet, dy falie wei tsjin it greate profyt. De ünderfining leart nammers eltse kear wer, dat de ynfloed fan in bi- driuwsekonomysk rapport tige posityf is en bilangrike foarütgongen jowt. Dêrom moatte de L.E.I. bidriuwen ek om de pear jier wikselje, oars kypje hja der tofolle üt. De hear Boerstra hat lyk wols socht nei in methoade, hwerby op in ienfaldige wize üt de gewoane boek halding in aerdige analyse to meitsjen is fan de gong fan saken op it bidriuw. De grounslach fan syn wurkwize is, dat hy neigien hat, dat de winst tige sterk gearhingbt mei it bidrach oan molkjild en féforkeap, formindere mei de forwur kingskosten. Dizze forwurkingskosten binne dan de post: lean en lésten, ek fan trêdden (leanbidriuwen) de wurk- tüchkosten en it féfoer. bidriuwsrisseltaet kin wol min wèze, al-Ut in goede boekhalding binne dizze De najaarsinzameling 1961 wordt geor ganiseerd onder auspiciën van het Ne derlands Nationaal FAO-comité en in nauwe samenwerking met het UNES- CO-Centrum-Nederland en het Neder lands Comité UNICEF. Een gedeelte van het ingezamelde zal worden over gedragen aan UNICEF en UNESCO I voor het uitvoeren van projecten van 1 deze organisaties, binnen het kader van de Freedom-from-Hunger-Campaign van de FAO. De inzameling voor de Anti-Honger- Actie is door de Minister van Landbouw Afrika. Drie tot vijfhonderd miljoen mensen in j onze wereld lijden honger. Dat wil zeg gen: hebben permanent tekort aan da gelijks voedsel. Foutieve voeding, een tekort aan onmisbare voedingsstoffen als eiwitten, vitamines, mineralen e.d. Ondervoeding is een vraagstuk,, waar onder nog steeds honderden miljoenen gebukt gaan. Men kan wel zeggen, dat tenminste een derde tot de helft van de wereldbevolking lijdt door honger en ondervoeding. Men kan zeggen, dat alle Afrikaanse kinderen, zonder uitzonde ring gedurende een bepaalde periode van hun leven aan tekortziekten, in het bij zonder aan kwashiorkor lijden. Op donderdag 19 oktober heeft de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB) in een persconferentie opening van zaken gegeven betreffende een landelijke najaarsinzameling ten behoeve van de .Anti-Honger-Actie. Deze conferentie kreeg een bijzonder reUcf door de aanwezigheid van de Directeur- Generaal van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO), Dr. B. R. Sen. Dr. Sen heeft in 1960 de hele wereld opgeroepen voor een gemeenschappelijke inspanning de Freedom-from-Hunger-Campaign om aan honger en onder, voeding, die nog steeds voor tenminste de helft van de mensheid realiteit zjjn, een halt toe te roepen. ynsicht kriget hy gean, hwat oerhaldt of tokoart komt, ek net troch de bipaling fan syn ynkommen, sa as dat foar de bilêsting dien wurde moat. Dit ynkommen dochs hinget gear mei o. syn eigen kapitael en syn eigen wurkkrêften, mei de tastan fan de gebouwen en jit folie mear. It ject. Opvallend is, dat in praktisch ge heel Afrika een variatie van groene groenten en fruit ontbreekt. Deze pro- dukten bevatten een aantal hoogwaar dige voedingsstoffen, nodig om het men selijk lichaam gezond te doen opgroeien en in stand te houden. De Afrikaan voedt zich in het algemeen veel te een zijdig en eentonig, waardoor miljoenen slachtoffers aan zogenaamde tekort ziekten vallen. Niet zozeer een te weinig aan voedsel als wel onevenwichtige voeding is de voornaamste oorzaak van het hoge ge- de' 'noVIeT opgerichT'ondir lYiding tal van de kindersterfte tussen 25 en de Wageningse Hoogleraar Profes- 50 in het eerste levensjaar (in Ne- Joosten om djt erfgewassenproject derland 1.7 en de lage gemiddelde uJt te voeren levensverwachting. In Afrika wordt men gemiddeld niet ouder dan 40 tot 45 jaar (in Nederland 72). Voor He straatverlichting van Dedgum en Hieslum wordt nog petroleum ge bruikt. Finale verkoop van het slot Rijs. Koper de heer J. Feenstra te Mirns voor de som van f 4815, Vijf en twintig jarig bestaan van de R.K. Middenstandsvereniging „De Han- ze” te Bolsward. Het tegenwoordige be stuur bestaat uit H. Wierema, voorz.; F. v. d. Meer, 2e voorz.Th. Mulder pen- I ningmeester. A. de Jong, seer.; W. Fran- Izen. J. v. Hettema en Ign. Wolke f 20.890,— Dér komt dan by it féfoer en dat wie: 11619,Mear hoecht men by dizze methoade net to witten, de oare kosten hawwe gjin bilangrike ynfloed op it bi driuwsrisseltaet. Biwurkingskosten en féfoer wiene to- gearre 32.509,sadat er in saldo is fan 19839,—. De greatte fan it brükte lan wie 28 ha, sadat dit bidriuwssaldo per ha ütkomt op 709,De boer kriget nou it ünder- steande listke; Sa’n listke jowt