KOSTER DE WAY 30 JAAR IN FUNCTIE van Ondanks dreiging stormgeweld veilig? Dogenieten Fan de Martinytoer I' STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Dank zij de „geldene hop, ther umbe al Frisland lith” Het vergaan van de HA 10 te wijten aan nalatigheid Zilveren filmpjes le week nov. 1936 F Mjr WW' -1 DINSDAG 31 OKTOBER 1961 57e JAARGANG No. 84 hen er zo veel van vertelde PYT geworden. len gezegd, het door het Nat. Soc. Tj. de J. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad gingen, de werden be- De leagen is krekt in sniebal, hwat langer er rollet, hwat greater as er wurdt DE ROTTEN UNDER DE POLDERDYK Polderdiken tsjinje om it lege lan foar it bütenwetter to bihoedzjen. Mei in mounle of in gemael kin reed like wetterstan Mar soms blykt it dat der dochs wer wetter yn de polder 1-1, bij karrevrachten naar buiten werd ge kruid, toen de geraamtes te 1 kwamen van Bolswarders, die vele hon derden jaren zelfs nog voor de tijd dat de huidige kerk werd gebouwd hier ter ruste werden gelegd. Koster de Way maakte ook mee, dat te Bolsward ENGELSE EN NEDERLANDSE OORLOGSSCHEPEN KWAMEN „DORST LESSEN” Tot 28 oktober wordt in de wateren ten noorden van Groot-Brittannië de Navo marine- en lucbtmachtoefening „Sharp Souall Five’ gebonden, met als hoofddoel de onderzeebootbestrijdjng. Foto: Op de foto komen de Nederland se jager „Groningen” (links) en het Engelse schip „Saintes” langszij varen van de marinetankboot „Wave Chief” om brandstof in te gaan nemen. om het leven. Vele bijzonderheden wor den over deze vloed vermeld, bijv, het curieuze feit, dat een wieg met een sla pend kind en een kat daarin te Sneek kwamen aandrijven. Doordat de bedijking in een betere staat was gebracht, was het aantal vloeden in de 17e eeuw geringer dan in vorige eeuwen. Op 10 januari 1610 brak de vloed met een storm evenwel uit het Zuidwesten door de zeedijk bij Workum, Hindeloo- pen en Staveren en kwam heel de Zuid westhoek onder water, dat echter door de Slachte- en de Groenedijken werd te gengehouden. Een tweede vloed met veel schade meldt het jaar 1675. De inzet van de 18e eeuw was eveneens triest. In ok tober 1701 en voornamelijk in decem ber 1703 waren er weer zware stormen, die het Zuiden van de provincie dusda nig onder water zetten, dat tot in de maand juli het land door het (zoute!) zeewater bedekt bleef en het vee de stallen niet kon verlaten. In 1715 werd te Harlingen het havenhoofd vernield, doch veel meer werd onze provincie geteisterd door de Kerstvloed van 1717. Er verdronken opnieuw 2787 mensen en 15.500 stuks vee. Toen ging het goed tot 1775. Dit jaar en het daaropvolgende was er echter weer veel schade. In het daaropvolgende jaar opnieuw, maar tot dijkdoorbraak kwam het niet. De grootste vloed uit de voorlaatste eeuw was wel die van 3 op 4 febr. 1825. Door een aanhoudende storm uit het westen en zuidwesten gedurende meer dan twee maanden(!) werd deze vloed als het ware voorbereid. Bij springtij met plotseling noordwestelijke wind stuwde het water metershoog op. Ste nen van honderden ponden werden uit de buitenglooiïngen over de kruinen van de dijken geworpen. Van Schoterzijl tot Lemmer waren er dertien doorbraken. In weinig uren waren geheel Lemster- land en West-Stellingwerf overstroomd. Een geweldig gat in de dijk rond het Workumer Nieuwland deed de gehele Zuidwesthoek in een barre oceaan ver keren. Hindeloopen was zijn val nabij, Workum doorstond een allerhachelijkst ogenblik. Tezamen werden 28 grietenijen geheel of gedeeltelijk een prooi der gol ven, tweederde van de provincie Fries land was met een stuk water van 2 tot 36 palmen overstroomd. In vele dorpen, o.a. te IJsbrechtum, It bigjint mei kleinichheden, Ik sit justkes krap op’t heden len lyts grypke yn ’e kas Moai, myn skuldeaskers tofreden It leit fansels wol yn ’e reden Ik stap net wer üt ’e pas Nuver, ’t jild royael fortsjinne, Raent wei as ’snie foar de sinne Ik sit alhiel wer op swarte sied It twadde grypke, oh ’t bruit hinne. Ik kin as spekulant oanst winne Pluto’s gunsten ha gjin miet Stil, it kaem raer foar de hearen Ik sit deryn oant kop en earen It is in boaijemleaze put Ik moat my, *t lot is net to kearen Fluch, mei ’t noardersintsje smeare Foar’t de groun to waerm wurdt. Nimt de kontroleur notysje It waerd in minne akkefysje Mar ’k sjoch dy gefaren licht Dat folk hat noait tüke grysjes In toune nei de barrebysjes Hja rinne noch mei de eagen ticht. It duorret faeks in jier of trije Foart dy lju it izer smeije Hwat foardiel ha hja dan noch? Wy dy’t fortarrings net mije Yn in nachtklub süpe en frije Jeije der kaptaelen troch Op den dür kin ’k net üntkomme Ier of let under de tomme Opsluten as arrestant Nei it fonnis, in jier bromme Plak foar in nij baentsje romme It saekje is wer oan ’e kant Voor ruim 10 eeuwen bestond de later zo geduchte Zuiderzee, die de „geldene hop, ther umbe al Frisland lith” (oude Friese wetten: de goudene hoep die om geheel Friesland ligt) zo zeer nodig zou maken, nog niet, Friesland vormde met Holland nog één geheel. Het waren de watervloeden in de 12e tot de 14e eeuw die grote stukken land verzwelgden. Het ontstaan van de Zuiderzee stelt men on geveer op 1170. In de tijd tussen 1237—1250 zouden niet minder dan 27 overstromingen Friesland hebben getroffen. Veel vee en mensen vielen ten offer. Plaatsen als Oud Sta veren en Westerworkum, Dijkshorne (tussen Almenum en Terschelling) en Westerbierum zijn letterlijk voorgoed van de kaart. In 1287 werd het eiland Grynd vrijwel weggevaagd. Lang voordat echter de Zuiderzee de Friese kusten beukte was het hart van ons gewest als het ware uitgevreten door een even geduchte vijand, de Mid delzee, die via Sneek, Tjerkwerd en Exmorra reikte tot aan de Harkezijl. Het zuidelijk gedeelte moet in de loop van de eerste 11 eeuwen reeds zijn af gedamd. In 1203 waren er bij Scharne- göutum al groene greiden en in 1250 was er al sprake van „Nieuwland”, dat in 1277 reeds een eigen kerk bezat. Tien jaar later werd de kerk van Tirns ge sticht. De Hemdijk (bedoeld om de gol ven te „hemmen”, (d.i. tegen te hou den) kan tot de oudste binnendijken van onze provincie worden gerekend. Nieuwe dijken werden Noordelijker aan gelegd en zo ontstonden de Broer-, Tjaerd-, Ring- en Speersterdijken. Het eerste reglement van de Hemdijken dateert van 21 juni 1453 en had de op richting van verschillende Hemmen, o.a. de Eemswouderhem, de Morrahem ten gevolge. Tussen de 14e en 15e eeuw werd de voormalige Middelzee rond Bolsward verder in vruchtbaar land herschapen. De bewoners werden „buitendijkers” ge noemd. Zij werden voor het onderhoud van de Zuiderzeedijken slechts gedeelte lijk belast, omdat het onderhoud van de Middelzeedijken ook voor hun rekening kwam. Vele jaren lang moesten bijv, de bewoners van de westelijke zijde van de Sneker