de boer in tige goed yn sicht yn it plak, hwat syn bidriuw yn- nimt tusken de oaren en ek hwert de forskillen yn lizze. En dêrmei is hy folie mear gebaet as mei it ynkomstensifer, dat him neat gjin haldfêst jowt oer it risseltaet fan syn buorkjen. De mear as 4000 bidriuwen yn dit kon- sulintskip: Snits, dy’t oant nou ta gjin bidriuwsekonomyske boekhalding oan- halde, soene mei it brüken fan dizze ien faldige methoade al in hiel ein hinne Jou bidriuw posten meast wol to finen. En dan docht bliken, dat de bidriuwswinst sterk kor- respondeart mei dit boppeneamde saldo Hoe heger it bruto-saldo is per ha, hoe heger ae winst. Hja geane foar liker- nóch 90 meimekoar op en óf. In foarbyld is faeks it meast sprekkend. Wy jowe hjir ien üt dit boekje fan in bidriuw op feangroun fan 28 ha yn it jier ’58/’59. Dit bidriuw lei boppe it gemiddelde, sa as wol blike sil. Earst dos dè bruto-op- bringst: Molkjild, mei eigen gebrük en foar it jongfé Omset en oanwaechs fé DE GROUNSLACH FAN IT BIDRIUW It Lanbouskip Snits is der net om ’e nocht. Hyltya wer forrast it de boeren mei praktyske meidielingen, koarte gear- fettingen fan har ündersyk en meidielin gen oer in wichtich bidriuwsfaset. om op de zondagmiddag eens in de maand een ver antwoorde uitvoering te geven ten zeer ste gewaardeerd. Heukoor gekleed in de bekende koor- mantels maakt steeds een onvergete lijke indruk, zowel op hen, die het voor het eerst horen zingen als op hen, die met deze kunst-uiting in de loop der ja- ren vertrouwd zijn geraakt. In zijn recen- tie schreef de muzikale medewerker van de Leeuwarder Courant het volgende De uitvoering van Johann Pachelbels koorcantate „Was Gott tut, das ist wohl- getan” in de Bolswarder Martini moet, daar zijn we van overtuigd, als geslaagd worden beschouwd. Om te beginnen heeft het publiek het Hervormd Kerk koor bepaald niet in de steek gelaten- Ruim vierhonderd Bolswarders zetten zich, de interland voetbalwedstrijd ten spijt, tegen kwart voor drie in de kerk banken. Dat was verheugend. Nog meer verheugend was het, dat het koor blijk gaf van het werk zorgvuldig te hebben bestudeerd en een bijkans van smetten vrije vertolking gaf, daarbij naast ’t pro duceren van een zeer goede samenklank aan een hoge mate van muzikale feeling uiting gevend. Pachelbels muziek ademt immers een eigen sfeer. Zij is minder markant dan die van Bach, neigen als zij doet naar het Zuiden (wordt Pachelbel niet gezien als de „brug” tussen Frober- ger en Bach?), doch wordt, ondanks ru dimenten van primitiviteit, nimmer ba naal. Met andere woorden: de ontroe ring wordt niet op gemakkelijke voor waarden verstrekt, als alles goed is ten minste. Welnu, alles was, voorzover de wat gril lige akoestiek van de Martini ons dat toe stond te konstateren, goed. Het werden waardevolle momenten, daar in het im posante kerkgebouw van Bolsward, mo menten van verstilling en, inderdaad van ontroering. Als inleiding speelde de heer Schrik een op de cantate geïnspireerd orgelwerk van Pachelbel en werd besloten met een a cappella-stuk van een oudere tijdgenoot van Pachelbel, Schuetz. De dirigent, wiens opvatting onopge smukt, misschien iets trekkend naar ro mantiek, maar in ieder geval bijzonder getroffen was, het koor, de strijkers van het Frysk Orkest en de heer Boeijenga verdienen alle lof voor de uitvoering, die (gelukkig) volgens sommigen te kort duurde. We willen van die lof beslist niets afknabbelen, wanneer we de hoop uitspreken, dat het in de toekomst nog mogelijk zal zijn de continuo-partij niet op een piano, maar op ’n daartoe beter geëigend instrument te spelen, een clave- cymbel of een koororgel dus. De heer Boeijenga had nu ’n wat on dankbare taak. Niettemin zullen degenen, die aanwezig waren, met belangstelling uitzien naar de volgende uitvoering in de reeks. De inzet van de serie cantate-uitvoerin- gen van het kerkkoor te Bolsward heeft een gunstig onthaal en een zeer goede pers gehad. Algemeen wordt het streven Hwat hat Qabe Skroar Te chr. Oranjevereniging belegd om ken een richten. Er waren 50 belangstellenden. Een 25 gaven zich op als lid. Als voor lopig bestuur werden gekozen de heren H. Falkema, W. Bos, H;. Rottiné, R. Stellingwerf en H. Keur. De N.S.B. vergadering te Arum door plm. 35 personen bezocht. Na een ope ningswoord van H. Elzipga te Wons sprak W. v. d. Goes van Naters over ’t onderwerp „Revolutie”. Na afloop werd het Wilhelmus gezongen. Zij die zich hiermee niet konden verenigen verlieten vooraf de zaal. 7 f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1