Oosterdijk meer dijkbelasting be talen dan hun overbuurlui aan de Ooste lijke kant. De laatsten waren n.l. regle mentair binnendijkers. Pas in 1889 werd de Hemdijk als waterkering opgehe ven. Intussen hadden vele vloeden onze om geving geteisterd. Bekend is bijv, de Eli- sabethvloed in 1421, waarbij de Friese dijken werden weggeslagen. De zee joeg landwaarts en niet minder dan 8000 mensen lieten het leven,' veel vee ver zonk in de golven. Ook de vloed van 1464 richtte veel ver woestingen aan. In de 16de eeuw werd Friesland door 21 watervloeden geteis terd. De vloed van 1516 was zo hoog, dat alle binnendijken onderstonden en men te Sneek met een snik door de stad voer. Volgens het verhaal spoelde zelfs te Nij- land een geheel (houten) huis met vrouw en drie kinderen weg om pas nabij Gou- tum weer aan „wal” te komen. Na de vloeden van 1552, 1559 vernielde de allerheiligenvloed van 1570 wederom de dijken in het zuiden der provincie. Gebouwen, huizen en schuren met alles wat daarin was, sloegen uiteen en spoel den weg. Duizenden mensen kwamen tsjin, dy falie ek buten de grounkeamers, mar it ruiljen mei oare groun net. En hwert dizze transaksje foar beide partij en foardiel bitsjutte, wurde alle kunst- kes fortoand hwert goedbislipe lju oer biskikke. Dit driuwt de grounprizen op. Yn it trêdde plak binne de lju, dy’t har lan kwyt rekke binnen en nou mei de bü- se fol sinten omrinne, ré om foar oar lan hwat meat as gewoan to bieden. Har ei gen hat as bougroun in stive priis op- brocht en it sprekwurd seit: maklik woun, maklik ütjown! As fjirde rót komt dan jit de ruiforka- veling derby. Kinne de lju fan de ruil- forkaveling in pear hündert pounsmiet lan yn de fingers krije, dan binne hja by steat hiel hwat wifelders en üntofrede- nen mei to krijen. Op sokke wurken fan miljoenen makket dit mar in bytsje üt en fan har kant bisjoen is it goed bi- stege jild. Nimt men dan hjirby de gefallen, dat in stik lan foar rekreaesje tsjinje moat en immen in stik boulan keanje wol om der in simmerwente to bouwen om him mei moai waer der ris ütwierie to litten, dan kin men fan tinken wol ha, dat de Grounkeamer al'e wiken mear gefallen kriget fan lju, dy’t bidde en smeke om hesere prizen. En hja witte har forhalen sa moai op to sieren, dat it in stiennen hert weak meit- sie soe. En nou hat men maklik praten mei to sizzen: neat fan oan-lüke, mar de oan- haldende drip hollet de hurdste stien üt, is ek in wier sprekwurd. Dêrom is it saek om as lanbrukers net to folie bitrouwen to hawwen op wetten en ynstansjes, mar goed wekker to bliuwen en aksje to fieren om reedlike prizen foar lan en pleatsen to bihalden. Amerikanen en dan degenen die nog steeds menen, dat alle Nederlanders op klompen lopen vragen zich veelal verbaasd af hoe het komt dat wij ons hier toch veilig kunnen voelen, hoewel het slechts de dijk is die ons behoedt voor overstromen. Nu de herfststormen zich weer aankondigen en straks de golven weer beuken tegen het besalt van de glooiing lean het wellicht nuttig zijn ons toch eens te bezinnen op deze vraag. De historie van de lage landen rond Bolsward zij hierbij onze leermeester. Het is goed eens in vogelvlucht de revue te laten passeren, wat er in het verleden alzo is geleden, al was het maar om ons in het heden tot meer dankbaarheid te stemmen voor onze verworven veiligheden. moesten de boeren hun woningen verla ten om met hun vee de toevlucht in de kerk te nemen. Toen het water ten lan ge leste wegebde, lagen de lijken van mensen en de cadavers bij hopen op ’t land. Dit trieste beeld heeft zich tot op heden gelukkig in onze provincie niet herhaald. De afsluiting van de Zuiderzee in vele opzichten een zaak van belang (landaanwinning, uit een oogpunt van zoetwatervoorziening, waterbeheersing en ook verkeerstechnisch) is mede oorzaak, dat wij ons menselijkerwijs be trekkelijk veilig weten. Dageijks staan wij er niet meer bij stil, dat het slechts de dijk is, die ons scheidt van onze aartsvijand het woelige water. En wij moeten er niet aan denken als bij een internationale ramp bij alle na righeid ook bij stormgetij een bres zou worden geslagen in onze zeewering. Misschien hebben de doodnuchtere Ame rikanen, om wiens naïviteit wij zo graag meesmuilen, toch wel een beetje gelijk, als zij zich afvragen hoe wij zo rustig kunnen leven. Dit beseft echter ook de plaatselijke overheid, zoals bijv, het ge meentebestuur van Wonseradeel, dat voor een eventuele watersnoodramp de nodige maatregelen heeft menen te moe ten treffen. Ons inziens zeer terecht. Immers nog altijd geldt het: Een ge waarschuwd man geldt voor twee. Dér is allerearst it bikende foarnimmen fan de Minister om de prizen fan lan en pleatsen frij to litten. It meartal fan de Janbouorganisaesje hat him hjir tsjin for- klearre, mar der wie in bilangrike min- derheit, dy’t de Minister gelyk joech. Bi- nammen üt it Suden en Midden fan it lan, dêr’t de oankeapen fan groun foar net-agraryske bistimming oan de oarder fan de dei binne, kamen de lüden om it frij to litten. Wy rekkenje dêrop, dat it sa net komt, mar de aksje hat ynfloed hawn, dat fornimme wy al den dei. Twad mei men wol ris sizze, dat de Sin- trale Grounkeamer yn Arnhim, dy’t de saken yn birop bihannelet, yn sommige gefallen boppe de priis giet, dy’t de Fryske grounkeamer as maksimum fêst- steld hat. En al binne dit mar inkelde ge fallen, de rop, dy’t hjir fan ütgiet, docht skea oan in goede taxsaesje. Yn it by- sünder as dit lichem bütenslaggen mak- ket, bygelyks yn Aldemardum séklaei mient to finen, is soks to bitreuren. Dêrneist binne it fakentiids de legere oerheitsorganen sa as de gemeintèn, dy’t hjir in rol spylje. De bihoefte oan bou groun en groun foar wegen en kanalen, wurdt fan jier ta jier greater. Moat nou in gemeente groun brüke, dan kin hja dy sjen to krijen troch minlik oan- liz of troch it brüken fan de Untei- geningswet. Yn beide gefallen kostet dit frijhwat jild. De lju, dy’t it lan kwyt reitsje, haw'W'e yn de measte gefallen leaver oar lan as sinten en nou bisiket mannich gemeentebistjür lan yn hannen to krijen. Slagget dat harren, dan is soks folie goedkeaper as de skeaforgoeding yn jild üt to biteljen. En nou kin men maklik bigripe, dat diz ze gemeenten graech in stive priis bitelje wolle omt it dochs jit in hiel stik goed keaper is as ófkeapjen. De regeling foar grounen yn it ütwreidingsplan is neat op De ramp met de Harlinger mosselkotter HA 10, die op 31 augustus van dit jaar op het Ijsselmeer ten zuidwesten van Kornwerderzand is vergaan en W'aarbij drie van de vier opvarenden zijn omge komen, is te wijten aan de nalatigheid van de schipper en bemanning om hun schip behoorlijk te verzorgen en zorgeloosheid bij het varen. Tot deze konklusie komt volgens „Het Parool" de commissie Binnenvaart-ram- penwet, die een onderzoek heeft inge steld naar de oorzaak. De dekkleden, die aan boord waren, wa- niet waterdicht en het luik van de voor piek kon niet w'orden vastgeklemd, noch worden geschalkt. De dekkleden, die aan boord maren, wa ren niet gevoerd en er waren geen voor zieningen aanwezig om deze te schalken. Bovendien is men pas begonen met pom pen, toen bleek, dat er al een halve meter water boven de vloerplaten stond. Dc commissie zegt, dat zij er menigmaal op heeft gewezen, dat zorgeloosheid ten op zichte van de uitrusting van een vaartuig de oorzaak van een ramp op het Ijssel meer is geweest en betreurt, dat men 1 daaruit niet de gewenste lering put. Prinses Juliana zal op'7 januari a.s. in het huwelijk treden. Voor 58 jaar trad op precies dezelfde datum koning Willem III in het huwelijk. Op initiatief van de heer R. Krikke, h.d.- sch. is te Hidaatd een chr. gem. zangver eniging opgericht. Er zijn 25 leden. De heer Krikke werd directeur. De Spaanse burgeroorlog die thans reeds 16 weken duurt eiste tot op dit ogenblik 200 000 mensenlevens. Op de 4e verjaardag van regime wil Hitler de Rijksdag voorgoed afschaffen. Hitler wil nu een Senaat van 200 personen door hemzelf te benoemen. Hwat ha* Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen i men dan in p de polder krije. hyltvd komt, sünder dat it reint. It kin dan wêze, dat wetter- rotten har gongen makke hawwe troch de foet fan de dyk of deründer en dêr- mei it goede en kostbere wurk fan de minsken bidjerre. Lange jierren hat it boerefolk to lijen hawn fan in fierst ta hege wetterstan en stadichoan is mei folie muoite en kosten dy situaesje forbettere. As mei inkelde jierren it twadde gemael derby komt, de wetterskips- en polderdiken op de goede hichte brocht binne, dan kin men yn de measte gefallen it lan bihoarlik droech halde. En dat is in great bocrebilang en in ünmooglike taek hawwe. in algemien bilang omt dêrfan foar in fiks stik wolfeart fan de lannen en pleat- sen ófhinget. Yn sosiael opsicht hat it ek lange jierren sa west, dat it boerefolk en de arbeiders net minder to lijen hiene fan in fierst to heech peil fan lanprizen en hieren. Hwat mei bannich wurk en lange dagen troch boer en arbeider byinoarbrocht wie, gie hjirtroch wer foar harren forlern troch de rinte of de hier. Dizze antisosiale sünde is tiden lang bi- dreaun en earst yn üs tiid, in jiermannich foar de oarloch is it slagge troch de oan- nimming en ynfiering fan de Hierwet hjir in ein oan to meitsjen. De gefolgen wiene tige great en foar it greatste part ta seine fan it lanfolk. Leanen en ar- beidsbitingsten fan de arbeider op it boerelan binne stikken forbettere, de yn- komsten fan de boeren ek. Troch in reed like hierpriis en de fêstichheit, dy’t men krige hat as hierder, hawwe tuzenen fan hüshaldingen sünt 1938 kans krige in earlik stik brea to fortsjinjen. Hwa, dy’t de bilangen fan oaren oan eigen bigearte hifket, soe net bliid wêze mei it feit, dat dizze groep fan minsken einlings ek yn in goede, sosiael forantwurde, posysje komd wiene? Is dit net it stribjen fan alle groepen en kin men frede hawwe mei minder? Sa graech soene wy de reedlike tastannen fan de nci-oarlogse tiid biwarje en jit forbetterje wolle, foar dizze minsken en likegoed foar oaren. Mar it blykt aloan wer, dat soks net fansels yn oarder komt. De poldyrd'ken binne der nou wol en it vemael docht syn plicht, mar op en nij bigjinne de rotten har gongen to graven under de diken troch. Om it yn roune wurden to sizzen, it blykt fan dei ta dei düdliker, dat de lichems, dy it priispeil fan groun en hier fêsthalde moatte, hast Kerkeraadsleden kwamen en gingi koster bleef. Kerkvoogden werde noemd en door anderen vervangen, de koster bleef. Het college van notabelen werd zelfs ge heel ontbonden, de kostet bleef. Orga nisten speelden het pré- en het postlu- dium, de koster bleef. Predikanten de den hun intrede en namen afscheid, de koster bleef. Toeristen kwamen bij dui zenden, zagen zijn kerk en de koster, die hen er zo veel van vertelde en dit deed op een hem zo geheel eigen wijze, bleef. U raadt het a', het is koster D. de Way van de Martinikerk. Op 1 november a.s. is hij 30 jaar in dienst. Al lang zegt u. Toch nog maar kort, gezien de kosters- traditie in het geslacht de Way. Zijn vader, ook een Doede de Way, maar Doede G., in tegenstelling met de huidi ge koster, dat een Doede D. is, was 42 jaar koster, dat is bijna 1*^ maal zo lang. Zijn grootvadet Goike de Way was het zelfs 52 jaar, meer dan een halve eeuw! En zijn overgrootvader C. de Way 48. Twee kosters, vader en zoon, die dus sa men een eeuw vol maakten. En betover grootvader, niemand weet hoe lang, moet ook- al koster geweest zijn. Het kosterschap van de huidige koster is er een bewogene geweest. Hij maakte de oorlogsjaren mee met ge brek aan warmte, aan licht, met verdui steren en wat niet al. Maar hij maakte ook het plaatsen van de bevrijdingsramen mee, die hopen wij tot in lengte van dagen de herinne ring wakker zullen houden aan ’n tijd van angst en zorg. Koster de Way maak te ook de restauratie mee en dit was wel erg ingrijpend. Gedurende eén lange reeks van jaren zat hij „in de rommel”, vooral toen het schip van de kerk werd uitgegraven om recht- en vrijzinnig elkaar vonden en ook dit gaf een hele verandering. Hij maakte mee hoe de Matthaus Passion voor het eerst en bij herhaling in de Martini werd gezongen. Hij maakte de orgelconcerten mee van Alt en van Schrik, van Asma en zo vele anderen, concerten van kerkkoor en strijkorkesten, hij maakte de plechtige herdenking van het 500 jarig stadsrecht mee met Prof. Dr; F. van der Meer op de kansel, hij droeg zelfs al zwaaiend de stadsvlag voor het meest edelachtbare gezelschap, dat ooit de Martini betrad. Maar ook zat hij de kinderen achter de broek, die met onuitroeibaar vandalisme gingen schenden, wat hem in de loop der Je his-1 iaren lipf was geworden. torie bloot te leggen, toen de vette klei Koster de Way geniethet is meerma- ge- len gezegd, het is geen nieuws, maar het voorschijn hoort bij dit jubileum volledigheidshal- ve herhaald bekendheid in binnen- en buitenland. En dat omdat hij gekleed in plechtig zwart een eigen sfeer weet te geven aan zijn kosterschap, omdat hij niet moe wordt zo smaakvol te vertellen. Van de arme hooischipper, die in de kerk begraven ligt van de rijk versierde preek stoel, van het fantastische bedrag dat eens voor de koorbanken werd geboden. Koster de Way jubileert. Hij doet het in eigen familiekring. Maar velen die dit lezen zullen de altijd bedrijvige koster zelfs onder de dienst ontgaat hem niet de geringste storing in de geluids installatie toch willen gelukwensen- Koster de Wav is niet voor niets de meest bekende en meest merkwaardige kosters- figuur uit ons land.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1